Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. No. 3107. Donderdag 31 Januari 1895. 35e Jaargang. Openbare Vergadering Vlissingen in 1809. Binnenland. ABONNEMENTr Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer/0,10. Grootereletter! worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Kamer van Koopkandel en Fabrieken te Ter Neuzen. op Donderdag 31 Januari 1895, namiddag 7 uur. H. C. E. VAN IJSSELSTIJEN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. folitleli Overzicht. In geheel Duitschland is Zondag feest gevierd, ter gelegenheid van den verjaardag des Keizers. Zelfs de pers heeft uit louter vreugde een dansje gemaakt op het bal door haar Zaterdagavond gegeven en waarop ook de Rijkskanselier aanwezig was. De Duitsche bladen bevatten meters berichten over de feestelijkheden daar gevierd, overal, zelfs in het buitenland. Er wordt altijd veel werk gemaakt van den verjaardag des Keizers door den Keizer en door het meerendeel van het volk. Ditmaal is hij echter met zoo mogelijk nog meer geestdrift gevierd dan anders. "Want naast den verjaardag des Keizers stond de verjaardag van den oorlog van '70. Dit jaar, 15 Juli, zal het vijf en twintig jaar zijn geleden dat de oorlog met Frankrijk werd verklaard. De Duitscher is trotsch op dien krijg, die de eenheid des Rijks heeft gebracht. En daarom was het te voorzien, dat er dit jaar iets bijzonders moest gebeuren, om het jaar der schitterende wapenfeiten te herinneren. Doch men wist ook, dat de vijand van '70 prikkelbaar is, licht geraakt en, al gebeurt het meestal zonder ramoerig weege- klaag, toch trenrt om het stuk gronds dat hem is ontnomen en zich op de lippen bijt bij de gedachte aan de nederlaag van voor vijf en twintig jaar. Wilden de Duitschers, en aan het hoofd van hen de Duitsche Keizer, het jaar 1870 herdenken, dan moest dit geschieden met zeer veel tact, met zeer veel beleid, opdat het eigen feestgedruisch niet tartend en sarrend in de ooren zou klinken van den overwonneling van '70 wat toch zoo licht kan geschieden. „Nationale wonden liebben des te voorzichtiger behandeling noodig om te heelen, hoe gevoeliger en hartstochtelijker het volksbewustzijn is, waaraan die wonden zijn toe- gebracht". De Duitsche Keizer heeft nu het volgende bevel uitgevaardigd, waarvan wordt gezegd dat er een „zarte Grossmuth" in ligt en dat elders wordt FEUILLETON. 1IISTORISCHE NOVELLE GEORGE KEPPER. 27) Het was een schoone avond in de maand Augustas de woning van Henri, aan den Biltschen weg gelegen, werd door de stralen der ondergaande zon beschenende frissche avondkoelte drong door de open ramen binnen. Met hun drieen zaten zij in de gezellige kamer, wanneer wij ten minste het lieve kind, dat door alien om het zeerst vergood werd, over 't hoofd zien. Vroolijkheid heerschte daar binnen en het gelnk sch^n zijn rozenkleurigen stempel op aller gelaat gedrukt te hebben. Frangoise was bezig aan een handwerk, Henri had het nieuws- blad, met allerlei overdreven berichten gevuld, op zij geworpen en Jane d'Alincourt deed niets, maar genoot op hare wijze in de beschouwing van het twintigjarig vrouwtje. Daar zij weinig correspondentie hadden, waren zij een weinig benieuwd een brief te ontvangen, aan Henri gericht. ,/Van wien kan dat wezensprak hij. „Tk weet geen sterveling als Gerond, die mij schrijven kan, en zijne hand is het niet." z/IIet is toch niet van Marie vroeg mevrouw d'Alincourt. z/Neen, een geheel onbekende hand." Hij opende den brief en las hardop. //Pas aangekomen, was mijn eerste opwelling naar mijn Wat is dat geprezen, omdat de vorst zich daardoor zoo goed tot het volk heeft gewend. Dat bevel bevat o. a. het volgende //Derhalve bepaal Ik, om tevens den troepen een waarneembaar teeken hunner trot- sche herinnerinnen