Alg emeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3110. Donderdag 7 Februari 1895. 35® Jaargang. Vlissingen in 1809. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. IPolitieli Overzicht Terwijl het lijk van den laatsten maarschalk van Erankrijk in het gebouw der Invalieden werd bijgezet, stroomde het volk, dat den lijkstoet had aangezien, naar het Parijsche Noorderstation om Rochefort, den vorigen bestrijder van het Keizer- rijk, den man der commune, den strijder voor Boulanger juichend in t# halen. Meest waren het werklieden met vrouw en kinderen. Velen droegen driekleurige vlaggetjes, maar ook roode bloemen vielen in het oog. In het station moest Rochefort zich aan de al te onstuimige geestdrift zijner vrienden onttrekken en later kon zijn open rijtuig slechts met moeite een weg banen door de menigte. Den volgenden dag schreef Rochefort in de Intransigeant, dat, wat hem het meest had ge- troffen, was, dat overal de eerlijke lied en hem het luidste hadden toegejuicht. Hij vertegenwoordigde inderdaad den tegenstand der rechtschapenheid tegen de dieven. De conservatieve bladen zeggen, dat twee volken in Frankrijk wonen. Het eene heeft Canrobert waardig en kalm naar zijne laatste rustplaats ge- leid, het andere tierend Rochefort in'gehaald. Het eerste vertegenwoordigt de orde en den eerbied voor de wetten, het laatste de gewelddadige revo- lutie, de bespotting van het verleden, dat fatsoen- lijken menschen dierbaar is. En te Lyon sprak dienzelfden dag Waldeck- Rousseau, die te gelijk met Felix Faure candidaat der republikeinen voor het presidentschap is geweest. Met donkere kleuren schetste hij den toestand des lands, die grootendeels wijtende aan het nog ontbreken van een budget en aan de aanvallen op den president der republiek. Wij hebben eene regeering noodig", zeide hij ten slotte, //die werkelijk regeert en niet terug deinst voor den naam //gematigde regeering" want Gambetta, wiens discipelen wij zijn, zou een gematigde zijn, wanneer hij thans nog leefde en na hem behoeft men voor eene gematigde politiek niet terug te schrikken." En het zijn niet alleen de aanvallen van tegen- standers, die het hoogste gezag in de republiek ondermijnen, indien ten minste het Journal de Rouen goed is ingelicht. Dit blad verzekert, dat de Ministers den vorigen president, Casiinir Perier, buiten de gewichtigste zaken hielden. Ridder- orden-verleeningen en de benoeming van ambtenaren las hij in de bladen, voordat de besluiten hem tet onderteekening waren voorgelegd. Poincare had hem niets gezegd van zijn plan van progres- sieve successie-rechteri, die Casimir Perier niet goed FEUILLETON. HI3TORISCHE NOVELLE GEORGE KEPPER. 80) z/Kies niet overijld partij ,z Waar is Henri "Wat wilt ge van hem z/Ik heb overdacht, wat mij te doen staat. Even als gij, en terecht, geen gemeenschap met mijn vader mogelijk acht, zoo hebben wij voortaan niets meer met elkander gemeen. Schuldig of niet hij is mijn vader. Niet alleen hebt gij hem den doodsteek gegeven nog eens, op arglistige wijze hebt ge u van mijne hand bediend, en dat stond u niet vrij z/Frangoise z/Mijn besluit is onherroepelijk, en gij kunt het niet als goedkeuren, zonder u zelve te verloochenen. Veel ben ik u verplicht; ik zal dit niet vergeten", en zij reikte liaar de hand. //Moogt ge nimmer berouw gevoelen over een daad, die misschien wat onberaden was." Zij liet Jane diep verslagen achter. Deze had met een wapen omgegaan, waarvan zij het gevaar- lijke niet berekende. Haar doodvijand willende treffen, had zij tevens zich zelve gewond. En nu bracht hij onwillekeurig weder verwijdering tusschen haar en 't geen haar lief en dierbaar was. Want Henri zou zwichtenhij mocht zijne vrouw niet dwingen om in tegenwoordigheid