Alg eieen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Viaanderen, No. 3113. Donderdag 14 Februari 1895 35e Jaargang. WILDS/TROOPERS., Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVEBTEITIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elkenregelmeer0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. folitiek Overzicht. Bij de voorzetting der beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede in het Engelsche Lagerhuis stelde de parnellist John Redmond een amendement voor, waarin wordt verklaard, dat de tijd gekomen is om het Parlement te ontbinden en de quaestie van home rule aan de uitspraak der kiezers te onderwerpen. Het amendement werd slechts met eene kleine meerderheid verworpen 256 tegen 236 stemmen. In de Eransche Kamer is de begrootingsarbeid gister weder onderbroken door eene interpellatie van den heer Denis over het niet-eervol ontslag, dat dezer dagen aan den betaalmeester Levaillant is verleend. De Minister-President, de heer Ribot, verklaarde, dat genoemde ambtenaar was ontslagen, omdat hij zijn plicht niet naar behooren had vervuld. Andere beweegredenen hadden niet, zooals de interpellant insinueerde, bij dit ontslag gegolden. De heer Ribot verlangde, dat de behandeling der interpellatie eene maand zou worden uitgesteld, waartoe de Kamer zich met 268 tegen 203 stemmen bereid verklaarde. Heden zou de behandeling der begrooting, behoudens nieuwe incidenten, worden voortgezet. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen ver- keert in vrij moeielijke omstandigheden doordien de conservatieve leiders in Noorwegen" hij de tegenwoordige samenstelling van het Storthing, niet geneigd zijn de vorming van een nieuw kabinet te aanvaarden en de radicalenjdit weljwillen, doch op voorwaarden van hoogst bezwarenden aard de Koning moet de beslissing van het Storthing in de consuls-quaestie sanctioneeren. Voorloopig willen de radicale woordvoerders en toongevers zich daarmede tevredenstellende diplomatieke vertegenwoordiging wil men voorloopig dan nog wel van ggmeenschappelijken aard doen zijn. Koning Oscar toont tot dusver geen lust den radicalen gewonnen spel te geven, hij houdt zich aan 't geen de Zweedsche regeering noodig en nuttig acht en deze is voor een eenig en onver- deeld optreden van Zweden en Noorwegen naar buiten, tenzij de geheele Unie mocht worden herzien. Dit nu zou juist niet strekken tot voordeel van Noorwegen en daarom wil men er zoover niet gaan de regeling der legatien en der cousulaten heeft men gemeenschappelijkl'gevoerd om zuinigheids- en utiliteitsredenen en dus kan men daar af als men wil zoo redeneeren de radicalen in Noorwegen. Indien Koning Oscar voet bq\.stuk houdt, niet wil toegeven aan de verlangens van radicale zijde, dan blijft hem niets over dan de vorming van een bewind gansch buiten het Parlement van Noorwegen om of de afzending van een Zweedsche troepen- macht. Dit middel, met aandrang aanbevolen door een groot deel der Zweedsche pers, zou allicht FEUILLETON. - Het was Marie Zij had de ingevingen van haar minuend hart gevolgd. Hier hoopte zij de twee vrienden te zullen ontmoeten. Een half uur ging voorbij, voor haar eene eeuwigheid, geslingerd tusschen vurige hoop en bange vrees. Zouden zij hun plan, hun tocht voor dezen avond hebben opgegeven P Zouden zij haar vodr zijn geweest Een andere plaats hebben opgezocht Marie voelde soms, hoe het bloed in hare aderen stolde. Bij net geringste geritsel kroop zij sidderend ineen. an weer zag zij smeekend naar boven, beide handen drakkend op het hevig kloppende hart. Moor Klonken daar geen voorzichtige, scliui- velende schreden Scherp luisterend, zocht zij niet liare oogen de duisternis te doorboren. In t volgend oogenblik zag zij twee mannelijke ge- stalten naderen. God zij dank Zij waren het ,/M at beteekent dat Wat doet gij