Gemengde berichten. Buitenland. Men schrijft uit het eiland Tholen Aan menig lezer van de berichten over de door- braak te Strijen dringt zich zeker telkens de vraag op, waarom de waterbouwkundigen, met de uit- voering van het werk belast, maar niet liever aanstonds begonnen zijn met de breuk in den zeedijk zoo spoedig mogelijk te dichten, in plaats van daarmede enkele weken te wachten en intus- sclien alleen maar aan den binnendijk te laten werken. Ter beantwoording van deze vraag zij medegedeeld, dat het dichten van de doorbraak een zeer moeielijk werk isdoor de strooftiing van het water is de bodem van het gat in den dijk, zoowel aan de buiten- als aan de binnenzijde diep weggemalenals bewijs daarvan kan dienen, dat in de vorige week een groote tjalk naar den grintweg in den polder voer en van daar met suikerbieten geladen langs den zelfden weg terug keerde. Het plan voor het leggen van den vinger- ling aan de landzijde om het gat en het sluiten daarna van de opening in den dijk, moet dus rijpelijk overwogen worden, wil men het gevaar niet hebben, dat het onvoltooide werk keer op keer door den sterken stroom wordt afgebroken. Ook is het hoogst waarschijnlijk, dat een even- tueele storm, ook al wordt er nog zoo degelijk gefundeerd, het half voltooide werk vernietigen zou. Het zou dus onvoorzichtig zijn niet eerst in den kortst mogelijken tijd den binnendijk te versterken, waaraan men aanstonds beginnen kon en waarbij men van de strooming onafhankelijk was. Aldus is ook de zienswijze geweest van den ingenieur Van Elzelingen, met de uitvoering van het werk belast en toen eenige dagen geleden de heer Tak van Poortvliet, oud-minister van Waterstaat, als grondeigenaar op het terrein van de doorbraak aanwezig, de wijze van werken gadesloeg, gaf hij daaraan dan ook zijne voile sympathie. G. Crt. TER NEUZEN, 18 Januari 1895. De loop der bevolking van deze gemeente was over 1894 als volgt Geboren 167 m., 140 vr., totaal 307. Overleden 83 m., 48 vr., totaal 131. In de gemeente vestigden zich 254 m., 212 vr., totaal 466, terwijl naar elders vertrokken 238 m., 207 vr., totaal 445. Er werden 49 huwelijken voltrokken als tusschen, jongmans en jongedochters 41, jongmans en weduwen 3, weduwnaars en jongedochters 4 en weduwnaar en weduwe 1. Bevolking op 31 Dec. 1893 3498 3743 7241 31 Dec. 1894 3598 3840 7438 alzoo vermeerderd met 197 personen. Philippine, 16 Jan. Gisteren heeft een meisje van zes jaren het ongeluk gehad in een pot kokend water te vallen, waardoor haar geheele zijde met brandwonden werd overdekt. Haar toestand is echter niet gevaarlijk. Sas van Gent, 18 Jan. In den afgeloopen nacht hebben de Belgische douanen, op de grenzen van Stekene, weder de handen vol gehad met veesmokkelaars. Niettegenstaande 10 douanen tegenwoordig waren mocht het niet gelukken een stuk vee te be- machtigen. De smokkelaars waren van vuurwapens voorzien, althans er werd een schot op de douanen gelost. Hulst, 18 Jan. Heden werd alhier op eene plechtige wijze het lijk van den heer P. de Rodrigo, directeur der zangvereeniging Apollo, ter aarde besteld. Nog zeer jong evenwel, toonde de heer De Bodrigo een groote kennis van muziek te bezitten. Jammer dat hij op zoo'n jeugdigen leeftijd uit het leven gerukt werd. 's Morgens om 8 uur werd zijn lijk van zijn woning afgehaald door de zangmaatschappij, wier leden hem droegen, het fanfarenmuziek, de zangers van het hoogzaal, de leden der heilige familie enz. Onder het speien van een treurinarsch ging de lange, indrukwekkende stoet kerkwaarts. Nadat er een lijkmis opgedragen was, zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof. Toen de leden der heilige familie bij de groeve liuu afscheidslied geeindigd hadden, werd door de zangvereeniging een laatst vaarwel den ontslapen directeur toegezongen en door den voorzitter, den heer C. Claassen, het woord gevoerd, waarbij deze aanhaalde in korte, sierlijke en treffende woorden, hoe de heer De Rodrigo steeds met ijver voor Apollo gewerkt had en wat dit gezelschap in hem verloor. Tevens werden er van wege Apollo en van het fanfarenmuziek prachtige lauwerkransen op het graf van den beminden en diep betreurden directeur gelegd. Aangedaan en de tranen in de oogen verliet de schare den doodenakker en zeer zeker zal den naam van den ontslapene nooit ver- geten worden. Stoppeldijk. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1894 als volgt Geboren 19 m., 21 vr., totaal 40. Overleden 10 m., 16 vr., totaal 26. In deze gemeente vestigden zich 51 m., 45 vr., totaal 96, terwijl naar elders vertrokken 64 m., 63 vr., totaal 127. Er werden 9 huwelijken gesloten. Bevolking op 31 Dec. 1893 786 789 1575 31 Dec. 1894 782 776 1558 alzoo verminderd met 17 personen. Clinge. De loop der bevolking was in deze gemeente over 1894 als volgt: Geboren 48 m., 53 vr., totaal 101. Overleden 20 m., 18 vr., totaal 38. Levenloos aangegeven 9. In de gemeente vestigden zich 71 m., 79 vr., totaal 150, terwijl naar elders vertrokken 68 m., 46 vr., totaal 114. Er werden 21 huwelijken voltrokken. Bevolking op 31 Dec. 1893 1321 1368 2689 31 Dec. 1894 1352 1436 2788 alzoo vermeerderd met 99 personen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken. L. V., oud 17 j., kuiper te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. 1°. G. C., oud 17 j., 2°. L. C. P., oud 15 j., werklieden te Overslag, zijn wegens strooperij ieder veroord. tot 3 dagen gevang. 1°. A. d. C., oud 42 j., daglooner, 2°. J. A. S., oud 20 j., werkman, beiden te Hulst, zijn wegens huisvredebreuk veroord. ieder tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. E. R.. oud 17 j., zonder beroep te Hoek, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. J. C. G. v. A., oud 21 j., timmerman te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tut f 5 boete of 5 dagen hecht. Kantongerecht te Tor Neuzen. Zitting van 18 Januari 1895. Heden stond o. a. terecht F. S., koopman in boter en eieren te Zaamslag, beklaagd van den 15 Dec. 1894 te Ter Neuzen aan den inspecteur van politie C. Klaassen als natuurboter te hebben verkocht 2 pondjes of 1 K. G. voor 1,05, welke boter bij onderzoek is gebleken te bevatten vetdeelen niet van melk afkomstig en alzoo vervalscht te zijn. Ten bewijze van dit laatste werd gelezen het rapport van den heer Swaving, directeur van het proefstation te Goes, die een hem toegezonden monster van bovengenoemde boter heeft onderzocht. Beklaagde bekent de boter aan Klaassen geleverd en daarvoor 1,05 te hebben ontvangen. Hij heeft ook het lint dat om het busje zat, waarin het monster boter werd gedaan, van zijn naamtee- kening voorzien. Hij was echter van meening zuivere en onvervalschte boter te leveren. De Ambtenaar van het O. M. vraagt waarom hij dan probeerde andere boter aan Klaassen te leveren. Bekl. ontkent dit te hebben gedaan. Getuige Klaassen verklaart dat bekl. boter aan hem leverde. Het was hem opgevallen dat deze zoo slecht werd, waarom hij van meening was dat er knoeierij achter schuilde en besloot er op te surveilleeren. Zooals het proces-verbaal vermeld heeft hij 15 Dec. boter van bekl. genomen. Deze had 3 soorten op zijn kar, waaronder 1 soort lage pondjes van geele kleur, van welke soort hij een monster wilde nemen, omdat ze hem verdacht voorkwamen, als zijnde de boter ondanks den winter, zacht. Bekl. wilde hem andere geven, en toen hij (get.) uitdrukkelijk van genoemde soort bleef verlangen, zeide bekl. ,/nou zal ik er wel aan zijn get. vroeg hem toen of hij dan de herkomst niet wist, van welke boerin of hij ze ontvangen had. Bekl. bleef er bij dat zulks hem toch niet zou baten. Mej. Klaassen, echtgenoote