Rede van Mr. H. Smeenge. Gemengde berichten. waarde blijft langer uit, dan men verwacht had. Men zegt, dat in het ontwerp nog wijzigingen zullen worden aangebracht naar aanleiding van bezwaren,* door sommige organen van den handel ingebracht. De memorie van antwoord op de gewerenwet laat ook nog steeds op zich wachten. Wel kon de Tweede Kamer bijeenkomen om eenige moties er staan er op dit oogenblik zeven op de agenda te behandelen, maar het is te be- grijpen, dat daarvoor de lust niet groot is, omdat die moties toch bijna nooit tot een practisch resultaat leiden. Te Ylissingen overfeed Dinsdag een algemeen bekend en.in vele kringeu geacht persoon, nl. de heer H. L. Stasse, commandant bij de stoomvaart- maatschappij //Zeeland." Herhaaldelijk had hij het voorrecht vorstelijke personen van en naar Engeland te vervoeren, die hem tal van geschenken als souvenir aanboden. Zijne verdiensten werden onder meer erkend door zijne benoeming tot ridder van de n Eiken kroon", terwijl hem ook de orde van den //Rooden Adelaar" van Pruisen werd geschonken. De heer Stasse bereikte den leeftijd van bijna 67 jaren. Aan de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen is door de Stoomvaart-maatschappij Nederland opgedragen de aanbouw van een nieuw stoomschip voor den dienst AmsterdamJava. TER NEUZEN, 15 Februari 1895. 't Was gisterenavond gezellig op de soiree van de societcit ,/Philantropie et Agrernent", recht gezellig. De bovenzaal van het Nederlandsch logement, prettig verlicht en prettig warm, was goed bezet met feestgenooten, ook uit Sas van Gent. De zanger, die zoo vriendelijk was den avond op te luisteren, mocht daar gerust zingen //Blow, thou winter wind". Toen wij zijn schoone stem hoorden, begeleid door de piano, toen konden we gerust denken //Blaas maar, nijdige winter, hier kunt ge ons toch geen kwaad doen, blaas maar op, hoe harder ge blaast, hoe meer genot ge ons geeft." 't Behoeft nauwelijks gezegd, dat het woord van dank, door een vriendelijk spreker, vooral aan de pianiste en aan den zanger gewijd, aller instem- ming had. Toen daarna die arme photograaf ten tooneele kwam, die arme photograaf //onder de hanebalken" zouden we willen zeggen, want de man had letterlijk niets meer, toen konden we hooren en zien, hoe ook bij het //volk" harten kloppen, harten van goud, die iemand die soms meenen mocht niet tot dat z/volk" te behooren, jaloersch zouden maken. Of was die Flamberge niet nobel, niet echt nobel, toen hij zijn armen vriend op zoo leuke wijze te helpen wist, waar deze directe hulp had afgewezen. z/Ruwe bolster, blanke pit" bij dien vroolijken braven ouvrier de Paris, zoowel als bij den goedigen portier, die ook zijn armen locataire zoo gaarne uit den brand redden wou. En zeiden we te veel, toen we voor eenige dagen meedeelden, dat er een solo de flhte zou gegeven worden, door nog niemand gehoord Laten lachen heeft onze ftuitist ons zeker. Maar of de man op die manier veel el eves krij gen zal en dat was toch zijn doel valt met recht te betwijfelen. Na de pauze mochten de aanwezigen nog eenmaal genieten van zang en piano, en daarna //Jack the Ripper" het Hollaudsche stukje, te zien spelen. Guitig en grappig waren de scenes, vooral toen die deftige politie-inspecteur zoo in de vai liep. 0, wat hadden ze een pret, die geestige Louis, Getrouw aan zijn belofte was de heer Smeenge Woensdag avond hier op zijn post, om het groote nut te bepleiten van de oude //matrone" de Maat schappij //Tot nut van 't Algemeen." Daarvoor had hij zich in deze kouden dagen een reis door 't buitenland getroost en moest hij zich nog zoo iets laten welgevallen om gisteren voor een ander doel te Middelburg te kunnen optreden. Alzoo eene opoffering die wij waardeeren. Dit niet alleen, maar en de spreker, hier geen onbekende, en het onderwerp had eene betere opkomst verdiend. Zeer zeker zullen de ijsfeesten