Kork te Sluiskil. Philanthropis Agremsnt. OitatVBiwipi „DE T0LIARD1NS" CONCERT 1 Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Ilandelsbericbten. Advertenlien. 50jarige EchtvereenigiDg Le second Concert d'hiver ten voordeele der armen, gegeven. Hoe men 't bij gebreke van een Salomo heeft aangelegd om die moeielijkheid op te lossen, daarvoor zwijgt bet verhaal. Tijdens den Amerikaanschen vrijheidsoorlog, gaf de korporaal van eene kleine compagnie zijne orders aan de manschappen bij het ophijschen van een zwaren balk op eene van de fortification, die hersteld inoesten worden. Ue balk was moeilijk omlioog te krijgen en telkens hoorde men de stem van den korporaal com- mandeeren: //Hij-ohbo! Daar gaat bijHijschop!" Een officier, niet in uniform, kwam voorbij en vroeg den korporaal, waarom hij zelf niet een handje liielp. Deze keerde zich om, met al de waardigheid van een keizer en antwoordde //Mijn- heer, ik ben korporaal „0 zoo Dat wist ik nietNeem me niet kwalijk, mijnheer de korporaal," zeide de officier, zijn hoed afnemende en buigende. Nu trad hij toe en liielp hijschen, dat de zweet- druppels op zijn voorhoofd stonden. 5 [Toen het werk gedaan was, wendde hij zich tot den korporaal en zeide //Mijnheer de korporaal, als je weer eens zoo'n karwei hebt en manschappen te kort komt, zend dan maar naar je opperbevel- hebber en ik zal je voor de tweede maal komen helpen." De korporaal stond als van den donder getroffen. Het was niemand anders dan Washington zelf, die zoo met hem gesproken had. In eene kleine Hongaarsche stad bij Pressburg zocht een reiziger, die in de herberg van het plaatsje moest overnachten, nadat hij zijn avond- maal had gebruikt, zijn kamer op en legde zich te bed. Genoeglijk een sigaar rookende, hield hij zich nog een poosje den slaap uit de oogen, door bij het schijnsel van de kaars een paar kran- ten te lezen, toen plotseling een vrij groot stuk van de brandende sigaar op den grond viel. De reiziger boog zich uit het bed, om te zien waar het vuur was neergevallen, maar wie beschrijft zijn schrik, toen hij gelijktijdig een hand van onder het bed zag te voorschijn komen, die de vonk met de vingers uitdoofde en daarna weer werd teruggetrokken. Bij zich zelf overleggende hoe hij het best hulp kon roepen, kwam onze reiziger op den inval, halfluid als tot zich zelf te zeggen ,/Br wat is het koud, ik zal mijn overjas halen Met deze woorden sprong hij uit het bed, deed vlug de deur open en sloeg alarm. Met vereende krachten werd de insluiper overmand. Hij bekende dat hij het plan om te stelen had beraamd, omdat hij gezien had, dat de reiziger vrij wat geld bij zich had. Als gewezen brandweerman had hij echter niet over zijn hart kunnen verkrijgen het kleed vuur te laten vatten, en zoo had hij zich verraden. De //Cascogne", de vermiste stoomboot der //Compagnie Transatlantique is, gelijk gisteren uit New-York werd geseind, daar behouden aange- komen. Zondagavond waren te New-York nog eenige stoombooten aangekomen, maar noch de //ltbijnland" noch de Umbria" hadden iets van de //Cascogne" bespeurd. Het vermoeden, dat de #Cascogne" door het ongunstige weer eene week is opgehouden, is derhalve bevestigd. Het weder op den Oceaan is dan ook gedurende de laatste dagen bijzonder onstuimig geweest. De commandant van de //Anchoria", welke ook drie dagen te laat te New-York