Gemengde berichten. democratie ook in onzen kring kon insluipenen hiertegen kraclitiger dan dusver te getuigen, zal mij voortaan een zaak der conscientie zijn." Bij circulaire van 22 dezer word en de burgemeesters in deze provincie door den Commis- saris der Koningin in kennis gesteld met de ministerieele beschikking, waarbij, met ingang van 24 dezer, wordt ingetrokken de beschikking van 5 November 1.1., genomen naar aanleiding van het heerschend mond- en klauwzeer, houdende verbod van het vervoer van herkauwende dieren en varkens o. a. uit Zeeland naar andere deelen des lands. De daglooner Willem Bunks te Exloermond (Groningen), wiens zoon op Lombok sneuvelde, heeft van den Minister van oorlog bericht ontvangen, dat hem eene jaarlijksche toelage van f 50 is toegestaan. Rijn en Waal zijn sterk wassende. Men ver- wacht een hoogen waterstand, daar de zijrivieren van den Rijn, de Moezel, de Nahe, de Main en de Neckar buitengewoon veel water aanvoeren. Er zijn massa's sneeuw gesmolten. Ook de Geldersche IJsel is in de laatste dagen ontzettend gewassen. Men vreest voor buitengewoon hoog water. TER NEUZEN, 23 Januari 1895. In de tweede helft der maand December zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van A. Rijk, Amersfoort; K. van der Mordt, Rot terdam. De Minister van financien maakt bekend, dat worden opgeheven de bussen, bestemd voor de ontvangst der aangiften in de vermogensbelasting, thans geplaatst in de secretarie der gemeenten Stad- Hardenberg (provincie Overijsel) en Sas van Gent (provincie Zeeland.) Axel, 22 Jan. Heden had alhier door de Maatschappij //Vooruitgang is ons Streven" de aanbesteding plaats van1 217,7 0 0 Kg. kunstmest. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Poorter, te Rotterdam, voor 7,91Vaessen Steinhaus, te Rotterdam, voor 7,29; Coenen en Schoenmakers, te Uden, voor 7,23D. J. Oggel, te Axel, voor f 7,19 P. J. van den Ardenne, te Dordrecht, voor 7,05Standaert en O., te Balgerhoeke, voor 6,82 Maatschappij tot ver- koop van hulpmeststoffen, te Dordrecht, voor 6,72 en A. S. van der Stie, te Liedekerke, voor 6,72. Alles per 100 Kg. Bij loting gegund aan de Maatschappij tot ver- koop van hulpmeststoffen, te Dordrecht. 2°. 46,700 Kg. Chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren i Snelleman, te Dinteloord, voor 10,29; P. Lievens, te IJzendijke, voor f 10,25Adriaansens, te Bergen op Zoom, voor 10,17 D. J. Oggel, te Axel, voor f 10,13 J. F. en W. Adriaansens, te Walsoorden, voor 10,08; Standaert en C0., te Balgerhoeke, voor 10,08 en Rottier, te St. Jansteen, handelende namens de heeren Standaert en C0., te Balgerhoeke, voor 9,99 Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Kloosterzande, 23 Jan. Zondag avond j.l. omstreeks half 9 uur brak er brand uit in de schuur van den landbouwer Ed. Yerbist, alhier. De schuur is in het voorjaar van 1894 gebouwd, in de plaats van die welke in Sept. 1893 afbrandde, werd met de daarin geborgen oogst en landbouw- werktuigen door den brand vernield. 1 paard en al het hoornvee (6 stuks) kwamen in de vlammen omslechts 1 paard met veulen en een paar rijtuigen werden gered. Alles was tegen brandschade verzekerdr; oorzaak van den brand onbekend. ondervonden, weinig oprechte dankbaarheid. In plaats van een streelende vergoeding voor haar onbaatzuchtigheid te verwerven, had zij slechts stugge achterhoudendheid opgemerkt en vruchteloos had zij kamp gevoerd met de verkeerde neigingen van haar aangenomen kind. Hoe gaarne hadde zij niet, toen Henri nog te jong was om haar te kunnen begrijpen, aan een meisje, dat zij als vriendin beschouwde, haar hart willen uitstortendoch ofschoon Marie d'Anges hare moeder op zulk een gruwelijke wijze verloren had; hoewel juist de overeenkomst in beider lotgevallen een zekeren begrijpelijken band had moeten aanknoopen, dat geluk was voor