Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. MNBESTEDING, aanbesteden No. 3112. Dinsdag 12 Februari 1895 35e Jaargang. aanbesteden Het uitdiepen der haven in de gemeente. W I. L D S T i? 0 0 P 1 R Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zallen Msuuidag, 25 (lezer, des voormiddags 10 uren, in het raadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving het leveren voor 15 Mei a s. van 200 M3. Pruisische GRIND, groot van 1 tot 6 c. M. Be voorwaarden liggen in dat raadhuis ter inzage. Verdere inlichtingen te bekomen bij dengemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, 11 Eebruari 1895. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE zullen op Woensdag den 6den Maart 1895, des namiddags te 3 uur, op het gemeentehuis in het openbaar De aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag den 27 Februari 1895, des voormiddags te 10 uur. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het oogenblik der besteding in de daartoe bestemde bus geworpen worden. Bestekken zijn verkriigbaar bij den secretaris tegen 0,60. Philippine, 9 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. DHOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. folitieli Overzicht. De Congostaat is dezer dagen weder het onder- werp van verschillende besprekingen. In Frankrijk betoont men zich nogal ingenomen met de overeenkomst door den heer Hanotaux gesloten, waarbij het recht van voorkeur van Frankrijk op den Congostaat. bevestigd en geregeld werd. Deze overeenkomst geeft in Engelaiul eenige reden tot jaloerschheid. De Morning Post spreekt met zekere spijtigheid over //de diplomatieke overwinning van mijnheer Hanotaux" en geeft lord Rosebery den raad, te trachten met Frankrijk een soortgelijke overeenkomst aan te gaan, indien FEUILLETON. Het dorp B.ligt in het zuiden des lands, dicht bij den oever der rivier De S.half verscholen tusschen dijken en zijn oude wallen. In den Spaansche tijd was het eene vesting en vaak het mikpunt onzer strijdende voorvaderen en hunne overheerschers. Even buiten de wallen, noordwaarts, bevindt zich menig ven, geliefkoosde verblijfplaatsen voor snippen en ander waterwild. Daar weerklinkt, ook in de nachtelijke uren, meer- malen bet knallen der buksen, en ieder kind in B. weet, dat deze schoten niet enkel door gerecbtigde Aimrods en rijksambtenaren worden gelost. Vele wildstroopers leven daar ook alleen van dit afkeuringswaardig in demoraliseerend bedrijf. De avond viel over B. In de gelagkamer der berberg //bet Mosselhuis" heerschte groote drukte. De loting der mosselbanken was aanstaande. Alle tafeltjes waren bezetDicht bij den haard zaten twee rijksveldwachters. Marie, het dochtertje van den waard, bediende de gasten. lloewel nauwelijks 19 jaren oud, was zij eene flink opgeschoten deeme, met eene frisscbe, Engeland zijn positie in Noordoost-Afrika -wil be- boudeu. En de Westminster Gazette verklaart met Frankrijk, dat over de bezetting van Egypte door Engelsche troepen lang niet tevreden is, moet de regeering trachten tot, een vergelijk te komen. Het zou niet ondienstig zijn, indien zulk een overeenkomst kon tot stand komen, omdat daardoor een der voornaamste grieven die tusschen Engeland en Frankrijk bestaan, zou worden opgeheven. Maar daar Frankrijk geen andere oplossing kent dan ontruiming van Egypte door Engeland, is er niet veel kans op de verzoening. In de Belgische Kamer heeft de Congo-kwestie aanleiding gegeven tot heftige discussien. De heer Georges Lorand, de hoofdredacteur der Reforme, bracht bij de begrooting van oorlog de regeling der reserve ter sprake, waarvan 125 officieren gedetacheerd zijn in den Congostaat