Buitenland. dijk welt is er geen direct gevaar, doch wanneer er met het water ook zand medegevoerd wordt, is dit een bewijs dat bet kmaaltje binnen in den dijk ruimer wordtverandert eindelijk het wellen van het water 'in een straal, dan is het binnen weinige uren met den dijk gedaan. Omtrent de proef, die thans met eene lichtere bepakking onzer infanterie wordt genomen, wordt het volgende medegedeeld De kleeding en uitrustingstukken, thans in ge- bruik, behoeven betrekkelijk slechts geringe wijzi- ging om tot het beoogde doel te geraken, en om groote uitgaven te besparen, zullen daartoe in de allereerste plaats goederen zonder waarde worden gebezigd. Hierbij zal de infanterist voorzien worden van een paar kazerne- en een paar marcheerschoenen, terwijl de sjako van eene halsbedekking zal worden voorzien. Het voornemen bestaat om de blikken eetketels en veldflesschen te vervaardigen van aluminium en de koperen knoopen der kleedingstukken te vervangen door aluminium bronzen. Na aankomst van Ds. Eogge, den bekenden veldprediker bij de Lombok-expeditie, hebben wij, schrijft de Telegraaf, een onzer verslaggevers naar Deventer gezonden met de opdracht, den lieer Eogge te verzoeken, eenige persoonlijke indrukken te willen meedeelen. Deze verslaggever meldt ons naar aanleiding hiervan Na eenige moeite hij wordt thans reeds overstelpt door bezoeken gelukte het mij den heer Eogge in zijn woning te spreken te krijgen. Het onderhoud was korter dan ik had gewenscht, doch de heer Eogge beloofde mij nader onderhoud, waarin hij de vragen die ik hem wenschte te stellen, uitvoeriger zal beantwoorden. Thans geef ik slechts weer, wat hij mij verklaarde. Ds. Eogge is een vijftiger met grijs haar en baard, doch jeugdig uiterlijk, kort en breed van postuur en een kalmte, die den veldprediker zoozeer te stade komt. 1 Juli 1894 vertrok ik, zoo deelde hij mv| mede, met het 6e bataljon (commandant van Bijlevelt) naar Lombok. Daar was ik met den zendeling Wijnveld en den pastoor Yoogel, evenals ik, Amsterdammer van geboorte. Ik was gevestigd in het hoofdkwartier te Tjakra, bij den generalen staf 25 Augustus was Van Bijlevelt met zijne colonne naar Soekararakapitein Manders had het com mando overgenomen. Later werd ook hij, evenals Van Bijlevelt, zwaar gewond en toen ik 12 December jl. uit Batavia vertrok, was Manders toestand niet gunstig. Het eerste officieel bericht van den aanvai der Baliers werd ons gebracht tusschen 5 en 6 uur namiddags door kapitein Smidhamer, die van een Sassaks hoofd had gehoord, dat een crverval werd beraamd. Op dit bericht ging generaal^ Van Ham met den resident Dannenborgh naar Goesti Djilantik, die de bekende geruststellende verzekering gaf ,/onmogelijk De staf keerde half gerustgesteld terug. Br stond 250,000 gereed, die later zijn achter- gelaten. Generaal Vetter commandeerde, dat de 2de compaguie infanterie en een sectie veldartillerie uit Mataram moesten komen, die weldra arriveerden. Om 7 uur trok ik uit het bivak tegenover de kleine poeri naar dat tegenover de groote poeri. De staf bleef nog tegenover de kleine poen en kwam om 10 uur bij ons. Men ging naar bed, maar zette dubbele wachten uit. Ik bleef met Alting von Geusau, De Waal en Bemeri ila, en generaal Van Ham op; we zaten in een koepel vdor 't front der barakken. Bij twaalven viel het eerste schot (niet elf uur, zooals Vetter in zijn rapport zegt)ik keek op mijn horloge. Baliers schoten in t wilde weg, zij vergat, dat het gevaar zoo dreigend was en er maar weinig tijd tot redding overbleefdat terwijl zij nog aan blusschen dacht, Franchise reeds het slachtoffer van het vernielend element kon worden. De steeds toenemende vlammen moesten haar wel spoedig de oogen openenzelve bijna door den rook verstikt, vloog zij weer naar boven. Het was noodighet vuur achtervolgde haar let- terlijk en toen zij de kamer