Gemengde berichten. verwelkomde het detachement en bood het een krans aan. Om half vijf kwam de ,/Conrad" te Amsterdam aan de Handel skade, door duizende begroet. De kapel van het 7e reg. speelde de volksliederen. Toen het stoomschip was vastgemeerd, begaven kolonel Loeff, plaatselijk commandant, en vele officieren van de landmacht en de schutterij zich aan boord. Het detachement kolonialen schaarde zich, onder commando van luit. Velds, die op Lombok een kogel in het been heeft gekregen, op het achterdek in twee gelederen. Kolonel Loeff bracht de hulde van het Neder- landsche leger voor de schitterende overwinning op Lombok" aan de Indische krijgsmakkers over. Hij besloot zijn welkomstwoord met een vLeve het Nederlandsch-Indische leger De luide hoezee's die hierop volgden, vonden weerklank ook onder de menigte aan den wal. Onder fanfares werd de eerewijn aangeboden, waarna luitenant Velds in gevoelvolle woorden de Amsterdammers dankte voor de welkomst in het vaderland, hem en zijnen makkers bereidhij eindigde met een //Leve Amsterdam Het detachement stapte daarna in eene kleine stoomboot over, die door de Prinsengracht, de Leidschegracht, de Singelgracht en de Lauriergracht naar het Passantenhuis voer. Honderden menschen stonden op de bruggen en langs de grachten eene groote menschenmassa bewoog zich met de boot mede. In het Passantenhuis, dat versierd en a giorno verlicht was, wachtte den strijders een maaltijd. De ,/Conrad" heeft veel storm doorstaan. Van verscheiden zijden vernamen wij dezer dagen, dat er in den laatsten tijd herhaaldelijk vergissingen voorkomen bij het in betaling geven van muntbiljetten. Hoewel die van f IP bruin en die van f 50 blauw gekleurd zijn hebben ze in vorm en teekening zooveel van elkaar, dat zij, vooral wanneer ze door gebruik wat vuil geworden zijn, licht tot verwisseling aanleiding kunnen geven. Het is te hopen dat de nieuwe tien- guldensbiljetten, die de nog niet lang in gebruik zijnde soort tengevolge van de broosheid van het papier reeds weder zullen vervangen, door kleur en vorm beter van de vijftigguldensbiljetten te onderscheiden zullen zijn. De haven-commissie's Gravenhage-Schevenin gen, op initiatief van de vereeniging voor handel, nijverheid en gemeentebelangen te s Gravenhage in het leven geroepen, is thans geconstitueerd. Het bureau bestaat uit de heeren Mr. H. J. A. Mulder, voorzitter en Mr. J. D. V erbroeck, secretaris. De commissie is verdeeld in drie sectien, eene technisch-nautische, waarvan president kolonel A an Zuylensecretaris de heer Voorst Vader; eene financieele, waarvan Mr. Van de Velde voorz., Mr. W. Dolk, secretariseene economische, waarvan de heer Knuyver voorz., en Buys secretaris is. Verder wacht de commissie nog de toevoeging van drie technici, waarvan zullen worden aange- wezen den door de vereeniging van burgerlijke ingenieurs en twee door het Kon. instituut van ingenieurs. V Verder kan worden medegedeeld, dat de commissie zich voorstelt, met alien spoed, dien de zaak vereischt, te ondememen eene technische en econo mische studie der verschillende haven-plannen, om bij gebleken financieele mogelijkheid van een bruik- baar plan te trachten den havenbouw, ook voor de kust-defensie het meest afdoende middel, te bevor- deren, en zoo mogelijk eene concessie-aanvraag in het leven te roepen. De commissie heeft van hare samenstelling officieel kennis gegeven aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en aan het gemeente- bestuur te 's Gravenhage, en aan die autoriteiten gevraagd den steun, dien de commissie voor hare werkzaamheden zal behoeven, niet te onthouden. De dichting der doorbraak te Nieuwstrijen is aangenomen door de heeren Brand en an der Vlies te Giesendam en Zaltbommel, voor f 95,450. Het werk moet in zes weken tijds gereed zijn. De inkomsten bedroegen f 302,59 en de uitgaren 187,91, zoodat een goed slot is van/ 114,68. De geheele kas der vereeniging is op dit oogen- )lik f 340, Aan ondersteuning bij ziekte werd over 17 