te geven, dat, zoo dikwijls in den tijd van 15 Juli van dit jaar tot aan 10 Mei van het komende jaar, de vaandels worden ont- plooid, alle vaandels en standaarden aan welke mijn grootvader, de groote Keizer en Koning, Zijne Majesteit Wilhelm I, voor het deelnemen aan dezen krijg een onderscheiding heeft verleend, met eikenloof znllen worden versierd en de eerste stuk- ken geschut van die batterijen, welke daarbij gevochten hebben, kransen van eikenloof zullen dragen. Moge mijn leger zich steeds herinneren, dat alleen godsvrucht, trouw en gehoorzaamheid in staat stellen tot daden, waardoor de grootheid van hen en het vaderland is geschapen." De boodschap van den president der Fransche repnbliek aan de Kamer en den Senaat is eergisteren voorgelezen. Het was een moeilijke taak voor den heer Faure daarin te spreken over zijn voorganger. Hem te roemen ging niet aan, want dan zou het zijn alsof zijn besluit om af te treden werd goedgekeurd. Onedelmoedig daarentegen ware het geweest hem te gispen. Om deze moeilijkheid te vermijden, heeft de president besloten slechts terloops van zijn voorganger gewag te maken. Daarentegen legde de heer Faure nadruk op de beteekenis, die hij hechtte aan zijne verkiezing. Hij ziet er een hulde in aan //de arbeidzame democratie, waartoe hij het zich een eer rekent te behooren." Deze woorden waren naar het hart der Kamer en wekten toejuichingen. Overal in Europa wordt hulde gebracht aan de nagedachtenis van den Russischen Minister Von Giers. Men wist weinig van dezen stilzwijgenden staatsman, wiens heengaan buiten den kriag van zijne onmiddelijke omgeving slechts gelijdelijk zal worden gevoeld. Hij behoorde niet tot de schit terende staatslieden, als Nesselrode en Gortchakoflf, met wier overlijden een tijdvak in de geschiedenis schijnt afgesloten te worden. Toch was hij grooter dan dezengedurende de dertien jaren van zijn Ministerschap heeft men hem nooit een foot ten laste kunnen leggen. Hij werd beschouwd als een werktuig van den Czaar, die zelf het beheer van de buitenlandsche zaken leidde. Doch zeker zou de Czaar een hoogst moeilijke taak daaraan gehad hebben, indien hij Hij zag naar de onderteekening en las verbaasd in stilte verder. //Van wien is die brief; waarom houdt ge zoo eensklaps op vroeg Frangoise nieuwsgierig. //Van een goed vriend die je ook niet geheel onbekend is." z/Wat zou hij bedoelen dacht Jane. //Is het gepermitteerd vroeg Frangoise, de hand naar het papier uitstrekkende. Neen toevallig niet. Je zult nog een oogenblik je ongeduld moeten bedwingen." Stel ons gerust; er dreigen toch geen nieuwe gevaren vroeg Jane, van een onaangenaam voorgevoel vervuld. z/Integendeel, het bericht isjuist van heugelijken aard vooral voor Frangoise." z/Zeg gerust wat je hebt mee te deelen. Ik ben op alles voorbereid," zeide Franchise. z/Op alles Veronderstel eens, Frangoise dat ik tot je sprakje dacht indertijd geheel alleen op de wereld te staan, maar de Voorzieniglieid" //Zou die brief tijding van rnijne Maar dit kan niet. Wees niet zoo wreed mij met een ijdele hoop te vleien haar, die een goede moeder voor mij was, heb ik zien brengen naar haar laatste rustplaats, en mijn vader is evenzeer mij ontvallen." z/Zou het waar zijn mompelde Jane. //Was er dan geen mogelijkheid, dat men ons verkeerd heeft ingelicht vroeg Henri. z/Zou mijn voorgevoel mij niet bedrogen hebben Spreek Henri, folter mij niet langerIs die brief van van mijn vader Maar geef dan antwoord." z/Zou ik zoo veel omwegen gebruiken niet ter zijde werd gestaan door de groote kennis, de verbazende wilskracht en de diplomatieke gaven van den heer Von Giers. Rusland is in dien tijd met groote schreden voorwaarts gegaan. Zon der oorlog heeft het zijn macht en invloed zien toenemen, zoodat