Gemengde berichten. van beschrijvingen en afbeeldingen, dooT de com- missie van beoordeeling en den Raad van beroep wordt bepaald de waarde der goederen naar die voorwerpen, beschrijvingen of afbeeldingen, en in art. 14 dat op verlangen van den aangever de behandeling der zaak kan worden uitgesteld tot na hoogstens 3 maanden na de dagteekening van het bezwaarschrift tegen de benadering. De commissie voor Oud-Holland roept alle Noord- en Zuid-Nederlandsche rederijkerskamers op oin zich met haar in verbinding te stellen ten einde in overleg te treden omtrent een in dezen zomer in Oud-Holland te geven landjuweel. Aan belangstellende kameren zullen op franco aanvraag kosteloos worden gezonden de verdere mededeelingeu enz. betreffende dit landjuweel, terwijl de commissie ook tot het geven van verdere inlichtingen betreffende Oud-Holland bereid is. In de maand Januari kwamen in de provincie Zeeland slechts 3 gevallen van varkensziekte bij een eigenaar te Veere voor. Overigens vielen er geen besmettelijke veeziekten te constateeren. In het rijk zijn voorgekomen 1044 gevallen van mond- en klauwzeer bij het vee tegen 7277 geval len in December en 26,104 in November 1894. Op de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen is thans overvloed van werk. Aan het ramsehip Evertsen wordt voor de voltooiing druk doorgewerkthet stoomschip Soerabaya van Rotterdam moet 23 voet verlengd wordenhet stoomschip Drenthe, mede van Rotterdam, van nieuwe machines worden voorzien voor het departement van Kolonien moeten 1000 stalen vlampijpen worden vervaardigdeen nieuw mail- stoomschip voor de vaart op Nederlandsch-Indie moet worden op stapel gezet, terwijl de mogelijkheid bestaat dat door het departement van Marine den bouw van een nieuw oorlogschip zal worden opgedragen. Het uit Bruinisse voorkomende bericht in een der bladen, waarin gemeld wordt, dat het tram-comite geslaagd zou zijn in zijn streven om het benoodigde kapitaal te verkrijgen voor de exploitatie van den stoomtram Brouwershaven ZierikzeeSteenbergen, wordt alsnu uit Zierikzee, uit een goede bron, als voorbarig genoemd. TER NEUZEN, 20 Februari 1895. Gisteren avond gaf het muziekgezelschap //Apollo" alhier een concert voor zijne donateurs, in het ,/Nederlandsch hotel". In het algemeen werden de 9 stukken die ten gehoore werden ge- bracht, goed uitgevoerd. Meer in het bizonder trok onze aandacht, zoo door de schoone muziek, als door eene als het ware onberispelijke uitvoering, dc fantaisie sur l'opera Gemma di Yergi van Donizetti en de ouverture ,/La dame de Coeur1 van Gerh. Duval in de le afdeeling, en de fantaisie ,/Sur le lac" van D. Bauwens en de ouverture ,/Le vieux et la jeunesse" van T. Booden in de 2e afdeeling. "Wij hebben meermalen //Sur le lac" gehoord van groote muziekgezelschappen, en komt het ons voor dat //Apollo" een waardige plaats ten deze inneemt en dat in den laatsten tijd groote vorderingen in het muziekspel zijn gemaakt. Was de muziek goed, de uitvoerders hadden wel een klein, doch zeer dankbaar aantal hoorders, wat liun blijken kon uit het applaus en uit de aan het eind der uitvoering door den heer burgemeester namens alien uitgesproken woorden en wenschen. Namens //Apollo" dankte de voorzitter van het gezelschap, de heer Sturm, de hoorders in het algemeen en den heer Van Boven voor zijne wenschen in het bizonder. Apollo verdient meer dan eene geringe opkomst van de donateurs en hopen wij dat bij een volgend concert een groot aantal toehoorders zullen opkomen. Gaarne verklaren wij dat de muziek volstrekt niet schetterend, hinderlijk was, maar zacht, aangenaam voor het gehoor, voor een gedeelte zeker wel het gevolg van de plaats door de inuzikanten ingenomen op het tooneel en gedeeltelijk achter de schermen. Een onzer vaderlandsche liedjes begiut ,/Weldadigheid, wie ooit uw