weken aan 3 personen uitbetaald de som van 34, en aan de nagelaten betrekkingen van 2 overleden !.eden 10, Voor de meeste der leden, die thans meer dan een jaar lid zijn bedraagt alsnu de uitkeering bij eventueele ziekte voor de jaren 18951897 eene s«m van 3 's weeks, terwijl de uitkeering bij overlijden over 1895 alsnog f 5 bedraagt (artt. 24 en 33 der statuten.) Het fonds tot uitkeering bij ziekte bedraagt thans f 244,dat tot uitkeering bij ouderdom 49 en dat tot uitkeering bij overlijden 47 Pogingen in 't werk gesteld tot het verkrijgen van hooger loon mochten niet slagenopnieuw zullen hiertoein 1895 pogingen worden aangewend. Overdreven mag de eisch van 0,15 a 0,16 loon per uur wel niet worden genoemd, als men weet dat een ambachtsman, die zeer veel met lamp- liclxt werkt en hun aantal is niet zoo groot per jaar 2700 uren werkzaam is, wat tegen een nagenoeg algemeen uurloon van 0,13 een jaar- lijksch inkomen geeft van slechts 351,ad 0,15 per uur wordt dit nog slechts 405,- Nu getoond wordt wat de ambachtsman zelve doet om van zijn zoo karig loon nog iets af te zonderen tot verbetering van zijn toestand meent men dat en patroon en werkgever hem tot loonsverbetering de hand moest reiken. Onbegrijpelijk is het dat van het groot aantal ambachtslieden in Ter Neuzen niet een veel grooter aantal zich als lid aanbiedt. Nadat door den voorzitter den heer Eijke dank was toegebracht voor zijn uitgebracht verslag ging men over tot de verdere afdoening der punten van de agenda. De periodiek aftredende bestuursleden werden alien herkozen, terwijl ook werd voorzien in de vacatures voor leden der commissie van toelating. Nog werd besloten zich thans definitief per adres tot den raad der gemeente Ter Neuzen te wenden met het verzoek voor 't vervolg bij het uitvoeren van gemeentewerken een minimum werkloon te bepalen. Na eene zaakrijke gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen op een na besloten tot het plaatsen van een eigen vereenigings-gebouw en zal men trachten hiervoor althans gedeeltelijk een kapitaal op te nemen. Dit gebouw dat eene buitenwerksche lengte en breedte verkrijgt van 7,5 M. zal dan verrijzen in de Visser-Donzestraat en zal tegen vergoeding ook worden afgestaan voor samenkomsten van andere vereenigingen. Wij meenen de vereeniging en haar goede doel bij alle Ter Neuzenaren te mogen aanbevelen. Wegens een gebrek aan de deuren is de Oostsluis alhier tijdelijk voor de scheepvaart gesloten. Hoek. Benoemd tot gemeente-geneesheer alhier de heer W. P. Smit Sibenga, med. doct. en arts te 's Gravenhage. TER NEUZEN, 21 Januari 1895. In de op Donderdag 24 Januari a. s., des voormiddags 10 ure, te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling benoeming commissie hoofdelijken omslag adres G. van de Wege bouwen schuurtje beschikken onvoorziene uitgavenbenoeming stem- bureau ministerieele beschikking gronden stoepen Nieuwstraatidem handel en scheepvaartzaken ingekomen stukken. Jl. Zaterdag hield de alhier bestaande Hand- werkslieden-vereeniging hare jaarvergadering, waarin het jaarverslag over 1894 werd uitgebracht door den eere-voorzitter de heer Eijke. Uit dit verslag bleek dat het aantal gewone leden aan het eind van het jaar bedroeg 34 tegen 30 aan het eind van 1893 en dat der donateurs 55 tegen 51 in 1894. meisje veroorzaakte meestal meer pijndanopbeuring. En toch zocht zij weder troost bij een hart, dat zoo weinig deelnemende aandoeningen kende droevig schudde zij het hoofd. //Ik ben zoo bang, dat Henri iets is overkomen riep zij uit, terwijl haar bezergdheid alleen reeds tot inedelijden stemde. (Wordt vervolgd.) Axel. Onderstaand adres, reeds geteekend door 115 landbouwers uit het 5° district van Zeeland, zal nadat het nog eenigen tijd ter teekening heeft gelegen, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden opgezonden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, alien landbouwers in het 5" district der provincie Zeeland dat reeds sedert 1886 de invoer van varkens en