Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 3098. Donderdag 10 Januari 1895 35e Jaargang. Binnenland. Vlissingen in 1809. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. lr*olitieli Overzicht. Bii de Zondag gehouden verkiezing voor een lid van de Fransche kamer in het 13de arrondisse- ment van Parijs is de anarchist Gerault-Richard met 2742 stemmen van de 4000 gekozeiide nieuwe depute bevindt zich in de gevangems Sainte-Pelagie, waar hij een gevangemsstraf moet ondergaan wegens beleediging van den presiden der Republiek in het blad Le Chambard Het Journal des Debats is hevig verontwaardigd over deze verkiezing. De heer Gerault-Richard, zegt het blad, heeft geen andere aanspraken op een zetel in de volksvertegenwoordiging dan zijn ver- oordeeling en de verdediging die Jaures voor hem heeft gehouden, welke niet veel anders was dan een doorloopende beleediging van het hootd van den Staat. Toch is het blad niet ongerustde verkiezing van een revolutionairen leider in een arrondissement der lioofdstad beteekent niets in vergelijking met de uitspraak van het algemeen stemrecht in het geheele land. Er zullen misschien een Rental kiesdistricten gevonden worden, in staat lemand als Gerault-Richard te kiezenmaar daar tegenover staan 550 anderen. Voor de invrijheidstelling van Gerault Richard is een besluit der Kamer noodig. Het is slechts zelden voorgekomen dat een gekozen afgevaardigde zich tijdens de verkiezing in hechtems bevond. In 1891 was dit het geval met Paul Laiargue, die voor het departement du Nord werd gekozen. Door de heeren Ferroul en Millerand werd toen de onmiddelijke invrijheidstelling van den nieuwen depute gevraagd, en zonder discussie stond de Kamer dit verzoek toe. Het Journal des Debats zou thans zulk een be sluit in strijd met het belang des lands achten. Het blad meent, dat Gerault-Richard de strut, die hem is opgelegd, moet ondergaan. Indien de Kamer besluit hem daarvan te outhetten, zal de veroordeeling van het geheele land liaar niet ontgaan. De terugroeping van den Italiaanschen gezant te Parijs, De Ressman, heeft in de hoofdstad der Fransche Republiek groot opzien verwekt. Men meent in Frankrijk, dat De Ressman door Lrispi verantwoordelijk wordt gesteld voor de vijaudige houding, die de Fransche pers tegen den Italiaan schen premier heeft aangenomen. Daarentegen wordt aan de Voss. Ztg. gemeld, dat deze voor- stelling waarschijnlijk onjuist is. De Ressman heeft steeds voor een vertrouwde van Crispi gegolden. Op last van den premier heeft hij bij Dupuy protest aangeteekend tegen FEU IJLLi ETC) N de beleedigende artikelen van den Temps, die gedeeltelijk afkomstig waren van den Franschen gezant bij het Quirinaal. Dupuy had daarop geantwoord, dat de Temps geen officieus blad is en dat de Fransche regeering de pers niet aan banden wil leggen. Het verzoek om officieel de houding van de Temps af te keuren, werd door den Franschen Minister-president afgewezen. Wellicht is de terugroeping van den gezant een protest tegen de inmenging van Frankrijk in de quaesties, die op dit oogenblik in Italie hangende zijn. De Duitsehe Rijksdag hervatte eergisteren de behandeling van de Umsturz-\orlage, die in de zitting van 17 December werd geschorst, wijl het quorum niet aanwezig was en dus de beraadslaging niet mocht worden voortgezet. De tegenstand die in het ontwerp aanvankelijk in Duitschland heeft opgewekt, is tijdens de vacantie van den Rijksdag eer toe- dan afgenomenen de socialistische afge- vaardigden hebben zich kunnen voorbereiden op de beantwoording der redevoering, die de btaats- secretaris van justitie, Nieberding, in de zitting van 17 December heeft gehouden. Men gelooft algemeen, dat het ontwerp zal worden verworpen. Wat de regeering in dat geval doen zal, is nog niet bekend. De ministerieele organen hebben zich, tijdens het reces, onthouden van besprekingen, die daarover eenig licht