kolenvereenigingT In Tossing Rnhr-Hachelkolen, BURGERLIJKE STAND Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. 347,STAATSLOTERIJ. TER NEUZEN. op den grond vond liggen. Geneeskundige hulp moclit niet meer baten, daar van beiden slechts de dood kon worden geconstateerd. De beide lijken werden onder toezicht der polilie naar bet sehouw- lokaal op Ganzeninark' overgcbracht. Zoonls de jongeling heeft opgegeven, beetle bij H. en was bij evenals zijn meisje te 's Gravenbnge woonacbtig. Het vermoeden bestaal, dat H. uit jaloezie eerst zijn meisje en daarna zich zelf een kogel door bet boofd heeft gejaagd Men schrijft uit Utrecht Het ongeval, dat Vrijdag ochtcnd ontdekt werd in een logcment tu de Elizabolhslfaat, waar men de lijken van een jongen man en een vrouw vond, werd des middags nog door een dergelijke gebeur- tenis in een ander hotel (de Bellevue op het Vredcuburg) gevolgd, waar een aldaar logeerend jongeling, na eerst de dienstmeid gedreigd te hebben, zich door een pistooischot van het leven beroofle. In dit laatste geval denkt men aan dronkeuschap. Op het hijschen van de noodvlag zijn door schipper v. d. Linde, van Brouwershaven, die toevallig te Bruinisse in de haven lag, de opvarende van vijf schepen op de reede aldaar, die ten prooi waren van een storm uit het westen, atgehaald, namelijk P. de Jager, wonende te Oud-Vosmeer, geladen met zand naar Brussel, door aanvaring erg beschadigdGeense, wonende te Waarde, gela den met kopererts naar Belgie (reeds gezonken) P. Korperaal, wonende te Sliedrecht, geladen met grint naar Breskens L. Dane, woonplaats Strijen, is ledig, op reis naar MiddelburgA. Vegter, wonende in Stadskanaal (Groningen), geladen met steenkolen van Homburg naar Belgie. Zaterdagavond zijn van de zes verlaten schepen voor Bruinisse twee gezonken. 100,000 in de lucht. Zaterdag zou een bediende van de Twentsche bank per rijtuig een pakket binnenlandsche fondsen, j ter waarde van ongeveer een ton gouds, naar de Nederlandsche bank te Amsterdam brengen. Bij het uitappen uit het rijtuig struikelde bij, tenge- volge waarvan het touwtje brak waarmede het pakket was bijeengebonden. De hevige wind nam de papieren op en deed ze over de straat en deels ook bet Rokin in dwarrelen. Het grootste gedeelte woei gelukkig tegen het rijtuig op en kon nog bijtijds gegrepen worden. Hetgeen verder over de straat verspreid lag, of in het water terecht was J gekomen, werd door tal van gedienstige helpers bijeengeraapt en opgevischt, waardoor betrekkelijk slechts voor een kleine waarde verloren is geraakt. Door de zachte weersgesteldheid beginnen in Friesland hier en daar de landlieden met voor- jaarswerkzaamheden o. a. met het spitten van griend- land voor den vlasbouw. De arbeiders doen dit veel liever dau vlasbraken, daar het meer verdiensten geeft en veel frisscher en gezonder werk is. Nog steeds is het in de bakkerswereld te Amsterdam niet rustig. Nu weer is een werkstaking uitgebroken aan de broodfabrieken De Haan", „De Leeuw" en die der firma wed. De Jonge, en wel naar aanleiding van het gerucht, dat zij deel zouden uitmaken van een bond van 7 fabrikanten, die besloten zouden hebben hun werklieden te ontslaan en te vervangen door anderen van buiten de stad. Enkele vreemde werklieden waren onlangs reeds aangenomen en nu /,eischten" de gezelleu, dat die vreemde werklieden terstond ontslagen zouden worden. Op de fabriek der firma wed. De Jonge kwam eergisteren juist de heer Brants (voorzitter der gezellen-vereeniging //Ons Beginsel") met 4 nood- hulpen, toen eenige stakers daar aanwezig waren om met de firma te beraadslagen. De stakers nu werden woedend en vielen den heer Brants aan, wien met een boksbeugel ernstige slagen werden toegebraclit, waardoor hij bewusteloos