Telegrafische berichten. ^reHktszaken. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 13 Februari 1895. Arroudissemeuts-rechtbank te Middelburg. De uitslag der gisteren geliouden verkiezing voor een lid der Provinpiale Staten (vacature Mr. Tliomaes) in liet lioofdkiesdistrict Hulst is als volgt Getal kiezers 2874. Ingpleverd 1794. On- waarde 52. Volstrekte meerderheid 872. Hiervan verkregen de heeren F. Hombach 931, J. Vogelvanger 415, D. J. Oggel 254, Mr. P. H. AY. vaii Alphen 83 en B. van Sonsbeeck 39 stemmen. Alzoo gekozen de heer P. Hombach. Door het bestu'nr der ijsclub //Terneuzen" en de commissie voor wedstrijden is eene som van veertig: gulden ter beschikkiflg gesteld van de nieuwjaarscommissie, dit geld vormt het goed slot der afrekening van het ijsfeest gegeven op Zaterdag 9 Februari 1895. Gisteren bereidde het bestuur der ijsclub ,/Terneuzen" zijn leden weder een aangenamen dag. 's Namiddags werd een wedstrijd gehouden in ringrijdenwaarvoor ingeschreven waren 16 deelnemers zijnde kinderen van leden. De uitslag was als volgt le prijs, een sigarenpijp, door F. Jansen, met 11 punten2e prijs, een sigarenkisthamer, door P. J. van den Ouden, bij loting, met 9 punten; 3e prijs, een horlogeketting, door Martina Eijke, bij loting met 9 punten 4e prijs, een werkmandje, door Rensje van de Sande, bij loting, met 9 punten. 's Avonds om 6 uur was een ijsfeest georganiseerd. De baan was netjes verlicht door tal van lampions, terwijl het muziekgezelschap Apollo" zijne opwek- kende toonen hooren liet. Wanneer zoo nu en dan Bengaalsch vuur ont- stoken werd, bood de baan met de daarop van lampions vporziene zich bewegende rijders een schilderachtigen aanblik. Aan de ringrijderij voor alle leden uitgeschreven, namen toen deel 40 personen. Voor dames: le prijs, een zilveren broche met oorknoppen werd behaald door mej. C. Gort en de 2e prijs, een zilveren theelepel, door mej. Taat, bij lotiiig. Voor heerenle prijs, een meerschuimen sigarenpijp, door den heer G. EL Beckmann2e prijs, een thermometer, door den heer A. Pauwaarde 3e prijs, een dasspeld (double), door den heer J. de Jonge. Jammer, dat eenige baldadigen zich niet ont- zagen van de wal af met kluiten aarde of sneeuw- ballen lampions te vernielen en feestvierenden overlast aan te doen. Bij de gisteren gehouden hardrijderij, op de Westelijke Vestiuggracht alhier, voor minvermo- gende kinderen van 9 tot 12 jaar, hebben prijzen verworven Voor jongens le prijs, een witten deken en 2 K.G. spek, Doppegieter2e prijs, een broek en V/„ K.G. spek, Geensen; 3e prijs, een deken en 1 K.G. spek, Oppeneer; 4e prijs, een sporthemd en 1 K.G. spek, De Bakker5e prijs, zes el geel katoen en 1 K.G. spek, De Meijer; 6e prijs, een das en 1 K.G. spek, Faas7e prijs, een pet en 1 K.G. spek, Rijgel; 8e prijs, een paar wanten en 1 K.G. spek, J. Dieleman en 9e prijs, 1 K.G. spek, Verschellink. Voor meisjesle prijs, een rok en 2 K.G. spek, M. Ilerrebout; 2e prijs, een wollen deken en iy2 K.G. spek, A. Nelissen, door haar aan een zeer behoeftig gezin afgestaan3° prijs, een wollen doek en 1 K.G. spek, R. Bos; 4e prijs, een wollen doek en 1 K.G. spek, E. van Doeselaar; 5e prijs, een schort en 1 K.G. spek, M. Kaan en 6e prijs, 1 K.G. spek, E. Frederiks. Behalve deze prijzen werden aan de 105 deel nemers 105 brooden ad 3 pond' uitgereikt. De wedstrijd Werd door tal van nieuwsgierigen bijgewoond en hoewel soms nu en dan een vlokje sneeuw op veler hoofd neerviel, liep alles geregeld van stapel en zag men na het uitreiken der prijzen de Vifoolijkste gezichten met vluggen tred de baan verlaten, misschien met de hoop, als 'tblijft winteren nog eenmaal van zoo'n buitenkansje te mogen genieten. Het kanaal van liier tot Gent wordt tot heden nog onafgebroken door stoomschepen op en af bevaren. De Belgische sleepboot President Ludwig doet ilaartoe ilagelijks op- en afwaarts eene reis tot ijsbreking. De geheele reede tot aan de plaat is overdekt met zwaar drijfijs, hetgeen