voor carto- graphische opnemingen. //Wat moet er van de reserve terechtkomen bij mobilisatie vroeg de heer Lorand, ,/Zonder deze officieren. Als zij niet noodig zijn, dan moeten ze worden afgeschaft zijn ze wel noodig, dan behooren ze in Belgie en niet in den Congostaat." En wat de heer Lorand uit een internationaal oogpunt ook nog tegen zulk een detacheering had //daar in den Congostaat kunnen de Belgische officieren in botsing komen met vreemde troepen, met die van Frankrijk bij voorbeeld. Acht de regeering dat niet ge- gevaarlijk Een geheele zitting van de Belgische Kamer werd gewijd aan de besprekiag dezer kwestie, waarvan de heer Lorand eene interpellate had gemaakt. Op een toon, die door den Minister-president De Burlet als „opgewonden" werd aangeduid, sprak de heer Lorand over de aanstaande annexatie waarvan het ontwerp nog niet eens is ingediend en over de offers die Belgie al reeds voor den Congostaat had gebraeht. De Minister kon op de „opgewonden" rede van den radicalen afgevaardigde te recht antwoorden, dat deze discussie zeer te onpas wasbinnenkort zullen de verschillende stukken, die op de annexa tie betrekking hebben, bij de Kamer worden ingediend, en dan zal eerst een debat vruchtbaar kunnen zijn als de Kamer kan oordeelen met kennis van zaken. Wijselijk liet de minister de ,/opgewonden" uitvallen van den interpellant buiten bespreking. Dringt men in ons land aan op aigemeen kiesrecht, wanneer de nieuwe kiezers zoo dikwijls van hun recht gebrnik moesten maken als in Zwitserland, zou het hier waarscbijnlijk gaan als daargroote onverschilligheid zou plaats maken voor den vurigen ijver van den niet-kiezer. Ver- leden week is weer een volkssteinming gehouden door heel het land en men mag het toeschrijven aan het weinige gewicht der zaak, dat 300,000 burgers hun stem niet uitbracbten in het kanton blozende kleur en schalksche oogen. Nu en dan liet zij hare blikken gaan naar een hoek der kamer, waar twee jongelingen in een fluisterend docli druk gesprek waren. Een hunner, Jan Hoeks, de oudste, eene krachtige gestalte, stond te B. en in de omstreken bekend als een stoutmoedig wildstrooper. Docli niet hem, maar zijn jongeren makker, Camille Baets, golden de blikken der knappe dochter van den waard. Zij beminden elkander, beide jongelieden, ondanks den tegenstand van Marie's vader. De jonge Camille woonde nog slechts een paar jaren te B Men noemde hem aigemeen „den heer", wegens zijne slanke, lenige gestalte, zijn fijn besneden gelaat en vooral om zijne minder onbe- schaafde vormen. De oude waard had niet geheel onrecht, wanneer hij zich verzette tegen eene verbintenis tusschen zijne Marie en dien Camille, want politie en inwoners van het dorp wisten, dat deze een hartstochtelijk strooper was en hij zich deswege bij Jan Hoeks had aangesloten. //Aan een wilddief geef ik mijne dochter nooit," bad Marie's vader gezegd, toen Camille aanzoek deed om bare hand. Het sluitingsuur voor de herbergen was voorbij De beide wildstroopers waren de laatsten, die het lokaal verlaten hadden, waarbij Camille een blik tot weerziens met zijn beminde wisselde. Spoedig daarop Bern, waar eveneens een referendum plaats had en wel over een zoo gewichtige zaak als de gedwongen vaccinatie, toonden 68000 Berners zich even onver- schillig. Het gevolg was, dat met 26000 tegen 23000 stemmen besloten werd, den dwaug af te schaffen. De stemming, die door het gansche volk moest gehouden worden, liep over de Zwitsersche gezant- schappen. Tot nog toe kon de Bondsregeering tamelijk eigenmachtig gezantschapsposten instellen en opheffende bondsvergadering had slechts in zoover mede te werken, dat zij