BURGERLUKE STAND. Hoogvvatergetij te Ter Neuzen. I landelsberichten. Advertentien. Zondagavond te half negen uren is te Haarlem brand uitgebroken in de villa van den heer S. J. Graaf van Limburg Stirum, gelegen aan den Wagenweg, hoek Elorapark no. 59 aldaar, ontstaan door onvoorzichtig omgaan van een der kinderen met kruit. Yoor dat er hulp was, stond de bel- 6tage en daarna ook de bovenverdiepingen in voile vlam, zoodat deze villa, behalve het soesterrain, geheel is uitgebrandeen kind dat reeds boven sliep, is met moeite gered. Ook van de villa daarnaast no. 60, met no. 59 onder een dak ge- bouwd en bewoond door den heer A. H. Holdert, zijn de zolder en het dak grootendeels door de vlammen vernield. Eerst te 3 J uur's nachts was de brand gebluscht. Een aantal spuiteu hebben water gegeven. He schade is zeer aanzienlijk, maar alles is verzekerd. Zekere S., een niet onbekende bij de justitie werd op de slaapkamer van den heer Van Limburg Stirum aangetroffen in het bezit van een klokje, waarmede hij zich wilde verwijderen. In het vorige jaar is melding gemaakt van een merkwaardig geval in de Rotterdamsche Dier- gaarde. Het betrof een jonge chimpansee, daar in gezelschap van een hond geplaatst en die met den hond dagelijks wandelingen in den tuin maakte en eenigen tijd in de open lucht doorbracht op een grasperk, spelende met de kinderen, wiens vriend hij spoedig geworden was. Het doel was den chimpansee te acclimatiseeren. Dit doel is bereikt. De chimpansee leeft nog en is nog vroolijk en tierig, ofschoon hij een zoo strengen winter heeft doorgemaakt. Tot in het late najaar heeft men hem op mooie dagen buiten- gelaten, doch sedert het winterweer intrad, is hij binnen gebleven, in een matig verwarmd hok, altijd in gezelschap van zijn trouwen makker, den hond. Als het lente-zonnetje komt, wordt hij weer buitengelaten. Dat een chimpansee zoo goed aan ons klimaat gewent, is eene zeldzaamheid. Vroegere exemplaren dezer diersoort in de diergaarde aanwezig stierven reeds na korten tijd, ofschoon zij in een goed ver warmd hok werden gehouden en nog bovendien in dekens waren gewikkeld. Zij waren trouwens reeds dadelijk als zij aankwamen, lusteloos en zaten voortdurend ineengedoken, bijna bewegingloos. Op de stadsbaan te Berlijn sprong onlangs tusschen de stations Warschauerbriicke en Stralau- Rummelsburg een jong meisje uit een in beweging zijnden trein. Zij verklaarde deze vlucht op leven en dood te hebben ondernomen, omdat zij in den wagon door een man met een revolver bedreigd was. Haar opgave vond eerst niet algemeen geloof, maar is toch gebleken juist te zijn, want een paar dagen later is op hetzelfde baauvak weder een dergelijke poging gedaan om eene alleen rei- zende vrouw te berooven. In eene coupe, waarin eene vronw alleen zat, stapte op het laatste oogenblik een nog jonge goed gekleede man in. Nauwelijks had de trein het station verlaten of hij eischte hare beurs en dwong haar die af te geven, door haar een revolver op de borst te zetten. Toen de trein het vol- gende station naderde, verklaarde de roover z/Wanneer gij om hulp roept of aan iemand zegt, wat hier zoo even is gebeurd, schieJ ik u over hoop". Hij steeg daarna uit, sloot aanstonds weer het portier en bleef er naast staan. De beroofde durfde niet om hulp roepen, maar slaagde er toch in, iemand van het personeel door teekenen opmerkzaam te maken. De roover nam daarop de vlucht, maar werd gevat. Slechts met moeite kon hij beschermd worden tegen de woede van de reizigers. Bij zijn verhoor werden het wapen en een aantal scherpe patronen op hem gevonden. Na langdurig ontkennen legde hij de bekentenis af, dat hij ook de bedrijver was van den aanslag van een paar dagen geleden. De getrouwen van Jever zullen hun best doen, om ditmaal, op Bismarck's tachtigsten ver- jaardag, weer met hunjaarlijksch verjaringsgeschenk, de honderd-en-een kievitseieren, te komen. Hun vers