Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland Op de reeds gehouden verkoopingen van boeren- inspannen, waarvan er ruim een 20tal moeten plaats hebben, op de verscbillende dorpen van Zuid-Bevedand zijn flinke prijzen besteed. Voor koeien werd tot f 240 en voor paarden tot f 400 geboden. Deze prijzen word en algemeen als veel te hoog beschouwd, terwijl men de oorzaak zoekt in de omstandigheid dat sommige koopers van bun eigen vee verkoopen aan veehandelaars om daardoor geld in de beurs te krijgen, om op de ,/koopdagen" andere in de plaats te koopen, die ze eerst in September behoeven te betalen. Deze wijze van handelen kan natuurlijk niet anders dan ■een nadeeligen invloed uitoefenen op de kas van den boer. De ontvangsten van de stoomtrammaatschappij llreskensMaldeghem bedroegen gedurende Febr. 1895 3786,42 en Febr. 1894 f 4333,35. Van af J Jan. 1895 8565,921/3 en gedurende dat tijdstip 1894 f 9004,77. In den toestand der rivier voor Rotterdam is eenige verandering ten goede gekomen, bet ijs was Zaterdag weer in zwaarte afgenomen. Aan de Middelburgsclie stoombootmaatschappij komt de eer toe de vaart van Rotterdam op Zeeland langs den gewonen weg (binnendoor) geopend te hebben. Een harer schroefbooten vertrok Zaterdag- morgen naar Middelburg en Vlissingen, terwijl de andere boot (kapitein De Jong) van Vlissingen en Middelburg naar Rotterdam vertrok, waar zij Zaterdagmiddag 2 uur arriveerde. Bemoedigend is het rapport van kapit. De Jong nergens was veel ijs, alleen in de Noord van Dordt tot Alblasser- dam, waar nog steeds niet met raderbooten gevaren kan worden. Het Hellegat en het Hollandsch Diep zijn dus ook zoo goed als vrij vail ijs. Bij Klundert hebben beide Middelburgsche booten elkander ontmoet. Dinsdag a. s. zullen beide booten, bij onveranderden ijstoestand, weer van Vlissingen en Rotterdam varen. De raderboot //Zeeland" is vermoedelijk gisteren van Rotterdam vertrokken langs Hellevoetsluis. De goederenboot //Valk" vertrok Zaterdag van Rotterdam naar Middelburg en de andere Valk" van Middelburg naar Rotterdam (langs Helle voetsluis). Door de tot standkoming eener onderlinge boterfabriek te Stavenisse, zijn er dan op het eiland Tholen reeds twee, en waarschijnlijk eerlang drie, door de oprichting eener zoodanige fabriek in de gemeente St.-Maartensdijk. Invoerrechten op granen. In het begin van deze eeuw werden ook bij ons te lande invoer rechten op granen geheven, ten einde den landbouw te beschermen. In 1835 wijzigde men dit stelstel door de in- veering van schaalrecbten. Men hoopte op die wijze aan den Nederlaudschen landbouwer een vasten, redelijken prijs van zijne producten te ver- zekeren. Deze schaalrechten bleven gedurende een 12-tal jaren van kracht, maar werden toen opge- heven eerst bij wijze van proefncming, van 1847 1852, later definitief in 1852. Deze schaalrechten werden als volgt bepaald. Voor tarwe f *0,25 bij een prijs van 9,00 of hooger. 3,— n u 5,— of lager. Rogge f 0,15 bij een prijs van 6,00 of hooger. u 2,— it 3,50 of lager. Boekweit als rogge. Gerst 0,13 bij een prijs van 5,00 of hooger. 1,15 n n 2,50 of lager. Haver 0,05 bij een prijs van 4,50 of hooger. H 2,— 1,25 of lager. In de plaats van deze schaalrechten, die steeds tot veel speculatie aanleiding geven, is toen een stclsel van matige, vaste invoerrechten aangenomen, die later, bij de dure graanprijzen van 185256, nog aanzienlijk zijn verminderd. olgens het tarief van 1862 werden de granen bij invoer belast met een recht van 5 cent per mud; bij de wet van 6 Juni 1875 Stbl. 117 zijn deze rechten afgeschaft en is de invoer van granen bij ons te lande ge- heel vrijgesteld. TER NEUZEN, 11 Maart 1895. In de op Donderdag 14 Maart a. s., des vooriniddags 10 ure, te houden vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling brief ingenieur rijks waterstaat over verandering oprit bij de- rolbrugadres betrekke- lijk brug westbinnensluisbrief