Algemeen Nieuws- en Advertentieblad r voor Zeeuwsch-Vlaanderen. tet nit qotbgctb. No. 3132 Zaterdag 30 Maart 1895. 35 Jaargang;. Binnenland. ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regeJs f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ■■■■limn i hi sc. Bij doze courant behoort een bijvoegsel. l*oliLi«;li Overzicht. De Belgische regeering neemt bijtijds maatregelen om onlustig als in 1893 te voorkomen. De Minister van oorlog heeft verschillende lichtingen onder de wapenen geroepen. De officieren, die belast zijn met het onderricht der soldaten, hebben last ont- vangen hunne manschappen er vooral op te wijzen aan welke straffen zij zich blootstellen als zij zich in tijden van oproer of onlusten verzetten tegen de krijgstucht. Alle verloven zijn ingetrokken. De Minister van openbare werken heeft last gegeven aan de groote stations militiare treinen gereed te doen houden voor troepenvervoer. TJit deze maatregelen blijkt, dat de regeering den toestand zeer ernstig inziet. De socialistische partij roert zich de laatste dagen met grooten ijver. De kieswet voor de gemeenteraden en het Congo-ontwerp worden in rumoerige meetings in zeer afkeurenden zin besproken. En de Christen-socialisten, onder leiding van de pastoors Daens en Pottier en van advocaat Simons, gaan denzelfden weg op. In een bijeenkomst te Luik werden zelfs aanvallen op den Koning gedaan, die door advocaat Simons werden ondersteund. De Voss. Ztg. wijst er op, dat de Congo-quaestie aan de monarchic in Belgie een ernstigen scbok toebrengt, en als de Kamermeerderheid tot bet annexeeren van den Congostaat mocht oesluiten, is het einde der troebelen niet te overzien. In de Belgische Kamer nemen intusschen de beraadslagingen over het gemeentelijk kiesrecht een grooten omvang. De Minister Burlet beett het regeeringsstelsel uitvoerig toegelicht en daarbij vooral doen uitkomen, dat voor het kiesrecht in de gemeenten een ander stelsel mogelijk en noodig is dan voor de verkiezing der Kamer. Naast de KamSr staat de Senaat, die als rem werkt en dan ook niet op dezelfde wijze als de Kamer wordt gekozen. Zulk een tegenwicht bestaat niet voor de gemeenten en daarom wil de regeering nietde verantwoordelijkheid aanvaarden voor een onbeperkt gemeentelijk kiesrecht. In die opvatting vindt de regeering steun bij de rechterzijde, welke de groote meerderheid heeft vermoedelijk zal zij zich echter tegen een verlaging van den leeftijd van 30 tot 25 jaren en van den tijd van inwoning van 3 tot 2 jaren niet verzetten. Zonder eenig incident heeft Duitschlands Rijksdag gistermiddag gekozen een nieuwen president in de plaats van Von Levetzow en een nieuwe tweede FEUIL L ETO N EERSTE DEEL. 8) „Dan willen wij ook met die Hamburgers mets meer te maken hebben," voer de graaf na een wijle voort„het vermogen dat u behoort, is zonder twijfel zeker vastgelegd „Ik zal u volmacht geven er met mijnen bankier over te onderhandelen. ,/Goed dan zal ik het kapitaal in de Engelsche bank beleggen, als ge daar niets tegen hebt, dierbare. Dat is de eenige zekere instellingdaar is het geld veiliger dan te huis in de beste brandkast. Wat de papieren van waarde betreft, die behoudt ge zelf „Dat zal zich wel vinden, als we maar eens getrouwd zijn lachte Mane schelmachtig. //Als ik uwe vrouw ben, heb ik immers een vasten, onafzetbareu minister van financien gevonden Laat nu dit ongelukkig kapittel gesloten zijn laten we van vroolijker dingen praten, Rudolf, vertel me van Parijs, van St. Petersburg, van de heerlijke feesten, die ge daar hebt bijgewoond, dat is dameskost." Rudolf stookte het vuur op, wierp er nieuw vlammenvoedsel bij, en verhaalde in boeienden trant van al den glans en al de pracht, die de zinnen verrukken, het oog bekoren, het oor streelen, het gevoel betooveren; van den rijkdom en de weelde, die de tegenstelling met des levens duistere diepten zoo schril te voorschijn roepen. Hij was een virtuoos in het schilderen van scbitterende zaken, vice-president ter vervanging van Von