bij de behandeling der begrooting de noodige kredieten toestaan of weigeren kon. Verschillende partijleiders meenden, dat de bondsvergadering een grooteren invloed moest uitoefenen, en den 27sten Juni 1894 werd dan ook een nieuwe bondswet goedgekeurd, waar van art. 2 bepaalde, dat vaste diplomatieke posten slechts gevestigd of opgeheven worden door de bondsvergadering, bij de behandeling der begrooting en op grond van een speciale boodschap van het bondsbestuur. Over deze wet nu van den 27 Juni 1894 is gestemd 166,986 waren er voor, 114,105 er tegen. Was de meerderheid tegen de wet geweest, dan had de bondsregeering weer haar groote macht van vroeger gekregen. Volgens officieel depeche van admiraal Ito, gedateerd 6 Febr., bewaakte in den nacht van den 4den dezer de eerste flotille torpedobooten den Westelijken ingang van de haven van Wei-ha-Wei na bet ondergaan der maan passeerden de tweede en derde flotille de drijvende hindernissen, welke in den Oostenlijken ingang waren gelegd en zonden torpedo's af op het Chineesche panterschip Ting-Yuen dat vernield werd, terwijl ook de kiel van den kruiser Ching-Yuen beschadigd moet zijn. De vijandelijke kogels troffen de machine van torpe- doboot no. 8, waardoor alien die zich aan boord bevonden het leven verloren. De andere torpedobooten ontmoetten bij hun terugkeer drijvende hindernissen, die onder het vijandelijk vuur gedeeltelijk in den grond werden geboord. Een luitenant en twee matrozen zijn des nachts van koude gestorven. Den 5den herhaalde de eerste flotille den aan- val, zond torpedo's uit op den kruiser Ching-Yuen en boorde dezen in den grond, evenals waarscbijnlijk het panterschip Chen-Yuen, de kruiser Wei-Yuen en een kanonneerboot. Wij verloren ditmaal geen schepen en geen manschappen. De beschadigde torpedobooten zijn naar Port Arthur gesleept. H. M. Koningin Wilhelmina maakte Vrijdag- middag een vrij grooten ijstocbt door bet West- land. H. M. begaf zich met gevolg naar Wateringen en op de grensscheiding dier gemeente en van begaf zich de waard, na een kort goeden nacht tot zijne dochter, naar boven, het meisje de zorg en het sluiten der berberg overlatende. Stil, blijkbaar in verstrooiende gedachte bracht Marie den boel in orde. Dan zette zij een stoel bij den baard en ging zitten. Peinzend liet zij bet hoofd in de handen rusten. Eene knellende vrees vervulde bare ziel. O dat stroopen, dat ongelukkige stroopen was de schuld van alles. Heden had zij weer gemerkt, hoe druk beiden sprakenzeker over een nieuw stroopersplan. Toevallig vielen hare doelloos rondgaande blikken op een samengevouwen papiertje, op den grond onder de tafel, waaraap de politiemannen hadden gezeten. Met eclit vrouwelijke nieuwsgierigheid raapte zij het op, vouwde het open en las bet volgende met potlood geschreven z/Laat den bond tliuis. Kan van geen nut zijn in den stikdonkeren nacht. Ik wacht u bij den grooten olin. Weet zeker dat de twee snaken daar in den omtrek gaan stroopen. Wij betrappen ben dus op heeterdaad. Gij, als de sterkste, neemt Hoeks voor uw rekening. Ik zal het met den andere wel klaar spelen. Precies om elf uur op 'tappel. Ieder een vol uur wachten. Opgepast." Het briefje bevatte geen onderteekening. Yoor Marie was liet overbodig. Verschrikt zonk zij in Rijswijk, bij de Smallersbrug, werd aangebonden, en voort ging het toen over de Strijp, de Swet en de Monstersche Watering naar Schipluiden. Het ijs was fraai en er bewogen zich tal van schaatsenrijders op de banen, doch slechts weinigen merkten de vorstelijke schaatsenrijdster op, die streng incognito reed aan een stok tusschen een heer en dame uit Haar gevolg. Op eenigen afstand