Het kasteel DeTourville Station Vlissingen. )age M I (I on® lorries en Ripaark Mai en Woensiai (I6" et 2™ KerstJai) „Z E L A N D I A" Yereenlfilnc Joomitpt is ons stiwen." of De MamMe Zeelieien io Fraitrjjk, EEN HOLLANDER IN DE KLEIN. Na afloop BAL. Restaurant. (S Gemengde berichten. Advertentien. Z0NDAGSSCH00LFEEST. twee Reuzenkinderen op Woensdag 26 Dec. a. s., Openbare Verkooping. Telegrafische berichten. rijke geschenken aan kleedingstukken ontvangen. Uit Amsterdam zond eeu weezenvriend drie balen rijst. De vereeniging van oud-weesmeisjes te Rotterdam zond ten behoeve van het uieuwe ziekenhuis twee nieuwe lampen. Aan giften werden ontvangen f 100 als kerstgave van X. IJ. Z. uit 's Hage voor het ziekenhuisvoor de Salatiga- Zending f 100 van N. N., f 300 van miss N en nog zeer vele giften van minder bedrag. Volgens het driemaandelijksch verslag, loopende van 1 Juli tot 30 September j.l. werd gedurende dien tijd aan giften ontvangen 19,342,61£ en aan druk- en bindwerk gedurende dienzelfden tijd de som van f 16,647,63. TER NEUZEN, 21 December 1894. De vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, uitgeschreven tegen gisteren avond, is verdaagd tot begin Januari. Door het bestuur van den polder Walcheren werd gisteren te Middelburg aanbesteed, het be storten van den ouderzeeschen oever van de Zuid- watering, waarvoor inschreven de heeren P. A van de Yelde voor 23,350 en J. de Bree Fz. voor f 23,100, beiden te Ter Neuzen. Heden had te Middelburg aan het gebouw van het provinciaal bestuur de aanbesteding plaats van 1°. het driejarig onderhoud der rijks groote wegen in de provincie Zeelaud (in vier perceelen.) Voor het 4e perceel werd het laagst ingeschreven door den heer Monje te Breskens, voor f 6540. (De raming bedroeg f 6720.) 2°. het verrichten van baggerwerk op het Neder- landsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, op het zijkanaal naar de Axelsche Sassing en in de buitenhaven te Ter Neuzen. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer G. A. van Hattem te Sliedrecht, voor 6570. (De raming bedroeg 9600.) In de Woeusdag gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd rapport uitgebracht door den Staats- raad Mr. Des Amorie van der Hoeven in zake het beroep, ingesteld door L. de Peijter te Axel, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij zijn verzoek om vernietiging van een besluit van stembevoegde ingelanden tot het be- grinten van den Doorndijk, is afgewezen. De uitspraak wordt nader medegedeeld. Hoek. Er zijn in ons Yaderland veel gemeenten die van geueeskundige hulp verstoken zijn. Ook ons dorp behoort sedert eenigen tijd onder deze. Het is te begrijpen dat hieronder vooral lijden zij, die niet bij machte zijn de hulp te betalen die van elders moet komen, al wordt die ook zoo billijk mogelijk berekend. Daarom werd eene vereeniging opgericht om on- en minvermogenden in staat te stellen aan hunne verplichting te voldoen en om niet huiverig te wezen in tijds geneeskundige hulp in te roepen. Reeds een kleine 50tal ingezetenen traden toe. Er waren er die f 15 of f 16 per jaar gaarne willen contribueeren. Overigens is de gewoue contributie per week te betalen zoo gering, dat zeer zeker nog meerdere hun steun aan deze nuttige instelling zullen geven. Axel. Dinsdagavond gaf de rederijkerskamer ffTot Nut en Vermaak" alhier ten huize van J. E. Blansaart eene uitvoering welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het tooneelspel Henri Burton, de vadermoorder mocht weder grooten bijval