Gemen^de berichten. Z. H. A. voor de waterschappen Westerkwartier en Hunsingo op het Rietdiep. Voor de afwatering van den polder van Oost- en Westdongeradeel, waaraan de tegenwoordige uitwateringssluis door de bedijking als zoodanig ten minste wordt opgeheven, wordt van de kom voor de sluis af, zoo na mogelijk loopende langs den zeedijk, een nieuw uitwateringskanaal gegraven, dat met doorsnijding van den zeedijk bewesten Oostmahorn, uitwatert op den voor dien polder bestemden boezem binnen de sluis in den afsluitdijk. Eene slaperssluis daar ter plaatse zal in de verbroken verdediging der provincie voorzien. Yoor de afwatering van de sluizen te Zoutkamp en van de Dokkumer Nieuwezijlen zullen de bestaande geulen tot voldoende diepte en breedte worden uitgebaggerd. Yoor den afvoer van het Friesch boezemwater door de Friesche sluis is met goed gevolg geen afzonderlijk toeleidingskanaal te maken. In den verbeterden boezemstand van Friesland zullen ook deelen de streken, die nu direct op de Lauwers uitwateren. Door het maken van een schutsluis in de water- scheiding tusschen het Friesch boezemwater en dat van het Rietdiep en dene in den afsluitdijk, toegang gevende nit zee op den Frieschen boezem, worden de bestaande wegen voor de scheepvaart onver- anderd gelaten, daar ook de Ezumazijl met de slagdroppels, ter diepte van 2,42 M.A.P. als schutsluis van het provinciaal boezemwater op dat van den polder, kau blijven bestaan. Door ver- dieping en verbreeding der bestaande geulen, wordt de bevaarbaarheid daarvan veel verbeterd. Wordt de Slapersluis in den zeedijk bewesten Oostmahorn zoodanig gemaakt dat die ook door schepen met opperlast is te gebruiken, dan zal tegelijk de mogelijkheid ontstaan, om voor alle in te dijken landen landbouwproducten en bouw- stoffen per schip af en aan te voeren. De belangrijke en dringend noodzakelijke ver- betering van den waterafvoer voor de genoemde landstreken de voor eeuwen verzekerde waterlosssing daarvan de belangrijke besparing van de onderhoudskosten van ongeveer 28 K. M. lengte zeewering de belangrijke aanwinst van ruim 4000 H. A. land van uitnemende hoedanigheid, dat geen be- maling vordert de drooglegging van de aan particulieren be- hoorende kweldergronden en aanwassen de verbetering van de industrie de oorsprong voor vermeerderden arbeid gedurende vele jaren door den aanleg en de ontwikkeling der drooggelegde en aanliggende gronden doen de aanvragers rekenen op den finaneieelen steun van het rijk, de genoemde provincien, de aangrenzende polders, zeewerende waterschappen, gemeenten en particulieren, en van alien, die het wel meenen met vreedzame en nuttige vermeer- dering van grondgebied, tot vermeerdering van den nationalen rijkdom. De jongste storm heeft meer dan ooit de aan- dacht gevestigd op 't gevaar, dat de zee voor de kusten oplevert, doch een zoo sombere voorspelling als de heer Van Rijckevorsel in de N. R. Ct. doet hooren is, meenen we nog niet geuit. Als we hem moesten gelooven, dan heeft Holland den langsten tijd van zijn bestaan achter den rug. Ziehier wat hij schrijft. Verscheidene jaren ben ik bezig geweest met eene magnetische opneming van Nederland, waar- van de uitkomsten op dit oogenblik bij den drukker zijn, en over eenigen tijd zullen verschijnen. Die ouderzoekingen nu hebben mij geheel onverwachts een blik doen slaan in den bedenkelijken toestand z/Nu ik mag lijden, dat ik de zaken te zwaar inzie, maar Hij stond op en reikte den heer des huizes de hand. z/Ik hoop je morgen nog levend te zien," spotte deze. z/Den dag van morgen hoop ik nog wel te halen," verzekerde Hubrechtse, terwijl hij afscheid nam. Met een bezwaard gemoed begaf hij zich naar de kade. Hoewel men zich tegen die vrees verzette, was menigeen in Vlissingen beducht, dat het tooneel van den oorlog vroeg of laat naar dit rustigoord zou worden overgebracht, en vooral op een tijdstip, dat de meeste Staten geheel uitgeput waren en de worstelstrijd