hier, Marie vroegen de verbaasde stroopers. //Dat beteekent," zeide het meisjemet bevende, zachte stem, //dat beteekent, dat ginds bij den olm kunnen blijken de kwaal zelve in ernst te over- treffen. Zeker is 't, dat geen enkel bewind in Noorwegen iets zal vermogen tegen den wil der radicalen, terwijl te Stockholm juist de mannen aan 't laatje zitten, die onverdacht zijn van alle liberaliteit, conservatieven van 't zuiverste water met militairistische aanvechtingen. Zou het der Chineesche Regeering nu inderdaad meer ernst zijn met hare pogingen om vrede te sluiten Aaar uit een telegram bleek, heeft zij hare gedelegeerden, die nog steeds te Nagasaki vertoeven, last gegeven naar Hiroshima terug te keeren, ten einde de onderhandelingen te hervatten. Hieruit volgt, dat hun thans de volledige volmacht, welke Japan terecht eischte, is verleend. Naar beweerd wordt, zou de Chineesche Regeering dit besluit hebben genomen op aandrang van de vertegen- woordigers der groote mogendheden te Peking, die liaar ook nog tot andere belangrijke concession zou hebben weten te bewegen. Tocli blijft het nog zeer onwaarschijnlijk, dat de vredesonderhandelingen zullen slagen. En eene tusschenkomst der Europeesche mogendheden is al evenmiD te verwachten. In een hoofdartikel beweert de Standard, dat de vredeskwestie ingewikkelder is dan Japan meent. Engeland en Rusland moesten samengaan om Japan te beduiden, dat zij niet veroorloven kunnen dat Japan eigenmachtig over China's toekomst beschikt, vant een aanval van Japan op Peking kan gevolgen hebben, die veel verder reiken dan bloot Chineesche en Japansche belangen. olgens bericht uit Kaiping blijven de Chineezen in Mantsjoerye steeds belangrijke versterkingen ontvangen. Twee Chineesche legerkampen, elk met 6000 man, liggen op 10 mijlen afstand van de Japanners, die zich strikt tot verdediging be- palen. De kou blijft streng. Yele Japansche schildwachten zijn doodgevroren. Onder de in 1894 door Gedep. Staten van Zeeland nader geregelde jaarwedden van burge- meesters, secretarissen, ontvangers en wethouders benevens het presentiegeld voor raadsleden, komen o. a. de volgende gemeenten voor: Clinge, burgemeester en secretaris 500. Graauw, g 450_ Koewacht 500. Schoondijke, ontvanger300. St. Jansteen, burgemeester en secretaris 550. Stoppeldijk, ontvanger250 Zuidzande, presentiegeld raadsleden, afgeschaft. Aan de burgemeesters der gemeenten in Zeeland, waar schepen of vaartuigen, die de Noordzee bevaren, tehuis behooren, heeft de Commissaris der Koningin eene aansclirijving gericht als volgt twee veldwaehters u heden nacht zullen betrappen." En snel vertelde zij, hoe zij hun plan had ontdekt. n bare stem, hoe ingehouden ook, klonken tranen tranen van blijdschap. //Er gaat mij een liclit op", zeide de forsche Hoeks woedend. ,,Daar is een verrader in't spel. 1 ennnert g'j u dien kerel, onder den dijk, toen wij ons plan bespraken. Hij was een spion der 1 Idwacliters. Ik zal wel eens kans krijgen om t hem in te peperen." Camille had geen ooren voor de opmerkingen van zijn vnend. Hij drukte Marie dankbaar aan zijn hart en zeide met onderdrukte blijdschap "En dat liebt gij voor mij gedaan, Marie? Dat vergeet ik nooit, in eeuwigheid niet." //Maar nu weg, als de bldroug Hoeks er tusschen. //Hier aan den dijk ligt een bootje, en daarin naar den overkant Over den dijk te klauteren, het schuitje los te maken, was het werk van enkele stonden. z/Stil", fluistert Marie, ,/hoort gij niets P" //Abets dan het gieren van den wind en het klotsen van het water", antwoordt Hoeks. ,/Yooruit de boot in z/ILiltSta of ik schietklinkt plotseling van boven den dijk eene krachtige mannenstem. //Wees doodstil en plat op de schuit", fluistert "De Minister van W., H. en N. deelt mij bij sclnjven van 1 Eebr. j.l. n°. 