Gemengde berichten. de heeren F. B. 's Jacob, als burgemeester van Rotterdam, G. H. Lambert, als burgemeester van Kralingen en aan Mr. J. D. A. van Blommenstein, als burgemeester van Charlois en is benoemd tot burgemeester der nieuwe gemeente Rotterdam de lieer F. B. 's Jacob voornoemd. Te Glasgow worden aan de fabriek van de heeren John Elder C°. voor de maatschappij ,/Zeeland" 3 stalen raderstoombooten naar eenzelfde type vervaardigd. Deze schepen zullen een twintig- mijlsvaart moeten verkrijgen, waardoor de nachtreis tusschen Vlissingen en Queensborough tot ongeveer zes uren zal worden teruggebracht. Met deze schepen zal de reis van Londen naar Rotterdam in 9 uur te doen zijn. Ds. Rogge heeft van zijne vroegere gemeente te Nieuwendam, als blijk van sympathie, ontvangen het werk van Prof. Veth, //Java", fraai gebonden, met bijvoeging van een album met de handteekening van de gevers. Naar aanleiding van het rapport, betreffende het goudschip de Lutine, waarin o. a. wordt- ver- meld dat het bedrag der waarden, bestemd voor Hamburg en in genoemd schip geborgen, onbekend was, doet de heer T. Bakkers, te Leeuwarden, in de Leeuw. Ct. de navolgende mededeelingen In de Leeuw. Ct. van Zaterdag 26 Oct. 1799 komt het volgende bericht voor Londen, 8 October (over Hamburg). De bank heeft besloten om eene groote somme in baargeld te betalen aan onze op Hamburg handelende kooplieden, welke tegelijk de vrijheid hebben ver- kregen om dit geld naar Hamburg uit te voeren. In de Leeuwarder courant van 13 Nov. 1799 Londen, den 25 Oct. (over Parijs). Den 20 dezer is te Plymouth binnengekomen het Spaansche fregat Thetis, hetwelk van de Havana naar Ferrol zeilde en aan boord had, behalve vele koopman- schappen, een en een half millioen piasters in geldhetzelve is genomen door het Konings- fregat l'Etalion, hetwelk met de fregatten Najade en Alemene op de kust van Portugal kruiste, die dan ook jacht maakten op een ander Spaansch schip met cochenille en drie millioen piasters beladen, en hetwelk door de l'Etalion eene laag had gekregen toen het de Thetis vervolgde. Daartegen hebben wij op de hoogte van het Vlie verloren fregat la Lutine, hetwelk, behalve een groot aantal passagiers, honderd en veertig duizend ponden sterling aan boord had voor de armee aan den Helder en daarna eene aanzienlijke somma gelds naar Hamburg moest overbrengen, om aldaar het crediet van den handel te onder- steunenzoodat het verlies aan geld alleen op vijfmaal honderdduizend ponden sterling wordt gerekender is slechts een man van de equipage gered. En vervolgens In het nummer van 23 November 1799. Onder de personen van aanzien, die met het gebleven fregat Lutine omkwamen, was ook de hertog van Chattillon, zoon des hertogs van Luxemburg. Het gerucht dat verscheidene assuradeurs van geld en effecten, die met het fregat Lutine ver loren zijn gegaan, geweigerd hadden de assuran- tien te betalen, uit hoofde dat gemeld fregat, in plaats van direct naar Hamburg, eerst naar Texel was verzeild, is ongegrond bevonden. Zijnde deze zaak tot genoegen van alle de daarbij belang- hebbenden geschikt geworden. TER NEUZEN, 25 Januari 1895. Met het spuien van het Kanaal alhier is men heden begonnen, alleen met de groote of Westsluis, daar de kleine of Oostsluis een defect aan de deuren heeft. Door het vele water in Belgie was het noodzakelijk tot aftappingen over te gaan. Op de Spijkerplaat bij Vlissingen is gisteren nacht, hoog op de plaat, gestrand het Belgische stoomschip l'Esperance van Middlesbro naar Ant- werpen bestemd. Met het volgende hoog water is het schip niet vlot gekomen en kon een sleepboot niet nabij het vaartuig komen. Heden is voor de rechtbank te Middelburg een aanvang gemaakt met de iustructie inzake de aanvaring eener Belgische loodssloep op de reede te Vlissingen, tengevolge waarvan de bekende ramp op 14 Nov. 11. heeft plaats gehad, door het Engelsche stoomschip Sea Gull. Zaamslag, 24 Jan. De vereeniging „In 't belang der landbouwers" alhier, besteedde heden aan de levering, franco op den wal te Ter Neuzen, van smeekte was slechts, omdat hij vreesde dat Frangoise, geheel alleen en zonder middelen, Utrecht niet zou bereiken, terwijl hij haar zoo gaarne dadelijk de stad zou zien verlaten. Mocht lord Chatham als soldaat geen hulp verleenen, als mensch was hij zooveel te eerder bereid, ondersteuning te geven, en met de innigste erkentelijkheid verliet Henri den braven adiniraaldeze deed namelijk vrijwillig de belofte, zoolang mogelijk Henri vrijheid van handelen te gevenhij bood hem zelfs een vol- doende som gelds aan, en beloofde, zich des noods met de zorgen voor het meisje te zullen belasten, zoolang zij nog niet in staat zou zijn, de reis te aanvaarden altijd, wanneer de krijgsgebeurtenissen hem dit zonden veroorloven. (Wordt vervolgd.) 