slpchts door Frankrijk en Engeland werd volgeheuden, had men wel reden om het ergste te duchten; te meer daar Engeland nogde mislukte landing in Noord-Holland te wreken had. Telkenmale had het verschijnen van Britsche vaar- tuigen schrik en angst in de stad verspreid; maar langzaam was men' aan dergelijke verschijnselen gewoon geraakt, en hoewel velen de toekomst duister inzagen, ook velen hadden hun bezorgdheid in slaap gewiegd, even als Van Praet. Het middagmaal zou spoedig worden opgedragen, doch Van Praet begaf zich even naar zijne kamer. Hoezeer hij in het dagelijksch leven tamelijk opge- ruimd was en daardoor in den smaak viel, was zijn uiterlijk lang niet aangenaam. Hij moest diep in de veertig wezen en had iets weinig openhar- tigs, hoezeer hij ook in de samenleving het voor- komen daarvan trachtte aan te nemen en ook door menigeen als gul beschouwd werd. Wanneer hij echter alleen was, had zijn gelaat een stroeve uitdrukking, hoezeer hij altijd kainp voerde om die te verdrijven, en zelfs voor vrouw en dochter wist hij dit zoo te maskeeren, dat het den vreem- der provincie Zuid-Holland. Het is toch mijne vaste overtuiging geworden, dat het gevaarlijkste, het meest bedreigde en tevens het zwakste punt van onze geheele kustlijn Scheveningen is. Niet Walcheren of Vlieland, waaraan reeds zooveel ten koste is gelegd, loopen werkelijk het meest gevaar door de zee verzwolgen te worden, maar wel Zuid- Holland, en meer onmiddellijk het gedeelte daarvan tusschen Scheveningen en Rotterdam. Het zou de grenzen, die men in een dagblad stellen moet, ver te buiten gaan, indien ik wilde trachten bier, ook maar eenigszins in algemeen begrijpelijken vorm aan te toonen, hoe ik tot die overtuiging kwam. Ik ben dus verplicht hier dadelijk bij te voegen, dat het zeker niet met mathematische zekerheid is, dat ik het boven neergeschrevene bewezen acht. Het volslagen be- wijs zal z elfs waarschijnlijk eerst dan geleverd zijn, wanneer het kwaad geschied is, wanneer Nederland een verlies heeft geleden, dat niet weer te herstellen zal zijn. Want ik heb met voor- dacht de uitdrukking gebruikt door de zee //ver- zwolgen." Er zal hier toch vermoedelijk geen sprake zijn van een polder die volloopt en die men, na herstelling van de waterkeeringen weer ledig pompt. Het komt mij voor, dat er vrees kan zijn voor verdwijnen, voor voortdurend afge- brokkeld worden, en door de Zee weggevoerd, zonder dat het kwaad meer te keeren zal zijn, wanneer de duinreeks eemaal zal doorgebroken zijn. Zekerheid, neen. Mijne overtuiging berust voor een gedeelte op hypothesen. Ik had dus gaarne eenvoudig het verschijnen van mijn werk afge- wacht. Dan zal ieder voor zich kunnen beoor- deelen, in hoeverre hij mijne vrees gegrond acht, of niet. Zelfs na de treurige gebeurtenissen der laatste dagen heb ik nog geaarzeld, of het wel zaak was, zonder de gronden er voor, reeds nu eene conclusie bekend te maken, die mogelijk aan vele anderen minder waarschijnlijk dan aan mij kan voorkomen. Maar ik kwam toch tot het besluit, dat spreken plicht was, ook al mochten velen later mijne vrees ongegrond achten. Voor mij zelven toch ben ik overtuigd, dat het volstrekt niet onmogelijk is, doch integendeel hoogst waarschijnlijk. Dat, indien niet alle denkbare middelen, alles wat reeds uitgedacht is of nog uitgedacht kan worden, wordt aangewend, om de kust van Zuid- Holland tegen de zee te verdedigen, men groot gevaar loopt, eerlang met verwondering te zien, dat een goed gedeelte dier provincie van de kaart van Europa verdwenen is. TER NEUZEN, 2 Jannari 1895. Op de voordracht voor ondprwijzer in de Fransche taal aan de 2de burgerschool te Gouda,' komt voor de heer C. de Kok te Zutphen. Zuanislsig. De collecte voor de Nieuwjaars- giften heeft alhier opgebracht desomvan 502,75 en Ss/\ VI. zak tarwe tegen f 542,en 121 /3 VI. zak tarwe in het vorige jaar. Zaamslag. Door de stormvloed van 29 en 30 December jl. is aan de zeedijken van