aankwam, rap- porteert, evenals de commandant van de //Teutonic", dat hij met de hevigste sneeuwstormen heeft te kainpen gehad. Nu nog wordt vermist de //Grecian", eene stoomboot van de Allan-lijn, welke dienst doet tusschen Quebeek en New-York. Ook van deze boot heeft men nog niets vernomen. Zondagochtend werden uit New-York twaalf sleepbooten uitgezonden, teneinde de //Gascogne" op te sporen. Vermoedelijk is het een dezer booten gelukt de stoomboot op te sporen en naar New- York te brengen. De //Grecian," waarover men ook niet gerust was, in van New-York eergisteren te Glasgow aangekomen. Ook deze boot bereikte de plaats harer bestemming vijf dagen te laat. Tengevolge der groote koude zijn de havens van Danzig, Koningsberg en Memel gesloten voor de scheepvaart. De haven van Neufahrwasser is nog open, maar de schepen geraken slechts binnen, wanneer zij door ijsbrekers gesleept worden. De werkman Heinrich Hund is tusschen Dahle en Neuenrode doodgevroren. In de bergen ligt veel sneeuw. Yerscheidene dorpen zijn van alle verkeer afgesneden. De sneeuwstormen in midden Rusland duren voort. Op den Moskou-Brester-spoorweg is een posttrein op een in de sneeuw stekenden goederen- trein gebotst. Er is gelukkig slechts stoffelijke schade. In de haven van Genua heerschte insgelijks een hevige storm. De sloep van eene Engelsche boot, met 5 personen bemand, kantelde. Twee der opvarenden verdronken. Twintig booten met kolen geladen, vergingen. In de stad werd veel schade aangericht en verscheidene personen werden gekwetst. Te 's Heeren Elderen, bij Tongeren in Belgie, heeft men Woensdagavond, ten 11 ure, eene temperatuur waargenornen van 25 graden onder nul. Donderdag ten 4 ure daalde hij weer tot 23 en Vrijdagmorgen ten half 2 tot 24 graden. 0]) de hoogvlakte van de Ardennen daalde de thermometer tot de nooit bereikte laagte van 30 graden Groote troepen wilde ganzen zweven boven de Maas. In de omstreken van Marche vriest het alle nachten 24 tot 27 graden. Men vindt alle dagen honderden doodgevroren vogels. Te Namen ligt de Samber toe en vandaag of morgen zal dit met de Maas hetzelfde zijn. Te Gent vertoonen zich de meeuwen tot in den omtrek der Yischmarkt, waar zij zich te goed doen aan den afval, door de vischverkoopsters in de rivier geworpen. De koude te New-York is nog altijd zeer hevig. De sneeuw heeft een dikte van 6 duim bereikt. De koude in de Zuidelijke staten is de grootste, welke sedert menschengeheugenis heerschte. Twee vrouwen zijn te Savannah van koude omgekomen. Een vreeselijke brand heeft Newark verwoest. Niettegenstaande de beweging en het vuur waren de pompiers bijna bevroren. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. XI. Rotterdam, 14 Eebruari 1895. De 18de Eebruari 1895 is voor een merkwaardig man in onze tooneelwereld een dag van groote beteekenis, de 18de Eebruari is voor Willem van Zuijlen de gedenkdag van een veertigjarige too- neelloopbaan. Als jongen van acht jaar, een onbeholpen stum- pert, zoo komend uit een groot gezin waarin armoe troef was, debuteerde hij als lid van het //Haagsche kindertheater" dat onder leiding van Yerwoert een of tweemalen per week voorstellingen gaf in de residentie en ook daarbuiten. Tusschen dien dag en thans, ligt een leven van harden strijd, van kommer en ontbering, tusschen het beginnen en het eindelijk slagen, zijn vele