hebben zij al klaarhet luidt z/Achtzig Jaohr", 'ne lange Tied, For 'tVaderland in Zorg und Fliet. (Vlijt) Gott laot' uns dat Geburtstagskind, Bis dat et hundert und eene sind 1" Een veertienjarige schooljongen uit het dorp Hohenkirchen (Keurhessen) richtte eenigen tijd ge leden tot den Keizer het verzoek, dat Z. M. hem zou ondersteunen in de verwezenlijking van zijn wenscli, soldaat te worden. Thans is uit Berlijn bericht ge- komen, dat de jongen is opgenomen in de school tot opleiding van onderofficieren te Zeitz en dat de Keizer den jongen soldaat veel geluk in het leger toewenscht. De aaostaande wereldtentoonstelling te Amsterdam. Op verzoek van belanghebbenden en belang- stellenden in de a. s. Wereldtentoonstelling te Amsterdam, wat betreft de inzendingen onzer zui- derbroeders, nemen wij het volgende op Op 21 Februari jl. was er te Brugge weer eene vergadering van „nijveraars en handelaars" tot bevordering van de deelneming der Belgische industrie aan onze tentoonstelling. Het Brugsche comite, waarvan de Gouverneur der provincie en de burgemeester der stad eere-voorzitters zijn, is een ijverig comite en spoort op alle manieren tot deelneming aan. 't Ileeft ook op rnime schaal de rede verspreid, welke Professor Julius Sabbe op de eerste vergadering ten stadhuize van Brugge uitsprak. Dat was een zeer warme, van sympathie jegens ons land overvloeiende rede. Zijne aansporing tot deelneming grondde hij o. a. op de volgende overwegingen Ten eerste, zij grijpt in Holland plaats, bij onze noorderbroeders, en ten tweede, zij zal haren zetel hebben in de rijke hoofdstad van Noord-Nederland, de wereldmarkt, het bruggenhoofd van den groot- handel met Insulinde. Holland maakt, met ons kleine Belgie samen, de twee helften uit van een zedelijk geheel, dat als onafscheidbaar mag aangezien worden, en wiens volkomen samenwerking, op elk gebied, eene hoofd- voorwaarde is van alien verderen voorspoed en van beider voortbestaan. Taal en geschiedkundige eenheid niet aangemerkt, zien wij in 't Noorden den handel bloeien, met het volkrijke Indie voor markt, en, in 't Zuiden, de nijverheid, die naar uitwegen zoekt en door beschermingswoede meer en meer wordt bedreigd en verlamd. Handel en nijverheid moeten samenwerken en strijden tot het verwezenlijken van het algemeene welzijn. Holland heeft wel de scheepvaart, maar zijne nijverheid is onaanzienlijk. Wij missen, dat zeewezen, maar hebben de nijverheid, die aan Hollands scheepvaart de bedrijvigheid kan ver- zekeren, en alles zou dan gedekt zijn met het broederlijke Nederlandsche paviljoen. De noodzakelijkheid tot zulke samenwerking der beide landen werd overigens reeds lang op elk gebied gevoeld, en in de politiek kwam het voor- beeld der vereischte toenadering ons uit eene hoogte, van waar er meer goede voorbeelden gegeven werden en nog worden aan ons volk. Dit denkbeeld van toenadering wordt door den spreker ontwikkeld door te gewagen van de her- haalde en vriendschappelijke samenkomsten van de vorsten der beide landen, van de vriendschaps- betuigingen op de letterkundige congressen, enz. en daarna gaat de spreker in zijn merkwaardige rede aldus voort Optreden te Amsterdam op eene overwegende wijze, is dus voor het Belgische volk het bewijs leveren, dat het zijne Koningen begrepen heeft en hun begonnen werk zegenrijk wil voortzetten. Naar Amsterdam gaan met de beste vruchten en voortbrengselen onzer rijk ontwikkelde nijver heid, zal bijna eene daad van pieteit, van nationale erkentelijkheid zijn. Ik zal u, hoop ik, niet verrassen, met u indachtig te maken, dat die vruchten onzer Belgische groote nijverheden meestal gerijpt zijn uit de zaden, hier eens gestrooid door Koning Willem I der Nederlanden. Men heeft er ons altijd te uitsluitend opgewezen in onze jeugd, op de school, hoeveel en welke grieven wij hadden tegen het Hollandsche bestuur van voor 1830. Die grieven waren dikwijls inge- beeld, en daarnaast zegde men ons nooit of nimmer wat wij aan 't bestuur van Koning Willem I al hebben te danken. Dikwijls, uit eigen kas, steunde Willem I de groote nijverheden van Belgie of hielp haar in het leven komen. Hij was de beschermer en geldschieter van John Cockerill te Seraing en te Val St. Lambert, dus de medeschepper onzer metallurige englasnijverheid. 