Gemengde berichten. f Onder de opgave van de in 1894 afgekon- digde plaatselijke verordeningen, tegen wier over- treding straf is bedreigd, opgenomen in Prov. blad 110. 18, komen o. a. de volgende gemeenten voor Hontenisse, brandwezen (wijziging)Oostburg, brandwezen, de begraafplaats en bet begraven van lijkenSt. Jansteen, brandweerStoppeldijk, her- bergen, tapperijen, enz.Ter Neuzen, bet bouwen en de verplichtingen van eigenaars van naburige erven (wijziging) en wijziging dier verordening. Aan de burgemeesters in deze provincie zijn door Gedeputeerde Staten, ter uitvoering van de artt. 72 en 73 der gewijzigde kieswet, ter afkon- diging en aanplakking afdrukken toegezonden der kennisgeving, waarbij de inwoners der provincie worden uitgenoodigd zoo zij elders in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan, door toezending van de vereiscbte bescheiden (aanslag- biljetten of uittreksels nit de kohieren en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in rijks- opcenten afzonderlijk wordt "betaald) vddr 1 April a. s. aan hen te doen blijken. Mocht het aan burgemeesters bekend zijn, dat in de laatstvastgestelde lijst van hoogst-aange- slagenen, veranderingen noodzakelijk zijn door het overlijden, de vestiging in, of het vertrek uit de provincie van hoogst-aangeslagenen uit hunne ge- meente, dan ontvangen Ged. Staten daarvan gaarne voor 1 April a. s. mededeeling. Aan de burgemeesters van gemeenten in Zeeland waar uit zee binnenkomende schepen kunnen binnenvallen of stranden heeft de Commissaris der Koningin in dit gewest eene circulaire gericht ter mededeeling van de beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken, waarbij deze zijne be schikking van 9 Augustus 1894, houdende Besmet- verklaring der Russische havens aan de Oostzee, wegens Aziatische cholera, intrekt. TER NEUZEN, 8 Februari 1895. Naar wij met zekerheid vernemen, zal //Philan- tropie et Agrement" a. s. Donderdag 14 Februari opnieuw een soiree geven. Nu zal het eerste stukje een Fran sell" zijn, dat, om aan veler wensch te voldoen, door een ,/Hollandsch" zal worden gerolgd. Doch omdat voor Nederlandsche menschen Fransch toch altijd Fransch" blijft, wil het bestuur op het programma een resume geven van den inhoud en den gang der Fransche comedie, zoo duidelijk, dat men heusch geen zakwoordenboek bij zich zal moeten hebben, om haar te kunnen volgen. De beide stukjes zullen worden afgewisseld door zang met piano-begeleiding, terwijl als surprise vermeld wordt een //solo-flhte", die zeker door niemand nog gehoord is. Afwisseling te over alzoo. Mogen vele hoorders toonen in die afwisseling belang te stellen. Bij de gisteren alliier gehouden wedstrijden, uitgeschreren door de IJsclub //Terneuzen", werden de volgende prijzen behaald 1°. Schoonrijden door damesle prijs, een zilveren suikerlepel, door mej. de Jager met 43 punten, daar deze echter in een andere afdeeling een prijs behaalde werd de 1® prijs toegekend aan mej. M. de Smidt met 42 punten 2® prijs, een portemonnaie met zilveren beslag, door mej. E. de Bree met 42 punten, om dezelfde redenen toege kend aan mej. G. de Smidt met 39 punten 3® prijs, een zilveren broche, door mej. M. de Smidt met 42 punten, idem toegekend aan mej. E. van der Welle met 83y2 punten. 2°. Schoonrijden door heeren1® prijs, een journal, door de heer A. Eekman met 45 punten, 2® prijs, een rookstel, door de heer Th. Bauwens met 44 Y2 punten. 