Eene partij HUtSRAAO, I. EENE H0FSTEDE, Eedeeling van Steenfeolen II. Eene partij Boawland, een Jongen BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. I landelsbericbten. Advertentien. Openbare Verkooping Openbare Verkooping heer aan boord en kon voorloopig geen andere verklarijig uit den man krijgen, dan dat liij met zijn pols in een scheermes ".vas gevallen. Maar spoedig kwainen er andere zaken aan het liclit, De ,/mailkamer" bleek opengebroken te zijneen kist, //buskruit" gemerkt, maar met patronen ge- vuld, was uit die kamer gedragen, naar de //piek overgebraclit en daar met een bijl opengebroken En blijkbaar ook was bij dat openbreken zoo onhandig met de bijl omgegaan, dat het weinig had gescheeld of de patronen zouden gesprongen zijn en wie weet welk groot ongeluk hebben aangericht. De kapitein, die den hofmeester met groote zorg bleef verplegen, maar hem tevens bleef onder- vragen, ontlokte hem eindelijk de bekentenis, dat hij zich met het scheernes om het leven had willen brengen, nadat hij tot de ontdekking was gekomen, dat hij, in een vlaag van verstandsverbijstering, de kist met patronen had opengebroken. Te Curasao werd de hofmeester aan boord van het stoomschip Prins Willem II gebracht om, onder toezicht van een geneesheer, naar Amsterdam te worden vervoerd. Hier aangekomen werd hij onmiddelijk in arrest genomen. Voor den rechter- commissaris bleef hij aanvankelijk volhouden, dat hij niet meer wist wat hij eigenlijk gedaan had en dus in een vlaag van krankzinnigheid had gehandeld. Daarom werd aan deskundigen een onderzoek naar zijne geestvermogens opgedragen. Dit onderzoek nu is niet te zijnen voordeele uitgevallen. Inmiddels was nog ontdekt, dat hij getracht had met de pitten van waskaarsen eene lont te fabri- ceeren, maar deze over boord had geworpen, toen een scheepsjongen hem bij dit werk had verrast. De tegenstrijdigheid zijner verklaringen voor den kapitein en voor den rechter-commissaris en de huidige toestand zijner geestvermogens, hebben den doctoren de zekerheid gegeven dat de man volkomen toerekenbaar moet worden geacht. I" Nu men hem aan het verstand heeft gebracht, dat hij zich benadeelde met nog danger deiwaarheid te verzwijgen, heeft hij bekend zich van het leven te hebben willen berooven door het schip in de lucht te laten vliegen en dus zijne medeopvarenden te hebben willen opofferen om te voorkomen, dat in het vaderland zijne verdwijning aan zelfmoord zou worden toegeschreven. In de omgeving van Tivoli, iets ten Oosten van Rome, heeft men een dorp ontdekt, welks bewoners zich letter! ijk van honger lieten omkomen, zonder te protesteeren, bijna zonder zich te beklagen. Men is bijna geneigd te gelooven, dat alleen het toeval het drama heeft doen kennen, hetwelk daarginds in de bergen langzaam, maar daardoor des te wreeder wordt afgespeeld, op enkele uren afstand van Rome. Men rilt, wanneer men de bijzonderheden hoort van wat daar geleden is. De burgemeester heeft een onderzoek doen instellen, waarbij is gebleken, dat aan honderd twintig familien, te zamen tellende zes honderd personen, alle voedsel ontbreekt. Een groot aantal kinderen zijn op jeugdigen leeftijd gestorven, omdat de borsten der moeders waren opgedroogd. De gelukkigsten redden zich door wilde wortels van onder de sneeuw te halen en die te eten. Men heeft hulp gezonden, doch vernam toen tevens, dat in twee andere dorpen, Yicovaro en Artena nagenoeg dezelfde toestanden heerschen. De oorzaak van deze groote ellende is te zoeken in het mislukken van den maisoogst, door de droogte van den zomer. Dit is de onmiddellijke oorzaak echter niet, want de ellende heerscht algemeen. //Ja," schrijft men uit Rome aan een Pransch blad, ,/ik zou bijna geneigd zijn te gelooven, dat men aan de armoede, welke deze drie steden teisterd, ruchtbaarheid heeft gegeven, om de bevol- king te doen gelooven, dat deze drie steden eigenlijk de