Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Alblasserdam of Kinderdijk te bereiken om, bij gunstige gelegenheid, heden ochtend den dienst van daar op Rotterdam te hervatten. De stoomvaart HaarlemRotterdam is weer geopend. Gisteren kwamen twee booten van Haar lem te Rotterdam aan. De Noord zit nog ten deele vast. De //Jason" en de //Hercules" zullen daar het ijs vermoedelijk wel geheel breken. Daarna zal de vaart op Zeeland en Antwerpen, binnendoor, waarschijnlijk spoedig hervat kunnen worden. De Hooge raad heeft Maandag beslist, dat de veldwachters niet bevoegd zijn om, op 't ver- moeden van strafbare feiten (in casu drankwets- overtreding) voorwerpen, waarmede die feiten kunnen zijn gepleegd, (in casu drankflesschen) in beslag te nemen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen brood-, koek- en banketbakkersbond, heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht in zake de motie-Dobbelman, strekkende tot het heffen van rechten op van het buitenland ingevoerde granen. Adressant is van oordeel, dat bet gebruik van buitenlandsche tarwe en rogge, bier te lande, ge- biedend noodzakelijk is: 1. omdat de qualiteit der Nederlandsche tarwe niet geschikt is, om daarvan zonder bijmenging van buitenlandscb graan, eerste qualiteit meel te maken2. omdat de quantiteit van inlandsche tarwe en rogge niet voldoende is om de broodbakkers, meelfabrikanten, branders, brouwers, fouragehandelaren, enz. van grondstoffeu te voorzien. Dat de landbouw niet gediend zoude worden door een gering recht op granen, maar zulk eene belasting zoude drukken op een enkelen stand, dien der broodbakkers. Dat immers bij een gering recht de meelprijzen dermate zullen stijgen, dat zij geen aanleiding geven tot verhooging der broodprijzen en de dus verhoogde meelprijzen ten koste van de bakkers zouden komen. Dat indien de bakkers om die hoogere meel prijzen te ontkomen, hun meel van het buitenland betrekken, de meelfabrieken hier te lande, hunne industrie zouden vernietigd zien, als zij voor hunne grondstoffen rechten moeten betalen, terwijl de van buitenlands ingevoerde reeds bewerlcte granen het meel vrij is van inkomend recht. Dat dus heffing van recht op graan, zonder gelijke heffing van recht op ingevoerd meel, eene groote onbillijkheid zoude zijn tegenover de Neder landsche meelfabrikanten en groote nadeelen zou opleveren voor de Nederlandsche industrie. Dat daarentegen, een hoog recht op graan, of op graan en meel, met het doel om den landbouw te bevoordeelen, geheel in strijd zoude zijn met de eigen handelingen eener volksvertegenwoordiging, die kortelings alle rechten op zout en zeep deed vervallen. Dat eene belasting op de eerste levensbehoeften in werkelijkheid niet zouden strekken tot verbetering van den toestand van den landbouw, maar wel zou ten gevolge hebben, het leggen van lasten en zorgen op dat groote deel des volks, dat in het dagelijksch brood zijn voornaamste voedsel vindt. Om al deze redenen verzoekt adressant geen invoerrechten op van het buitenland ingevoerde granen te heffen. De societeit //De Vergenoeging" te Middel- burg, die dezer dagen (12 Maart) haar honderd- jarig bestaan herdenkt, wenscht bij die gelegenheid eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen, platen, schilderijen en dergelijke zaken uit den patriottentijd. Deze societeit heeft haar ontstaan te danken aan de politieke partijschappen in het laatst der vorige eeuw en zij speelde in die dagen een niet onbelangrijke politieke rol. Aan haar behoort dan ook nog steeds, hoewel aan de oudheidkamer te Middelburg in bruikleen afgestaan, de vrijheids- hoed, die den vrijheidsboom, in deze eene vlaggestok, dekte, waaromheen de Fransche bevrijders bij hun komst te Middelburg de carmagnole dansten. Hij wierp de overtollige wapens in een nabij- zijnde sloot, joeg het paard in het woud en reed op het andere weg. Dicht aan den zoom van het woud steeg hij af en joeg ook het tweede paard in het woud. Vervolgens begroef