binnentrad, waar zij Frangoise achtergelaten had, gaf zij een luiden gil, nu zij het meisje ontwaarde. Een en ander was zoo snel gebeurd, de brand was zoo hevig in woede toegenomen dat de weinige oogenblikken, dat zij hare bezinning verloren had, noodlottig konden zijnhoe zegende zij de ingeving, die haar terug gedreven had naar het vertrek, dat zij reeds lang door hare dochter verlaten waande. Zij hief Frangoise van den grond, drukte haar als werktuigelijk aan haar hart en trachtte de deur te bereiken; de weinige minuten, door haar in radeloosheid verloren, waren helaas te kostbaar ge- weest; de verstikkende rook kwam als een dichte massa haar te gemoet, en de last, die haar anders niet moeielijk te torschen ware geweest, ging thans hare krachten te boven. Intusschen knetterden de vlammen het dak was verteerd en nog altijd lagen moeder en dochter half verstikt op den vloer Doch waarom zou Henri d'Alincourt zoo rusteloos de aangerichte verwoestingen gevolgd hebben, als het niet was geweest om Frangoise te beschermen en over haar te wakenNauw dringt de treurige tjjding tot hem door, of zonder zicli om zijn makkers of brandspuit tebekom- want het 't was pikdonker. De paarden en muil- ezels werden doodgeschoten. Binnen 20 seconden stonden de manschappen in 't gelidweldra 87 gekwetsten en 16 dooden die ik hielp verbinden. Intusschen trachtten de Baliers den aanvai te doen uit de groote poeri op 't front van het bivak onder verschrikkelijk krijgsgeschreeuw en slaan op tam-tam. De aanvai werd echter verijdeld door ons kartets- en granaatvuur. Ik verkeerde in vreeselijk levensgevaar, een man viel dood tegen mij aan uit een uitkijk achter den muur schoten Baliers op lantaars van ons bivak, wattelkens werd beant- woord door salvovuur van Amboineezen. Deze zijn de beste soldatenik houd dol veel van hen. Wij hoorden gaten maken in de muren, toen de aanvai was mislukt. Nu gaf generaal Vetter last, dat wij in den dewa-tempel, grenzende aan het open plein van het bivak, zouden gaan. Met de gekwetsten trokken wij daarheen onder een verschrikkelijk vuur, eerst naar t verhoogde plein, (de tempel bestond uit 3 pleinen zonder dak, met kiosken voor offeranden in het midden), toen naar het lagere plein, waar wij eindelijk veilig waren achter de hooge muren, maar lieten de gekwetsten achter op 't verhoogde plein. De gesneuvelden begroeven wij, terwijl de kogels over onze hoofden heenvlogen. Na deze treurige plechtigheid, waarbij ik een rede hield aan t ge- opende graf, terwijl alle manschappen met tranen in de oogen stonden nooit was zoo aandaclitig naar mij geluisterd gingen wij op last van generaal better uit den dewa-tempel. Halt dne 's middags trokken wij uit Tjakra Negara naar Mataram. Ik ging met de sectie-Van Ham mee vooruit. Vetter was met den resident Dannenborgh, zijn adjudant Kotting en een compagnie nauwelijks uit den tempel, of Van Ham kreeg twee zware ver- wondingen door een kogel, waaraan hij weldra bezweek. Aan eene correspondence uit Soerabaja in De Tijd ontleenen wij het volgende Alle soldaten spreken ons over pastoor A oogel, en de officieren niet minder. Majoor Blommenstein verhaalde mij het volgende: //Voogel stond naast mij bij den eersten overvalmijn jongen viel neer, zijn jongen viel neer, ik kreeg een schot m 't been, rondom ons lagen de lijken. Voogel deed rustig zijn ambtsplicht." W at de soldaten van pastoor Voogel vertellen, is niet te beschrijven sommigen beweren dat de kogels hem niet kunnen raken. n Driemaal is hij in de vuurlinie geweest, Zeiden zij, //en als wij hem waarschuwden, dan antwoordde de pastoor //Och, daar sneuvelen er zoo weinig, nog niet een op de honderd. Bij de jongste bestorming van Tjakra-Negara was Voogel zoo ver vooraan, dat een der officieren vroeg //Voogel/ moet jij Tjakra alleen innemen-?" "Neen," was het antwoord, //maar alleen hier