neerzeeg. Tegen de daders is procesverbaal opgemaakt. De brookfabriek //De Haan" annonceert dat, nu haar werklieden vrijwillig den arbeid hebben ge- staakt, zij zich onmiddellijk van andere w erklieden voorzien heeft. Zaterdag n.amiddag te 3 ure drong een persoon binnen in het wisselkantoor van den heer Matthijs aan den Boulevard du Nord te Brussel. De man viel een der beambteu aan en bracht hem een doodelijke wond toe met een mes. De getroffen beambte riep terstond om hulp. Zoodra de moordeuaar zag, dat men ter hulp toe- snelde, haalde hij een revolver voor den dag en schoot zich voor het hoofd. Leveuloos stortte hij ter aarde. De beambte, door eenige messteken getroffen, was stervende, toen men hem hulp wilde verleenen. Nader schrijft men. De heer Matthijs was op de beurs, toen de aanslag werd gepleegd. De man, die het kautoor binnendrong, vroeg den klerk eene inlichting. Toen de beambte zich omkeerde, greep de dief een pak obligation en wilde daarmede vluchten. De klerk greep hem vast. De dief haalde toen een dolk uit den zak en trof den klerk in de borst. De dief ontsnapte, maar de klerk bezat nog kracht genoeg om hem te volgen en op straat hulp te roepen. Eenige voorbijgangers versperdeu dtn man den weg, zoodat hij weer in het huis van Matthijs moest vluchten. In het portaal haalde hij een revolver te voor- schijn en schoot zich voor het hoofd. De politie vond bij hem geen eukel stuk, dat kon dienen om zijne identiteit te bewijzen. Een Eransche ingeneur gaat van het plan zwanger om een schip te bouwen, bestaande uit een vaartuig met platten bodem, dat door groote rollen gedragen en boven water gehouden wordt. De rollen moeten dienen om het vaartuig drijvendete houden, en eveneens om het voort te bewegen. Met een model van vijf meters lengte zijn de eerste proeven gedaan op een in de nabijheid van Parijs gelegen meer. Thans is er een //rolschip" van 25 meter lengte en 11,8 meter breed te in aanbouw, waarvan de rollen 8 meter in doorsnede zijn. Daarmede zullen op het Kanaal proeven genomen worden, van welker uitslag het zal af hangen of de voorgenomen bouw van een grooten oceaan- stoomer van 130 meter lengte zal worden onder- nomen. Als een bewijs, dat de uitvinder althans in Frank- rijk volstrekt niet als een plannenmaker wordt beschouwd, wordt aangehaald, dat de admiraal Colom- beand in het tijdschrift //La Marine de Franc" een uitvoerig artikel aan het onderwerp heeft gewijd. Te Odessa is een geheele compagnie van 83 man wegens insubordinatie gestraft. De soldaten hadden de gehoorzaamheid aan hun kapi- teiu opgezegd, omdat de soldij niet werd uitbetaald. 53 man zijn naar een strafbataljon gezonden, 28 veroordeeld tot vestingstraf en 2 vrijgesproken. De kapitein die vervalschingen in het beheer had gepleegd en betalingen had geboekt, welke niet geschied waren, zal zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden. Professor Baron Widerhofer, te Weenen erkende autoriteit in kinderziekten heeft de //Geneeskundige Vereeniging" aldaar zich bepaald voorstander der serum-geneeswijze verklaard. Hij heeft in het groote kinderziekenhuis van St. Anna, dat onder zijn bestuur staat, de serum- inspuitingen toegepast in 100 gevallen van diph- theritus, meest alle van emstigen aard, met het gevolg, dat van de 100 patienten slechts 24 stierven, terwijl vroeger de sterfte 50 percent was. Hij acht het serum een geneesmiddel, waarbij geen ander der tot dusver toegepaste in vergelijking kan komen en hij is vast overtuigd, dat de goede verwachtingen die het wekte vervuld zullen wordeu_ Volgens de Mil. Pol. Korr. heeft de Duitsche maritieme overheid verboden bij den bouw en de uitrusting van oorlogschepen hout te gebruiken. Tot deze maatregel hebben de ondervindingen uit den