jaren van werken en tobben heen gegaan. Achtereenvolgens figureerend lid van de gezel- schappen Verwoert, Valois en Roobol en Tjasink bracht Van Zuijlen zijn jeugd door, zijn comedie- spelen bij wijlen afwisselend met het verkoopen langs de straten van schoensmeer, van bloemen, van chocolade en het verloten van omslag- doekjes, alles doende, het comediespelen zoowel als dc kramerij, om wat geld te verdienen voor thuis, waar ze 't zoo bitter, bitter noodig hadden. Zijn directeur Victor Driessens deed hem voor de eerste maal begrijpen dat daar in de tooneel- speelkunst nog wel iets beters was dan het voort- durend denken //je best doen, want't is je broodje!" en deed in hem ontwaken een verlangen te worden als deze een kunstenaar die deed en sprak als een gewoon mensch, die ook zonder pathos en zonder breede gebaren menschelijke passie's uit kon drukken. Dit te bereiken werd zijn streven. Maar altijd was daar de //struggle for life" die zijn pogen bemoeielijkte, maar altijd kwamen daar dingen die, wat hij zich reeds gebouwd had, neer- wierpen. En met een taaie volharding begon hij telkens weer opnieuw. De //Bouffe Anversois" directie Driessens en Van Doeselaere, waar hij een engagement gevonden had, ging na een kwijnend bestaan van zes maanden bankroet en, verborgen in een sloep van de Rotter- damsche papierboot, bij gebrek aan geld tot het betalen van den overtocht, maakte hij de nachtelijke reis mede. Berooid, zonder geld, maar met een hart vol groote verwachtingen deed Willem van Zuijlen, nog knaap, zijn intrede in de Maasstad. Zijn plan om bij het gezelschap van J. Eduard de Yries, die den schouwburg aan den Coolsingel bespeelde, een engagement te vinden, mislukte. Nieuwe teleurstelling Beurtelings liedjeszanger op de straten van de buitenokken, beurtelings oppasser van cholera- lijders, wonend op een leege kamer in een hofje aan de Nadorstlaan, sleepte hij een maandenlang leven van bittere armoede door. En reeds had hij een baantje gevonden als koks- jongen op het zeilschip //De Doelwijk" dat straks naar Indie vertrekken zou, reeds had hij, in doffe wanhoop, alle verlangens naar een mooie toekomst in de tooneelspeelkunst opgegeven, toen J. Eduard de Yries in een goeie bui besloot het eens met hem te probeeren. En het gelukte. Van Zuijlen deed zijn best, werkte met hart en ziel voor de kunst, die nu voor goed ook de zijne wezen zou en de aandacht van het publiek werd op hem gevestigd. Zijn moedig aandurven van de lastige rol van Hans Stijn in //Orpheus in de onderwereld" en het wel- slagen daarvan, bezorgde hem een eerste bekendheid, die in loop van jaren tot de schitterende popu- lairiteit van thans klom. Maar, om een uitdrukking van hem zelf te gebruiken 't is hem nooit thuis gebrachtwat hij verkreeg, was de vrucht van eigen inspanning, van eigen zoeken. Willem van Zuijlen is het type van den self made man" in onze toeneelwereld. Toen Van Zuijlen als achtjarige knaap debateerde, riep hij van het tooneel zijn moeder toe //Heb ik 't goed gedaan moeder Moeder antwoordde hartelijk //Ja Willem, best boor, ik ben tevreden over je." Het publiek lachtte over zoo gering een begrijpen van wat de eischen van het tooneel waren. En nu zal die zelfde Van Zuijlen, na veertig- jarigen dienst het Nederlandsch publiek van het tooneel komen vragen //Heb ik 't goed gedaan Zal nu dat Nederlandsch