Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 3104. Donderdag 24 Januari 1895 35e Jaargang. abonnement- Vlissingen in 1809. Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. lr*olitieli Overzicht. Eergisteravond kabinetsformeerder-af, gisteren inisschien opnieuw belast met de vorming van een nieuw bewind ziedaar hoe t met Bourgeois gescliapen is. In zijn eerste pogen tot sainenbren- ging van een compleet stel ministers, is Bourgeois niet geslaagd en hij heeft dat fiasco in geenen deele te wij ten aan de krenterigheid vaii telix l aure of aan de tegenwerking van de gematigdende eerste heeft Leon Bourgeois onbeperkte vrijheid van handelen gegeven, zoo onbeperkt zelfs, dat de sociaal-democraten er min edele bedoelingen achter zoeken (Bourgeois zou door hem uitverkoren en gecajoleerd zijn om een zwenking naar rechts in ilen kortst mogelijken tijd te motiveeren hij zou op Bourgeois' mislukking dus hebben gespe- culeerd met niet gansch onpartijdige bedoelingen) en de laatsten houden zich kalm in afwachting van 't geen gebeuren gaat. Dat Leon Bourgeois eergisteravond naar Eelix Eaure is moeten gaan om dezen aan te zeggen dat 't hem (Bourgeois) niet gelukt was een levensvatbaar bewind te vormen, is een gevolg van de houding der door hem uitverkoren politici Peytral, Cavaignac, Poincarre en Barthou. Zij erkenden de wensche- lijkheid der vorming van een concentratie-kabinet in overeenstemming met de huidige omstandigheden doch zij waren er, de een zoowel als de ander, ten stelligste van overtuigd, dat zij te zeer be- trokken waren bij de financieele discussien, dat zij tegenover de kwestie der inkomstenbelasting te zeer waren gebonden door hun jongst verleden, om naast en met elkaar zitting te nemen in eenzelfde formatie. Het resultaat van de wonderwel overeenstem- mende meeningen over een verschil van meening, was dat de een na den ander Bourgeois beleefd doch dringend verzocht hem zijn woord terug te geven, wat deze, willens of onwillens, verplicht was te doen. Indien Cavaignac, Peytral en Poin carre, onverschillig in welke functie, zitting had- den genomen in eenzelfde kabinet, zou men wel hebben gestaan voor eenzaam voorbeeld van tamheid der ministers onderling, doch levensvatbaarheid zou gewis niet de hoofddeugd zijn geweest van Bourgeois' schepping. De drie genoemden toch, vertegenwoordigen drie zeer uiteenloopende stroo- mingen in het belastingvraagstuk Poincarre en Cavaignac staan lijnrecht tegenover elkaar, Peytral staat met zijn opinie zoowat tusschen hen in. Zoo blijft dus voor dit oogenblik het getal der door de Fransche Republiek sinds 17 Eebruari FEUILL fcCTQN. lilSTORISCHE NOVELLE GEORGE KEPPER. 24) Waarom zou hem eer nu wat overkomen dan gisteren of eergisteren z/Zijn militaire loopbaan doet mij het ergste voor hem vreezen." „Ja, het is tegenwoordig de tijd niet, dat men er met soldaatje spelen komtdit wisten wij trouwens, voordat hij in dienst trad." „Ik heb moeite genoeg gedaan, om hem daarvan terug te houden," zei Jane met een zucht. z/Het pleit voor hem, dat hij niet uw gevoelens gedeeld heeftbuitendien, hij had toch in de loting kunnen vallen en dan is het beter, vrijwillig het land te dienen." z/Gij hebt gelijkmaar ik, zwakke vrouw, mag toch wel voor hem bezorgd zijn, al is hij moedig z/Dat ge bezorgd zijt, zal niemand u kwalijk nemen, vooral wanneer" zij voleinde niet en scheen zich te bedenken. z/\Vat meent ge Maar spreek dan toch. z/Och niets," gaf Marie ten antwoord, die zich tegen haar bedoeling versproken had. z/Zeg mij maar gerust de waarheid," sprak Jane met meer kalinte//het zou niet de eerste maal zijn, dat ik slechte tijding onverwacht vernemen moest. Hoewel Marie zich voorgenomen had, en werkelijk 1871 verbruikte ministers 201, verdeeld over 33 kabinetten. Na Bourgeois' kennisgeving aan Eaure, heeft deze eergisteravond in het Elysee ontvangen Poin carre en Cavaignac, doch