slag aan de Yalurivier aanleiding gegeven. Het hout der oorlogbodems werd bij deze gelegen- heid door granaten onmiddelijk in brand geschoten. Thans zullen bij de nog te bouwen Duitsche oorlogsschepen ook de houten meubelen vervangen worden door stalen. een in een IX. Rotterdam, 2 Januari 1895. De oudejaarsavond is hier op de gebruikelijke wijze voorbijgegaan. Er was heel den avoud groote rumoerige drukte op de straten en er werd natuurlijk druk geschoten en geschreeuwd. Na twaalf i was er malle gewoonte die nooit schijnt te zullen uitsterven na een uurtje betrekkelijke rust weer ineens veel gewoel op straat, de menschen die elkaar thuis omhelsd en inisschien met trauen in de oogen beterschap beloofd hebben, gingen er na het iniddernachtelijk uur weer op uit, waarom weet ik niet, want er is niets te zien dan nog wat menschen die er op uit zijn En het gekijk en gewandel ontaardde ook nu weer in een weiuig passend en weinig stichtelijk gehosch, waarbij het fraaie liedjeop naar Lombok, dapp're Neerlands zonen enz. gebruikt werd om de stemming der luitjes door het openbaar te schetsen. In enkele oogenblikken leek het op onze straten kermis, we zageu geheel verklecde jongelui en half-zotte oudelui broederlijk en zusterlijk geketend zwieren over de modderige wegen. Men heeft twaalf uur thuis gevierd, maar daarna is het burgerluitjes bon-ton'reis naar buiten te gaan en in vele gevallen komen de menschen niet thuis zonder eerst eens hier of daar ferm met elkander aan 't bakkeleien te zijn geweest. Dat is wel een mooi begin voor een nieuw jaar. In den dag na den avond was, zooals vanzelf spreekt, de herrie nog grooter. Maar 't was een niet ongezellige herrie, de hartelijkheiddiemeesttijds in de begroetingen van den dag lag, deed aange- naam aan, 't was een algemeen handgeschud, een geroep van al-wat-wenschelijk-is en al-wat-je-ge- lukkig kan maken. In de huizen werden druk visites gemaakt, glaasjes cognac of bitter of wel door de dames rood met suiker gedronken, oliekoeken gegeten en gesproken van gebeurde dingeu uit het vorige jaar. 't Natuurlijk gevolg van die visites was dat er nog al veel lui met een stuk in de kraag rond- gingen en dat de politie handen vol werk had met het in ontvangst neinen van vrachtjes voor den kantonrechter. Maar over 't algemeen is alles goed afgeloopen en is er veel pret en veel drukte geweest. Den uitgever, de redactie en de lezers van dit blad nogmaals uit de Maasstad onze beste wenschen. Het eerst staat ons thans voor de deur het bezoek van nieuwjaarwenschende beambten en van rekeningbrengende dito's. Dat zijn beide onplezie- rige dingen, maar de wetenschap dat //je er je plezier van hebt gehad en dat een poes een graatje toekomt en een paard zijn haver, geeft nog al troost. Dit zal trouwens ook wel ten uwent het geval zijn, ik zie geen kans er u iets van te ver- tellen waarvan gij niet zeggen zoudtdat heb ik al jarenlang geweten, laat ons dus in eendrachtelijk bewustzijn van deze booze dingenberusten. Er zit niet veel anders op Ons zijn nog erger onaangenaamheden beschoren en als ik die bespreken ga moet ik plotseling weer heel serieus worden. Ik bedoel de bakkers- beweging in de Maasstad, die is al lang bezig een dag of veertien al, maar ik zag de zaak niet zoo heel ernstig in dat ik er in mijn brieven met veel nadruk op wijzeu wilde, docli thans is de tijd gekomen. Ziehier de zaak Reeds sedert de werkstaking der Amsterdamsche gezellen waren er alle voorteekenen dat er iets op til was. De bakkersknechts vergaderden druk en met den meesten aandrang werden alien aanbevolen zich bij den bond aan te sluiten. De toestand was zoo slecht dat verbetering noodzakelijk was. Loonen van 6 a 7 met 18 werkuren per dag kwamen dikwijls voor. Een gezel verdiende