Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. Verkoop Plantsoen. Het Kaphout No. 3101. Donderda^ 17 Januari 1895. 35e Jaargang. Vlissingen in 1809. Binnenland. A B O N N BMENT; Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De Burgemeester van SAS VAN GENT, zal op Domlerdag den 24>ten Januari 1895, des voormiddags te 10 uur, in het openbaar verkoopen der langs den Westdam en op de algemeene begraafplaats te Sas van Gent staande tronken. Inlichtingen omtrent den verkoop zijn te be- komen ter gemeente-secretarie. Sas van Gent, den 3 Januari 1895. De Burgemeester voornoemd, JOH. VERSCHAFFEL. l*olitleU Overzicht. Het kabinet-Dupuy gevallenis het groote politieke nieuws van den dag, voor zoover men eene in Frankrijk zoo doodgewone zaak als de val van een ministerie nieuws kan noemeu. In Frankrijk zelf beschouwt men het uiet veel meer dan als een fait divers. De aanleiding is de beslissing van den Raad van State in zake het geschil tusschen den Staat en de spoorwegmaatschappijen over de rente-garantie, waarbij de Staat in het ongelijk werd gesteld, en welke beslissing den Minister van Openbare werken, den heer Barthou, aanleiding gaf zijn ontslag te nemen. De socialist Millerand, die zich een bijzonder ijverig adept betoont (hij is nog pas kort geleden tot de socialistische partij overgegaan), interpelleerde eergisteren de regeering over het aftreden van den heer Barthou. Hij maakte er de regeering eene grief van, dat zij eene kwestie, welke de financien des lands raakt, aan de beslissing van den Raad van State heeft onderworpen, en stelde eene motie voor, waarin de Kamer verklaart de handelwijze der regeering te betreuren en eene enquete verlangt naar de handelingen in deze van den oud-minister Raynal, onder wiens beheer de verworpen schikking werd getroffen en die thans lid der Kamer is. De heer Raynal verklaarde eene enquete niet te vreezen de liefhebbers van schandalen zouden dan bedrogen uitkomen. De Minister-president Dupuy zeide, dat de regeering zich niet tegen de verlangde enquete zou verzetten. Hij wees er op, dat de Kamer reeds in Juni 1894 de competentie van den Conseil d'Etat heeft erkerddit lichaam, vervolgde de Minister, heeft thans eene beslissing genomen, die ongunstig voor ons is uitgevallen, maar wij leggen ons bij die beslissing neer, al betreuren wij liaar. De Minnister Barthou beweerde, dat de regeering de garantie van de rente der spoorwegen op zich heeft genomen tot 1914, maar de Raad van State was eene andere meening toegedaan. Derhalve achtte de Minister het onmogelijk om de bespre- kingen met de spoorweg-directie voort te zetten, nu de grondslag, waarop deze begonnen waren, is vervallen. De regeering kon zich niet aan hare verplichtingen onttrekken. (Gemompel op de banken der uiterste linkerzijde.) Het deel der motie-Millerand, waarin eene enquete verlangd werd naar de handelwijze van den oud-Minister Raynal, werd, nadat de regeering die aanvaard had, met 253 tegen 225 stemmen aangenomen. De republikein Trelat stelde vervolgens deze motie ,/De Kamer, het beginsel van de scheiding der staatsmachten eerbiedigende, gaat over tot de orde van den dag". De regeering aanvaardde deze motie, maar zij werd met 263 tegen 241 stemmen verworpen. Ingevolge dit votum verklaarde de heer Dupuy ,/De Kamer zal begrijpen, dat na het laatst uit- gebrachte votum de regeering niet kan voortgaan met deel te nemen aan de beraadslagingen". Gevolgd door zijn acht collega's (Barthou had als demissionair lid reeds zijn plaats ingenomen op zijn bank van afgevaardigde, en Delcasse was niet ter vergadering), verwijderde Dupuy zich, gaande langs de banken der linkerzijde, welke dit heengaan met applaus begroette. De nieuw benoemde leden der commissie van enquete over de zaken van Armenie en de Fransche gecommitteerden zijn eenige dagen geleden