of dit tot iets heeft geleid is niet bekend 't verstandigst zou wel zijn den een zoowel als den ander buiten de nieuwe combinatie te houden't is met dergelijke heeren als met spelende jongens, de een zoo min als de ander verlangt naar het bezit der portefeuille van financien, doch krijgt Cavaignac haar, dan speelt Poincarre op zijn poot en wordt ze aan Poincarre toegewezen, dan is Cavaignac op zijn paardje Misschien geeft Bourgeois er zijn concentratie- idee wel aan en vormt hij, aangezocht door den president der Republiek, wel een zuiver radicaal bewind, natuurlijk dan met uitsluiting van Hono- taux en Delcasse zoowel als van Poincarre en Barthou. 't Lijkt wel eenigszins gewaagd een dergelijke formatie een lang leven te voorspellen de Bourgeois als hoofd van een concentratie-bewind toegedichte plannen vonden reeds groote bestrijding en boden kans op een fiasco in de Kamer. Wel is door Italie's koning het sluitingsdecreet geteekend, doch of daarmee samengaat het besluit tot ontbinding der Kamer valt uit de korte berichten niet op te maken en eigenlijk is't van weinig be- teekenis of dit besluit tegelijkertijd dan wel een etmaal later afgekondigd wordt. In den eerstvol- genden ministerraad moet de datum der nieuwe verkiezingen vastgesteld worden en men verwacht ze niet voor April of Mei. De regeering zou namelijk eerst de kiezerslijsten willen doen nazien op grond van de voor enkele maanden tot stand gekomen wijzigingen, welke het aantal kiezers verlagen. Crispi wil alzoo den strijd op leven en dood wagen en het feit zelf van zijn beginnen, geeft wel hoop op een algeheel welslagen Nadat Szilagyi, de ex-Minister van justitie onder Werkele, gisteren met 207 tegen 146 stemmen gekozen was tot President van het Huis van afgevaardigden van Hongarije en door hem een gelegenheidsspeechje was gehouden, waarin beloofd werd handhaviug der grondwet, eerbiediging van aller rechten en verdediging van de waardigheid der Kamer, ging het Huis voort met de bespreking van de door de regeering afgelegde verklaring. De debat leverde weinig belangwekkends op elk der partijleiders en woordvoerders spreekt natuurlijk voor zijn parochie Heel veel hoorde men van den oorlog tusschen China en Japan in den laatsten tijd nu juist niet met een goed doel om haar pleegmoeder de onrust- barende geruchten te verzwijgen, die omtrent de landing der Engelschen in omloop waren nu de kogel eens door de kerk was, achtte zij het raadzaam, hare verzorgster voor te bereiden op de gevaren, die Henri konden dreigendoch Jane d'Alincourt had bezwaarlijk op meer onaangename wijze kunnen ingelicht worden dan hare aange- nomen dochter deed. ,/Er loopen eenige geruchten Jane viel haar niet in de rede, maar maakte een beweging, die op naderen uitleg aandrong. //Men zegt, dat de Engelschen een aanval op Zeeland in den zin hebben, of dien reeds uitgevoerd hebben," vervolgde Marie aarzelend. z/Hebt ge mij daarvan niets gezegd Of hare beurt zag Marie haar verwijtend aan. z/Ge hebt gelijk gehad ik had inij maar noodeloos verontrustDus loopt Henri gevaar vroeg zij in haar smart, alsof haar een antwoord daarop kon gegeven worden. z/Waarom zou hij meer gevaar loopen dan elk ander bracht Marie in het midden, in de meening dat zij daardoor de ongerustheid van haar pleeg moeder belangrijk verininderde. z/Maar dat is verschrikkelijk 1" z/Het was toch wel te voorzien, dat hij vroeg of laat in eenig wapenfeit zou betrokken worden daarin deelt ieder soldaat." //O mijn God, dan heb ik misschien ook a geen zoon meer riep Jane uit. z/Koin, wees nu niet zoo kinderachtig troostte Marie. //Kinderachtig 1" z/Ja zeker, waarom moet ge u juist het ergste en van den stand der vredesonderhandelingen werd ook maar weinig vemoinen en juist die afwezig- leid van 't een zoowel als van 't ander, van vredes- oodschappen zoowel als van oorlogsberichten, maakte 't onmogelijk te spreken van geen tijding, goede tijding. 