's Konings borstbeeld prijkt nog, als hulde, in de eerezaal van het groot gebouw te Seraing. Willem I steunde ook Lieven Bauwens te Gent en was dus weder de medeschepper onzer katoen- en weefnijverheid. Te Kortrijk beurde hij de lakennijverheid op, met een ton gouds voor den aankoop van nieuw materiaal. Te Doornik schraagde hij de groote porceleinfabriek met aanzienlijke bestellingen voor zijne eigene paleizen en kasteelen en met de tusschen- komst van den Staat en de provincien. Hij deed de haven van Antwerpen heropenen en die van Ostende in staat stellen. En dan spreken we nog niet van het groote kapitaal van bekwaam- lieid en geleerdheid, dat hij aan den openbaren arbeid verschafte door het herinrichten van het geheele volksonderwijs, van den laagsten tot den hoogsten trap. Willem I was ook de eerste invoerder der groote tentoonstellingen in de Nederlanden. Hij ver- wachtte er veel van voor de heropbeuring van den nationalen arbeid en wilde ze beurtelings zien plaats grijpen in 't. Noorden en in't Zuiden. De eerste werd gehouden te Gent, in 1820. Is Amsterdam, nu jaar op jaar volgend op Ant werpen, niet als een soort voortzetting der nuttige inrichting van 1819 Daarna gaat de redenaar betoogen welke redenen voornamelijk voor Belgie bestaan om aan de wereldtentoonstelling deel te nemen. Afzet hebben de Hollanders voor onzen stoc van producten genoeg. Is niet het groote rijk van Insulinde, met zijn rijke planters, zijne groote, levendige steden, zijn 25 millioen inboorlingen, aan welke de westersche beschaving reeds de meeste van onze behoeften heeft overgemaakt, eene markt zooals wij er geene tweede denken kunnen Vroeger kenden onze nijverheden dien weg, doch, sedert de scheiding, heeft de vreemdeling ons ginder vervangen, en wij doen niets om terug te winnen wat we daar verloren. Zelfs de Europeesche Hollander voorziet zich thans nog van de meeste benoodigdheden, die wij ook fabriceeren, in Engeland, in Duitschland, in Frankrijk. Voor vermaken alleen kent gij den weg van Belgie, of liever van Brussel.naar Parijs. Naar Amsterdam moet dus de roep zijn voor geheel de Belgische nijverheid, en zij moet er schitteren door de hoeveelheid, de hoedanigheid en de billijke prijzen harer voortbrengselen. Brugge in het bijzonder heeft aanleiding te over om op de tentoonstelling goed vertegenwoordigd te willen zijn Tot onze kunstsmeden zegt de spreker onze koperslagers en drijvers, onze borduurders, onze kantwerkers, onze oude meubelmakers, onze incrusteeders, onze versieringschilders en beeld- houwers en vooral tot den eigenaardigen Brugschen vernieuwer der middeleeuwsche wapensmederskunst moet onze oproep gaan. Voor hunne producten is de plaats aangewezen in de rijk gestoffeerde patriciers-woonsten van Keizers-, Prinsen- en Heerengracht, in de pracht- volle hotels, cafe's en magazijnen der Kalverstraat, waar overal meer en meer de nationale stijl terug in eere gesteld wordt. Ten slotte komt de redenaar tot de zaak, welke Brugge zoozeer ter harte gaatde kwestie van Brugge-zeehaven, en hij herinnert daarbij hoe onze groote ingenieur Dirks zijne goedkeuring gehecht heeft aan de daarvoor gemaakte plannen en hoe ook uit Nederland de hartelijkst gemeende wenschen opgingen voor het welslagen daarvan. Ik herinner me dit met geluk zoo sprak Prof. Sabbe omdat, voor een jaar of wat, na eene voordracht te Amsterdam, over verbroedering van Nederland met Belgie, ook mij, uit het publiek, een dergelijke wensch, als dank, werd toegestuurd. Hoogleeraar Prof. Quack, de machtige