f 5 per week en twee oudbakken brooden per dag, terwijl de arme kerel een vrouw en zes kinderen te onderhoudeu had Over 't algemeen werd er mfcer gewerkt en minder verdiend dan in Amsterdam. De knechts brachten hunne eischenverhooging van loon en vermindering van arbeidsduur ter kennisse van de patroons doch dezen, met een heel enkele uitzondering, weigerden toe te geven. Zij wilden vrij zijn deelden zij mede. Toen liep het praatje dat er gestaakt zou worden. Er was een algemeene ontsteltenis onder de huis- moeders. Op ouwejaarsavond, werd er gezegd, zouden de knechts niet werken. Het gevolg was dat bedoelde huismoeders de bakkerswinkels be- stormden en dat wij, arme heeren der schepping, op brood moeten knauwen waarmee men een spiegelruit stuk zou kunnen gooien. Eerst het oudbakken brood op en dan wordt er pas versch gehaald Maar, om op de beweging terug te komen de patroons gaven niet toe en dus bleef de gezellen niets over dan hun eischen te laten vallen of het werk te staken. Op de laatstgehouden vergadering van knechts zou beslist worden. Al dadelijk merkte ik uit de debatten dat er van een staking wel niets komen zou. Er was geen kwestie van overtuiging. Het gaat maar niet aan zei een der knechts, om te zeggen: staken, staken! Er zijn hier vaders van gezinnen en wie geeft ons Zaterdag ons weekgeld Ja, dat vonden heel veel anderen ook Een uit de meer overtuigde bakkers voerde daartegen aan dat de toestand zoo toch niet blijven kon. 78 uren per week is onze eisch. Welke arbeider werkt meer? Wat zijn onze loonen? Slaven zijn wij thans. Wij werken en slapeu, dat is de wil van de patroons. Is dat ook uw wil Neen, neen, riepen toen natuurlijk weer alien. Welnu, laat ons dan flink wezen en van avond niet gaan werken. Wij willen ons in 'tvervolg niet meer met een bedelaarsfooi laten afschepen, onze eischen zijn billijk Gelukkig werd hier door anderen een hartig woord in tegengestelden zin gesproken. Er is geen band in de Rotterdamsche bakkerswereld, aan een staking zouden alien met den mond deel- nemen, maar des avonds stondeu de meesten weer voor den oven. Zoolang er geen goede organisatie is, wordt staking ten zeer afgeraden." Dit was goed gezegd. Werkelijk kon een staking dier knechts niet anders dan ten nadeele van dief knechts eindigen. Er is een heir van werkeloozen en dadelijk zouden de plaatsen der stakers door anderen ingenoinen worden. Niemand zal ontkennen dat werklieden het recht hebben den arbeid niet te vervolgen als er iuderdaad reden tot groote klachten zijn. En de bakkersknechts in Rotterdam hadden groote klachten. Maar zooals de toestand nu is zou neerleggen in het werk dwaasheid geweest zijn, een strijd die de knechts zeker verloren hadden. D. Trekking van Vrijdag 28 December. 4de klasee. 3de lijst. Prijzen van f 100 en daarboven. No. 5861 9425 100. Prijzen van f 65. 118 3493 5649 7185 9685 11981 14085 16488 19540 438 3507 5941 7410 9687 12039 14216 17160 19661 597 3800 5954 7416 9846 12305 14786 17315 19688 839 3909 6004 7973 10234 12663 14876 17425 19853 1346 4715 6087 7975 10763 13046 14885 17692 19863 1425 4986 6141 8112 10784 13312 15105 18121 19044 1429 5068 6211 8173 11118 13354 15459 18307 20092 1861 5141 6593 9040 11220 18406 15474 18781 20169 1941 5391 6652 9369 11327 13446 16091 19122 20217 2581 5467 6772 9463 11490 1.3672 16225 19196 20896 3486 5537 6912 9661 11750 13990 16291 19318 Z E E T 1J D I N E N. Van 28 Dec. tot en met 1 Jan. Datum. VLAG. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen i 23 Eng. s.s. Dinnington 1059 1 Goole kolen 29 idem Blachland 3431 Bilbao ijzer Fra. sch. St. Louis* 275 Vlissingen aardapp. 