zijner keurt. Hij was te trotsch om zieh over zijne Ministers te beklagen, maar besloot reeds in October af te treden. De radicale schandalen in de Kamer deden daarna zijn besluit rijpen. De behandeling der Umsturz-Vorlage in de commissie van rapporteurs uit den Duitschen Rijksdag is niet geschikt om de aanneming van dat ontwerp in de openbare zitting te bevorderen. De tegenstanders van het wetsvoorstel weten het langzamerhand voor iedereen onaanemelijk te maken, door elke toevoeging te steunen, die de uitbreiding van het beginsel der wet ten doel heeft. Zoo nu weder door de aanneming van het amendement, waarbij ook de verheerlijk-ing van het duel strafbaar wordt gesteld. Deze toevoeging maakt III a voor de conservatieven en nationaal-liberalen onaan- nemelijk, volgens de verklarrng van Baron Von Stumm. En de kans, dat de geheele wet daarom verworpen zal worden, is zeer toegenomen. De afgevaardigde Liebermann (anti-semiet) heeft verklaard, dat hij en zijne vrienden tegen het ontwerp zullen stemmen, als er bepalingen in worden opgenomen, die hun beletten zouden tegen den Talmud op te treden. En dadelijk wordt een voorstel gereed gemaakt, om aan dien wensch der anti-semieten te voldoen, en ook voor hen het ontwerp //onaannemelijk" te maken. Uit de geheele beraadslaging in de commissie blijkt, dat men het maar niet eens kan worden over het begrip wat Umsturz is, en dat men be- vreesd is, strafbepalingen in de wet op te nemen, die zich later tegen de voorstellers zelven zouden kunnen keeren. De Japanners zijn de helden van dit einde der eeuw, gelijk de Franschen dit waren aan het einde der vorige. Zij maken het leven belangwekkend. De strijd om Wei-Hai-Wei is nog niet geeindigd. De sterke forten en batterijen op het eiland Liu-Kung-Tao, waarvan wij gewaagden, zijn nog niet alle in de handen der Japanners gevallen, gelijk eerst gemeld werd. De bezetting van Liu- Kung-Tao houdt stand, met een hardnekkigheid die de verbazing van de Japanners moet opwekken. Reeds twee dagen duurt de beschieting, en nog is de weerstand niet gebroken Maar gelijk we zeiden, de beste troepen van China zijn op dat eiland bijeenen het eiland is geheel ingesloten, zoodat ze geen enkelen uitweg meer hebben om op hun gewone inanier //aan den haal te gaan." Zij moeten nu wel vechten, of zij willen of niet. Zich krijgsgevangen geven doet een Chinees nu eenmaal nieten wegloopen kan hij niet. Er moeder te blijven, wanneer die tegenwoordigheid haar gehaat ge worden was. z/Wat is er?" voegde Jane onvriendelijk den be- diende toe, die haar kwam storen. z/Een briefje voor de jonge mevrouw." z/Geef maar hier." z/De man, die het mij gaf, drukte mij op het hart z/Geef hier; ik zal het haar wel ter hand stellen." Zonder een oogenblik te aarzelen, opende zij het slordig en met potlood geschreven briefje, zoodra de knecht de kamer uit was, en las //Framjoise Kom heden middag om zeven uur, vooral niet vroeger of later, aan de hut bij de oude boschwachterswoning achter Zomerlusthet is daar eenzaam. Ik wensch je voor het laatst te spreken." //Zou hij haar mij willen ontnemen Of zou hij werkelijk voor het laatst haar nog willen zien dacht zij. Zij sloot het briefje weder en schehle. z/Breng het maar even aan mevrouw," sprak zij tot den knecht. z/Ga nu gerust naar je vader, Frangoise," mom- pelde zij//maar ik zai er ook zijn BESLUIT. Wel was het eenzaam aan de hut bij de oude, sedert lang verlaten boschwachterswoning, waar Van Praet zijn kind hoopte te ontmoeten. Het was een kleine, open koepel van wortelhout, met een ruwe houten bank langs de wanden. Een eigen- schiet dus niet anders over, dan terug te schieten als op hem geschoten wordt. De laatste berichen uit Londen van gisteren luiden De