AlgemeeD Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3133 Dinsdag 2 April 1895. 35 Jaargang. iBi? at? m?i®s!?i abonnement- Binnenland. Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken retrel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich. abonneeren tot het plaatsen van ft00 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der nitgave. lr»oliti©li Overzicht, Heden viert prins Bismarck zijn 80aten verjaardag. lie berichten der laatste weken hebben ons reeds doen zien, met welk een geestdrift, dankbaarheid en vereering het grootste deel van het Duitsche volk zich opmaakt, om den grooten oud-kanselier, den laatste der Paladijnen van Duitschland's heldenkeizer, op dien feestdag toe te juichen. De vrienden en aanhangers van prins Bismarck hebben er altijd slag van gehad de gedenkdagen in zijn leven tot nationale feestdagen te maken. Op zijn 70Bten verjaardag werden hem het in 1830 grootendeels vervreemd vaderlijk riddergoed Schonhausen, 1 millioen Mark voor een „Bismarck- Stiftung" en een onnoemelijk aantal kunstvoor- werpen, kostbare wijnsoorten en tal van andere zaken geschonken, „genoeg om er een museum mede te vullen of er een winkel van op te zetten", zooals hij zich sehertsend uitdrukte. Het aantal geschenken dat hem thans wacht, is nog grooter en van nog meer verscheidenheid. Er is onder de Duitschers een soort nationalen eeredienst voor den Stichter des Rijks ontstaan. Dit geeft aan de voorbereidselen tot de feestelijk- heden op 1 April, die van den Memel tot aan Constanz, van de Noordzee tot aan het Reuzen- gebergte worden gemaakt, iets grootsch. Men moet in de terminologie der Duitschers vervallen om er het juiste woord voor te vinden. Als de studeerende jongelingscliap van Duitsch- land bij duizenden zal opgaan naar het slot te Friedrichsruhe om den bewerker der Duitsche eenheid haar donderend Prosit toe te roepen als lionderden steden hem in prachtige oorkonden de benoeming tot ,/eereburger" doen geworden als de keizer aan het hoofd der troepen en omgeven van een schitterenden staf hem de gehechtheid en de toegeiiegenheid van het leger in kernachtige woorden overbrengtals de leden van schier alle vertegenwoordigende lichamen hem, den oud- kanselier, hulde brengen en eerbied betuigen als geleerden en kunstenaars, hem eerend op liunne wijze, in alle gouwen van het Rijk verhalen van zijn groote daden en van het roemrijk geslacht waartoe hij behoort dan leeft voor het Duitsche volk weder op de grootsche geschiedenis van Duitschlands wedergeboorte, dan gevoelt elk lands- kind welk een dankbaarheid hij verschuldigd is aan den laatstovergeblevene van de mannen, die het Rijk hebben gesticht en tot bloei gebracht. Het is wel begrijpelijk, dat de keizer zijn onder- danen is voorgegaan in het eeren van den grijzen -staatsman. Met het Duitsche Rijk is ook het FBUILLBTrON. is EERSTE DEEL. 9) //Wij moeten de zeilen strijken, vriendDe jonge vrouw is in haar souverein rechtIk heb haar een bezoek gebracht op de villa en mijne bedenkingen openhartig medegedeeld omtrent haar testament. Zij verwees mij met fierheid naar de grootmoedigheid van den graaf, die haar al zijn goederen in Zweden vermaakt had, jammer dat die mijnheer geen Spanjaard is Doch, mijn waarde vriend Erstein, laten we ons niet te zeer om het lot dezer vrouw bekommerenmisschien gaat de Zweedsche graaf de rol der nemesis vervullen Die wijze gravin in spe gaat haar geheele vermogen uitleveren, het testament was zelfs overbodig geweestvoegde de notaris er met een lachje bij. a Zoo geheel overbodig toch niet," merkte de bankier op," graaf Svenson schijnt mij een geslepen gast te zijn hij maakt groote haast met het huwe- lijk en dringt ontzettend aan tot kapitaliseering van de vaste goederenhij houdt van klinkende muntEn wat wij voor den verstooten zoon, voor Wilhelm Tautfer, hebben