van eerste get., verklaarde de boter voor goede gekocht te hebben en er 1,05 voor te hebben betaaldzij had al eenigen tijd reden tot klagen over de boter. J. J. de Jager, winkelier te Ter Neuzen, ver klaart dat bekl. meermalen margarine bij hem haalde; hij gaf steeds op, dat dit was voor Jac. Meijer, broodbakker te Zaamslag. Jac. Meijer, broodbakker en winkelier te Zaamslag, als getuige h decharge door bekl. meegebracht, verklaart, herhaaldelijk aan bekl. te hebben opge dragen een vaatje margarine voor hem mede te brengenget. verkoopt die in zijn winkel. De Kantonrechter is van meening, dat de getuige geen ongelukkiger keuze kon doen dan zulks juist aan een boterkoopman op te dragen. Waarom die margarine niet met de gewone voerlieden mee laten brengen. Bekl. zegt dat dit komt omdat Meijer bij zijn vader de kruidenierswaren haaltals hij nu mar garine noodig had, gaf hij de opdracht deze mee te brengen. 'i De Kantonrechter vindt het dom van bekl. om als boterkoopman zich met het meebrengen te belasten, dit moest de verdenking tegen hem versterken. Ook het gezegde ;/nou zal ik er wel bij zijn", is vreemd. Bekl. ontkent dit te hebben gezegd. De Ambt. van het O. M., hiema het woord nemende, is van meening, dat voldoende uit het onderzoek is gebleken, dat de boter vervalscht was, en bekl. dus schuldig is aan het leveren van een surrogaat van boter zonder dat het woord ffsurrogaat" of //margarine" op de verpakking of de waar zelve met duidelijke letters voorkomt. Bekl. bekent zelf de boter te hebben geleverd en het geld er voor ontvangen te hebben, en ook dat het woord margarine of surrogaat er niet op voor komt. De getuigenverklaringen bevestigen dit. ZEd. Gestr. vindt bekl. of een groote stoffel of een groote drieste man is, daar hij, vervalschte boter aan den inspector Klaassen leverende, wel begrijpen kon dat dit ter kennis van de justitie moest komen. Het feit wettig en overtuigend btewezen achtende, requireert hij, dat beklaagde zal worden veroordeeld tot eene geldboete van f 50, subsidiair 40 dagen hechtenis en opname van een uittreksel van het vonnis voor rekening van den bekl. in het Hulsterblad, de Ter Neuzensche Courant, het Ter Neuzensch Yolksblad, Axelsche Courant en de Scheldebode. Bekl. houdt staande niet te hebben geweten dat de boter vervalscht was. Klaassen had hem in de Nieuwstraat aangesproken en hij is op diens verzoek naar zijn huis gereden. Was hij voor zichzelf niet overtuigd geweest dan had hij gemak- kelijk de Axelsche brug over kunnen rijdeu en men had geen monster kunnen nemen. Hij is bij Klaassen gekomen en heeft zijn korf neergezet en hen zelf laten nemen van welke ze wilden. De Kantonrechter zegt dat bekl. dan zelf waar- borgen had moeten nemen de winkeliers moesten voor hun eigen verantwoording van tijd tot tijd laten onderzoeken. Bekl. vraagt of geen vergissing met de monsters mogelijk is aan het proefstation. Door hem is boter van dezelfde koeien afkomstig ter onderzoek opgezonden en die was goed. De Ambt. van het O. M. wil toegeven dat dit zou kunnen maar dan blijft toch het gezegde z/nou zal ik er wel bij zijn." Hij geeft bekl. verder den raad op te passen daar de marechaussees van Axel ook last hebben streng toe te zien. Bekl. zou nog een nieuw onderzoek wenschen van de boter waarvan het monster is genomen. Daar deze is opgegeten kan zulks niet en zegt de Kantonrechter dat hij dan dadelijk een tweede monster had moeten nemen, wat bekl. doet zeggen dat hij dan nu zijn onschuld niet meer kan bewijzen. Uitspraak over 8 dagen. Ook werd heden behandeld (in eene zitting met gesloten deuren) de zaak tegen C. H., vrouw van A. B., wonende te Ter Neuzen (Driewegen), wegens het onbevoegd uitoefenen van de verlos- kunde. Het O. M. eischte f 60 boete, subs. 60 dagen hechtenis. De Presidents-verkiezing