de calamiteuze Kleine Huisens- en Eendragtpolders eenige scliade ontstaan door het wegslaan van ongeveer 180 M2 Vilvoordsche steenglooiing Axel. De nieuwjaars-collecte heeft in het afge- loopen jaar opgebracht f 455, Westdorpe. Tot onderwijzeres aan de O. L. school alhier is benoemd mej. M. J. de le Lijs te Sluis (Heile). deling niet kwalijk kon genomen worden, wanneer deze de gunstigste opinie van den heer Van Praet opvatte. Hij had een hoog voorhoofd, waarinede zijn verstandelijke vermogens niet in tegenspraak waren en, oppervlakkig gezien, had hij een voorkomen, dat soms door zijne vroolijkheid, al was die ook wat gedwongen, bepaald won. En al was hij wel eens wat stroef en teruggetrokken, al liet hij soms zijn opgeruimdheid schijnbaar zonder eenige reden varen, hij was een goed echt-. genoot en vader, en werd zeer gewaardeerd. Zooals licht te begrijpen is, liep het gesprek onder het eten grootendeels over de angstige ver- moedens, welke door den bezwaarden I lubrechtsa? waren opgewektnu eens vreesde men het ergste; dan weder verdreef een bemoedigend woord de laatste sporen van vrees. z/Wij zullen maar een flesch opentrekken," sprak Van Praet, //voordat de Engelschen den wijn op- drinken, die veel te goed voor hen is." z/Ge schijnt, hoezeer gij er om wilt lachen, de zaak toch ook niet zoo spoedig te kunnen ver- geten," merkte Fran<;oise terecht aan. z/Dat zou ook niet gemakkelijk gaanwant al wilde ik het, je zoudt er mij den geheelen dag wel aan herinneren. Misschien krijgt de lord opperbevelhebber wel schik in je z/Haal het kind toch zulke dwaasheden niet in het hoofd vermaande zijne vrouw in alien ernst. z/Je hebt je indertijd toch zulke denkbeelden wel in 't hoofd gehaald, geloof ik, en zelfs toen de snaar eenmaal was aangeroerd, heb je niet lang geaarzeld." Daaraan had Van Praet zoo geheel en al geen ongelijkzijn tegenwoordige vrouw was, toen hij bijna achttien jaren geleden als weduwnaar, met een hulpbehoevend klein meisje, zich te Vlissingen kwam nederzetten, als huishoudster bij hem ge- Hulst. Het muziekgezelschap //Harmonie" alhier gaf Zondag 11. een luisterrijk inteekenings- concert ten voordeele van de muziekschool. De zaal was propvol, zelfs zoo vol, dat men hetver- koopen van toegangskaarten had moeten staken. Het programma bestond uit 10 nummers en was gesplitst in 3 afdeelingen. Door de //Harmonie" werden 3 stukken uitgevoerd, waarvan Bouquet de Melodies sur l'opera Lucia en La Corbeille de Roses uitstekend werden gespeeld. De komische voordrachten Muis de Schutter, Jongens van Jan de Wit en Er uitgesmeten konden niet beter gegeven worden en verwierven dan ook een her- haald toejuichen. Evenzoo getuigden de solo's voor Tuba en Piston, ofschoon minder in den smaak van hen, die de muziek niet begrijpen, van eene groote muzikale kennis der solisten. Na de pauze werden eenige fotografische lichtprojecties vertoond door den WelEd. heer F. Hombach, voorzitter der Harmonie. Niet alleen werd dien avond het gehoor gestreeld maar ook het gezicht, want prachtig waren die lichtprojecties. Tot slot werd het blijspel in een bedrijf //Hard gaat ie", opgevoerd, dat het publiek deed schaterlachen. RhCHTSZAKEN, Heden (Woensdag) deed de arrondissements- rechtbank te Middelburg uitspraak in de voor liaar aanhangige procedure tusschen La Societe Anonyme 1'union des Remorqueurs Beiges, gevestigd te Ant- werpen c. s. eischers, voor wie Mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg in rechten ageerde tegen den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland q. q. c. s. gedaagden, voor wie Mr. W. A. van Hoek, advocaat te Middelburg optrad Bij voormeld vonnis werd de vordering der eischers ongegrond verklaard voor wat betreft het door hen gevorderde bedrag ad f 4500 verklaard dat de gedaagden met het betalen van het door hen aangeboden bedrag ad 1500, kunnen volstaan, tot betaling van welk bedrag aan de eischers zij gedaagden werden veroordeeld. De