Alg emeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. Verkoop Plantsoen, Het Kaphout No. 3099. Zaterdag 12 Januari 1895. 35e Jaargang. BERENDMAKING. Binnenland. Vlissingen in 1809. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEJTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. J- v A K A K In den loop der maand Februari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkehjke ver- ordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der gemeente, geboren in Ret jaar 1864, en ook die van ouderen leeitijd, oor zoover zij liun 50"* jaar nog met zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de brandweer te worden mgeschreven. Die deze aangifte verzuimen worden, onver- minderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve ingeschreven, of, wanneer bet verzunn eerst na de loting wordt ontdekt, zonder lotmg in dienst gesteld. Ter Neuzen, 10 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders aldaar, "j. A. VAN BOVEN, Burgemeester. j! DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van SAS VAN GENT, zal op Donderdag den 24°ten Januari 1895, des voormiddags te 10 uur, in het openbaar verkoopen der langg den Westdam en op de algemeene begraafplaats te Sas van Gent staande tronken. Inlichtingen omtrent den verkoop zijn te be- komen ter gemeente-secretarie. Sas van Gent, den 3 Januari 1895. De Burgemeester vooruoemd, JOH. VERSCHAFFEL. Overzicht. De verkiezing van Gerault Richard tot lid der Kamer van Frankrijk kan nog tot veel geliaspel aanleiding geven. Hij zit gevangen wegens beleedi- ging van den president der republiek. Dat gevan- genen werden gekozen, is meer voorgekomen en zij werden dan in vrijheid gesteld, hetzij door de regeering, hetzij door een besluit der kamer. Ditmaal zal de regeering het met doen. Hierover zal zij zeker worden aangevallen in de kamer en deze zal moeten beslissen. Besluit zij de vnjlating, FEUILL KTO N dan zou waarschijulijk het Ministerie Dupuy aftreden. Maar, zoo redeneert men verder, het zou hierbij niet blijven. Wanneer de meerderheid der Kamer partij trekt voor den man, die den president heeft beschimt, wordt deze persoonlijk getroffen. Die meerderheid heeft hem gekozen en moet hem ook handhaven. Doet zij het niet, dan verklaard zij, dat hij haar vertrouwen heeft verloren en wordt zijn aftreden waarschijulijk. Graaf Khuen Hedervary is er niet in geslaagd, een ministerie voor Hongarije samen te stellen. Hij verlangde, dat de liberale partij zich zou vereenigen met degenen, die vroeger zich van haar hadden afgescheiden, waardoor haar zwaartepunt meer rechts zou zijn geschoven. Dit werd niet toegestaan en de Koning heeft nu den heer Szoll met de vorming van een kabinet belast. De Sultan van Turkije is boos over hetgeen Gladstone over de Armenische gruwelen heeft gezegd en verlangt het is de Standard die het zegt dat de Engelsche regeering hem zal verloochenen. Intusschen doen de Turksche autoriteiten al het mogelijke om een eerlijk onderzoek te verijdelen. De grenzen eener constitutie zijn dat is al zoo vaak gebleken Keizer W ilhel'm te eng. Zij laten geen ruimte voor zijne krachtige indi- vidualiteit en zijn exuberante natuur. Hij is tot alleenheerscher geschapen, en als het lot hem daartoe had aangewezen, dan zou hij zeker in de rij der despoten geen slecht figuur hebben gemaakt. Eene hooge opvatting van zijne taak, brandenden ijver waar het de belangen van het vaderland geldt, zal niemand hem kunnen ontzeggen. Lit een constitutioneel oogpunt beschouwd en de con stitutie is toch