126, 0. a. het volgende mede //Bij gemeenschappelijke beschikking van 28 Nov. en 8 Dec. 1894, opgenomen in de Staats Crt. van 1891 n°. 305, is door den Minister van marine en mij, nader vastgesteld het sein tot het vragen van gemeenschap tusschen een Nederlandsch visscliersvaartuig en een Nederlandsch oorlogsbodem, belast met de uitoefening van het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee overeenkomstig het bepaalde bij de internationale overeenkomst van 6 Mei 1882, opgenomen in het Staatsbl. van 1884 n°. 40. Tevens is daarbij vastgesteld een beknopte seintabel, waarmede op eenvoudige wijze de meest voorkomende mededeelingen tusschen het politievaartuig en een visschersschip kunnen worden gewisseld. z/Door tusschenkomst van het college voor de zeevisscherijen zijn aan alle reeders van visschers- vaartuigen, waarmede de visscherij in de Noordzee en op de kusten van Groningen en Eriesland wordt uitgeoefend, exemplaren der seintabel ter hand gesteld, teneinde daarmede de gezagvoerders hunner schepen in kennis te stellen. z/Het is intusschen ook gewenscht dat bij het in de vaart brengen van nieuwe vaartuigen, een exemplaar der seintabel wordt uitgereikt. //Deze uitreiking zou het best kunnen plaats hebben door de burgemeesters bij gelegenheid van de inschrijving van nieuwe vaartuigen in het daartoe btstemde register." Ik heb de eer u te verzoeken uwe medewerking in bovenstaanden zin te verleenende noodige exemplaren der seintabel kunnen door u bij mij worden aangevraagd. Gedep. Staten van Zeeland hebben bij circu late aan de gemeentebesturen en aan de school- opzieners in dit gewest mededeeling gedaan dat bij besluit van limine ambtgenooten van Overijssel van 31 Januari jl. is verklaard, dat Jan van Aalderen, niet-eervol ontslagen onderwijzer aan eene openbare lagere school te Zwolle, de be- oegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Yolgens art. 2 der wet van 8 Nov. 1815, moeten de rekeningen en bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk over 1894 voor of op 30 Juni 1895, bij het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uitvoering van het werk of de levering last gaf, worden ingediend. Dit is eveneens het geval met de schuldvorderingen ten laste van de Provincie en de gemeenten, vermits de bij voorschreven wet gestelde termijnen van verjaring, volgens art. 125 der provincial en art. 228 der gemeentewet, ook op die van toepassing zijn. I11 verband daarmede bepaalt art. 29 der wet van 5 October 1841, dat door de Algem. Reken- kamer geene schuldvorderingen ten laste van het Hoeks, terwijl hij met een krachtigen stoot tegen den oever het bootje den plas opdrijft. Bijna op hetzelfde oogenblik klonk een scliot. Camille hoorde het fluiten van een kogel. Marie viel achterover. Camille had nauwelijks den tijd haar in zijn arm op te vangen. Hij voelde een zacht, warm vocht vloeien over de hand van zijn rechter- arm, waarmede hij Marie omvat hield. Haar zacht neer te leggen, zijn geweer te grijpen, aan te leggen, was voor hem het werk van een ondeelbaar oogenblik. Maar even voor hij afdrukte deed een zachte klap op den kolf de doodbrakende monding omlioog gaan en het schot ging af in de luchC M oest keerde hij zich om. De doodgewaande Marie stond recht op in het schuitje, hem ver- wijtend aanziende wegens zijn poging tot moord. Marie was gevallen meer door den schrik dan door het schot. De kogel had slechts het vel van haar lials gewond. Een zucht van verlichting ging op uit Canaille's borst, en nadat hij het moedige meisje voor haar toewijding en zelfopofferinn in de vurigste bewoordingen zijn dank had betuigd" lluisterde liij haar op heur stomme vragen toe //Bij den llemel dit is mijn laatste schot in mijn leven geweesten meteen srneet hij zijn geweer in 't water. //Had het mij liever gegeven, stommerik," was Rijk zullen toegestaan worden, welke