Algemeen Nieuws- ea Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3116. Donderdag 21 Februari 1895, 35e Jaargang. OP HET US. Binnenland. s.U ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Politiek Overzicht Nog slechts enkele dagen geleden deelde de Belgische Minister-president De Burlet in de Kamer mede, dat de annexatie van den Congostaat tot geen internationale moeilijklieden aanleiding zou geven. En thans verneemt men, dat de heer De Merode zelfs nog niet eens officieel aan de mogend- heden kennis heeft gegeven van de beide ontworpen tractaten veel minder daarop de goedkeuring tfier mogendheden heeft verkregen. Waarschijnlijk zal een interpellate inde Belgische Kamer over deze zonderlinge tegenspraak worden aangekondigd. En zeker is de Belgische regeering tegenover de mogendheden in een moeielijke positie gekomen. Dat zulke onhandigheden de kans op de aan- neming der ontworpen annexatie niet zullen ver- hoogen, is duidelijk. Ondanks de artikelen waarin de officieuse pers de groote voordeelen der annexatie uiteenzet, is de stemming in de Kamer nog zeer verdeeldvele clericale leden zijn volstrekt niet met het ontwerp ingenomen. En buiten de Kamer neemt de opposite dagelijks toein de radicale en socialistische pers wordt voortdurend protest aangeteekend tegen de aanneming van het ontwerp. De berichten die uit Egypte komen, zijn niet zeer geruststellend voor de Engelschen. De Times ontvangt van haren correspondent te Cairo het bericht, dat de Khedive, ondanks zijn ontkenning, toch besloten is het kabinet-Nubar Pacha te ont- slaan, omdat dit de noodzakelijkheid van een vriendschappelijk samengaan met Engeland te be- reidwillig erkende. Men meent, dat de Khedive ouder den invloedd staat van Harry Allis, den correspondent van het Journal des Debats, die hem opeulijk den gewapenden steun van Frankrijk belooft. Allis wordt daarin gesteund door het Journal Egyptien, dat eigenlijk aan het Journal de Debats behoorde. Het is in het belang van Engeland en van Egypte, meent men in Engeland, dat aan deze bedekte politiek van aanval van Frankrijk met krachtige hand een einde wordt gemaakt. Een goed bestuur zou onder deze omstandigheden onmogelijk worden. En de Khedive dient in te zien, dat zijn macht spoedig voorbij is, als Engeland hem niet steunt. De Porte is niet in staat hem bijstand te verleenen, en op openlijke hulp van Frankrijk behoeft Abbas-Pacha thans niet te rekenen. Een enkel onderhoud met den heer Cogordan, den Franschen gezant, kan Z. M. waarschijnlijk op dit punt spoedig uit den droom helpen. Uit Wei-hai-wei komen nog nadere berichten FBUILL ETON i) Verbeeld vrouw het gekregen u, vriend Redacteur, daar heeft mijn op een goeden morgen in het hoofd om op schaatsen te gaan rijden. We zip, zooals ge weet, elf jaren getrouwd en zij is de moeder mijner vijf reeds aankomende kinderen. Zij had liaar gansche leven nog geen schaats onder de voeten gehad. Gij kunt begrijpen, dat ik als uit de wolken viel bij het vernemen van haar plan, hetwelk zij mij mededeelde op zulk een toon van beslistheid als alleen de leden der z. g. zwakke sekse kunnen aanslaan, wanneer zij op iets haar hoofdje hebben gezet. Ik was er reeds zoo aan gewoon geraakt, in mijn (Jaantje de degelijke huisvrouw, de zorgvul- dige moeder te zien, die haar levensgenot wel niet uitsluitend vond in de vervulling harer echtelijke en moederlijke plichten, maar aan wie ten minste alle lust was vergaan voor die soort ontspanningen, die meer geeigend zijn voor de jeugd en de sterkere helft van het menschelijke geslacht. En nu zou mijne vrouw, nog gaan leeren op schaatsen rijdenDe moeder mijner kinderen halsbrekende toeren verrichten op stelten ik wil zeggen op schaatsen de voorstelling er van deed mij zeer onaangenaam aan. Ik was erg ontstemd. Of ik echter al praatte als Brugman om haar van besluit te doen veran- deren, te vergeefs. Zij zou en moest op schaatsen leeren rijden, zoo ratelde haar tongetje een half uur lang, zonder dat ik er ten leste eene speld betreffende de verovering van deze haven door