echter voor de vaart van stoomschepen uit- en naar zee voor de haven van 'Ter Neuzen vooralsnog geen beletsel oplevert. Dat de stoomvaart wel niet zoo druk is als ge- woonlijk vindt daartoe reden, dat er vele booten in Engelsclre havens bevroren liggeg. Heden werd alhier door het bestuur van den Goesschenpolder aanbesteed 1°. de levering van 135 MA grind. Hiervoor werd ingeschreven door: wed. J. de Lege te Ter Neuzen voor 1,84, de heeren L. Kanters, te Sliedrecht voor 1,82, Th. Gort te Ter Neuzen voor 1,80, C. Bakker Wz. te Sliedrecht voor f 1,79 en P. Dobbelaar te Ter Neuzen voor 1,79, alles per M3. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. 2°. het vervoeren van dien grind naar de wegen in den polder. Daarvoor werd ingeschreven door de heeien JacB Pladdet Wz. te Hoek voor 35 cent, A. Dieleman voor 30 cent, F. Dekker voor 27 cent, L. Kolijn voor 27 cent en D. de itte voor 26 cent, alles per M3.de laatste 4 inschrijvers zijn te Ter Neuzen woonachtig. Het vervoer is gegund aan D. de \V itte. Gisteren werd alhier door den bouwkundige .1. Bertel, namens zijn principaal, in de estaminet z/het Scheepje", aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijlevering der benoodigde materialen, enz. Ingeschreven werd door de heeren H. van der Yelden te Ter Neuzen voor f 2461,60, A. C. Rijnberg te Ter Neuzen voor 2425, C. L. de Smidt te Ter Neuzen voor 2331, A. J. de Kort te Ter Neuzen voor 2325, P. A. Mielen te Ter Neuzen voor f 2285, D. Ilerrebout te Ter Neuzen voor 2250, Jac. de Feijter te Hoek voor 2145, J. van 't Hoff te Hoek voor 2100, Jac. Drabbe te Hoek voor f 2065 en M. Robijn te Hoek voor f 1968. Reeds zijn te Ylissingen enkele schepen bimieiigekomen, die, met het oog op het vele ijs, Antwerpen niet konden bereiken. Alleen groote en flinke stoomschepen varen nog af en naar Antwerpen. Axel, 12 Febr. In eene heden gehouden buiten- gewone vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij benoorden, is het voorstel om de Beoostenblij sche straat geheel te bestraten met 12 tegen 16 stemmen, verworpen. Over het voorstel om dit bij gedeelten te doen staakten de stemmen, zoodat hierover in eene volgende vergadering een besluit zal worderi genomen. Sas van Gent. LI. Zondag had hier een wed strijd op schaatsen plaats uitgeschreven door de commissie van den ijsclub voor en door de bdioeftigen dezer gemeente. Door het schoonste winterweer begunstigd liep alles goed van stapel. Er waren in de veertig rijders en uitgeloofd waren op de baan 150 meters lang lste prijs ter waarde van 5 2e en 3e prijs ter waarde van 4 4e, 5e en 6e prijs 3; 6 prijzen van /2; 11 prijzen van f 1 en 22 prijzen van 50 cent. Albert de Pauw won den lBttn prijs en Ch. Claeijssens een der prijzen van f 2 alsmede de 2e prijs op de baan van 850 meters. Baan van 850 meters. lste prijs waarde f 3 2e f 2 3® f 1. Eenige heeren hadden nog een wedstrijd onderling geor ganiseerd voor amateurs schaatsenrijders, waarvan de heer F. Stubbe n°. 1, de heer B. Nijhold n°. 2 en de heer Kuut n°. 3 behaalden. St. Jansteen. Zondag had ik het genoegen, door vriendelijke uitnoodiging daartoe in staat gesteld, een vriendenfeest bij te wonen gegeven door den turnkring //Help u zelf" te Sint Nicolaas, gevestigd in het lokaal St. Sebastiaan Ankerstraat. Ieder heeft wel eens accrobaten zien werken, maar zooals daar gewerkt wordt heb ik het nooit gezien. Niet wat betreft die halsbrekende toeren, waarbij den toeschouwer de schrik om het hart slaat die werden er ook uitgevoerd met de zekerheid en gemakkelijkheid den kunstenaar eigen. Maar vooral het geheele van goeden smaak getuigende programma en de onberispelijke uitvoering daarvan wekten de bewondering van de honderden toe- schouwers, die de zaal geheel vulden en het dan ook aan luide toejuichingen niet lieten ontbreken. Want men zag er de comedie van den grootsten Engelschen dichter Romeo en Juliette, menige pantomine en eene voorstelling met eene somnambule en toch bleef alles