1°. 249,300 K.G. ammoniak-superphosphaat. Hiervoor schreven in de heeren Vaessen-Steinhaus te Rotterdam voor f 7,27 Maatschappij tot ver- koop van hulpmesstoffen te Dordrecht voor 7,09 P. J. van Aardenne te Dordrecht voor 6,99 Standaert te Balgerhoeke voor 6,90. 2°. 49,700 K.G. chilisalpeter, waarvoor werd ingeschreven door de heerenA. Snelleman te Dinteloord voor 10,15; Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor f 10,07 4; Standaert te Balgerhoeke voor 10,07 D. J. Oggel te Axel voor 10,04; alles per 100 K.G. Gegund aan de laagste inschrijvers. Zaamslag. Door den stormvloed van 23 dezer is aan de Kleine Huissens- en Eendragtpolders, ongeveer terzelfder plaatse als met den storm in December, 240 M2 steenglooii'ng uit-of weggeslagen. Sas van Gent, 25 Jan. Gisteren werd onder deze gemeente langs den spoorweg in een sloot het lijk gevonden van J. S., surveillant bij de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen, wonende te Selzaete en heden kwam hier aan de justitie uit Middelburg met twee deskundigen om de lijk- schouwing te verrichten pas thuis van IJzendijke waar een dergelijk geval met eene vrouw had plaats gehad. (Zie ons bericht uit IJzendijke.) Westdorpe. Door den raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van verleden Donderdag de heer Dr. Trouw, arts, te Axel, de genees- kundige diensten alhier tijdelijk opgedragen, en werden tot leden van het stembureau bij de a. s. verkiezing voor den lid der Provinciale Staten benoemd de heeren Ch. Steijaert en P. van Waes, de overige leden tot plaatsvervangers. IJzendijke, 22 Jan. Heden morgen is uit het zoogenaamd Franschmansputje nabij't gehucht ,/het Oudeland" levenloos opgehaald de aldaar woonachtige jongedochter Pr. A. Naar men veronderstelt moet hier aan misdaad gedacht worden, omdat de kleeren van het slacht- offer gescheurd, haren schoudermantel en hare muts afgerukt gevonden zijn en bovendien uit hare portemonnaie de eenige gulden die zij toe- vallig bij zich gestoken had vermist is geworden. Het meisje, een toonbeeld van braafheid en deugd, keerde huiswaarts van een vrienden bezoek in hare buurt, voorzeker onbewust dat zij hare ouder- lijke woning niet meer levend zou binnenkomen maar bovendien tot hartverscheurend verdriet en ontsteltenis van hare familiebetrekkingen, die in den waan verkeerden dat zij bij hare vrieudin was blijven slapen. Biervliet, 24 Jan. Zondag j.l. zijn tal van ingezetenen in de herberg van I. de Nijs vergaderd geweest tot het oprichten van een vereeniging ter uitkeering van gelden bij het verlies van varkens. Zulke vereenigingen zijn in vele Cadzandsche ge- meenten gevestigd, als te Sluis, Aardenburg, Breskens enz. en voorzien wezenlijk in een dringende behoefte. Zondag a. s. zal een tweede vergadering op het nabijgelegen Driewegen gehouden worden. De oprichting is reeds verzekerd, doch eerst in Februari, wanneer een bestuur gekozen is, zal de vereeniging gevestigd kunnen heeten. Borssele, 24 Jan. De passagiers, die gisteren met de boot van twee uur tien uit Ter Neuzen hier aankwamen, zullen voorzeker hun toclitje in de roeiboot niet spoedig vergeten. Door den hevigen wind en de hooggaande golven kon de gewone aanlegplaats niet bereikt worden, maar werden de veerschippers gedwongen koers te zetten naar de haven, waar ze gelukkig behouden aan kwamen en de passagiers aan wal konden gaan. Met behulp van een paar stoere schippers-werd daarna naar het veer teruggeroeid. De golven stegen zoo hoog, dat van den wal van de roeiboot soins niets te zien was. Zoo nu en dan waren alleen de petten der wakkere roeiers zichtbaar. Gelukkig werd ook deze tocht zonder ongelukken volbracht. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Hage veroordeelde gister J. F. d. W. en P. L., beiden wageumakers te Hontenisse, wegens meineed tot een jaar gevan- genisstraf. De Middelburgsche rechtbank had beiden vrij- gesproken. Kantongereclit te Ter Neuzen. De huisgezinnen ait het overstroomde Strijen, die voorloopig een onderdak hadden gevonden in de school te Poortvliet, zijn thans meerendeels elders ingekwartierd. De leerlingen der school ontvangen nu weder onderwijs in de daarvoor bestemde localen, met uitzondering van eene klasse die voorloopig in de consistorie van de herv. kerk school houdt. Uit Scheveningen meldt men Ten gevolge van het wassende water zijn eer- gisteren verscheidene schuiten vlot geraakt en tegen elkaar gebotst. Vooralsnog schijnt de schade zich te bepalen tot het wegslaan van planken en rollen en het indeuken van een paar wrakken. De dijk die bij de Keizerstraat is aangelegd, is vanwege Delfland met zakken zand versterkt, omdat daar de zee hoog stond. Leden van Delf- land's bestuur zijn daarbij aanwezig. De straatweg is op sommige plaatsen van 1 tot 2 meter afgenomen, zoodat enkele schuiten, die daar lagen, naar beneden zijn gezakt. De slagen, die voor het vervoer der schuiten waren gemaakt, zijn grooten- deels verwoest evenals de getimmerten die voor de reparatie van sommige schuiten daartegen waren aangebracht. Er wordt beweerd dat de assurantie den 12cn Januari de verzekering had opgezegd omdat niet voldoende was gezorgd voor de beveiliging van de nog aanwezige schuiten in dat geval zou de schade nu komen voor rekening van de reeders. Uit Rotterdam schrijft men van eergisteren De N. W. wind die vrij krachtig heeft gewaaid, vergezeld van hevige sneeuw of regenbuien, heeft ons in den loop van den middag weer een vrij hoog tij water bezorgd. Boompjes, Wijnhaven, Leuvehaven, Blaak, in het kort alle aan het water gelegen havens en de in de onmiddellijke nabijheid gelegen straten stonden goed 4 uur weder blank. Daar het water ook thans weer vrij eensklaps is komen opzetten (om 2 uur stond het teruau- wernood gelijk met den kant, terwijl het om 3.26 zijn hoogste punt moest bereiken), hebben velen er zich weer door laten verrassen, zoodat er wel weer wat schade zal zijn. Althans aan die havens, waar de schepen de goederen op den wal lossen, lagen verschillende artikelen en daaronder zeer waardevolle, heden- namiddag weer te drijven. Van eergisteren meldt men nog Evenals bij den vorigen hoogen vloed, is ook heden het water door blijven vloeien, lang nadat het reeds zijn hoogste punt bereikt moest hebben. Gelijk reeds gemeld moest het om 3.26 nm. hoog zijn, terwijl de hoogste stand eerst om 5 uur aan de pijlschaal werd waargenomen, zijnde 3.18 M. boven R. P., dus nog belangrijk lager dan van 22 op 23 Dec., toen 3.75 M. boven R. P. kon worden aangeteekend. Het water van de rivier de Lek voor Kuilen- burg is in de laatste dagen zoo sterk gewassen, dat de havenkade weer gedeeltelijk onder water staat. De rivier de Waal is in de laatste dagen buiten- gewoon gewassen. Binnen 3 dagen steeg het peil voor Tiel niet minder dan 3 M. De lig- en laad- plaatsen zijn bijna overal onder water geloopen, evenals alle lager gelegen uiterwaardeu. Ook de binnendijks gelegen landerijen krijgen al last van het kwelwater. Reeds lang voor den bepaalden tijd 10 uur was Woensdag ochtend de Heiligen- weg te Amsterdam afgezet door de politie. Er verdrong zich een ontzettende menschenmassa in de aangrenzende straten om getuige te zijn van 't geen er zou voorvallen bij de executoriale ver- kooping van Reens inboedel. Meerdere winkeliers o. a. de firma Schakel hadden uit voorzichtigheid voor de ruiten planken laten spijkeren. Men ventte met De opstand en hier en daar werden onder het opdringend publiek stompen uitgedeeld. Zoo werd het 10 uur. Toen Reens, zijn partijgenooten en een menigte belangstellenden waren binnengekomen en de ge- bruikelijke formaliteiteu hadden plaats gehad, be- gon de verkoop. De deurwaarder kondigde aan dat er geen bod mocht worden gedaan onder de 25 centen. Deurwaarder," vroeg Reens, /staat die bepaling in de wet, of maakt ge haar zelf?" //Dat is mijn zaak," was het antwoord //Ik weet genoegzaam wat ik doe." z/Dan zal ik mij onder protest er in schikken," verklaarde