Jane d'Alincourt niet weggelegd, en juist daarom vervulde het denkbeeld alleen, haren Henri te moeten derven, haar zoo met schrikmoest haar die nieuwe slag treffen, dan was haar voor goed alles, alles ontnomen Marie d'Anges had een karakter, dat, opper- vlakkig gezien, zonderling kon genoemd worden nochtans is eene inborst als de hare zoo zeldzaam niet en de man van ondervinding zal zeker meer dan eens op zijn levensweg menschen ontmoet hebben, die niet zoo dadelijk waren te doorgronden hij zal schakeeringen in karakters gevonden hebben, wier bestaan door een ander ter nauwernood ver- moed werd hem zal begrijpelijk voorkomen wat der groote massa vreemd, ja hersenschimmig moet toeschijnen. Hoewel beide kinderen hemelsbreed in natuur en geaardheid verschilden, was hunne opvoeding intiem geweest en het zal geen bevreemding baren, dat zij zich eerst tot elkander aangetrokken Boschkapelle. Tot veldwachter dezer gemeente is door den commissaris der Koningin in Zeeland, met ingang van 1 Februari e. k. benoemd P. J. Heije, gepens. sergeant der infanterie, te Amsterdam. Biervliet. Volgens de mededeeling van den landbouwer D. zou deze van zijn eigenaar bericht hebben gehad, dat hij zijn bezoek ter betaling van zijn pachtpenningen wegens de ongunstige omstandigheden voor de landbouwers, ditmaal rnaar achterwege moet laten. Een welkome tijding voor den bewoner der pachthofstede was deze loyale handelwijze van den grondeigenaar. Middclburg, 23 Jan. De uitslag der gisteren alhier gehouden verloting der visscherijen, is als volgt Brakman 1. Petrus Plog, Bouchaute2. G. den Braber, Yerseke3. Edm. van der Heijden, Clinge 4. J. F. Aiulriessen, Philippine 5. Gerrit Kik Jz., Bruinisse6. Fr. van Overloop, Burgh - sluis7. Jos. van Immerseel Pz., Graauw8. .lud. Kouijzer, Graauw; 9. Ph. Nieuwenhuijze, \erseke; 10. Hend. de Haas, Bergen op Zoom; 11. Aug. de Mul, Philippine; 12. Petrus Begijn, Bouchaute13. Jacob Glerum, Yerseke14. J. Schipper Gz., Yerseke; 15. Jud. Heijdens Jz., Hontenisse; 16. Com. Sinke Jz., Yerseke; 17. P. L. Blommaert, Clinge 18. Julianus Rammeloo, Bouchaute; 19. A. Jumilet Dz., Bruinisse; 20. E. de Cuelenaere, Philippine; 21. Jac. KooleJz., Graauw 22. W. van der Ende, Yerseke 23. Corn, de Jonge Lz., Tholen24. Petrus van Giinst Az., Graauw; 25. Joh. Griep Jz., Hansweert26. Jan de Grave, Philippine27. Petrus Claessens, Kiel- drecht28. Clement Kouijzer, Boschkapelle29. wed. J. B. de Foeljaeger, Philippine30. W. van •den Berg Johz., Bruinisse; 31. J. J. van Beveren, Were; 32. Jan Fr. Durinck, Hansweert33. Adr. Sandee Pz., \erseke; 34. Francois Hageman, Clinge 35. C. L. Himpens, Clinge. Ilellegat1. Petr. van Immerseel Tz., Graauw; 2. P. F. Pauwels, Clinge; 3. Joost Kegge CMz., Tholen4. Petrus Verschragen, Bouchaute5. Aloisius Pauwels, Philippine6. Jan Francies de Koster, Graauw; 7. Hend. Baaij Hz., Tholen; 8. G. Pauwels, Clinge9. Mar. Baaij Az., Tholen 10. Th. de Bruijn Jansz., Ossenisse11. And. Verschure, Yerseke; 12. Petrus Praet Lz., Clinge 13. Charles Louis Huijbrecht, Clinge; 14. Petrus Lossie, Graauw; 15. Joh. van Gimst Az., Graauw; 16. Jac. Maas, Yerseke; 17. Corn, van Veen, Bruinisse; 18. S. van Immerzeel Az., Graauw; 19. Jacob de Ronde, Bruinisse; 20. Francies Pieters, Clinge21. Leunis van der Yliet, Yerseke; 22. N. Rammeloo-Buijck, Philippine. Rug van Baarland 23. Jud. Ivens, Graauw 24. Judocus Stobbelaar, Graauw25. Joost Ver- brugge, Wemeldinge 26. P. Rammeloo Nz., Phi lippine27. C. van den Berg Wz., Bruinisse. Othenepolder 28. Jan Ockerse Jz., Bruinisse; 29. Corn, de Bakker Jz., Hansweert; 30. Th. Durinck, Graauw; 31. H. van de Veirre, Bou chaute 32. Francies Bleijenberg, Clinge33. Esdra Minnaard, emeldinge; 34. Jan Francies van Gimst Pz., Graauw 35. A. Rammeloo, Philippine 36. P. L. Abeel, Kieldrecht; 37. A. Durinck