Algemeen Nieuws- en AdvertentiebSad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3132. Zaterdag 30 Maart 1895. 35e Jaargan^;. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 29 Maart 1895. 't Was Donderdagavond een vroolijk gezicht op de'bovenzaal van bet Nederlandsch Logemental die blijde kinderen, die, onder begeleiding van de muziek der Orkestvereeniging, eenige liederen zouden zingen en zoo op hunne wijze zouden ineehelpen om den aanwezigen genoegen te ver- schaffen. De ,/Volharding" heeft met haar laatste soiree zeker succes gehad, ook door de goede gedachte om de kinderen eens te laten hooren, wat ze, onder leiding van hun meester in den zang, al te geven liadden. En welverdiend was bet woord van een spreker uit het publiek, die en de Symphonie en het Kinderkoor dankte voor het genotene, en de hoop uitsprak, dat zulke avonden in een volgend seizoen mochten weerkeeren. De beide heeren, die met viool en piano een paar extra-nummers gaven, verdienden het applaus der vergaderden eveneens ten voile. Nauwelijks behoeft het gezegd, dat het bal geiinimeerd was en tot vroeg in den morgen duurde. Op 1 April a. s. zal onze stadgenoot L. J. van Leeuwaarden den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar als crieerder voor het eerst zijn diensten presteerde bij de publieke veiling, die gehouden werd bij de wed. De Moor, in den Vogelschorpolder. In die kwart eeuw is hij getuige geweest van veel leeds en liefs, vooral van het eerste. En al is die betrekking nederig, hij heeft die bekleed met toewijding. Door zijn toedoen ,/kwam er van wat er maar van komen kon", zegt men ons. Met dit jubiffi wenschen wij hem geluk. Bij het kortstondig onweder op gisteren middag, in onze nabijheid, is den bliksem in een boom gestagen bij het woonhuis van Adr. Wolfert, in de Ylooswijksche weg naar Hoek, zonder echter verdere schade aan te richten. Ten gevolge der openstelling' van den invoer van vee in Belgie is de doorvoer daarvan alhier weder merkelijk toegenomen. Dinsdag werden aan den steiger te Borssele niet minder dan 48 stuks rundvee en 88 schapen op de provincialen stoom- boot naar hier ingescheept. De klerk der posterijen en telegrafie 2a* klasse G. van Welie is verplaatst van Arnhem naar Ter Neuzen. Bij koninklijk besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Philippine de heer J. B. Dhooge, tot burgemeester van St. Jansteen de heer C. IJsebaert en tot burgemeester van Oostburg de heer I. van Houte. Bij koninklijk besluit is benoemd bij het 8s1' reg. inf., met bestemming om te worden gedeta- cheerdbij het koloniaal-werfdepot, de kapt.-magazijn- meester E. C. Broeksma, hoofd van het centraal- magazijn van mil. kleeding en uitrusting te Delft, uit welke betrekking hij in verband daarmede eervol wordt ontheven. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ont- vanger der invoerrechten en accijnsen te Rotterdam de heer B. K. Boom, directeur der directe belas- tingen enz. te Groningen. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisteren te Middelburg verpacht het recht van broed- of mosselzaad weg te halen van de paal- werken aan het strand der Noordwatering, gedurende den termijn van 1 Mei 1895 tot 30 April 1896. Het hoogst werd hiervoor ingeschreven door den heer N. RammelooKusse te Philippine voor f 905,85. Zaamslag, 27 Maart. Bij koninklijk besluit van 15 dezer is aan den heer Jan Riemens alhier vergunning verleend om bij den geslachtsnaam van zijne beide zonen Jacobus en Jan dien van Yan Laare te voegen, met dien gevolge, dat zij voortaan respectievelijk den naam zullen dragen van Jacobus Riemens van Laare en Jan Riemens van Laare. Axel. De heer M. van Baalen, onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd in dergelijke betrekking te Grijpskerke (Walcheren) en heeft die benoeming aangenomen. Axel. Bij den landbouwer W. de Koeijer in den Buthpolder onder deze gemeente heeft een gewone kip een ei gelegd dat de groote had onge- veer van een ganzenei. Na opening bleek dat zich in dit ei, een tweede van flinke schaal voorziene ei bevond, wat de grootte had van een groot kippenei. In dit laatste ei bevond zich geen dooier, terwijl de ruimte tusschen de schalen der beide eiers eveneens was gevuld met eiwit. De kip die dit dubbel ei had gelegd stierf nog denzelfden dag. Een welopgevoed heerschap, dat te Rotterdam eene prachtige zaak had en binnen korten tijd 80,000 