31 Eng. s.s. River Derwent 2272 Londen stukg. Vau Ter Neuzen i 29 Eng. s.s. Dinnington 1059 Goole ledig 30 idem Ann Webster 2241 a c 3 stukg. Voor Kent 28 Eng. s.s. Norma 1385 Goole stukg. idem Ardle 3524 Riga hout idem Don 2658 Goole stukg. 30 idem Preston 5930 W estpoint katoen Duits. s.s. Pallas 1819 Pommaron minerie Enz. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 31 idem Dynamo 1364 Hull idem idem Rosa 1294 Goole idem 1 idem Hebble 2558 idem idem Duits. s.s. London 3542 Riga hout Van Kent t 28 Eng. s.s. Hebble 2558 Goole stukg. 30 Duits. s.s. Direktor Reppenhage 4914 Stettin ijzergrond Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Norma 1335 Goole idem idem Bnckminster 5730 Shields ledig idem Don 2658 Goole stukg. idem Ardle 3524 Rival ledig Als bylegger. Van 28 Dec. tot en met 1 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op- en 20 afgeschutlangs de Westsluizen 6 op- 4 afgeschut. D A G E N. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 3 Januari 4 u 5 u 6 7 8 9 s Morg. 11.11 12.10 's Avonds. 6.32 7.22 8.22 9.29 10.37 11.42 12.37 *y_* Hedeu overleed onze lieve CATHARIN A, in den jeugdigen leeftijd van 10 maanden. J. M. DREGMANS. J. J. DREGMANSVan Gredningen. Axel, 1 Januari 1895. Wederkeerig heilwenschende, betuigt oudergeteekende zijn (lank aan hen, die hem gelukwenschen voor 1895 zonden. VAN DER MOER. Van 16 tot en met 31 December. Ter Nesszen. Huwelijks-aangiften. 27 Dec. Pieter de Vuijst, oud 20 j., jm. en Leuntje Martina Meeusen, oud 2lj j, jd. Geboorten. 16 Dec. Maria Catharine, d. van Josephus Kbeh en van Florentine Maria van Overloop. 18 Dec. Aloisius Dominicus, z. van Ferdinnndus van Rumste en van Leonie Hillaert. 19 Dec. Lucresia, d. van Abraham't Gilde en van Suzanna Cornelia Wisse. 22 Dec. Susanna Lena en Frans, d. en z. van Jan ten Hoeven en van Adriana Catharine van der Hooft. Louis Anton, z. van Ludwig Heinrich Schalk en van Pieternella Maria Elizabeth van Pienbroek. 23 Dec. Pieter Willem. z. van Abraham Hamelink on van Willemiua Janneke Wieland. Cornelis Willem, z. van David van Koeveringen en van Leuntje de Ruijter. 28 Dec. Sara Josina Anthonia, d. van Cornelis van Gelderen en van Cornelia Magdalena den Exter. 29 Dec. Jans Maria, d. van Jacobus Daniel Loof en van Wilhelmina Cornelia Bootsgezel. 31 Dec. Paulus Rokus, z. van Marinus Harms en vun Geertuida Pielerse. Overlyden. 30 Dec. Jan Meertens, oud 2 m., z. van Gelein en van Helena Verheijke. Iloek. Huwelijks-voltrckkingen. 20 Dee. Mattheus Scheele, oud 45 j„ jm en Suzanna Seheele, oud 41 j.. wed. Geboorten. 20 Dec. Abraham Thomas, z. van Jacomina Sol. 21 Dec. Adriana, d. van Jan van Hoeve en van Geertruij Janna de Kraker. 22 Dee. Maria Antonina, d. vau Pieter de Eouw en van Maria Verelst. 24 Dee. Cornelis, z. van Cornelis Kenkelaar en van Janna Wieland. Oveilijden. 18 Dec. Maria Hamelink, oud 5 nt., d. van Pieter en van Catharina Hamelink. 23 Dec. Marta den Hooglander, oud 75 j., wed. van Adriaan Bolleman. Overslag. Geboorten. 27 Dec. Martha Maria, d. van Petrns Franciscus Herman en van Emma Maria Coene. De heer en mevrouw KNOTT- NERUSLokerse zeggen yriendelijk dank voor de ontvangen gelukwenschen, en bidden wederkeerig alien toe 's Heeren zegen in het nieuwe jaar. Onder dankbetuiging voor de vele blijken van belangstelling den l,tr" dezer ondervonden, wensch ik, ook nUmens mijne zuster, alien een gelukkig jaar toe. Axel. VAN DISHOECK. De leden worden verzocht de door hen benoo- digde hoeveelheid kolen op te geven v6or of op Zuterdag a. 8. Tevens worden de leden die iu aanraerking wenschen te komeu voor het afdrageu der kolen verzocht zich te vervoegen bij J. K. KOLIJX. Seer., bij wie men zicli ook voor het lidinaatschap kan aanmelden. het schip De Onderneming met eene lading puike voor rekening van L. SCHALK te Ter Neuzen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3