hij op eene plaats, waar hij een kenteeken maakte, het eene met goud gevulde valies, nam het andere op den rug en ging te voet verder. De intendant Jovin, diens dochter Melanie en de van angst bijna krankzinnig geworden koetsier Pierre vonden eenigen tijd na den aanval hulp en bijstand in hunnen nood bij goede, rechtschapen lieden, die de plaats passeerden. De kleine heer en Melanie kwamen weer tot bewustzijn en zelfs de koetsier kwam weer wat bij, toen hij zag, dat hij niets meer te vreezen had. De volgende dagen zochten talrijke gendarmen naar de brutale roovers, doch zonder baat. Alleen de beide paarden werden opgevangen. Kort na zijne aankomst te Lyon zocht de in tendant op zekeren avond weer zijn gewoon wijn- liuis op, waar hij zijne avonden met goede vrienden placht door te brengen. Dikwijls moest hij de noodlottige geschiedenis vertellen, en hij verzuimde niet, er bij te voegen, dat het verlies van het hem toevertrouwde geld hem veel geschrijf en verdriet veroorzaakte. Bij zulk eene gelegenheid circa veertien dagen na het ongeval maakte hij kennis met een Sedert de wind uit den N.-Oostelijken hoek is geschoten, is er zooveel drift in het ijs op de Schelde gekomen, dat het korren van oesters mogelijk is geworden, doch door de veranderlijkheid van den wind werd dit af en toe nog bemoeilijkt. Zelfs raakte de korstoomboot Neeltje daardoor eenigszins in gevaar. Toen Maandag, kort nadat zij uitgevaren was, de wind plotseling naar het N. 0. terug liep, geraakte zij eerst tusschen het ijs beklemd en toen zij zich daaraan ontworstekl had, werd haar het terug- keeren naar den wal of de haven onmogelijk gemaakt en moest zij tot den volgenden dag heen en weer zwalken, daar zij nergens een veilige schuilplaats kon vinden. De verzending van levenbare oesters is tegen de carnaval-feesten vrij druk geweest, doch is daarna tot normale hoogte teruggekeerd. De prijzen blijven nog steeds gelijk en zijn op 't oogenblik ongeveer als volgt1" soort 60 tot 70, 2" soort 35 tot 45 en 3e soort tot 20 gld. De vraag naar mossels is zeer gestegen, en daardoor is ook de prijs verbeterd. De omstandig- heid, dat ook voor dit artikel het visschen door het ijs bemoeilijkt werd, zoodat niet altijd aan de ruime vraag kon beantwoord worden, heeft mede gunstigen invloed op den prijs gehad. Men kan de levering deze week op 1000 balen rekenen, welke, daar de waterwegen nog niet beschikbaar zijn, alle per vrachtwagen naar het station en verder per spoor vervoerd moesten worden (naar Belgie en Frankrijk). Dit gaf een ongewone drukte. De schade aan de oesters kon nog niet geheel opgenomen worden, doch aan de broedpannen is zeer veel schade. Men rekent dat minstens de helft door de ijsschotsen vergruizeld is. (Iers. en Th. Ct.) TER NEUZEN, 6 Maart 1895. Ds. L. Bouma, predikant bij de Ger. gemeente alhier, komt voor op het tweetal naar die gemeente te Werkendam (N.-Brab.) Aan den calamiteusen Thomaespolder is eene vrij belangrijke oeverafschuiving ontstaan, lang ongeveer 110 en breed 65 meters. Philippine. Gelukkig is een kwade tijd voor onze gemeente voorbij. Maandagmorgen geraakten de ijsschollen los en dreven als eene kudde schapen door de vaargeul, bij ebbe naar den mond van den Braakman. Ieder varensgezel was met een liaak in de weer, om de lastige gasten bij hun vertrek een handje te helpen. Door den stilstand zijn de mosselen aanmerkelijk in prijs gestegen. 't Is echter te begrijpen, als de verzending weer geregeld is, dat zij tot de vorige prijzen zullen terugkeeren. Van Maandag tot Woensdag zijn van hier al eenige honderde balen verzonden. Dat er in de haven van Biervliet mosselen gelost zijn door eenige Philippinsche visschers, is alleen in tijd van nood geschiedieder zal wel begrijpen, dat geen onzer visschers het ooit in het hoofd zal krijgen, aan zulk eene kostbare verzending de voorkeur te geven boven Philippine. Zuidzande. