Kolenvereeniging TWEE HUIZEN BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. I landelsbericbten. Advertentien. Verpliclite Vergadering De fotograaf VAN 0VERBEEKE Openbare Verkoopiii"* Inmiddels uit de hand te koop. Openbare V erkooping. Wij stellen er prijs op, hier mede te deelen, dat ons deze zonderlinge geschiedenis, in alio opzichten historisch, niet uit den mond van den ridder zelven is ter oore gekomen. Men mocht anders gaan meenen, dat hij zijn ridderlijk gegeven woord van geheimhouding reeds een week na dato had geschonden. Trouwens, de drenkeling is en blijft eene onge- kende grootlieid voor ons, gewone stervelingen. Alleen kunnen wij verinoeden, dat liij aan den uitersten Westlioek van ons werelddeel, aan de zonnige oevers van den Taag, thuis behoort. Slechts drie mannen kennen en bewaren het geheim De onbekende grootlieid zelve, de consul- generaal van Portugal en de jongste ridder van het Kruis van Christus Aan het Handelsblad van Antwerpen wordt uit Verviers gemeld De vorst heeft te Verviers een schrikkelijk ongeluk veroorzaakt. Sedert twee dagen waren in de stad de gasbuizen gebarsten en eene talrijke groep werklieden was met de herstelling bezig, toen Zaterdag om 10 ure eene schrikkelijke ontploffiug plaats had voor en in het huis van de heer Monseur, schoenmaker. Het onder den grond verzainelde gas bad deze ontploffiug teweeg gebracht. Een voorbij ganger werd op 10 meters afstand weggeworpen. Met onherstelbare wonden en stervend werd hij naar het gasthuis gebracht. Drie werklieden, die in eene loopgracht arbeid- den, werden ook erg'gekwetst. Van eene dame werd door het afvliegen van de sluitblinden een arm gebroken. Daarenboven kwam nog, dat eenige oogenblikken 11a de ontploffing geheel het huis van de heer Monseur in laaie vlam stond, alsook de kelderkeuken van het nevenstaande huis, waar de meid erge brandwonden bekwam. 80 meters ver waren al de ruiten der huizen gesprongen. In Antwerpen wordt deze week de jaarlijksche tentoonstelling van vee, het begin der vasten, gehouden. Vroeger werden de prijzen uitgeloofd enkel voor de zwaarste dieren, maar wegens mis- bruiken die daarbij voorkwamen, zijn in den laatsten tijd ook prijzen uitgeloofd voor de dieren die het fraaiste voorkomen liebben. Dit jaar waren de twee zwaarste runderen 1204 en 1184 kilode twee zwaarste varkens 405 en 398 kilo. INGEZONDEN 8TUKKEN. ~1)E PROV. ST00MB00TD1ENST. Mijnkeer de Redacteur I11 de Middelb. Ct. van 16 Eebr. komt een ingezonden stuk voor, van den heer Asaert te Vlissingen, waarin medegedeeld wordtDat op 13 dezer de boot Zelandia 7 minuten te vroeg uit Breskens vertrok. Over het ontijdig vertrekken der provinciate booten is reeds vroeger geklaagd, zelfs herinner ik mij, dienaangaande eene advertentie te hebben gelezen in uwe courant onderteekend door een paar raadsleden en den gemeente-secretaris van Ter Neuzen, terwijl men eenige dagen later vernam dat tegen den kapitein proces-verbaal was opgemaakt door de marechaussees, doch van eene vervolging of veroordeeling herinner ik mij niets te hebben gehoord. Ook te Breskens moet reeds vroeger proces-verbaal zijn opgemaakt zonder dat eene vervolging werd ingesteld. Voor de stiafwet staan alle Nederlanders gelijk, zoodat er van het meten met twee maten geen sprake kan en mag zijn. Wellicht bestaan er goede redenen om hier geene vervolging in te stellen en in dat geval zou het in het belaug van het prestige dat de justitie noodwendig moet bezitten, nietkwaad zijn die redenen, in het openbaar mede te deelen. Mocht dat niet geschieden dan zullen de belang- hebbenden zich in het vervolg dienen te wenden tot den Minister van justitie tenzij