Reens. Het liep nu nogal vlug van stapel. Elke bieder moest telkens het bedrag deponeeren en zoo werd begonnen met een lamp, die f 3 opbracht, terwijl achtereenvolgens voor ieder stuk huisraad een serieus bod werd gedaan. Van de meeste goederen was Reens zelf de kooper, o. a. van een ronde tafel met tafelkleed voor f 10,50. Die stukken hadden het voorrecht heel en ongeschonden te blijven, want wee dengene die, niet tot de partijgenooten behoorende, zich met zijn nieuw gekocht eigendom langs den Heiligenweg wilde verwijderenHij werd gedrongen en be- moeilijkt en een luid hoera weerklonk als het ge kocht e onder den voet geraakte en stuk getrapt werd. Dan moest de politie tusschenbeide komen en gebruik maken van de blanke sabel. In de panniek die dergelijke charges veroorzaakten, liepen sommige gevoelige slagen op. Toen alles onder den hamer was gebracht, bleek dat de opbrengst bedroeg f 129 dus bijna de verschuldigde belastingssom die 150 beliep. Een groote verhuiswagen bracht het door Reens ingekochte weder naar diens woning in de Nieuw- straat, terwijl de menschenmassa zich langs den Singel en verder door verschillende zijstraten begaf naar Constantia op de Rozengracht, waar Reens zou spreken, en de zaal weldra veel te klein bleek om de steeds aandringende massa nieuwsgierigen te kunnen bevatten. Reens gaf daar over den afloop van den verkoop zijn teleurstelling te kennen en verzekerde van de opjagers goede nota te hebben genomen. Tal van vreemde socialisten waren opgekomen uit Haarlem, Purmerend, Zaandam enz. Het zaakje is dus, gelukkig zonder ernstige incidenten afge- loopen en wie na een ochtend vol angstige zorg, het meest zich over den afloop zullen verheugen, dat zijn de winkeliers op den Heili genweg, De in hechtenis genomen burgemeester van Weerseloo wordt verdacht, dat door hem ten laste van genoemde gemeente wederrechtelijk eene leening van f 1516 zou gesloten zijn, welke gelden hij ten eigen behoeve zou hebben aan- gewend. Gedep. Staten vau Overijsel hadden toestemming gegeven tot het aangaan van eene leening tot bovengenoemd bedrag, waarop in Januari van het vorige jaar bij de spaarbank der Maatschappij z/Tot Nut van 't Algemeen" te Almeloo die leening werd gesloten. Van bedoelde machtiging schijnt de burgemeester gebruik gemaakt te hebben tot het aangaan van eene tweede leening tot hetzelfde bedrag bij de firma Buisman Gratema Co. te Zwolle. De instructie van deze zaak heeft aanleiding gegeven, dat het bevel tot voorloopige gevangen- neming is vernieuwd en dat de openbare behandeiing spoedig aan de orde zal gesteld worden. Eergisteren heeft het hof te Antwerpen geen zitting gehouden. Een welkome rustdag, zoowel voor den president, die ten gevolge van de lange verhooren zijn stem heeft verloren, als voor de beklaagde en de juryleden, en niet het minst voor de verslaggevers der Belgische bladen, die iederen dag een half dozijn kolommen hebben vol te schrij veil. Men begint nu ten minste het einde van het proces te zien. De advocaat-generaal verwacht a. s. Dinsdag aan het woord te komen voor zijn requisitoir en zal daarvoor ten hoogste twee zittingen noodig hebben. Daarentegen zal het pleidooi van den verdediger minstens vier zittingen duren. Gemeente raad van Ter Neuzen. Zitting van 25 Januari 1895. Veronrdeeid F. S., koopman in boter en eieren te Zaamslag, ter zake van overtrading der boterwettot eene boete van f 24, subs. 16 dagen hechtenis, met openbaarmaking op kosten van den veroordeelde, door de plaatsing van een uittreksel van het vonnis in de Ter Neuzensche courant en het Yolksblad, de Axelsche courant en de Scheldebode. P. H., werkman te Axel, ter zake van verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoordtot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. H., vrachtrijder te Zaamslag, ter zake van zonder verlof van het bevoegd gezag, op een openbaren landweg bet verkeer belemmeren; tot eene boete van f I, sabs 1 dag hecht. K. h. d. W., voermansknecht te Ter Nenzen, ter zake van door dieren eene last doen trekken welke kennelijk hunne krachten te boven gaan; tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. C., schipper te Sas vau Gent, C. d. V., vrachtrijder te Zaamslag, ter zake van op den openbaren