dezer dagen gegeven en de te verwachten concerten hierop wel invloed uitgeoefend hebben. Jammer, er was hier veel te leeren. Nadat de heer Van IJsselsteijn de aandacht van de aanwezigen voor den spreker had gevraagd begon de heer Smeenge zijn belangrijke rede. Hij daukte den heer Van IJsselsteijn, die hem in staat had gesteld pogingen aan te wenden hier eene afdeeling te stichten. Hij had zoo juist veruomen dat vroeger hier eene bloeiende afdeeling bestond. Zijn pogingen zouden dus alleen wezen, het departement uit zijn assche te doen verrijzen. Wat hier is gebeurd, geschiedde ook elders, vele afdeelingen moesten heen gaan om plaats te maken voor andere vereenigingen, ook al tot nut en genoegen, en waarom, zoo vraagt hij, omdat de leden hun taak niet verstonden. De vergaderiugen ontaarden in zoogenaamde gezellige avondjes, waar de heeren met een lauge die welgedane Bolman en die verliefde reiziger, toen ze den //geduchten" Van Pakkenhoven zoodanig te pakken haddenzelfs Pickel, de agent, schoot uit zijn slof, en nog wel in de onmiddellijke nabijheid van zijn chef 't Moet voor bestuur en werkende leden aange- naam zijn geweest zoo duidelijk bewijzen van waardeering te ontvangen. Moge Philantropie et Agrement nog lang het nuttige aan het aangename blijven paren, en dat zal in de eerste plaats kunnen, als de leden toonen liaar werk op prijs te stellen. Naar wij vernemen, is het ledental weer met eenigen vermeerderd. Woensdag werd alhier in de gereformeerde kerk ten voordeele der armen, door de Christelijke zangvereeninging //Looft den Heer" eene uitvoering gegeven, afgewisseld door eenige voordrachten. Alles mocht algemeene bij vai vinden van de vele toehoorders. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld. De opbrengst aan entree-gelden en de collecte bedroeg f 82,10. Morgen en Maandag zal de vereeniging brood uitdeelen. Het Engelsch stoomschip John Johnasson, verleden week alhier wegens ijsgang binnengevlucht, zijnde naar Antwerpen bestemd, heeft order ont vangen de lading alhier aan het spoor te lossen. Gisterennamiddag is alhier op de haven geko- men het Belgische stoomschip Schaldis, van Middles- bro naar Antwerpen met coalpitch en ijzer, zijnde naar het spoor vertrokken op afwachting van order. Het Noorsche stoomschip Talabot, van Bilbao met minerie voor hier, in de haven liggende, werd gisteren door het binnenkomende stoomschip Schaldis aangevaren, waardoor de Talabot aan twee boots-davids en de verschansing averij bekwam. De op- en afvaart naar en van Gent ge- schiedt nog ongestoord, daar het kanaal over het geheel nog voortdurend open blijft. Gedurende de laatste twee dagen zijn een aan tal stoomschepen de reede van Ter Neuzen gepasseerd naar en van Antwerpen, niettegenstaande de groote massa's ijs, van den noordwal afkomende. Jl. Woensdagavond besteedde het bestuur der //Vereenigde Handwerkslieden" alhier ten huize van K. Wieland aan: het in de Donze-Visserstraat bouwen van een vereenigingsgebouw lang 9,50 M. en breed 7,50 M. Voor de aanbesteding kon alleen worden ingeschreven door leden en donateurs. De aanbesteding, die in 5 perceelen en in massa geschiedde, had den volgenden afloop. Voor het timmerwerk werd ingeschreven door A. J. de Kort voor 500, J. de Smidt Cz. voor f 554,50, A. Rijnberg voor 559, J. A. Rijnberg voor f 565,75 en J. B. de Boij voor f 575. Voor het metselwerk waren 2 hiljetten, als van J. Kolijn voor 520,50 en F. van derPeijl voor f 551,85. Voor het smidswerk schreef alleen in J. Harte voor f 83 voor het schilder- en glazenmakerswerk alleen J. de Zeeuw voor 67,65 en voor het zink- en loodgieterswerk alleen W. van Wijck voor 40. Voor de massa waren zes inschrijvingen en wel van A. Rijnberg voor f 1161,60, J. A. Rijnberg voor 1198,25, J. Kolijn voor f 1210,50, A. J. de Kort voor f 1239, J. de Smidt Cz. voor 1305 en H. Kaijser voor 1839,35. De