redenaar, drukte den wensch uit, dat Brugge eerlang mocht herleven en door den zustergroet van Amsterdam in dat nieuwe leven onthaald zou worden. Ook hij sprak van twee schepen, die tezelfder tijd Heyst en Ymuiden zouden verlaten en in de voile Nederlandsche zee elkander ontmoetende, met den groet hunner vlaggen den broedergroet der beide volkeren zouden wisselen, om daarna, in tweelings- vaart, feestelijk Amsterdam binnen te stoomen. Brugge-zeehaven is aanstaande, laat ons in de groote zustershaven aan de Zuiderzee gaan bewijzen dat we die herleving waardig zijn. JNGEZONDEN STUKKEN. INDIJ K I N G E N. Binnen kort zal de aanbesteding plaats hebben der schorgronden in het verdronken land van Saeftingen; aldus de couranten. De vraag is nu, of de verschillende besturen van polders, gemeenten en provincie goed hebben nagegaan of ditmaal voldoende rekening is gehouden met het algemeen belang. Aan gebrek aan doorzicht van besturen, aan gebrek aan ijver van belanghebbenden, aan onver- schilligheid van particulieren is het te wijten, dat vroeger zoo vaak indijkingen plaats hadden zonder dat 'oehoorlijk gezorgd werd voor vaarten, voor afwateringen en wegen. Vroegere havens zijn ingedijkt (een zelfde lot wacht vermoedelijk Philippine) de afwatering der polders is onvoldoende, zoodat de landen er onder lijden, de wegen zijn te smal om tramwegen aan te leggen en nu tobt men en zal men eeuwen blijven tobben, tenzij een nieuwe Napoleon het land ver- overt en het met zijne plannen strookt de fout te herstellen, welke door kortzichtige ambtenaren vroeger werd begaan. A. S. ZEKTUDINGEN. Van 4 tot en met 5 Maart. Van 4 tot en met 5 Maart werden langs de Westsluizen alhier 5 binnenvaartuigen op- geschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 7 Maart 10.21 11.10 Vrijdag 8 11.49 Zaterdag 9 ,t 0.20 12.47 Zondag 10 1.11 1.33 Maandag 11 1.53 2.15 Dinsdag 12 2.34 2.53 Woensdag 13 3.13 3.31 Hulst, 4 Maart. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde ouders PIETER JELIJT JOHANNA DEES, op Vrijdag 8 Maart a. s. den dag te herdenken, waarop zij vo6r BO jar en in den echt werden verbonden. Hun dankbare docliter en behuwdzoon, A. WISSEJelijt. M. WISSE. Zaamslag, 5 Maart 1895. Voorspoedig bevallen van een zoon Baronesse COLLOT n'ESCURY Van Doorninck. Hontenisse, 5 Maart 1895. Heden overleeil, na voorzien te zijn der Heilige Sacramenten, onzen geliefden echtgenoot en zorgvolle vader, behuwd- en grootvader, gekend als volksvriend, na een smartelijk lijden de heer FRANCISCUS STAAL, in den ouderdom van 64 jaar, 11 maanden en 4 dagen. Spui, 5 Maart 1895. Mede namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, Wed. E. STAAL-Van den Bulck. Het behaagde den Heere na een kort- stondige ongesteldheid, heden tot zich te nemen onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over- grootmoeder BERBERA HOUG, Wed. van Daniel Riemens, in den ouderdom van 86 jaar, 3 maanden en 7 dagen. Namens de familie, M. RIEMENS. Zaamslag, 5 Maart 1895. Axel. Geboorten. 16 Febr. Bertha, d. van Alouisius Strijdonck en van Maria van Bellen. 19 Febr. Tanneke, d. van Petrus Dieleman en van Laurina Adriana Dieleman. Mattheus, z. van Jan van Doom en van Angenita Johanna van Bezooijen. 23 Febr. Krina, d. van Izaak Meesen en van Wilhelmina Bakker. 24 Febr. Elizabeth Geertruida, d. van Jacobus Bareman en van Janna Herrebout. 27 Febr. Marinus Cornelis, z. van Huig Jongejan en van Suzanna Mertens. 2S Febr. Adriana, d. van Francois Hamelink en Debora Neeltje Rouw. Overlijden. 18 Febr. Maria Juliana Onghena, oud 72 j., echtg. van Franciscus Stekelinck. 25 Febr. Sara Anthonissen, oud 73 j., wed. uit het eerste huwelijk van Leendert van Hoorn en uit het tweede van Karel de Koeijer. 26 Febr. Jacobus Bareman, oud 6 m., z. van Jacobus (overl en van Catbarina Riemens. rii"S«'. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Febr. Johannes Jacobus Ruijs, oud 38 j jm. en Maria Jnstina Blommaert, oud 41 j., wed. Geboorten. 