loon genoot." We dachten aan dien versregel, toen we Maandag- avond de eivoile zaal van het Nederlandsch logement zagen, eivol van menschen, die van „weldadigheid genoten. Het fcestuur der orkestvereeniging //De Volhar- ding" gaf haar concert voor de armen. Er was voor een zeer afwisselend programma gezorgd, dat opgeluisterd en vermeerderd were door een paar buitengewone nummers, die het genot der aanwezigen verhoogden. Dat het bestuur een goede gedachte tot uitvoering gebonden geweest. Andermaal van meet af begon- nen. Waar ik bij mijne gemoedsgesteldheid daartoe het jobsgeduld van daan haalde, weet ik nog niet. Nauwelijks waren wij eindelijk alien klaar gekoinen, of een onzer vrienden voegde zich bij ons zich meer over mij dan over mijne vrouw ontfennende, denk ik nog. Kort en goed, mijne vrouw bezat nu twee stevige steunpilaren en vertrouwde leids- lieden, voor eene aangelegenheid als deze ook we eens ketspaara'en geheeten, en alzoo kwam zij eindelijk wel en deugdelijk oftewel in letterlijken zin beslagen ten ijs. (Slot volgt). lad gebraclit, werd na afloop van het concert, namens de aanwezigen, in welsprekende woorden gezegd. En al ware 't niet gezegd, 'twas tocli duidelijk, zoowel door het en train waarmee de nummers werden gespeeld en gezongen, als door let telkens herhaald applaus. We zouden onbescheiden zijn, als we namen noemden, of zelfs als we ons oordeel uitspraken. Maar we kunnen niet onvermeld laten de heerlijke nummers voor viool, voor piano en zang en voor hautbois. Allen, die tot het slagen van den avond hebben lijgedragen, verdienen zeker hartelijk dank voor ret genot, dat ze hebben geschonken niet alleen aan hen, die met de stoffelijke gave de opbrengst ledroeg ongeveer f 90 (onkosten zijn niet in rekening gebracht), zullen worden verblijd maar ook aan hen, die op de uitvoering konden tegenwoordig zijn. Ook hier werd weer bewezen, dat het beoefenen van weldadigheid voor beide partijen een zegen is voor de beweldadigden en voor de gevers. In eene Zondagnamiddag te Philippine gehou- den vergadering van de risschersvereeniging aldaar werd de heer J. A. van Boven, burgemeester van Ter Neuzen en lid van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met alge- meene stemmen tot eere-voorzitter gekozen. De vergadering werd bijgewoond door 26 van de 35 leden. Op den 1 Maart a. s. zal het 40 jaar geleden zijn dat onze bekende stadgenoot, de heer J. A. Balnikker, door den toenmaligen Minister van binnenlandsche zaken, werd benoemd tot sluisknecht aan de Oostsluis alhier. Den 1 Juli 1885, volgde zijne benoeming tot hulpsluismeester. Gedurende die geheele reeks jaren werd door hem aan de Oostsluis dienst gedaan. Wregens in Januari bereikten 65jarigen ouderdom en 40jarigen dienst, is, met ingang van 1 April a. s., door hem etrvol ontslag uit's Rijks dienst gevraagd, dat hem alreeds werd verleend, terwijl zijne aan- vrage om pensioen loopende is. Moge hij nog geruimen tijd in welstand van de welverdiende rust genieten. Met ingang van 1 April a. s. is benoemd tot hulp-sluismeester aan de Oostsluis alhier, de heer B. S. Elsman, thans brugwachter te Wemeldinge. Door den ingevallen dooi was heden de ijsbaan der ijsclub //Terneuzen" gesloten. Vanaf 29 Januari, dus gedurende 22 dagen, hebben de leden genoten van het schaatsenrijden. Onafgebroken blijft de vaart van hier op Gent en ook naar zee voor stoomschepen zonder hinder plaats hebben. Het kanaal is voortdurend, door ijsbreking met de daartoe gebezigde sleepbooten, flink open- gehouden. De Belgische stoomboot Schaldis is heden, na lossing afhier der voor Antwerpen bestemde lading, naar Middlesbro vertrokken, met zilverzand en tin. De als ijsbreker op het kanaal alhier gebezigde sleepboot President Ludwig is heden vertrokken met bestemming naar Falmouth. De sleepboot Generaal van der