kunnen gevenen ook de Keizer heeft, in zijn nieuwjaarsrede elke toe- speling vermeden. Naar men vermoedt, is de oorzaak van dit stilzwijgen te zoeken in de zorg zich niet te vroeg de handen te binden. De regeering wil eerst afwachten hoe de stemmen verdeeld zijn en tot welk resultaat de behandeling in den Rijksdag leiden zal. Uit Japan wordt gemeld, dat men weldra een ontmoeting verwacht in Mandschoerije tusschen het leger van generaal Nodzu en de beide sterke Chiueesche legerafdeeliugen, die zich ten Zuidwesten van Hai-Tcheng ophouden. Wegens de laatste berichten was de temperatuur zeer laag, doch belette de toestand der wegen de oorlogsoperatien niet. In een keizerlijk bevelschrift wordt Li-Hung- Chang verantwoordelijk gesteld voor het gedrag van drie generaals, en wordt den onderkoning opgedragen hen op te sporen, gevangen te nemen en aan het staf-bureau uit te leveren. Het is niet bekend, waar de generaals, die in dit bevel schrift bedoeld worden, zich ophouden. H1STORISCHE NOVELL 11 GEORGE KEPPER. 18) „Maar ik houd van hembekende Fran?oise volmondig. ,z Zoo veel te erger, dan moet je hem maar weder uit je hoofd zetten." Zonder een nadere verklaring te geven, keerde hij haar den rug toe, en verliet het vertrek. Die koele en onverschillige woorden, zooals zij niet van haar vader geweud was, deden haar pijn. Zij zag wel, dat hier van scherts geen sprake was. Ware hij driftiger geweest, dan zou zij hem tegen- gestreefd en met alle klem de partij van Henri opgenomen hebben. Nu was zij zoo uit het veld geslagen, dat de tranen haar in de oogen kwamen en zij zonder een woord te spreken de hand barer moeder greep, die even weinig van de zouderlinge handelwijze van Van Praet begreep en slechts uit vrees, de zaak te verergeren, zich buiten het ge- sprek gehouden had. Zij had innig met het arme kind te doen, want reeds was door het moederoog ontdekt, dat Frangoise al meer van den jongen man hield, dan zij zelve wist en dan wenschelijk was, wanneer Van Praet bij zijn onverwacht be sluit bleef. ,/Stel je gerust, Frainjoise," zeide zij, toen Van Praet de kamer verlaten had,/jc vader is vandaag erg zwaarmoedig." ,/Het spijt me, dat dit nu juist treffen moest „Ik merkte al dadelijk op, dat die jonge luitenant meer indruk op je gemaakt heeft dan ffIk verzeker u ,/Loochen het maar nietgij hebt in mij een trouwe bondgenoote. 't Is een knappe jongen. „Ja, niet waar? Zoo jong, nog geeu twintig jaar en toch heeft hij 't al zoo ver gebracht Ja, nu zijn doopceel gauw eens lichten, zeker Maak je niet ongerustalles zal wel terecht komen." Zoo troostte zij het meisje en spiegelde haar voor, dat zij Van Praet wel tot andere gedachten zou brengenmaar in haar hart was zij niet minder ongerust dan Fran?oise en zonder te kunnen vermoeden, wat hem had bezield, giste zij toch, dat Van Praet overwegende redenen moest hebben om zoo heftig zich tegen een verloving zijner eenige dochter aan te kantenwant dat hij per- soneel iets kon hebben tegen iemand, dien hij nog nooit ontmoet had, dat denkbeeld kwam niet eens bij haar op. Vroegtijdig begaf men zich te bed, maar Frangoise bracht een onrustigen nacht door. Nu eens kwam het denkbeeld van verzet bij haar op en dacht zij er aan, haar vader moedig het hooid te bieden dan bedacht zij weder, hoe goed hij altijd voor haar geweest was. Maar hoe zij zich zelve pijnigde, zij kon onmogelijk de reden doorgronden, waarom haar vader Henri zoo ongastvrij ontvangen had. Volgen wij een oogenblik Henri d'Alincourt, die geheel uit het veld geslagen op zijne kamer zat, en niet wist, hoe het gebeurde uitte leggen. Omtrent Lombok verneemt //De Telegraaf," dat het 5e bataljon is teruggekeerd en met groote geestdrift werd ontvangen. Er waren veel zieken. Bij het departement van kolonien zijn de volgende giften ontvangen 40 pd. st. uit Johannesburg (Transvaal), bijeen- gebracht door ambtenaren en beambten