gemeentebestuur van Hoek betrekkelijk toestand van die brug; adres Diaconie Hervormde gemeente over erfpacht rekening 1894 kainer van koophaiulelid. bestuur brandweer; benoemen leden commissie grindweg Ter NeuzenHoekreclame hoofdelijke omslag kohier hoofdelijke omslag; id. belastinghonden ingekomen stukken enz. Bij beschikking van den Minister van water staat, handel en nijverheid is de heer J. Zoeter alhier, benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Benoemd met 1 April a. s. tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Loosdrecht (Utrecht), de heer K. Bakker, laatst onderwijzer aan de christelijke school te Ter Neuzen. Gisteren ontstond muiterij aan boord van de Russische bark Eliel, kapt. Erikson, van Pensagola naar Ter Neuzen, liggende op de reede. Onwillig aan de bevelen van den kapitein te gehoorzainen, nam de equipage eene dreigende houding aan, zoodat de kapitein het noodig oor- deelde, hulp bij de politie alhier te vragen. De gemeentepolitie, hierna aan boord gekomen zijnde, moclit het na veel moeite gelukken de rust te herstellen. De bootsman, die de aanvoerder scheen te zijn, werd intusschen naar het liuis van arrest alhier overgebracht. De commies der telegrafie 3" klasse C. J. Waeijhaert is van Breda naar Vlissingen verplaatst. Hoek, 9 Maart. In de heden alhier gehouden raadszitting werd de rekening der brandweer over 1894 goedgekeurd met een cijfer in ontvang en uitgaaf van f 64,16. Tot leden der commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek werden herbenoemd de heeren J. van Wijck en W. G. Dieleman. Yerder werden vastgesteld het kohier der belasting op de honden met een cijfer van f 77 en dat van den hoofdelijken omslag, beiden voor 1895, met een cijfer van f 3968,33. Op de mededeeling van den Yoorzitter dat de geneesheer Smit Sibinga op 27 Februari j.l. zijne betrekking heeft aanvaard, werd goedgevonden den heer Spruitenburg's Raads dank te betuigen voor de goede diensten der gemeente bewezen gedurende de waarneming der geneesheers-betrekking. Nog werd op voorstel van den heer De Regt besloten zich tot het gemeentebestuur van Ter Neuzen te wenden met het verzoek in vereeniging met deze gemeente eene commissie af te vaardigen om bij den betrokken Minister de wenschelijkheid van verbetering van den toestand bij de brug over de westbinnensluis te Ter Neuzen te bepleiten. Axel, 8 Maart. Heden namiddag had alhier ten overstaan van den notaris P. Zijlstra, te IJzendijke, ten verzoeke van A. J. Blansaert de verkooping plaats van I. Een woonhuis en erf, groot ongeveer 2 aren, 60 centiaren, tegenover de R. K. kerk te Axel. II. Een wagenmakerswerkplaats groot ongeveer 2 aren 40 centiaren, gelegen naast het voorgaande perceel. Voor deze perceelen werd het hoogst geboden de som van f 2300, doch niet gegund, maar bepaald dat heden over 14 dagen eene herveiling zal plaats hebben. en III. Ongeveer 3 aren 18 centiaren grond, gelegen naast de vorige perceelen. Kooper hiervan werd de heer P. F. van Laere te Axel, voor de som van f 620. Axel, 8 Maart. lets wat op dezen tijd zeker tot de zeldzaamheden zal behooren had heden alhier plaats. Een zekere B. uit Ilulst had het ongeluk, met kar en paard aan de waterzijde der kiuderdijk af te rijden. Hij kwam terecht op het ijs, dat gelukkig nog zijne draagkracht behouden had, waardoor een ernstig ouheil voorkomen werd. Met behulp van eenige personeu, mocht het gelukken, alles zonder eenig letsel weder behouden aan wal te brengen. Bruinisse, 9 Maart. De verzending van mos- selen was deze week vrij aanzienlijk, door dat al de visschers wederom zijn kunnen uitgaan, om te visschen en de stoombooten de aanlegplaats Zijpe weder aandoen. In de afgeloopen week werden naar Engeland en Holland pi. m. 250 balen mosselen verzonden, naar Belgie en Frankrijk pi. m. 350 ton. 