Gemengde berichten. OP KERSTAVOND. vervolging in Nederland bestaat geen termen na de uitspraak van de bevoegde rechterlijke macht in West-Indie en tegen de Maatsckappijen zal niets gedaan worden. De heer Cremer erkende wel, dat melaria, op- gedaan te Tandjong Priok, den meesten invloed had op de sterfte onder de emigrauten, maar achtte nieltemin tekortkomingen aanwezig, waarouder voor- al de onvoldoende uitrusting der koelies. De verantwoordelijkheid voor het gemis aan zorgen wilde hij uiet op bepaalde personen leggen, en overigens waarschuwde hij tegen uitzending van groote hoeveelheden emigranten tegelijk. De heer Cremer meende, dat er wel tekortkomin gen zijn gepleegd, maar geen schuld aan bepaalde personen kan ten laste gelegd worden. Hij be- veelt uitzending van kleine hoeveelheden koeli's aan. De Minister hield tegenover den heer Kerdijk vol, dat de zaak hoogst betreurenswaardig is, maar geen schande kan heeten. De heer Th. Mackav beval den Minister het belang van het onderwijs aan de Moravische broeder- schap. De heer Pyttersen trok het amendement be- treffende de inrichting voor lepra-lijders in Suri- uama in. De begrooting van Suriuame, Kolonien, onvoor- ziene uitgaven en de Middelenwet aangenomen. Tengevolge van verlaging van het totaal met 6 ton is de som van uitgifte van schatkistbiljetten met dat bedrag vermiuderd. De kamer is op reces gescheiden. Indien de wet tot heffing van invoerrechten bij de terugkomst rijp is voor de behandeliDg zal hij het eerst worden behandeld. Aanvankelijk hoopte Dr. Kuyper Oudejaarsdag in den kring zijner familie te Amsterdam te zullen doorbrengen. Met het oog op de ongunstige weersgesteidheid in Nederland, gedurende de wintermaandeD, is hem dit sterk ontraden. De patient, die voortdurend in beterschap toe- neemt, blijft dus nog voorloopig te Pau. Het bestuur der ,/Zuiderzee-Vereenigiug" heeft eenige sprekers uitgenoodigd om in verschilleude deelen van ons land populaire voordrachten te houden over de droogmaking der Zuiderzee. De heeren Mr. H. Smeeuge, A. A. Beekman, C. 0. Coomans en kapitein Van der Veur hebben zich bereid verklaard de vereeniging daarin te steunen. Door den gemeenteraad te Middelburg is met 14 tegen 2 stemmen besloten de fonteiu op de Balans, die daar met de Koninginnenfeesten werd geplaatst, te laten staan, terwijl met 12 tegen 4 stemmen werd besloten daaromheen een plantsoen aan te leggen en een ijzeren hek te plaatsen. Ook deelde de voorzitter in die vergadering nog mede dat van een der grootste industrieelen te Middelburg een verzoek was iugskomen, om een groote fabriek op de Loskade te bouwen. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Zierikzee, ten gevolge van het niet aanneraen der benoeming door den heer G. A. de Looze, is thans gekozen de heer Joh. van Schelven Az. met 141 stemmen. Verder verkregcn de heeren A. Timmerman Cz. 81, G. A. de Looze 18 en J. M. W. van Elzelingen 10 stemmen. Er waren 261 geldige stemmen uit- gebracht. TER IV'EUZEfl, 24 December 1804. Uit alle oordeu komen berichten van den hoogen waterstand en den storm van Zaterdag jl. (Zie de rubriek gemengde berichten.) Ook alhier was het water Zaterdagnacht zeer hoog gewassen. Het drong tusschen door de balken van de waterkeeringsmuur, waardoor een gedeelte der Markt en de Brouwerijstraat onder stroomde. In een aan die straat gelegen huis drong het water van voren naar achter den gang dooreen kelder van 't Hotel Donze was geheel vol geloopen en het personeel onzer werkplaats. dat laat werkzaam was, kwam met een paar natte voeten thuis, als zijnde uit den aard der zaak niet van waterlaarzen voorzien met het oog op zulke gebeurtenissen. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 April 1895: 1°. benoemd tot magazijnmeester bij het artilleriemagazijn te Ter Neuzeu de 2® luitenant magazijnmeester van den staf der artillerie F. D. de Witte, thans toegevoegd aan den commandant der vest.