3°. Hardrijden (paren)1® prijs, een journal, door mej. E. de Bree en een sigarenpijp door den heer A. Pauwaarde 2® prijs, een sigarenkisthamer, door den heer C. M. de Jager en een inktstel door mej. S. de JagerBruggeman. Prachtig winterweder begunstigde deze wed strijden, vele toeschouwers hadden zich langs de wallen opgesteld, terwijl een tal van leden zich langs de gladde banen beWogen. Daar sedert Woensdag het ijs op de Wester- Schelde snel is toegenomen, hadden de provinciale stoOmbooten tusschen Vlissingen en Ter Neuzen gisteren vele moeiten de dienst tweemaal, hoewel met veel vertraging, uit te voeren. Heden vernemen wij dat de diensten, met het vele bijkomende ijs voorloapig zijn gestaakt. Officieel is ons echter hiervan niets medegedeeld. Gisteren namiddag is alhier in de haven ge- loopen de Engelsche stoomboot John Johnassen, van Middlesbro naar Antwerpen met eene lading pitch. Des morgens 10 ure deze rede gepasseerd was zij ten 4 ure namiddag terug, daar er geene mogelijkheid bestond wegens de groote massa ijs de rivier op te varen. Alsnu wordt op order gewacht om alhier te lossen. Het kanaal van hier tot Gent blijft nog onafgebroken voor de stoomvaart bevaarbaar, zijnde er heden nog stoomschepen naar zee vertrokken, van het kanaal gekomen. De Noorsche houten schooner Capella, kapt. Sorensen, met hout van Christiansand naar Gent, blijft alhier aan de nieuwe kade bij het spoor liggen. De Engelsche stoomboot Cuxhaven is Woensdag avond, bij de vloed, van de punt der Westerhaven vlot en binnengekomen, de reis naar Gent voortzettende. Sluiskil, 8 Febr. Alhier heeft zich een com- missie gevormd, om tegen morgenmiddag een ijsfeest te organiseeren, waarvan een wedstrijd op schaatsen en met de prikslee het hoofdprogamma uitmaken. De prijzen die gegeven worden zullen bestaan in kleeren, brandstof en eetwaren. De fanfarenvereeniging zal te dien einde op de vlakte. van 3 tot 4 uur muziekstukken uitvoeren. Men verwacht veel volk. Over het Kanaal door Zuid-Beveland wordt thans schaatsen gereden. Van Hansweert te zien is de Wester-Schelde geheel bezet met ijs en is alzoo de stoombootdienst Walsoordenlake gestaakt. Volgens een telegram aan de Telegraaf uit Antwerpen is de Schelde sedert gisteren (Donderdag) morgen van af Austruweel gesloten. Er worden geen loodsen meer uitgezonden en verscheidene schepen zitten in het ijs vast. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechthank heeft in hare zitting van 8 Febr. het volgende vonnis uitgesproken. A. v. W., oud 15 j., schipper te Philippine, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. De spoorbooten tusschen MiddelburgZie- rikzee varen dagelijks naar omstandigheden via Veere, rijdende daartoe eeu omnibus van Middelburg daarheen. De veerschipper van Camperland op Veere werd Woensdag avond, bij den overtocht, tusschen de ijsschollen beklemd en verkeerde in geraar door het kruiiin van het ijs. De te Veere liggende Zierikzeeschen spoorboot, op verzoek, ten 9 ure uit de haven gestoomd, mocht omstreeks 10 ure met den geredden veerman te Veere terugkeeren. Woensdag werd te's Heerenhoek een persoon gearresteerd, verdacht van poging tot manslag, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, met een geweer gepleegd op de rijksveldwachters Becks en Troupee uit Borssele, toen zij bezig waren met het surveilleeren van het jachtveld, in gebruik bij buitenlandsche jagers. Bij de brandweer te Rotterdam, waarvan het korps geheel uit burgers is samengesteld, heeft men een aantal ^waarschuwers" die een premie verdienden door het aangeven van brand. In de laatste maanden kwamen er herhaaldelijk branden voor, waarvan men de oorzaak niet kon ontdekken, totdat men Zaterdagnacht een waarschuwer betrapte, die zelf brand stichtte in een onbewooud gedeelte van een liuis aan de Coolskade. De man is door de politie gearresteerd. Hoewel de brand spoedig gebluscht was, werd een bewoner toch slechts met moeite gered en bekwam nog een verwonding. De brandstichter was niet lang geleden uit de gevangenis ontslagen. Een gezelschap jongelui uit Rotterdam, dat zich per schaats van Den Haag naar Leiden had begeven, ontsnapte aan een groot