Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen m No. 3127. Dinsdag 19 Maart 1895. 35* Jaargang. TV? Hit? U!TE:RS?E;* Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland J 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,824. Meu abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regeis/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. fr*oliti»U Overzicht. Itibot, de Minister-president van Prankrijk, Heeft Vrijdag een heel gelukkigen dag gehad. 'tLiep over de begrooting van financien en de sociaal- democratische afgevaardigde Sembat stelde voor een loonsverhooging met 20 percent ten behoeve van de werklieden in de tabaks- en lucifersfabrieken, na de verwerping van welk amendement Lavy de vraag stelde wat de regeering voornemens was te doen in 't belang van de werklieden in de fabrieken van den staat. Ribot antwoordde, dat de regeering doordrongen is van de noodzakelijkheid om de beginselen van rechtvaardigheid en vrijheid te handhaven tegenover de werklieden, zooals zij ook het beginsel van gezag tegenover den Staat denkt te doen handhaven. Deze beginselen heeft hij toegepast bij de beide laatste werkstakingen, hij heeft de discipline gehandhaafd, doch tevens ge- handeld in overeenstemming met zijn meening, dat de directeuren ook verplichtingen hebben tegenover de werklieden, wier waardigheid onaan- getast moet worden gelaten. De contracten tusschen werkgever en werknemer moeten voor alles geeer- biedigd worden, de werkman moet, wat de toepassing betreft van de bepalingen van het contract, worden beschouwd als de gelijke van hem, die hem arbeid verstrekt. De eischen der stakers van de fabrieken van den staat, heette Ribot gerechtvaardigd, doch het amendement om de begrooting te verhoogen met 200,000 francs voor de werklieden in tabaks- fabrieken en 50,000 voor de arbeiders in de lucifersfabrieken, moest verworpen worden. Aldus gescliiedde en nadat Ribot's betoog geest- driftig was toegejuicht, werd besloten het aan te plakken. Bij gelegenheid van den verjaardag van den koning van Italie is eene amnestie verleend, die ook den wegens spionnage veroordeelden Eranschen kapitein Romani te goede komt. Zoo de Italiaansche regeering verwacht had, hierdoor een gunstigen indruk te maken in Frankrijk, ziet zij zich teleurgesteld. De kapitein heeft voor zijne rechters hardnekkig alle feiten geloochend en wordt door de Eranschen voor onschnldig gehouden. Hij had niet moeten worden veroordeeld, zeggen zij, want het woord van een Fransch officier moet altijd worden geloofd. In dezen geest laten bladen van verschillende richtiugen zich uit. De Soleil zegtDe bege- nadiging komt te laat. Den dag na de veroordeeling zou zij dankbaar zijn aangenomen, heden is zij door de openbare meening afgedwongen. De Gaulois verklaartWij nemen het beslnit beleefd, maar FEUILLKTON. EEESTE DEEL. „In de eerste plaats zal ik dien slungel van een Hein eens beenen leeren maken riep grarn- storig de waard, een corpulent mensch, met een breed, goedmoedig gezicht. Deze dagdief meent overal bij te moeten zijn, waar wat te gapen en te hooren is." Hein was in twee sprongen weg. »Ik wil toch liever eerst het kind te bed brengen, eer wij van de moeder spreken, mijnheer Stolze," sprak juffrouw Wegener bezorgd, ,/het arme bloedje verstaat ieder woord." De beambte knikte en de goede vrouw begaf zich met de kleine naar eene anderen kamer, om het in het ledikantje van haar eigen overleden kind zacht en warm neer te leggen. //Kunt ge bidden, kleine Dora vroeg zij, het meisje een teederen kus op het voorhoofd drukkend. Het kind vouwde de handjes en deed met helder stemmetje haar avondgebedje. //Mama lieve mama riep het daarop plotse- ling, reeds half in slaap, de beide armpjes om den hals der waardin leggend. //Ja ik wil het zijn," lluisterde de brave vrouw, »ge zult het zoo goed bij ons hebben, dat uwe mama in den hemel er zich over zal ver- heugen I Het kind was met gevouwen handjes en een lachje op de lippeu ingeslapen. 