niet binnen een maand na den voor verjaring gestelden termijn zijn ter kennis gebracht van de Kamer. Mitsdien norden door den Commissaris der Koningin in Zeeland de gemeentebesturen in deze provincie verzocht, de ingezetenen hunner gemeenten uit te noodigen hunne rekeningen en bewijsstukken wegens schuldvorderingen ten laste van rijk, provincie en gemeenten over 1894 ten spoedigste in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te wachten en ze daarna met die wegens voor rekening van het rijk verstrekten onderstand en wegens bijdragen in de kosten vail crpleging van arme krankzinnigen, aan de Departem. van Algem. Bestuur zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1(1 Juli a. s. in te dienen, of, moet de inzending door tusschenkomst van derden geschieden die daartoe bijtijds in staat stellen. Men schrijft uit Zierikzee aan de N. R. Ct. Door het bestuur van het waterschap Schouweii is op het gebied van polderbemaling iets nieuws toegepast, dat in wijderen kring bekend verdient te worden. Ter vervanging van een ouden water- molen met scheprad is een molen van metaal gebouwd, met horizontaal liggende centrifugaalpomp, een molen, die de eigenschap heeft zicli zelf op den wind te zetten en van zelf uit den wind te gaan, M'anneer de windkracht een vastgestelde grens overschreden heeft. De molen bezit acht wieken, voorzien van gegalvaniseerde bedekking en moet in staat zijn, ruim 8 M3 per minuut 1 M. hoog* op te voeren. Hij kan dus tijden lang geheel aan zijn lot overgelaten worden en eischt geen andere bediening dan het smeren op vooraf vastgestelde tijden. Intusschen is hij voorzien van eene inrichting om hem buiten werking te stellen zoodra het met noodig is dat gemaleu wordt, zoodra dus de binnenwaterstand beneden een zeker peil daalt. Naar Mij vernemen heeft de molen met inbegrip van zijn eenvoudige fun- deering niet meer dan 5000 gekost. Een water- molen van het oude model, die bovendien bedienin" vordert, kostte zeker het dubbele bedrag. De offlcieele proefneming heeft nog niet plaats gehad, maar reeds nu is gebleken, dat bij zeer ZM'akken wind, wanneer de M'atermolens niet werken kunnen, de metalen molen in beweging komt j dat bij een flinken molenM'ind de molen zeer rustig en krachtig water opbrengt en met 30 a 32 /•lagen zich eenigzins uit den wind verplaatst, zoodat hij niet meer snelheid verkrijgt; en dat tijdens stormen als die op 23, 30 en 31 Januari ook geen nadeelen worden ondervonden. Onder het groot aantal schippers, dat te Rotterdam bevroren ligt, begint zich de invloed van de strenge vorst reeds geducht te doen gevoelen. Uit armoede heeft een in do Leuvenhaven liggende schipper een gedeelte van zijn touM-werk moeten verkoopen, de aanmerking van den onverbeterlijken Hoeks, die inmiddels doorgeroeid had naar en langs den tegenovergestelden oever. Doch deze minder vrien- delijke bejegening van zijn makker, liet Camille gemakkelijk langs zich afgaan, onder den harte- lijken kus waarmede Marie zijn daadwerkelijk goed voornemen bezegelde. Het gewone slot. Camille en Marie krecen elkander, doch eerst na drie jaren, door Mane's vader proefjaren geheeten, of het met zijn vaarwel aan het stroopersbedrijf ernstig en deugdelijk was en duurzaam beloofde te zijn. Camille bleef zijn voornemen gestand, maakte zijne Marie gelukkm en zij hem. Jan Hoeks bezat zooveel zelf- beheersching en wilskracht niet. Hem ontbrak ook een beschermende engel in menschengedaante als zijn vorige makker bezat in zijn Marie. Hij fit n°g altijM in de gevangenis wegens doodslag, later gepleegd op een rijksambtenaar in functie die hem op heeterdaad betraptg. EINDE. TER NEIIZENSCHE C01IRANT ■lit l.la.l verwcliijnt Maanrtag., Woens.lasr- en Vrij.ia»av<md bi| «l. n .V v w nwimii n in ir--—r' >e I er leni«n,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1