weg een trekdier laten staan, zonder voorzorgsmaatregelen te nemenieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. d. P., schilder te Sas van Gent, ter zake van overtrading van art. 426 van het strafwetboektot eene hecht. van 7 dagen. C. A. d. M., werkman, J. B winkelier te Sas van Gent, J. G., werkman, A. C., metselaar te Assenede, ter zake van verblijven in eene herberg na sluitingstijd; ieder tot eene boele van f 1subs. 1 dag hecht. E. S., herbergierster te Sas van Gent, ter zake van het niet sluiten van hare herberg op sluitingstijdtot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. P. F„ D. d. R.. zonder beroep, P. G., schildersknecht, C. v. d. K., varensgezel en C. L. H., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake van in het openbaar met muntspecie spelen; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. J. S„ J. A. F. S„ N. d. J., M. H., zonder beroep, F. R., C. L., L. Y., J. C. H., werklieden, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. C. L. E., visscher te Philippine, ter zake van overtrading van het baggerreglementtot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. P. H., landbouwer te Sas van Gent, ter zake van over trading der politieverordening te Sas van Genttot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. met ontslag van rechtsvervolging voor het tweede hem ten laste gelegde feit. P. B. R., schipper te Philippine, ter zake van overtrading der wet op de besmettelijke ziektentot eene boete van f 0,50 snhs. 1 dag hecht. A. d. P., zonder beroep te Axel, ter zake van overtrading der jachtwet; tot eene boete van f 4, subs. 2 dagen hecht. met verbeurdverklaring van den onwettig geschoteu haas, met uitlevering of hetaling der waarde ad f 2, subs 1 dag hecht. II. J., werkman te Axel, ter zake van visschen met ver- boden vischtuigtot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling der fnik. E. B., F. vII., schippersknechten te Philippine F. S., M. de V., beiden knechten te Axel, F. D., O.-I. militair te Sas van Gent, W. d. G., schipper te Iloek, P. W. W., knecht te Zaamslag. J. M., smidsknecht te Sluiskil, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. D. W. C. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. M. D., koopman, J. v. D., schippersknecht, P. W. W., schoenmaker. D. v. E., schipper, alien te Ter Neuzen, C. T., herbergierster te Gent, E. D., poelier te Assenede, J. d. V., werkman te Zaamslag, V. L. E. I.. H., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht. M. S. v. W., zonder beroep te Westdorpe, ter zake als vorentot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. A. E. d. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht. C. L. v. E., houtzager te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling. tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. Allen in de kosten. Vrijgeaproken F. J. B. N., smid te Philippine, ter zake van overtrading der wet op de besmettelijke ziekten. R. E., gezagvoerder van het Spaansche stoomschip Calon te Bilbao, ter zake van straatschenderij J. S., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het laten loopen van stinkend vocht over den openbaren weg. De kosten in deze te dragen door den Staat. 11 it IT cat eld i De zaak tegen C. H., vrouw van A. B. te Ter Neuzen, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der verloskunde tot 8 Maart en de zaak tegen A. V. te Philippine, beklaagd van overtreding der wet op de bemettelijbe ziekte. Vergadering van Donderdag 24 Januari 1 895. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Van IJsselsteijn, Harte, Moes, Tazclaar, Wieland, Visser, De Koeijer, Nelemans, Donze en Van der Moer. Afwezig de heeren Joz. de Feijter en Van der Hooft, met kennisgeving en de secretaris. De Voorzitter opent de vergadering en verzoektden waar- nemenden secretaris de notulen der vorige zitting te lezen, die aldus worden vastgesteld. Daarna komen in behandeiing 1. Benoemen commissie hoofdelijke omslag. Daar het opmaken van het kohier van jaar tot jaar moeilijker wordt, stelt de Voorzitter voor om 3 in plaats van 2 leden te benoemen. Volgens rooster zijn thans aan de beurt de heeren De Koeijer, Nelemans en Donze. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2