gereserveerd, als de Zweed daar eens lont van ruikt „Daar blijft hij wel met zijn handen af!" riep de notaris heftig uit. vDat blijft wettig voor Wilhelm gereserveerd, ook de firma over zee, te BahiaDe dwaze vrouw kan hare rechten aan den beminden graaf of avonturier overleveren maar verder strekt de Zweed zijne handen niet uit daar geef ik u de mijne op keizerschap herboren, en het zou eeri wanklank geweest zijn in de feestvreugde, indien de hulde des keizers zich niet had vereenigd met den dank des volks. Met den tact, dien de jonge monarch onder zoo menige omstandigheid heeft getoond, reikte hij nu een jaar geleden den oud-kanselier de hand en sedert heeft men te Berlijn geen gelegenheid laten voorbijgaan om door persoonlijke oplettendheden de hernieuwde vriendschap te ver- sterken. Dit moet te meer worden op prijs gesteld, daar de meningen van den keizer en den oud- kanselier op zoo menig punt getuigen van ernstig verschil. Bij eene discussie in het Lagerhuis van Engeland over eene Eransche expeditie naar de bronnen van den Nijl, zeide de heer Grey, onder-miuister van buitenlandsche zaken, o. a. dat er geen grond was, te veronderstellen, dat Frankrijk in het Nijldal wilde doordringen. Zoo iets zou een onvriend- schappelijke daad zijn en de Eransche regeering wist, dat het door Engeland zoo zou worden op- gevat. Deze woorden hebben sensatie gemaakt. Zij worden niet, zooals Labouchere in den loop der discussie zeide, opgevat als eene bedreiging, maar als eene waarschuwing voor Frankrijk. De Times hoopt, dat de gematigde, maar duidelijke en waardige taal van den heer Grey hare uitwerking niet zal missen. De Standard geeft hetzelfde te kennen en voegt er bij Onze staatslieden en onze ambtenaren in de geheele wereld hebben hun best gedaan om conflikten met Frankrijk te vermijden, maar er zijn grenzen van de toegeeflijk- heid en de beleefdheid. De Daily Chronicle ge- looft, dat Frankrijk door zijne tegenwoordige houding niet alleen niet zal verkrijgen, wat het wenscht, maar ook gevaar loopt zich de schuld op den hals te halen, den fakkel in het kruitmagazijn van Europa te hebben geworpen. De Daily News betoogt, dat het ongeloofelijk is, dat de twee groote westersche mogendheden het niet eens zouden kun- nen worden over de verdeeling van een gebied, dat voor geen van beiden groote voordeelen oplevert. Over Amerika komt het bericht, dat Japan een wapenstilstand heeft toegestaan, maar van andere zijde is het niet bevestigd geworden en het klinkt hoogst onwaarschijnlijk. Te Shanhai ineende men, volgens een telegram van Dinsdag, dat de Japanners, nu zij Haichow aan de kust der provincie Kiangsoe hebben ge- nomen, vandaar zullen optrekken naar het Groote Kanaal, waarlangs levensbehoeften naar Peking worden vervoerd en dat gedurende den oorlog „Ik ben werkelijk blij," sprak de bankier, „dat die indringer of groote heer geen vat op ons kan krijgenzij weet even goed als ik hoe de beste bedoelingen ten slotte dikwijls verdraaid en als bedrog en schurkerij aangemerkt worden Toch had ik wel lust eens een bezoek te brengen aan den Zweedschen consul en nader te informeeren naar zijnen landsman." „Onnoodig, mijn waarde De consul trekt de schouders op en vertelt u van eene rijke familie Svenson, welke uit Duitschland stamt en thans op den laatsten spruit na, die lang in de wereld heeft omgereisd, moet zijn uitgestorven. Deze laatste van den stam moet schrikbareud rijk en bezitter van onmetelijke goederen in Finland of Lapland zijn. Zooveel tot uwe opheldering, vriend Erstein." //Zoo, zoo, hebt gij den consul reeds in verhoor gehad bromde de bankier. „Nu mijnentwege mag de ijdele vrouw als gravin zich in Lapland gaan inkwartieren „Zoo is het De notaris reikte zijnen vriend de hand en g»'g- Het weder was in de laatste dagen opgeklaard. De zon straalde zacht van den Novemberhemel