vordering sproot voort wegens door eischers sleepboot //John Bull" aan gedaagden's stoomboot //Walcheren", die in den namiddag van 11 Februari 1894 op de Schelde te kampen had met vliegend stormweer, bewezen diensten. Onze beide Koninginnen schonken elk 150 ten behoeve van den arbeid van het Leger des Heils. Voor 10 centen (een dubbeltje) per pond kan men te Goes puik, best schapenvleesch be- komen, afkomstig van de schapen uit den onder- geloopen Annapolder. Van de zes voor Bruinisse verlaten schepen zijn er twee gezonken, doch de overjge vier aldaar in de haven gebracht. In het Nauw van Bath is Zaterdag avond het Eugelsche stoomschip Juan van Antwerpen naar Londen met stukgoederen, omhoog gevaren en aldaar Zondagavoiul nog zittende, hoewel door vijf sleepbooten te vergeefs beproefd werd het af te brengen. De storm van jl. Zaterdag avond en Zondag heeft gelukking noch te Westkapelle, noch te Domburg, Zoutelande of ergens anders aan den polder Walcheren nadeel berokkend. Te Zoutelande wordt met kracht aan de her stelling en voorziening der weggeslagen duinvakken ge\yerkt. Bij de ontgravingen daartoe heeft men eenige oudheden ontdekt, alsook oude geld- stukken, enz. komen en reeds drie maanden later had zij op een meer aangename wijze het bestuur der huis- houding op zich genomen. z/Hebt gij daarvan. spijt gehad vroeg zij glim- lachend. z/Ja," was het hardvochtig antwoord, terwijl hij over de tafel heen haar de hand reikte. Hoezeer de Jobstijding hen een oogenblik had beziggehouden, 't benadeelde den eetlust niet Van Praet dronk zijn glas wijn, en het gesprek liep op dezelfde wijze over onverschillige zaken voort, tot men met veel ophef kwam meedeelen, dat al meer en meer schepen voor de stad kwainen het gerucht liep, dat de vijand een aanval in den zin had. z/Ja, dat zullen de schepen zijn, die van den tocht naar Noord-Duitschland terugkomen. Die komen uit Cuxhavendat stond van morgen al in de courant," merkte Van Praet geruststellend aan. z/Neen, mijuheer, zij komen regelrecht op de kust aan." z/Zou het dan toch waar zijn mompelde hij. Langzamerhand begon hij in te zien, dat zijne spotternij wel wat lichtvaardig kon geweest zijn. z/Laat eens zien, wat er van is I" zeide hij, waarna hij mede het huis verliet en zich dadelijk naar de stadswallen begafeen oogopslag overtuigde hem, dat er weinig overdrijving in het verhaalde was. Honderden toeschouwers waren naar de kust gestroomd om, even als hij, zich op de hoogte te stellen van een gebeurtenis, die overal ontsteltenis baarde. De bedoelingen der Engelsche vloot wa ren niet twijfelachtig en wel degelijk had men een aanval op het departement Zeeland van het Konink- rijk Holland in den zin. Op welk punt de aanval gericht zou worden, was volstrekt niet op te maken het aantal schepen vermeerderde steeds en het eskader werd langzamerhand in drie deelen gesplitst, Zaterdag namiddag kon de Zierikzeesche stoomboot, van Rotterdam komende, wegens den hevigen storm, hooge zee en zwaren vloed de haven van Zierikzee niet bereiken en keerde naar Keeten terug, alwaar tot Zondag morgen ten anker werd gekomen. Bij de aanwezigheid der stoomboot aldaar werden door de -bemanning dier boot nog gered schipper de Meijer en zijne 2 knechts, wiens vaartuig, in Keeten ten anker liggende, vol water liep en zonk, bestemd naar Antwerpen met kolen. Men schrijft uit Rotterdam De stroomgod heeft Zaterdag den aanval op onze stad hervat, doch daar hij ditmaal door den wind niet voldoende ondersteund werd, had de aanval weinig gevolg. Er waren thans betere maatregelen van voorzorg genomen dan eene week geleden. Het dijkleger van Sclneland was reeds des namiddags met ijver werkzaam om den dijk onder Kralingen, ter plaatse waar op 22 dezer het gevaar dreigde, te versterken, en in de stad hadden de winkeliers, wier huizen gevaar liepen, planken met klei-ophoogingen doen aanbrengen, ten einde het binnendringen van het water te verhinderen. Eene talrijke