Alg emeeu Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. aanbesteden No. 3114. Zaterdag 16 Februari 1895 351 Jaargang. Een mislukte aanslag. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Qrootereletters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN zollen Maandag, 25 (lezer, des voormiddags 10 J uren, in het raadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving het leveren voor 15 Mei a. s. van 200 M3. Pruisi9che GRIND, groot van 1 tot 6 c. M. De voorwaarden liggen in dat raadhuis ter inzage. Verdere inlichtingen te bekomen bij den gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 11 Eebruari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Politieli De Belgische Kamer kan thans met kennis van zaken oordeelen over de veelbesproken quaestie der annexatie van den Congostaat. Het wetsont- werp tot goedkeuring van den afstand is eergisteren bij de Kamer ingekomen. En, in overeenstem- ming met de belofte van den minister-president, tevens alle stukken en bescheiden, die op den Congostaat beirekking hebben. Hoewel de oppositie tegen dit wetsontwerp groot is, en vooral de radiealen en sociaal-democraten zich duchtig tegen de aanneming zullen verzetten, is de kans op goedkeuring er van door de Kamer zeer toegenomen. De heer De Burlet die in den laatsten tijd met de regeeringsmeerderheid vergaderingen houdt, ter bespreking van gewichtige aangelegenheden, heeft gepoogd die kans te vermeerderen door een ,/zachten druk" op de Kamer uit te oefenen. Eerst heeft hij een paar dagen voet gegeven aan het gerucht, dat de Koning voornemens was afstand te doen van de regeering, indien het ont- werp door de Kamer werd verworpen. Toen hij rneende, dat dit gerucht genoeg ge- werkt had, deelde hij in een vergadering der rechterzijde mede, dat het zoo'n vaart wel niet zou loopen, doch dat er zeker gevaar bestond voor een ministerieele crisis. Het Kabinet zou den val van een wetsvoorstel niet kunnen overleven, nu de Koning getoond heeft zooveel belang te stellen in de aanneming daarvan. FEUILLETON. /Pietersen, je moet eens wat voor me doen. Je weet immers wel waar mijnheer Broeders woont, dicht bij jou in de buurt. Hij heeft tegen van avond een aantal kostbare diamanten op zicht besteld. Hier is een enveloppe, waarin zich voor een waarde van 6000 gulden aan diamanten be- vindt, waaruit hij een keuze kan doen. Kan je van avond om acht uur bij hem zijn en je met die boodschap voor mij belasten //Zeker, mijnheer," antwoordde August Pietersen gereedelijk en hij bloosde van genoegen over het vertrouwen, dat zijn patroon, de heer Wolfson, een bekend handelaar in diamanten, in hem stelde. //Onze vriend Lermer heeft het, naar het schijnt, te druk met zijn eigen zaken en kan niet gaan," vervolgde de heer Wolfson verklarenderwijs. Maar nu gij komt, is het ook goed. Denk er om, dat ge de diamanten persoonlijk aan mijnheer Broeders ter hand stelt, en vergeet niet dat zij een belang- rijke waarde vertegenwoordigen, waarvoor ik jou verantwoordelijk stel." Pietersen beloofde, dat hij de hem verstrekte opdracht naar behooren zou uitvoeren en verliet het kantoor van zijn patroonhij was zeer trotsch op het in hem gestelde vertrouwen, want nog niinmer was hem een zoo groote waarde toevertrouwd. Hij gevoelde, dat hij dezen morgen promotie had gemaakt, en er dus dichter bij was om Alice Bomsen, de mooie telegrafiste, die eerst deu vorigen dag een engagementsring van hem had aangenomen, de zijne te kunnen noemen. Zulke mededeelingen zijn wel geschikt om de twijfelaars over te halen zich aan te sluiten bij de regeering en op de stemming der Kamer invloed te oefenen. Zooals te voorzien was, heeft de Kamer het ontwerp naar eene commissie van rapporteurs verzonden. Bij de benoeming dier commissie is, op voorstel van den heer Georges Lorand, de proportioneele vertegenwoordiging in toepassing gebracht. De samenstelling der commissie