—art. 2°. eervol ontheven van zijn beheer over het artillerie-magazijn te Ter Neuzen, met bestemming om te worden toegevoegd aan den commandaut der vest.—art., de 1® luitenant—magazijn meester F. Hotz, van den staf der artillerie. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 6® district, is het cylinder- baak, op den steilen N.kant van de Marlemonsche- plaat, of het N.lijk gedeelte van het Schor van Saaftinge, Wester-Schelde, Zeeuwsch-Vlaanderen, omgevallen. Men schrijft ons uit Colijnsplaat In den nacht van Zaterdag op Zondag is tengevolge van den hevigen storm en het hooge water de Holland geboren wasal had Framjoise in haar een goede stiefmoeder gevoudeu. Uiterlijk voor- komen en levendigheid van karakter deden telkens aan den vreemde denken. (Wordt vervolgd). Anna Jocobapolder onder de gemeente Cats door- gebroken. De doorbraak had plaats tegenover de hofstede bewoond door J. de Kam. Van eene kooi schapen, op die hofstede, van 130 stuks, hebben er zich slechts 2 op eene verheven- heid kunneu redden, de overige 128 zijn verdronken de schaaphond had zich weten te redden door op zijn hok te klimmen. Het vee der genoemde hofslede is kunnen gered worden. 's Middernachts hoorden de bewoners het water het huis binnendringeu en uit het bed komende stapten zij tot aan de knieen in 't water. Hun toestand laat zich natuurlijk beter denken dan beschrijven. Dc polder is geheel verwoest en in een zee her- schapen vooral het op het droge brengen der doode schapen, wat met een boot geschiedde, leverde een treurigen aanblik op. De bewoners zijn geheel gerui'neerd, terwijl vele anderen, wier gronden in den polder liggen ook groote schade lijden, daar de te veld staande vruchten verloren zijn en in de eerste jaren wel niet vee zal groeien. Zondag is men dadelijk aan 't werk gegaan om noodwerk te maken. Niemand vreesde op dit punt een doorbraak daar er schorren van groote uitgestrektheid voorleggen. Te Colijnsplaat is het zeewater nog in de Voor Straat geloopen en de steiger te Cortgene heeft ook veel geleden. Zelfs de oudste menschen weten zich niet te herinneren dat het water zoo hoog gestaan heeft. De beruchte Belgische kippendief, van wiens veroordeeling wij in ons vong nommer melding maakten, heeft Vrijdagochtend, voor zoo veel noodig, nog eens blijk gegeven dat hij een zeer gevaarlijk en brutaal heertje is. Toen ziju vouuis hem was bekend gemaakt en hij met drie andere gevangenen naar den celwagen werd gevoerd om naar de gevangenis te worden orergebracht, wist hij, buiten het bekende deurtje van het gerechtsgebouw gekomen, zijn kans waar te nemen en, met achterlatiug van zijn klompeu, aan de hem geleidende rijksveldwachters te ont- snappen en aan den haal te gaan. Te Middelburg blijkbaar niet zoo georienteerd als in de streek, waar hij de schrik was van de kippenhouders, liep hij weldra in den val. Hij was de Bree opgeloopen en van daar over den Zuidsingel, vanwaar hij, die natuurlijk achtervolgd werd, een justitie-beambte ziende aankomen, een der steegjes, die naar het Bagijnhof leiden, insloeg. Dat bracht hem echter van den oever in de sloot of liever in de armen van een anderen rijksveld- wachter, die hem weder naar het gerechtsgebouw en vervolgeus in den celwagen bracht. Deze geschiedenis, die in vijf minuten was afge- loopen, bracht heel wat ostentatie in de betrokken buurt te weeg. Wij meenen deze gelegenheid uiet ongebruikt te mogen laten voorbijgaan om er nog eens op te wijzen hoe aanbevelenswaard het denkbeeld is, dat wij vroeger reeds opperden, om een der zijlokalen van het gerechtsgebouw, de bewaarplaats der brand- spuit, zoodanig te veranderen dat de celwagen daarin kon gereden worden en dan eerst de gevan genen er in of uitgelateu werden. Had dit nu reeds plaats, dan ware het tragisch comisch-tooneeltje Vrijdag niet voorgevallen. M. Ct. Voor het