't Was ook al koel op. Het heeft zich te lang laten wachten en maakt te laat een rechtsverkrachting goed. De Justitie schrijftWij verheugen ons, dat Romani zijne vrijheid heeft herkregen, maar het ware beter geweest, hem niet van de vrijheid te berooven. De Lanterne vindt, dat in weerwil der begenadiging op de Italiaansche regeering de schande blijft kleven, dat zij door omgekochte rechters een onge- twijfeld onschuldig Fransch officier heeft laten veroordeelen. De XIX Siecle verzekert, dat de Italianen het niet hebben gewaagd de aangevangen schandelijkheid roort te zettenzij vreesden de uitwerking op Europa. Een Amerikaausch bericht, in strijd met de telegrammen uit Spanje, zegt, dat de Cubaansche insurgenten een roorloopig gouvernement hebben ingesteld, aan Maximus Gomez het opperbevel hebben opgedragen en Jose Marti hebben belast met de taak, van de mogendheden de erkenning van oorlogvoerende partij te verkrijgen. Te Londen is, volgens Reuter, uit particuliere bron uit Madrid vernomen, dat de Amerikaansche gezant aan den Minister van Binnenlandsche zaken den eisch der Vereenigde Staten heeft meegedeeld, dat vergoeding zal worden gegeven voor het schieten op het Amerikaansche schip Allianza door een Spaansch oorlogschip bij Cuba. Van haren kant heeft de Regeering der Vereenigde Staten, op verzoek van den Spaanschen gezant, een Engelsch schip laten onderzoeken, dat verdacht werd, wapenen voor de insurgenten op Cuba te hebben geladen. Of er wapenen zijn gevonden en het schip is aangehouden, blijkt niet. Voor het eerst hebben de Japanners in China een nederlaag geleden. Deze is echter zoo onbe- duidend, dat hij der vermelding niet waard zou zijn, wanneer niet in dezen oorlog overal de Chineezen de verliezende partij waren geweest. Den llen stiet het elfde Japansche regiment bij Kioe-Lien-Tscheng op 1000 Chineezen, die zich terugtrokken. Later werden de Japanners door eene, uit Chineezen en Coreanen bestaande strijd- macht aangevallen. Ook deze aanval werd afge- slagen. Maar een derde dwong na een hardnek- kigen strijd de Japannners te wijken. Zij keerden in hunne kwartieren terug en de Chineezen behielden het veld. In Engelaud is weder een dynamietaanslag voor- gekomen. Eene geduchte ontploffing in het spoorwegstation in Fenchurch Street te Londen verspreide een panische schrik onder de menschen, die zich daar bevonden. Men zag een man, vreeslijk verminkt, stervende liggen op den grond tusschen zoolang geleden, sinds het in zulk een mooi en zacht bedje had gerustEenmaal, ja Juffrouw Wegener beschouwde het sluimerend wichtje geroerd en keerde daarna in de woonkamer terug. z/Nu, moederriep de waard, //wat moet er eigenlijk met de kleine vreemdelinge gebeuren //Is de vrouw werkelijk dood, mijnheer Stolze wendde zich de waardin tot den beambte. z/Helaas, ja juffrouwZij ligt reeds in het ziekenhuis op het laatste stroo." z/Arme moederZij is ten slotte ver- hongerd z/Och watVerhongerd Dan rijdt men toch niet deftig in een rijtuig merkte de waard op. z/Ongetwijfeld," zei de beambte, //de geschiedenis is geheimzinniger zal nog veel opgehelderd moeten worden, en wie weet of men wel ooit achter 't fijne van de zaak zal komen. Zij had een goed paspoort bij zich, volgens hetwelk zij de vrouw van een Poolsch arbeider was." //Van een arbeider herhaalde juffrouw Wegener verbuasd. //Dat begrijp ik niet, de kleine heeft toch zulk een fijn gezichtje en voornaam ook z/Nu, dat kan wel samengaanwilt ge het kind houden, juffrouw?" z/Hoor eens Lena viel de waard er tusschen, z/wat zullen we toch met dat buitenlands product aanvangen Dan kunnen we toch beter, als het dan absoluut zijn moet, een Hamburger weeskind