het woord van Rusland wet geworden is op het vasteland van Europa. Wat hiertoe door den heer Von Giers, wat door Czaar Alexander is bijgedragen, zal de geschie denis eenmaal uitwijzen. Volgens Chineesche berichten zouden de Ja- panners herhaaldelijk hebben getracht Wei-Hai- Wei stormenderhand te nemen, maar zouden zij zijn afgeslagen en zou eene poging der vloot van Japan, de forten van de tractaathaven Cheefo te beschieten, door de oorlogsschepen der Europeesche mogendheden zijn verhinderd. Merkwaardiger is, wat uit Jokohama wordt ge- meld. Daar was van generaal Notsoe bericht ontvangen, dat een Tartaar, Loekor Ariskang ge- naamd, uit het Oostelijk deel van Mandschoerie, in het kamp der 5e divisie was gekomen en over de woeste plunderingen der Chineezen zich had beklaagd. Hij bood tegelijkertijd den bijstand van 60,000 man voor een aanval op Moekden aan, om wraak te nemen op de Chineezen. De man was vriendelijk ontvangen. Zijne reiskosten werden vergoed, maar zijn aanbod werd geweigerd. Verder meldt de Japansche generaal, dat vele smeekschriften waren ontvangen van inwoners uit den omtrek van Liaoe Yang, die den Japanners verzochten, hun land zoo spoedig mogelijk te bezetten. Onze regeering is, zooals men weet bezig na te gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn aan de aangrenzende Staten eene regeling voor te stellen, volgens welke alleen bepaaldelijk aan te wijzen ernstige veeziekte, niet mond- en klauwzeer in het vervolg een reden zouden mogen zijn tot sluiting der grenzen. Gevallen van sluiting der grenzen, op grond van het voorkomen van £en enkel ziektegeval, komen, voor zoover den Minister van buitenlandsche zaken bekend is, niet, of in elk geval slechts uiterst zelden voor. In het algemeen echter wordt zijns inziens tot het weren van vreemd vee te spoedig besloten, en dit zon bij eene regeling als boven- bedoeld, veel verbeteren. Afsluiting der grens op bepaalde punten, wanneer slechts in dene enkele grensprovincie besmettelijke veeziekte voorkomt, z/Ja je ziet er zoo gelukkig uit, je deelt in mijn zaligheid. Mijn vader leeft hij leeft Nu durfde Henri haar den brief gevendie behelsde werkelijk de tijding, dat Framboise's vader den dood ontkomen, dat hij naar Engeland vervoeril en het na lange navorschingen hem eindelijk gelukt was, het verblijf zijner dochter uit te vinden, zoodat hij Henri verzocht, met de noodige omzichtig- heid haar op zulk een tijding voor te bereiden. Reeds binnen een uur zou hij haar komen omhelzen i/O God, hoe dank ik u, dat Gij mij de kracht hebt gegeven, die blijmare te vernemen, zonder mijn bezadigdheid te verliezen. O, waar is hij Er staatnog een uur dat zal een eeuw duren" Voorzeker waren de innige dankbaarheid, de hevige opgewondenheid oorzaak, dat zij, noch Henri, had acht geslagen op de vale bleekheid zijner moeder. Maar nu toch voegde Henri haar toe z/Hoe is het moeder gij deelt altijd zoo in onze vreugde en smart." z/Ik deel daar ook in ik ben zeerver- lieugd, dat Framboise's vader nog in leven is." z/lk heb mij goed gehouden, niet waar?" sprak Frangoise, naar de sofa gaande. //Maar 't is mij zoo zeldzaam te moede." z/Toe Fraugoise, blijf nu bedaard." "Ik had me voorgenomen, je hartelijke voor- zorgen niet te beschamen. Verplaats je eens in mijn toestand Je cordaatheid heeft mijn stoutste verwachtingen overtroffen. Maar tracht nu wat te bedaren, beste meid Jane had intusschen zich naar hare kamer ligt in de richting der Duitsche regeering en had laatstelijk met betrekking tot de provincie Limburg plaats, zoodat voor dat geval afzonderlijke regeling vooralsnog minder dringend voorkomt. Ook is den Minister niet gebleken, dat bij het heerschen van besmettelijke ziekten, de toelating van vee en mest voor