van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche spoorweg-maat- schappij ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der op Lombok gesneuvelden, 34,50 uit Amster dam, van het Comite Lombok-Neerlandia, ten behoeve van het Roode Kruis. Eerstbedoelde gift wordt ter beschikking gesteld van het te 's Gravenhage gevestigde centraal comite van het Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indie gevallen militairen van leger en vlootde andere gift zal worden verzonden aan het centraal comite van het Roode Kruis te Batavia. De Engelsche mail brengt weder Indische bladen, waarin echter geen nieuwe feiten worden vermeld nog steeds echter treffen wij nieuwe beschrijvingen aan van de jongste krijgsbedrijven op Lombok en van de gevangenneming van den Radja. Omtrent de inneming van Topati wordt gemeld Het was bekend geworden, dat te Topati, even benoorden Tjakra nog een zoon van den Radja zich versterkt had. Om ongeveer 11 uur werd er in den westrand van Topati een poortje geopendeen oogenblik later werd de vorsteuzoon, gezeten op een stoel, door eenige volgelingen daaruit gedragen en midden op den grooten weg neergezet, onmiddellijk gevolgd door z'n laatste getrouwen. U begrijpt zoo wordt aan De Locomotief geschreven dat nauwe- lijks het puntje van z'n neus te voorschijn kwam, of ouze in het noorden staande troepen verwel- komden hem met een snelvuurtje, waaraan minstens tien hoofden met hun gevolg voorgoed genoeg zouden gehad hebben. De prins, getroffen door drie of vier kogels in het hart, bleef dood op zijn stoel hangen, rondom hem vond men de lijken van (naar ik hoor) twee mannen, vijf vrouwen en een kind. U zal u wel herinneren, dat er in sommige dagbladen gewag gemaakt werd van een poengawa, die, gezeten op een draagstoel, zijn mannen tegen ons aanvoerde. Dit heer was geen poengawa, maar de lamme zoon van den Vorst, die zoo kranig den heldendood stierf. En wat zegt ge van die vrouwen, welke zich zonder aarzeling met hem in den dood begaven De beschuldiging De vader van Fran^oise moest iets tegen hem hebben, dit was duidelijkdoch waarom Nu begon hij meer dan vroeger in te zien, hoe groot de plaats was, die het meisje in zijn hart reeds bekleedde. Vergeefs stond hij nu en dan ophij kon de onrust, die hem folterde, niet ver- drijven. Hij gevoelde zich diep ongelukkig. Verdrietig nam hij eindelijk voor de tafel plaats en haalde een brief voor den dag, dien hij eenige dagen geleden ontvangen haddeze was van zijne moeder en luidde als volgt van lafhartigheid, die ik hun vaak om de ooren slingerde, wordt door dergelijke feiten wel wat ontzenuwd. Natuurlijk waren er weer dadelijk een hoop dwangarbeiders bij de hand, die onder hun melodieus gezag de buitenmuren omver wierpen. z/Eerbied zoo teekent de hoofdredacteur van De Locomotief bij het bovenstaande aan voor de heldenstrijd der Lomboksche Baliers bij den ondergang van hun vorstenhuis Dit tijdperk in hun geschiedenis is even verheven als tragisch." Een correspondent schrijft Toen men den 19den in Tjakra kwam, was de geheele poeri ledig. Wat is dat alles mooi Even voor de poeri staat een huis van den hooge- priester met een prachtigen gevel, in hindoe-stijl opgetrokken. Deze gevel zal dan ook om zijne mooiheid gespaard blijven. De poeri bestaat uit gangen en vertrekken, de eene meer, de andere minder mooi. Met uitzondering van een enkel vertrek, waarvan het houtwerk was uitgesneden en sierlijk geverfd en verguld, viel de rest tegen. Evenals elk inlandsch zootje was het hier ook bijna overal vuil en smerig. Prachtig is de Majora, een vijver oostwaarts van de poeri gelegen, lang niet geevenredigd breed voor de lengte. In dien vijver een huis omringd met allerlei beelden en de vijver omringd door de mooiste vruchtboomen en boomen met de meest welriekende Indische bloemen. Het Bat. Handelsbl. schrijft Yolgens de berichten zou onder de in beslag genomen