een der Zeeuwsche afgevaardigden, in de 2e of 1" Kamer die zaak bijv. bij de begrooting ten sprake wilde brengen. Onder dankzegging voor de verleende plaats. Hoogachtend Uw Dw. Dr., L. Eene Nederlandsche geraeente in nood. Deze gemeente is Philippine, gelegen in Zeeuwsch of z. g. Staats-Ylaanderenaan de Belgische grens met een bevolking van 900 zielen. Al reikt Philippine's geschiedenis tot in de 14e eeuw en al was het in den grooten worstelstrijd tegen Spanjes overheersching menigmaal het tooneel van den heldenmoed en de glorierijke daden onzer voorvaderen, toch zal het wel minder in het biiinen dan in het buitenland bekend zijn, vooral aan gene zijde van den Moerdijk. Haar bekendheid in het buitenland, vooral in Belgie en Erankrijk, dankt het aan haar uitvoer- handel van mosselen, waarbij dient gevoegd, dat het gedurende drie vierendeels jaars, voornamelijk uit Belgie veel bezoekers trekt, die er dit heerlijk zeebanket willen genieten uit de eerste hand, 't welk er dan ook op onnavolgbare wijze toe weet te bereiden. Het bezit eene kleine haven, die door een voor visschersscheepjes bevaarbare geul verbonden is met den Braakman (Wester-Schelde). De bevolking telt 110 visschers. In de laatste jaren werden tot 6,000,000 kilogram mosselen uigevoerd. Men kan zeggen dat de mossHvischerij en handel de kurk is, waarop Philippines betrekkelijke welvaart drijft. Tot zelf de enkele boeren, die het telt, hebben 't grootste belang bij dien handel, doordien zij in het vervoer per as der balen mosselen een middel bezitten om in deze tijden van gedrukte landbouw- toestanden het hoofd boven water te houden. Armoede heeft er tot heden in Philippine niet geheerscht, maar weelde heeft het evenmin gekend, daar heeft de gemeente zich te groote offers voor moeten getroosten. De verzanding of aanslibbing van geul en haven is in de laatste jaren meer en meer toegenomen, en eischt telken jare grootere uitgaven, en om aan de scherpe concurrentie van andere havens vooral aan de Belgische, Ostende, Blankenbergen en Heijst het hoofd te kunnen bieden, heeft het in 1888 voor het aanleggen van een keiweg van de haven naar den spoorweg een uitgaaf van f 200 's jaars op de schouders genomen, voor den tijd van 20 jaren. Neen, aan kloekheid en volharding, aan moed en ondernemingsgeest, ten einde haar bron van bestaan duurzaamheid te verzekeren en haar zelf ruimer te doen vloeien, heeft het Philippine waarlijk niet ontbroken. En toch is de nood gekomen, doordien de totale verzanding van geul en haven met gewone middelen niet meer is tegen te houden en buitengewone middelen gaan de financieele draagkracht der bevolking te boven. Aan een verhooging van den hoofdelijken omslag kan niet worden gedacht. Daar wordt reeds 5 pet. van het inkomen geheven waarlijk geen kleinigheid in een gemeente, waar slechts enkelen meer dan een fatsoenlijk levensonderhoud verdienen. Aux grands maux, les grands remedes, doch om Philippine uit zijn grooten nood te redden, tegen volslagen ondergang te behoeden, behoeft het middel niet eens groot te zijn groot in den zin van kostbaar. Op 's rijks kosten worde van de haven een kanaaltje gegraven, uitwaterende in den Braakman, en Leiden is ontzet, Philippine behouden. De onkosten van zulk een kanaaltje worden door deskundigen op hoogstens 4 ton geraaind. Het zou voor het rijk een productieve uitgaaf mogen heeten, wijl terzelfder tijd een groote uit- gestrektheid schorren kunnen worden ingedijkt en herschapen in duizenden hectaren vruchtbaar bouw- land. Het kanaal zou aan nabijgelegen polders tevens een betere uitwatering geven, yaaraan zij maar al te zeer behoefte hebben. Daar zijn in de laatste