volksmenigte bewoog zich langs de havens, om van de over- strooming getuige te zijn. Maar het water kwwn, zelfs toen de hoogste stand was bereikt, slechts even over de kade en op de laagst gelegen plaatsen slechts tot op het midden van de straat. Zondagochtend tusschen 7 en 8 uur was het opnieuw vloed, doch daar de wind inmiddels was gaan liggen, bereikte het peil nog niet de hoogte van Zaterdagavond. Wij hebben er overigens op Zaterdag 22 dezer genoeg van gelust. De toen aangerichte schade is enorm. Treurig was bijvoorbeeld nog op de Kerstdagen de aanblik van het Park. Alles stond daar toen nog blank. Boomen en heesters hebben veel geleden en op vele plaatsen varen groote gaten uit den grond geslagen en plantsoenen ge heel verwoest. Thans zijn de wegen in het Park, hoewel doorweekt van het water, althans weder begaanbaar. Men heeft, zoodra de waterstand het toeliet, het water laten afvloeien. Maar het staat te vreezen, dat er van de beplantingen veel zal moeten worden vernieuwd. Door den jongsten stormvloed werd ook de Vereeniging tot Landverbeteriug op het eiland Rozenburg, bij Maassluis zwaar getroffen. Drie polders werden onder water gezet en verdronken 86 stuks vee, 9 veulens en 11 varkens. De ge leden schade wordt begroot op 60,000. Een arme voddeuhandelaar te Hoorn werd aangeroepen om een behang te koopen, wat bloot kwam hij het afschcureri van het overgeplakte. Hij ging met een stukje daarvan naar eenige kleine opkoopers in antiqniteiten en vroeg of dit nog waarde had. Geen enkele zag er iets in. Hij ging nog eens naar zijn eersteu opkooper terug, die bij under iuzien voorstelde bet voor ge- zaraelijke rekening te koopen. Aldus werd gedaau efi het behang werd gekocht voor 100. De opkooper miakte toen met den voddeuhande laar, die de f 50 aandeel niet kon uitschieten, de zaak voor f 25 af. Nu echter kan de opkooper reeds f 2000 voor het behang krijgen, terwijl hij niet genegeu is het voor miuder dan f 3000 te laten. Iu het logement ,/Chaulet" in de Elizabeth- straat te Utrecht zijn Vrijdagmorgeu eenjongeling en jongedochter, beideu ongehuwd, doodgeschoten gevonden iu hun kamer. Zij waren vermoedelijk uit Den Haag afkomstig. Men vermoedt dat tegenwerking der ouders bij de huwelijksplannen hen tot die treurige daad heeft gebracht. Nader verueemt het Utr. Dagbl. dat beide personen Donderdag in het logement kwamen en 2 kamers vroegen, voorgevende van Rotterdam te zijn gekomen en hun reis, doordien zij zich hadden verlaat, niet te kunnen vervolgen. Nadat men hun ieder een kamer had aaugewezen, is het meisje op de hare gebleven, doch is de jongeling uitgegaan en eerst te oinstreeks een uur na midderuacht in het logement teruggekeerd, waarna hij zich onmid dellijk naar zijn kamer heeft begeveu. Vrijdag- ochtend omstreeks 7 uren opgesfaau zijnde, verzocht hij aan de dienstbode van den logementhouder om zijn meisje te wdlen wekkeu, doch toen zij even daarna trrugkwam met de mededeelicg, dat ze zeker nog sliep, want dat zij de jufi'rouw niet wakker kon krijgen, ging hij zelf naar boven en drukte de deur open. Onmiddellijk daarop werden kort achter elkander twee revolverschoteu gelost, terwijl men boven komende het meisje in haar bloed badende voor het ledikant en den jongeling, op korten afstand van daar, met een kogelwond in het hoofd, zieltogeud waarvan een de Wielingen, een den Deurloo en een het Veergat bedreigde. Het schouwspel, dat de zee opleverde, zou schoon zijn geweest, wanneer het niet zooveel verschrik- kelijks in zich besloten had voor de ongelukkige inwoners, die met beklemdheid die ontzagwekkende toebereidselen aanzagen. De zee was als bezaaid met masten vermoedelijk zou het eiland Walcheren een aanval wachten. Hoewel men nog altijd hoopte, dat het gevaar zou worden afgewend, sloeg de schrik velen om het harte, en wat minder lucht- hartig keerde Van Praet naar zijne woning terug. (Wordt vervolgd). z

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2