Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3128 Donderda^ 21 Maart 1895. 5e Jaargang. TQT HET UI.TERS-TE, Binnenland. ABONNBMENT' Per drie roaanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Araerika 1,32$. Men abonneert zich bij afle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushouders. Inzending van. advertentien voor 3 uron op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. *-»oIitieli O^erzicJat. Gedurende deze eeuw heeft het leger van Spanje tiiet uitgemunt door krijgstucht. Een werktuig van eerzuchtigen veroorzaakte het door zijne pronunciamento's revolution of opstanden en vergat het ziju plicht. Met de pronunciamento's schijnt het gedaan te zijn, maar de baldadigde demon- straties der laatste dagen toonen, dat het van zijn plicht nog- weinig begrip heeft. Het plunderen en vernielen van drukkerijen is iets, wat het leger geroepen is te verhindereu, maar te Madrid makeu officieren er zich schuldig aanhunne chefs be- schermen hen en zelfs de Minister van oorlog poogt hen voor straf te behoeden. Dit laatste is de ooizaak der tegenwoordige ministercrisis. Aan maarschalk Martinez Campos is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen en al vast heeft hij zich het bevel over de troepen in de hoofdstad laten geven. Wanneer het hem gelukt, een minis- terie sarnen te stellen, regeert weder de politieke generaal in Spanje. Moge het muitend en geweld- plegend officierskorps dat als een zegepraal be- schouwen, der geheele wereld wordt weder getoond, dat recht en vrijheid in Spanje slechts in schijn bestaan. Bij de Duitsche diplomatic zijn groote verande- ringen op til. Behalve dat graaf Von Rantzau binnenkort zijne diplomatieke zending bij ons Hof zal neerleggen, is ook de Duitsche gezant te Petersburg, generaal Von Werder, van zijn post teruggeroepeu. Als zijn opvolger wordt genoemd graaf Herbert von Bismarck, in verband met het onlangs gemeld bericht, dat deze binnenkort weder in staatsdienst zou treden. In officieele kringen te Berlijn acht men echter zijne benoeming niet waarschijnlijk. Van andere zijde wordt ook genoemd graaf Von Alvensleben, thaus te Brussel. Niet tot opperbevelhebber, maar tot chef van den staf der troep in China heeft de Keizer van Japan prins Komatsoe, in de plaats van den overleden prins Arissoegawa, aangesteld. In 1845 te Kioto geboreu, had eerstgenoemde een groot aandeel aan de gebeurtenissen van 1868, door welke de macht den Sjogoen werd ontnomen en den Keizer teruggegeven. Tot dit doel had hij met prins Arissoegawa, Jamagata, Saigo en den tegenwoordigen bevelhebber der tweede armee, maarschalk Ojaina, wakker medegewerkt. Na de omwenteling ging Komatsoe naar Engeland om zijne militaire kennis te vermeerderenhij bleef daar tot 1874. Na zich nog korten tijd in Frankrijk en Duitschland te hebben opgehouden, keerde hij FEUILLETON. EERSTE DEEL. 4) Zij grociden op beiden in bloeiende schoonheid naar de uiterlijke gestalte en toch zoo verschillend van karakter, geest en beginselen. Wilhelm, die het gymnasium zijner vaderstad bezocht, droomde van idealen, wat zijn vader, die hem voor den koopmansstaud bestemd had, met zorg en ontevre- denneid vervulde. De ijdele Marie Bliimer, wier oppervlakkigheid en koele zelfzucht met de jaren erger werden, nam de idealistisclie hulde van haren vriend met de houding eener koningin aan. „Zij is geen vrouw voor onzen zoon," zeide mevrouw Tauffer tot haren man, die Marie altijd in bescherming nam. ,/IIaar zelfzuchtig karakter, liaar koud hart zullen hem ongelukkig, diep ramp- zalig inaken." „Neen, vrouw, juist het tegeudeel," meende Tauffer „de verschillende karakters zullen elkander in evenwicht houden. Het overdreven gevoel van onzen Wilhelm zal worden getemperd door de koele berekening van Marie. Mij dunkt wij moesten maar haast tot de verloving overgaan." „Meent ge dat werkelijk? Ik geloof veeleer, dat het sluwe meisje u nog een leelijke streep door de rekening zal lialen. Zij zal zich wel in acht nemen om nu reeds die ketenen te dragen De scherpzinnige vrouw had juist geoordeeld. Marie, die thans zeveutien jaar