v6oraan zijn er te bedienen.' Was er gistermorgen op de rivier van Eot terdam tot Vlaardingen door de eb al veel drijfijs, tegen den middag was de rivier geheel en al overdekt. De booten naar Flakkee en oorne en Putten ondervonden echter geen hinder, doordien het ijs buitengewoon zacht is. In het 8pui vas daarenboven weinig, in het Haringvliet in het geheel geen ijs. De stoombootdienst op Den Bommel, Hellevoetsluis, de Oude Maas en Den Briel had dan ook zeer geregeld plaats enalle booten arriveerden en vertrokken nagenoeg op den gewonen tijd. In de haven van Brielle hebben de booten alleen veel last van het ijs met het zwaaien, terwijl de waterstand er heel laag is. Ook boven Eotterdam was heden zeer veel ijs, dat echter om zijn zwakte niet gevreesd wordt. De geregelde stoombootdiensten van en op Eotterdam ondervinden dan ook geen vertraging van betee- kenis. Het Duitsche stoomschip //Flora", dat Zaterdag te Eotterdam arriveerde, ontmoette van Keulen tot Eotterdam, nergens vast ijs. Boven Emmerik werd het varen echter door het vele drijfijs zeer bemoeielijkt, tusschen Emmerik en Eotterdam hinderde het ijs niet. Ook de vaart naar Antwerpen heeft nog onge- stoord plaats, terwijl de waterweg van Eotterdam naar Amsterdam, over Gouda, nog steeds open is. In een hoofdartikel van het Nieuws van den Dag, met het opschrift Te veel goud, wordt gesproken over den kwistigen overvloed van goud op de uniformen onzer hoofdofficieren. In geen enkel land, zegt o. a. het blad, draagt men zooveel goud. Wanneer een Nederlandsch hoofdofficier buitenlandsche maneuvres bijwoont, is men verbaasd over zijn tenue. Men acht die voor gala goed, maar niet te velde. Met onze generaals is het nog veel erger gesteld dan met onze hoofdofficieren die hebben nog houden koorden om den hals gewonden en half gouden armen. Het is duur en leelijk. Een generaal moet een waardig uniform hebben, en die eigenschap heeft onze generaals- uniform wel allerminst. De wit kastoren hand- schoenen worden ook als zeer ondoelmatig en kostbaar afgekeurd. Beter, ware het dat de officieren, zoowel in als buiten dienst, bevoegd waren b. v. brliine hondslederen handschoenen te dragen, zooals in Frankrijk en Zwitserland. Voor parade en gala zou men de tegenwoordige handschoenen kunnen behouden. TEE NEUZEN, 16 Januari 1895. Gisteren had alhier in het Hotel de Commerce de derde jaarlijksche vergadering plaats van de afdeeling Ter Neuzen der schippersvereeniging //Schuttevaer". Aanwezig waren 29 leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had en de schipperij een gunstiger jaardanhetafgeloopen had toegewenscht, werden de notulen der twee laatste vergaderingen gelezen en goedgekeurd. Na breedvoerige bespreking werd besloten nogmaals aan den Minister van W., H. en N. te verzoeken om meerdere geschikte ligplaats buiten de sluizen alhier, door wegneming der slikken, of zoo dit niet kon ingewilligd worden, het daar- stellen van een remmingswerk i aan den Minister van financien te verzoeken terug te komen op zijne afwijzende beschikking op het adres van de afdeeling om zooals vroeger dag en nacht voor opvarende schepen te Sas van Gent gelegenheid te geven de verschuldigde rechten tef betalen andermaal den Min. v. W., H. N. te verzoeken .om verlenging van den schuttijd voor binnenschepen aan de Oostsluis aan den Min. v. Marine te verzoeken 2 roode tonnen te doen leggen bij den ingang van den Iraakman aan den Min. v. W., H. N. om eene gordings- balk aan de bazaltmuur in het kanaal bij de Axelsche brug, daar het vastmeeren der schepen aldaar gevaar oplevert. Op een betrekkelijke vraag, van het hoofdbestuur wat beter was top- of boeglicht, antwoordde de afdeeling beslist toplicht en achtte zij het onnoodig de gronden daarvoor aan te geven. De voorzitter deelde verder nog eenige beslis- singen mede op ingezonden adressen o. a. het