Gemengde berichten. een nog grooter aantal belangstellenden. Onder een geweldig gedrang, bereikte de generaal, ver- gezeld van zijne heilsoldaten en officieren, den uitgang. Hier stonden een aantal rijtuigen klaar om het gezelscbap naar het Paleis van olksvlijt te brengen. Onder luid gejuich besteeg generaal Booth bet voor hem gereed staande rijtuig en voort reed men langs een dichtgeschaarde menigte, die zonder eenige luidruchtigheid den stoet liet passeeren. Te half twee ongeveer kwam men in het Paleis voor Volksvlijt aan, waar aan lange tafels ongeveer vijfhonderd armen, mannen, vrouwen en kinderen waren gezeten, die zicli een warm maal, bestaande uit zuurkool met gehakt, lieten smaken. Majoor Govaarts, het hoofd van het maatschap- pelijk werk te Amsterdam, sprak een kort gebed nit. De bediening gescliiedde door bedienden van het paleis, maar dezen werden van tijd tot tijd geholpen door officieren van het heilsleger, die met tact en toewijding hun werk verrichten. Onder de aanwezigen in het paleis merkten wij o. a. op den heer" A. C. Wertheim, die heden avond de bijeenkomst in den Parkschouwburg zal leiden, maj. Harden, verslaggever van de Social Gazette", kolonel Lowly, maj. Schoch, afgezant van het Int. hoofdkwartier. Bij de verschijning van generaal Booth ging op initiatief van maj. Govaarts een hard gejuich van de gespijzigden op. Een kort woord werd door hem tot de armen gericht, een kort woord, want zeide hij gij wenscht geen toespraak maar meer eten. God zegene U. Hallelujah eindigde generaal Booth zijn toespraak, die door maj. Govaarts in het Hollandsch werd overgebracht. Van het Paleis voor Volksvlijt begaf men zich naar het circus CarrA Men leest in de Nijm. Crt. Dezer dagen vernarn ik van een bewoner van de buitenwijken, dat een doortrekkend koopman in matten, zijne dienstbode, die hem niet vriende- lijk genoeg naar zijn zin het //niet noodig had toegeroepen, in de vestibule achtervolgd had en een klap in het aangezicht had gegeven. Onvrien- delijkheid zal ik niet verdedigen, M. de It., maar ik begrijp toch ook dat de stemming van eene dienstbode, die soms tienmaal op een morgen uit haar werk wordt gehaald, dan van den zolder, dan weer uit den kelder, om een koopman te antwoorden dat er //niets noodig is, op den duur verre van vriendelijk wordt. Het eeuwige gebel is dan ook onuitstaanbaar en ik zou mijn stadgenooten wel eens willen in overweging geven 0f hjer waar het vereenigingsleven toch 7.66 welig bloeit geene vereeniging ware op te richten tegen dat zoogenaamde venten. Wanneer de leden eener dergelijke vereeniging, evenals ik dat wel eens in Duitschland zag, een bordje onder hunne bel hadden, met de woorden „Hier wordt niets aan de deur gekocht", dan zou de venter weten, dat er voor hem niets te halen is en de bel weer tot rust komen. Ook zouden onze winkeliers, die vaak op hooge lasten zitten, bij een dergelijken maatregel zeer zijn gebaat. Wie pakt de koe eens bij de horens In de laatste twee jaren is vrij algemeen op de lagere scholen in ons land eene nieuwe schrijf- methode ingevoerd, die men gewoonlijk met den naam steilschrift aanduidt. Door op een andere wijze de pen vast te houden wordt het hierbij den schrijver mogelijk recht te zitten en behoeft hij aan zijn lichaam niet de onsierlijke, ongezonde houding te geven, die bij het schuinschrift haast niet vermeden kan worden. Bovendien maakt hij een flinke duidelijke letter. De goede voordeelen van het steilschrift hebben blijkbaar bij de onderwijzers zwaarder gewogen dan het bezwaar, dat de oude schrijfletter in onbruik zou raken. Doch minder ingenomen dan onderwijzers en leerlingen zijn de ouders met de veranderde schrijf- methode. Men schijnt van meening te zijn, dat het steilschrift eene ongeoorloofde manier van schrijven is en op lateren leeftijd niet mag gebruikt worden. Op vele plaatsen openbaart zich zelfs ontevreden- heid