Extrad-Vonnis, Gemengde berichten. Bijzonderg Hormaallesssn BURGERLJJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. niet uitgegeven Coupons, Telegrafische berichten. Aan de goedkeuring van de Tweede Kamer is thans onderworpen de overeenkomst met Belgie tot regeling der toelating van den invoer van vee en mest voor beweiding, beakkering en bemesting der grenslanderijen. De toepassing van het beginsel, dat liet op grond van veeziekte in een aangrenzende Staat uitgevaardigde verbod van invoer van vee en mest uit dien Staat zoo weinig mogeiijk benadeele ben, die nabij de grens in beide staten land exploiteeren wordt daarbij uitge- breid en internationaal op vasten grondslag geregeld. De voorwaarden, waaronder uit het eene land vee en mest'ter beweiding enz. vanjde grenslanderijen in het andere zullen worden toegelaten, zijn, wat Nederland betreft, na raadpleging der districtsvee- artsen in de grensgemeenten vastgesteld, en de Regeering vertrouwt dat zij voldoende waarborgen geven tegen overbrenging van besmetting. Aan den andere kant zullen zij aan belanghebenden de gewenschte zekerheid verschatfen, dat zij in de uitoefening van hun bedrijf zoo weinig mogeiijk belemmering zullen ondervinden. Een belangrijk punt is, dat de vergunningen tot invoer kosteloos zullen worden verstrekt en dat de verplichte keuringen voor rijksrekening zullen plaats hebben. Naar men verneemt zijn er tot heden, door tusschenkomst van den heer J. J. Duvnstee te 's Gravenhage, bij de Tweede Kamer ingezonden 62 adressen, beVattende 3573 handteekeningen, ter ondersteuning van het voorstel-Dobbelman tot het heffen van graanrechten, en van de adressen der Nederlandsche Protectionistische Landbouwvereeni- ging, in Maart 1894 en Januari 1895 bij de Tweede Kamer ingediend. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat in een dezer dageu gesloten pachtoontract voor lande- rijen, in Zeeland gelegen, de bepaling werd opge- nomen, dat bij invoering van graanrechten het contract zou geacht worden ontbonden te zijn. Nu de vorst al vier dagen geweken is en de zon al meer en meer kracht begint te krijgen, wordt bij den dag het ijs zwakker, en hoewel nog hier en daar enkele wedstrijden, waarvoor nu al eenmaal het plan gevormd was, worden gehouden, met den winter heeft men waarschijulijk voorloopig al thans afgedaan. De St. Ct. van eergisteren meldt Lobith, ijs vast. Nijmegen, idem. St. Andries (Waal), idem. Arnhem idem. Vreeswijk, idem. Westervoort, idem. Deventer, idem. Kampen, idem, Venlo, idem. Grave, idem. St. Andries (Maas), idem. Laagwater. Gorinchem, ijs vast. Schoon- hoven, idem. Krimpen, idem. Dordrecht, idem. Moerdijk, drijfijs over 1/i der breedte, Hellevoetsluis, vol drijfijs, Bruinisse, idem. Hoek van Holland, blank water. Te Rotterdam is de scheepvaart niet noemens- waard meer verhinderd door het ijs ook de houten schepen kunnen zonder bezwaar weder komen en gaan. In Dordrecht is het ijs nog zeer vast, men hoopt evenwel, dat het spoedig los moge raken. Aan de kust en in de zeegaten wordt het ijs steeds minderde communicatie met Tessel kan nu ook weder door de stoomboot onderhouden worden. Uit het verslag van het jubileum van Willem van Zuijlen, dat de N. R. Ct. geeft, blijkt, dat ook de bezoekers der ,/hoogere" rangen niet achter- bleven met blijken van sympathie voor den popu- lairen tooneelspeler. Zoo had hij een briefje gekregen van //iemand die niet veel geld had te missen", maar die hem toch een klein blijk van vriendschap en respect voor zijn talent wenschte te geven, en die //dat had zijn vrouw zoo gezegd" daarom aan Van Zuijlen vroeg met een postzegeltje voor het antwoord er bij of hij gewoon was lichte of zware te rooken. En een