publiek niet hartelijk antwoorden//Ja Willem, best boor, wij zijn tevreden over je, wij danken je Zeker zal het publiek dat doen, de triomftocht die Van Zuijlen door den lande gaat doen zal herhaaldelijk en krachtig dat ant woordklinken doen. Want werkelijk is Van Zuijlen de lieveling van het tooneelbezoekend publiek, aan zijn naam ver- binden zich een massa aardige verhaaltjes, die geregeld de ronde doen en die, dat is jammer, vaak een geheel verkeerd oordeel geven over Van Zuijlens persoon en Van Zuijlens karakter. Hij is het type van den goed-nobelen mensch, een die in zijn drukke bezigheden altijd nog tijd heeft voor het werk der vriendschap. Aan het boekje van Henri M. Dekking, dat deze week bij Warendorf te Amsterdam verschenen is z/Het leven van Willem Van Zuijlen", ontleen ik deze gegevens, geheel dat leven bewijst voor dezen vaak verkeerd beoordeelden man. Ik ken Van Zuijlen, ik weet hoeveel goeds Van Zuijlen in zijn lang leven gedaan heeft, hoe dikwijls hij getoond heeft, dat daar in den soms ruw schijnenden kern een voortreffelijk hart slaat. Rotterdam zal Van Zuijlen een schitterende ovatie bereiden, aanstaanden Maandag, bij zijn feestvoorstelling. Er is een commissie gevormd, bestaande uit de heeren E. Ebeling, voorzitter, J. J. Havelaar, penningmeester, L. J. Jacobson, J. Milders, G. van der Pot, Henri d'Arguin, F. Koch Jr., Mr. J. Hanegraaf, P. Gips Pz., Henri M. Dekking, Mr. James van Raalte, Piet Wap, Mr. L. J. Plemp van Duiveland, M. Horn en Jean Browne, secretaris, om giften in te zamelen bij de ingezetenen, en bij mannen van naam daar buiten, en groot is de bijval die de commissie in dit liaar plan mocht ondervinden. De bijdragen zijn zeer ruim gevloeid, zonder twijfel zal men in staat zijn den jubilaris een huldeblijk aan te bieden, dat de getrouwe en juiste voorstelling is van de sympathie, waarin hij zich verheugen mag. Hoe zal dit wezen in de andere gemeenten van Nederland De naaste toekomst zal het antwoord brengen. Moge dit een goed zijn, als een de eerbied der natie verdient, is het wel deze frissche oorspron- kelijke kunstenaar. Gisteren bracht ik hem een bezoek, hij is wat vermoeid en wat nerveus bij het vele denken aan den mooien avond, die hem wacht maar toch mocht hij met genoegen een oogenblik met mij spreken over het lange woelige verleden, dat achter hem is. Hij heeft zooveel goede menschen in dat verleden ontmoet, hij heeft in de ernstige ziekten, die hem bijwijlen troffen zooveel hartelijkheid ondervonden en hij is er alien zoo hartelijk dankbaar voor. Ik hoop dat Willem van Zuijlen nog lang een sieraad van ons nationaal tooneel moge wezen. Dat hij leve Ik wil hier eindigen met de mededeeling van een kleine persoonlijke herinnering. 't Was in het vorige jaar. In den Tivolischouw- burg werd Lolo's vader gegeven voor de Ver. tot veredeling van volksvermaken. Toen de enthou- siaste bezoekers naar huis gingen hoorde ik een werkman mompelen //Dat mot me moeder zien, al zou het oudje het besterven, dat mot ze zien voordat ze dood gaat, ze mot Van Zuijlen zien. In die beminnelijk naive woorden van dat man- netje uit het volk wordt Van Zuijlen grooter lof gegeven dan het best gestyleerde pleidooi doen kan. Vindt ge ook niet, lezer? D. ZEET1JDINGEIN. Van 11 tot en met 12 Februari. ■ent DAGEN. Donderdag 14 Eebruari Vrij dag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 15 16 17 18 19 20 Voorm. Nam. 4.58 5.38 6.21 7.12 8.21 9.56 11.33 5.17 6.