en worden bij bevoegde autoriteiten klachten ingediend. Het hoofd eener openbare school te Haarlem- mermeer had onlangs een leerling weggezonden, die, op raad zijns vaders, geweigerd had steil te schrijven. De vader klaagde hierover bij het dagelijksch bestuur, dat hem in het gelijk stelde en den onderwijzer gelastte aan hen, die zulks begeeren, gewoon schrift te leeren schrijven, //daar deze anders zoo goed als verstoken zouden zijn van de mogelijkheid om op eenig kantoor geplaatst te worden." Dergelijke meening is ook verkondigd in de laatste vergadering van den raad der gemeente Hillegom. Een der leden verklaarde pertinent, dat geen ander dan schuinschrift op kantoren geduld werd. De raad besloot dan ook de hulp der schoolcommissie in te roepen, opdat het hoofd der school de oude schrijfmethode weder zou invoeren. TER NEUZEN, 1 April 1895. Gedurende de herijkreis, van 25 Maart tot 15 Augustds 1895, is het ijkkantoorte Middelburg geopend op: 11, 12, 18 en 19 April, 2, 8, 17, 24, 30 en 31 Mei, 6, 7 en 28 Juni, 4, 5, 11 en 12 Juli en 1 en 2 Augustus telkens van 9 tot 12 en van 14 ure. Bij de aanbesteding op jl. Zaterdag te Wil- helminadorp, van het maken van werken tot ver- dediging van den oever van den calamiteusen Oost-Bevelandpolder, begrooting 10,580, was laagste inschrijver de heer J. Tollenaar te Ter Neuzen, voor 9920, aan wien het werk is gegund. Axel. Tot onderwijzer aan de o. 1. s. te Nieuwdorp is benoemd de heer D. 't Gilde alhier. Axel, 30 Maart. Heden werd alhier door de Maatschappij ,/Vooruitgang is ons streven" aan- besteed de levering van 1. 60,600 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door den heer P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 9,59 en door de Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 9,78. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. 2. 16,300 Kg. kunstmest. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. J. Vlaminck te Sint Jansteen, voor f 7,38P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 7,16 en door de Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 6,99. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Zeldzame nauwgezetheid. De vorige week werd in Hulst een heer begraven, terwijl diens graf reeds een week te voren gemaakt was en het rouwgoed eenige dagen voor diens dood door de familie in orde was gebracht. Ook werden verleden week te Hulst eenige longelingen naar het huis van bewaring gebracht, waarvan er een zich daarvoor eens netjes had gedreven. Het was inderdaad ook wel de moeite waard het schitterende bruidspaar en de bruilofts- gasten te zien, de bloem der geldaristocratie. Zelden zag men meer deftigheid en een schooner schouwspel in de kerk, maar de stem men, die oveT het geluk der jonge gravin oordeel hielden, waren zeer verdeeld. //IJdel en aanmatigend was zij altijd" fluisterden de vriendinnen onder elkander, //maar dat zij het nog eenmaal tot eene werkelijke gravin zou bren gen dat zal zij zelve wel niet gedroomd hebben ,/0, al haar doen en laten was altijd gegrond op berekening, evenals in den koophandel, en zij heeft goed gespeculeerd //Die arme Wilhelm ,/Die oude nar, die zich in hare netten liet vangen 1" y> ,/Hij ging op het goede oogenblik dood ,/Papa zegt altijd, dat hij die zaak niet ver- trouwt." „Wat, uw papa meent ,/Stilhoud uwe meening voor uZij is nu gravin en ons alien ver vooruit ook de renbaan des geluks //Al te veel voor haar gelukKijk dien Zweed eens in de oogen Ik benijd haar waarlijk niet De jonge dame, die deze laatste woorden ttuis- terde, was de dochter van den bankier Erstein, om hare scherpe tong algemeen gevreesd. Zij had het slotwoord gesproken, daar niemand haar tegen- sprak of er een woord wist bij te voegen. Ook de bruiloft had een schitterend verloop gehad, en geen onheilspellend voorteeken voor de toekomst der bruid had zich voorgedaan. aangekleed. Met