gunstig antwoord op het verzoek om schepen die te Ter Neuzen hebben geladen en langs de Wester-Schelde naar Belgie varen te Ter Neuzen te mogen uitklaren. Ten slotte werden de aftredende bestuursleden, de heeren F. Dooms en P. J. van de Sande, bij acclamatie herbenoemd. meren, snelt hij heen en baant zich een weg door de opgehoopte inenigte, die zich voor de brandende societeit verdringt, om de nu gevaarlijke schuil- plaats te verlaten. Hoe tijdig komt hij Eeeds is het acliterhuis, waar de woning getroffen werd, uitgebrand, terwijl de bovenste verdieping van het huis zell in licht- laaie vlam staat. i ,/Zou zij nog in de half verwoeste woning zijn?" Hij weet, dat vrees voor de splinters der keien, die onophoudelijk door de kogels getroffen worden, hen den eersten dag van het beleg reeds naar de verdieping heeft gedrevendaar zal hij haar dus vinden, wanneer zij door eene of andere omstandigheid het huis nog niet verlaten heeft. Hij ijlt de woning binnen en wil de trap op onmogelijk. De felle gloed, achter in het huis, beiet hem dit. Koortsachtig snelt hij terughij wil zich overtuigen Goede raad is duur Daar vallen hem eenige soldaten in het oog, die met een brandladder van het kruidmagazijn, dat gelu - kig gespaard gebleven is, zich naar de societeit spoedenzonder eenige verklaring rukt hij nun de ladder uit de hand, sleept die met boven- menschelijke inspanning voort, werpt ze tegen den voorgevel en is in een oogwenk bovenzonder zich om pijn of gevaar te bekommeren, slaat hij zich door het ongeopende venster heenJ a, onbewegelijk liggen daar de beide vrouwen, door den dikken damp van rook nauw te herkennen. Twee vrouwenHe keuze is met moeielijk beraad is zelfs niet denkbaar. Met een enkelen medelijdenden blik op de vrouw, wier lot hij voor- ziet, neemt hij het tengere meisje op, hoewel tiet bloed hem uit verschillende wonden gutstinstinct- matig weet hij haar ongedeerd door de gemaakte vensteropening te brengen. Met zijn kostbaren last stijgt hij de ladder af, terwijl de vonken om hem heen spattenzonder te bespeuren, dat niet alleen hij hevig gewond, maar dat Frangoise onherkenbaar is. Inmiddels hebben zich menschen bij het huis verzameld, die vol ijver hun gevaarlijk werk vervolgen. Henri vertrouwt hun een oogenblik zijn kostbaren last toe, na zich overtuigd te hebben dat hij niet te laat is gekomen, en doet ten tweeden male de gevaarlijke reis. Het vuur neemt merk- baar in jwoede toe, maar ook ditmaal gelukt het hem nog. De geredde moeder komt zelfs bij haar eerste gedachte is aan Frangoise, als de frissche lucht haar de bezinning teruggeeftzij strekt de armen naar haar uiteen granaat valt vlak voor hen neer, ontploft en treft de fampzalige midden in de borst geheel misvormd stort zij neder. Frangoise was onbewust van dit verlies, dat de kroon zette op al het gebeurde, en het was gelukkig, dat zij dit alles niet moest aanschouweneen tafereel, dat Henri d'Alincourt, die den geheelen dag niets als dood en verwoesting om zich heen gezien had, het bloed in de aderen bijna deed stollen. Maar het was hier tijd noch plaats om lang toe te geven aan zijne aandoeningenhij gevoelde dubbel, dat de wees zijn hulp behoefde, want hij begreep dat Van Praet mede het slacht offer moest zijn geworden, daar hij anders zijne dochter wel te hulp ware gekomen. (Wordt vervolgd). De verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter voorziening in de vacature,-'ontstaan door het overlijden van den heer Mr. A. C. B. Thomaes, is door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag 12 Februari a. s. en herstemming eventueel op Dinsdag 26 Februari. Door de politie te Goes is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren L. de F. uit Ter Neuzen, wegens het zich schuldig maken aan oplichting in Goes, o. a. het koopen van koeien en een paard en't leenen van gelden op naam van zekere D. nit Ter Neuzen. Hij is thans te Goes gede- tineerd. Hoek, 15 Jan. Heden werd alhier door de vereeniging //Doelmatige Samenwerking" aanbesteed de levering van 138,900 K.G. kunstmest. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren Vaesen Steinhaus te Eotterdam, voor f 7,33H. J. Vlaeminck te St. Jansteen, voor 7,26 M. de Jonge Fz. te Hoek, voor 7,25Coenen Schoenmakers te Uden, voor f 7,20P. J. van Aardenne te Dordrecht, vcor f 7,17 P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 7,17 en A. J. Hamerlinck te Ter Neuzen, voor 6,84, alles per 100 Kg. Aan den minsten inschrijver is de levering gegund. Philippine. In het afgeloopen jaar werden door het Eijks telephoonkantoor alhier verhandeld 1677 telegrammen en 2 dienstberichten, n. 1. 511 verzonden en 1116 ontvangen. Hulst. In de gemeenteraadszitting van 15 Januari 11. is aan den heer N. J. Imandt, op diens verzoek, eervol ontslag verleend tegen 1 Februari e. k. als onderwijzer aan de O. L. school alhier. Euim 14 jaar is de heer Imandt alhier als onderwijzer werkzaam geweest. Hulst. V oor P. Lagai, wiens paard de vorige week in den brand alhier omkwam, is bij intee- keningslijst 72 opgehaald om hem hierdoor in staat te stellen zich een ander paard aan te schaffen. Zekere F. B. alhier, die verleden week gearresteerd en naar Middelburg gebracht was, werd Maandag jl. op vrije voeten gesteld. Toen hij 's avonds hier met den trein arriveerde, werd hij door een troep van wel 50 opgeschoten jongens afgehaald en onder geschreeuw, getier, ja zelfs gebrul, kenteekenen van blijdschap, de stad binnengeleid. Koewacht. In deze gemeente was de loop der bevolking over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 38 m., 49 vr., totaal 87. Overlijden 27 m., 23 vr., totaal 50. Als levenloos aangegeven kinderen 3 m., 2 vr., totaal 5. Geboren tweelingen 2. In de gemeente vestigden zich 37 m., 27 vr., totaal 64, terwijl naar elders vertrokken 47 m., 39 vr., totaal 86. Er werden 12 huwelijken voltrokken, als9 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Bevolking op 31 Dec. 1893 1223 1100 2323 ,z 31 Dec. 1894 1224 1114 2338 alzoo vermeerderd met 15 personen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken. H. D. d. S., oud 17 j., landbouwer te Koewacht, is wegens mishandeling vrijgesproken. C. L. d. K., oud 23 j., arbeider te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. T. F. II., oud 26 j., arbeider te Clinge, is wegens huisvredebreuk veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. A., oud 15 j., koewachter te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot 2 maauden gevang. In zake C. L. d. W., oud 36 j., schipper te Cauter (Clinge), bij vonnis der rechtbank dd. 4 Dec. 1894, wegens beleediging en vernieling, veroord. tot 15 boete of 10 dagen hecht., is bij verzet voormeld vonnis en ook de straf bekrachtigd. De heer Casimir Perier heeft zijn ontslag ge nomen als president der Fransche Eepubliek. In eene nota, door de Agence Havas openbaar gemaakt, deelt de heer Casimir Perier de redenen mede, welke hem er toe geleid hebben zijn post te verlaten. Later zal de president zijne denkbeelden uitvoeriger ontwikkelen in eene boodschap, welke hij tot de volksvertegenwoordigers zal richten. Het besluit, door de Kamer in zake de spoorweg- kwestie genomen, beschouwt de president slechts als een incident van ondergeschikte beteekenis. De hoofdzaak is, dat men een strijd heeft begonnen tegen de parlementaire instellingen en tegen de algemeene vrijheid. De president had gehoopt, dat het hoofd der republiek, wien de macht ontbreekt om daartegen op te treden, gevrijwaard zou blijven. voor de aanvallen der partijen en dat het vertrouwen van alle republikeiuen hem de kracht en het gezag zou verleenen, hetwelk hij noodig had. mann. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2