gevaar. Op het water de Schenk, nabij Leiden, zakte een der dames, mej. J. V., tot aan den hals door het ijs. De heer G. de B., die ook deel uitmaakte van het gezelschap, schoot toe, doch geraakte eveneens te water. Met vereende hulp gelukte het ten slotte de beide drenkelingen op het droge te brengen, waarna men zich per spoor van Leiden naar Rotterdam begaf. Over de rivier voor Dordrecht werd Dinsdag op onderscheidene plaatsen geloopenwaaghalzen maakten den tocht van den eenen oever tot den auderen. Ook de Kil en het Mallegat zijn op verschillende punten begaanbaar. Het ijs op de Maas heeft zich vastgezet. Te Winterswijk heeft een geval plaats gehad van even zeldzame als ongedachte uitredding van levensgevaar. Terwijl een treinsmid op het terrein der H. IJ. S. M. werkzaam was, naderde hem van achteren een trein die langzaam rangeerend achteruit stoomde. De man die dit niet had opgemerkt, werd door een der buffers omverge- stooten en viel tusschen de rails, maar behield zijne tegenwoordigheid van geest. „Ik voelde dat ik omviel", heeft hij later ver- teld, //maar ik begreep dadelijk wat er gebeurde, en ik daclit//Nou moet ik plat gaan liggen." Zoo rolden dan ook de wagens een voor een over hem heen, maar de locomotief, die achteraan kwarn, moest wegens hare eigenaardige inrichting hem zeker vermorselen, want niemand van het personeel had den man opgemerkt. Maar juist toen de locomotief hem genaderd was, stond de trein stil, en stoomde daarna weer even langzaam vooruit. daar hij nu juist den gezochten wissel voorbij was en de man stond ongedeerd weder op. De te Ter Aar gestationeerde rijksveldwachter heeft tegen twee bekende stroopers proces-verbaa opgemaakt wegens het jagen in gesloten jachttijd. De stroopers kregen een bekeuring en de rijks- veldwachters, de ganzen De bemanning van de Scheveningsche bom- schuit de Drie Gezusters, welke Dinsdag te Scheveningen landde, heeft in de afgeloopen week ter plaatse waar de ramp met de Elbe voorviel, veel kisten en meerdere losse goederen zien drijven, terwijl de wachthebbende man der equipage een lijk, voorzien van een zwemgordel, opmerkte, dat evenwel door het ruwe weder en den sterken stroom spoedig uit het gezicht was. Van Engelsche zijde is het verwijt uitgesproken, dat de schepen van de Nordd. Lloyd woest en onverzichtig over de Noordzee varen. In de Frankf. Ztg. komt Dr. Sietz, directeur van den dierentuin te Frankfort a/M., daartegen op. De schrijver heeft 18 maal met de booten van den Lloyd de Noordzee overgestoken, en roemt de groote voorzichtigheid die altijd in acht werd genomen. Te 's Hertogenbosch bestaat eene //IJsclub" die 2,50 contributie vraagt voor het lidmaat- schap. Een eigen baan bezit de club niet en van baanvegers is harerzijds geen sprake. Het eenige faveur dat de leden der Bossche ijsclub hebben, bestaat in het mogen dragen van een stukje carton, waarop iets staat gedrukt en geschreven. Ook hebben de leden der club toegang tot de //tent" der club, die wel niet op het ijs staat maar toch ook geen half uur daar vandaan. Van ijsfeesten of iets dergelijks is in Den Bosch en bij de Bossche ijsclub geen sprake en toch telt de club nog betrekkelijk veel leden. 't Is een aardig volkje dat Oeteldonksche volkje. Een koloniaal ging eergistermiddag, vergezeld van een twintigtal jongens en meisjes, naar de gaarkeuken in de Haarlemmer Houttuinen te Am sterdam, waar zij voor zijn rekeuing naar hartelust mochten eten. Een 7 ljarig Maarseveener werd dezer dagen voor den rechter te Arnhem gedagvaard, beschul- digd van aldaar in kennelijken staat te zijn aan- gehouden. Het bleek echter, dat de man nooit van zijn leven in Arnhem was geweest. Misschien herinnert men zich nog de gerucht- makende zaak van den gemeente-ontvanger te St. Anthonis, die in 't begin des jaars 