een hooge hoed, een zwarte rok stapte hij witgedast parmantig tusschen de politie door de straten, gevolgd door een bende jongens. Wel een bewijs van eerbied voor de wet. De levering van 2,000,000 K.g. Duitsche gaskolen ten behoeve van de gemeentegasfabriek te Middelburg is door Burg, en Weth. opgedragen aan de firma E. Wibaut Zoon te Vlissingen voor 7,80 per 1000 K.g. en die van 150,000 K.g. stoomkolen aan dezelfde firma voor f 7,20 per 1000 K.g. (ton). De levering van het grof tarwebrood voor de verschillende gestichten te Middelburg over het 2e kwartaal 1895 is aangenomen door de Middelburgsche broodfabriek voor 69/10 centper K.g. Terwijl te Middelburg de Delftsche roomboter verkocht wordt voor 80 cent, levert men te Goes puike roomboter uit de zuivelfabriek te 's Heer- Arendskerke voor 60 cent, en te Poortvliet wordt slechts 55 cent per K.g. berekend. Ook in dit artikel is dus scherpe concurrentie. Een troepje studenten, kwajongens, uit de provincie waarschijnlijk, die zich nu eens vrij(?) gevoelende, het air aanmatigen, alsof zij gerechtigd zijn kabaal te maken, had jl. Dinsdagavond het er op gezet het publiek in den schouwburg Erascatie te Amsterdam lastig te zijn. De wakkere directeur van den schouwburg, die zijn pogen, om de jongens tot bedaardheid aan te manen, onbeloond zag, moest natuurlijk in het belang van het betalende publiek (de studenten betalen halven prijs) maatregelen nemen en nu kon men het schouwspel genieten, dat een politieagent in de onmiddellijke nabijheid der jongens op hen passen moest; de groote jongens gekleed als heeren, waren nu zoet, totdat ze in de pauseering door de politie aan den arm de deur uitgezet werden. Eraaie jongelingschap Men verzoekt ons, nu hier de influenza wederom haren intocht gedaan heeft, en ze weer velen onder hare slachtoffers telt, op het rolgende te wijzen Een eerste voorwaarde tot herstel voor een influenzalijder (vooral voor lijders, die zware koude bij zich hebben, welke zich openbaart in hoofdpijn, hoesten, pijn op de oogen en in de Jedematen) is, dat hij flink transpireert en een heel eenvoudig middel daarvoor, dat iedereen zich kan verschaffen, is het gebruiken van een glas water (zoo warm mogelijk), waarin van te voren een halve citroen is uitgeknepen en waarbij eenige lepels suiker zijn gedaan. Dit nu drinke men achter elkaar uit en daarna dekke men zich zeer warm toe, desnoods onder 4 a 5 dekens. Als men hierop flink transpi reert, wat meestal het gevolg is, zal dit reeds eenige verlichting geven en wanneer dit iederen dag herhaald wordt, zal het zeker tot het spoedig herstel van den patient meewerken. Natuurlijk moet men daarbij de kamer houden. Verder zij toch iedereen aangeraden zoo spoedig mogelijk een dokter te laten halen. Uit een verwaarloosde influenza kan alles voort- vloeien en ze kan den patient meer verdriet en geld kosten dan wanneer oogenblikkelijk hulp ingeroepen was. U. D. De drukte in en om Rozendaal, tengevolge der wederopenstelling van Belgie voor Hollandsch vee, is zeer groot. Uit alle oorden worden de runderen aangevoerd. Dinsdag en Woensdag reden I niet minder dan drie extra-treinen naar Esschen, behalve hetgeen met de gewone treinen wordt vervoerd. En toch ademde de graaf, als van een zwaren last bevrijd, diep op, toen zij eindelijk samen zaten in eene coupe eerste klasse, op de huwelijksreis regelrecht naar Zweden. „0, hoe dwaas van u, zulk een martelaarschap der formalitf it vrijwillig op u te laden Wat helpt u al het geld en goed, als gij er de slavin van zijt?" morde hij. ffMaar, Rudolf, begint gij ons huwelijk met verwijten ,/0 neen, zeker nietDoch ik heb een ge- heel ander begrip van den rijkdom, die daarvoor is bestemd om ons geheel vrij te maken van alle banden en boeien, die den mensch kwellen en hem vernederen tot het voorwerp eener kijklustige menigte. Maar zwijgen wij daarover Het doet mij waarlijk