zal volkomen in overeensteinming zijn met de verdeeling der partijen in de Kamer, zoodat 14 leden van de rechterzijde en 7 leden der linkerzijde er zitiing in zullen hebben. Zoowel de meerderheid als de minderheid der commissie zal een rapport opstellen, die bij de behandeling van het ontwerp in de Kamer tot leiddraad kunnen dienen. Ernstige berichten zijn er uit Bulgarijeontvangen. In de hoofdstad Sofia moet eene omwenteling zijn uitgebroken, tengevolge waarvan vorst Ferdinand naar Rumenie zou zijn gevlucht. De oorzaken van deze ernstige gebeurtenissen, die nog op bevestiging wachten, kunnen voor het oogenblik nog slechts worden gegist. De toestand was al lang gespannen en de openlijke verzoening van vorst Ferdinand met den aartsrevolutionnair Zankoft, den leider der Russischgezinde partij, heeft bij de bevolking veel kwaad bloed gezet. Daarbij komt het jongste geschil met Oostenrijk over de verhooging der invoerrechten. Moclit het bericht worden bevestigd, dan kunnen er voor Bulgarije donkere dagen aanbreken. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg-Gotha werd in 1887, na de abdicatie van prins Alexander von Battenberg, tot vorst van Bulgarije gekozen. Den 14 Augustus van dat jaar aanvaardde de vorst de regeering. Tot dusver werd hij noch door de Porte noch door een der andere Europeesche inogendheden als vorst erkend, want zoolang Rusland weigerde daartoe over te gaan, bleven ook de andere staten eene afwachtende houding aan- nemen. Na den dood van Czaar Alexander III, poogde Ferdinand met Czaar Nicolaas op beteren voet te komen, totdusver echter zonder eenig succes. Vorst Ferdinand is de jongste zoon van prins August van Saksen-Coburg-Gotha en prinses Clemen tine van Bourbon, de dochter van den Franschen burgerkoning, Louis Philippe. Hij huwde in 1893 met prinses Marie Louise van Parma. Uit dit huwelijk werd in 1894 een zoon geboren, prins Terwijl hij het groote kantoor doorliep, met de diamanten in zijn portefeuille, was hij te zeer van zijn gedachten vervuld om de verdachte bewegingen te kunnen waarnemen van Frederik Lermer, den oudsten bediende. Dientengevolge kwam de ge- dachte ook niet bij hem op, dat Lermer elk woord, dat tusschen hem en deu heer Wolfson was ge- wisseld, had kunnen hooren. Er gebeurde evenwel niets voor twaalf uur. Het was de gewoonte, dat de twee bedienden op dat uur gingen koffiedrinken. Gewoonlijk ging Pieter sen het eerst. Maar dezen dag scheen Lermer het er op gezet te hobben om de orde van zaken om te keeren, want hij nam zijn hoed en zei z/Ik zal vandaag maar eens wat eerder heengaan, Pietersen, en daar ik nog een stuk of drie bood- schappen heb te doen, zal ik misschien wel wat langer uitblijven dan gewoonlijk. Maar tocli ben ik wel zoo vroeg weer terug of jij kunt de engel- achtige juffrouw Alice Bomsen nog wel even op- zoeken. Je behoeft dus zulke groote oogen niet op te zetten," En voordat Pietersen een antwoord had gevonden, was Lermer de deur uit. //Alice heeft mijn aanzoek aangenomen en dat schijnt hem niet te bevallen," mompelde Pietersen, zijn verontwaardiging onderdrukkende. //Nu weet ik wat hem den geheelen morgen zoo uit zijn humeur heeft gebracht, maar in spijt van zijn bedreigingen in de laatste weken zal het toch wel overgaan, denk ik. Toch ben ik wel een beetje bang Intusschen was Frederik Lermer een kofiiehuis binnengetreden waar hij blijkbaar goed bekend was, want toen hij binnenkwam knikten verschillende mannen hem familiaar toe. Hij trad op een man met een sehurkachtig gelaat toe, die alleen aan een tafeltje zat, en wiens uiterlijk genoeg- Boris, die voor eenige weken zijn eersten verjaar- dag vierde. Van nog meer belang dan het bericht der inneming van Wei-hai-Wei is de tijding die thans uit het Oosten komtde Chineesche vloot heeft zich aan graaf Ito overgegevenadmiraal Ting heeft gekapituleerd. Daarmede is de lastste hoop, dat er nog iets terecht