telde lachte spotteiul om den voorslag en verklaarde te willen in zijn vaderland terug, waar hij in 1876 als bevelhebber der garde zich bij de demping van een grooten opstand onderscheidde. Als erkenning zijner verdiensten schonk de Keizer hem 30,000 yen 75,000). Tot 1891 bleef Komatsoe bevelhebber der garde met den rang van luitenant- generaal, in welk jaar hij tegelijk met Jamagata tot maarschalk werd benoemd. De nieuwe chef van den staf heeft den volgenden dagorder uitgevaardigd Aan de legers van Japan De plichten van een chef van den generalen staf bestaan niet in de door den oorlog alleen gestelde eischen. Dezelfde eischen stelt de vrede. De generale staf is te vergelijken met de raderen van een wagen. Evenmin als een wagen zonder raderen zich kan Bewegen, evenmin kan het een leger zonder generaleu staf. Wel liggen de oorzaken onzer overwinningeu in den wil des Keizers en in de liefde onzer soldaten voor hem en het vaderland, maar eene verdere oorzaak is de ouvermoeide werkzaamheid van mijnen voorganger, Prins Arissoegawa, geweest. Hoe treurig, dat hij het resultaat van zijn streven niet heeft mogen beleveu, maar midden in den oorlog ons heeft moeten verlaten Nu de Keizer mij tot zijn opvolger heeft benoemd, zal ik mij geheel wijden aan mijn plicht. Ik ben dan ook niet bezorgd, dat het mij aan den wil zal ontbreken ik vrees alleen, dat mijn kunuen zal te kort schieten. Daaroin vertrouw ik op u alien, officieren en soldaten, dat gij mij behulpzaam zult zijn om het vaderland zoo te dienen, dat de Keizer voor den roem van zijn rijk niet beducht behoeft te ziju." De outvluchtirtg van Slatin-bey uit Oindoerman is na negen vergeefsche pogingen eindelijk gelukt. Hij werd ditmaal geholpen door een koopinan, Egail genaamd, die door den Oostenrijkschen consul was gezonden. Het plan geleek veel op dat van pater Rossignoli's vlucht uit Oindoerman. De reis naar Assoean duurde achttien dagen. Drie dagen lang werd de afwezigheid der vluchtelingen niet bemerktdaarna werden hun derwischen nage- zonden. Slatin-bey werd in 1882 tot gouverneur- geueraal van Darfoer benoemd. Meer dan elf jaren heeft Slatin-bey, die 39 jaar oud en een geboren Weener is, iu gevangenschap bij den Mahdi door- gebracht. Hij begaf zich, nadat hij als luitenant bij de reserve aan den Bosnischen veldtocht had deelgeuomen, naar Afrika om wetenschappelijke onderzoekingen in Soedan te ondernemen en beleefde als Egyptisch ambtenaar alle storinen der Mahdi- heerschappij, van het eerste optreden van Mo hammed Achmed tot de vernietiging van Hicks wachten tot Wilhelm meerderjarig en zijn eigen heer en meester was. „Tegen dien tijd kou er nog veel water door de Elbe loopen." En daarbij bleef het. Marie behoorde tot die verstandige juffers, die de eerste liefde van een jougelingshart voor een hersenschim houden. En dan Zij leerde geheel andere zaken op het deftige peusionaatEransch babbeleu en zich de allures der hoogere kringen eigen maken wat gaf zij om dien koopmauszoon Wilhelm vermoedde van dat alles niets. Hij ging op bevel zijns vaders naar Londen, om in een der rijke handelshuizen van de City de geheimen van den groothandel te bestudeeren. Hij droomde van een zonnig geluk en liield zich van een toe- komstig Eden hier beneden verzekerd tot de dood van zijne moeder hem de eerste groote smart bereidde. Marie bevond zich in Zwitserland, toen A\ ilhelm de lijkbaar zijner onvergetelijke moeder volgde. Zij had geen enkelen regel schrifts van deelneming voor den zoo smartelijk beproefden vriend harer jeugd over gehad, en ongetroost moest hij naar de Eugclsche hoofdstad terugkeeren, om zijn leertijd te voltooien. De rouw over de lieve afgestorvene moest natuurlijk zijne gedachten van de speelgenoote zijner kinderjaren en latere vriendin aftrekken. Hij verontschuldigde liaar volkomen stilzwijgen door de jonkvrouwelijke bedeesdheid en de onerva- renheid der jeugd in rekening te brengen en hoopte op een tijd, dat hare liefde voor hem met kracht zou ontwaken en liaar hart rein en warm voor hem kloppen. Zoo verging er wederom een jaar, toen op een- Pacha's leger. Slatin