juweelen van den Radja zich een steen bevinden van de waarde des Kohinoers. Zelfs wanneer dit waar blijkt, zal het slechts een com- pensatie zijn van het verlies, teweeggebracht door de belangrijke diefstallen in de schatkamers, welke door Baliers en vooral door de Sasaks moeten ge- pleegd zijn tijdens de bestorming van Tjakra Negara. Bovendien is de schatting der vermogens van Indische Vorsten meestal zoo legendair, dat zij bij uitkomst in den regel bitter tegenvalt. Op grond hiervan blijven wij gelooven dat het al zeer fraai zal zijn, wanneer van de twintig millioen gulden, welke den Radja van Lombok zijn toegeschreven, genoeg gevonden wordt, om daarop te verhalen de zeven a acht millioen gulden, waarop de oorlogs- kosten geraamd worden. Ook is te Tjakra de kroon van den Vorst ge vonden. Zij moet een fabelachtige geldswaarde vertegenwoordigen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn met de mailbooten van de maatschappij Zeeland in het geheel vervoerd 65,500 reizigers, dat is 7000 meer dan in 1893. Utrecht, 22 Juli 1809. Lief kind ,/Je brief verraste mij eenigszins en toch doet die mij geen leed. Gij zijt nog zeer jongnochtans zou het mij gelukkig voorkomen, wanneer je oog eens mocht vallen op een meisje, dat je waardig is. Het zal je verwonderen, dat ik al dadelijk zulk een gevolgtrekking maak uit de weinige woor den, die gij mij hebt geschrevenmaar je moeder heeft te zeer eens oprechte liefde gekend, om het ontkiemen daarvoor niet spoedig te ontdekken. Daarom, beste Henri, waarschuw ik je in tijds uit een enkele volzin van je brief heb ik afgeleid, dat je al meer van dat meisje houdt, dan je zelf weet. Bij het herlezen van die woorden schudde hij bevestigend het hoofddeze dag had hem genoeg de oogen geopend, om te gevoelen, hoe juist de zorgvolle vrouw gezien had. Hij vervolgde z/Ik zeg waarschuwen, dat iswanneer het meisje je waardig is, waaraan ik niet twijfel, neem de zaak dan niet te licht op. De afstand, die ons scheidt, is groot en hoewel hier gelukkig vrede is, kan ik zoo moeielijk tot je komen. Hoe goed, dat gij steeds dezelfde openhartigheid tegen over mij toont te bezitten, die ik altijd zoozeer op prijs gesteld heb. Een ander heeft een vader, die uit den aard der zaak zijn zoon beter kan voorlichtengij hebt slechts je moeder, die zoo gaarne over je blijft waken, al heeft zij je aan de wereld moeten afstaan. Ik heb het nu eenzaam, Henri; ik gevoel mij zoo verlaten. Je bij zijn heeft mij vele jaren dit doen vergeten maar het is mij thans, alsof ik dubbel je goeden vader mis en toch is het lang geleden, sinds ik hem op zoo noodlottige wijze verloor. Hoe menigmaal heb ik je niet met verontwaardiging, met al het vuur der jeugd plechtig hooren beloven, hem te wreken ook ik heb eens zulke gedachten gevoed ook ik heb den bewerker van mijn onherstelbaar verlies een eeuwige haat gezworen, en had ik zijn spoor niet spoedig verloren, dan weet ik niet, of ik als vrouw er voor teruggedeinsd zou hebben, hem overal met onverbiddelijke gestrengheid te vervolgen. z/Ik wil je niet er toe aanzetten, wanneer zich ooit het geval mocht voordoeu, je moeder te wrekenmaar den rampzalige, die oorzaak is, dat je eigenlijk nooit je vader gekend hebt en dat die edele man zelf niet heeft mogen weten, hoeveel troost ik nog eens in je vinden zou, dien man haat ik hoewel er achttien jaren verloopen zijn, sinds ik voor de laatste maal zijn stem, die mij nog altijd in de ooren snijdt, moest hooren. z/Mijne gedachten zijn zelden van je af, mijn kind, en een enkel woord, dat door je bijna zonder oogmerk wordt neergeschreven, wordt door mij ontleedzoo ben ik ook door de eenvoudige ter uu/. i:\snii: (omvr Pit verge It ijnt WaandaK-, Woensdag- en VriJ.lagavond l»U den ..Hg.v.-r J. V A l» K V K W Ter V.-x.n. DOOR pBMwnunnny—wi ■■■■■WMwaBiiwTiiMMiiiriiMwwM aw i nm.-awaasav.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1