de eigenlijke toesteen voor zijne handelingen is zijn optreden echter vaak zeer bedenkelijk, minder nog voor de constitutie, dan wel voor de monarchie. Evenals hij destijds om het handelsverdrag met Rusland aangenomen te krijgen het gewicht van zijn persoon in de weegschaai wierp, hetgeen dan ook de balans naar zijne zijde deed overslaan, schijnt hij ook tot eene aanzienlijke versterking der vloot zelfs te willen ingrijpen. Voor een twintigtal leden van den Rijksdag, verscheidene Ministers en andere gasten, die Dinsdagavond op een heerenbijeenkomst in het Nieuwe Paleis te Potsdam waren genoodigd, hield de Keizer eene redevoering overDe ontwikkeliug der marine in verschillende landenhaar taak in tijd van oorlog en van vredeen haar verhouding tot de handelsvloot. In de voordracht, die 21/3 uur duurde, wees de keizer er op, dat de Duitsche marine niet meer voldoende is, te meer, daar de Duitsche koopvaardijvloot de tweede in grootte van de geheele wereld is geworden. De levendig uitgesproken redevoering werd opgehelderd door talrijke kaarten en graphische voorstellingenmet een stokje in de hand gaf de Keizer daarvan de verklaring. Ten slotte gaf Z. M. eene uitvoerige beschrijving van het zeegevecht tusschen de Chineesche en de Japansche vloot aan den mond deT rivier de Ya-Loe. Hij eindigde met de merkwaardige woorden „Doet Prins Bismarck, den grondvester onzer koloniale politiek, op zijn 80sten geboortedag de vreugde aan vrede voor de vloot verlangde en noodige gelden te bewilligen." De Keizer droeg bij zijne voordracht het groot admiraalstenue. Eugen Richter schrijft eergisteravond in zijn blad„Nog nooit is door een monarch zoo onmiddellijk op de beslissing en van deRijksdagafge- vaardigden gewerkt om hen voor aangevraagde credieten te winnen." De onafhankelijk verklaring van Korea, welke Reuter eergisteren seinde, is vermoedelijk geschied in oververleg met de Japansche regeering. Het viel ten minste op, dat de soldaten, die koning Li Hiu bij den plechtigen optocht naar den tempel vergezelden, in Japansche uniformen waren ge- stokeu. In het koninklijk decreet, waarbij wordt ver klaard, dat Korea voortaan een zelfstandige staat zal wezen, werd tevens medegedeeld, dat Korea bij het Japansche hof voortaan zal worden vertegen- woordigd door Tai-Wou-Kun, een der bloedver- wanten des konings, die reeds dezer dagen uit Seoul naar Tokio zal vertrekken. Volgens bericht uit Shanghai zou de Chineesche generaal Soeng door de Japanners ingesloten wezen. Hij zou aan den Keizer een verzoekschrift hebben gezonden, waarin hij dringend om hulp vraagt, en anders om vergunning, naar Tientsin terug te trekken. HISTORISCllE NOVELLE GEORGE KEPPER. Door de lauwheid van den Hollandschen generaal Bruce, die buiten Vlissingen het bevel voerde, viel spoedig Zuid-Beveland in de macht des vijandsvooral toen Bruce zonder eenige redeu het belangrijke fort Bath verliet. Nu was in korten tijd geheel Zeeland bemachtigd, behalve de vesting Vlissingenzoolang deze niet in handen der Engelschen was, konden zij hun doel niet bereikt achten, want Monnet besloot de stad tot het laatste te verdedigen, en bij zulk een kostbare onderneming zou lord Chatham voor geen middelen, hoe hevig dan ook, terugdeinzen om de veste te doen bukken. Men begreep dit maar al te goed. Wij hebben deze gebeurtenissen in het geheugen geroepen, om ai het hachelijke van den toestand, waarin de stad verkeerde, te doen beseffen en te herinneren, hoe het kwam dat men eenigermate voorbereid was op het moorddadig beleg, dat