oprecht leed, u in dit koude jaarge- tijde het barre noorden tegemoet te moeten voeren. Er staan echter te groote belangen voor mij op het spel „Waar gij zijt, Rudolf, bloeit mij de lente ,/Dank u, dierbare vrouw, beste MarieDaar ginds in het hooge Zweden behoort er voorzeker eene machtige verbeeldingskracht bij, vooral in den winter. Wij zullen in de eerste plaats mijne goederen bezoeken, het ons in het voorvaderlijk slot zoo aangenaam mogelijk maken en met het begin van het nieuwe jaar naar Stockholm ver- huizen, om u bij het Hof te introduceeren. Als ik u gedurende onze wittebroodsweken ten leer- meester zal zijn geweest, dan geloof ik stellig, dat gij daar furore zult maken." De jonge gravin zag met schitterende oogen tot hem op. Haar ijdel hart was als betooverd bij de gedachte aan zulk eene toekomst. (Wordt vervolgd.) Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat door iemand onder Nijmegen reeds aardappelen zijn gerooid van den kouden grond. Dat mooi voorjaarsweer hiertoe zou hebben meegewerkt, kan zeker niet worden gezegd. Ook inbrekers kunnen grievend teleurgesteld worden, gelijk bleek uit de omstandigheid, dat dezer dagen met veel vakkennis en moeite een brandkast werd opengebroken op een kantoor van den heer K. aan de Heerengracht te Amsterdam, die bleek niets te bevatten Heel begrijpelijk waren zij over dien mislukten //slag" zoo woedend, dat ze alles op 't kantoor dooreen hebben gesmeten. Het geheele jaar 1894 door was er aan de Londensche markt groote vraag naar jong schape- vleesch, dat hooge prijzen opbracht. De veehande- laars in Eriesland zijn van oordeel, dat de vraag j naar dit vleesch over 1895 in Engeland niet minder zal zijn, en daarom koopen ze nu reeds de lammeren op, om met zes weken geleverd te worden, daar ze dan de moeder kunnen missen. Door de groote vraag rijzen de prijzen belangrijk. Een boer verkocht vier pas geboren lammeren, te leveren met zes weken, voor 28. Naar men aan de Z.-Holl. uit s Hage mededeelt, bestaat de vverregaand ongepaste uit- drukking" ten opzichte van zijnen meerdere in rang, waarvoor aan een onderofficier van het regiment grenadiers en jagers 4 dagen provoost is opgelegd, in het gebruiken van het persoonlijk voornaam- woordje //hij" in de klacht tegen den kapitein Yan 'tH., en zulks in plaats van de aan 's mans waardigheid verschuldigde titulatuur als j Z.W.Ed.Gestr. Een nachtmerrie voor onwillige betalers is hier opgestaan, in den vorm van een //Inrichting tot besparing van gerechtskosten.' Behalve dat deze inrichting zich leent tot het treffen van allerlei schikkingen, tegen een gering salaris 't behoeft niet eens zoo gering te zijn, om toch beneden eventueele gerechtskosten te blijven kan men haar ook opdragen hetinnen van schuldvorderingen. Om wanbetalers zooveel mogelijk te dwingen, gebruikt zij het volgende middel. Elk wanbetaler ontvangt een aanmaning om binnen een te stellen termijn ten kantore der inrichting te betalen, met aanzegging dat, indien daaraan niet wordt voldaan, een bediende (kenbaar door het dragen van een oranje-sjerp met het opschrift //Inner van schuldvorderingen") een kwitantie ter betaling zal aanbieden, welk bezoek zal worden herhaald tot de schuld is afgedaan. Een dergelijke licht kenbare gast zal natuurlijk niet welkom zijn. De gastheer zal hem misschien hetzij binnensmonds of luide uitschelden voor al wat leelijk is. Niet betalen is echter ook niet mooi. Of het middel altijd helpen zal, is intusschen de vraag. De inrichting zegt trouwens zelf, dat voor het innen der posten 10 pet. wordt berekend; bij niet-inning niets. Onder de navolgers van den heer Bertels, die succes behaalden met groenvoederbouw en het conserveeren van hun voorraad door persen, mag in de eerste plaats de landbouwer Pott te Stads- kanaal genoemd worden. Zijn groenvoeder was I zoo rijk aan eiwit, dat een zetmeelrijk, een goed- koop voeder