eenige steden zijn, waar honger wordt geleden en waar men van honger sterft. De waarheid evenwel is, dat bijna overal de landbouwende bevolking heeft te kampen met de grootste moeilijkheden, de boeren zoowel als de arbeiders. De boeren zijn ten einde raad, omdat de oogst bun het vorigejaar niets heeft opgebracht; de arbeiders zijn het, omdat hun alle werk ont breekt. En wanneer men deze ellende heeft gezien, wordt men nog meer getroffen, wanneer men er aan denkt dat deze menschen sterven van honger, terwij 1 de regeering aan de grenzen rechten heft van het graan waardoor de prijzen van het brood en de mais worden verhoogd. Dat is een van de noodlottige gevolgen van de politiek, welke wordt gevolgd door onze Regeering, die zonder mededoogen ons belastingstelsel heeft opgedreven, waardoor alle levensmiddelen boven- inatig zijn gestegen, alle hulpbronnen zijn opge droogd, de industrien, die werk aan de nijvere bevolking verschaften, zijn vermoord. En dat alleen, om het leger in stand te ku meii bouden." INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. eenige plaatsruimte in uwe courant, naar aanleiding van een ingezonden schrij- ven, getiteld een vraag en voorkomende in het laatste nummer van uw blad. Eij de nijpende koude en de in onze gemeente ongekende werkloosheid werd in onze veste door velen en op velerlei wijze getracht zooveel mogelijk de armoede en ontbering te lenigen. Naast zoovele besturen en bijzondere personen bleef ook de IJsclub Terneuzen niet acliter daartoe het hare bij te dragen. Nauwelijks toch was hare baan opengesteld of de vereeniging was door in- schrijving barer leden en van enkele daarbuiten in staat een aanmerkelijk bedrag beschikbaar te stellen, waarvoor een wedstrijd op schaatsen, voor behoef- tigen werd georganiseerd. Daardoor kon in den nood van een honderdtal gezinnen voorzien worden. Maar nog altijd bleef de wintervorst zijn scepter zwaaien, nog immer duurde de werkloosheid voort en niettegenstaande door velen al het mogelijke werd gedaan om onderstand te verleenen, heerschte in menig gezin, kommer en gebrek. Op nieuw stelde de IJsclub pogingen in het werk om den nood te helpen verzachten. Een beroep op de leden en op de ingezetenen in het algemeen was niet vruchteloos, getuige de belangrijke som waar- over men nu te beschikken kreeg. Toen bij den eerst gehouden wedstrijd bleek, dat daaraan menigeen meedeed, die in het minst geen kans had een der eerste prijzen te winnen, ja dat er zelfs enkele deelnemers waren die wellicht te voren nimmer schaatsen onder de voeten hadden, hoorde men door enkele toeschouwers de opmerking maken ,/t is toch erg dat door armoede gedreven zulke men schen aan een dergelijken wedstrijd moeten meedoen, veel beter ware het dat men bij voorkomende gele- genheden, zooals men dit elders ziet, en zooals ook vroeger in onze gemeente plaats had, tegelijk bijv. een wedstrijd op klompen werd georganiseerd", daaraan, zoo werd gezegd, kon dan ieder behoeftige, hetzij hij de kunst van schaatsenrijden al of niet verstaat meedoen, daardoor zou voorkomen worden dat bij den wedstrijd op schaatsen, met krabbelaars den spot werd gedreven, en, voegde men er aan toe, ook het loopen op klompen is niet zoo gemak- kelijk als het schijnt en een dergelijke wedstrijd zou dus niet ongegrond zijn. Niet onwaarschijnlijk komt het mij voor dat dergelijke opmerkingen aanleiding gaven, dat in dien zin bij de laatst gehou den wedstrijden voor behoeftigen werd gehandeld. Een groot aantal, alien verzorgers van gezinnen meldden zich aan, en indien X tegenwoordig was bij het uitreiken der prijzen, dan heeft hij zich kunnen overtuigen van de dankbaarheid van zeer vele deelnemers van beide wedstrijden, nu zij op deze wijze in staat waren gesteld in den dringenden nood van vrouw en kroost, van vader of moeder te voorzien. En waar X, zooals door u Mijnheer de Redacteur reeds is opgemerkt