te Erzeroem aangekomen. Maar, zoo meldt de Pol. Corr. uit Konstantiuopel, de commissie zal voor- eerst hare werkzaamheid nog niet aanvangen en het is zelfs niet onmogelijk, dat zij wegens de ongunstige weersgesteldheid tot het voorjaar zal wachten. Plotseling is ook eene cholera epideinie in het gouvernement Moesch uitgebrokenten minste er is een cordon getrokken en andere ge- bruikelijke maatregelen zijn genomen. Natuurlijk kunnen de commissarissen hun kostbaar leven niet in de waagschaal stellen en tegen dat het land weder gezond is en de wegen begaanbaar zijn, zullen zelfs Turksche autoriteiten ruimschoots tijd hebben gehad om alle sporen der gruwelen en alle getuigen uit den weg te ruimen. Intusschen worden zoo meldt men uit Tiflis FjETJ ILL JETON. HISTORISCHE NOYELLE noon GEORGE KEPPER. 21) ,/Hemel, wat scheelt jeriep de bezorgde moeder uit, toen zij de ontroering van liaar kind gewaar werd Frangoise wees sleehts op de woning, waaruit een dikke rook opsteeg en die een oogen- blik later een prooi van het vernielend element was. Dubbel sloeg nu ook haar de schrik om het harte. ffWij zijn hier niet meer veilig," riep de arme vrouw sidderend uit. tfEn waar zouden wij dan veilig zijn onder dat helsche vuur riep Van Praet wanhopig uit, terwijl hij met moeite zich ophief om den voort- gang van den brand aan de overzijde waar te nemen. u Men heeft Frangoise gezegd, dat wij in de kelders van de societeit hiernaast moeten gaan, of ander* onder het Raadhuiswij zijn er minder blootgesteld dan hier." ffDit zou verkeerd zijn," merkte Van Praet terecht aan,/wie zegt je, dat ook die gebouwen niet een prooi der vlammen zullen worden, en dan dienen die kelders tot niets, als onder de puin- hoopen begraven te worden." ,/Als het helaas zoover moet komen, is het immers tijds genoeg, ze te verlaten." z/Laat ons dan liever in onzen kelder gaan die moge minder veilig wezen, maar wij zijn daarin ten minste alleen." Frangoise beaamde, hetgeen hij zeide. Alsof het nog niet genoeg was, vernam men plotseling een dreun, die alles op zijn grondvesten deed beven. De ruiten barsttenalles trilde tot zevenmalen toe vond een hevige losbarsting weerklank in alle gemoederen. Zeven linieschepen waren tot voor de stad gezeild, en gaven achtereen- volgens de voile laag. Daarbij bleef het overige geschut onvermoeid werkzaain, zoodat het met de verminkte brandspuiten en de gedunde manschappen ondoenlijk was, de gevolgen dier vreeselijke uit- barstingen te herstellen. Hoe gevaarlijk hare plaats, hoe hartverscheurend de aanblik was, Frangoise wilde het raam niet verlatenzij zag, hoe onop- houdelijk het vernielend metaal de Markt teisterde en weinigen spaarde. Vruchteloos bleef zij naar Henri uitzien, hoewel hij daar reeds verschillende keeren was voorbijgegaandoch zijn uiterlijk was gehavend en zijn aangezicht bebloed, zoodat zij hem onmogelijk kon herkennen. Al verwoestender werd het vuurvlak onder het raam, waarachter zij zich bevond, ploegden de kogels den grond en ricocheteerden over het plaveisel, en haar onver- schrokkenheid begon te wijken voor de vrees, die alles, wat haar omringde, bij haar moest op wekken. Op dit oogenblik ging een verschrikkelijke mare door de stad//Het buskruitmagazijn staat in brand De ontzettende tijding deed zelfs de meest on versaagden het bloed in de aderen stollen wanneer het niet mocht gelukken, den brand te stuiten, wat moest er dan van de zwaar beproefde stad,worden, de Russische Armeniers onrustig. Zij verlangen, dat Rusland ten gunste van hunne stemverwanten in Klein-Azie zal tusschen beide komen en hun erkelijk hoofd, de katholikos van Etschmiadzin, Degeeft zich naar Petersburg om den Czaar uit- voerig in te lichten over den staat van zaken in Armenie. Reeds eenigen tijd geleden hadden looggeplaatste Armenische geestelijken Russische jescherining