uitvoering is in massa opgedragen aan A. Rijnberg voor f 1161,60. In het bestek is o. m. ook bepaald verzekering der werklieden tegen ongelukken en bepaling van een minimum uurloon. De oplevering van het geheele werk is bepaald op 1 Mei a. s. Tegen een billijken huurprijs zal het gebouw ook worden beschikbaar gesteld tot vergaderingen pijp, de dames met een handwerkje kwamen om onder 't genot van een kop chocolade te hooren naar 't opdreunen van een vers of 't voorlezen van een novelle. Zoo had de groote stichter het waarlijk aller- minst bedoeld. Wat het ware doel, de strekking van de Maatschappij is hoopt de spreker medetedeelen In 1893 werd door het hoofdbestuur eene circulaire verspreid, waarin het wijst op het ver- minderen van het ledental en als reden daarvoor opgeeft 1° Onbekendheid met het werken en streven der Maatschappij door zich niet of onvoldoende op de hoogte te stellen van hetgeen door haar is en wordt verricht of bevorderd. 2° Dat de departementen te weinig arbeiden in den geest der Maatschappij. Niet zonder zorg zag het hoofdbestuur intusschen het afnemend ledental, evenzoo de departementen waarvan een 20tal aanvragen deden om sprekers ten einde doel en streven der Maatschappij bekend te maken. Aan den ijverigen secretaris was het verzoek gericht die voordrachten te houden. Toen evenwel een 48tal aanvragen inkwamen was dit hem onmogelijk. z/De jongste ezel moet het pak dragen" zoo ook hier zegt spreker, en als jongste lid nam hij een 18tal voordrachten op zich. Hij stelt zich thans voor de volgende vragen te beantwoorden Welke was en is het doel der maatschappij Wat is haar streven Wat heeft ze en wordt door haar verricht. van andere vereenigingen, het uitbetalen van werklieden enz. Tot commies-ontvanger der belastingen te Clinge is benoemd de heer A. de Vlieger, thans commies-ontvanger te St. Kruis, en zulks met ingang van 1 Maart a. s. De heer K. ter Laan te Arnhern is tot hoofd van school A te Sluis benoemd met 4 stemmen. Op den heer A. Weisfelt te Krommenie werden 3 stemmen uitgebracht. Axel. Naar men hoort zal tengevolge van het vallen van het voorstel tot het vervangen van den grooten grindweg in de Beoostenblijsche straat en verder tot de Kijkuit voor de in zeer slechten toestand liggende baan, in dit jaar eene buiten- gewone levering van grind plaats hebben, waartoe het dijkgeschot zal moeten verhoogd worden. Zaamslag, 18 Febr. Door de IJsclub alhier werd heden een tweede feest gegeven, zooals vroeger gemeld is op de Poldersche kreek, nabij het gehucht Reuzenhoek. Een 200tal deelnemers namen aan den wedstrijd deel. De afdeelingen van den wedstrijd waren dezelfde als van dien, Zaterdagjl. gehouden, behalve dat in plaats van het ringrijden was gekomen het hardrijden op schaatsen achter ijsbakken. De prijzen waren ook ongeveer dezelfde gebleven. Die geen hoofdprijzen verwierven kregen aan een waarde van 50 cent in geld, steenkolen of levensmiddelen. Het feest, opgeluisterd door muziek van het alhier bestaande gezelschap, slaagde in alle deelen uitstekend. De groote massa nieuwsgierigen kon gemakkelijk van de baan gehouden worden, daar het terrein was afgesloten. Alleen zij, die lid waren van de IJsclub, mochten van de baan, aangelegd rond de banen voor den wedstrijd, gebruik maken. Nage- noeg 100 personen werden tijdens het feest lid tegen dadelijke betaling der jaarlijksche contributie. Te wenschen ware het, dat, mocht het vriezend weder nog langer blijven aanhouden, de ingezetenen de IJsclub zoodanig steunen, dat zij dan nogmaals een feest, ten behoeve der minvermogenden kan geven om daardoor een zeer goed werk te verrichten. Hontenisse. Tot lid van den raad alhier, ter voorziening in de vacature Mr. Thomaes, is gekozen de heer Jac. de Waal Dzn. met 141 van de 262 geldig uitgebrachte stemmen. Op den heer P. van Mieghem waren er 85 uitgebrachtterwijl de overige