sedert 23 Juli van het vorige jaar de invoer van rundvee uit Nederland in Belgie is verboden dat, aangezien nagenoeg de geheele 4e en 5e districten dezer provincie hunne middelen van bestaan vinden in landbouw en veeteelt of daarvan afhankelijke beroepen, door deze maatregelen een niet te schatten financieele schade aan die bewoners wordt berokkend dat tengevolge van de aardrijkskundige ligging dezer streek de handel in het in deze gewesten gefokte en gemeste vee bijna niet anders kan plaats hebben dan met Belgische afnemers dat wel is waar niettegenstaande het verbod van invoer van varkens naar Belgie die uitvoer door smokkelhandel, welke door de Belgische ambtenaren oogluikend wordt toegelaten, nog steeds plaats heeft, maar dat daaraan veel moeite en onkosten zijn ver- bonden, zoodat men zich tevreden moet stellen met veel centen minder per kilogram voor vette varkens en pi. m. 2 minder voor elke big dan men met volkomen vrijen invoer zou kunnen bedingen dat voor het sluiten der grenzen de uitvoer van biggen naar Belgie uit de grensgemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen reeds 12,000 stuks per jaar bedroeg en in aantal nog telken jare toenam en dat dit cijfer nu zeker tot nog op minder dan de helft is geslonken dat de toestand van den veefokker door het heffen van inkomende rechten op het vee in Belgie reeds vrij drukkend is en door het verbod van invoer onhoudbaar wordt, daar er toch niet over te denken is, alle hoornvee op stal te houden tot de Belgische grens weder geopend wordt, aangezien de veefokker tot verkoop wordt gedwongen, hetzij om financieele redenen, hetzij wegens gebrek aan voeder of gebrek aan plaatsing dat aangezien de langs de grens wonende Belgische landbouwers, die door de voorvreemde- lingen gunstige bepalingen betreffende de hier te lande in werking getreden wetten op de grond- belasting, vermogens- en andere belastingen reeds zoovele voordeelen genieteu, voor hunne varkens en vee veel hoogere prijzen maken dan die uit deze streken, bijgevolg ook hoogere landpachten kunnen betalen en alzoo voor de op Nederlandsche grenzen gelegen wei- en bouwlanden aan de meestal Belgische eigenaars hoogere pachten kunnen bieden waardoor de Nederlandsche landbouwers van de grens gedwongen worden ook zooveel te betalen willen zij hunne landen niet aan Belgische land bouwers in pacht zien overgaan dat een consortium van kooplui te Eecloo bij wijze van proef is begonnen met het bezoeken van de groote veemarkten te Chicago en Montreal in Noord-Amerika tot aankoop van vette ossen, welke proeven goed schijnen gelukt te zijn, en dat ook veel vet vee uit Engeland naar Belgie langs Ostende is ingevoerd, zoodat de verwachtingen van hen, die meenen, dat Belgie het Nederlandsche vee niet zouden kunnen missen en de grenzen dientengevolge niet lang kunnen gesloten blijven, wel konden worden beschaamd i dat door het slachten van runderen en schapen aan de grenzen Belgie het verbod van invoer nog lang kan handhaven en de Belgische schatkist daarbij zeer wordt gebaat doordat de rechten voor versch vleesch niet minder dan 15 centimes per kilogram bedragen, maar de landbouwers in deze streken ontzaggelijk benadeeld worden doordat de onkosten van dubbele invoerrechten, huren van slachtplaatsen, stallingen enz. enz. alle ten laste komen van de Nederlandsche landbouwers dat aangezien het vee uit Amerika, waar het veeartsenijkundig Staatstoezicht op verre na niet zoo goed geregeld is als hier te lande en zeker veel te wenschen overlaat, en ook het vee uit Engeland waar eveneens nog steeds mond- en klauwzeer heerscht, in Belgie mag worden ingevoerd de door iedereen, die met betrekking tot deze zaak niet geheel en al met blindheid is geslagen, openlijk geuite bewering, als zoude de sluiting der grenzen voor Nederland eenvoudig een represaille maatregel zijn wel kan beschouwd worden op goeden grond te berusten dat die bewering zekerheid is geworden, nu er langs de grenzen een geregelde smokkelhandel in