Heijden heeft gisteren namiddag, bij de losplaats alhier, wederom de schroef verloreu door het ijs en wordt door de sleepboot Rapide naar Gent teruggesleept. Axel, 19 Febr. Heden had alhier van wege de IJsclub, op de groote kreek een ijsfeest plaats, ten voordeele van de behoeftigen. Door ruim 80 personen werd aan de verschillende wedstrijden deelgenomen. Aan ieder werd een prijs foegekend. De prijzen bestonden uit steenkolen, brood en spek. Het muziekgezelschap luisterde het feest op Axel, 19 Febr. In eene heden gehouden buitengewone vergadering van stembevoegde inge- landen van den polder Coegors, werd in plaats van den heer F. Dekker Fz., die wegens verge- vorderden leeftijd ontslag had genomen, tot dijkgraaf benoemd, de heer P. van Hoeve, en in plaats van den heer P. van Hoeve tot gezworen de heer L de Koeijer. St. Jansteen. Zondag gaf de societeit Opwaarts haar derde en laatste winterconcert in de dorps- school. Het mime lokaal, ruim van stoelen en bauken voorzien, toonde duidelijk aan, dat de vereeniging op druk bezoek gerekend had, en het publiek stelde het gezelschap niet te leur. Doch dat zelfde publiek, dat de uitvoeringen van Opwaarts waardeert, werd op zijne beurt niet door de vereeniging teleurgesteld. Een drama ,/Piet de galeiboef" en een blijspel//Drie lotelingen werden met groote aandacht aangehoord en persten den toehoorders nu eens een traau at om hen straks weer in een schaterlach te doen uitbarsten De fanfare oogstte met haar Meibloempje den grootsten lof in. Van de voordrachten trok //De bedelaar" het meest onze aandacht, doch trots den bijval die het stukje genoot en in weerwil van het goede en degelijke dat er in te vinden was, moeten wij er eene ernstige bedenking tegen maken en voor het vervolg waarschuwen tegen dergelijke allicht kwet sende uitlatingen als er in voorkwamen. Nog zijn wij genoodzaakt de loftrompet te steken over //Ilet gestoorde middaginaal" (pantomime) n ten slotte kunnen wij niet anders doen, dan let gezelschap en den directeur geluk wenschen met het heden en aansporen tot volharding, waar ook in de toekomst blijkbaar hun succes ver- zekerd is. Men schrijft uit Domburg van 17 dezer aan het Hbl. Wat men in jaren hier niet heeft bijgewoond, lebben wij in de laatste dagen kunnen aanschouwen De zee vol ijs. Blijkbaar is het ijs in de Ooster- Schelde losgeraakt,want wij zien hier langs de cust, van Schouwen af tot den hoek van Westkappel, zoover als het oog reikt, een breede strook van ijsschotsen. Langzaam, heel langzaam trekt de onzaglijke winterkaravaan voorbij, log en zwaar voortstrompelend tusschen en over de palen der loofden als om het rustlooze leven der zee te dooden. Want de deining en de golven in zee zijn bijna verlamd en de branding zelve is nage- noeg gesmoord. Gelukkig dat er zoo weinig wind is, want als de schotsen en de strook wordt nog steeds breeder hevig gingen stooten, dan zou er van de paalhoofden niet veel overblijven. En de paalhoofden zijn het behoud van onze duinen De heeren v. R. en de heer J. te Zwolle, alsmede een luitenant van het instr.-bataljon, zijn Zondagmorgen van Kampen vertrokken, om over zee op schaatsen Amsterdam te bereiken. Te Harderwijk zijn ze even aan wal geweest om een loods te halen voor den verderen tocht. Vanwege de groote sneeuwhoopen, die met den oosteuwind der laatste dagen naar de Holl. kust zijn gewaaid, konden ze het niet verder brengen dan in het gezicht van Muiden. Ze zijn toen teruggekeerd en te Nijkerk weer aan wal gegaan en per spoor terug naar huis. Het ijs was op sommige plaatsen, vooral onder de kust, zeer mooiom den afstand te bekorten, gingen ze echter meer zeewaarts, en daar was het minder goed. Ook niet zonder gevaar, want hier en daar waren groote wakken. Onderscheiden visschers waren midden op zee bezig met de spieringvangst. In de gemeente