in Frankrijk. Gisteren te een ure werd de zitting van het Congres, te Versailles bijeengeroepen tot verkiezing van een President der republiek, door den heer Challemel-Lacour, den voorzitter van den Senaat, geopend. Voordat het Congres werd geopend, hielden de leden der verschillende groepen bijeenkomsten. De Minister-President Dupuy deelde toen mede, dat hij weigerde de hem aangeboden candidatuur te aanvaarden. Eenige afgevaardigden vroegen het woord, ten einde weer het voorstel tot grondwets- herziening ter sprake te brengen, maar de President weigerde deze quaestie ter sprake te brengen, daar het Congres uitsluitend was bijeengeroepen tot verkiezing van een President. Men ging toen terstond tot stemming over. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 344 stemmen op den heer Brisson, 216 op den heer Felix Faure en 195 stemmen op den heer Waldeck-Rousseau. Geen der candidaten verkreeg dus de volstrekte meerderheid, zoodat eene tweede stemming moest worden gehouden. Bij (leze tweede stemming verkreeg de heer FMix Faure 430 stemmen. Op den heer Brisson werden 3(»1 stemmen uitge bracht. De heer Ffdix Faure (nu Minister van Marine) is dus tot President der Fransche republiek gekozen. De heer Felix Faure nam gister-avond reeds zijn intrek in het Elys6e. Waarschijnlijk zal de heer Waldeck-Rousseau als minister-President optreden. De heer Brisson zal waarschijnlijk President der Kamer blijven. De verkiezing van den heer Felix Faure heeft hier algemeen een goeden indruk gemaakt. De heer Faure is een staatsman, die het algemeen vertrouwen geniet, doordrongen van de grondbe- ginselen der democratie, van wien het te verwachten is, dat hij op waardige wijze het hooge ambt, waartoe hij is geroepen, zal bekleeden. Niet zonder reden wordt de verkiezing van den heer Felix Faure eene concentratie van het gezond verstand genoemd, bij wijze van zinspeling op de bekende concentration repnblicaine. Wat zijn uiterlijk betreft, is de President der Fransche republiek een forsch gebouwd en goed gevormd man. Het hoofd, van ronden vorm, staat kranig op eene slanke gestalte. Zijn haar, dat hij steeds gewoon is zeer kort te dragen, is reeds grijs, maar zijn knevel is nog blond. De President is bekend wegens zijne onvermoeide werkzaamheid. Aan de oprechtheid zijner repu- blikeinsche gevoelens wordt door niemandgetwijfeld. Vooral heeft hij naam gemaakt wegens zijne grondige kennis van koloniale zaken. Ook wat zijn karakter betreft, wordt de heer Faure zeer geroemd. Hij deed zich steeds kennen als een welwillend man, steeds bereid om anderen te helpen. De President is Parijzenaar van geboorte. Hij was chef eener reedersfirma te Havre en werd in 1870 gedecoreerd, daar hij zich bijzonder onder- scheidde als chef der mobiele garden aldaar tijdens den oorlog tegen de Duitschers. Ook in financieele en handelskringen is de verkiezing van den heer Felix Faure tot president met algemeene instemming vernomen. Men ver- wacht algemeen, dat zoowel de president als zijne gemalin het Elysee op waardige wijze zullen ver- tegenwoordigen. De van Lombok repatrieerende militairen, ten getale van 27 die per stoomschip Conrad ieder oogenblik te IJmuiden worden binnen verwacht, zullen aldaar feestelijk worden ontvangen. Onder deze bevinden zich eenigen die rechtstreeks van het oorlogsterrein op Lombok komen, hetzij wegens ziekte, hetzij wegens afloop van hun dienstverband. Zondag jl. zou er in de Bovenkerk te Kam- pen gepredikt worden door Ds. M. en in de Broe- derkerk door Ds. V. T. uit Genemuiden. In de Bovenkerk kwamen een 5tal boorders, doch de predikant was op zijn post. In de Broederkerk was het stampvol, doch de predikant bleef weg, zoodat Ds. V. T. moest geroepen worden, die eenige woorden sprak en daarna de teleurgestelde gemeente huiswaarts deed