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer Dr. P. A. Klap, predikant te Oosterland. Men schrijft ons uit Middelburg De in April a. s. te houden Poppententoonstelling belooft inderdaad een zeer belangrijke te zullen worden. Van alle kanten worden poppen voor die tentoonstelling aangeboden, ja, er kwam zelfs toe- zegging uit Italie. Ook moet het voornemen bestaan poppen in de kleederdracht van de boerenvrouwen uit de ver- schillende deelen der provincie op deze tentoon stelling in te zenden. Zooals men weet werden deze kleederdrachten den 25 Augustus 1894, bij het Koninklijk bezoek, H.H. M.M. eveneens te zien gegeven. De datum van openstelling dezer tentoonstelling is nog niet bekend. Aan de Langeville buitenbrug worden wederom een vijftigtal woningen gezet. Eenige jaren geleden jongen eleganten cavalier, die zich aan hem als ridder De Ronac uit Normandie voorstelde. De nieuwe bekende toonde zooveel medelijden en wist den kleinen heer zoo handig te vleien, dat deze hem weldra in zijn huis uitnoodigde. Op zulk eene wijze verschafte de verkleede Jean Pelissier, overeenkomstig zijn plan, zich als huis- vriend toegang bij de fa mi lie van den intendant. Hij trad zeer voornaam op, had eene elegante woning, geld in overvloed, hield bedienden en equipage. De in het woud begraven tweede helft van den schat had hij bij gelegenheid reeds ge- haald. Door de door hem tentoon gespreide weelde verblinde hij Jovin, en vooral door de bewering, dat hij aanzienlijke goederen in Normandie bezat. Zoo was het den intendant in't geheel niet onaan- genaam, toen de interessante rijke ridder, nadat hij eenige weken bij de familie Jovin aan huis kwam, hem vertrouwelijke bekende, dat de schoone Melanie diepen indruk op hem gemaakt had, en dat hij vurig verlangde, zich met de jonge dame voor het leven te verbinden. Ook de vrouw van den staatsraad was met dit aanzoek wel ingenomen, en wat Melanie betrof, haar hart was nog vrij, zij had naar het gebruik van den tijd geen andere meening dan die harer ouders, en boog gehoorzaam het hoofd voor het besluit van den familieraad. Zoo stoud dus aan eene verbintenis eigenlijk niets meer in den weg. (Wordt vervolgd.) was daar geen enkele woning te zien, terwijl nu reeds een geheele reeks wordt gevonden. Hoewel, om zoo te zeggen, geen 10 pas van Middelburg af, is dit grondgebied van de gemeente Koudekerke. Verschillende jonggehuwde burgerlien uit Middel burg betrekken deze woningenhebben dus hun betrekking in Middelburg en wonen in Koudekerke. Hierdoor zijn zij vrij van de d.d. schutterij en betalen veel minder gemeente-belasting. Ook met dit vijftigtal, thans in aanbouw, zal wederom zoo gehandeld worden. De lusteu en genoegens van Middelburg willen dezulken wel genieten, maar in de lasten dragen neen, dat gaat niet. Een gewenschte verandering diene wel spoedig in deze zaak gebracht te worden. Hr. Ms. pantserramtorenschip ,/Evertsen" in het Prins Hendrikdok alhier gearriveerd, wordt thans geheel in orde gebracht. De kolossus zal worden voorzien van twee schroeven, aan weerszijden een, welke er thans worden ingezet. Dit schip heeft, volgens het Kon. Ned. Marineboekje een inhoud van 3400 ton en behoort met de Koningin Wil- helmina en de beide andere in aanbouw zijnde kruisers op de Rijks werfinrichting te Amsterdam en die te Feyenoord, tot de grootste schepen onzer oorlogsvloot. Philippine, 6 Maart. Heden namiddag werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het uit- diepen der haven in de gemeente. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer J. de Bree te Ter Neuzen voor f 2200,874. Het werk is niet gegund. RECHTSZAKEN. Het meisje, dat 11. Zaterdag voor de arrond.