Tz., Graauw. Hoogplaat38. F. Rammeloo, Biervliet39. Jan Ribbe, Tholen; 40. H. Vervack, Bouchaute; 41. P. F. Praet, Clinge; 42. Franciscus Serie, Bouchaute. Sloe: 43. Anth. de Nijs, Stoppeldijk; 44. P. van Gilst Dz., Bruinisse; 45. A. Plog, Bouchaute 46. P. J. van Nispen, Bergen op Zoom; 47. Petrus Thenaert, Hansweert; 48. J. Minnebo, Veere 49. Pieter Yerspoor, Bruinisse; 50. A. Minnebo, Philippine; 51. Corn, de Klerck, Boschkapelle; 52. P. van Wijnsberghe, Philippine53. N. Begijn Rz., Philippine; 54. Joh. Plansoen, Yerseke; 55. L. Vercouteren Pz., Tholen. Yliss. Gat: 56. C. L. Vermeerssen, Kiel- gevoeldta. Toen Henri echter wat ouder werd, begon hij van zijne oudere ,/Zuster" te vervreeinden, daar veel in haar hem tegen de borst stiet. Bij Marie had ondertusschen het omgekeerde plaats en ten laatste werd hare toegenegenheid voor hem van meer hartstochtelijken aard. Hoe was het mogelijk, dat zij zich dan nu zoo onverschillig betoonde Dit verschijnsel is niet zeldzaam. Nauw moest zij bespeuren, dat Henri in geen geval hare gewaarwordingen zou deelen, of haar trots-was gekrenkt en, bij een karakter als het hare, moest dit al zeer snel een algeheelen ommekeer van hare gevoelens ten gevolge hebben. Nog heviger zou dit worden toen zij vernam, dat zijn oog reeds op een ander gevallen was. Thans was in haar binnenste slechts plaats voor wrevel en spijt, zoodat die opwellingen alle overige gevoelens verdrongen, zelfs verstikten. Daarom vond Jane zoo weinig troost en deelneming bij haar pleegkind. Wij schetsten Marie d'Anges slechts ter wille van haar pleegmoeder; wij willen doen beseffen, hoe weinig vergoeding de arme vrouw voor al het geledene zou gehad hebben, zoo haar niet als door een wonder een meer dierbaar pand teruggegeven was. Maar nu de folterende gedachte bij haar oprees, dat zij dit zou kunnen missen, nu voelde Jane eerst recht, hoe ledig het haar in gewlschap van dit meisje waswant ijskoud was de boezem, waaraan zij warmte, troost en liefde had hopen te vinden (Wordt vervolgd.) drecht; 57. Ch. de Bock, Watervliet; 58. Petrus de Beule, Graauw; 59. Th. de Jongh, Bouchaute; 60. Desire Kindt Az., Graauw 61. E. van Hoom, Yerseke; 62. Jud. van Denderen Az., Hontenisse 63. Francies Blommaert, Clinge; 64. Jos. Sponselee, Hontenisse 65. J. Oppeneer, Yerseke; 66. Francies Dufour, Clinge; 67. Govert Mijilsbergen, Bergen op Zoom; 68. M. van der Giessen, Yerseke; 69. C. de Haas Cz., Bergen op Zoom; 70. Jos. de Rooij, Graauw. RECHTSZAKEN. Arromlissemeuts-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken F. d. P., oud 26 j., arbeidster te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. G. J. P., oud 17 j., paardenslachter, 2°. B. J. d. V., oud 24 j., klompenmaker, beiden te Clinge, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 7 dagen gevang. B. J. d. V., oud 24 j., klompenmaker te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang; L. V., oud 20 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. C. S., oud 18 j., werkman te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot 2 maanden gevang. Bij een zeer ernstig geval van diphterie, door den te Krabbendijke gevestigden arst, den heer G. F. W. Geill, met het veelbesproken serum behandeld, heeft deze geneeswijze ten voile be- antwoord aan den hoogen roep, die bijna allerwege van haar uitgaat. 