zou komen van de Chineesche verdediging, verijdeld. De groote zeemonsters, de Chen-Yuen en de Ting-Yuen, waren reeds vernield, maar nog altijd bestond er kans dat de panserschepen, kanonneer- booten en torpedobooten, die in de haven van Wei-hai-Wei opgesloten lagen, door de linie der •Japanners zouden breken. In de open zee hadden zij de vloot van graaf Ito zware verliezen kunnen toebrengen en dan in het zuiden een veilige schuil- plaats kunnen zoeken. En al zou dit niet hebben bijgedragen tot verplaatsing van de zege dan had admiraal Ting ten minste veel gered. De vloot heeft zich op het laatst beter geweerd dan men voorspeld had. Dat ze ten slotte zich nu overgeeft, is, vermoeden wij, een gevolg van volkomen gebrek aan ammunitie. De arsenalen zijn in 's vijands hand de vloot was ingesloten. van waar zou dus de noodige voorraad komen Het schijnt en 't is geen wonderChina thans ernst te worden met de vredes-onderhandelin- gen. W el zijn de gezanteu, die naaT Japan gezonden waren om onderliandelingen aan te knoopen, teruggeroepen door den Raad van buitenlandsche zaken, maar dat was om hen te vervangen door Li-Hung-Chang en prins Kung, den voorzitter van den Staatsraad, of sir Robert Hart, den inspecteur- generaal der douanes te Peking, Deze gezanten zijn, op aanraden van de vertegen- woordigers der vreemde mogendheden te Peking, van volmachten voorzien, die bij den Mikado en zijn kabinet geen bezwaar zullen ontmoeten. En daar de Japansche regeering zich bereid heeft verklaard de onderliandelingen te hervatten met gezanten, die van de noodige volmachten voorzien zijn, is het te verwachten, dat de thans gezonden onderhandelaars ten minste iets tot stand brengen. De jeugdige Koningin laat geen dag voorbij- gaan zonder van het ijsvermaak genoten te hebben, terwijl toertjes met de arreslede voor H. M. ook een groot genot zijn. Bijna elken middag 12 zaam een aanduiding was van zijn karakter. ,/Kees," begon Lermer op fluistereuden toon, terwijl hij een steelschen blik om zich heen wierp, z/ik behoef niet langer te wachten om wraak te neinen op dien gek van een Pietersen, alhoewel het met dezelfde wraakneming is als waarover ik met je gesproken heb. Maar dat kan jou niet schelen. De hoofdzaak is, dat jij er duizendmaal meer aan verdient dan wat ik je beloofd had." z/De betaling is het eenige wat mij kan schelen. De rest is gemakkelijk genoeg in een omme- zientje gedaan. En wat wil je wel van me En wie zal me al dat moois betalen z/lietersen zelt, als je mans genoeg bent om te doen wat ik je zeg." ,/Mans genoegriep de schurk met een vloek uit. //Ik z/Nu vloek maar niet. Luister en houd je mond. Van avond zal de jonge Pietersen een bezoek brengen bij mijnheer Broeders. Hier is het adres. Hij moet langs een eenzamen weg komen, waar het duister is. Begrepen P Geef hem een flinken por, en help jezelf met al zijn zakken te door- zoeken. Dat is alles wat je te doen hebt. De gelegenheid heeft zich eerder voorgedaan dan ik gedacht had. V oor de rest zal ik wel zorgen." //Zoo zoo," grijnsde de schurk. ,/En als ik en mijn maat want ik ga niet alleen op zoo'n zaakje uit nu eens niets anders vonden dan een paar ongelukkige guldens, wat dan?" z/Als je goed uit je oogen kijkt, zal je een enve loppe vinden met voor minstens f 6000 aan diaman ten," antwoordde Lermer met een grijns. //Watstotterde de schurk, een paar passen achteruit gaande. „Je liegt, mijnheer Lermer." z/Als je merkt, dat ik je bedrogen heb, kom uur, uiuuuldellijk na afloop der morgenlessen van Haar gouverneur, den heer Salverda de Grave en miss Saxton inter, komt een rijtuig met twee paarden bespannen voor het paleis. Dit rijtuig brengt de beide Koninginnen naar het tolhuis, waar de arreslede, die vorstelijk getooid is, Haar op staat te wachten. Na een paar uurtjes te hebben geard, keeren Hare Majesteiten op dezelfde manier naar het paleis terug, om 's middags per rijtuig