1 Febr. Franciscus Edmondus, z. van Edmon- dus en van Cordula van Kemseke. 4 Febr. Maria Ludovica, d. van Petrus Verschoren en van Maria Sillivie Roeckeling. 6 Febr. Fredericus, z. van Judocus Lernouts en van Maria Frederica Vertenten. 9 Febr. Mathilda Leonie, d. van Carolus Lndovicus Boussen en van Maria Angelina Provoost. Pelagia Maria, d. van Ferdinand Bernard Iluybrecht en van Isabella de Wilde. 10 Febr. Gustavus Ludovicus, z. van Kar el Ludovicus van Kerchoven en van Maria Ileijens 14 Febr. Petrus, z. van Franciscus Mariman en van Florentia de Bot. 15 Febr. Ludovicus Franciscus, z. ran Joannes Baptiste da Cock en van Maria Theresia deRijck. 16 Febr. Desire, z. van Jacobus de Bakker en van Cornelia de Vilder. 19 Febr. Philomena Petronella, d. van Josephus van Damme en van Johanna Petronella Meerschaert. Overlijden. 1 Febr. Petrus Franciscus van Puyvelde, oud 7 m., z. van Charles Louis en van Isabella Maria Thieleman. 8 Febr. Maria Ludovica van den Branden, oud 22 j., d. van Jacobus en van Seraphina Francisca Meyvis. 12 Febr. Leonie van Puyvelde, oud 4 m., d. van Pieter Franciscus en van Maria Ludovica van Tienen. 24 Febr. Maria Ludovica Vermorcken, oud J j., d. van Adriaan en van Elizabeth Claessens. 28 Febr. Aloisius Goedemont, oud 59 j., echtg. van Maria Ludovica Prenen. Philippine. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Febr. Fran ciscus van Wijnsberghe, oud 28 j., jm. en Clara Mast, oud 21 j-, jd. Geboorten. 15 Febr. Adrianus, z. van Josephus Ram- meloo en van Rosalia Dhondt. 24 Febr. Marie Sophia Elodie, d. van Carolus Petrus Verscharre en van Sophia Maria Vincent. Clara Maria, d. van Seraphinns van Hijfte en van Adelaide van Hurck. 28 Febr. Bernardus Augustinus, z. van Theophilus van Heesvelde en van Jo6 Johanna van Hurck. Overlijden. 14 Febr. Franciscus Josephus- Worm, oud 86 j., weduwn. van Maria Francisca Goossens. lioevvjirlit. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Febr. Fran ciscus Schaut, oud 32 j., jm. en Joanna Catharina de Caluwe, oud 24 j., weduwe van Carolus Ludovicus Baert. Geboorten. 20 Febr. Louisa Maria, d. van Eduardus de Block en van Virginia Cabret. 22 Febr. Irma Maria, d. van Pieter Joannes Raes en van Philomena van Hove. 23 Febr. Josephina Maria, d. van Charles Louis Maes en van Josephina Marie Onghenae. Joseph, z. van Charles Louis Ignatius Wijnacker en van Rosalia de Koning. 27 Febr. llonorc, z. van Josephus van Hove en van Stephanie Valent. Overlijden. 10 Febr. Seraphina de Baerdemaeker, oud 79 j., wed. van Josephus de Bock. 22 Febr. Anthonia de Bock, oud 75 j., echtg van Ferdinandus Ganzeman. 24 Febr. Leonie Naessens, oud 42 j., echtg. van Josephus van de Velde. 27 Febr. Paulina Walgrave, oud 68 j., echtg. van Albinus Picavet. StoppeltliJU. Geboorten. 25 Febr. Petrus Paulus, z. van Josephus de Blok en van Elisabeth Borm. Overlijden. 24 Febr. Adriaan Scheers, ond 59 j., echtg, van Isabella Lansue. B VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter I'euzen 4 Eng. s.s. Ann Webster 2241 1 Londen stukg. Voor C»ent 4 Eng. s.s. Ouse 1929 Goole stukg. 5 idem Avocet 3260 I Liverpool idem Van Cient 4 Eng. s.s. Spindrift 2003 1 Londen stukg. Noor. s.s. Bris 2821 1 Blyth ledig 5 Eng. s.s. Ouse 1929 Goole stukg. Van Selzaete 5 Eng. sch. Coaltar 621 Havre ledig Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 6,00 a f Rogge 4,50 a fWintergerst f 5,75 a fj Zomergerst f 5,00 a Haver 5,00 a f Erwteii f 7,00 a fPaardenboonen y*6,75 a f Duivenboonen f 7,25 a Witteboonen f 4,00 a Bruineboonen f 12,00 fBoekweit Lijnzaad fa fAardappels f Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,00 a f Eieren per 26 stuks f 0,87 j a f Er waren ter markt te koop gesteld 16 stuks hoornvee 36 varkens en 1 schaap, Verkocht 10 stuks hoornvee, 36 varkens en 1 schaap EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3