jaren van rijkswege stroomen gelds, millioenen zelfs uitgestort over andere havenge- meenten en wel om haar te steunen tegen de buitenlandsche concurrentie, ook om sommigen tot meer bloei en welvaart te brengen. Zou dan's lands schatkist gesloten mogen blijven als het geldt Philippine tegen volslagen ondergang, haar bevolking tegen den bedelstaf te behoeden Dat de nood zoo hoog is gestegen, de totale verzanding van haven en geul niet meer met gewone middelen kan bestreden worden. zz't Is het werk der natuur" heeft men gezegd, maar hier dient tegenover herinnerd dat Philippine's gemeentebestuur indertijd geprotesteerd en gewaar- schuwd heeft tegen de bedijking van het voormalige Sassche gat, als zijnde die bedijking noodlottig voor de Philippinsche haven. De regeering heeft destijds aan die bezwaren niet geloofd. Thans is de noodlottige uitwerking van die bedijking niet meer te loochenen, zij is een feit waarvan de verantwoordelijkheid met den last van herstel door het rijk behoort gedragen te worden naar rede en billijkheid. Het gemeentebestuur heeft zich reeds met een bede om hulp tot de regeering gewend. En moge deze onze noodkreet ook gehoor vinden bij onze volksvertegenwoordiging en haar bewegen zich het treurig lot van onze gemeente aan te trekken. Deze wanhoopskreet ging, nu circa 2 jaren geleden, uit Philippine op, en sommigen gaven daarop te kennen dat men te Philippine te voor- barig was geweest, dat de nood nog zoo hoog niet was gestegen. Doch laten die personen nu onze haven eens komen bezichtigen, dan zullen zij ongetwijfeld tot de overtuiging komen, dat, om Philippine te redden, krachtdadig dient te worden opgetreden. En Philippine zelf? Ja, die deed tot hiertoe alles wat in zijn ver- mogen was om een kanaal te bekomen, doch alle pogingen leden schipbreuk. Nu en dan staat er nog iemand uit het volk op, en wakkert de reeds moedelooze ingezetenen nog eens aan eene bede tot II. M. te richten om ons voor ondergang te behoedendochvelen, hoe gaarne deze onze wenschen zagen ingewilligd, zeggen 't geeft toch niets. 't Geef toch niets, wie durft dat zeggen. Wij, Philippinenaars, Nederlanders, met dezelfde gevoelens voor het Oranje Huis bezielt dan de Residentiebewoners, zouden wij dan niet geholpen worden De zoo kortstondig geleden ramp van Scheveningen bracht in een minimum van tijd een commissie te samen bestaande uit groote mannen, om de daar zoo zwaar geteisterde visschers te helpen. En voor Philippine Welke commissie springt er voor deze plaats in den bres Wie breekt er voor deze plaats een lans voor den troon van II. M. onze geliefde vorstin Wie zal ons daar ten voorspraak wezen De Philippinsche visschers zijn ook Nederlanders evenals de Scheveningsche visschers. Doch wij begrijpen het al zeggen velen, wij bewoners van het 5e district, wij zijn halve Belgcn, misschien worden wij niet geteld. Neen Nederlandsche inwoners van Philippine, wie zoo iets zegt deed beter te zwijgen, want in de plaats waar de Regeering zijne lasten heft daar zal zij ook handelend optreden, wanneer het geldt hare bevolking voor ondergang te behoeden. Doch zie eens, zeggen nog anderen, wat Belgie voor zijne visschers over heeft. Bouchauts haven, een klein plaatsje op de Bel- gisch-Hollandsche grens, bestaat uit 5 visschers en voor die 5 visschers wil de Belgische Regeering een haven laten maken op Hollandsch grondgebied wanneer onze Regeering toestemming wil geven om de lossing van mosselen daar plaats te doen hebben. Neen, neen Nederland zal eene gemeente van 900 zielen niet aan zijn lot overlaten. Nederland zal ook toonen evenals Belgie dat het voor een arme visschersplaats aan de grenzen evenveel over heeft als voor zijne Residentiebewoners. Geve de Hemel wij spoedig geholpen worden. Philippine, Eebr. 1895. V. V. Iedere courant wordt verzocht dit over te nemen. ZEETIJUIIXGE J%. Van 18 tot en met 19 Febraari. s a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 21 Februari 0.8 12.35 Vrijdag 22 0.58 1.17 Zaterdag 23 1.36 1.52 Zondag 24 ,t 2.7 2.23 Maandag 25 2.36 2.51 Dinsdag 26 3.4 3.18 Woensdag 27 3.31 3.45 Hulst, 18 Februari. Voorspoedig bevallen van een Z0011 M. L. HAMELINK—Versluijs. Ter Neuzen, 19 Februari 1895. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde zuster en behuwdzuster IV A A T J E, in den ouderdom van 59 jaren. Ter Neuzen, 18 Februari 1895. II. KUNSTENAAR en familie. Heden overleod, zacht en kalm na een langdurig en smartelijk lijden onzen geliefden zoon, broeder en beliuwdbroeder SIMON N. C, BASTIAANSE, in den leeftijd van ruim 26 jaren. Lit aller naam, A. C. BASTIAANSE. Rotterdam Rosestraat 25 16 Febr. 1895. te TER NEUZEN, op Zaterdag 23 Febuari a. s., des avonds 8 nre, bij K. WIELAND, Westsluis. HET BESTUUR. werkt van af lieden tot en met aaustaande Maaiulag, dagelijks te Ter Neuzen. TER NEUZEN. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Woensdag Maart 1895, des namiddags te 21/, uur, in het Hotel Donze" te Ter Neuzen, ten verzoeke van de weduwe WILLEM VAN DEN BERGE, te Baarland, in het openbaar verkoopen aan de Grenulaan te Ter Neuzen, als I. Een HUIS met toebeliooren en Erf, kadastraal bekend sectie C no. 3001, groot 72 centiaren. Verhuurd aan den heer L. D. Oosterveld. II. Een HUIS met toebeliooren en Erf, kadastraal bekend sectie C no. 3002, groot 49 centiaren. Verhuurd aan Johannes Wieles. Aanvaarding: 1 Juni 1895. Betaling I April 1895. Huur van dien dag voor de koopers. Nadere inlichtingen ten kantore van den notaris. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van CORNELIS DE PUTTER, landbouwer te Zaamslag en de erven zijner overleden vrouw JANNEKE DE BRUIJNE, te koop veilen Koop Eon. Eene Hofstede met aanhoorigheden, alles in den polder Aan- en Genderdijke, gemeente Zaamslag, kadastraal bekend in sectie E nummers 221, 222, 223, 224, 226, 425 en 426, groot 5 Hektaren, 39 aren of in Gentsche maat 12 gemeten 28 roeden Boomprijs 150. Koop Twee. 2 Hektaren, 60 centiaren of in Gentsche maat 4 gemeten 150 roeden WEI- LAND, gelegen als voren, kadaster sectie E nummers 244 en 255. Boomprijs 180. Koop Drie. 1 Ilektare, 90 centiaren of in Gentsche maat 2 gemeten 79 roeden BOUWLAND, ge legen als voren, kadaster sectie E nummer 246. Koop vier. 2 Hektaren, 3 aren, 40 centiaren of in Gentsche maat 4 gemeten 169 roeden BOUWLAND, gelegen als voren, kadaster sectie E nummer 247 en 249. Koop V ijf. 2 Hektaren, 42 aren, 65 centiaren of in Gentsche maat 5 gemeten 135 roeden BOL Y\ LAND, gelegen in den polder Willem III, gemeente Zaamslag, kadaster sectie E nummer 356. Voorschreven goederen worden ook in mass a geveild en zijn te aanvaarden het hof, boomgaard, tnin en weiland 1 Mei, een deel der gebouwen 1 Juli en de bouwlanden na het rooven van den oogst aWs in dit jaar. Bij de goederen kan ook in pacht volgen het daarbij behoorende zoogenaamde Kloosterland, in pacht van de Burger Godshuizen van Gent. Grondlasten voor koopers van 1 Januari, polder- lasten van 1 Mei, beide 1895. hikosten b 8 dagen. Betaling koopsom 3 maanden. De verkooping wordt gehouden op Vrijdag 22 Februari 1895, des namiddags 2 ure, bij G. de isser te Zaamslag. Axel. Huwelijks-aangiften. 