volgden nog drie heeren van het gevolg. Te Schipluiden werd halt gehouden om eenige oogenblikken later langs dezelfde banen en de Beek den terugtocht naar den Haag aan te nemen. Aan den Loosduinscben weg stonden hofrijtuigen, die Hare Majesteit en de dames en heeren van Haar gevolg naar het paleis terugbrachten. Niettegenstaande den langen tocht ongeveer 2ys uur rijden gaf de jeugdige Koningin geen blijk van vermoeidheid. In regelmatigen slag bleef H. M. tot bet einde toe doorrijden, zonder rusten. Te Schipluiden was niets te voren bekend van een bezoek der jonge Koningin, waardoor een huldebetoon, dat de ingezetenen zoo gaarne hadden gegeven, achterwege bleef. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft 1200 beschikbaar gesteld, om daaruit verschil lende Scheveningsche gezinnen, waarvan de kost- winners door de schade. aan de schepen in den nacht van 22/23 December 1894, thans tijdelijk buiten verdiensten zijn, te ondersteunen, en 2300 om de schade te doen herstellen, die eenige daarbij aangeduide personen aan hunne eigendommen leden. De ondersteuning bestaat in bons voor levens- middelen en brandstof, en geschiedt door eene commissie. Door den Minister van Marine is bepaald, dat voor de a. s. inlijving bij de zeemilitie bij voorkeur in aanmerking zullen komen zij die zich willen onderwerpen aan vaccinatie en zoo noodig aan revaccinatie. Lit Rotterdam, dd. 8 Febr., schrijft men De stoomboot Zeeland zou heden den zwaren ijsdam, die zich voor de haven van Pernis gezet bad, breken. Na vijf malen een vergeefsche poging te liebben gedaan, voer de boot naar den Noorder- wal en liep toen in voile vaart in het ijs. Maar nu begon bet ijs te krnien en zat de Zeeland er tusschen beklemd. Het gevaar van zinken inziende, liet de kapitein de reddingsboot in de davids hangen en buiten boord draaien. Maar toen begon ook de benedendam te kruien, waardoor het ijs schot kreeg en de boot vrij kwam. Terstond werd de boot onderzocht, maar zij bad geen schade bekomen. De haven is thans geheel vrij van ijs. Dr. Bahler publiceert in bet Nieuwsblad van bet Noorden een brief, door hem ontvangen van Dr. C. J. Calkoen, uit Midland Park (N.-Y.). Over Van Deth sprekende, wordt daarin o. a. bet volgende gezegd z/Ik denk dat Van Deth thans te New-York is, haar stoel terug. //Met den anderen zal ik het wel klaar spelen", weerklonk het dof in hare ooren. //Met den anderehaar Camille gevatveroordeeld in de gevangenis onteerd geschandvlekt." Het jonge meisje sprong op. //Wanneer zou het ongeluk gebeuren Binnen een half uur misschien. De veldwachters zijn ongetwijfeld reeds bij den olm, niet ver van bet grootste ven. Daar wachten daar loeren zij daar duiken zij op, als spoken uit de duisternisgrijpen zij aan, boeien Camille, haar Camille neen, neeu dat zal niet gebeuren, dat mag nietik zal hem redden Marie vloog de deur uit, ijlde voort het dorp uit, in dien stikdonkeren nacht, radeloos Een klein uur van het dorp ligt het grootste der vennen en staat een oude, breedgetakte olm. Donkere wolken joegen wild door het lnchtruim. Dijken en velden lagen in een haast ondoordringbaar duister. De wind gierde over de vlakte. Nu en dan slechts kwam de bleeke halve maan tusschen de wolken te voorschijn, om de kruinen der boomen met een vaal grijs licht te kleuren. In die enkele oogenblikken had men eene bevende vrouwelijke gedaante kunnen onderscheiden, verscholen achter een boom, niet ver van den ouden olm. (Wordt vervolgd.) TER SEIIZENSCHE COURMT. ISit blail vcrscliijnt KlaandaS') Woensdag- en Vrijdagavond bij den uitg-ever P. J. V A S IS K A K IS E te Ter Kenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1