voor hun volk ingeroepen. De Weener correspondent der Daily News lerinnert er aan, dat op het laatst van 1896 de traktaten afloopen, die de mogendheden van het drievoudig verbond verbinden. Voor het einde van het tegenwoordig jaar zouden de onderhan- delingen over hunne vernieuwing plaats hebben. Italie zou, volgens den correspondent verlangen, dat de aan het koninkrijk opgelegde militaire verplichtingen werden verlicht, hetgeen zeker zou worden toegestaan. Keizer Wilhelm zou voor- nemens zijn, in het voorjaar of, als dit onmogelijk was, in het najaar een sainenkomst te houden met Koning Humbert. De vorsten zouden dan de voornaamste veranderingen in de traktaten per- soonlijk vaststellen. Ook wordt het nagenoeg zeker genoemd, dat de jonge Czaar met de Keizers van Oostenrijk en Duitschland zou samenkomen. Van Duitsche zijde evenwel is altijd verzekerd, dat in de traktaten aan Italie in het geheel geene militaire verplichtingen zijn opgelegd. De //Tel." ontving het volgend telegram uit Indie Het rapport van den naar Lombok gezonden regeerings-commissaris Scherer adviseert totinvoe- ring van rechtstreeksch bestuur op Lomboktot verbanning van den Radja naar Padangtot het ontslaan van alle inlandsche ambtenaren van den Radja, en tot het stellen van het bestuur en de justitie onder ons toezicht. Door den heer S. Hamelink, directeur der Nederlandsche Tram weg Maatschappij te Heerenveen, is uit Paramaribo eene uitnoodiging ontvangen, om aldaar een onderzoek in te stellen naar de geschiktheid dier stad voor den aanleg en exploitatie van tram wegen. De gemeenteraad van Zierikzee stond in hare vergadering op jl. Maandag f 500 toe tot onder zoek van een vroeger voorgesteld plan van heer Van der Vegt, betreffeude het maken van een keersluis in de haven, bij het Hoofd, waardoor Trots het moordend vuur vloog alles naar het gevaarlijke punt; bijua het onmogelijke werd aan gewend, om die laatste ramp te voorkomen. Deze gebeurtenissen bracht den algemeen heer' schenden angst tot het uiterste en toen de droeve mare, aanzienlijk vergroot, tot Frangoise doordrong, deelde ook zij in de paniek, welke in de stad heerschtede geestkracht, die haar zoo wonder- baar was bijgebleven, maakte plaats voor een ouuitsprekelijke gejaagdheid, voor waren doodsangst, en geheel vernietigd zonk zij neder, niets auders verbeidende als in de algemeene ramp te deelen. Zij was de eenige niet, die op dat oogenblik van koortsachtige spanning biddend het oogenblik verbeidde, dat met het buskruitmagazijn het grootste gedeelte van de stad in de lucht vliegen zou. Daarbij sloeg een vuurpijl in de societeit de Vriendsehap die aan hunne woning grensde, juist toen Van Praet opgerezen en waggelend naar beneden gegaan was, om den kelder voor vrouw en kind gereed te maken. Hoe gelukkig, dat zij niet naar de kluis onder de societeit waren gegaan die nu vijftig menschen bevatte, welke ze in de grootste wanorde verlieten. En bijna'op hetzelfde tijdstip, terwijl elk oogenblik het kruitmagazijn in de lucht vliegen kon, deelde ook de woning van Van Praet in het lot, dat reeds zoovele huizen getroffen had. Wei trachtte Frangoise te vluchten, doch haar knieen knikten, een floers kwam haar voor de oogen en zij viel neder, terwijl hare moeder half zinneloos het huis door ijlde. Hoe spoedig was het dak een prooi der vlammen hoe snel deelde het vuur zich mede aan het overige gedeelte der woning. Niemand was er, om de gemeente zou gevrijwaard zijn voor schade bij hooge vloeden of overstroomingen, daar de kosten ten gevolge der laatste hooge vloed, tot verschillende veranderingen aan de vloedplanken en herstel van daaraan verbonden straten, zijn geraamd op pi. m. f 2500. Bovengenoemd plan van den heer Van der Vegt acht velen toe en het schijnt leveusvatbaarheid te lebben, vooral ook omdat de kosten bijna zouden