1892 met nog een zwager beschuldigd werd van meineed in zake successie van hunnen overleden oom M. R. te St. Anthonis. De nietaangifte van een deel der nalatenschapbestaande in reeds vroeger door den oom afgegeven effecten en verkochte schuld- bekentenissen, was oorzaak der vervolging, doch en door rechtbank en door het gerechtshof te 's Bosch werden beide vrijgesproken van meineed, als zijnde kwaade trouw niet bewezen. Daarom werd door den fiscus eene civiele actie tegen de erfgenamen ingesteld, tot betaling eener som van ongeveer f 11,000, als verschuldigd wegens te lage aangifte der successie, daar volgens bewering van den eischer alles slechts schijnafgifte en schijnkoop zou geweest zijn, om alzoo de successierechten te ontduiken. De verdediging echter steunde hierop dat alles wettelijk was geschied en verkochte schuldbeken- tenissen wel degelijk voor den dood des erflaters in andere handen waren overgegaau en alzoo niet meer tot de nalatenschap behoorden. Eerst Donder dag 11. deed de rechtbank voornoemd uitspraak, waarbij de eisch niet werd toegewezen en alzoo de vordering ontzegd. Eergisteren is over het geheel genomen de koudste dag van den winter geweest. De laagste thermometerstand werd waargenomen in Zuid- Duitschland, waar bij een helderen hem el de temperatuur ongeveer min 21 graden Celsius was. Het minst koud blijft het nog in Groot-Britannie en Ierland, ofschoon men daar ook niet weiuig klaagt over de sterken vorst. Ook de sneeuwstor- men zijn uit het Britsche rijk nog niet verdwenen de Londensche mailtrein naar Sheernes ondervond een vertraging van twee uur. De dokken te Southampton zijn voor het eerst is veertien jaar met een laag ijs bedekt. In Schotland bleven eenige treinen steken in de sneeuw. Door den storm werden twee visschers van Stornoway over boord geslagen, waardoor zij, trots alle pogingen om hen te redden, verdronken. Een Iersch land- bouwer werd op weg naar huis door de koude bevangen, doodgevroren gevonden. Belgie heeft niet minder van den strengen winter te leiden. Het verkeer op de rivieren is wegens het drijfijs gestaakt; te Luik zijn twee personen doodgevroren. In Duitschland dankt men het aan de dikke sneeuwlaag, dat niet grooter schade wordt aangericht aan de wijnstokken en andere gewassen. In den Eiffel ligt nog een meter sneeuw hier en daar. Door ophooging op de wegen ondervind het verkeer hier en daar moeilijkheden. De sneltrein HamburgKeulen kwam eergisteren een uur te laat aan en bij Liibeck was de spoorweg een oogenblik geheel geblokkeerd. Drie visschers uit Warnemiinde zijn in open zee door een sneeuw- storm getroff'en en verdronken. In Noorwegen is op verschillende plaatsen een aardschok gevoeld. Waarschijnlijk ten gevolge daarvan viel in het dorp Kvanemgan in de provincie Finmarken een lawine, waardoor 11 personen werden bedolven. Te Petersburg heeft men last van den wind bij een geregelden thermoterstand onder het nulpunt van Fahrenheit. In de straten worden vuren aange- houden voor behoeftigen om zich te warmen. Door de groote koude heeft bij Perpignan een troep wolven de bergen verlaten en bedreigt de dorpen in den omtrek. De bewOners organiseeren drijfjachten. Ook te New-\ ork is de dag van eergisteren de koudste van dezen winter geweest, Er heerschte een scherpe noordwestenwind. olgens de Revue Anecdotique is onlangs een man gestorven, die van zijn 18a® jaar tot zijn zeventigste aauteekening had gehouden van zijn uitgaven. Hij heeft in de 52 tus- schengelegen jaren 628,713 sigaren gerookt, waarvan er 43,639 hem door andere personen waren gepresenteerd, terwijl hij voor de 585,074 overige 50,895,35 francs had be- taald. Verder had hij in dien tijd versleten 75 broeken, die hem 2,304,15 francs en 74jasseneu vesten, die hem 3,954 francs gekost hadden. Zijn 62 paren