erlangen, het is dan ook een stuk dat van het begin tot het einde boeit. Het komisch duet naar Sequah gaf ons twee rheumatieklijders te zien, die in een oogenblik waren geuezen. Na de pauze werden nog twee blijspelen opgevoerd, waarvan het eerste, Weg met de Emancipatie of zonder vrouwen is geen leven, uitbundig werd toegejuicht, er waren oogenblikken dat het gansche publiek het uitschaterde, terwijl het tweede Liberaal of Conservatief of de verkiezingsrage ons een kies- manouvre te zien gaf, die totaal schipbreuk leed, daar de Kiezers zich niet lieten omkoopen. Ouk dit stukje viel zeer in den smaak en bracht her- haaldelijk de lachspieren in beweging. Zaamslag, 20 December. De vereeniging *In 't belang der landbouwers" albier besteedde heden aan de levering, franco wal Ter Neuzen, van hij nu vurig bad, niet het geval mocht zijn, dan zou zij hem beweenen. Het bewustzijn, oprecht beweend te worden, is zoo zoet voor hem die gaat sterven Geen enkele gedachte wijdde hij aan den valschen vriend, die zoo boosaardig hun geluk verstoord had hij hadde slechts verachting voor hem kunnen voeden. Wanneer men aan den eindpaal van dit leven staat, kan men zoo medelijdend nederzien op datgeue, wat men anders zou haten en ver- afschuwen men is reeds boven de wraakzucht ver- heven. Hij zag slechts haar beeld niet den beul, die met naakte armen ongevoelig zijn prooi verbeidde naast het ijzer, dat slechts op zijn teeken wachtte, om ratelend te vallen. (Wordt vervolgd.) 203900 K.G. superphosphaat en 21700 K.G. chilisalpeter. Voor de superphosphaat schreven in de heeren P. J. van Aardenne en Comp. te Dordrecht, voor f 2,85 A. Snelleman te Dinteloord, voor f 2,84 Vaessen-Steinhaus te Rotterdam, voor 2,83 Standaert te Balgerhoeke, voor 2,82 P. de Koster te 's Gravenpolder, voor 2,82 M. H Salomonson te Rotterdam, voor 2,80 Maat- schappij verkoop kunstmeststoffen te Dordrecht, voor 2,799/10 P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor /2,78; Coenen en Schoenmakers te Uden, voor 2,73 D. J. Oggel te Axel, voor 2,72 H. J. Vlaeminck te Clinge, voor 2,71V,; Au?- J. Hamerlinck te Ter Neuzen, voor 2,68 en voor de chilisalpeter de heeren A. Snelleman te Dinte loord, voor 10,75 P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 10,68 P. A. Adriaansens te Groenendijk, voor f 10,45ys; W. Adriaansens te Walzoorden, voor f 10,38 en D. J. Oggel te Axel, voor f 10,38. A lies per 100 K.G. Gegund de superphosphaat aan den laagsten inschrijver en de chilisalpeter aan den heer Oggel. St. Jansteen. Het is een feit, dat er tegen- woordig veel uit ons land frauduleus in Belgie wordt ingevoerd. De Belgische douauen nu kwaraen de grenzen over, waarschijnlijk om te zien, waar de smokkelaars hunne waren inkochten en welke richtiug zij namen, doch eer zij wederom de limiet bereikten werden twee hunner aangevallen en geducht afgeranseld. Tot nog toe zijn de daders onbekend. Voor de eerste maal, sedert de schepping der wereld, gebeurde het deze week in onze gemeente, dat er in den loop van een jaar 100 kinderen geboren werden. De heer A. van der Pluijra, wethouder en le ambtenaar van den burger- lijkeu stand, was oij de plechtige inschrijving in de geboorteregisters tegenwoordig en feliciteerde den vader (E. van Bunderen). Hij zeide, dat de toename der bevolking een teeken van welvaart was. Hij noemde het onge- lukkig eene gemeente te zien verarmeu en ontvolken, zooals dit met enkele gemeenten in ons land het geval is en achtte zich gelukkig in eene gemeente als deze te wonen. Overigens zeide hij, dat het tot ernst stemde de gezinuen te zien aangroeien zoo snel als hier (grootendeels kinderen van prole taries) daar voeding en opvoeding op den duur veeleischend werden. Doch hij wanhoopte niet aan de toekomst met het oog daaropwel vond hij het een bedenkelijk verschijnsel, dat hij ruim 10 van 't aantal kinderen als onecht geboekt vond. 