's Gravenhage, 11 Maart. De Hooge Raad handhaafde heden de veroordeeling in zake de valsche bankbiljetten en het ontslag van rechts- vervolging van Reens, wegens belemmering van executorialen verkoop. Axel, 11 Maart. Heden werd door het bestuur van den Buthpolder alhier bij enkele in- schrijving aanbesteed, het begrinden van den Doorn- dijk en van een polderweg tot eene gezamenlijke lengte van 3280 M. Voor dit werk kwamen de volgende inschrijvingen in, als van H. Klaassen te Zaamslag, voor f 4483 B. den Exter van den Brink te Krabbendijke, voor 4320 M. van den Hoek te Ter Neuzen, voor f 4280 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 4272 J. Meerteus te Hoek, voor f 4249 A. van der Beek te Zaamslag, voor 4207 D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 4180C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor 4066 en K. de Vos te Ter Neuzen, voor J 3950. Het werk is aan den mi nsten inschrijver gegund. Te Goes is van Loinbok teruggekeerd een soldaat van het koloniale leger, die een schot door een der handen bekomen hebbende en het vrije gebruik van dat lichaamsdeel missende, is gepensio- neerd met 400. De man is nog slechts even 20 jaren. Onder de lotelingen uit Beilen, die Woensdag- morgen op reis gingen, om aan hun militieplichten te voldoen, was er een, die nog denzelfden morgen om halfzes in den echt was vereenigd met het meisje zijner keuze. Aan het gemeentehuis nam hij afscheid van zijne echtgenoote, om reeds per eersten trein zijne bestemming te volgen Omtrent de bekeuring der moeder van den jeugdigen Koczalski te Breda deelt men het volgende mede Even voor den aanvang van het concert kwam een inspecteur van politie aan het gebouw en wenschte die vrouw" te spreken. //Welke vrouw was de vraag. //Ja, de moeder van den jongen, die daar binnen op de piano speelt." Men gaf den man te kennen, dat dit bezwaarlijk zou gaan, omdat mevrouw Koczalski op dat oogenblik zich op het tooneel in de nabijheid van haar zoon bevond. De inspecteur bekreunde er zich eerst weinig om en wilde zelfs naar het tooneel door- dringen, doch met zachte woorden werd hem beduid, dat 't met aanging op die wijze een concert te storen, waartoe van gemeentewege vergunning was gegeven en waarvoor behoorlijk de belasting was betaald De man was zoo vriendelijk zijn ongeduld te beteugelen, maar in de pauze kwam hij terug, en toen verscheen //de schuldige vrouw" met haar zoon. Hier deed zich evenwel het eigenaardig verschijnsel voor, dat moeder en zoon, zoo zij ooit Duitsch gekend hebben, dit plotseling verleerd waren en alleen hunne moedertaal, het Poolsch, behouden hadden. Natuurlijk dat het gesprek, hetwelk nu volgde, niet erg vlotte, want kende de politie-collega in Haarlem niet voldoende Duitsch, de man in Breda kende nog minder Poolsch. Dat de oinstaiulers, bij al hun eerbied voor het gezag, hun lachlust niet konden bedwingen bij het hooren van al die onbeschrijfelijke Poolsche klauken, in antwoord op het gebroken Duitsch van de politie, was te ver- klaren, en al verklaarde de man van het gezag herhaaldelijk, dat hij niet wenschte uitgelachen te worden, 't was den omstanders te sterk Einde] ijk sloeg de inspecteur een anderen toon aan en nu ging de bekeuring vlot haar gang. De 20jarige behoeftige naaister J. v. d. B. te Ouderkerk a/d. IJsel, die hare ouders verloren had, wendde zich tot Hare Majesteit de Koningin-Regentes, met de bede om eene naaimachine, opdat zij in staat zou zijn in eigen onderhoud en in dat van eene hoogbejaarde grootmoeder beter dan tot heden te kunnen voorzien. Eergisteren werd haar door den burgemeester, den .heer Van Wanning, van wege Hare Majesteit een gift van f 35 voor het beoogde doel ter hand gesteld. Te Rotterdam is een valsch bankbiljet van 100 door de politie in beslag genomen. Het vertoont geheel dezelfde kenmerken als die, welke indertijd door Krause c. s. te Amsterdam vervaar- werden. Het watermerk ontbreek, het papier is wollig en het draagt den datum Juni 1890. Men veronderstelt dan ook, dat de bezitter er van tot nu toe