Biirklin. De eerste vice-president Von Buol (lid van het centrum) werd gekozen tot president met 183 stemmen van de 186 (van de 291 stembriefjes waren er 105 bianco), terwijl in zijn plaats werd aangewezen tot eersten vice-president de afge- vaardigde Schmidt van de vrijzinnige volkspartij met 181 stemmen en tot tweed en vice-president met 175 stemmen, het centrumslid Spahn. Zoo is dus het bureau van den Rijksdag geheel in banden der oppositie. Daar de heeren een audientie-aanvraag bij den Keizer heel wel kunnen nalaten, zonder daardoor kans te loopen op een toeneming der ongenade, waarop zij in verband met hun politieke gevoelens kunnen staat maken, is de mogelijkheid op verscherping vail bet conflict heel wel te vermijden. Wilhelm It wordt daardoor de min of meer hachelijke positie bespaard waarin hij onvermijdelijk zou komen, indien hij zijn Keizerlijke genade moest uitstorten op mannen, die hun positie danken aan een votum dat hem, Wrilhelm II, verlokt heeft zich boven de wet te stellen Op het feest van Bismarck, Dinsdag j.l., zat de jubilaris tusschen den Keizer en den kroonprins. Rechts van Wilhelm zat gravin Rantzau. De tafel was versierd met het prachtige, uit Lafran- cerozen bestaande bloemenarrangement, dat de kroonprins, namens zijn moeder, aangeboden had. De toast van den Keizer werd door 21 kanonschoten begeleid. Bismarck antwoordde, dat hij sedert 1848 zijn plicht gedaan had. Wanneer de Rijksdag thans gestemd heeft, zooals dat gebeurd is, dan kan hij het gebrek aan nationaliteitsgevoel slecbts betreuren. Bismarck dronk ten slotte op de ge- zondheid des Keizers. Eergisteren ontving de jubilaris het bezoek van prins Hendrik met .diens vijfjarig zoontje. Dat was een ware verrassing. De prins liet melden, dat er een zee-officier was. Zeer hartelijk was ook de begroeting en de gelukwensch van den groot- hertog van Baden, evenals Bismarck een man uit het Duitsche heldentijdperk. De groothertog was verbaasd, prins Hendrik te ontmoeten. Terwijl in een aangrenzende kamer deze twee vorsten met hun gevolg elkander begroeten, hi eld in een andere vorst Hohenlohe, de tegenwoordige rijks- kanselier, namens den bondsraad een toespraak tot Bismarck, waarop deze kort,maar hartelijk antwoordde. Zoodra prins Hendrik vertrokken was, begaven de overige gasten zich aan tafel, om te lunchen. De groothertog van Baden zat tusschen Bismarck en gravin Rantzau, die hij aan tafel geleid had. Links van Bismarck zat prins Alexander von en Marie luisterde met ingehouden adem, zich wiegend in betooverende droomen, welke na korten tijd tot werkelijkheid zouden worden en hare stoutste wenschen vervullen. O, ijdel vrouwenhart Zij had wel uren lang willen toeluisteren en was bijua boos op de klok, toen deze soupertijd aanwees, en een bediende berichtte, dat alles gereed stond. De graaf hood haar den arm. Aan tafel was zij opgeruimder dan ooit en hoorde, wat haar anders zelden gebeurde, zelfs met geduld de lange, geestdriftige verhalen van madame Villiers aan, die naar het concert geweest en door Wagner muziek totaal betooverd was geworden. Anders haatte Marie Tauffer de muziek en vond Wagner onuit- staanbaarHoogstens speelde zij een walsje op de prachtige Panjsche vleugelpiano, welke door madame Villiers dag aan dag werd bearbeid, zoodat men medelijden met het instrument zou krijgen, eene drukte, die haast ,/dierenplagerij" kon genoemd worden, zooals mevrouw Marie beweerde. Als zoo'n vleugel eens niet een noodzakelijk meuhel in een deftig huis ware Graaf Rudolf stond met de //madame" zooals juffrouw Villiers door het dienstpersoneel genoemd werd, op den besten voet, daar deze niet anders wist, dan dat zij meeging naar Zweden of als meesteres-plaatsvervangster op de villa zou blijven. De madame verwonderde zich zeer over de be- spoediging van den huwelijksdatum, doch de graaf stelde haar door eene breede, heldere verklaring gerust en tevreden zij had niet het geringste ver- moeden van de radicale plannen van den ,/bemin- nenswaardigste aller