Lombokfonds is tot jl. Zaterdag te Amsterdam f 126,917 ingekomeu. De storm die Zaterdag ook te Utrecht hevig woedde, veroorzaakte aldaar tegen den middag een erustig ongeluk. Een blok van 30 in aanbouw zijnde huizen, bij deu Vleutenschen weg, grootendeels reeds onder kap, en gebouwd door den aannemer Augustiuus, werd door een wervelwiud getroffen, en met ontzagelijk gekraak in en over elkaar gedrukt. Het massaal dak, dat over ging haugen, nam de bovenverdiepingen in de helling mede. In de perceelen waren 60 personen aan den arbeid. Als door een wonder zijn al deze werklieden aan het gevaar ontkomen. Slechts Joh. de Bidder, die zich op het oogenblik van de ramp naar buiten had begeven, werd door een vensterkozijn getroffen, met het treurig gevolg, dat beide beenen werden verbrijzeld, benevens de pols. De ongelukkige werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hem de eerste heelkuudige hulp werd verstrekt. Ware het ongeval eenige minuten later geschied, dan had het ernstiger afmetingen aangenomen, daar de werklieden het voornemen hadden het dak verder af te werken. De autoriteiten waren spoedig op het terrein aanwezig, en werd order gegeven, zoo spoedig mogelijk met de uoodige omzichtigheid, met den afbraak en de opruiming te beginnen. Natuurlijk was het op zee noodweer. Er wordt gevreesd, dat de volgende dagen ons weinig be- moedigende scheepsberichten zullen brengen. De meeste booten, welke Zaterdag moesten ver- trekken, durfden de havens niet verlateu. Te IJmuiden liep geen enkel schip uit. De stoomboot Minister Fock is niet uit Harliugen naar Amsterdam vertrokken, terwijl de Heemstra eenige uren te laat de reis ondernam. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat de uitgaande stoomschepen Teal en Thursby, naar Londen bestemd, ter reede geankerd zijn. De scheepvaart op de rivieren is gestremd. Uit IJmuiden meldt men van Zaterdagavond De storm, welke een geheelen dag uit het Zuid-West heeft gewoed, is thans met verschrik kelijke buien naar het Westen gegaan. De zee is bijzonder woest en de waterstand buiten de Noordzeesluizen zeer hoog. Er kan uiet geschut worden. Van scheepsrampen zijn hier nog geen berichten ingekomen. In geen jaren heeft het zoo hevig gestormd. Van Terschelliug wordt gemeld Bij den Westwal is gestand de Volendammer hotter 115. De reddiugboot is er heen gesleept door de stoomboot Adsistent. Het volk is door een Noordvaarder gered. Tengevolge van den krachtigen wind is het water in enkele rivieren hoog opgestuwd. Hier en daar zijn de uiterwaarden ondergeloopen. Niet alleen te Amsterdam, ook elders ondervouden de meeste treinen groote vertraging. Een zware tak werd Zaterdagmiddag door den storm van een der boomen op het Tournooivelc; te 's Gravenhage losgescheurd en viel op een der aldaar gestationeerde rijtuigen, dat geheel werd verbrijzeld. Een minuut vroeger reed H. M. de Kouingin op dezelfde plaats voorbij. Uit Hoorn wordt gemeld, dat eeu kaasschip in het gezicht van de haven is gezonken. De visschers Wormsbecker, die op kondschap in zee zijn gestoken, wareu bij de verzending van dit bericht nog uiet teruggekeerd. Andere Hoornsche schippers hebben hun toevlucht gevonden in de haven van Edam. Donderdag avond tusschen half zes en zeven uur is te Nijkerk ingebroken ten huize van de gezusters Van W., terwijl deze eenige boodschappen deden en er niemand in huis was. Het kabiuet is met een tang opengebroken. Een doosje is daaruit genomen, bevattende ongeveer f 450 aan goudgeld, terwijl men twee bankbiljetteu op tafel heeft laten liggen. Twee marechaussdes kregen in een herberg te Drachten ruzie. Het publiek zei.dat zedrouken waren, en op straat gekomen, hadden zij spoedig meer dan 500 menschen achter zich zij poogden zich te verbergen, dat hielp niet. De burgemeester maakte ten slotte een einde aan de //Onrust de marechaussees werden naar de kazerne gebracht en in