Dubbeldam wordt door de polderbewoners zeer geklaagd over het slechte drink- water. De slooten en vlieten zijn tengevolge der vorst een maand lang zonder verversching en niet in aanraking met de buitenlucht geweest. Geen wonder, dat het water onzuiver en onnatuurlijk is geworden. Zelfs na koking blijft een onzuivere smaak bestaan. Het ongerief is daarom des te hinderlijker omdat bijna overal regenputten ont- breken. Het ijs in den Krammer heeft zich voor een groot deel vastgezet. Te Battenoord (gemeente Nieuwe-Tonge) ontwaart met een onafzienbaar ijsveld. Op sommige plaatsen is het ijs ter hoogte van een boerenschuur opgestapeld. Te 's Hertogenbosch zijn geen cokes meer te krijgen. Personen, die veertien dagen geleden reeds hune aanvraag aan de gasfabriek deden toe- komen, wachten nog steeds op bediening. Te Camperland, op Noord-Beveland, waren tot Zaterdag aan de onbekende paardenziekte be- zweken 16 paarden van 4 eigenaars, terwijl er nog 4 lijdende zijn bij 2 eigenaars. Te Haarlem heeft Zaterdagnacht te 11/4 uur een hevige brand gewoed bij den winkelier in schoenen en laarzen J. H. van Deursen, boven bewoond door den heer M. O. de Kanter, wethouder der gemeente. In den tijd van eenige minuten stond het huis in lichtelaaie, zoodat de bewoners zoowel beneden als boven zich slechts met moeite hebben kunnen redden. Nadat de heer De Kanter en zijn beide dienst- boden met levensgevaar langs de trap de straat hadden bereikt, keerde de eerste nog eens in het brandende gebouw terug, om een kistje redden. Dit gelukte, doch ten koste van hevige brand- wonden aan de beide beenen en het gelaat. Om de beenen te kunnen verbinden, moesten hem de schoenen van de voeten worden gesneden. Hij is naar het St. Elizabethsgasthuis ter verpleging opgenomenzijn toestand is vrij bevredigend. Een schat van aanteekeningen omtrent gemeente- zaken, door den heer De K. sedert jaren met groote moeite verzameld, een schat die hem door zijn mederaadsleden vaak werd benijd en waaruit door hem menigmaal werd geput, ging verloren. Uit een perceel op den anderen hoek van de Zoetestraat gelegen, dat door den brand werd aangetast, moesten drie kinderen en twee vrouwen door de ramen worden gered. De vrouw wag door den schrik verbijsterd en wilde zich laten verbranden De heer K. moest haar met geweld losrukken van het bed, waaraan zij zich had vastgeklampt. Onder een clubje vrouwen, die Zondag over het ijs van Oud-Beierland naar Roon gingen, was er een die het vorige jaar haar 60jarige echtver- eeniging vierde. Het oudje verklaarde volstrekt niet moe te zijn Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rossum bestaat uit 15 personen, waarvan 12 familie van elkander zijn Zaterdagavand viel van den Belgischen loods schoener No. 3, schipper L. Timmerman, ter hoogte van de Wielingen, bij het nederlaten der loodsboot, de hulploods De Crop in zee en verdween in de liepte. In de omstreken van Rozendaal heeft men thans veel last van wilde ganzen. Bij troepen van vijftig en meer strijken zij op de groente- velden neer en pikken alles zoo kaal, dat men aan een muizen- of rattenplaag zou denken. Vooral in de Lage-Zegge hebben de landbouwers veel schade van deze vogels. Een broodjager ving er 20 op een dag, die hij voor een gulden per stuk verkocht. Eergisteren overfeed te Maastricht de heer P., een zonderling man, die zijn doodkist reeds eenige jaren geleden liet maken, waarin hij, naar men zegt, dagelijks een paar uren ging liggen, om zoo op den dood voorbereid te zijn. Alles was volkomen in orde, tot zelfs de schroeven voor de doodkist en het zandpapier om die schroeven te poetsen. Wat men in den zonderling niet billijken kan, zoo schrijft men aan de L. K., is, dat hij twee dagen voor zijn dood zijne geheele nalatenschap, welke geschat wordt op twintigduizend gulden, aan de