tunnen gedekt worden door grond-aanwinning, terwijl het onderhoud der havenwerken veel zou verminderd worden. De Zierikzeesche Nieuwsbode deelt aan de ezers mede, dat aan den tegenwoordigen verslag- gever aan dit blad door burgemeester en wethou- ders geweigerd is om de stukken in te zien, die voor de raadsleden ter inzage liggen, om in eene openbare zitting behandeld te worden, en wel op grond, dat die stukken niet voor particulieren nestemd zijn, ofschoon, daarbij wordt opgemerkt, dat tot nog toe dit altijd aan die verslaggevers toegestaan is. Te Strijen wordt thans en voor rekening van den aannemer en voor rekening van het polder- jestuur gewerkt. De eerste laat alleen gedurende den dag op de werkdagen arbeiden en is bezig met den Zuiddijk te verzwaren en te verhoogen het laatste laat op alle dagen van de week geheele etmalen werken en is bezig met een nooddijk op te werpen, die de groote wachtheul in den Zuiddijk beschermen moet. Hiermede zijn 116 mannen be zig, verdeeld in twee ploegen van 58 personen, die elkander regelmatig afwisselen, zoodat elke ploeg om beurt dag- en nachtwerk verrichtde petroleumfakkels, die het werkterrein sleehts zwak verlichten, zijn thans vervangen door Well's lichten, die aan alle eischen voldoen. Opdat men bij het werken niet afhankelijk van de getijden zou zijn, wordt de grond voor het aardewerk noodig, uit den Poortvlietschen en den Steenlandpolder, en niet uit den verdronken polder gegraven. Dit graven wordt tegenwoordig zeer bemoeilijkt door de vorst, zoodat de bovenste aardlaag steeds met een bijl stuk gehakt moet worden. De toestand van den Zuiddijk is tot nog toe niet ongunstig te noemener is echter wel reden tot bezorgdheid, ook al blijft het weder kalm, aan- gezien de dijk ongeveer drie kwartiers gaans lang is en op verscheidene plaatsen doorlatingen heeft. Het is gebleken dat zulk een doorlating ook de oorzaak van de doorbraak is geweesthet zeewater heeft daar door den dijk heen een weg landwaarts in gevondenzoolang er alleen water door den haar te reddenalle krachten waren ingespannen om op andere punten den brand te blusschen, en het was bijna ondoenlijk, om de gehavende spuiten spoedig genoeg naar een nieuw oord des onheils te voeren. De rook vulde het vertrekeen verstikkende damp belemmerde de ademhaling, die het meisje, door ontsteltenis en schrik geparalyseerd, reeds bijna onmogelijk was. Moesten haar, nadat zij zooveel koelbloedigheid en bedaard overleg ten toon gespreid had, juist nu op 't hachelijkste oogenblik de zwakke krachten ontzinken Het was niet meer dan menschelijk, dat na zooveel angst, na zulk onafgebroken waken en vermoeidheid, zij bij dezen nieuwen slag bleek z/vrouw" te zijn Men moet zulk een ijzingwek- kenden toestand bijwonenmen moet het ijzer door de lucht hooren fluiten, de vlammen rondom zich zien opstijgen, het geschrei der gekwetsten hooren weergalmen, de verminkte slachtoffers rade- loos zien ronddoolenmen moet elk oogenblik duchten, een kruitmagazijn in de lucht te zien vliegen en onder de puinhoopen begraven te worden men moet het geschut hooren donderen, de kogels zien opspringen, de scherven rondstuivenmen moet niet alleen rondom zich zooveel gevaar, gejammer en ellende ontwaren, doch de vreeselijkste ramp, die denkbaar is, moet de kroon op dit alles zettenhet dak, waaronder men het veege leven trachtte te beschutten, moet in brand staan dan zou menige oudere van dagen, dan zou zelfs de krachtige man zijne bezinning verliezen. En de moeder, die gaarne haar leven voor dat van het meisje gegeven had, liep nu wezenloos rond en zocht hulp, waar die niet te vinden was M 6,35 9,05 9,35 TER MZEVStHE COHABIT. Wit blad verscliij.it Maandag-, WoewsdaK^en^WjrjJd»g«vond^»d. (11*ii uitgever I** J* V A M MA E SAM MM E te ITe* Menzcn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1