's Gravenkage, 21 Dec. Tweede Kamer. Bij behandeling der Waterstaatsbegrooting deelde de Minister mede dat de nieuwe sluis te IJmuiden voor de geheele voltooiing voor de schepen zou kunnen geopend worden. De Minister beloofde in overweging te zullen nemen de vele opmerkingen omtrent de kanalen en de spoorwegen. Heden avond voortzetting. Tot rijksontvauger te Hontenisse is benoemd de heer F. J. de Hairne, rijksontvauger te Gennep. Te Lierop (Noord-Brabant) vervoegde zich dezer dagen iemand uit het naburig Zomeren bij een achtenswaardige familie, voorgevende belast te zijn met een gelijkmatige regeling der vermogens- belasting. Men stelde geloof in hem en gaf hem op zijn verzoek de biljetten der grondbelasting, waarna hij zich verwijderde, terwijl hij nog ver- zekerde voor alles zorg te zullen dragen. Met deze biljetten ging hij naar een notaris te Helmond, waar hij zeide een der zoons te zijn van de familie, wier biljetten hij vertooude. Onder het voorwendsel een paard te moeten koopen, verzocht hij den notaris hem 300 tot 500 gulden voor te schieten. Daar de notaris de familie, wier biljetten hem vertoond waren, kende, gaf hij zonder bezwaar de gevraagde som. Eerst eenige dagen later kwam hij tot de ontdekking, dat hij met een brutalen oplichter had te doen gehad. De politie moet dit brutale heertje reeds op het spoor zijn. Eergisteravond werd te Amsterdam een meeting gehouden naar aanleiding van het voorgevallene te Harlingen bij den executorialen verkoop van Stienstra's boedel. De bekende socialisten Domela Nieuwenhuis en Reens hadden het hoogste woora. Reens verlelde dat hij met Stienstra zulke ^goede" middelen had beraamd om den verkoop te doen mislukken. De verkoop zou plaats hebben op 4 Dec. En nu had Reens 500 fluitjes medegenomen het muziekgezelschap „Sluit Schiedam" zou voor Stienstra's huis zijn rnuziek lateu hooreu. Werd dus gevraagd wie biedt er geld, dan zou luid gefluit en rnuziek het antwoord wezen. De eerste teleurstelling was de verschuiving van den verkoop van 4 op 14 Dec., zoodat de vele arbeiders, die uit alle hoeken van Friesland waren opgekomen, een vergeefschen tocht hadden gemaakt. Eene tweede teleurstelling was, dat de verkoop niet voor het huis van Stieustra, doch in de gymnastiekschool zou worden gehouden. Toch kwamen nog 800 partijgenooten op, dit was meer dan den eersten keer. Spreker had de werkliedeu tot kalmte aangemaand. Voor alles moest de ver koop mislukken, omdat de autibelasting-vereeniging, die op Frieschen bodem is overgeplant, anders een geduchten slag in 't aangezicht( zou krijgen. Reens vertelde nu de bekende feiten, die bij den verkoop waren voorgevallen. Hij was toegelateu, hebbende twee rijksdaalders in zijn zak, had tevens een verklaring van Stienstra om als diens gevol- machtigde op te treden. Doch de burgemeester en de commandant der marechaussees maakten bezwaar, omdat de verklaring van Stienstra niet geregistreerd was. Spreker protesteerde daartegen en eischte tevens, dat de verkoop in 'topenbaar zou plaats hebben. Hem werd echter toegevoegd Zwijg en toen hij den i deurwaarder toeriep „Heeft de verkoop niet in 'topenbaar plaats, dan ben jij een