dagbladen bevatten een telegram uit Che-Foo, waarin wordt gemeld, dat het gevecht om Wei- Hai-Wei den geheelen dag heeft geduurt. De Japanners namen nog niet alle forten op het eiland Liu-Kung-Tao. De veliezen aan beide zijden zijn zeer groot. Uit Shanghai wordt nog geseind, dat onder de vreemdelingen in Niut-Chang groote on- gerustheid heerscht. Blijkens de jongste telegrammen uit Wei-Hai-Wei hebben de Japanners in den avond van 2 Febr. den aanval hervat op de Chineesche forten, die op het eiland Liu-Kung-Tao tegenover Wei-Hai-Wei gelegen zijn. Den 3en Febr., des middags, boden die forten nog weerstand. Men schrijft Nu uit de berichten in de dagbladen blijkt, dat onze jeugdige Koningin eene liefhebster van schaatsenrijden is, mag wel eens herinnerd worden, dat ook wijlen Koning Willem III in zijn tijd veel van dat echt nationaal vermaak hield, evenals zijne beide broeders. Schrijver dezes herinnert zich, nu een 45 a 50 jaar geleden den toenmaligen kroonprins en de beide andere zoons van Koning Willem II meer- rnalen op scliaatsen te hebben gezien op het zoo- geriaamde ijsveld nabij het Hollandsche spoorweg- station in Den Haag, dat destijds druk bezocht werd door de schaatsenrijders, die een ruiiner terrein wenschten dan de vijvers in het bosch aanboden. De drie prinsen waren alien kloeke rijders en bewogen zich met de grootste ongedwongenheid onder het publiek. Ook zij kenden blijkbaar den oud-Hollandschen regel, dat op het ijs alle standen gelijk zijn. Van de drie broeders was de middelste, prins Alexander, de beste en vlugste rijder. Ge- woonlijk reed hij reeds af, terwijl de kroonprins en prins Hendrik nog bezig waren met hunne scliaatsen te laten aanbinden evenwel om, na eenige keeren over de baan gezwierd te hebben, terug te keeren en op zijne broeders te wachten. Hij was het ook die voorop ging, wanneer de prinsen geza- menlijk reden, hetzij aan een stok, hetzij door op te leggen. Dikwijls ook reed de kroonprins te zamen met zijn jongsten broeder, terwijl dan prins Alexander door alleen te rijden aan het publiek lijke deur had zij niet; de ingang werd slechts aangegeven, doordat daar zich geen bank bevond. Vlak bij dien ingang was een zodenbank, waar- achter een hoog opgaande dichte bosschage zich verhief. De open plek in de nabijheid werd door zwaar hout begrensd, dat een donkere schaduw van zich gaf en het oord weinig gezellig maakte. Toen Jane, die zich gehaast had, daar kwam, was er nog niemand. De plek kwam haar goed gekozeu voor bijna nooit zag men daar menschen, en de straatweg was er ver van daan. Zij kon zich niet bedriegener was daar slechts een zoodanige hut en in de verte zag zij de oude, zeer vervallen boschwachterswoning. Veel ging er bij Jane om. Wat zou hij in zijn schild voeren of zou hij voor berouw vatbaar zijn Frangoise had zijne wenschen reeds voor- komen; zij zou haar verlaten hij had haar al weder een haar dierbaar geworden pand ontnomen. Wel was het een vernederende rol, die zij hier op zich nam maar het gold haar levensgeluk. En toen zij iemand hoorde naderen, verborg zij zich achter het dicht gebladerte, vast van voornemen, om ditmaal voor niets terug te deinzen en hem te beletten, ten tweeden male haar geluk te ver- woesten. Hij was hetWat was hij vermagerdwat stond er een lijden op die trekken te lezen. Met argus-oogen bespiedde zij al zijne bewegin- gen. Hij haalde een pistool voor den dag en legde dit met zijn horloge op de kleine houten tafel, die voor de bank stond, waarop hij als gebroken neerzonk. z/Gerechte hemel, wat zal ik bijwonen," dacht Jane, die een dergelijk schouwspel niet verwacht had. ongezocht gelegenheidj'gaf om zijne sierlijke bewe- gingen te bewonderen. Voor de Hagenaars was het steeds een genot de drie