arrest gesteld. Bijna geheel Drachten was in het bijna midder- nachtelijk uur op de been. Met de vaarwaters van Flakkee naar Rotter- dam wordt het er niet beter op. Op de Bieningen is het thans reeds weder zoo droog, dat er uiet zelden eenige zeilvaartuigen moeteu blijven liggen tot de vloed ze losmaaktook is de stoomboot Den Bommel, die natuurlijk zoolang mogelijk door het Spui tracht te varen, reeds eenige malen daar ver- hinderd om de reis voort te zetten. De booten van Middelharnis zijn bij laagwater steeds geuood- zaakt de reis door het kanaal van Voorne te doen. Thans moet ook de stoomboot Vooruitgang van Stel lendam bij laagwater een grooten omweg makeu door het Aardappelgat, omdat Zuid-Pampus droog begint te worden. De stand V3n het water in de Zaan en de Nauernaschevaart, waar tusschen de gemeente Wor- merveer is gelegen, is on rust barend hoog. Vrijdag- nacht is in den dijk of het jaagpad laugs boven- gemelde vaart een scheur gesprougeu vau 8 meter. Een mogelijke doorbraak zou ten gevolge hebben, dat de polder Vestzaan, en daardoor ook vele straten dezer gemeente, 80 centimeter onder water kwamen te staan. Het Zaanwater staat op ver- scheidene plaatsen tot op de hoofdstraat. Te Uitgeest werd Woensdag het water van het Alkmaarder meer, dat met „Schermerboezem" in verband staat, door den hevigen Noordeuwind opgestuwd tot eene hoogte, als in jaren niet het geval is geweest. Door den golfslag spoelde soms het water over de kruin der dijkjes heen, welke op enkele plaatsen reeds begonneu door te lekken. Men is algemeen van oordeel, dat het peil, waartoe ,/Schermerboezem''' opgevoerd mag worden, verlaagd dient te worden. Naar men verneemt, zijn de drie nieuwe nachtbooten voor de Maatschappij Zeeland in Engeland besteld. Met de aanbiedingen door Neder- landsche ondernemiugen was een aanzienlijk verschil, vooral ook wat deu tijd van levering betreft. Een knecht aan boord vau het met tarwe geladen Bijnschip Leopold Marianne, liggeude in de Bijnhaven te Botterdam, maakte Donderdag met een tapper afspraak, dat zij eergisteren nacht voor gezamelijke rekening eene partij tarwe uit dit vaartuig zouden stelen en verkoopen. Een ongen, aan boord werkzaam, kreeg daar de lucht vau en waarschuwde den schipper. Deze, een cordaat man, was op zijue hoede. Toen de tapper des nachts kwam en met den knecht zich in het ruim bevond om de tarwe in zakken te doen, kwam de schipper plotseling te voorschijn, sloot het luik van het ruim, zoodat de dieven gevangen zaten, en plaatste zich met een geladen revolver er bovenop om tegen een overval gewapend te zijn. Tot 8 uur des ochtends liet de schipper de betrapte dieven zitten en toen liet hij de politie waarschuwen, die leu overnam en naar het bureau bracht. Een hoogst belangrijke diefstal heeft dezer dagen plaats gehad ten huize van den heer H. Mendes da Costa, te Amsterdam. De dief of dieven lebben zich door valsche sluitels toegang verschaft en hebben tal van kostbare zilveren en gouden voorwerpen, waaronder van hooge waarde, ontvreemd, doch de inboedel was tegen diefstal verzekerd bij de algemeene verzekering-maatschappij „Diligeutia.'' Kerstavond Wondere betoovering van het KerstfeestDe kerkklokken luiden, eene feeste- lijk gekleede menschenmassa beweegt zich op straat, vroolijk glinsteren de oogen in de door kou roodgekleurde gezichten. Van alle kanten komen liefdegroeten »Gezegend Kerstfeest, u alien vroolijke feestdagen Boven aan de door den vorst helderen hemel wordt lichtje aan lichtje ontstoken, een lokkig kinderhoofdje komt uit het venster eener woning kijken en jubelt Moeder, moeder, nu worden de lichtjes van den kerstboom voor de engeltjes aangestoken, en dan komt het Christuskind ook terstond tot ons naar beneden Met zachten luister worden de met sneeuw bedekte hooge en lage daken door het licht der maan overtogen. Vrede Vrede op aarde, in den menschen een