keeren. Tusschen liefhebbers van schaatsen rijden en de kapiteins der stoombooten in Friesland, is de verhouding gedurende de eerste dagen van vorst alles behalve vriendschappelijk. Dit bleek ook eergistermorgen, toen een drietal stoombooten, door het ijs brekende, Leeuwarden trachtte te bereiken. Bij het dorp Warga gekomen, werd vooral de middelste, dus niet de eigenlijke breker, met een hagelbui van steenen begroet waardoor men ge- noodzaakt was terug te keeren. Als gewoonlijk was ook hier de straatjeugd vooraan. In de Tesselsche duinen is verleden week eene groote opruiming gehouden onder de konijnen. Door de vele sneeuw waren de toegangen tot de hoi en dichtgeraakt. Vele personen togen er toen met knuppels op los en sloegen honderden konijnen dood. Deze week had te Lommel (L.) hetzelfde treurig geval plaats, dat voor eenige maanden plaats greep met den jachtopziener H. Een zekere bosch- wachter te Lommel, die 's morgens in dienst ging, keerde niet meer terug. Nadat zijne vrouw bij de gendarmerie van het geval kennis had gegeven, werd op zoek gegaan en het lijk later gevonden. Men heeft hier weer, zooals het gerucht loopt, met een moord te doen. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat aldaar het plan bestaat om, wegens den vloed van 22 December 11., de Hoogstraat, de Korte Hoogstraat en den Schiedamschen dijk 40 c. M. te verhoogen. De onderwijzers in Opsterland hebben niet lang op hun kwartaal tractement behoeven te wachten, daar ook hun, door tusschenkomst van Gedeputeerden, alreeds hun tractement is uitbetaald. De nachtwaker, schoonhouder der openbare school, aschophaalder, vuilnisman, kerkschoon- maker, klokluider, orgeltrapper, ontsmetter bij besmettelijke ziekten van mensch en vee, doodgraver, onbezoldigd rijksveldwachter, P. v. Elk, te Roon, is thans ook benoemd tot lantaarnopsteker, schoon houder der lampen en alles wat tot het vak behoort. Men leest in De Tijd Solidair Dat woord is aan de orde tegen woordig. Maar of alien het beprijpen Reeds lazen we, dat het wordt uitgesproken en gebezigd als ware het van ,/Soldaat" afgeleid en als had het iets uitstaande met inilitaire discipline. Aardiger evenwel nog, dunkt ons, is de volgende, zij het ook sterk etymologische afleiding, die we dezer dagen verklarenderwijs door een werkman aan een kameraad hoorden geven ,/Solledair, zie je, wil zooveel zeggen, alsdat wullie ons zoo moeten aansluiten als of we efFectief ammekaar gesoldeerd waren, vat je Een vischboertje die te Amsterdam spiering verkocht, had zijn kar met deze vischjes een oogenblikje onbeheerd laten staan en maakte een vriendelijk praatje met een dienstmeisje van een der huizen aan de Heerengracht. Ons boertje was allerminst bedacht op de tallooze meeuwen, die thans in de stad zoo veelvuldig voorkomen en azen op een lekker hapje. Toen zij de kar met spiering in het oog kregen, vlogen zij er op af en hadden nagenoeg de helft der visch reeds verorberd, toen ons boertje den brutalen diefstal bemerkte en, woedend, de onge- noode gasten op de vlucht joeg. Voor de rechtbank te Breda stond o. a. terecht eene dame, bij de politie welbekend, tegen wie door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie 3 maanden gevangenisstraf werd geeischt wegens vernieling. Nog iets te zeggen beklaagde Meneeren (buigend voor alle vijf) ik wensch jelui allemaal een zalig Nieuwjaar. Tot zelfs de zoo ernstige president moest lachen om deze gemoedelijke opvatting der verhouding tusschen rechter en beklaagde, en het publiek niet minder. Het volgende geval wordt gemeld uit Wezel Een dokter gaf een arbeider, wiens vrouw op sterven lag,"last om onmiddellijk een priester te halentegelijkertijd schreef hij een recept voor, mann. vr. totaal. mann. vr. totaal. mann. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2