't Schijnt, dat men er in 't verre Oosten nog maar lustig op losvechtFeng-Tschan- Tu, westelijk van Che-Foo gelegen en dus ook van Wei-Hai'-Wei, is gebombardeerd en bij Haitschang leden de Chineezen 17 dezer een nederlaag, zij vluchtten zooals dat bij hen ge- bruikelijk is en de Japanners maakten, eveneens der gewoonte getrouw, kanonnen, wapens en verdere crijgsvoorraad buit. Wei-Hai-We'i ligt nu aan de beurt. Ongeveer 200 behoeftigen te Scheveningen, voor het meerendeel weduwen, ontvingen Zaterdag op den geboortedag van wijlen Koningin Anna Paulowna, een buitengewone bedeeling in kleeding- stukken, dekens, eetwaren en brandstoffen. Deze kleedingstukken werden vervaardigd door de leerlingen der Kon. Naaischool te Scheveningen, welke inrichting thans geheel wordt onderhouden door Koningin Wilhelmina. Ook de geheele uit- deeling geschiedde voor rekening van Hare Majesteit. Luitenant Velds, die Zaterdag met de Conrad te Amsterdam van Lombok arriveerde, is Jin zijn geboortestad Sneek zeer feestelijk ontvangen. Aan het station waren de officieren der schutterij met het kader en de muziek opgesteld en werd luit. Velds door den commandant der schutterij en door den burgemeester hartelijk toegesproken. Dezer dagen deed in verschillende bladen een uitvoerig bericht de ronde over den hoogst treurigen toestand, waarin de heer W. de Meijier, het gewezen lid der Tweede Kamer, zou verkeeren. Met vreeselijke kleuren werd daarin geschetst, hoe er na het gebeurde in Maart 1894 haat en tweedracht heerschten in de families aan de Zaan, en genoemde voorsteller van het bekende amen- dement op het kiesrechtontwerp-Tak zou lijden aan aanvallen van de diepste moedeloosheid en N.B. soms een totale verstandsverbijstering. Dit bericht kwam ons vrij verdacht vooren te meer bevroedden wij de strekking er van omdat het eindigde met deze theatrale woorden ,,'t Is wel treurig, vooral als men bedenkt, dat een herkiezing alles zou voorkomen hebben. Waarom hebben jullie Rotterdammers hem toch niet ge kozen" enz. in het hoofd halenge zult u geheel en al van streek maken," vervolgde zij, altijd met het doel, haar op te beuren. //Henri zal wel blij zijn, dat er wat te doen is hij is er de man niet naar, om altijd te blijven toekijken." z/Neen Goddank hij is dapper genoeghij heeft het hart van zijn vader." Oj) nieuw volgde een langdurige stilte, die voor beide, schoon uit een geheel verschillend oogpunt, niet aangenaam was. Het was haar dus niet onwelgevallig, toen een jonginensch werd aangediend, die kort daarop binnentrad. Hoewel mevrouw d'Alincourt uit de aard der zaak geene bezoeken van jongelui ontving, was in dit opzicht aldra met den heer Rozendaal een uitzondering gemaakt, omdat hij het oog had geslagen op hare pupil en deze misschien al zou gevraagd hebben, wanneer het weinig aanlokkelijke karakter van Marie hem niet deed aarzelen. Oogluikend werd door Jane deze inbreuk op de convenance toegestaan, doch ook binnen de nauwste grenzen beperkt. Hij kon geen slechter oogenblik voor een bezoek gekozen hebben. z/Komt ge ons in onze eenzaamheid opzoeken? vroeg Jane, die haar neerslachtige stemming bedwong, toen zij zag, dat de bezoeker onder den indruk van de heerschende spanning was. z/Ja mevrouw ik mag waarlijk wel eens komen zien, h6e ge 't maakt onder de benarde omstan digheden, waarin wij verkeeren." Marie wenkte hem, over dit onderwerp niet verder uit te weiden." tfZijt ge niet wel vroeg hij deelnemend aan Marie. Wij deden op twee plaatsen onderzoek naar de waarheid van dit bericht en ontvingen de stellige mededeeling dat het geheele bericht van het begin tot het einde geheel onwaar is. Een van hen, die zoo beleefd was ons in te lichten, schrijft z/'t Is waar dat de heer de Meijier zich miskend achtte en geen wonder voor zoo'n eerlijk en oprecht mensch, die met goede bedoelingen heeft gehandeld. z/Hij heeft