tumen al gaf men dit ter afwisseling van de eigenlijke turnoefeningen aan rekstok, brug en trapeze verricht. In bijzonderheden tredende moet ik bekennen te weinig gymnast te zijn en te weinig met de techniek der turners bekend om verschillende deelen van het programma te beoordeelen of te beschrijven. Dit zou echter voor vele lezers leeken als ik weinig waarde hebben. Alleen een paar nummers n. 1. nos 10 en 17 mogen hier zooveel mogelijk ten berde gebracht worden. Het eerste was een" groep Arabieren in smaakvol kostuum, die in groepen en rijen beurtelings op en onder elkander de prachtichste tablaux vivants formeerden in korte afwisseling, het eene al sier- lijker dan het andere. No. 17 Grieksche jongelin- gen bij het spel, was iets op het gebied der vrije- en ordeoefeningen het doodgeboren kind der Nederlandsche wet op het L. O. van 89. De ordelijkheid en behendigheid dezer jongelingen, gepaard aan de verheven wijze van voorstelling (het was een marmergroep) vormden als het ware een comhle van kunst en goeden smaak, zoodat dit het feest op waardige wijze besloot. Middelburg. Door Gedeputeerde Staten is ingetrokken de verplichting van onderzoek van rundvee in de provincie door den provincialen veearts en de afzondenng van uit andere provincien ingevoerd rundvee. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken T. S., oud 43 j., bierbrouwersknecht te Sas van Gent, is wegens mishandeling vrijgesproken. J. S., oud 16 j., arbeider te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. G. V., oud 18 j., landbouwer te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 8 dagen hecht. In zake W. F. A., oud 33 j., koopman te Ter Neuzen, appellant en geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen waarbij hij ter zake van dronkenschap is veroord. tot 21 dagen hecht. en plaatsing in een rijkswerkinrichting ge- durende 6 maanden is het vonnis des eersten rechters bevestigd. C. H., oud 21 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. Uit Stevensweert (L.) wordt het volgende gemeld De zoon van den landbouwer S. ontsnapte eer- gisteren door een gelukkig toeval aan een bijna wissen dood. Hij stond aan het z. g. Steentje naar het kruien der ijsschotsen in den Maas te kijken, toen hij een aangeschoten eend zag komen aandrijven. Deze wilde hij bemachtigen. Na- tuurlijk moest hij nu op het door het water langs den Maas opgekruide ijs gaan staan. Eensklaps brokkelde dat ijs af en hij viel tusschen de ijs schotsen in 't water. Gelukkig wist hij zich op een nogal sterke schots te werken, en dreef zoo stroomafwaarts. Nog was zijn toestand hachlijk, daar niemand ter plaatse aanwezig was. Na circa 200 meter voortgedreven te zijn, werd hij door de werking der andere schotsen naar wal gestuwd en kon hij zijn koud vaartuig verlaten. Met een nat pak en den doorgestanen angst kwam hij er af. Bij den molenaar F. aan den Bosschen weg te Tilburg, hoorde de meid eenig geritsel in een aangrenzend vertrek. De dienstmeid maakte de vrouw des huizes er opmerkzaam op, doch deze schreef het gerammel toe aan muizen. De meid evenwel niet overtuigd, begeeft zich naar de kamer, opent een kast en een vreemde kerel spoedt zich door de voordeur naar buiten. Tot heden heeft men die groote muis niet machtig kunnen worden Zoiulagmiddag verspreide zich te Workum (Fr.) het gerucht, dat er op het zoogenaamd //Schil" vadermoord zou zijn gepleegd. In hoeverre dit gerucht waarheid bevat, valt op dit oogenblik nog volstrekt niet uit te maken, aangezien door de doctoren nog geen uitspraak is gedaau en een nader onderzoek dus dient te worden afgewacht. De zaak is, dat de overledene, zekere D. D., in stervenden toestand door een zijner buren in het portaaltje bij zijne kamer werd gevonden Naar luid der information moet D., terwijl zijne vrouw afwezig was, door zijn oudsten zoon zijn bezocht. Eene woordenwisseling volgde tijdens dit bezoek, die zoo hevig werd, dat men elkaar te lijf wilde. Nadat de zoon zich