een beetje, maar naar mijne meeniug, zeer veel overdrijft, wenschte ik X te vragen of het voor den arme niet erger, niet meer vernederend zou zijn geweest, door armoede en gebrek hiertoe genoopt, aan de deur der ingezetenen om onderstand te moeten vragen, dan deel te nemen aan een wedstrijd, zij het dan ook op klompen op het ijs. Opbouwen, met af breken moet voornamelijk ook waar het geldt liefdadigheid uit te oefen, de leuze van ieder meergegoede zijn. Dat velen in onze stad voort zullen gaan, waar het noodig blijkt de armen te steunen, dat ook de IJsclub Terneuzen van dien goeden weg niet zal afwijken, en zich niet zal gelegen laten aan de op- of aanmerkingen van de een of andere Nurks, is den oprechten wensch van Een Tee, Neuzenaar. Ter Neuzen, 16 Febr. 1895. AANBESTEDING. Op Vrijdag 22 Eebruari 1895, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het afdammen, droogmaken en herstellen van de M estschutsluis te Ter Neuzen. (Raming 16500.) Op Vrijdag 1 Maart 1895, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van 1 let herstellen en maken van werken tot voorziening der boorden van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming /9975.) Z E E T 1J D 1 N e j\. Van 15 tot en met 17 Februari. D A G E N. Dinsdag 19 Februari Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Zondag 24 Maandag 25 Voorm. Nam. 9.56 10.47 11.33 0.8 12.35 0.58 1.17 1.36 1.52 2.7 2.23 2.36 2.51 Rotterdam, 18 Februari 1895. r a a 11 m a r k t. De aanhoudende gestrenge vorst en de stremming der geheele binnenlandsche scheepvaart door het ijs, waren oorzaak dat ook heden de graanbeurs zich bepaalde tot de dage- lijksche behoeften en bijgevolg er geen noteering werd opgemaakt. Men noteert I arwe in goede qualiteit van f 4,50 d /5,30; mindere 3,50 a 4,25Rogge 3,40 h 4,10 Gerst 2,50 it 4,25 Haver f 1i o a f 2,80 per hectoliter. M e e 1 als voren. B u 11 e n 1. G r a n e n waren in het begin der week hooger, maar zijn later op de vorige prijzen teruggekomen. Tarwe op levering traag, Maart f 127 Mei f 131; Rogge Maart 92Mei 94 a 95. Runderprijzen 26 a 32 centkalveren 39 h 46 cent; schapen 271/3 a 30 cent; varkens 17^2 a I8Y2 cent; alles per half kilo. Aardappelen. Zeeuwsche jammen f 3,50 h 4,50; Duitsche roode 2,75 h 3,— per mud. Boterprijzen 52 it 65 cent per half kilo. Zeeuwsche eieren zonder aanvoer. Voor de vele blijken van betoonde deelneming bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- en grootvader, betuigen wij onzen harteiijken dank. Namens de familie, F. VERL1NDE. Ter Neuzen, 18 Febr. 1895. Voor de vele bewijzen van belang- stelling op den 13 dezer bij het her- denken onzer gouden bruiloft, betuigen wij bij dezep ook namens onze kinderen en behuwdkinderen onzen hartelijkeu dank. Biervliet, J. BERTOU 19 Febr. 1895. en Echtgenoote. aan behoeftigen der Ned. Herv. gemeente, op Dinsdag 19 Februari, aan het Diaconiehuis, des namiddags om 3 uur. DE DIACONIE. T E H O E K. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van de erven IZAAK SCHEELE en MARIA VADER, aan het sterfhuis van laatst- genoemde, op Zaterdag 23 Februari 1895, des namiddags te 2 uur, in het openbaar verkoopen als1 Chiffonniere, 1 Kastje, 1 Kachel met toebehooren, 1 pluimen Bed met peluw, Kussens en Dekens, 1 kapokken Bed met toebehooren, 1 Hangklok, 8 Stoelen en 1 Leuuingstoel, 1 Tafel, 1 Spiegel, Lamp, Matten, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, ko- peren Ketels, ijzeren Pot, Kleerkist, zilveren 1 lorloge, gouden Krullen en Strikken, gouden Slot met Kralen, Bijbeltje met zilveren sloten, gouden Oorringen, Kleeren, eenig Linnen, Gordijnen, Planken, Rommel, Wasch-, Keuken- eu Schuurgerief, en wat meer aanwezig is. Koopen tot en met 3,contant. Het overige met 1 maand crediet. TE ZAAMSLAG. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van de Weduwe eu Erven MATTHEUS DE BRUIJNE, te Zaamslag, op Dinsdag 12 Maart 1895, des namiddags te 2 uur, in de herberg van Gerard de Visser, te Zaamslag, in het openbaar verkoopen de volgende goederen in den Zaamslagpolder, gemeente Zaamslag bestaande in GEBOUWEN, BOOMGAARD, HOF, TU1N, ZIJKANTWEG, BOUW- en WETLAND, kadastraal bekend in sectie F n08 655, 655bis, 657, 658, 661, 663, 664, 1313, 1545, te zamen groot 10 H.A. 49 A. 20 c.A. (of 23 gem. 163 roeden) ten zuiden van den Ter Neuzenschen weg. Boomprijs en prijs van overnaine der schelf- balken enz. /1000, DREE! en ZIJKANTWEG, kadastraal bekend in sectie F n<» 42, 43, 48, 1136, 1266, 1267, 1268, 1269, te zamen groot 10 H.A. 98 A. 10 c.A. (of 24 gem. 191 roeden) ten uoorden van den Ter Neuzenschen weg. AanvaardingGebouwen, tuin, boomgaard, hoi en weiden 1 Mei 1895, het overige met het rooven van den oogst of uiterlijk 1 November 1895. Relastingen voor rekening van den kooper zijn grondlasten 1 Januari 1895, polderlasten van 1 Mei 1895. Betaling binnen 3 maanden na de toewiizine Onkosten 6 5 Ter Stoomdrukkerij van P. J. VAN 1)E SANDE kan terstond geplaatst worden, die goed kan lezen. Ter Neuzen. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Febr. Jan de Smit, oud 23 j., jin. en Tanneke Suzanna de Kraker, oud 23 j., jd. Gerardns Johannes Minnik, oud 21 j., jm. en Janneke Dieleman, oud 20 j., jd. Geboorten. 11 Febr. Cornells Pieter, z. van Cornells Sol en van Levina Cornelia Jansen. 13 Febr. Lueresia, d. van Willem 't Gilde en van Levina Cornelia de Feijter. 16 Febr. Pieter, z. van Jacobus Hamelink en van Levina Seheerders. Overlijden. 11 Febr. Daniel Jansen, oud 16 j., z. van Jacobus (overl.) en van Neeltje van den Berge. 15 Febr. Gilles Jan de Regt, oud 6 m., z. van Maarten en van Pieternella Dieleman. ""1st. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Febr, Conslantinus Lambertus Marie Dmckaert, oud 40 j.,jm. en Rosina Martina van Kruijssen, oud 21 j., jd. 13 Febr. Marinus Augustinus van Giesen, oud 32 jjm. en Melanie de Koning, oud 39 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Gomarus Johan, z. van Willem den Hartog en van Josephina Jacoba Judoca Neefs. 3 Febr. Maria, d. van Petrus Johannes van Gelderen en van Melania Prcnen. 4 Febr. Eduardus Aloijsius, z. van Eduardus Nijs en van Paulina Victoria Pieters. 9 Febr. Alouisius Antonius, z. van Desire Frederik Adolf August Pieter Josiassen en van Francisca de Kort. 11 Febr. Johannes Wilhelmus, z. van Carolus Biesbroeck en van Maria Jannetta Lust. 12 Febr. Maria Clemence, d. van Johannes Verbist en van Apollonia Maria van Goethem. Overlijden. 7 Febr. Cornelia Maria Sophia de Kock, oud 16 j., d. van Andreas en van Cornelia Johanna Boone. 12 Febr. Petrus Koemans, oud 52 j., echtg. van Carolina Coleta Grandsart. 14 Febr. Johannes Benedictus de Jaegher, oud 5 j., z. van Josephus en van Maria During. ■leuttstdijk. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Lu dovicus Franciscus Boel (van Hulst), oud 30 j., jm. en Amelia Pitronella van Wesemael, oud 26 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Louisa, d. van Petrus Jacobus An- naert en van Paulina de Waal. 11 Febr. Paulina Rosalia, d. van Gerardus Strijdonck en van Johanna van Poorten. lioenaelil. Huwelijks-aangiften. 1 Febr. Franciscus Schaut, oud 32 j., jm. en Joanna Catharina de Caluwe, oud 24 j., wed. van Carolus Ludovicus Baert. Geboorten. 8 Febr. Alfred Domien Francois, z. van Benjaminus de Schepper en van Leonie Marie Verschoor. 13 Febr. Leontina Maria, d. van Jan Francies Vermeire eu van Solvia Buijs. Overlijden. 7 Febr. Anfonins Franciscus van Ilecke, oud 76 j., z. van Ferdinandus Benedictus en van Sophia Gijsel. 10 Febr. Alphonse Joseph Onghenae, oud 5 m., z. van Petrus en van Maria Louisa Want. 11 Febr. Franciscus David, oud 83 j., echtg. van Scholastics L'Ecluse. 13 Febr. Anna Maria Boddaert, oud 2 m., d. van Josephus Antonius en van Maria Rosalia Pisce. 