onder de menschen bracht, is bij het 3de regement infanterie te Bergen-op-Zoom ingedeeld alsplaatsvervanger. De gemeenteraad van Arnhem heeft wederom f 3600 toegestaan voor den aankoop van zeven krotten of zoogenaamde woningen, die uit een oogpunt van gezondheid zullen worden opgeruimd. Door een van de schrobnetvisscherij te Scheveningen binnengevallen schuit is aangebracht een in zee opgevischte mailzak met brieven en drukwerken, vermoedelijk afkomstig van de Elbe. Op de markt te Winschoten heeft de varkens- handelaar A. K. een zevenweeksch biggetje verkocht aan H. S. voor zes sinaasappelen. Tengevolge van eene grondverschuiving is te Titel een aan de Theiss gelegen druk bezochte herberg met talrijke gasten, die er aanwezig waren, vernield. Twaalf lijken zijn uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. De dienstbode van den heer G. B. M. aan de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam zat eer- gisternamiddag rustig in hare keuken, toen eens- klaps een aap, die zich door eeu raam den toegang had verschaft, daar binnen kwam en haar aanvloog. Het dier beet haar eerst in den hals en later ernstig in eene der handen. Op haar hulpgeroep schoten de bewoners toe en nam de aap de vlucht op de daken. Het dier was ontvlucht uit de derde verdieping van het pand Boerenvischmarkt hoek Eerste Lom- bardstraat, waar een der bewoners er eene soort van menagerie op na schijnt te houden. Nadat door de politie en burgerij den geheelen middag tevergeefs jacht was gemaakt op den aap, die zich nu op dit dan op dat dak vertoonde of ook wel aan een telephoondraad hing te schommelen, is het dier, deze jacht moede, uit zijn eigen in de woning, waaruit hij ontvluchtte, teruggekeerd. Een paar maanden geleden brak dezelfde aap ook los en nam toen de wijk in een in aanbouw zijnd pand op de Gedempte Binnenrotte. De dienstbode is onder geneeskundige behan- deling. De directeur der dynamietfabriek te Opladen aan den Rijn heeft der Koln. Ztg. de verzekering gegeven, dat voortaan aan de Nederlaudsche grens geen overlading van dynamiet zal plaats hebben. De directeur acht het onwaarschijnlijk, dat op de plaats des onheils in den Rijn nog dynamiet aanwezig zou zijn, doch voor alle zekerheid laat hij een duiker een onderzoek instellen. De partij dynamiet aan boord van de te Spijck liggende schepen 4 Gebroeders en Gezina, benevens de hoeveelheid te Salmorth aan den wal opgeslagen, welke primitief was bestemd ten doorvoer naar Port-Elisabeth, doch waarvan de vergunning tot doorvoer hier te lande ten gevolge der ontploffing op 19 dezer is ingetrokken, zal naar de fabriek te Parz bij Keulen (plaats van herkomst) worden teruggebracht. Men is thans druk in de weer schepen voor het vervoer aan te nemen, wat echter tot heden nog niet wilde gelukken. Bij den heer Tollens, handelaar in rijwielen te Dordrecht, vervoegde zich Maandag een net gekleed jongmensch om voor 4 of 5 uren een velocipede te huren. De rijwielhandelaar gaf hem de fiets, maar toen het avond werd en de huurder nog niet was komen opdagen, begon hij argwaan te krijgen en deed van het geval aangifte bij de politie. Gevolg was dat het jonge mensch te Leiden werd aangehouden, waarbij bleek, dat hij het rijwiel te Rotterdam had verkocht. Het bericht dat door een verzuim van een gemeente-ambtenaar een aantal huwelijken onwettig zouden zijn, waarvan een der belanghebbenden gebruik zou hebben gemaakt zich van den //Strop" te ontdoen, is naar een jurist in de Zw. Ct. opmerkt een grap. z/Niets is minder waar dan dat die huwelijken niet wettig zijn. B. W. art. 154 zegt, met duidelijke woorden, dat een huwelijk niet nietig is, wanneer men verzuimd heeft de bij de wet gevorderde afkondigingen te doen, en dus a plus forte raison, wanneer men de publicatie van een extract van de akte van huwelijksafkondiging heeft achterwege gelaten. z/Het eenige gevolg van dit laatste is, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand, die het verzuim pleegde, ingevolge art. 466 van het Wetboek van Strafrecht met geldboete van ten hoogste f 100 kan worden gestraft." Hoe noodig het is dat verwaarloosde kin deren door een wet bescliermd worden tegen mis- dadige behandeling hunner ouders, wordt weder aangetoond door hetgeen in de Bode der Heldring- gestichten vermeld wordt In den Haag is waargenomen, dat een kind geexploiteerd werd, door haar een halven notedop op den naakten rug