runderen, varkens en schapen door Belgische kooplieden plaats heeft, welke meestal door Belgische ambtenaren oogluikend wordt toegelaten dat wel is waar door dien smokkelhandel de Nederlandsche landbouwers zich van hun overtollig vee kunnen ontdoen, doch dat zulks geschiedt tegen eenen niet loonende prijs, blijkende hieruit, dat eene koe die hier was aangekocht voor 165 te St. Nicolaas (Beige) op den volgenden marktdag verkocht werd voor 575 francs of 276, terwijl meer soortgelijke gevallen kunnen worden aange- haald Redenen waarom adressanten zich tot Uwe vergadering wenden met het eerbiedig doch dringend verzoek te willen bewerken, dat onze Regeering met die van Belgie in overleg trede en eene overeenkomst treffe in dier voege, dat bij het heerschen eener besmettelijke veeziekte slechts die gedeelten der provincien worden gesloten, waar de ziekte epidemisch heerscht, en dat de invoer van vee, schapen en varkens in Belgie uit Zeeland, dat op het oogenblik vrij is van besmettelijke veeziekten weder zOo spoedig mogelijk en zonder groote bezwaren voor den landbouwer en veefokker worde toegelaten. 't Welk doende, enz. Overslag. Even als elders, geven de dieven ons hier ook van tijd tot tijd teekenen van leven. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag hebben zij weer eens hun slag geslagen. Thans hebben zij geene kippen of konijnen, maar 3 zakken rogge medegenomen, en wel uit de schuur op het zoogenaamd Hollandsch hof. Den volgenden nacht zijn uit de schuur van den landbouwer E. de Munck, onder Zuiddorpe, 3 zakken tarwe ge- stolen. De voortdurende straffeloosheid schijnt de kerels hoe langer hoe stoutmoediger te maken. En de politie vermag niets tegen hen, want vooreerst schijnt de bende goed georginiseerd te ,zijn, en ten andere, de grensscheiding belet onze politie alle verdere nasporingen. Dat niet een eenig persoon, al die diefstallen, welke hier en elders voorkomen, bedrijft, blijkt ten duidelijkste uit de omstandigheden, welke die diefstallen ver- gezellen. De rivier voor Rotterdam is thans zoo goed als vrij van ijs. De zeilvaart kan in haar geheel als heropend worden beschouwd. Reeds kwamen heden o. a. eenige zeilschepen van Elakkee (Oolt- gensplaat) en Zeeland te Rotterdam aan, zonder dat zij onderweg hinder van het ijs hadden onder- vonden. De marktschippers worden tegen Maandag alien weer te Rotterdam verwacht. Terwijl te Amsterdam op de Zoutkeetsgracht een jongen te water viel, kwam een heer met een grooten hond aanloopen. Hij ontdeed dezen van zijn muilkorf en met een ,/apporte" zond hij het beest te water. De hond greep den spartelenden jongen bij de jas en sleepte hem naar den walkant, waar de heer hem op het droge bracht. Bij het vernemen van de tijding, dat de //Conrad" met terugkeerende troepen van Lombok, Zaterdag niet te Amsterdam zou arriveeren, kreeg Yrijdag de moeder van een der opvarenden, die met spanning en angst het oogenblik van wederzien van haar eenigen zoon had verbeid, een hevigen aanval van beroerte. Geneeskundige hulp werd ingeroepen doch weinig hoop op behoud kon wor den gegeven. Reens' inboedel zal Woensdag te Amsterdam op de binnenplaats van het voormalig huis van arrest aan den Heiligenweg verkocht worden tot voldoening van de belastingschuld, die hij weigerde te betalen. De socialist Van Emmenes, wiens straftijd Vrijdagmorgen verstreken was, werd toen hij uit de gevangenis aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam ontslagen werd, opgewacht door onge- veer 300 partijgenooten, die hem naar het gebouw z/Constantia" geleidden, waar de roode vlag uithing en toespraken werden gehouden. Onder de nouveauteiten van onzen tijd be- hoort voorzeker de Eerste sleutel verzekering- maatschappij, deze verzekert tegen eene jaarlijksche premie tegen het verlies van sleutels. De sleutel s van de verzekerden worden geregistreerd en wel onder het nummer, dat aan den ring is bevestigd. Gaat den ring te loor, dan verschaft de maatschappij nieuwe sleutels, doch om