armentafel van de parochie van O. L. Yrouw heeft vermaakt, lioewel hij familie heeft, die het goed kan gebruiken. Hij leefde echter met deze in oninin. Te Zuidlaren is aangehouden zekere K. de V. die verdacht wordt te Groniugen diefstal van effecten gepleegd te hebben. De man is 55 jaar oud en was gedurende 30 jaren in dienst bij een zelfde firma. Vrijdag had een knecht van den heer WJ in Den Haag het ongeluk zich met een naald in de hand te steken. Binnen korten tijd zwollen hand en arm op en reeds Zaterdag is de man aan de gevolgen overleden. Een doove vrouw is te Den Burg (Tessel) door een arreslede overreden en onmiddelijk gedood. Het aantal personen dat Zondag de rivier te Krimpen a/d IJsel is overgetrokken van Rotter dam naar Dordt en terug, wordt op meer dan 20,000 geschat. Zaterdag is de veerboot met de post van Stavenisse naar Vianen bestemd, met het ijs afge- dreven door de Ooster-Schelde tot bij het havenhoofd van Zierikzee. Zes uren zijn ze onderweg geweest. Overigens komt de post te Zierikzee zeer geregeld aan. Zaterdagavond was het bestuur van en een deputatie uit de vereeniging van oud-strijders bij de zee- en landmacht in Indie met een banier aan het Hollandsch spoorwegstation te's Gravenhage present omgeneraal Vetter te verwelkomen Het geval verwekte natuurlijk veel opzien en 't kostte nogal moeite den menschen te beduiden, dat zij te vlug geweest waren, daar generaal Vetter nog in Indie is. Wat is besmettelijker //Mazelen" of z/Onbetaalde rekeniugen" vraagt men in eene advertentie in de Zieriksche Nieuwsbode. Uit Amsterdam schrijft men Eene eigenaardige verrassing viel dezer dagen een jeugdig stadgenoot op ietwat geheiinzinnige wijze ten deel als gevolg van eene niet minder geheimzinnige ontmoeting, welke een half jaar geleden plaats greep. In den zomer van het vorig jaar begafdejonge man zich in het late avonduur naar huis. Langs een onzer hoofdgrachten voortschrijdende hoort hij iemand schreeuwen, blijkbaar om hulp roepende. Al spoedig ontwaart hij, dat er een heer te water geraakt en op het punt van verdrinken is. Hij schiet toe en met veel inspanning brengt hij hem op het drooge. De geredde drenkeling spreekt hem in het Fransch toe, put zich uit in betuigingen van dank, noemt hem den redder van zijn leven en verzoekt zijn naamkaartje te mogen bezitten. Maar zegt de vreemdeling, ik kan u onmogelijk mijn naam noemen. Nog vraagt hij den jongen man, dat deze hem naar een zeker hotel zal brengen, wijl hij den weg daarheen niet weet. De menschenredder betoont zich ook nu hulpvaardig en voldoet aan dien wensch. Bij het hotel neeint hij afscheid van den geheimzinnigen heer en keert hij huiswaarts. Misschien heeft hij dezen en genen ter loops het avontuur verhaaldmisschien ook niet. Dit is zeker, dat hij zelf al spoedig niet meer aan de geheele historie dacht. Maar wat gebeurt Een week geleden ontvangt hij een uitnoodiging om een bezoek te brengen aan den consul-generaal van Portugal, den heer Rosenthal. Ointreeks het lunch-uur binnentredende ziet hij in diens gezelschap den geheimzinnigen heer, dien hij meer dan een half jaar geleden uit het water heeft gehaald. En nu wordt hem een couvert overhandigd, inhoudende zijne benoe ming tot ridder in de Portugeesche orde van het Kruis van Christus. Het groote en het kleine kruis worden hem daarbij tevens overhandigd en onder beding van geheimhouding wordt hem gezegd, welke groote der aarde aan hem het leven dankt. Nog wordt hem verzekerd, dat hij, zoo hij ooit iemands steun mocht behoeven, slechts bij zijn nieuwen kennis behoeft aan te kloppen om van krachtige hulp aanstonds verzekerd te zijn. Na aan den welvoorzienen disch des consuls een en ander tot zich genomen te hebben, keert onze vriend huiswaarts, verbaasd, verrastgeridderd met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2