brief van een werkman, die verklaarde, vroeger veel van Schiedam te hebben gehouden, maar, naar Coupeau in L'assoinmoir te hebben gezien, //er af" te zijn. Hij had dat al lang eens aan Van Zuijlen willen zeggen, en laatst vlak naast hem gestaan, maar toen niet gedurfd doch nu wou hij het hem toch effetjes vertellen per brief. Van Zuijlen zelf zegt met de volgende woorden dank in een advertentie //Nog geheel verbijsterd, nog abnormaal van al het goede, het heerlijke dat mij is wedervaren, begin ik voorloopig maar met in een advertentie alien dank te zeggen, die deze twee feestavonden voor mij overgetelijk hebben gemaakt." In Sluit Schiedam, het orgaan van den Geheelonthouders-Bond, leest met het volgende Te Eerbeek in Gelderland beijvert de heer Gunning, predikant aldaar, zich voor het vermin- deren der vergunningen. Door aankoop is het hun gelukt, het aantal tot het wettelijk maximum terug te brengen. Verder kan hij niet gaan, daar onze drankwet het dert ingezetenen onmogelijk maakt, zich van de kroegen te ontdoen, zoolang er nog maar edn persoon is, die vergunning wil vragen. Door uitbreiding van het zielental kon voor korten tijd het aantal vergunningen weer met den vermeerderd worden. Vdor echter de een of andere kastelein van deze gelegenheid gebruik kon maken om een nieuwe drankgelegenheid te openen, was de heer Gunning er als de kippen bij en vroeg zelf vergunning aan, wat ook toegestaan is, zoodat thans de predikant te Eerbeek vergunninghouder is. Daar echter volgens de wet een vergunning, die drie maanden achtereeu ongebruikt is gelaten, ingetrokken wordt, (ook een bepaling, die noodig vervallen moet) zal dan waarschijulijk een der andere goedgezinde ingezetenen van Eerbeek de heer Gunning in zijn nieuwe waardigheid dienen op te volgen. TER NEUZEN, 22 Februari 1895. Tijdens de vorst hebben zes stoomschepen, verhinderd naar Antwerpen op te gaan, van deze haven gebruik gemaakt, waarvan er twee later de bestemming hebben gevolgd, doch vier aan het spoor hebben gelost en later van hier naar zee zijn vertrokken. Hoewel reede en kanaal overdekt zijn met drijfijs heeft het echter, bij het dooiweder, de kracht verloren tot weerstandbieding en wordt de stoomvaart op het kanaal en de rivier voort- durend naar wensch uitgevoerd. Bij Koninklijk besluit is benoemd, bij het 5de regiment infanterie, tot luitenant-kolonel de majoor G. van Essen, van het 3dc reg. infanterie. De Raad der gemeente Hontenisse besloot in hare laatste zitting de 4 gemeentescholen te verbouwen, waarvoor de onkosten geraamd zijn als volgtLamswaarde f 3907, voor meubels 1000 daaronder begrepen; Molenhoek f 2928,52, voor meubels f 750 Molenstraat 2438, voor meubels 900 Noordstraat f 752,45, voor meu bels 400. Besloten werd nog 6000 buitengewoon subsidie aan 'tRijk te vragen, 2000 door een leening it 4 pet. en de rest uit de gewone inkomsten der gemeente te dekken. Staat 't Rijk het subsidie toe, dan wordt nog dit jaar uitvoering gegeven aan het plan, wat ten gevolge heeft, dat de hoofdelijke omslag niet verminderd wordt, zooals aanvankelijk het plan was. Axel. Op Zaterdag 16 Eebr. jl. werd alhier, in het logement //Willem III", bewoond door den heer H. D. L'Ecluse-Mahu, verslag uitgebracht door den secretaris-penningmeester der Onderlinge verzekeringsmaatschappij tegen hagelschade in het voormalig Ve district van Zeeland over het jaar 1894. Telde de maatschappij in 1893 nog slechts 180 leden, die hadden verzekerd 12822 Gentsche ge- meten en 244 roeden, waarvan was geind aan premien f 3101,39, aan entreegelden 191,47 en aan zegels der verklaringen en correspondentie- kosten f 48,50 of totaal 3341,36, in het afge- loopen jaar mocht zij haar ledental zien toenemen