had verwijderd, begaf D. zich naar buiten, zeggende politie-hulp te gaan halen, indien men in zijn eigen woning niet veilig was. Hij volbracht dit voornemen echter niet, want spoedig' keerde hij terug, om na verloop van eenigen tijd in bovenvermelden toestand te worden gevonden. Of hier dus aan een misdaad moet worden gedacht, of dat de dood aan een andere oorzaak dient te worden toegeschreven, zal ongetwijfeld door de bevoegde autoriteiten worden onderzocht. Ten huize van den rijks-ontvanger te Goes, waar ook het kantoor genouden wordt, is het roodvonk uitgebroken. Met het oog daarop hebben een paar huisvaders dien ambtenaar te kennen gegeven, dat zij wachten zullen met het betalen hunner belasting tot het gevaar van besmetting geweken is. Zou onder zulke omsiandigheden van rijkswege niet voor een tijdelijk kantoor dienen gezorgd te worden Was het vroeger dikwijls gebruikelijk iemand tot een snijpartijtje in de herberg uit te noodigen, door een mes in de tafel te planten, in de provincie Groningen gebeurt het nog wel, dat de een den ander op soortgelijke wijze, maar dan tot vriend- schappelijker strijd noodigteen wedstrijd op schaatsen. De uitdager hangt zijn schaaten in de herherg op en reikt den kastelein en zeker bedrrg. Die de schaats afneemt, heeft de uitdaging aangenomen en stort een gelijke som. Daarom wordt dan gereden. Dat dit niet altijil een kleinig- heid is, kan hieruit blijken, dat dezer dagen door twee personen te Musselkanaal om f 10 gereden werd. Bij een kind van den werkman aan de lands- werf te Hellevoetsluis, H. Boot, is in de vorige week de aanwending toegepast van het heilserum bij diphteritische croup, en wel met gunstig gevolg, het kind is gered. De Maas beneden Rotterdam is nog steeds nagenoeg geheel vrij van drijfijs, zwaar ijs ver- toonde zich in het geheel niet, het andere is van weinig of geen beteekenis. Men begrijpt wat dit voor Rotterdam's handel zeggen wil, terwijl elders of het verkeer is gestaakt of wel met de grootste inspanning wordt onder- houden. Er valt overigens omtrent de rivieren weinig nieuws te meldenwaar nog open wakken voorkomen, vriezen ook deze langzamerhand dicht. Sedert Zaterdag zijn Noord-Brabant en Zuid- Holland door de natuur aan elkander verbonden. Over een stevige ijsvloer van een kwartier uur gaans bewegen zich honderden langs een te smal voetpad van Sleeuwijk naar Gorinchem en omgekeerd. Vooral Maandag 11 Febr. Gorkumsche marktdag, krioelt het van belanghebbende en belangstellende wandelaars. Er wordt door //de stad" 2£ cent baangeld geheven, been en terug, wat zeker niet te lioog is, als het pad maar wat breeder was en ook voor v.oertuigen geschikt om te passeerennu kan dat onmogelijk. Vele menschen konden bovendien door den aanleg van zoo'n pad in dezen barren tijd nog een stuk brood verdienen en Gorinchem zou er wel bij varen. Zondag zette zich het ijs voor Millingen vast zoover het oog slechts rijkt zijn Rijn, Pannerdensch kanaal en Waal een gladde ijsvlakte. De vijf met dynamiet geladen schepen liggen nog steeds in het Vossengat op Duitsch grondgebied, de besturen der betrokken1 gemeenten weigeren het gevaarlijke goedje op een open terrein te doen opslaan, zoodat de Duitsche regeering er vrij verlegen mee z.fc. Met het oog op den belangrijk'en sneeuwval in den nacht van Zaterdag op Zondag is door Ged. Staten van Friesland besloten, alle zeesluizen voor afstrooming te heropenen op Woensdag 13 Febr. Om Tessel begint het ijs geweldig te kruien, zoodat men ernstig vrees koestert voor de beton- ning en bebakening. De toch ten met ijsvletten worden met den dag moeilijker, toch wordt de postdienst volgehouden, ondanks de groote bezwaren Dat de eilanders dit onvermoeid streven op zeer hoogen prijs stellen' is begrijpelijk, want de post is de eenige band die nog tusschen hen en de buitenwereld bestaat eiUde vraag die honderden malen gedaan wordt is //zou de post overkomen." De St.-Ct. bevat de volgende rivierberichten. 