op de in den winterslaap verzinkende aarde neder en verlichtte met haren bleeken schijn de rusteloos bezige menschheid, welke daar werkt en woelt en worstelt om 't bestaan. De oude notaris trad peinzend verder en was bijna tegen de vierkante figuur van een man aangeloopen, die zich met den hoed in de hand voor hem plaatste. z/Vergeef me," klonk zijne basstem. onber°kenbare diensten heeft bewezen voor het vervoer van troepen naar Peking of naar het oorlogstooneel, zullen marcheeren. Ook rekende men er op, dat de Japanners uit Haichow naar Nankin zouden trekken. De afstand is 170 a 190 Engelsche mijlen, maar de weg loopt door een rijke, vruchtbare streek en door de stad van de landzijde aan te tasten, vermijden de Japanners conflicten met de mogendheden, wier schepen in de Yangste liggen. Dat uit het hoofdkwartier te Hiroschima officieel wordt tegengesproken, dat de cholera onder de troepen te Port Arthur is uitgebroken, hebben wij reeds gemeld. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben, inzake de op 14 Mei te houden periodieke ver- kiezingen voor de Prov. Staten, bepaald dat wanneer herstemmingen noodig zijn deze 14 dagen later dus op Dinsdag 28 Mei a. s. zullen plaats hebben. De heer J. P. I. Buteux, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg heeft, naar men verneemt, verzocht bij de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten niet meer in aanmerking te komen. Yoor den bouw van een pantser-dekschip (type Kruiser) is door De Schelde te Vlissingen en door de Ned. Stoomboot-Maatschappij te Rotter dam ingeschreven voor eene som van 2,050,600. Voor dien prijs is aan ieder dier maatschappijen door het departement van marine de bouw van zoodanig schip opgedragen. In de jl. Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Zierikzee werd de behandeling voortgezet van het voorstel van burg, en weth., om den onderwijzer aan de openbare lagere school, C. W. J. Krenser, op grond van art. 29a der wet op het lager onderwijs, te ontslaan. De voorzitter deelde alsnu mede, dat een ver- zoekschrift van den onderwijzer Krenser Zaterdag was ingekomen om eervol ontslag wegens zwakken zenuwtoestand. Na gesloten zitting stelde de voorzitter voor, in het belang van den adressant, eerst diens adres te behandelen, waarop Mr. Fokker voorstelde den heer Krenser, ingevolge zijn eigen verzoek, krach- tens art. 29a der wet op het lager onderwijs, te ontslaan, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. „Ik was reeds aan uw kantoor en ben blij u hier nog te ontmoeten." „Goeden morgen, mijnheer Wegener Wat hebt ge voor goed nieuws Gij wilt toch uw testament nog niet maken „Neen, notariser is heel wat anders los Gij kent mijne vrouw Waar zij hare zinnen op heeft gezet, dat moet ook gebeuren, het moge buigen of breken „Zeker, uwe vrouw is resoluut," knikte de notaris lachend, „maar anders braaf en dood goed." ,/Dat zou ik meenen, notaris, eene bovenste besteNu, wat ik zeggen wilde, zij wil een vreemd kind als haar eigen aannemen adop- teeren of hoe het mag heeten 't is mij wel niet recht naar de muts, maar hoe zal ik tegen den stroom opvarenik moet maar met den wind mee Zoo, zoo, heeft uwe vrouw zulke plannen P Nu, dat is braaf van haar, Wegener. Zeker een weeskind, niet „Nu ja, de moeder is wel dood 't is een heele vreemde geschiedenis, o zoo geheimzinnig en akelig, die ik u moet vertellen „Hier op de straat Dat zal toch moeielijk gaan, ik beschik over weinig tijd. Laten we voortwandelen, dan kunt gij mij de zaak kort en bondig uitleggen." „Ik zal heel kort zijn." En de waard uit „De gouden Druif" vertelde zoo lang en zoo breed mogelijk aan den oplettend luisterenden notaris de treurige geschiedenis van de doode moeder en het verlaten kind, dat zijne vrouw thans als het hare wilde aannemen, waar- tegeu hij dan ook niets had in te brengen, omdat