heeft zich in deze gevechten hcldhaftig gedragen en in 27 veldslagen tegen de Mahdisten gestreden. Kort voor den val van Kartoem moest hij zich aan den Mahdi overgeven. Deze beguustigde hem in den beginne en erkende hem in zijne waardigheid van bey, liet hem eveuwel later weer slecht behandelen en na eene mislukte poging om te vluchten, werd Slatin-bey geketend. Hij moet- in zijne gevangenschap nog meer naar den geest dan naar het lichaam geleden hebben. De Koninginnen ziju voornemens in de laatste helft van April, na het gewone bezoek aan Amsterdam, gedurende tien a veertien dagen te Londen te vertoeven, o. a. om een bezoek te brengen aan de zuster -van II. M. de Regentes, de hertogin van Albany. H.H. M.M. zullen van deze reis weder naar de residentie terugkeeren en van daar in den namiddag van 14 Mei naar Nijmegen vertrekken voor het bezoek aan Noord-Brabant. De Koninginnen zijn voornemens aan de officieren, onderofficieren en ininderen, die zich hetzij op Lombok of in Atjeli zoodanig hebben onderscheiden dat zij de Militaire Willemsorde hebben verdiend, en aan wie het ridderkruis daarvoor nog niet is uitgereikt, die onderscheidingsteekenen zelf te over- handigen. Het tijdstip van de uitreiking zal later worden bepaald, waarmede vermoedelijk nog eenigen tijd zal verloopen met het oog op de afwezigheid van generaal Vetter en den terugkeer uit Oost-Imlie van verschillende officieren van het N.-I. leger, zoodat de plechtigheid eerst in het laatst van Juni of het begin van Juli zal kunnen plaats hebben. De welbekende societeit ,/Momus" te Maastricht heeft, behoudens hoogere goedkeuring, besloten tot de plechtige ontvangst der Koninginnen mede te werken, door 1°. het versieren en illumineeren van deii voor- gevel van liaar societeitslokaal2°. het plaatsen op straat voor het lokaal van 4 monumentaie rijk gedecoreerde feestmasten, dragende bloemenmanden enz.3°. het feestelijk kleeden van armenkinderen door de afdeeling Annenkleeding" en het door dezen, geschaard voor het gebouw, doen aanbieden van bloemruikers aan H. M. de Koningin-Regentes, beschermvrouwe der afdeeling en aan II. M. de Koningin 4°. het doen afsteken van prachtig vuur- werk 5° het aanbeiden van een huldelijk, bestaande in een schilderij van Goovaerts, en 6°. het deel nemen aan een eventueel te houden fakkeloptocht of defile der verschillende vereenigingen. maal de verpletterende tijding hem trof, dat Marie's vader plotseliug uit het leven was gescheiden, en zooals zijn vader hem in vertrouwen mededeelde, zeer waarschijnlijk zich zelven te kort had gedaan, dewijl hij door waanzinnige speculation zijn gansche vermogen had verloren en de zijnen op onverant- woordelijke wijze tot den bedelstaf gebracht. Als veeljarige vriend der familie Bliimer had Tauffer, dus schreef hij zijnen zoon, besloten weduwe en dochter in zijn huis op te nemen, omdat zij alles verloren hadden en eenzaam, verlaten en ongelukkig op de wereld stonden. De jonge man zegende het grootmoedig besluit zijns vaders en bleef rustig en kalm te Londen, zich verder met lust en ijver toeleggend op de zaken van den koophandel. Als in 't vervolg de brieveu zijns vaders ook langer wegbleven dan hij gewoon was, zoo bezat toch Wilhelm een te open en eerlijk karakter om eenigen argwaan te koesterentot op zekereu dag als een bliksemstraal de korte mededeeling van een vriend uit Hamburg hem deed opschrikkeu uit den kalinen gang der zaken, het zoo geheel onverwachte bericht, dat zijn vader in alle stilte met juffrouw Marie Bliimer was gehuwd. Als wezenloos staarde de arme Wilhelm op die onheilbrengende regelen schrifts, schudde dan ver achtelijk het hoofd en lachte om den onzin. Spoedig echter kwam hij tot nadenken en nu eerst werd het hem duidelijk, waarom hij in zoo langen tijd geen taal of teeken van zijn vader gehoord had en waarom Marie zijne hartelijke brieven onbeantwoord had gelaten. Zonder verder aarzelen verzocht hij op staauden voet eenige dagen verlof en ging met het eerste sehip naar Hamburg. Betreffende het bezoek der Koninginnen, op Zaterdag 18 Mei aan Tilburg te brengen, is reeds