dus, moest bij gevoederd worden, om de juiste verhouding te bekomen. De proeven, door hem genomen, hebben bovendien aangetoond, dat de pershoopen niet noodzakelijk buitenshuis, maar ook in de schuur kunnen opgezet worden. De afgesneden wanden bedekte hij, om bederf te weren en de lucht af te sluiten, niet met aarde, maar hij bestreek ze met een mengsel van meelkalk en roggemeel en met evengoed succes. Een jongmensch uit een der provinciale steden, maakte er in den laatsten tijd zijn werk van rijwielen te huren, er mede naar een andere gemeente te spurten en ze daar te gelde maken om van de opbrengst goede sier te slaan. Hij deed dit te Nijmegen, Arnhem, Tilburg en Dordrecht. In Den Haag poogde hij hetzelfde te doen, doch, dank zij de activiteit van den magazijnhouder, bij wien hij het rijwiel te koop aanbood, had de politie gelegenheid den oplichter in handen te krijgen. Uit Millingen wordt d.d. 27 dezer aan de z/Nijm. Ct." geschreven De opper-president der Rijnprovincie, vergezeld door den regeeringspresident te Diisseldorf en eenige andere hooge regeerings-personen, hebben een bezoek gebracht aan de gewonden in het St. Antonius- gasthuis te Kleef en hebben zich daarna naar Salmorth begeven, om't terrein der dynamiet-ramp in oogenschouw te nemen. Het dynamiet, dat zich in de schepAi en in de loods bevindt, zal nauwkeurig op zijn betrouw- baarheid worden onderzocht. Daar men met grond verinoedt, dat niet alle kistjes zijn ontploft en dus een kleinere of grootere hoeveelheid waarschijnlijk op den bodem der rivier rust, zijn reeds duikers aan 't werk, om in deze een onderzoek in te stellen. 12 werklieden van de fabriek te Opladen zijn aangekomen. Den schippers is de raad gegeven bij 't stroomafwaarts varen zooveel mogelijk rechts te houden, teneinde mogelijke ongelukken te vermijden. Reeds heden zou in een vergadering van deskun- digen, waarop ook Nederlandsche officieren van de genie waren uitgenoodigd, schikkingen zijn getroffen, om de dynamiet-kwestie tot een goed einde te brengen. De knecht van Leenders, die al zoo dikwijls dood heeft geheeten, is thans veel beter en zal zeer waarschijnlijk behouden blijven. Behalve de 10.000 Mark, door de fabriek te Opladen gegeven, zijn nu ook nog 20.000 Mark door de betrokken assurantie-maatschappij voor de nagelaten betrekkingen der verongelukten beschikbaar gesteld. Ten gevolge van de hevige regens zijn de rivieren in Belgie snel gewassen. De Maas bij Luik was 1£ M. hooger en de scheepvaart gestremd. In den loop van 1894 werden in het geheel 11,530 personen naar Siberie verbannen. He Daily Telegraph bespreekt de gruwelcn in Armenie en verklaart dat het zoo schandelijk bestuurde land onttrokken moet worden aan de handen der pacha's en geregeerd moet worden door personen die in den naam der betrokken groote mogendheden, Groot-Britannie, f rankrijk en Rusland, zorg dragen dat de vrede en de veilig- heid in Armenie hersteld worden. De correspondent van het blad vertelt, hoe het hem gelukte de aandacht der Turksche autoriteiten te ontgaan en in Armenie op eigen hand een onderzoek in te stellen. In December van het vorige jaar ging hij in Konstantinopel persoonlijk bij een der hoogste ambtenaren verlof vragen, Sassoen te bezoeken. Daar hij van dezen ambtenaar als //Hoogheid" spreekt, is blijkbaar de groot- vizier bedoeld, wien dezen titel toekomt. Later werden hem zwarigheden in den weg gelegd, en hij ging daarom op eigen gelegenheid naar Koerdistan, leefde in allerlei vermommingen onder de bevolking, was de gast van priesters, monnikken, kooplieden en samenzweerders, kocht de bedienden van pacha s om, organiseerde eene geheime enquete-commissic van 15 leden, moedigde angstvallige getuigen aan zich bij de offieieele commissie aan te melden, en zorgde voor een eigen brievenpost tusschen Mush en de Russische grens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2