vast te binden, in welken dop zich een levende spin bevond, die het kind onop- houdelijk steken toebracht, en door welke marteling het kind voortdurend weende, waardoor de bedelende moeder haar doel bereikt zag. Niet lang geleden bevond ik mij des avonds 10 uur op het Plein in den Haag en hoorde ik het volgende gesprek tusschen drie in de nabijheid staande kleine kinderen z/Hoeveel heb jij al z/Zestien centen." z/Ik heb er acht." z/Dus nog zes centen, dan kunnen wij naar huis gaan." //Zijn zulke toestanden niet hartverscheurend vraagt de schrijver, die daarna voortgaat z/En wat gebeurt op Zetten, waar een christydijk gesticht is //Talitha Kumi", voor meisjes beneden 16 jaar, die men voor verkeerde invloeden wil bewaren P Een meisje, dochter van een bekenden dronkaard, 11 jaar oud, wordt opgenomen, blijft daar een tijd lang, maar wordt teruggeeischt en teruggehaald door haar vader, want zij moest zijn jenevercenten bijeenbedelen. Twee meisjes, nog zeer jong, komen te Zetten. Haar moeder leidt een slecht leven. Zij zag in geen jaren naar die kinderen om, informeerde alleen van tijd tot tijd of ze mooi werden. En toen zij hoorde, dat ze frissche, knappe gezichtjes hadden, haalde zij ze op 14- en 16jarigen leeftijd terug. Onnoodig te zeggen waarom en waarvoor. Als de bestuurders van Zetten, tegen den wil van zulke schuldige ouders, trachten een kind te houden, te beschermen, dan zouden zij in aanraking komen met de justitie en de politie Welk een schreiende toestand Mocht er ook hier te lande een wet tot stand komen, waarbij het verboden is met kinderen te bedelen, kinderen te laten bedelen en kinderen met koopwaar te laten venten. Dan waren wij een stapje verder Het N. v. d. D. wijdt ook eene beschouwing aan het kwaad, waarvan in bovengenoemd blad gespro- ken wordt. Het eerste, wat noodig is om daarin verbetering te brengen is, zegt dit blad, dat zich een diepe en algemeene overtuiging vestige dat, zooals Mr. Levy zegtde vaderlijke macht niet is een recht, maar een pliclit, voor welks vervulling tegenover de maatschappij rekenschap moet afgelegd worden. Het tweede wat noodig is, dat is eeu krachtige aandrang om deze zedelijke overtuiging te maken tot een beginsel in de wetgeving van den Staat, welke leiden moet tot het maken van een afzonderlijke wet, waarbij in welomschreven gevallen ouders kunnen ontzet worden uit hunne rechten en plichten, behoudens de mogelijkheid van rehabilitate, en waarbij de overdracht wordt geregeld van die ouderplichten en rechten, hetzij, onder goede controle, aan de particuliere liefdadig- lieid, hetzij aan den Staat. Het derde wat noodig is, is de stichting van liefs t vele en niet groote opvoedingsgestichten, waar den kinderen zooveel mogelijk wordt vergoed van hetgeen ontaarde vaders hun onthielden. Het blad begrijpt dat de Staat aarzelt om in te grijpen in de zoo teedere en innige betrekkingen tusschen vaders en kinderen. Maar waar tusschen dezen zoo vaak, in plaats van heilige banden, een verhouding bestaat, die het kind en den Staat ten verderve strekt, aarzele men niet langer. Het is hard maar noodzakelijk. Een Amerikaansch kolonel, King genaamd, heeft van een oud kanon een verbazend sterken magneet gemaakt, door het te omwinden met tien mijlen ijzerdraad gesmeed ijzeren platen zijn aan gebracht om den stroom te versterken. De Literary Digest geeft twee afbeeldingen van dezen reuzen- magneet; op de eene ziet men een soldaat, staande voor het kanon, terwijl eenige ijzeren staven met de punt loodrecht op zijn lichaam zijn gericht de kracht van den magneet is zoo groot, dat de staven, zonder dat zij op iets steunen, in horizontale richting worden gehouden. Op een ander plaatje hangen vijf groote kanonkogels, elk wegeude pi. m. 150 kilo, aan den mond van het kanon. Op 71 Engelsche voeten afstand van den magneet is zijne aantrekkingskracht nog even groot als die van de aarde. Het kanon zelf weegt ongeveer 22500 pond en is zestien voet lang. Tusschen twee cigarettenmaaksters te Madrid heeft een tweegevecht plaats gehad. De beide meisjes liadden een kamer van een restaurant als kampplaats gekozen. Yooraf gebruikten zij met eenige vriendinnen een stevig ontbijt. Zoodra dit genuttigd was, werden de blindeil gesloten, de vriendinnen weggezonden en daarop vielen de beide tegenstanders met een kort mes gewapend op elkander aan. Zij brachten elkander zulke zware verwondingen