zich zijne niet-herkiezing sterk aan- getrokken en is geruimen tijd naar het buitenland geweest, omdat hij wat zenuwachtig was, doch hij is weer volmaakt gezond. Sedert eenigen tijd woont lij te Arnhem, zijn geboorteplaats, al komt hij nog dikwijls te Wormerveer, waar, zooals bekend, zijne aaugehuwde familie woont. //Dezer dagen was hij nog aldaar in eene ver- gadering van een Vereeniging tot ondersteuning bij ziekte, evenals zoovele andere, door hem ge- sticht. Hij nam toen een hartelijk afscheid van bestuur en commissarissen, en niets gaf grond tot het afkeurenswaardige bericht, dat men, kennelijk met onedele bedoelingen, in de wereld zond." Wat men al verzint om op politiek gebied elkaar onaangenaam te zijn Of heeft men hier te doen met eene zeer mis- plaatste aardigheid Dan verwondert het ons toch dat anderen die hielpen verspreiden zonder even inlichtingen te vragen, welke toch gemakkelijk te verkrijgen zijn. Midd. Crt. Goeddeels van zijne ziekte hersteld, bericht Dr. Kuijper in den Standaard, dat hij nu de redactie van dit blad weder op zich heeft ge nomen. Evenwel, //door een bij dag noch nacht aflatende koorts van lange weken, aan ontstentenis van alle voeding gepaard, is het zenuwgestel nog te uitgeput en verbiedt de stellige verklaring zijner artsen hem aanvankelijk meer dan half stoom te varen." Hij brengt een woord van dank aan hen, die hem in de redactie vervingen, aan de Nederland- sche pers in het algemeen, die hem door hare ougedwongen belangstelling in zijne krankheid verraste, en bo venal aan zijne lezers. De zes lange maanden zijner stille overpeinzing zijn niet zonder vruclit voor hem voorbijgegaan. En zoo heeft hij erkend, dat art. 1 van het Program wel deugdelijk is, maar in een punt heeft hij zich zelven verzuim verweten. ,/In mijn ijveren," zegt hij, ,/Voor het democratisch karakter, dat van het Calvinisme onafscheidelijk is, ontsloot ik mijn oog te weinig voor het gevaarlijk element, dat door vermenging van de ware met de valsche ,/Zie ik er dan zoo lijdend uit luidde het antwoord. z/Dat juist niet, maar z/Ik geniet een perfecte gezondheid." Hij zag haar met bevreemding aan. z/Wij beleven een slechten tijd //Daarvan hebt gij toch niet veel lastik geloof niet, dat ge u de aardsche zaken zoo bijzonder aantrekt." //Voor mij zelven niet, daaraan hebt gij gelijk maar ik denk wel eens aan een ander." z/Machtig menschlievend," verklaarde Marie, terwijl zij hem spottend aanzag, en daarna op de meest onbeleefde wijze uit het raam ging turen. Waarlijk behoorde er eenigen moed toe, zulk een meisje het hof te maken) meermalen was Rozendaal dan ook op het punt geweest, daarvan af te zien, maar wat is raadselachtiger dan de aantrekkelijkheid, die de vrouw soms uitoefenen kan Dikwerf was zij weder zoo gevoelig voor zijne beleefdheden, zoo opgeruimd, dat hij dubbel haar bijzijn zocht. en dan spoedig een norsche of stuursche bui vergat. Daarom pijnigde hij zich ook nu, om een onderwerp te vinden, dat niet in de termen van een uitval zijner spijtige schoone vallen zou. Dit was dan nu het meisje, dat Jane d'Alincourt zoo onbaatzuchtig tot zich genomen en met ware moederlijke liefde opgevoed had; dit was nu de levensgezellin, die haar het gemis van een minuend echtgenoot, later van een braven zoon, had moeten vergoeden. Welke moeite zij ook jaren lang had aangewend, om dat onbuigzaain karakter te vormen, het had haar slechts onvolkomen mogen gelukken. Weinig troost had zij tot heden van dit meisje i)8,08 8,15 8,18 8,23 8,31 8,36 8,50 9,20 9,30 B)8,07 8,20 8,50 8,55 9,10 9,18 9,23 9,27 9,35 5,50 7,00 8,10 5,50 5,57 6,05 6,12 6.22 6,43 7,00 7,15 8,14 6,10 7,20 7,48 8,10 8,18 8,27 8,35 8,45 6,35 9,05 9,35 TER IEIIZENSCBE (01RA\T Hit Ill ml versdiijnt Maamlag-, Woenitdas- en Vr ij iliitfii voml bij «len uitgever I*. J. V A M II K MA V IS K «e Ver Viemm. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1