stemmen over ver- schillende personen waren verdeeld. Hontenisse, 9 Febr. Ten behoeve der land- bouwers-vereeniging //Eigen Hulp" werd heden aanbesteed de levering van 74,600 kg. Amoniak superphosphaat en 61,500 kg. chilisalpeter. De laagste inschrijvers waren W. Adriaansens te Walsoorden voor de eerste partij voor f 6,831/3 en voor de tweede partij G. Krol Co. te Zwolle voor 9,85]/2. De levering is aan beiden gegund. Lamswaarde. De zangvereeniging //Vrijheid Eendracht" gaf Zondag weder eene uitvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond en dat ook ruimschoots verdiende. De'1 bekende klucht z/Het spreekuur van den dokter" en een meer ernstig stuk //Onteerd" werden verdienstelijk af- gespeeld. Menige voordracht luisterde den avond op. Er werd onberispelijk gezongen. Nieuw Naiuen. De fanfare gaf Zondag hare gewone winteruitvoering, die, het mag niet verzwegen worden, altijd met ongeduld wordt verbeid, om de smaakvolle wijze waarop de uitvoering geschiedt. Hulde aan de fanfare en hare directeur, hulde vooral ook aan den man die voor de costumes weet te zorgen. Biervliet. Iloenderdiefstallen waren langzamer- hand in het vergeetboek geraaktdoch niet voor goed. Ons bestek laat niet toe de uitvoerige beant- woording dier vragen mede te deelen, zoo beknopt mogelijk moeten wij hierin zijn. Wat het doel betreft, de officieele tekst d. i. art 1 meldt dit duidelijk, n. 1. //naar de beginselen van den christelijken godsdienst, algemeen volks- geluk te bevorderen. Te dien einde tracht zij mede te werken tot verbetering van den verstande- lijken, zedelijken en maatschappelijken toestand des volks, bepaaldelijk door invloed te oefenen op de opvoeding en het onderwijs, de veredeling van volksbegrippen en de verheffing zoowel van het arbeidsvermogen als van den levensstandaard der werklieden" en Art 2. De Maatschappij streeft naar de bereiking van haar doel, onafhankelijk van eenige k<^elijke of staatkundige partij. Thans geeft spreker eenige historische mededee- lingen over de wording en het werk der Maatschappij, aan de hand van het geschrift van J. B. Riedel. Na uiteengezet hebbende hoe door de staatkundige en maatschappelijke misstand aan het einde der 18de eeuw verandering, revolutie onvermijdelijk was, wijst hij op de mannen Jan en zijn zoon Martinus Nieuwenhuijzen die hiervan ook over- tuigd warendeze begrepen dat die stroom niet tegen te houden was, maar tevens dat het een goed werk zou zijn deze in goede bedding te leiden. Nieuwenhuijzen vestigde de aandacht vooral op den zoogenaamden gemeenen man, die behoefte had aan voorlichting. Hij betreurde het dat de boeken in ons land uitgegeven buiten het bereik bleven van het volk. Hoe kunnen kinderen zonder goede opvoeding brave menschen worden, zoo vraagt hij P Men sloeg de handen ineen en zoo kwam (]R Bij den landbouwer P. Calon heeft men's nachts zestig stuks geroofd. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van de drie Zeeuwsche visschers, beklaagd van in strijd met het reglement op het baggeren enz., vastgesteld bij kon. besluit van 15 Februari 1892 (Staatsblad no. 44) mosselen gevischt te hebben in de Grevelinge, onder Dreischor binnen zekeren afstand der zeewering. Het Hof vereenigde zich met het gevoelen der deskundigen, dat hetgeen bij deze aan beklaagde is ten laste gelegd, moet worden beschouwd als z/visschen", hetwelk met het oog om daardoor aan den bodem mogelijk toe te brengen beschadiging, is verboden, en niet als //rapen", hetwelk in sommige gevallen is toegelaten. Voorts oordeelde het Hof, dat hetgeen hier gevischt werd, is aan te merken als mosselzaad, maar dat ook dit visschen onder het verbod van het visschen van mosselen is begrepen. En daar de Grevelinge ook werd beschouwd als een openbaar vaarwater, staande in de rechtstreeksch publiek- rechtelijke zorg en beheer van het rijk, waarvoor het onverschillig