— 6.45 7.43 9.05 10.47 Hulst, 11 Februari. J. B E R T O U C. F. THOMAS. Biervliet, Hunne dankbare kinderen 13 Febr. 1895. en behuwdkinderen. Algemeene kennisgeving. Op Zondag den 17 Februari a. s. hoopt mijn geliefde broeder PIETER I) E JONGE Pz., te Zaamslag (Griete), zijn 50,teo geboortedag te herdenken. Hoek. MARIA DE JONGE Pd. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze zuster ANGELINA, in den gezegenden ouderdom van ruim 92 jaren, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. ROSALIA BUIJSSE. JACOBUS BUIJSSE. Oostburg. 11 Februari 1895. Dank aan alien die ons door hunne giften in staat stelden een goed ijsfeest te organiseeren. D. HERREBOUT. Ter Neuzen. J. VAN DOESELAAR. A. VAN DALE. Hiermede betuig ik mijn dank aan den heer H. B. VAN NES voor de nette behandeling bij de bevalling mijner vrouw. Ik kan echter niet nalaten mijnen hartelijken dank te betuigen aan zijn collega den heer A. SPRUITENBURG, die onmiddellijk gereed was, niettegenstaande het nacht was naar mijne woning te komen en zijn hulp te verleenen. Ter Neuzen. C. STEVENS. De Commissie van het ijsfeest te Sluiskil betuigt haren dank voor de milde giften van de ingezetenen ontvangen voor het feest van jongstleden Zaterdag. Namens de Commissie, C. J. BLEIJENBERG, Voorzitter. G. A. STOCKMAN, Secret.-Penningm. Ondergeteekende, vernomen hebbende, dat eenigen op haar naam, en wel als Wede De Bruin, aan de huizen bedelen, waarschuwt ieder aan dezulken iets te geven. Zij behoeft God dank thans geen aalmoezen te vragen. Vrouw HAAK, vroeger Wede De Bruin, Ter Neuzen. Ds. HUGENHOLTZ zal eene week later optreden dan afgekondigd is. Dus Zondag over 8 dagen. DE REGELINGS-COMMISSIE. SOCItTt aura lieu Jeudi 14 Fevrier, h 71/, heures, du soir, dans les salles de l'Hotel des Pays-Bas. Terneuzen. LE COMITlL TE TER NEUZEN. MAANDAG 18 FEBRUARI a. s, des avonds te 8 ure, op de bovenzaal van het //Nederlandsch Logement", Het lidinaatscliap voor deze uitvoering NIET geldig. Bewijzen van toegang zijn verkrijgbaar bij de leden van het Bestuur, in het //Nederlandsch Logement en bij de heeren M. DE JONGE, J. DE KOK, J. DE SMIDT Jz. en L. A. STOFFELS te Ter Neuzen, ad f 0,50 per persoon. Het Bestuur, J. C. HARTE, Voorzitter. ARIE H. DONZE j n V YISSER I J. C. HEIJBLOM, Secretaris- Penningmeester. N.B. De entreegelden zullen zonder aftrek van kosten ter hand worden gesteld aan de Nieuwjaars-commissie alhier. c3 Q VLAG. NAAM. IP. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 12 Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. Voor 11 12 Eng. s.s. idem Sea Belle Dynamo 2152 1364 Londen Hull stukg. idem Von Cent 11 12 Eng. s.s. idem idem Hebble Spindrift Astrologer 2558 2003 2580 Goole Londen Leith stukg. idem idem Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 5,75 k f jge 4,50 a Wintergerst f 5,80 k f Zomergerst f 4,75 a f Haver f 5,00 a f Erwten f 6,75 a fPaardenboonen 6,50 a f Duivenboonen f 7,20 a f Witteboonen f 11,00 a fBruineboonen f 11,50 k fBoekweit f Lijnzaad Ja Aardappeb fKoolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,00 a f-,Eieren per 26 stuks f 1,05 a f Er waren ter markt te koop gesteld 10 varkena, Vcrkocht .34 atuka paarden. VAN EN op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3