aannemen." //Zoo, denkt ge dat, man Dat doet me leed, daarin heb ik mijn eigen inzichten en zegt kort en goed //Het kind houd ik Hoe heet het eigen lijk, mijnheer Stolze stukken van een bom. Wie hij was, weet men niet, maar waarschijnlijk is de bom, dien hij droeg, onverwacht ontploft en onderging hij hetzelfde lot als de anarchist Bourdin den 16 Februari 1894 in het het park van Greenwich. Verscheidene personen zijn door splinters van den bom gewond. Voor het bezoek der Koninginnen aan 's Her- togenbosch is het programma in grove trekken al- dus vastgesteld. Op Woensdag 15 Mei zullen de Koninginnen circa half elf aankomen, waarna in het Gouver- nementsgebouw zal geluncht worden. Van 2 4 uur is er receptie voor heeren in de groote ver- gaderzaal der Provinciale Staten. Voor en na dien tijd zullen voorname gebouwen en inrichtingen bezocht worden, terwijl te 6 uur een diner in de Staten-zaal wordt aangeboden door de Provinciale Staten. Des avonds zullen HH. MM. de illumi- natien bezichtigen, om vervolgens naar Nijmegen te vertrekken, waar zij, wegens de verbouwing aan het Gouvemementsgebouw, zullen logeeren. Den volgenden dag komen zij weer circa half elf in a Hertogenbosch en maken dan een rijtoer in den omtrek. Op een nader te bepalen plaats zal de lunch gebruikt worden. Teruggekeerd in de stad, is het van 24 uur receptie voor dames waarna weder eenige inrichtingen in oogenschouw zullen genomen worden, om te H1/a uur ten raad- huize deel te nemen aan een diner. Aan de gemeentebesturen en de schoolop- zieners in deze provincie is door Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat bij besluit van hunne ambtgenooten van Limburg is verklaard, dat de niet-eervol ontslagen onderwijzer aan de openbare lagere school te Haelen, F. H. Leijendekkers, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Uit's Gravenhage wordt als stellig verzekerd, dat het besluit tot deelneming van onze marine aan het openingsfeest van het Noord-Oostzeekanaal eerst is genomen, nadat de Minister van marine in den Ministerraad zijne beduchtheid had uitge- sproken, dat Nederland een minder goed figuur zou slaan, daar wij nog geen schepen bezitten in staat ons land waardig te vertegenwoordigen. De overweging dat ons land niet mocht ontbreken bij de feestelijkheden moet intusschen den doorslag hebben gegeven. z/De vrouw heet Chlumecky z/Neen, daarvan wil ik niets weten Het zal onzen naam hebben en daarmee basta Vindt ge dat goed, Wegener?" voegde de be ambte den waard toe, die zich verlegen achter het oor krabde. z/Ja, goed of niet," sprak Wegenergij kent mijne vrouw, en als zij het Polenkind werkelijk de plaats kan laten vervangen van onze Rika dan mijnentwege 1" Juffrouw Wegener gevoelde den kleinen steek en zweeg. vGoed," hernam de beambte, den waard de hand re.ikend, //verzuim dan niet, morgen naar het stadhuis te gaan, om in geen ongelegenheden te komen. Misschien vinden wij Chlumecky, den vader nog wel, met wien wij om verschillende redenen gaarne kennis zouden maken. Goeden avond z/Een mooie geschiedenis," bromde de waard de woonkamer verlatend, »ge hebt u daar wat fraais op den hals gehaald Juffrouw Wegener zweeg, maar dacht toch aan vader Chlumecky, die haar wel eens in de wielen zou kunnen komen rijden. Zij ging nog eenmaal met licht in de hand naar het slapende kind z/Eu als het ook zoo mocht komen, zulke vaders laten zich met een glas brandewijn afkoopen. U outrukt hij mij niet, kleine lieve Dora Zij streelde zacht de lokken van het rustig sluimerende kind en verliet toen stil de kamer, de arme verlaten wees had een trouw moeder- hart weergevonden. De Belgische douane-beambten, zoo schrijft men uit Rozendaal, verstaan uitstekend //de kunst" met twee maten te meten. Niettegenstaande de invoer van varkens in Belgie streng verboden is, ziet men hier dagelijks geheele