is bij welk bestuur de aangrenzende zeewering in onderhoud is, daar het Rijk als beheerder van het water tevens de zorg over den oever heeft uit te oefenen, werd het ten laste ge- legde strafbaar verklaard en een boete van f 1 opgelegd aan twee der beklaagden, terwijl de derde wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Door het kantongerecht te Zwolle is schipper K. Visscher veroordeeld tot eene hechtenis van zes weken, ter zake hij hulp weigerde bij het omslaan der tjalk van H. Jaspers, bij Schokland, waarbij de vader, vrouw en kind van Jaspers verdronken. Visscher zeilde voorbij zonder zich iets van de in nood verkeerenden aan te trekken. Te Goes is Dinsdag middag een treurig drama afgespeeld. Twee gelieven, in een zelfden dienst zijnde en die langen tijd hun verstandhouding hadden weten geheim te houden, stonden den bewusten middag voor een voldongen feit. Men vermoedde dat beiden het vervolg van hun daad van het leven hebben beroofd. 's Avonds schoot de jonge man zich met een revolver door het hoofd en overleed direct. Het. meisje werd, na hare bevalling, in het gasthuis opgenomen en heeft daar Woensdag de misdaad bekend. De jonge man was 21 en het meisje 23 jaren oud. De justitie uit Middelburg is heden naar Goes vertrokken om een onderzoek in te stellen. De heer N. Oosterbaan, Chr. hoofdonderwijzer te Naarden, sclirijft in een ingezonden stuk aan de Standaard, dat op dit oogenblik in de provoost te Naarden, volgens den schrijver een hok, dat niet verwarind wordt, een jonge korporaal gevangen zit, die niets anders heeft inisdreven, dan dat hij zonder handschoenen de poort is uitgegaan, na daarover door den schildwacht te zijn aangesproken. De schildwacht maakte van dit verzuim melding en de kapitein gaf als straf„een maand verstoken van permissie." Maar de luitenant-kolonel veran- derde de straf in acht dagen provoost. Ook met petroleum-kachels"moet men voor- zichtig zijn. Mevr. De Gr. te Waddingsveen, alleen thuis zijnde, nam plaats in de studeerkamer van haar echtgenoot, waar een petroleumkachel brandde. Zij sluit de deur en neemt een handwerkje ter hand. Na een half uur ongeveer gevoelde zij zich slaperig en dutte in. Een oogenblik wordt zij wakker, doch opnieuw wordt zij door een gevoel Maatschappij tot stand die ten grondslag heeft om het volk door onderwijs en opvoeding geschikt te maken voor het genot dier staatkundige en maatschappelijke vrijheid, welke in de 18de eeuw als eene morgenschemering aan de kimmen te zien was. Geen revolutie-mannen waren de stichters neeu zij wilden door geleidelijke verstandelijke, zoowel als door zedelijke vorming het volk, hun evenmensch beter, gelukkig makenzij wilden vrijheid, maar niet gegrepen met ruwe vuist, met de guillotine tot symbool, zooals dat in Frank- rijk gebeurde. Spreker zegt men zal wellicht vragen moet dit doel op het einde dezer eeuw nog nagejaagd worden Die taak is, antwoordt hij, eeuwig, daarnaar te streven zal altijd schoon en edel blijven. Daar wordt niet gevraagd naar gel oof, rang of stand maar of 't werk edel is en welluidt. De hoofdgedachte van den stichter was het schoolwezen te verbeteren. En dat was in die dagen toen de schoolmeester meer knecht dan onderwijzer was, toen bijna alle hulpmiddelen ontbraken en de plak heerschte nog hoog noodig. In korten tijd verschenen dan ook tal van leerboeken, de leerwijze op de scholen werd oordeel- kundig ingericht, de plak afgeschaft, in een woord een totale hervorming had plaats. En het gevolg was de nieuwe wet op het lager onderwijs in 1806, de oprichting van kleine kinder-, armen- en her bal ingsscholen en toegankelijkstelling van alien tot het lager onderwijs, terwijl bij de wet van 1857 de door de Maatschappij verlangde vakken zang-, teeken-, gymnastiek- en natuurkunde ver- plichtend werden gesteld. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2