met de schaatsen voorzien naar de vijvers achter het huis Ten Bosch te rijden. Eergister- namiddag reed de jeugdige Koningin met een slier van 10 dames en heeren der hofhouding. Somtijds komt II. M. wel eens onzacht op het ijs te vallen. Hoewel dadelijk bereidwillige lianden Haar toegestoken worden, wijst Zij deze af, springt fluks overeind en zet Haar tocht voort. Even handig en vlug is Koningin V ilhelmina ook met het aan- en afbinden van Hare keurige geheel blank gepolijste schaatsjes, waarbij Zij ook niet geholpen wil worden. Aan de Burgemeesters der grensgemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen is door den Commissaris der Koningin in Zeeland eene circulaire gericht ter mededeeling van de door den Minister van Binnen- landsche zaken vastgestelde regelen, waarnaar, ten behoeve van den invoer van vee en mest ter beweiding, beakkering en bemesting der grenslau- derijen, afwijking wordt toegestaan van' de Kon. besluiten van 8 December 1870 (Stbl. n°. 194) en van 14 Augustus 1888 (Stbl. n°. 142). In het bijzonder wordt hunne aandacht gevestigd op het daarin bepaalde ten aanzien van den tonig ht oer naar Nederland uit Belgie van vee, als geheel afwijkende van de vroeg ere bepalingen. A oorts worden in de circulaire de Burgemeesters \erzocht hunne tusschenkomst zooveel mogelijk tt blijven verleenen tot inzending der aanvragen, welke eene opgave moeten bevatten van "het signalement van elk der dieren en voorzien zijn van de voorgeschreven verklaring. Bij de inzending moet voorts blijken, dat de te beweiden, te be- akkeren of te bemesten gronden niet meer dan vijf K. M. van de grens zijn gelegen en door de aanvragers rechtstreeks geexploiteerd worden. anneer de I weede Kamer hare werkzaam- heden za] hervatten is, volgens de Haagsche corr. van de Zutph. Ct., nog onzeker. Waarschijnlijk zal het wel Maart worden, omdat nog geen be- langrijke wetsvoorstellen in staat van wijzen zijn. De memorie van antwoord op het ontwerp be- treffende de heffing van invoerrechten naar de dan morgen bij mijnheer Wolfson op het kantoor en maak me bekend," was het antwoord. „Is dat niet genoeg gezegd Ik herhaal, Pietersen heeft voor zes, misschien wel voor zeven duizend gulden aan diamanten in zijn zak, en jij hebt niets anders te doen dan ze hem af te nemen." z/Afgesproken, mijnheer de plannenmaker. Maar als het niet waar is en de schurk keek Lermer zoo dreigend aan, dat deze verbleekte. //Misschien doe ik beter, met je het uit te leggen." zeide hij, na een oogenblik van stilzwijgen. //Begrijp je niet wat ik wil doen Niemand heeft mij verteld, dat Pietersen voor zooveel waarde aan diamanten hij zich zal hebben. Ik weet het alleen doordat ik het afgeluisterd heb. Nu ben ik voornemens van avond den patroon een bezoek te brengen en hem een heel aardig hq»torietje te vertellen van dien braven Pietersen. Ik zal hem zeggen, dat ik, toevallig in een cafe zijnde, daar Pietersen in een afgesloten kamertje hardop met iemand hoorde spreken. Ik luisterde en lioorde hem zeggen, dat hij in het bezit was van diamanten van groote waarde en dat hij den ander voorstelde dat deze de rol van roover zou spelen, hem onderweg aan- randen en hem de diamanten ontnemeu. Hij zou een beetje in het slijk gaan liggen, zijn kleeren wat havenen en zich bij de politie gaan beklagen, dat hij aangeraiul en bestolen was. Niemand zou aan dit vertelseltje twijfelen, zal ik zeggen dat Pietersen er bijvoegde, en ofschoon het zeker was dat hij zijn ontsiag kreeg, dat kwam er niet op aan, als hij maar de helft van den buit bekwam. Als de patroon mij dan niet gelooft, zal hij mij den volgenden dag toch wel gelooven, lie, Keesen Lermer lachte en wreef zich in de lianden. (Wordt vervolgd.) TER IEIIZENSCHE (OIRiVI. Mi' verscl»ijnt Mannilug-, Wwensilag- en Vrijrtaguvoinl l»lj den uitgever P. J. V A IS K I A X I) E (e Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1