vrachten krulstaarten over de grenzen brengen, liefst op klaarlichteu dag. Vooral dragende varkens worden in Belgie gevraagd, doch de beesten komen zoo gerust binnen, alsof zij bij hun boer op het erf liepen. Hetgeen de een niet vermag, schijnt de ander op de gemakkelijkste wijze gedaan te kunnen krijgen. Sommigen maken dan ook grove winsten en lachen met het Belgische verbod heimelijk in hun vuistje. Sedert de enkele dagen dat de Belgische Regeering den invoer van schapen uit Nederland heeft toegestaan, zijn langs het grensstation Rozendaal niet minder dan 3000 schapen uitge- voerd. Tien waggons, tot proppens toe gevuld, dagelijks naar Belgie te zien verzenden, is geen zeldzaamheid. De prijzen varieeren per K.G. van 44 tot 50 cents. De meeste schapen zijn bestemd voor de slacht- huizen te Antwerpen en Brussel, vanwaar weder een groot gedeelte zijn weg vindt naar Engeland. Twee deskundigen zullen een onderzoek instellen naar de zeeweringen in de Belgische badplaatsen, in de eerste plaats Ostende en Blanken- bergh. Vanwege het hoogheemraadschap Delfland is aangewezen de heer J. Groenendaal Jz., ingenieur, en door de gemeente 's Gravenhage de directeur der gemeentewerken, de heer J. A. Lindo. In een vergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier werd door den heer J. de Jong de wenschelijkheid ter sprake gebracht van de instelling in ons land van een Ministerie van landbouw. Naar zijn meening kan bij de tegen- woordige inrichting onzer ministeries niet die aan- daclit aan de belangen van den landbouw gewijd worden, als waaraan deze, vooral in de tegen- woordige ongunstige omstandigheden, behoefte heeft. Hij stelde daarom de volgende motie voor, welke met algemeene stemmen werd aangenomen De vergadering van de /Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier,' vernomen hebbende, dat in de vergadering van het hoofdbestuur der //HollandscheMaatschappij van Landbouw" ter sprake is gebracht de wensche lijkheid van het in het leven roepen van een zelfstandig Ministerie van Landbouw, geeft hiermede hare ingenomenheid te kennen en machtigt het bestuur hiertoe zoo mogelijk mede te werken om dit te verkrijgen/' III O]) den //Uilenhorst," een aristocratische wijk van Hamburg, aan den romantischen oever der Alster, stond, door een goed onderhouden tuin om- geven, een dier prachtige villa's, welke er geheel uitzien alsof zij zoo pas door de hand van den kunstenaar zijn afgeleverd. Deze villa werd door de jonge weduwe van een millionair bewoond, die zijn vrouw zoozeer bemind had, dat hij haar tot eenige erfgename benoemd had alhoewel het geluk van haar bezit hem slechts korten tijd vergund was geweest. Mevrouw Marie Tauffer was een zeer jeugdige weduwe, nauwelijks twee-en-twintig zomers oud. Haar echtgenoot, door een ongeluk op de jacht om het leven gekomen, was dertig jaar ouder dan zijn tweede vrouw geweest. De schatrijke Tauffer was tijdens het leven zijner eerste gade zeer nauw bevriend geweest met de ouders zijner tweede echtgenoote. Zij stonden in dezelfde maatschappelijke positie, hadden ongeveer een even groot vermogen en waren van dezelfde beginselen, als het ware edn hart en eeueziel. Evenals Marie het eenige kind harer ouders was, zoo had het echtpaar Tauffer slechts een zoon, die bij Marie's geboorte ongeveer een jaar telde en haar speelmakker werd. De kleine M ilhelm beschermde met ijverzuchtig despotisme de eerste schreden aan de reeds in haar prilste jeugd hoogst eigenzinnige Marie, en stond niet toe dat een ander kind met haar speelde, waarom de ouders onder elkander wel eens schertsend van het jeugdige bruidspaartje spraken. (Wordt vervolgd.) IVElIZEIvSCHE COURANT Hit hlad veracliijnt Jlaaadai;-, Woen.daK- en Vrijdasavoud bij lien nltgever I*. S. VAN HE A W H E te Ter HN<

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1