aristocraten," zooals zij hem steeds vol geestdrift betitelde, alhoewel zij haar vrouwelijke natuur niet verloochende en zich in stilte Hohenlohe. De rijkskanselier zat naast den adjudant van den groothertog. Getoost werd er niet. Om 1,15 vertrok de rijkskanselier naar Berlijn. Uit het verre Oosten komen tal van onheils- berichtenmet Li-Hung-Shang zou 't in tegen stelling met de eerste mededeelingen, heel slecht staan, bijna hopeloos zelfsonder de Japansche troepen in Port-Arthur woedt de cholera (238 ziektegevallen hebben zich reeds voorgedaan op een dag) en nabij Hongkong is de pest uitge- broken in een hevigen graad. Op de interpellatie-Staalman in ons vorig nummer in het kort medegedeeld verklaarde, in de eergistermiddag voortgezette Tweede Kamer- zitting, de Minister, dat de korporaal Van den Berg te Naarden gestraft was, eerst met ontneming van avondpermissie, later met provoost, omdat hij zonder handsehoenen de kazerne had verlaten, in strijd met de orders en ondauks herhaalde waar- schuwingen van den schildwacht, dien hij onheusch bejegende. De heer Staalman achtte die straf onrechtvaardig, nadeelig voor dienstneming, niet in 't belang van 't gezag en getuigende van willekeur en onbekwaam- heid der chefs bij toepassing van straf. De heer Schaepman protesteerde tegen die taal en betoogde, dat de heer Staalman het gezag onder- mijnde. De korporaal, een meerdere, had dubbel straf verdiend, omdat hij het bevel overtrad en, op de correcte handeling van den schildwacht, dezen onheusch bejegende. (Luide bravo's.) De heer Staalman antwoordde, dat ook bravo's volgden in de kazerne te Naarden, toen de korporaal was losgelaten. Aangenomen zijn de ontwerpen tot teruggaaf van het waarborgkapitaal der spoorweg-concessie Kedoeng-Ceribon, en tot wijziging van hoofdstuk financien. Naar de Tel. uit goede bron verneemt moet bij den minister van financien het plan bestaan de toegezegde conversie van 350 millioen 3| pCt. Werkelijke Schuld in een 3 pCt. fonds, in het volgend jaar te doen geschieden. Krachtens de wet van 9 Mei 1886 (Stbl. 102) zou de conversie van dit fonds trouwens niet eerder kunnen plaats vinden. Zondag 11. heeft men te Strijen in weerwil van den storm onophoudelijk gewerkt, doch met het ongunstig gevolg, dat er twee ijzeren aken met grond of steen geladen jnist in het vaarwater ergerde over de verblindheid van den edelman, die zulk eene ijdele, domme gans tot gravin wilde verheffen. De mannenwereld is in dit opzicht onverbeterlijk en leert nimmer den schijn van het zijn te onder- scheiden. Zoo dacht madame Villiers ook hedenavond, toen zij het bruidspaar beschouwde, en zich niet wist te verzetten tegen een licht gevoel van nijd. Zij was immers zelve ook nog hupsch genoeg, om op levensgeluk aanspraak te mogen maken Heur zaclite, vergeet-mij-niet-oogen vertaalden het weegevoel duidelijk, dat deze arme in de huwelijks- loterij, als zoovele duizenden, een nietje was te beurt gevallen Graaf Rudolf nam eindelijk afscheid van de dames, om zich in de equipage zijner bruid naar zijn hotel te laten rijden. Daarbuiten viel de regen nog altijd eentonig neder, maar in de straten der groote stad was het stil geworden. De graaf legde zich behagelijk in de zachte kussens achter in het rijtuig en veegde met zijn fijnen zakdoek in koortsachtige haast langs het voorhoofd. z/Bah bah mompelde hij eindelijk, toen het deftige rijtuig voor het hotel stil hield, en hij, snel er uitspringend, door den portier onderdanig begroet, binnentrad De oude notaris van het huis Tauffer, die vroeger de firma in alle rechtsaangelegenheden trouw bediend had en voor den chef een beproefde vriend was geweest, zat weinige dagen voor de echtverbintenis der jonge weduwe bij den bankier Erstein, die in groote opgewondenheid zijn kantoor op en neder liep. z/Ik zeg u, mijn beste Herderde geschiedenis zijn gezonken, terwijl twee andere aan de kust zijn gestrand en de sleepboot tegen den dijk is geslagen de boot heeft daarbij zooveel geleden dat zij onbruikbaar