Op een Vrijdag door 7 werklieden-vereeni- gingen te Middelburg gehouden gecombineerde ver- gadering is besloten deel te nemen aan de Mei- beweging ter verkrijging van een achtuur-werkdag. Door de commissarissen van de stads-bank van leening te Haarlem is van den vroegeren beambte van die bank, Raimond, thans in betrek- king in de Zuid-Afrikaansche republiek, ontvangen eene som van 234,95. Dit bedrag dient, om de schade te dekken, die Raimond in 1889, als ambtenaar door zijn onrechtmatige daden aan de gemeente heeft toegebracht. Uit opgaven betreffende de opbrengst over 1894 van het recht van successie, blijkt o. a. dat in genoemd jaar geerfd werd 289,378,675. Het getal der nalatenschappen, waarvan successie werd betaald, bedroeg 9977. Van successierecht vrij- gesteld bleven 13183 nalatenschappen, met een zuiver saldo van 9,767,635. De heeren Simon van den Bergh te Rotterdam, Hagemann Co. te Rotterdam, W. J. Albers te Dordrecht, Prinzen Gladbeek te Helmond en Anton Jurgens te Osch, alien margarineboter-fabri- kanten, moeten voornemens zijn, om, zoodra het voorstel om in Belgie inkomende rechten op dit artikel te heffen, wet zal zijn geworden, eveneens in dat land fabrieken te gaan bouwen, teneinde op deze wijze het nadeel te ontgaan dat hun in- dustrie bedreigt. De lage graanprijzen zullen de ontginningen van woeste gronden ten zeerste belemmeren en oorzaak zijn, dat veel bouwland in weiland wordt omgelegd. Zoo beweren de voorstanders van protectie. Dat er echter nog wel degelijk lust tot landaanwinst, door ontginnen, bestaat, blijkt langs de DrentschGroninger grens. In de buurt van NieuwBuinen alleen zijn een tiental landbouwers bezig hunne zeer slechte groenlanden (eigenlijk natuurweiden) met laagveen tot ondergrond, in bouwland te herscheppen honderden wagenvrachten kienhout worden eerst verwijderd, dan de boven- grond diep losgehakt en daarna gebrand. In den met asch bemesten bodem wordt het eerste jaar raapzaad, het tweede jaar haver en daarna aard- appels, als hoofdproduct verbouwd. Van een stuk grond, groot 21 II. A., vroeger nauwelijks voor dim koe voldoende, werd verleden zomer reeds 150 H. L. haver geoogst. Men schrijft uit Amsterdam dd. 30 Maart Een talrijke menigte wachtte tegen half een aan het centraal-station de komst van generaal Booth af. Voor het station verdrong zich natuurlijk het kleine ding zoo lief en aardig is, een poezeltje van een meisje." „Men moest wel een hart van steen hebben, om zulk een arm wichtje de deur te kunnen wijzen," besloot de waard. De notaris drukte hem de hand. „Het is braaf van u, Wegener, en bijzonder van uwe vrouw. Ik zal zelf bij u komen, om de kleine te zien, die zulke goede ouders heeft gevonden. Verder zal ik zorgen, dat alles in orde komt." ,/Ja, maak het zoo, dat niemand ter wereld al ware het de eigen vader ook, verder eenig recht op het kleine ding kan doen geldenhet moet onzen naam dragen ,/De vader leeft dus nog n't Kan zijn, een Poolschen naam ,/Goed, goed, ik zal het wel voor u in 't reine brengen. z/Groet uwe goede vrouw van mij." Wegener zwenkte met zijnen hoed, en de notaris zette zijnen weg alleen voort. Dit korte tusscken- spel had aan zijne gedachten een geheel anderen loop gegeven en hem eene oprechte vreugde bereid. „Er zijn toch nog goede menschen, recht brave zielen op de wereld," dacht de grijze man, die zulk een edel hart bezat. V. Het huwelijk was voltrokken. De Zweedsche graaf was de echtgenoot der schoone weduwe van den rijken Tauffer. Alles was volgens Marie's wensch en wil geschied, zonder de minste stoornis, zonder eenige wijziging. De kerk kon de menigte niet bevatten, voor een groot deel door ijdele nieuwsgierigheid tempelwaarts TER YElZEYSdlE C01R4VT Kit 1,1,1,1 verscliijnt Maandag-, Woenstlag- en VrijiliiKiivtiml <»gn_ euzeoi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1