8 Febr. Desiderius de Schepper (van Koewacht), oud 23 j., jm. en Maria Louisa Steel, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Febr. Adam Francois Schieman, oud 20 j., jm. en Paulina Elisabeth de Moor, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Jan Willem, z. van Bastiaan Trouw en van Jucomina Maria Gunning. Edumondus, z. van Leonardus Duijm en van Rosalia Bernardina van Poele. 4 Febr. Romania Celevia Maria, d. van Bellarminus de Jonghe en van Seraphina de Vliegher. 7 Febr. Dirk, z. van Jan van Dixhoorn en van Jacomina Huijssen. 8 Febr. Adriana, d. van Leendert Jansen van Rosendaal en van Adriaua Dieleman. 11 Febr. Charles Louis, z van Leopoldus de Schepper en van Prudentia Barbara van den Broeke. 12 Febr. Cornelia Marinus, z. van Cornelis de Regt en van Pieternella van Hermon. 15 Febr. Janneke, d. van Lambertus Jonkman en van Janneke van de Velde. Overlijden. 4 Febr. Suzanna Bareman, oud 37 j., wed. van Gilles de Regt. 6 Febr. Jacomina Oppeneer, oud 67 j., wed. van Pieter Willemsen. 10 Febr, Adriana Wilhelmina van de Wege, oud 32 j., d. van Pieter en van Adriana Dieleman. 12 Febr. Jacobus Dees, oud 63 j., p. van Jozias Daniel en van Ebrina Riemens (beiden overl.). 14 Febr. Francina de Bruijne, oud 4 m., d. van Marinus en van Elizabeth Penne. II<><-1.. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Febr. Jan de Blaey, oud 19 j., jm. en Santina de Bruijne oud 20 j., jd. Pieter Klaassen, oud 28 j., jm. en Krina Meertens, oud 26 j., jd. Jan Riemens, oud 26 j.,jm. en Suzanna Dieleman, oud 20 j jd. Geboorten. 4 Febr. Neeltje Catharina, d. van Pieter de Zwarte en van Geertruij van Wijck. 10 Febr. Helena, d. van Gelein Buize en van Maria Bolleman. 12 Febr. Daniel, z. van Geerard Tollenaar en van Catharina Dekker. Overlijden. 4 Febr. Maria Antonina de Fouw, oud 1 m., d. van Pieter en van Maria Verelst. 8 Febr. Adriana de Bruijne, oud 88 j., wed. van Andries Westerbeke. 12 Febr. Maria Bouterse, oud 61 j., wed. van Isaac Scheele. ■lontenisse. Huwelijks-aangiften. 1 Febr. Petrus Johannes Viven, oud 27 j., jm. en Mathilda Johanna Meers- schaert, oud 16 j jd. Geboorten. 3 Febr. Sophia Charlotta, d. van Jacobus Pharazijn en van Anna Catharina Eggermont. 6 Febr. Cornelis Angelus, z. van Pieter Augustinus Weemaesen van Leonia van Kerkvoorde. 7 Febr. Mathilda Rosalia, d. van Johannes Verdurmen en van Paulina Heijman. 10 Febr. Maria Catharina, d van Gillis Francies de Bakker en van Philomina Catharina Everaert. 15 Febr. Matthijs Miechielis Johannis, z. van Abraham van der Welle en van Catharina Charlotta van Arenthals. Alphonsus Jacobus, z. van Petrus Johannes Ben. Kint en van Marianna van der Velpen. Overlijden. 4 Febr. Fiorina Broeekaert, oud 15 m., d. van Adriaan en van Louisa de Deijn. 6 Febr. Paulina Hermans, oud 55 j., wed. van Jacobus Jan Francies Tieleman. 14 Febr. Anna Catharina Neve, oud 3 m., d. van Jacobus en van Rozalia Taalman Overilag. Overlijden. 13 Febr. Formin Honere Uijttendaele, oud 1 j., z. van Theophile en van Mathilda Leocadia van den Eeckhout. 6 VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading. Van Ter Veuieni 18 Belg. s.s. Prince Philippe 4962 1 Bilbao ledig l our (ileiit 18 Eng. s.s. Spindrift 2003 j Londen stukg. Van (>ent i 19 Deens. s.s. Rolf 3128 Sunderland ledig Noor. s.s. Biscaye 1936 .Grangemouth idem Eng. s.s. Hebble 2558j Goole stukg. Middcnprijs per 100 kilo: Tarwe 5,80 a j R"gge 4,75 a f Wintergerst 6,00 a f - Zomergerst 5,25 a Haver 5,25 a j Erwteu 7,00 a fPaardenboonen f 6,75 a f Duivenboonen f 7.50 a Witteboonen 11,00 i Bruineboonen 12,00 a Boekweit I.ijnzaad a fAardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,10 a Eieren per 26 stuks 1,05 a Er waren ter markt te koop gesteld 6 stuks hoornvee en 10 varkens. Verkocht 2 stuks hoornvee en 8 varkens. TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3