toe dat beiden overleden zijn. En welke was de aanleiding tot dit verwoede ge- vecht Cherchez l'homme. Een lid van het Japansche gezantschap te Washington heeft een particulier telegram uit Kobe ontvangen, waarin verklaard wordt, dat Li-Hung- -hang's wonde veel ernstiger is dan eerst veronder- steld werd. Het telegram meldt dat de kogel ingedrongen is tot den neuswortel en een Duitsche heelmeester, die door den Mikado ontboden was, moet ernstig twijfelen aan het herstel van den gezant. Voor den politierechter te Clommel (Ierland) is de behandeling begonnen van een geval dat aan het ongelooflijke grenst. Een zekere Cleary, zijn schoonvader en zeven andere mannen stonden terecht wegens mishandeling van Cleary's echtge- noote. De beschuldigden verklaarden dat de vrouw een heks was. Om de duivel uit haar te drijven hadden zij haar met een bijzohder toebereide vloeistof begoten, boven het vuur geroost en met een gloeiende pook in het vleesch gebrand., De gemartelde vrouw was aan de gevolgen van deze mishandeling overleden. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. XIII. Rotterdam, 28 Maart 1895. De vreeselijke dvnamietramp bij Lobith in de vorige week, heeft opnieuw, en nu vooral zeer nadrukkelijk, de aandacht gevestigd op een gevaar waaraan Rotterdam, de tweede handelsstad des rijks, al sinds drie of vier jaren blootstaat, een gevaar, nog veel grooter dan dat, waaraan Lobith heeft blootgestaan, vdor de ontploffing het bewijs kwam geven dat de angstige vermoedens lang niet onge- grond geweest zijn. Te Lobith, of juister in den Rijn voor Lobith ankerden, eenige jaren aaneen, de schepen, die het dynamiet in hadden van de fabriek bij Keulen. Men weet wat daar is gebeurd. Ook Rotterdam heeft een bergplaats voor dyna miet, die altijd gevuld is en dus ook Rotterdam loopt het gevaar van een ontploffing met al de verschrikkelijke gevolgen. Aan de overzijde der Maas, op den grens van de oud-gemeente Charlois, staat de tank waarin een enorme hoeveelheid dynamiet, voor export bestemd, tijdelijk wordt opgeslagen. 'tis waar, men heeft alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen en de plek wordt zoo gestreng mogelijk bewaakt, maar het is uitgemaakt dat zonder invloed van menschen, door temperatuurwendingen bij voorbeeld, het dyna miet ontploffen kan. En als men bedenkt welke verschrikkelijke gevolgen voor onze stad een ont ploffing hebben kan, dan zal de wensch, die op dit oogenblik van alle zijden opstijgt//Yerlos ons van dynamiet o heer, en geef ons rust en kalmte weer," volkomen billijk geacht worden. Daar komt nog bij dat er over de Maas is een geregeld voorbijvaren van dynamietschepen, op welke schepen lang niet altijd met de noodige zorg wordt omgegaan met de verschrikkelijke ladiug. 't Is heelemaal niet gevaarlijk zeggen de schippers, je moet er mee kunnen omgaau jawel Met dat al heeft Rotterdam talrijke kansen voor een vernielende uitbarsting en nu, na de ontploffing bij Lobith, is de tijd gekomen om eens en vooral aan dat klakkeloos vervoeren en opslaan van dynamiet een einde te maken. Men mag niet een bevolking van eenige honderdduizenden blootstellen aan zulk een groot gevaar en hartelijk hopen wij Rotterdammers, dat wettelijk ons de zekerheid zal worden gegeven, die ons nu helaas ontbreekt, dat de rust, die na de ontploffiing bij Lobith, van de verstandigen onder ons geweken is, zal kunnen terugkomen. Liefst zoo spoedig mogelijk. Het gesticht dat het eigendom is van de vereeni- ging tot het verleenen van hulp aan minver- mogende ooglijders, verkeert volgens het uitge- brachte verslag in de jaarvergadering van Zaterdag 1.1. in bloeienden toestand. De ooglijders door de geheele provincie Zuid-Holland komen daar om gratis hulp en steun te vragen van den zeer bekwamen oogarts Dr. J. H. de Haas. Voor hen die dit noodig hebben is in het gesticht een tijdelijke opneming mogelijk en de verpleegde patienten hebben het hier uitstekend. Dat deze inrichting, met het oog op het groote aantal arme lijders aah oogkwalen, een zegen is, behoeft wel geen betoog. Vroeger liet men deze lieden, als zij het niet betalen konden, grootendeels aan hun lot over, nu verpleegt en verzorgt men hen op uitnemende wijze, tegen een betrekkelijk geringe vergoeding door kerkbestuur of gemeente te voldoen, Bijvoegsel van de Ter leusensche Courant. mmm—wih gspm—g—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5