- rechtbank te Middelburg weigerde getuigenis af te leggen en dientengevolge, zooals gemeld is, in gijzeling werd gebracht, is Maandag bij de verdere behandeling der zaak met gesloten deuren, eene volledige verklaring afleggende, op vordering van den officier van justitie, weder in vrijheid gesteld. Een totale maansverduistering zal men, bij helderen hemel, in den nacht van 10 op 11 Maart a. s. kunnen waarnemen van ongeveer half twee tot ruim vier uur. Door de politie te Vlissingen is aangehouden een kwartiermeester van de mailboot Engeland, als verdacht van diefstal van goederen uit het laadruim en van de bagage van voormeld schip. Eene aan zienlijke partij manufacturen, alsmede vijf dames- mantels en een geheel gekleed damescostuum en andere goederen, zijn gedeeltelijk uit zijn kooi aan boord en bij een tagrijn en in de woning van den ver- dachte te Middelburg in beslag genomen. Zaterdagavond werden te Goes twee nieuwe winkels geopend, een sigaren- en een bakkerswinkel. In den sigarenwinkel kregen de 500 eerste koopers een sigarenkoker cadeau en om 6 uren 's avonds waren alle sigarenkokers weg. Het stroomde naar den winkel. Bij den bakker ging het nog drukker. Deze gaf het brood een cent per halve kilo goed- kooper en bovendien op Zaterdagavond op ieder pond brood een krentenbrood van een pond cadeau. De man heeft dus ovens met krentenbrood cadeau gedaan. Voor andere sigaren- en broodverkoopers was het geen goede Zaterdagavond. Een ,/vegetarier" wordt betrapt, terwijl hij van een biefstuk smult. Ter opheldering zegt hij z/dat doe ik nu louter als blijk van waardeering voor den os, aan wien deze biefstuk heeft toebehoord en die zijn geheele leven lang vegetarier is geweest." Op den steiger aan het Singel tegenover het Meteorologisch Observatorium te Utrecht kwam verleden week een man met een langen stok op den schouder, aan welks uiteinde van den stok een groote viertandige ijzeren haak was bevestigd. 's Mans gelaat had een sombere uitdrukking. Nadat hij gedurende eenige oogenblikken ernstig nadenkende blikken op de waterplas voor hem had geworpen, schudde hij, als in twijfel, het hoofd en greep toen met beide handen den langen stok en liet den haak met een plomp in het water vallen. Daarop stak hij den haak zoover mogelijk vooruit onder het nog niet geheel weggedooide ijs en trok hem toen langzaam slepend over den bodem weer naar zich toe. En als de geheele lengte van den stok bijna hem weer boven het hoofd uitstak en de haak haast weer aan de oppervlakte van het water verscheen, dan keek hij nauwkeurig toe, maar liet hem daarnh plotseling weer naar onderen zakken, alsof hij bevreesd was dat iemand zou zien, wat er op lag. Want er waren natuurlijk dadelijk al kijkers naar dit ongewoon bedrijf verschenen. Eerst tweejongens, die nieuwsgierig den zwijgenden man opnamen, die telkeus weer den haak onder het ijs duwde. Daarna een bakkersknecht, die zijn wagen onbeheerd liet boven op den singel en op zijne vraag aan den man, waarnaar hij vischte, geen antwoord kreeg. Een telegraafbode, die geen haast had, een paar vrouwen, die het aanstaande middagmaal van hare echtgenooten in haar voorschoot droegen een vrouw met een kind op den arm, //dat, elken dag, weer, of geen weer, de lucht in moet, zeit de dokter" en eenige werklui, die even hun vrachtje neerzetten vormden weldra een klein gezelschap op den steiger, dat in korten tijd tot een grooten troep menschen aangroeide, alien brandend van nieuwsgierigheid. En die nieuwsgierigheid steeg ten top, toen een agent van politie door de menigte drong en een fluisterend gesprek begon met den man met den haak, die de man nog altijd even somber van uitzicht was. Van dat gesprek werden door de naast bij staanden alleen opgevangen de woordeu van den visscher ,/Zoo vervloekt veel steenenAls je denkt, dat je'm liebt, dan is 't weer een steen." De agent ging hoofdschuddend heen en haalde zijne schouders op, toen iemand hem vroeg, waar naar men zocht. Het was klaarblijkelijk een beroepsgeheim 1 Maar onder de geschiedenismakende menigte stond het, vooral na de opgevangen woorden van den man met deu haak, aldra vast dat naar een drenkeling gevischt werd. En terwijl de menschengroep steeds grooter werd, deden allerlei schrikwekkende verhalen de ronde. Een gekke juffrouw, een dronken heer, een ongehuwde moeder met haar kind, ze moesten dien