is geworden en bij elk tij vol water loopt. Het dichten van de doorbraak te Strijen gaat tot nu toe niet zeer voorspoedig. Het plan om in de twee laatste weken gedurende de doode tijden de geheele afsluiting tot stand te brengen is niet verwezenlijkt kunnen wordendaar men nu weder in het tijdvak van den gierstroom gekomen is, kan er in de eerste veertien dagen ook niet aan de volkomen afdamming worden begonnen. De groote moeilijkheid, die men te overwinnen heeft is deze, dat de grond, die aan beide zijden van den deels voltooiden dam gezonken wordt, door den krachtigen stroom van eb en vloed weder grootendeels wordt weggevoerd. De oesterput, die juist voor de dijkbreuk ligt en oorspronkelijk lager dan de zeebodem was, is thans met zand gevuld en in den overstroomden polder hebben zich evenzeer groote hoogten gevormd deze massa's zijn vlet- en baggergrond, die in de dijkbreuk gezonken zijn geweest. Voor eenigen tijd berekende een der bladeu van het Noorden, welke aanzienlijke inkomsten grondeigenaren van hunne bezittingen genoten, gelegen in gemeenten, die zich ternauwernood financieel konden staande houden. Zij beliepen tonnen gonds. De berichtgever had dan ook berekend, dat de hektare f 100 opbracht. Wij hebben, zegt de Arnh. Crt., reeds opgemerkt dat onder de gronden, toen bedoeld, veel slechte grond was en dat dus de schatting van f 100 niet kon worden aangenomen. Bij Opheusden, waar de vorige week voortreffelijke grond verpacht werd, bracht die f 45 a f 60 per hektare op, dus gemiddeld f 52,50. Als men daar nu nog afrekent de grondbelasting en polderlasten, dan blijkt dat de grondbezitter, als hij den hektare voor f 2000 gekocht heeft, nog geen 2 pCt. van zijne bezitting trekt. Dit klinkt anders dan becijfe- ring in het noorden gemaakt. Uit de Friesche gemeente Het Bildt wordt gemeld, dat tengevolge van den korten maar hevigen storm van Zondagmiddag de haringvloot langs de Wadden totaal vernietigd is. De netten stonden in zee en de visschers maakten in de laatste dagen goede zaken, daar de haringen tegen liooge prijzen van de hand gingen. Maandagochtend nu was er van de netten geen spoor meer te vinden. Tal van gezinnenzijn hierdoor tot den bedelstaf gebracht, tenzij weldadige land- en gewestgenooten helpend tusschenbeide komen. komt mij Spaansch voor, heel Spaansch riep de bankier uit, terwijl de notaris peinzend op zijn snnifdoos trommelde. ,/Onze overleden vriend Tauffer heeft, op zijn zachtst uitgedrukt, onver- antwoordelijk gehandeld, toen hij deze lichtzinnige dame tot universeele erfgename benoemde, en ik begrijp het op dit oogenblik nog niet, hoe gij als rechtsgeleerde en notaris zulk een testament kondet maken Notaris Herder wiegde langzaam het grijze lioofd. //Vriend Tauffer was geleerd genoeg om zelf zulk een document te kunnen vervaardigen," antwoordde hij kalm //ik heb er verder niets mee te doen gehad dan het testament de wettige geldig- heid te geven. Ge zult me wel willen gelooven, als ik u verzeker, dat ik het Tauffer niet heb laten outbreken aan bedenkelijke opmerkingen doch wanneer de zaligste aller hartstochten den ouderdom aanpakt, dan is alle redeneering daaraan verloren z/Het is vreeselijk, dat de zaak zulk een loop neemtDeze jeugdige vrouw, die een voogd hehoefde, treedt op als of zij het verstand verloren heeftWie is die deftige, rijke graaf, wien zij thans reeds niet alleen het geheele vermogen van Tauffer vermaken, maar ook den laatsten penning uitleveren wil Zij was hedenmorgen bij mij, omdat ik al de eischen van hare verloofde niet onderdanig, wilde inwilligen, en brutaliseerde mij in die mate, dat ik op het punt stond haar de denr te wijzen De notaris nam behoedzaam een snuifje en streek zich vervolgens door de dunne grijze haren. (Wordt vervolgd.) TER HU/LVSfllK COIIRANT Hit Mail verscliijnt fflaandag-, Woeiinilas- en YrijdasavoDd bij den uitgever I*. J. V K A W H E te Ter Menien. UM—I—IIWIB ITM—mill I UIIUMWW—J—HUM III I "Han

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1