bepaald, dat door het gemeentebestuur aan Hare Majesteiten op het stadhuis een luncheon zal worden aangeboden, dat een bezoek wordt gebracht aan het monument van wijlen Z. M. Willem II, dat de ovatie der Noord-Brantsche harmonie en fanfaregezelschappen omstreeks 2 uren's namiddags .op het plein „de Veldhoven" zal plaats hebben en door H.H. M.M. in een prachtig, tot dit doel ingericht paviljoen, zal worden bijgewoond, waarna waarschijnlijk de werkplaatsen der staatsspoorwegen en een der grootste fabrieken zullen bezichtigd worden. Bij het gemeentebestuur van 's Hertogenbosch bestaat het plan, aan de Koninginnen als blijk van hulde een geschenk aan te bieden in den vorm van de Kathedraal van St. Jan, in zil ver. Verder is besloten f 30,000 uit te trekkeu voor de aan- staande feestelijkheden. In verschillende wijken der stad zijn en worden buurt-commissien gevormd, o. a. Kerkstraat, Vuch- terstraat, Hoogensteenweg, Vischstraat, ten einde door onderling overleg de versiering en illuminatie een goed geheel te doen vormen. Koning Leopold zal een afgevaardigde zenden, vermoedelijk prins Albert, om IIH. MM. nabij de Belgische grenzen te begroeten. Waarschijnlijk zal dit te Maastricht plaats hebben. Bij het gisteren morgen in de Tweede Kamer voortgezette debat over de motie-Dobbelman be- streden de heeren Heldt en De Beaufort haar, omdat de gevolgen van bescherming zullen neer- komen op den minderen man, die duurder brood zal eten; omdat de verschillende volksbelangen hier in elkaar ingrijpen omdat ze de vrije concurrence zal beperken en omdat de sociale nooden zullen toeneinen ten bate van de grondeigenaars, met verkorting der belangeu van den minderen man. De heer De Beaufort waarschuwde ook tegen een stap, die ons kan leiden in de richtiug van het groote beschermend tolverbond, wat gevaarlijk ware voor onze nationale zelfstandigheid. Op Zuid-Beyelaud heeft" men, vooral in de omstrekeu van Wemeldinge, Kapelle, Biezelinge en Kloetinge, in de laatste jaren veel bouwland geexploiteerd voor het aanleggen van boomgaarden. De goede opbrengsten der kerse-, pere- en appel- boomen en de slechte resultaten van den landbouw moedigen deze exploitatie aan, zoodat zelf particu- lieren daarin een goede geldbelegging vitiden, Voor de arbeidende klasse is deze exploitatie evenwel niet voordeelig. Hier hoorde hij van mevrouw Bliimer in zijns vaders villa dat men hem niet had bedrogen in den brief. Het was de ontzettende waarheid De oude vader was getrouwd, met het jeugdige meisje, dat de zoon zoo innig beminde. Hij vernam van Marie's moeder, dat hare dochter tot de ongelijke en belachelijke eclitverbintenis hoegenaamd niet was gedwongendat zij den ouden heer veeleer uit koude berekening had gehuwd, omdat deze haar de keuze had gesteld, of als meesteres in zijn huis te blijven of het met hare moeder te verlatenzij was iinmers vrij en kon doen wat zij wilde. ,/Acli, goede Wilhelm besloot mevrouw Bliimer weenend, „mij is de geschiedenis een nagel aan de doodkist geworden, daar ik mijn kind moest zien veroordeelen tot de opoffering, omdat uw vader verklaarde nimmer zijn toestemming te zullen geven tot een huwelijk tusschen u en eene bedelares, en u dan in elk geval te zullen onterven. Zoo koos zij zonder bedenken den man en den rijkdoin en maakt nu met hem een prachtige huwelijksreis. Wees er niet bedroefd over, arme jongenzij had u voor uw geheele leven ongelukkig gemaakt, omdat zij geen vonkje liefde voor u koesterde, omdat zij ronduit gezegd geen hart bezit Zoo sprak de bedroefde vrouw, die Wilhelm altijd als een zoon bemind had. Sprakeloos hoorde de jonge man alles aan, drukte haar de hand en ging op zijn vaders kamer, waar hij met een kort schrijven, in eenige weiuige doch bittere regelen afscheid van hem nam. Daarna zeide hij mevrouw Bliimer vaarwel, spoedde zich naar het nog voor de deur wachtende rijtuig en reed naar den bankier van de firma TER MENSCHE COURAMT. Kit hlail verscliijnt Maanila^-, IVoeimlag- »*I1 V rijilagavonil lii) den ultjyever V A W II K 8 A Hi It E te Ter Keuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1