de Japanners en de overgave der Chineesche vloot. De Chineesche soldaten, die het fort Liu-Kung- Tao zoo wakker hadden verdedigd, werden het eerst aan wal gebracht en vervolgens, onder een sterk escorte, landwaarts vervoerd. Zoodra de Cliineezen tot op eenige afstand buiten de Japansche linien waren gebracht, werden zij geheel vrijgelaten. Alle Chineeesche soldaten werden door de Japanners goed behandeld. De Japansche vlag werd terstond na de capitulatie geheschen aan boord van de Chineesche oorlogschepen en op alle forten, die nog niet waren veroverd. Behalve de Chineesche admiraal Ting en de generaal, die te Liu-Kung-Tao het bevel voerde, hebben nog twee officieren zich het leven benomen, uit ergernis, dat zij zich aan de Japanners moesten overgeven. Na den dood van admiraal Ting voerde een Schot, Maclure genaamd, het bevel over de Chineesche vloot. Maclure, die den rang voerde van vice-admiraal, leverde de Chineesche oorlogsschepen aan den Japanschen admiraal Ito over. Over de verdere plannen van den opperbevel- hebber der Japansche troepen, generaal Oyama, is nog niets bekend. Nu weer wordt verteld, dat de generaal een aanval tegen de haven Chefoo in den zin heeft. De Japansche cavalerie is reeds tot in de onmiddellijke nabijheid van Chefoo genaderd en heeft haar kwartier gevestigd te Ning-hai-chu, eene plaats tusscken Wei-hai-wei en Chefoo gelegen. Bij de verkenning, welke de ruiters naar Chefoo maakten, vonden zij geen spoor van Chineesche soldaten. Alle Chineesche troepen, die zich daar bevonden, zijn in de richting van Chefoo teruggetrokken. De Keizer van China is zeer vertoornd over het verlies van Wei-hai-wei. Volgens een bericht uit Shangai heeft de Keizer gelast, dat alle officieren, die zich daar bevonden, terstond ter dood zullen worden gebracht. Den gouverneur van Shantung is reeds volmacht verleend om deze officieren te laten onthoofden, zoodra zij in zijn handen vallen. Dat de nieuwe aanval der Chineezen tegen Ilaitscheng in Mandschoerije is mislukt, is reeds gemeld. De Chineesche generaal Hsu, die het bevel voerde over dit legercorps, wist wel, dat de aanval niet veel zou baten, want de Japanners waren er op voorbereid en bevonden zich bovendien in een zeer sterke stelling. De regeering had echter last gegeven, om onmiddellijk het Japanscheleger van generaal Nodzu //te verdelgen" en daarom bleef den generaal niets anders over dan tot dezen vruchteloozen aanval over te gaan. tusschen kon steken. En ik zou haar leermeester zijn. Yan mij, die algemeen als een Matador in de kunst bekend sta, zou zij 't spoedig, op een middag leeren, zoo vleide ze. Eene vleierij, die mijn hart even koud liet als de ijskegels aan de daken. Het slot van onze echtelijke, maar minder liefderijke discussie op dien morgen was, dat ik deed gelijk zoovele mannen doen, die in de eerste huwelijksjaren niet geleerd hebben pal te staan tegenover de nukken en grillen van vrouw-lief. Ce que femme veut, Dieu le veut. Ik gaf toe. Ik heb nog eene poging gewaagd, om haar de ijsvlakte bij Sluiskil-statie of de Othenesche Kreek of ten minste den vijver van Wolfert in den voormiddag, wanneer het daar nagenoeg verlaten en eenzaam is, tot terrein harer leerschool te doen kiezen. Ik moet bekennen, dat daarbij 't helsche voornemen zich bij mij opdrong, haar tegen niet eene buiteling, hoe hard ook, te behoeden, opdat ze in eens ervan haar bekomst krijgen zou. Te vergeefs. Ze zou en moest naar de baan der IJsclub, waarvoor we abonnementen hebben, en wel in den namiddag van denzelfden dag. In mijne machteloosheid kreeg ik oogenblikken van radeloos- heid, ja van ontaarding om te wenschen dat een onzer kinderen, liefst oils jongste, Dirkje, haar oogappel, nog voor dien tijd met een paar vreeselijke builen aan het hoofd, bewusteloos of zoo iets, van het ijs werde thuis gedragen, wat heur moeder- hart zou kunnen afschrikken. Deze wensch bleef gelukkig onvervuld. De kinderen kwamen onge- schonden en gaaf van leden van de ijsbaan terug en juichten Moeke's plan kakelend en snaterend toe. Ik joeg hen de