met het uitgeven ran het bankbiljet ge- wacht heeft, in de hoop dat er nu, na verloop van ruim een jaar, minder op zou gelet worden. Door de politie te Haarlem werden Vrijdag tegen 12 uur naar het bureau van politie gebracht drie als Arabieren gekleede personen, die door hun vreemd gewaad en de aangeboden koopwaren een oploop veroorzaakten. Spoedig liep het gerucht, dat de Radja van Lombok er bij was, en voor het bureau was het dadelijk zwart van menschen. Werkelijk is bij het drietal een oud mannetje met verschrompelde trekken, die welke iets van den ouden Radja heeft, doch treffende overeen- komst bestaat er tusschen een jonger persoon en Goesti Djilantik. De gelijkenis is zelfs zoo, dat, zoo men niet wist dat de Goesti hoog en droog te Karang Asem zit, eene vergissing mogelijk zou wezen. Waarschijnlijk zullen zij aan de Rijks- politie worden overgegeven en over de grenzen worden gebracht. -r- In een dennenbosch van wijlen jhr. D. van der Wijck, op. 't eind van 't Stadsbosch bij Assen is toevallig een slaapplaats ontdekt, waarin zich een persoon heeft opgehouden. Zij bestaat uit een menigte groene dennentakken, die aan en om een boom in elkaar zijn gestoken, terwijl men haar alleen door naar binnen te kruipen kan bereiken. Het leger is van droog hooi voorzien en men zou tot de gedachte komen, dat het voor nachtrust kan dienen, als 't maar niet zoo koud was. Het is gebleken, dat werkelijk iemand gedurende een geruim tijdverloop vele nachten in de door hem gemaakte slaapplaats in het Stadsbosch heeft doorgebracht. Deze persoon, die goed bekend staat, maar te eergierig is om te bedelen, is, naar de Asser Ct. meldt, eenigen tijd aan den kazernebouw werkzaam geweest, maar was dezen winter zonder werk. Hij was des daags meermalen aan te treffen in de wachtkamer 3e klasse in het station te Assen, waar hij een plaatsje innam bij de kachel. Zekere M., te Borger, veranderde in een postspaarbankboekje, dat hij te Groningen genomen had, het bedrag van zijn tegoed van een gulden in achthonderd gulden, en trachtte toen daarop levering te krijgen voor omstreeks driehonderd gulden bij een winkelier te Assen. De postambtenaar, die door den winkelier geraadpleegd werd, of het raadzaam was het boekje als onderpand te aanvaarden, kreeg argwaan en informeerde telegraphisch te Groningen. Het bedrog werd nu ontdekt, en de bedrieger naar de gevangenis te Assen overgebracht. Ongeveer negen jaar gel eden begaf een zekere K. Boon, wonende in den Overweerschen polder nabij Purmerend, zich op een donkeren avond van de stad huiswaarts langs een landpad. Op dit pad be vond zich een hek, waar hij overheen rnoest. Het ongeluk wilde, dat zijn hand uitgleed, waardoor hij achterover in een sloot viel. Het gelukte hem er weder uit te komen, doch toen hij thuis kwam, had de ongelukkige zijn spraak verloren, ja kon zelfs niet denig geluid voortbrengen. Herhaalde malen werden pogingen aangewend, om hem door een nieuwen schrik weder tot spreken te krijgen. Ook dit mocht niet gelukken. Men- schenvrienden met zijn lot bewogen, brachten hem in aanraking met mej. Marie Speet, de bekende spraak- kundige te Amsterdam. Deze dame behandelde hem gratis. Na een dertigtal lessen begon de patient plot seling te spreken, aanvankelijk gebrekkigmeerdere lessen moesten volgen en thans is hij reeds zoover ge- vorderd, dat de patient een geregeld gesprek kan voeren. De vreugde zijner vrouw en kinderen is niet te beschrijven en de vader kan zijn tranen van dankbaarheid niet bedwingen. In de kerk Notre-Dame-de-Clignancourt te Parijs is eergisteravond de eerste van een reeks godsdienstige voordrachten gehouden, welke de abt Garnier van plan is gedurende de vasten te geven. Eenige socialisten, teleurgesteld in hunne verwachting eene politieke rede te houden, wilden zich toch niet het genoegen laten ontnemen te protesteeren, en een hunner riep na afloop van de preek van de abt, die alleen over Christus