zich die kosten uit te sparen, draagt haar nummerplaatje de mededeeling, dat de eerlijke vinder van den sleutelbos f 1,50 belooning ontvangt, wanneer de verzameling onge- schonden wordt terugbezorgd aan de maatschappij. Welke straf bepalingen de maatschappij toepast bij het te veelvuldig verliezen van sleutels, vonden wij niet vermeld, zeer zeker zal daarin voorzien worden, want anders is daarmede een daggeld te verdienen. In verband met het jaar 1895 en Christus dood wordt de volgende bijzonderheid medegedeeld Het jaar 1895 zal een astronomische bijzonder heid medebrengen. Op den Goeden Vrijdag zullen de sterren, die zich om de zon bewegen, volkomen denzelfden stand hebben, dien zij aan het uitspansel innamen op den dag, dat Christus aan het kruis stierf. Het is de eerste maal, dat dit feit zich voordoet sedert 1862 jaren. Wij zeggen sedert 1862 jaren, want deChristelijke jaartelling begint niet met het jaar van Christus dood maar met dat van Zijn geboorte. Dus zal op Goeden Vrijdag, te 4 uur 20 min. des morgens, de maan het zesde der sterrenbeelden de Maagd passeeren. Arie van Roon, een werkman, wonende in de Kalverstraat te Rotterdam, is naar hij gelooft en ook zijne beide dochters vast gelooveu, betooverd. Een zoogenaamde tooverdokter, te Gorinchem woon- achtig, werd geraadpleegd, een paar fleschjes met medicijnen gebruikt, doch niets hielpde man behield kramp in den buik. Men kwam tot de overtuiging, dat niemand anders dan zijne vroegere waschvrouw hem //betooverd" kon hebben en dat deze vrouw ook alleen in staat was hem te ge- nezen. Van Roon ging haar daarom bezoeken in hare woning de Waterhondsteeg op de Kipstraat en deelde haar mede, welke hulp hij van haar verlangde. Of de vrouw al verzekerde, dat zij geen hulp kon verleenen, het baatte haar niet; Van Roon zou en moest door haar genezen wordenen toen zij bij haar weigering bleef volharden, greep Van Roon, die dit aan onwil toeschreef, haar beet, sloeg en trapte haar, om haar zoo mogelijk tot andere gedachten te brengen. De vrouw zich in het nauw gebracht ziende en bevreesd voor den man, die tot alles in staat scheen, riep om hulp, waarop de buren toesnelden, die haar ontzetten. Van Roon had inmiddels bij de vrouw, door hem be- schuldigd eene tooverheks te zijn, den inboedel gedeeltelijk vernield. Op de komst der buren nam hij de vlucht. Thans heeft zich, naar de N. R. Ct. meldt, de politie de zaak aangetrokken en wordt de woning der mishandelde vrouw bewaakt. Een paar fleschjes met medicijnen, door den tooverdokter uit Gorinchem aan Van Roon verstrekt, zijn in beslag genomen. Bij den logementhouder U. te Utrecht ver- voegde zich Dinsdagmiddag een net gekleed heer, te kennen gevende dat hij als ingenieur bij eene groote maatschappij werkzaam was en door deze te zijn belast om Utrecht met Driebergen telefonisch te verbinden, waartoe hij geruimen tijd te Utrecht zou moeten verblijven en daarom gaarne een paar goede kamers zou willen hebben. Daar de kamers, welke de logementhouder beschikbaar had, aan de eischen door den ingenieur gesteld, voldeden, was men het voor het verdere weldra eens en werd dan ook besloten, dat de heer Van der Velden, (zoo noemde hij zich) na te hebben gedineerd naar het station zou gaan om zijne bagage van daar naar het logement te doen overbrengen. Wel had de logementhouder aangeboden deze te laten halen, doch voor dat aanbod was beleefd bedankt geworden. Toen de heer v. d. V. dien avond echter niet terugkwam en zich ook den volgenden dag niet liet zien, kreeg de heer U. kwaad vermoeden en stelde de politie met het gebeurde in kennis, die een onderzoek instelde, waardoor al spoedig aan het licht kwam, dat een tweede hotelhouder op dezelfde wijze dupe was geworden. Kwamen echter deze heeren er met enkele guldens schade af, minder gelukkig was de bode W. te Driebergen. Ook bij dezen was de pseudo ingenieur met hetzelfde praatje verschenen en had daarna zelfs diens beide

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2