17 uur na de inspuiting van het bloedvocht was alle gevaar geweken van het patientje, dat anders hoogstwaarschijnlijk de immer gevaarlijke operatie der tracheotomie of luchtpijp- doorsnijding had moeten ondergaan. Toen de hoofdonderwijzer van Hoedekens- kerke eergisteren van Borssele per rijtuig huiswaarts keerde, overkwam hem een ernstig ongeluk. Een oprit was door eenige mutsaards versperd. Door de duisternis was dit onzichtbaar. Het rijtuig kreeg daardoor zoo'n geweldigen schok, dat de passagier voorover met de handen door een ruit viel, waardoor de polsslagader werd gekwetst. Hierdoor ontstond hevig bloedverlies, dat echter, dank zij de hulp van den geneesheer te Heinkens- zand, spoedig gestuit werd. Algemeen schrijft men het geval aan kwaad- willigheid toe. De gemeentebode te Zoutelande, A. Jobse, heeft op 92 )jarigen leeftijd eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Hij is nog in het voile bezit van al zijne geestvermogens, hebbende het bodesschap 50 jaren waargenomen. Hij bediend alsnu de zesde burgemeester. Eene kostvrouw te Haarlem is dezer dagen het slachtoffer geworden van een behendigen oplichter. Een gewezen O.-I. militair die te haren huize zijn intrek had genomen tegen betaling van f 5,50 per week, wist op velerlei manieren van die vrouw geld te leenen, onder voorwendsel dat zij het geld ruim vergoed zou krijgen, wanneer hij bij het eerstdaags te wachten overlijden eener tante te Leiden eene erfenis zou ontvangen. Uit Leiden kwamen voor 14 dagen achtereen- volgens een briefkaart vermeldende de zieke, en een telegram berichtende den dood van de tante. Door de kostvrouw werden weder bereidwillig de reiskosten aan den kostganger voorgeschoten en deze toog met witte das en in 't zwart gekleed ter begrafenis. De gewaande erfgenaam is na dien tijd niet meer te Haarlem geziende vrouw vernam later dat evenmin van eene erfenis als van eene tante iets bekend is. De uiterste wil werd door den notaris ge- lezen //Item ik vermaak aan mijn neef Jannes de twee schapen die verleden week weggeloopen zijn, ondersteld dat zij terugkomen. Komen zij niet terug, dan vermaak ik ze aan mijn trouwen knecht Nicolaas." De Brabantsche harmonie-vereenigingen hebben blijk gegeven van groote disharmonie. Onderlinge naijver, zoowel op de vereenigingen, welke de leiding hadden genomen, als op de plaats voor bet feest bestemd, hebben de plannen voor het groote feest, dat den Koniuginnen zou worden aangeboden, in het water doen vallen. In den Haag maakt een hoogst droevigen indruk het vinden in den tweeden vijver van het Haagsche bosch van twee lijken, die van een vrouw en een 6jarig knaapje, die later bleken moeder en zoon te zijn. De moeder was met haar kind tengevolge van huiselijke oneenigheid de echtelijke woning ontloopen en heeft zich, met het jongentje aan het lijf vastgeklemd verdronken. Een onder wij zer uit de omstreken van Breda, die een half uur van de school woont, een groot aantal dienstjaren telt en om zijn verzoeken om verhooging van jaarwedde steeds een afwijzend antwoord ontving, wendde zich tot zijn gemeente- bestuur met het verzoek hem eene toelage te verleenen tot her aankoopen van een paar schoenen. Door het slechte weer, de onbegaande wegen enz. heeft de man in eene maand een paar schoenen versleten. En tocli moet die man met blijmoedigheid zijn harde taak verrichten en de kinderen van eene gemeente, die zoo slecht voor hem zorgt, voor de maatschappij bekwamen. Of men ook een hoog denkbeeld van de waarde van het onderwijs heeft in die gemeente bij Breda De gewezen werkman aan de Amsterdamsche Waskaarsenfabriek, A. G. van Domselaar, die terecht stond wegens geweldpleging tegen niet- stakende werklieden, is tot 6 maanden gevangenis- straf veroordeeld. Het getal personen, die in 1894 uit Fries- land als landverhuizers vertrokken, was 411. Het is belangrijk lager dan in 1893, toen het 1930 bedroeg, en ook dan in de daaraan voorafgegane zes jaren, toen het zich bewoog tusschen 669 (1886) en 1973 (1889). De in 1894 vertrokkenen behoorden tot 34 van 43 gemeenten in 1 riesland. De vermindering was vooral van beteekenis in de bouwstreken, die vroeger steeds het grootste contingent leverden. Het grootste getal werd thans geleverd door de gemeente Wonseradeel, n.l. 83. Van de vertrokkenen waren 189 hoofd van een huisgezin. Ze werden vergezeld door 54 