met 129, zoodat het aantal deelgenooten op dit oogenblik 309 bedraagt, verzekerende 14739 Gentsche gemeten en 248 roeden, waarvan aan premien is geind f 3773,81, aan entrdegelden 1452,88 en aan zegels der verklaringen en correspondentiekosten 142,75 of in het geheel 5369,44. In 1894 werden verzekerd 14739 gemeten, aan premien betalende f 3773,81 in 1893 werden verzekerd 12822 gemeten, aan premien betalende f 3101,39in 1894 derhalve meer verzekerd 1917 gemeten, meer aan premien betalende 672,42. De vereeniging betaalde in 1893 aan hagelschade slechts f 191,17 daarentegen moest in het afge- loopen jaar ruim tienmaal zooveel, zijnde f 2046,02 worden vergoed aan zeven deelgenooteu, waaronder drie in dat jaar toegetreden. v De schade strekte zich uit over ongeveer 66 gemeten en werd geleden op 29 Mei jl. door 2 deelgenooten te Koewacht en 1 te Ossenisse, op 14 Juli jl.-door 3 deelgenooten te Westdorpe en op 20 Augustus jl. door 1 deelgenoot te Meer- donck (Belgie). Zooals uit de rekening en verantwoording blijkt, bestaan de bezittingen der maatschappij uit f 11000. 3£ Certificaten Nederlandsch werkelijke schuld in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens uit een saldo ad f 0,25 gedeponeerd bij de Rij kspostspaarbank. Het gezamenlijk bezit vertegenwoordigt dus eene waarde van ruim 11300 tegen f 8200 in het daaraan voorafgaande jaarhet aantal verzekerde gemeten is 14739, zoodat het aandeel van ieder deelgenoot per gemet berekend f 0,77 beloopt tegen slechts 0,64 in het vorige jaar. Toont ons een en ander, dat door een krachtig en eendrachtig samenwerken de bloei dezer maat schappij is verzekerd, dan mogen belangstellenden zich door het verhoogd entr^egeld niet laten weerhouden, voor alsnog toe te tredenvermits het afgeloopen jaar ons doet zien, dat van de deelgenooten die hagelschade leden, ongeveer de helft eerst in het zelfde jaar waren toegetreden en hun verreweg het grootste bedrag moest worden uitgekeerdvoorzeker eene schoone tegemoetkoming en eene ruime belooning in vergelijking tot de geringe verzekeringssom. Axel, 21 Eebr. Gisteravond gaf de rederijkers- kamer //Tot nut en genoegen" alhier in haar gewoon lokaal eene uitvoering voor een vrij talrijk opgekomen publiek. Ontlokte het tooneelspel De Vadervloek aan menig oog een traan, de blijspelen Jeremias Pieterman of wat is het lastig als men geen geld heeft en De Rooverhoofdman brachten niet weinig de lachspieren in beweging. De spelen werden herhaalde malen luid geap- plaudiseerd, wat zij dan ook ten voile verdienden. Eenige werkende leden van het muziekgezelschap waren bereidwillig genoeg om ook eenige afwis- seling te geven. Middelburg, 22 Eebr. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed Het afdammen, droogmaken en herstellen van de Westschutsluis te Ter Neuzen. (Raming 16,500.) Minste inschrijver hiervoor was de heer Arie Prins Theodz., te Sliedrecht, voor 18,480. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij C. van G., bootwerker te Ter Neuzen, wegens verduistering veroordeeld werd. De Goesche politie heeft Dinsdagavond na bedtijd een goede vangst. In een der straten van het stedeke liep knorrend een varken zijn fortuin te zoeken, dat hem zeker in zijn gewoon verblijf had toegelachen. Na eene lange lastige, wegens de gladheid vermakelijke jacht gelukte het haar het varken te snappen en na tijd en wijle de eigenaar mocht opdagen, in het politiebureau onder dak te brengen. Daar kreeg het //echte" zwijn eene plaats in het arrestantenhok, het zelfde appartement, waar reeds zoo menig zwijn op twee beenen loopende, zijn roes had uitgeslapen. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur ontdekte men een fellen brand in een huis, gelegen in het dorp Denekamp, bewoond door twee vrouwen, genaamd Geertruij Dubbelink en Euphemia Teders, dip zich nog te bed bevonden. De opgekomen hulp vond het huis nog gesloten. Nadat men zich met geweld toegang tot de woning had verschaft, werd eerstgenoemde er uitgedragen, doch gaf spoedig den geest. De tweede vrouw te redden was onmogelijk. Zij werd dan ook, nadat de brandweer den brand meester was, levenloos onder de puinhoopen weggehaald. Hoe de brand is aangekomen is niet bekend. Het huis was ver zekerd. In de laatste dagen zijn er in Eriesland heel wat pennen in beweging gebracht door het besluit van Gedeputeerden om tot opening der zeesluizen over te gaan. De groote hoeveelheid sneeuw, die bij eventueelen dooi het boezemwater sterk zou doen rijzen, was een gegrond motief om den genomen maatregel te billijken, hoeveel teleur- stelling deze dan ook mocht veroorzaken. In den omtrek acht men deze sterke afstrooming echter verderfelijk. Wat toch is het geval Gedurende een goed deel van den herfst en voorts den geheelen winter zijn de lage weilanden door het water bedolven. Valt nu bij hoogen waterstand de vorst in, dan wordt er zoolang gestroomd, dat het water onder het ijs wegzakt en dit laatste onmiddellijk op het land komt te liggen. Gevolg er van is, dat het ijs vastvriest en later bij dooi den graswortel los- trekt, tot groote schade van eigenaar en huurder, van den laatste vooral. Het is om deze reden, dat vele landbouwers gaarne zouden zien, dat verdere strooming zoo niet belet, dan toch sterk werd gematigd. Voor hoogen waterstand behoeft, uaar hun gevoelen, bij den regelmatigen dooi der laatste dagen, geen vrees te bestaan. Uit Echt schrijft men aan de Limb. Koerier Er is consternatie in ons dorp in de hoogste mate, vooral onder de jeugd en de bezorgde huismoeders. Het ziet er niet pluis uit. Een wolf zou in onze plaats verdwaald zijn en van zijne nachtelijke wandelingen vindt men des morgens overal de duidelijkste sporen. Op het eene erf heeft hij dit stuk gemaakt, op het andere dat verscheurd en overal vindt men de grove klauwen in de sneeuw afgedrukt. Er zijn er enkelen, die beweren, 't vreeselijke dier gezien te hebben en verklaren, dat het een heusche weerwolf moet zijn, zoo ver- schrikkelijk ziet het beest er uit. Men kan begrijpen, hoe de gemoederen opge- wekt zijn. Te Maassluis doet zich het zeldzame geval voor, dat A. Noltee, die bij de loting in October jl. een vrijnummer trok, thans voor den dienst is opgeroepen. Niet omdat er eenigen door vrijstelling uiivielen, maar doordien, naar thans is gebleken, een verkeerd nummer is genoteerd. In plaats van no. 27 dat hij trok, werd no. 21 geboekt. Voor A. Nicolai, die no. 21 trok, werd daarentegen no. 27 opgeschreven. Daar de laatste als eenige zoon reden van vrijstelling heeft, wordt het geval nogal ingewikkeld. Toen Noltee zich met vertoon van zijn nummer tot den burgemeester wendde, verklaarde deze aan de zaak niets te kunnen doen, aangezien de termijn daarvoor was verstreken. Noltee heeft zich nu tot den Minister gewend. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 8 Maart 1895, des voormiddags te 11 uur, in het //Hotel de Nederlanden" bij mejuffrouw de weduwe Susijn te Ter Neuzen, door de Eerstaanwezend-Ingenieur te Bergen op Zoom, onder nadere goedkeuring van den Minister van oorlog, van Het gedeeltelijk vernieuwen van het Rijsbeslag op de watertaluds van front 1 en 2 en het aanbrengen van bekleedingen op de watertaluds langs Bastion 7 en de linkerflank van Bastion 8 te Ter Neuzen. (Raming 2900.) Onder beheer der Genie te Bergen op Zoom. ZEET1JDINGEN. Yan 20 tot en met 21 Februari. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 23 Februari 1.36 1.52 Zondag 24 2.7 2.23 Maandag 25 2.36 2.51 Dinsdag 26 3.4 3.18 Woensdag 27 3.31 3.45 Donderdag 28 3.59 4.12 Vrijdag 1 Maart 4.26 4.41 Voorspoedig bevallen van eene dochter E. M. DIJKSTRAPieters. Ter Neuzen, 21 Februari 1895. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig en geduldig lijden onze geliefde echt- genoote en moeder CLAZINA STOFFELS, in den ouderdom van bijna 70 jaren. W. A. WISSE en Kinderen. Zaamslag, 22 Februari 1895. Het Bestuur der IJsclub //Terneuzen" bericht aan belanghebbenden, dat kunnen ingewisseld worden tot 1 Maart 1895, telkens na 4 uur 's middags, tegen den kostenden prijs bij den Secretaris-Penningmeester. Het Bestuur voomoemd, M. EIJKE, Yoorzitter. T. YAN BORSSUM WAALKES, Secr.-Penningmeester. TE TER NEUZEN. Zij, die aan bovengenoemde inrichting wenschen te worden opgeleid tot oiulerwijzer of onder- wijzeres, worden uitgenoodigd zich vdor 1 Maart a. S. aan te melden bij den ondergeteekende. H. KOELMANS. PRO JUSTITIA. Door het Kantongerecht te Ter Neuzen is op den 25 Januari 1895 bij tegenspraak een vonnis gewezen tegen FRANCOIS STOFFELS, oud 32 jaren, van beroep koopman in boter en eieren, geboren en wonende te Zaamslag; waarbij hij ter zake van in plaats van natuur- boter, levereu van een surrogaat van boter, zonder dat op de verpakking, of bij gebreke van dien op de waar zelve, het woord „mar- garine" of het woord „surrogaat" in duide- lijke letters voorkomt; en op grond van artt. 23, 91 en 36 van het Wetboek van Strafrecht, artt. 209, 211, 214, 215, 252, 253 van het Wetboek van Strafvordering artt. 1, 2, 6, 7, 8 en 9 der wet van 23 Juni 1889 (Staatsblad nummer 82) veroordeeld is tot eene geldboete van vier en twintig gulden, bij niet voldoening te vervangen door hechtenis van zestien dagen, en in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfsdwang van hoogstens vijf dageu, met last tot openbaarmaking, op kosten van den veroordeelde, van dit vonnis, door de plaatsing van een uittreksel daarvan in de Ter Neuzensche Courant en het Volksblad, beiden uitgegeven wordende te Ter Neuzen, de Axelsche Courant te Axel en de Scheldebode te Sas van Gent. Voor extract af gegeven aan den Ambtenaar van het Openbaar Miuisterie bij voormeld Kanton gerecht. Ter Neuzen, den 18 Februari 1895. De Griffier, A. W. VAN EVERDINGEN. Ordonneert de publicatie. Parket 20 Februari 1895. De Ambtenaar van het Openbaar Miuisterie bij het Kantonge recht te Ter Neuzen, T AK. Xuitldor|>«. Geboorten. llFebr. Maria Josephina, d. van Petrus de Vrieze en van Clementia Roelandt. Westdorpe. Geboorten. 3 Febr. Benonie Henricus, z. van Johannes Baert en van Clementia Verbrugghen. Maurice Frnnciscus Christianas, z. van Leonee Steppe en van Leocadia Rosalia Rademakers. 8 Febr. Camiel Joseph, z. van Ilenderieus Augustinns van Haelst en van Mathilda Maria de Munek. 13 Febr. Malvina Maria Louiza, d. van Maria Louiza Sehelfhaut. Overlijden. 6 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Constantinus van den Abeele en Yan Melanie Rottier. 1 Datum. VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Voor Ter Meuzeu 20 Eng. s.s. Hailing 2199 1 Londen stukg. 2 1 Noor. s.s. Botnia 1817 Greaker bout Eng. s.s. Avocet 3260 Liverpool stukg. Van Ter V'euieu i 20 Eng. s.s. Ann Webster 2241 1 Londen stukg. Belg. s.s. Schaldis 866 Middlesbro zilverzand idem Princes Clementine 2858 Bilbao ledig 21 Eng. s.s. Deerhound 1254 j Londen macadam Voor (^eiit s 21 Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg. idem Dynamo 1364 1 Hull idem Van fiient 20 Deens. s.s. Skjold 4407 1 Sunderland ledig Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Spindrift 2003 idem idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2