10 Februari. Lobith, drijfijs over s/4 der breed te. Nijmegen, ijs vast. St. Andries (Waal), idem. Arnhem, idem. Yreeswijk, idem. Westervoort, idem. Deventer, idem. Kampen, idem. Maastricht (brug), drijfijs over 3/10 der breedte. Venlo, ijs vast. Grave, idem. St. Andries (Maas), idem. Laagwater. Gorinchem, ijs vast. Schoonhoven, idem. Krimpen, idem. Dordrecht, idem. Moer- dijk, drijfijs over J/2 der breedte. Hellevoetsluis, vol drijfijs. Bruinisse, drijfijs over 2/s der breedte. Hoek van Holland, idem over Vin der breedte. 11 Februari. Lobith, ijs vast. Nijmegen, idem. St. Andries (Waal), idem. Gorinchem, idem. Arnhem, idem. Vreeswijk, idem. Westervoort, idem. Deventer, idem. Kampen, idem. Maastricht (brug), drijfijs over 7io der breedte. Yenlo, ijs vast. Grave, idem. St. Andries (Maas), idem. Laagwater. Schoonhoven, ijs vast. Krimpen, idem. Dordrecht, idem. Moerdijk, drijfijs over 1/s der breedte. Hellevoetsluis, vol drijfijs. Bruinisse, drijfijs over 4/6 der breedte. Hoek van Holland, blank water. Onlangs liet de bakker Termotte, op het St. Catharinaplein te Brussel een nieuwe oven bouwen, de metselaars vonden bij die gelegenheid een vaas met geldstukken gevuld. De zoon van den bakker ging met een der stukken naar een buurman, den heer Herinckx, een verzamelaaar van munten, die na een nauwkeurig onderzoek, d° waarde van elk stuk schatte op 26 francs. Men groef nu nog verder en verscheiden vazen werde thans te voorsshijn gehaald. Alle waren gevuld met Spaansche en Portugeesche munten uit den tijd van Karel den Vijfde, ter gezamelijke waarde van ongeveer een half milioen francs. Deze scliat is gevonden op het eigendom van den heer Ter motte en behoort dus hem. Den werkman, die al dat geld vond, heeft hij 600 francs gegeven. De Schelde voor Antwerpen was Zondag geheel geblokkeerd door het ijs. Yolgens een bericht van Zondagavond had in de laatste vier en twintig uren geen enkel schip de rivier kunnen opvaren tot Antwerpen een paar stoombooten, die getracht hadden door de opeenstapeling van ijs schotsen op de reede van Austruweel te komen, waren daarin niet geslaagd. In den namiddag wisten drie stoombooten de kade weer te bereiken, die zij des morgens hadden verlatende ijsschotsen sloten toen zoo vast aaneen, dat men er overheen kon loopen naar den wal. Maandagmorgen was er een ouverwachte ver- betering in den toestand gekomen niettegenstaanile de felle vorst was het ijs veel verminderd. De vloed gedurende den nacht en een buitengewone strooming, het gevolg van de voile maan, hadden er veel toe bijgedragen de enorme ijsbank, die de reede van Austruweel versperde, weg te ruimeu. Ook bij Wemeldingen, bij Bath en bij Walsoorden was de toestand veel verbeterd voor de scheepvaart, zoodat al de booten die Zondagavond nog vast- zaten in het ijs, haren weg konden vervolgen. Des nachts waren drie booten voor Antwerpen aangekomenin den loop van den dag konden zes booten zonder ongelukken Ylissingen bereiken en onmiddellijk zee kiezen. De scheepvaart op Antwerpen is dus niet lunger gestremd en de schepen kunnen weer aan de kade meren. Als Salomo weer kon opstaan, dan zou hij in Groot-Becskerek als scheidsrechter kunnen optre- den, waar een tragi-komisch voorval de gemoederen bezig houdt. De vrouw van een ingezetene van dat plaatsje beviel dezer dagen van tweelingen (jongens), en op hetzelfde tijdstip werd ook in eene naburige woning een jongen geboren. De moeder van de tweelingen had den zonderlingen inval, haren afwezigen man in den waan te willen brengen, dat zij hem met een drieling gelukkig had gemaakt, en liet het kind van de buurvrouw halen. Bij zijn thuiskomst vond de vader dus drie jongens, wat waarschijnlijk geen zeer aangename verrassing voor hem zal zijn geweest. Natuurlijk eischte kort daarna de buurvrouw haar kind weer opmaar, o schrikgeene van de aanwezige vrouwen wist aan te wijzen welk van de drie kinderen aan haar moest worden terug-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2