vrouwen, 167 kinderen en 1 dienstbode. Naar de godsdienstige gezindten waren zij te verdeelen als volgt: 182 Protestanten (144 Ned. Herv., 11 Doopsgezinden en 23 Gereformeerden) en 7 Katholieken. De groote meerderheid be- hoorde tot den landbouwenden stand. Eene koe met een houten been. Eene koe in Pennsylvania verheugt zich in het gebruik van een houten been. Een harer vier beenen door een spoorwegtrein verloren hebbende, die het boven de knie afsneed, nam een veearts het dier onder handen en door zijn kunde en zorg bleef de koe in het leven. Een schrijnwerker voltooide het goede werk door het vervaardigen van een houten been, dat vrij wel aan het doel scheen te beantwoorden, en toen de stomp van het been geheeld was, werd het houten been er met leeren riemen aan vastgebonden. In het eerst bleef de koe op drie pooten voorthuppeleii en bleef haar houten been van den grond houden, doch het duurde niet lang of het dier begon dit moede te worden en beproefde voorzichtig haar houten been. Y olgens de laatste berichten wist de koe't been goed te gebruiken, hoewel men nog kan zien dat zij een weinig kreupel loopt. De koe heeft de trotsche onderscheiding, dat zij wellicht de eenigste koe op de wereld is, die van een houten been gebruik maakt. -- Een roerend tooneel is Maandag in de ge- vangenis te Miinchen voorgevallen. Een bewaker, die op het punt stond gepensioneerd te worden, ging in de eel van een gevangene. Deze laatste' wachtte hem op achter de deur en bracht hem twee steken met de schaar toe. //Ongelukkige", riep de gekwetste uit, ,/als je aan je oude moeder gedacht had, zou je een grijsaard niet aangevallen hebben Deze woorden maakten zulk een indruk op den gevangene, dat hij zich een misschien doodelijke wonde in de keel toebracht. De mikado van Japan geeft aan soldaten, die eene buitengewone belooning verdienen, geen ridderorde of medaille, maar een horloge met inscriptie. De Europeesche methode is goedkooper, maar minder doelmatig. Sla spijkers in de vruchtboomenVoor eenige maanden werd deze raad in tal van vakbladen gegeven, als een middel dat de vruohten tegen den aanval der wormen behoedt. De Fruit trade Journal, van New-York, beves- tigd nu dat dit een goed middel is en voegt er bij, dat dit moet toegeschrevei^ worden aan de oxydatie van het ijzer door het sap van den boom, waardoor zich ammoniakzout ontwikkelt, dat in al de deelen van den boom doordringt. Het blad raadt aan een half dozijn spijkers in elken boom te slaan en die bewerking zal dan z. i. zonder twijfel met jjmstigen uitslag bekroond worden. Een achteruitwandelaar, de heer Milo, heeft den weg van Antwerpen naar Brussel afgelegd in den tijd van Vrijdagmiddag 2 u. 45 min. tot Zondagmiddag, 2 u. 50 min., voortdurend den kreeftengang marcheerend. De tocht gold een weddenschap, die door den heer Milo met tien minuten werd gewonnen. De wandelaar had zich voor zijn loop schoenen aangeschaft met hakken zoowel aan de tt;enen als van achteren en liep, met een grooten stok gewapend, door twee contro- leurs begeleid, door dik en dun. De wegen waren bij zonder slecht. Volgenden Woensdag zal de heer Milo de reis BrusselAntwerpen en terug aanvaarden. Na jarenlange onderzoekingen is thans vast- gesteld, dat in Algiers phosphaatlagen voorkomen, zoo uitgestrekt als men ze nergens anders aantreft. Over een breedte van 70 tot 80 K.M. strekt zich van het westen naar het oosten tot aan Tunis een bedding van phosphaat uit, welke vroeger waarschijnlijk de oever der zee geweest is. Reeds wordt bij Tebessa, op de grens van Tunis, een begin gemasjkt met de opgraving der meststoffen, welke in zoci groote hoeveelheid voor komen, dat honderden jlaren lang geheel Europa uit deze streken van phosphaat kon worden voorzien. Uit de aanwezigheid dezer uitstekende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2