beweiding, beakkering en bemesting der grenslanderijen door Duitschland zou worden bemoeilijkt. Wei is onlangs door de Regieringsprasident van Aurich de invoer van mest en melk uit Groningen verboden, doch dit verbod, waartegen onzerzijds onverwijld bezwaar is gemaakt, zou, volgens hetgeen aan den Ned. gezant te Berlijn te kennen werd gegeven, zoo worden toege- past dat de grensbewoners, met name de proprie- taires mixtes, er zoo weinig mogelijk onder zouden lijden. Klachten van die zijde werden dan ook tot nog toe niet vernomen. Een en ander neemt echter niet weg, dat de vraag in overweging is, in hoever het aanbeveling kan verdienen dezerzijds het initiatief te nemen tot het aanknoopen van onderhandelingen met Duitschland over eene dergelijke regeling in zake het grensverkeer, als met Belgie werd gesloten en waarop spoedig de goedkeuring der Staten-Generaal zal worden gevraagd. In het thans in Duitschland geldend verbod op den invoer van vee uit Nederland zijn de varkens begrepen. Ook door deze dieren toch kan mond- en klauwzeer worden overgebracht. Zoolang mede volgens het enkele dagen geleden ontvangen bericht van den gezant te Berlijn die ziekte bier te lande nog in eenigszins belangrijke mate heerscht, schijnt op wedertoelating onzer varkens in Duitschland weinig vooruitzicht te bestaan. De Min. beseft echter al het gewicht der zaak en verzuimt niets om de Duitsche regeering tot minder strenge maatregelen ten aanzien onzer varkens te bewegen. De Minister van waterstaat heeft het afdeelings- verslag der Tweede Kamer over het ontwerp, houdende bepalingen tot beveiliging bij het ver- blijven in fabrieken en werkplaatsen, uitvoerig beantwoord. Hij hoopt wetten tot stand te brengen tot bescherming van leven en gezondheid der werklieden. Bepalingen van sociale wetgeving maken geen bescherming der industrie noodig. De regeering handhaaft hare meening omtrent invoer van protectie. Zij acht de goede.werking der arbeidswet vaststaand. Van een algemeen wetboek voor den arbeid kan eerst sprake zijn na ondervinding met arbeids- en begeven en was voor den ons bekenden lessenaar gezetenzij verborg weer het hoofd in de handen en snikte luid. Wat toch de reden was, dat een blijmare, die zoo nabq het geluk harer dochter betrof, zoo zonderling op haar werktezij zuchtte en weende. Nu eens kwam een bittere trek haar om den mond, dan schudde zij neerslachtig het hoofdaarzelend liep zij weder de kamer door. Doch zij scheen tot een besluit te komen. z/Neen, ik heb den moed niet, om nog meer te lijden," sprak zij halfluid//de Voorzienigheid zelve kan het niet anders willen Kan ik mij ook vergissen Welnu, dan zal dit wel blijken En zij opende een lade en nam daaruit een briefje, waarom zij een couvert deed. Diep in gedachten verzonken, hield zij het couvert in de hand en be- zag aarzelend de enveloppe, waarin zulk een on- aanzienlijk stukje papier was besloten. Maar een oogenblik daarna sloot zij de lade, droogde hare tranen af, trachtte haar gelaat een meer opgeruimde uitdrukking te geven, en zocht toen hare schoon- dochter op. z/Ik gevoel mij wat beter," voegde Frangoise haar te gemoet//de verrassing was te groot." z/Je vader zal spoedig komenik geloof dat het beter is, wanneer wij je alleen laten." z/Waartoe, moeder? Bij zulk een ontmoeting zijt ge geen van beiden te veel." z/Toch is het beterniet, Henri z/Ik was reeds van dat gevoelen," zei hij. Hij stond op, drukte Frangoise de hand, en verliet het vertrek. z/Nu, ik volg Henri want weldra kan je vader bier zijn," zeide Jane. //U komt immers dadelijk TER \EIZE\SCHE KlllltVI o l>it hluil verscliijnt Maandaf;., Woensdai;- en Vrijdajfavonil by den uitgever P. J. V A IK I> K I AIDE te Ter A'enien. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1