welbe- hagen Daar buiten ligt het sneeuw hoog en effen op het veld. Kanalen en grachten sluimeren onder een ijskorst, boomen en struiken staan zwijgend daar in diamanten tooi. Ze droomen van de naderende lente. Heden te middernacht, wanneer de kerstengel voorbijvliegt, kust hij ze, en ze ontkiemen in lachende lentepracht onder zijnen kus. In de kerk ontsteekt men de kaarsen aan den denneboom. De menigte staat daar dicht opeen- gedrongen, voorname dames in rijk pelswerk naast het oude moedertje uit het volk, dat moeite heeft hare bevende, door den arbeid vereelte handen te vouwenKinderen, met groote geloovige oogen, naast mannen, op wier ernstig geplooide voorboofden leed en strijd diepe groeven hebben gebrand. Wederom klink ze van de gewijde plaats, de overoude, zalige boodschap, die voor tweeduizend jaren van engelenlippen boven Betlehems velden geklonken heeft Heden is voor u den Heiland geboren En alle hoofden buigen zich. Door alle harten klinkt het verzoenend, vrijmakend»Alzoo lief heeft God de wereld gehad." Jubelend bruischt het koraal, het vroolijk en kinderlijk vroom kerstlied»Uit 's hemels bogen kom ik neer Het Christuskind Het Christuskind Ach ter de vensters wordt het licht. Uit elke kelderopening, elk nietig dakvenstertje dringt een helder lichtschijnsel. De kerstboomen branden. Een heerlijke geur van boschnaalden, waskaarsen en frisch gekruid gebak vervult het huis. Kerstnacht-geurBontgekleurde liefde- gaven worden op met witte lakens belegde tafels uitgespreid. Jubelende kinderstemmen laten zich hooren en de ouders staan er met vroolijk gelaat bij. Ouden worden weer jong bedroef- den lachen, vijanden verzoenen zich en de verloren zoon uit den vreemde slaat zich op de borst: »Ik wil terug keeren tot mijn vader »0, gij geliefde gezegende Kerstnacht Een venster is er dat bij al dien lichtglans donker blijft. In een arm ten doode toe gewond menschenhart, wordt zij niet meer vernomen, de vroolijde Kerstnacht-boodschap. Bleek, met saamgekneepte lippen en traanlooze brandende oogen zit achter dicht gesloten vensterluiken eene eenzame vrouw in zwarte rouwkleederen. Haar bedienden heeft zij weggezonden Gaat naar huis, naar uwe ouders, uwe vrienden. Viert feest waar ge maar kuDt. Daar hebt ge geld geld 1" Ze hebben met een schuw uitgesproken woord van dank de welkome gaven aangenomen en zijn zwijgend heengegaan. Elk bezoek, elk bewijs van deelneming wordt hardvochtig afgewezen. 't Is mij niet mogelijk vroolijke menschen te zien. Ik kan geen lachen hooren. Ik wil alleen zijn op Kerstavond. Alleen met mijne dooden Zij was alleen, geheel alleen In het vorig jaar nog had in dezelfde kamer een prachtige kerstboom geprijkt. en rooskleurige kinderarmen waren juichend en jubelend uitgestrekt naar de glinsterende heerlijkheden. die aan zijn takken hingen. Hoe ze juichten en kwinkelierden, die heldere stemmetjes»Zie toch, zie toch die pop eens, Heinihemdjes en rokjes heeft ze aan, alles kan worden uitgetrokken en en," Gretes blauwe oogjes werden groot van verruk- king, »schoentjes, schoentjes met knoopjesO, Heini Heini zat reeds ruglings op het prachtige lobbelpaard en gaf het de sporen met een vurig ni-hotHij had looden soldaatjes gekregen, ruiters, die men van de paarden kon nemen en een horen om op te blazen. O, hoe heerlijk dat blazenEn dan bogen twee blanke kopjes zich naar haar knie, zachte kinderlipjes kusten haar gelaat en hare handen»Liefste, gouden moedertje, dank u dank u Ach, lieve vrome kinderen waren het geweest. Greta had het kleine Christuskindje uit de krib genomen en hem het mooiste zijden kleedje van haar popje aangetrokken, wijl bet lieve kindje Jezus zoo naakt en arm was, en zij hem ook zoo gaarne iets goeds wilde schenken. Heini liet al zijn soldaten tegen den stouten koning Herodes opmarcheeren, die jammerlijk geslagen en van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2