sprak//Burgers wat mijnheer Gar nier gezegd heeft is infect. Ik vraag het woord". Toen hierop eenige aanwezigen den schreeuwer wilde verwijderen verzetten zich diens aanhangers daartegen en een regelmatige kloppartij was daarvan het gevolg. Ten langen leste gelukte het echter de rumoermakers uit de kerk te verwijderen. Een hunner werd in hechtenis genomen, doch onmiddelijk losgelaten op verzoek der afgevaardigden Rouanet en Fourniere, bij wie de rustverstoorders hun nood waren gaan klagen. Op het Katholieke kerkhof te Ossendrecht heeft de begrafenis plaats gehad van het beroem- de dwerginnetje //prinses Pauline," van wier over- lijden onlangs melding werd gemaakt. Haar eigenlijke naam was Johanna Paulina Musters. Zij werd geboren te Ossendrecht op 26 Februari 1878, en is overleden te New-York op 15 Februari dezes jaars. Zij had eene bronchitis ge- vat, waarbij zich eene borstziekte voegde. Daarop volgde eene hersenziekte, welke haar ten grave sleepte 10 minuten voor haar overlijden bezat zij nog geheel haar bewustzijn. Haar vader was Michiel Musters en hare thans nog levende moeder Maria Gauwenbergh. Zij reisde met den heer J. Verschueren, echtgenoot harer zuster Cornelia Musters. Verleden jaar stierf de broeder van Johanna Pau lina, Constant Musters, een jong ingenieur uit de hoogeschool van Leuven. Hij was werkzaam in het kabinet van prof. Helleputte, architect en volksvertegenwoordiger. Het lijkje werd Zondag-avond per stoomschip uit New-York te Antwerpen aangebracht en van daar per stoomtram naar Ossendrecht vervoerd. In de laatste dagen was het ter bezichtiging gesteld oud en jong verdrong zich om het in het doodkisje te zien. Bij de begrafenis voerde de harmonie //De Hoop" treurmuziek uit. De Neue Freie Presse verzekert, dat de paus een brief gericht heeft tot prins Liechtenstein, zooals die van een uitnemend opperpriester als Leo XIII, kon verwacht worden. Bij zijn uit- noodiging, om het ware doel van de christelijke sociale partij te doen kennen, heeft Z. H. den prins nog deze woorden toegevoegd indien uw pogingen gericht zijn op de verbetering van het lot der hand- werkslieden en der boeren, dan kan ik ze goed- keurenis het doel hoofdzakelijk verdrijving der Joden, dan zie ik mij genoodzaakt uw partij te veroordeelen. Een horlogemaker te Parijs is het slachtoffer geworden van een handigen diefhet geval kan wellicht anderen tot waarschuwing strekken. Ter wijl de horlogemaker uit was en zijn vrouw op den winkel paste, kwam een vreemdeling binnen. Hij zeide dat hij haar man een horloge ter reparatie had gegevenhij was er reeds herhaaldelijk om geweest, maar had altijd tot antwoord gekregeu dat het nog niet klaar was. ,/Nu is mijn geduld ten einde en zal ik het maar bij een ander brengen", voegde hij er bij//daar ligt het," op een kostbare chronometer wijzende. De vrouw zeide dat het haar speet, pakte het horloge in en overhandigde het den vreemden heer. Toen de horlogemaker thuis kwam, bleek het dat de vrouw zich had laten beetnemen door een listigen dief. Een recruut, die standvastig weigert zijn geweer in ontvangst te nemen, is de Elzasser Frohner, een mennist, die in het vorige najaar bij de 9" compagnie van het regiment Keizer Alexander te Berlijn werd ingedeeld. Bij de heeediging protes- teerde hij reeds. Maar toen de recruteu hunne wapenen in ontvangst moesten nemen, weigerde hij het voor hem bestemde geweer aan te nemen, omdat hij het gebruik van wapenen niet met zijn godsdienst kon overeen brengen. Het gevolg was, dat hij, na geruimen tijd in preventieve hechtenis te hebben doorgebracht, tot twee maanden vesting- straf veroordeeld werd. Verleden Zaterdag werd hij daaruit ontslagen. Toen hij den Maandag daarop dienst zou doen, vroeg hem zijn kapitein, of hij nu het geweer wilde aannemen. Zijn ant woord was //Neen kapitein," waarna hij terstond weder als arrestant werd opgesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2