de vesting zou moeten verduren. En zelfs de Engelsche opperbevelhebber, hoewel vast besloten, zich door niets te laten afschrikken, had medelijden met de onschuldige burgerij, die zoozeer door hem zou geteisterd worden. Ongelukkige stad, arme ingezetenen, wat staat u te wachten! Wat zal er een bloed moeten vloeien, vbordat dit pleit beslecht is. Weerlooze ouden van dagen, zwakke vrouwen, hoe zult gij den oorlogsgod zien woedenVoorzeker had men reden, om het ergste te duchten IIOOFDSTUK III. „Zou er wat rust komen, Henri vroeg een jong officier aan zijn wapenbroeder, nadat dien dag tot twee ure door een honderdtal vuurmonden eene openings-rede tegen de stad gehouden was. ,/Ik had dit al eer verwacht," antwoordde d'Alin- court, die nabij het hoofdkwartier van den bevel- hebber op een bank zat. ,/Sinds dien leelijken uitval tegen de batterij van de Nolle, zag ik de zaak nog duisterder in dan te voren wat kwamen die heldhaftige burgers hals over kop de stad weer inrennen „Nu, ik hoop, dat de proclamatie ze wat moed in het lijf mag sprekenwant het is niet alles voor een vredelievend burgermensch, zoo onverwacht een vuurpijltje in zijn dak te krijgen ver- volgde Henri. „Kom, wees maar niet zoo sentiinenteel voor de burgerijwij wagen ons dierbaar lichaam immers even goed Waarom moeten wij alleen altijd de kastanjes uit het vuur halenlaat zij ook eens zien, wat er in den oorlog te koop is." ,/Maar de vrouwen, de kinderen merkte Henri aan, die aan eene vrouw, of liever aan een kind dacht. „Ja, daar heb je gelijk aan die. stumperds zullen het hard te verantwoorden hebben." In eene beschrijving van het bal ten hove op 2 Januari, maakt de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. melding van de rijk voorziene buffetten en in het bijzonder van een der pieces montees, een toepasselijke voorstelling van de over- winning op Lombok, van suikerwerk, chocolade en nougat. Dit stuk werd niet aangeroerd, en zal, „Hoe vond je de proclamatie vroeg hij fluisterend aan Henri. „Daaraan zullen wij den zege niet te danken hebben," verzekerde deze, waaraan hij geen onge- lijk had. ,/Wat dunkt je er van, zou de grap van daag weer beginnen ,/De grap Ik mag lijden, dat wij voor meer van die grappen gespaard blijven „Noem het zoo als je wiltje zult toch den dans niet ontloopen." Dit is miju verlangen ook niet", zei d'Alincourt. Dit is mijne bedoeling ook niet," merkte Gerond aanzoo was de kameraad van Henri genaamd. En toch, wilt ge wel gelooven dat, toen van morgen de alarmtrom sloeg, ik een weinigje be- klemd was." ,/Ik neem het je niet kwalijk. Zulk vechten, als wij nu zullen doen, is niet aangenaamzij zenden ons een kwistige hoeveelheid bommen en vuurpijlen op het dak, en wij kunnen goed be schouwd bitter weinig laten zien, hoe kwalijk wij dit nemen." /Monnet heeft anders gedaan, wat hij kan.' //Had hij maar liever niets gedaande stad zal het geducht moeten bezuren." z/Wou je dan, dat hij die zonder slag of stoot had overgegeven z/Nu komen we op gewaagd terrein," sprak Henri//maar je zult me toch toestemmen, dat alles in een bedroevenden toestand is, om een bombardement af te wachten bijna geen bomvrije gebouwen, zelfs geen goed buskruit-magazijn treft men hier aan." z/Ze wilden er toch een bouwen naar men zegt, aan liefdadigheidsgestichten worden gezonden vermoedelijk het kinderziekenhuis om door de patienten te worden genoten. De aantrekkelijkste zijde van alle hoffeesten is tegen- woordig wel deze, dat H. M. de Regentes er steeds op bedacht is, hoe ook de armen of lijdenden er eenig genot van kunnen smaken. Sedert eenige weken is de Koninklijke kas weder open voor allerlei weldadige doeleindenelken dag worden nieuwe en belangrijke giften geschonken. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat aan militairen, verblijf houdende in plaatsen forten en versterkte plaatsen daaronder begrepen waar niet in de behoefte aan brood of in de vergoeding daarvoor is voorzien, tien cent de man daags voor het aankoopen van brood zal worden toegekend. Te Vreeswijk is de rivier voor s/8 overdekt met ijs, De Maas te Rotterdam is voor 3/s met licht drijfijs bezet en voor kleine zeilschepen bijna niet bevaarbaar. Stoombooten onderviuden hoegenaamd geen vertraging. De reederijstoombooten, dienst Mannheim-Rotterdam, hebben den dienst reeds gestaakt wegens het vele drijfijs op den Boven-Rijn. Ook de Ringvaart van den Haarlemmermeer- polder is voor de zeilvaart gestremd. De Oude Maas is vol drijfijs, waaronder reeds vrij zware schollen. De vaart kan spoedig als gesloten beschouwd worden. Ook het Spui is vol ijs. De gierpont te Nijmegen is weggenomen door het vele afkomende ijs. Op ontvangen berichten van den Boven-Rijn is te Renkum eveneens de gierpont van de reep genomendientengevolge is de overtocht voor rij- en voertuigen met Betuwe en Veluwe gestremd. Yoor Wageningen is de rivier voor 1/i met drijfijs bezet. Per roeiboot zet met over. De peilschaal aan het Katerveer teekende eer gisteravond zes uur 0,60 M. -(- A. P. Wind N. Er bevond zich op de rivier veel drijfijs. De overtocht per pont en roeiboot geschiedt nog geregeld. De schipbrug te Deventer zou eergisteravond worden weggenomen. Den geheelen dag was de rivier langs Kampen eergisteren vol drijfijsovertocht vrij geregeld. De scheepvaart is gestremd. De booten naar en van Amsterdam, Urk en Enkhuizen varen geregeld. De rivieren voor Dordrecht waren gisteren tijdens de eb over 1/s en tijdens den vloed over de geheele breedte met drijfijs bedekt. als z/Ze zullen het misschien nog wel doen de stad platgeschoten is." z/Ja, wij bergen nu het kruit in de gevangenis." z/Beter dan er onkruid in te bergen," zeide Gerond glimlachende. //Wanneer zal men toch eens gaan begrijpen, hoe noodlottig dat eeuwigdurende uitstellen van gewichtige zaken ishoeveel rampen zijn reeds door die lauwheid veroorzaakt." z/Het zal altijd zoo blijvenmen maakt zoolang plannen, men disputeert zoolang, tot het te laat is en eerst als het gevaar dreigt, begint men hier wakker te worden," sprak Gerond profetisch. z/Ik begrijp niet, dat er van morgen geen enkel man gedood is," voerde Henri aan, nadat beide een oogenblik zwijgend voor zich hadden gezien. z/Wacht maar, het was slechts een voorproefje wij zullen nog wat anders beleven." z/Ik heb toch tien fregatten geteld, die zeker wel uit houderd vuurmonden met ons gekeuveld hebben. Ik hoop, dat de batterij en nog lang blijven toekijken," vervolgde Henri, hoewel hij van het tegendeel overtuigd was. z/Als die batterij dicht bij de noordzijde begint, houd dan maar je ooren dichtik beloof je, dat z/Gerond riep een stem in de naaste wacht- kamer. z/Zeker weer wat nieuws." En even onverschillig als hij over de zaak had gesproken, begaf de lui- tenant zich naar de wachtkamer, om nieuwe bevelen af te wachten. Henri d'Alincourt bleef alleen zitten, in ge- dachten verdiept. Nog niet had hij vrees gekend, en toch wilde het wat zeggen, soldaat te zijn onder Napoleon I, COIIRAST. DOOR Hoog en hooger stijgt de nood Wiselius.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1