kerel ophangen, zeg ik maar, zei de vrouw, wier kind elken dag de lucht in moet twee jongetjes van den groen- boer, tweelingen nog wel, o zulke lieve kindertjes die meid van je weet welin een uur tijd kon men de stellige zekerheid bekomen, dat die alien en nog velen meer daar onder op den steen- achtigen bodem van de singelgracht lagen. Op eens kwam aan al die verhalen een eind door een blijden kreet van den somberen man daar he'k em Hij bukte naar zijn haak om er een blinkend voorwerp af te halen, maar dat gleed er af juist toen hij het wou grijpen en nu begon hij te vloeken da's jou schuld, beroerde jongen en wat er verder meer in het woordenboek van ons volk voorkomt, wanneer het in een booze of vroolijke, dat is om het even stemming verkeert. Maar de jongen, die de schuld kreeg, had in- tusschen gezien, wat het voorwerp was, waarnaar de man vischte. Hij verkondigde het met luider stem aan de nieuwsgierige toeschouwers wier be- langstelling eensklaps zoodanig verminderde, dat de visscher spoedig weer alleen op den steiger stond. Een dienderssabelwie zou daar naar blijven kijken Het was de sabel, zoo vertelde later de man, die een agent een week geleden aan een in de bijt gevallen knaap had toegestoken, bij welke gelegenheid hij er zelf was ingetuimeld en met den jongen, doch zonder sabel, door een voorbijganger op het droge gebracht. In de woning van iemand te Stadskanaal spookte het. 'tWas heel vreemd De dochters des huizes hadden er al een paar dagen over ge- klaagd, dat zelfs in het holle van den nacht, hare pianino niet zwijgen kon. Daar moest wat bijzon- ders achter schuilen en zij wilden daarom niet langer in die kamer slapen. Papa een helden- natuur zou echter het spook wel mores leeren. Hij gaat er nu zelf slapen. Eindelijk heeft hij den slaap te pakken. Jawel 1 Geklingklang doet hem aanstonds ontwaken. De droinmel hale het dingRoef, het bed uit en het instrument ont- vangt een fermen tik met een stok onder den uitroep//Wie is hier baas, jij of ik 1" De kandelaar draait van den slag in een cirkel om zijne beenen. Maar dat niet alleen. Het spook vliegt mede rakelings langs zijn voeten, om daarop in een gat van den vloer te verdwijnen. Voortaan is 's nachts de pianino gesloten om de ratten er uit te houden De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Een Duitscher kwam zich beklagen, dat hem in een verdacht huis, welk en waar kon hij zich niet precies meer herinneren, de aanmerkelijke som van 6000 Mark ontstolen was. Het bleek weldra, dat hij in //Bierhalle zum Cambrinus", Pijlsteeg no. 11, geweest was, een dier clandestine huizen van ontucht, zooals er in Amsterdam nog maar al te veel voorkomen. Dit huis werd door een Duitscher gehouden en voornamelijk Duitsche mannen en vrouwen plachten er de vaste bezoekers te zijn. De bestolen vreemdeling had het eerste gedeelte van den avond in verschillende bierkneipen van de Wasmoesstraat doorgebracht en in elk daarvan vermoedelijk vrij diep in vele glaasjes gekeken. Hij wist dus niet juist meer, wat er daarna met hem gebeurd was, maar waarschijnlijk is het, dat hij door een der //habitudes" van de genoemde bierhalle op straat is aangesproken en meegetroond naar de Pijlsteeg. Om vier uur verscheen dus Zondagnacht een groot aantal rechercheurs voor het bij de politie sinds lang verdachte huis, verschafte zich toegang en nam alle aanwezigen naar het hoofdbureau mede. Van daar zijn zij Maandag, een heele gevangenis- wagen vol, naar het huis van bewaring overgebracht, om weldra, als zonder middel van bestaan over de grenzen gezet te worden. Den eigenaar van het cafe, die vrouw en kinderen heeft, werd aangezegd, dat hij te zorgen had met den meesten spoed het land te verlaten. In den laatsten tijd, zeker reeds in het voor- uitzicht der naderende tentoonstelling, is het een ware invasie van vrouwen zonder beroep, in onze stad, vooral uit Antwerpen. De politie krijgt dus de handen vol.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2