deur uit, oorvegen uitdeelend wegens hun geraas. De uren vlogen voorbij. Aan de burgemeesters der kustplaaisen in Zeeland is door den Commissaris der Koningin de volgende circulaire, dd. 18 Febr., gericht Door den Duitschen zaakgelastigde is aan den Minister van buitenlandsche zaken verzocht, zoo spobdig mogelijk te inogen worden verwittigd, inge- val op de Nederlandsche kust lijken mochten aan- spoelen van personen, vermoedelijk behoord heb- bende tot de opvarenden van het verongelukte Duitsche stoomschip //Elbe." z/In verband hiermede heb ik, naar aanleiding van een schrijven van den Minister van binnen- landsche zaken, de eer u uit te noodigen, om, zoodra een lijk, waarvan wordt vermoed, dat het van de //Elbe" afkomstig is, in uwe gemeente mocht aanspoelen of worden aangebracht, daarvan rechtstreeks aan het Duitsche gezantschap te s Gravenhage mededeeling te doen." Door den Commissaris der Koningin in Zeeland wordt bij Prov. blad no. 26 bekend ge maakt dat 1°. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zijn; 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 13 Juli zal geoorloofd wezen 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en met 27 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4°. de visscherij van 1 April tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zoo veel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet; 5°. de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei, doch dat die in het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, in het zijkanaal van Sluiskil (Ter Neuzen) naar de Axelsche Sassing en in de Axelsche Vlakte eerst op 8 Mei zal gesloten zijn, in verband met de omstandigheid, dat die wateren van 1 April af door aftapping op een verlaagd peil worden gehouden 6°. gedurende de gesloten vischtijd, sub 5 ver- meld, in de wateren, waarop de- sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven zal mogen plaats hebben. In de afdeelingen der Tweede Kamer is de vraag gedaan, of er wel een tweede land zou zijn waar de invoerrechten zoo weinig opbrengen, ge- middeld per hoofd der bevolking, als in Nederland. De namiddag kwam en vond mij in de onbehaag- lijkste, in de onmogelijkste stemming. We gingen naar de ijsbaan. Neen, gaan deden wij niet. Ik liep, ik draafde door de straten. Mijne vrouw had moeite mij bij te houden op den hobbeligen en gladden weg. De schaatsen bungelden aan haar arm. Ze droeg ze zichtbaar alsof het insignia waren. Ik daaren- tegen, ik gefoof dat ik toen in houding en tronie veel had van een lijkbidder, die op een sukkeldrafje zijn treurige taak verricht, behalve dat ik mijn hoofd meer gebogen hield, als gedompeld in meerder rouw. Ik dorst waarlijk niet opzien. Ik verbeelde mij, dat alle menschen ons nakeken met spottenden, inedelijdenden lach. Ik meende achter de vensters, tusschen de gordijnen te hooren uitgieren ,/Grut, daar gaat de vrouw van Waanders ook al met schaatsenzou 't die nog gaan leeren op haar ouden dag Zoo'n moeder met 'n sleep van kindersDat Waanders zelf niet wijzer is en haar niet terughoudt." Ik zeide u, ik ging niet, maar ik liep, snelde, draafde voort, als om aan de ondraaglijkste verne- deringen te ontkomen. Ik was overtuigd, op weg te zijn, in en door mijne vrouw op schaatsen mijne reputatie van achtenswaardig menscli en burger, van echtgenoot en vader te verspelen. Hoe wij op de ijsbaan gekomen zijn, zou ik u niet weten te vertellen. Ik heb nog eene flauwe herinnering, dat vrienden en kennissen ons daar kwamen verwel- kommen dat ik hen voor veinzaards en huichelaars hielddat ik de vriendelijkheid van een oorwurm toonde dat ik inwendig alien naar de maan wenschte. Gelukkig lieten zij ons in de tent alleen. Daar begon het eerste bedrijf van het spel, door mijn De Minister van financien antwoordt hierop, dat men zeer voorzichtig moet zijn met een vergelijking van dien aard. Immers wat in andere landen invoerrechten heet, wordt hier te lande vaak onder accijnzen gebracht. Zoo zijn de f 63 per hektoliter gedistilleerd, 20 per hektoliter wijn, 27 per 100 