14 Febr. Chafles Ludovicus de Koning, oud 79 j., weduwn. uit het eerste hvwelijk van Erfemia Vervnet en uit het tweede huwelijk van Maria Theresia de Vetter. 15 Febr. Desird Janssens, oud 9 m., z. van Constantinus en van Stephanie Hiel. Osaenisse. Geboorten. 10 Febr. Rosalia Christina, d. van k fancies Alphons Picavet en van Maria Louiza Verhoeven. Overlijden. 13 Febr. Paulina Morcns, oud 20j., d. van Andries en van Rozalia Bun. Sas van Gcnl. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Kornelis Spijkerman, oud 33 j., weduwn. en Maria Louisa de Nocker, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Julienne Wilhelmina, d. van Wille- brordus Hamerlinck en van Emilia Hollebosch. 13 Febr, Julien Johan Joseph, z. van Polidor Hendrikus Augustinus de Groff en van Maria Louisa de Bakker. if. Jansteen. Huwelijks-aangiften. 1 Febr. Edmundus de Koning, oud 27 j jm. en Maria Antonia van Riet, oud 25 j jd. 15 Febr. Pieter Boogaert, oud 50 j., weduwn. en Maria Prudentia van Riet, oud 26 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Febr. Edmundus de Koning, oud 27 j., jm. en Maria Antonia van Riet, oud 25 j., jd. Eduardus Buijs, oud 25 j jm. en Marip Louisa Rietjens, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Leonia Maria, d. van Carolus Ludovicus van Dorsselaer en van Johanna de Kind. Carolus Ludovicus z. van Desiderius Boddaert en van Eugenia Coleta Vcrstraeten! 8 Febr. Petrus Franciscus, z van Germanus Schelkens en van Louise Provoost. 9 Febr. Dominions, z. van Charles Louis Colman en van Maria Ludovica Dobbelaer. 10 Febr. Maria Christina Philomina, d. van Theophilus Merckaert en van 1 hilomina Vettenburg. 13 Febr. Johannes Franciscus, z. van Pieter Franciscns de Saegher en van Anna Maria Louisa de Tender. Overlijden. 5 Febr. Raimondus, oud 71 j„ weduwn. van Antonette Lippens en van Johanna Maria Hageman. 10 Febr Elisabeth van de Poele, oud 4 w., d. van Petrus en van Maria Ludovica van den Berghe. Emelia Pijck, oud 6 j d. van Victor en van Nathalia van Gremberghe. Stoppeldijk. Geboorten. 1 Febr. Alfridus Jacobus Man*, z. van Pieter Johannes Serrarens en van Cecilia Louisa llademakers. 5 iebr. Isedorus Johannes, z. van Petrus van den Bergen en van Isabella Maria van Meelen. Overlijden. 6 Febr. Ferdinandus Franciscus Hageman, oud 1 j., z. van Johannes Francies en van Anna Catharina Kruijssen. 7 Febr. Alphonsus Duerinck, oud 13 j z van Jacobus en van Anna Maria Polfliet. 8 Febr. Apolonia Compiet, oud 77 j., echtg. van Gilles van de Voorde. 14 Febr. Camillas Kriekaert, oud 7 j., z. van Jacobus en van Anna Catharina Giele. Kaamslag. Huwelijks-aangiften. 14 Febr. Marinus van Dixhoorn oud 30 j., weduwn. van Elizabeth Schoonakker en Elizabeth Jansen, oud 27 j., jd. Geboorten. 3 I ebr. Adriaan, z. van Jacobus van Cadsand en van Maria van do Wege. 8 Febr. Reinier, z. van Jan Dieleman en van Hebrina IJzebaart. 9 Febr Tanneke d. van Willem Faas en van Debora Krina Gerrits. 10 Febr! Johannes, z. van Jan Yerhelst en van Leuntje van de Weee 12 Febr. Suzanna Metje, d. van Cornells Sol en van Jacoba Leums. Overlijden. 9 Febr. Jan Dieleman, oud 60 j.. echtg van Janna de ieijter. 13 Febr. Jacob Deij, oud 70 i echtg van Maria Maas 15 Febr. Cornelia Maria Dieleman, oud 71 j., wed. van Chnstiaan Dieleman. VLAG. NAAM M*. Van en naar. Lading 16 15 16 16 17 Eng. s.; idem idem I 1784 I Goole 1254 London 2241 i idem Eng. 8.8. idem Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Voor Ter Neuzen Calder* Deerhound Ann Webster Princes Clementine 2858 Bilbao »n Ter Neuzeni Calder* I 1784 Antwerpen John Johnassen 1567 New-Castle Voor dent j Cuxhaven Odin Hebble Van Sea Belle Don Dynamo Anglia Cuxhaven 2354 Goole 1748 Drontheim 2558 Goole dent 2152 2658 1364 2469 2354 Londen Goole Hull Leith Goole stukg. pitchk. stukg. stukg. ledig stukg. hout stukg. stukg. idem idem idem idem Wegens het ijs alhier binnengeloopen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3