zoons des Konings op schaatsen te zien, vroolijk, opgewekt en minzaam tegenover alien. Ook de latere prins Willem van Oranje (oudste zoon van Koning W illem III) hield veel van schaatsenrijden en was die kunst meester. Den lateren prins Alexander, hoewel zijn gezondheids- toestand minder gunstig was, heeft men mede ineermalen op schaatsen gezien. Nadat eergistermiddag de Eerste Kamer Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting had aange- nomen, kwam Hoofdstuk Waterstaat aan de orde. De lieer Van Nispen tot Pannerden drong aan op verbetering van den IJsel en wijziging der wet op de Postspaarbank. De heer Breebaart bestreed de motie-Gerritsen, omtrent minimum-loon en maximum-arbeidstijd, en vroeg nadere inlichtingen omtrent de water- keering bij Callantsoog. De heer Van Lier gaf eenige opmerkingen over betere verkeermiddelen in Drenthe, waarbij de heer W. Cremers zich aansloot. De heer Wertheim bepleitte het belang van telegraaf-ambtenaren. De Minister beloofde overweging van verschillende wenschen. Hoofdstuk M aterstaat is daarop aangenomen. Naar men verneemt heeft Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer, wegens drukke bezigheden bedankt voor de door hem gedurende vijf achtereenvolgende jaren be- kleedde betrekking van voorzitter van het hoofd- bestuur der //Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland" en is in zijn plaats tot voorzitter benoemd de heer Mr. E. Fokker, lid van de Eerste Kamer te Middelburg, die dadelijk deze functie heeft aanvaard. Ten gevolge van het toenemend ijs op de Schelde, van af Hoedekenskerke naar Antwerpen, worden thans geen binnenloodsen verstrekt aan schepen boven de 20 voet diepgang, met uitzon- dering van geregelde lijnbooten, die een vaste plaats aan de kade te Antwerpen hebben. Ten gevolge van het ijs geschiedt thans den overtocht van de posten van Zierikzee naar Bergen-op-Zoom, in het veer tusschen Viane en Stavenisse, alsnu bij daglicht, zoodat die, anders om 2 uur 's nachts, alsnu eerst om 8 uur van Stavenisse naar Bergen-op-Zoom vertrekt. z/Ik ben besloten ik wil haar niet terug zien sprak Van Praet voor zich uit, peinzend en toch alsof hij tot een wezen, dat hij in gedachte voor zich zag, het woord richtte en Jane ving gretig de in gedachten uitgesproken woorden op. Voor dat zij hier kan zijn, zal dit wapen mijn straf voltooid hebben. Zij zal mij de oogen sluiten maar ik zal ze niet behoeven neer te slaan voor het eenig wezen op aarde, dat mij lief en dierbaar is. Ik leg haar een harde beproeving op doch dien laatsten liefdedienst mag ik wel van haar vergen Het was Jane vreemd te moe. Wat moest zij doen zij kon dien man toch niet voor hare oogen zien sterven. En toch hem het leven redden Neen, zij zou den moed hebben, niet te voorschijn te treden. //Zoo dadelijk kan zij komen," ging de ramp- zalige voort en hij strekte de hand naar het wa pen uit. //Ik sta dan nu aan den rand van 't grafgij hebt u gewroken, Janege hebt goed getroffen." Zij was onder den invloed van dit onverwachte tooneel stil naar voren gekome'n. Hij zou niet aarzelenzij gevoelde het. Een bittere gedachte rees op bij hem, die op 't punt was, van dit leven te scheiden, daar het bestaan hier hem ondragelijk geworden was. Moest hij, na een langdurig ziekbed, gespaard zijn gebleven om van haat den doodsteek te ontvangen En toch was het billijk Hij zag op zijn horloge en luisterde gespannen. Onwillekeurig maakte Jane eene beweging; hij dacht dat zij Frangoise naderde, maar durfde niet omzieu; haar aanblik zou hem den moed TEH \EIZEVS(HE HIUUVI BBi< lilnri verscliijiit VaandaK-, Woenadaa- en Vroj«!s»«» voikI 1*IJ den nitgever I*. Jf. V A 1 IB K HIDE te Ter At DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1