kilo suiker en f 3 per 100 kilo raw zout, eigenlijk invoerrecht, als zij van het buitenlandsch product worden geheven, maar de geheele ontvangst wordt verantwoord onder de accijnzen. Welnu in 1894 heeft men in ons land aan invoerrechten en accijnzen, dus aan verbruiksbe- lastingen, te zamen bijna 48 millioen betaald, derhalve ruim 10 per hoofd der bevolking. Ons dunkt dat is ruim genoeg vooral als men weet dat de druk er van 't zwaarst is op de minst vermogenden. Het is echter ook waar, dat ruim de helft, n.l. 26 j millioen of 6 per hoofd der bevolking werd verkregen uit het gedistilleerd, uit een misbruiks- middel dus. Y\ anneer slechts de helft daarvan beschikbaar bleef voor pensioen-betaling op den ouden dag en bij ongelukken, hoeveel nuttiger zou dat geld dan niet besteed worden en hoe gemakkelijk ware dat vraagstuk dan op te lossen De Minister van financien heeft zijn memorie van antwooord ingezonden op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoer recht naar de waarde der goederen. De herziening van het tarief zal later in over- weging kunnen worden genomen. Maar vooraf moet er vaststaan, dat de rechten naar de waarde belioorlijk kunnen worden geheven en niet ontdoken. De Minister verklaart, dat het cijfer van 1,800,000, die jaarlijks worden ontdoken, volstrekt niet overdreven is. Na de volledige toepassing der nieuwe wet zal dat cijfer althans na eenigen tijd stellig worden verkregen. I egen nieuwe middelen van ontduiking zal krachtig worden gewaakt en tevens gezorgd, dat de eerlijke handel geen belemmering en de goederen geen noodeloos oponthoud ondervinden. De Minister heeft eenige wijzigingen in het wetsontwerp gebracht. Onder anderen wordt in artikel 1 bepaald, dat zoolang de verklariim van den aangever niet is nedergelegd, deze de aangegeven waarde tot een door den inspecteur of diens plaatsvervanger voldoend geacht bedrag kan ver- hoogen. A oorts is in art. 10 bepaald, dat na het nemen van stalen, monsters en typen of het vaststellen vrouw uitgedacht, een klucht- en treurspel tevens, waarvan zij en ik de eenige rollen zouden vervullen. Ik heb haar de schaatsen aangebonden. M^aarschijn- lijk heb ik daarbij bedacht, dat zachte dokters hun patienten niet genezen kunnen. En ik hield mijne vrouw voor ziek, bepaald ziek in het hoofd, in de hersenen, aan eene opkomende mania. Deswege zullen mijne handen niet zacht zijn geweest onder het aanbmden, heb ik getrokken en gerukt, gerukt en getrokken met forsche, nijdige rukken, de linten, de knoopen, de strikken, als of de schaatsen ten eeuwigen dage aan de voeten moesten blijven op hun tocht door dit tranendal. Al klaar Met heel wat moeite en na herhaald neerzijgen op de bank, graffelde mijne betere helft aan mijn schouder overeind. Maar onmiddellijk steeg van uit haar boezem een gesteen en gekreun op, dat in andere omstandigheden mij door de ziel zou gegaan zijn, maar thans mijn hart even weinig trof als ware het een keisteen geweest. Hoe t gevoel bij een mensch spoedig verstompen kan Mijn Jaantje begon weldra te krijten, dat de linten haar door 't vleesch sneden, haar voeten afbonden en ze smakte weder terug op de pas verlaten bank. Het eerste bedrijf moest weder van meet at begonnen. Ik bond de schaatsen lang zoo vast niet. Er waren inmiddels bijna drie kwartier ver- loopen. Daar moest van wege de pijn adem geschept en een kop cacao gedronken, ook door de kinderen. Mij smaakte die cacao als alsem, maar dit zal aan mijne maag gelegen hebben. Al klaar wederTwee, drie schreden, waarbij ook der kinderen hulp niet ontbrakKlek! klek! deden haar schaatsen, die nu niet onder, maar naast de voeten sleepten. Ze waren te los aan- 0)8,08 8,15 8,18 8,23 8,31 8,36 8,50 9,20 9,30 inde B)8,07 8,20 8,50 8,55 9,10 9,181 9,23r 9,27. 9,35 ;en tot 5,50 7,00 8,10 5,50 5,57 6,0- 6,12 6 2o 6,4o 7.0 j 7,15 HIEIIZENSCHE (OIRAVT. fifit bind verscSi ijut T1 nandng', Woen$(laaf- en Vrijila^avoud bij den uitgever HUnhlMBMmiWK i i i—tyyyggg A W It K Si A W It E te Ter Keuzeti.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1