schoen kostten 1,652,75 francs; zijn 298 hemden en 326 boorden 1,429,25 fr. Aan omnibussen en trams had hij uitgegeven 2,142,50 fr. In 15 jaar gebruikte hij 28,786 glazen bier, waarvan 21,261 halve. Voor dit bier werd betaald met 36,081 glaasjes cognac, 26,750 fr., benevens 6,525 francs aan fooien. INGEZONDEN STUKKEnT" LIEFDADIGHEID EN NOG WAT. Mijnheer de Redacteur Het is nijpend koud, in vele gezinnen heerscht armoede, is gebrek aan brood, brandstof, aan ja, aan nog veel meer. De openbare liefdadigheid, d. i. het Algemeen en de Bijzondere Armbesturen, doet veel, misschien meer dan ze kan. Maar toch is zij niet in staat alles te doen. Daarom moet een woord van dank gebracht worden aan hen, die in onze veste zooveel warmte en licht brengen in menig armoedige stulp. Ik heb niet het oog op hen, die het van de daken verkondigen, wat ze zooal doen, want hun loon is ozoo gering, maar op hen, die dit in stilte doen. Zie, er was in onze stad iemand, die me zeide 'k geef liever aan 10 menschen, die het niet verdienen iets, dan dat ik een die gebrek lijdt de deur wijs. Die man is een tiental jaren dood, maar hetzelfde schoone idee had dezer dagen een onzer ingezetenen. Een arme kwam bij hem om ondersteuning. Hij ontving dadelijk eene goede gift; een tweede kwam, een derde, een vierde, alien werden geholpen. Maar eindelijk werd de schare te groot, en hoe moeilijk het hem viel, de weldoener moest aan den laatstaangekomene zeggen //Nu kan ik niet meer, ik kan toch alleen niet alles doen." De laatste arme vertrok en de weldoener ging binnenkamers om te dineeren. Maar dat ging niet best, misschien, dacht hij, was die laatste man Het ging niet, hij trok zijn overjas aan en bezocht het huisje van den laatsten man en vond daar een schreiende vrouw en kinderen zonder voedsel en verwarming. W at die weldoener deed en welk gevoel hij medenam huiswaarts zeg ik niet, evenmin als ik zijn naam bekend maak. Maar ik reik hem mijn hand Mochten er meerdere zoo zijn. En nu wat anders. z/Er zijn veel armen in de stad," alzoo luidt een versje uit mijn eerste schoolboekje. Ook hier natnurlijk. Wanneer het noodig is dank te betuigen aan hen of haar, die de ellende trachten te verzachten, dan aan de ijsclub //Terneuzen", Uit goede bron weet ik het cijfer, dat reeds aan werkloon is uitgegeven en dat is betrekkelijk hoog. En als ik dan daarbij nog voeg, dat er veel aan prijzen voor wedstrijden aan onvermogenden wordt uitge geven, dan neem ik mijn hoed af voor de heeren bestuurs- en commissieleden. Lang zullen ze leven Van de IJsbaan neem ik een sprong naar de Noordstraat. Een heele geschiedenisMaar ik kwam er, gelukkig ongedeerd. Want die straat is eigenlijk tegenwoordig geen straat. Een inzender, M. de Red., noemde dit ding, onlangs een hobbelige weg. De man had gelijk, volkomen gelijk. Die toestand is nog zeer verergerdhier de kaleseien, een meter verder een heuveltje etc. Gisterenavond zag ik een grijsaard, die zeker niet naar zijn voeteu keek, een tuimeling maken, recht voor de Hervormde kerk. Nu vraag ik nu er zooveel armoede en gebrek aan werk is kan het bestuur onzer gemeente geen weldaad verrichten, door onze straten begaan baar te maken, terwijl het tegelijkertijd velen een verdiend stuk brood zal geven? Van de Noordstraat kom ik al hortende en glijdende in de Nieuwstraat. 'k Zie daar het groote Nederlandsch logement. 'k Denk onwille- keurig aan Mr. Smeenge, het lid der Tweede Kamer, de begaafde spreker, die daar in de groote zaal weldra een voordracht zal houden over het nut van het oude „Nut". 'tis jammer, maar 'tis waar, wat ik zeggen wil, heeren, die 't programma of de advertentie zullen samenstellen, zet er onder „Na afloop bal", anders had je met je concert, soiree, of lezing wel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2