wetsverkraehter", werd hij door de marechaussee de zaal uitgeworpen. Later kwam de burgemeester naar buiten en zeide, dat de verkoop'niet in het openbaar zoude plaats hebben, maar in de zaaldoch sprekers partijgenooten durfden, geduwd en gestooten door marechaussees en veldwachters, niet binnenkomen. Reens had Mr. Biederlack verslag van't gebeurde gedaan en deze had te kennen gegeven, dat het onwettig was, niemand tot den verkoop toe te laten, die niet in 't bezit van een gulden was en dat hij zich vereenigen kon met het protest tegen deze handeling. Er blijft nog heel wat voor de auti-belasting- vereeniging te doen, zei Reens. Hij weet zeker, dat er honderden betaling van belasting hebben geweigerd. En spoedig zullen de openbare verkoopen weer beginnen. Reens' inboedeltje koint weldra ook aan de beurt. Niet dat hij „onmachlig" is te betalen, maar hij is „onwillig". Op Zondag 23 December hopen door Gods goed- heid onze geliefde ouders VINCENTIUS BAERT MARTINA WAGENAAR hun 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Ter Neuzen Dec. 1894. Getrouwd ALPHONSE GUILLIET MARIA GEILLEIT, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen liartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen Westdorpe 20 December 1894. Ondergeteekende betuigt zijnen harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling op 19 dezer ondervonden. H. V'OLFERT, Burgemeester. Hoek, December 1894. Voor de talrijke bewijzen van belang stelling welke ik op 20 dezer bij de her- denking van mijneu 896tea geboortedag zoo van hier als van elders mocht ontvangen, betuig ik mijnen welmeencnden dank. M. DIELEMAN Petrusz., rustend landbouwer Hoek 21 Dec. 1894. De Besturen der Zondagsscholen betuigen hun liartelijken dank aan alien, die hen door hunne gaven weder in staat stellen, met de kinderen feest te vieren. De feestviering zal plaats hebben D V. op Woensdag 26 Dec. in de Gereformeerde kerk en beginnen te 5 ure. Op de gaanderij zijn in beperkt aantal plaatsen te verkrijgen a 25 cts. Toegangskaarten daarvoor zijn tot en met Dinsdag 25 Dec. te verkrijgen bij den heer J. J. VAN DEN OUDEN. De Direcleur van het Postkantoor alhier brengt ter kenuis, dat de aau- staande Nieuwjaarsdag wat de pakketpost betreft, als Zondag zal worden beschouwd. Tevens noodigt hij het publiek beleefd uit, de kaartjes en nieuwjaarswenschen, bij eenigzins belang- rijke hoeveelheid, aan ket loket te bezorgen. De Directeur, N O E S T. De ondergeteekenden maken bekeud, dat hunne winkels op zullen gesloten zijn. Ter Neuzen G" WIELAND. Z6n' ARIE H. DONZE. Bij de heden gehoudeu verloting van Schoenwerk zijn de prijzen gevallen op de navolgende nummers, resp. als le, 2e prijs enz. 203, 147, 492, 405, 304, 216, 183, 383, 56, 229, 54, 425, 387, 113, 232,478,480, 195. Ter Neuzen, 20 Dec. 1894. J. DE COOKER-Heijens. Ondergeteekende hoopt niorgen bij W goed weer naar Rotterdam te varen om Vrijdi ag terug te keeren. C. M. KERPEL, Ter Neuzen, 21 Dec. 1894. Beurtschipper. Voor de eerste maal in Ter Neuzen aangekomen de uit Amerika, de reus CLEMENT, 17 jaar oud, wegende 221 kilo en zijne zuster BERTHA, 8 jaar en wegende 105 kilo. Te bezichtigen in het Estaminet ^Den Boer" bij de Wed. Hamerlinck op den le en 2e Kerstdag van 's morgeus 9 tot 'savonds 10 uur. Entree 10 cent. in de Kerstweek dat is van af 25 tot en met 28 December zijn PORTRET laat maken, ontvangt een keurige fotografie als Kerstgesckenk. Poseertijd 's morgens 10 tot 's nam. 8 ure. VAN OVERBEEKE, Ter Neuzen, Tholensstraat G 59. Ortderling Begrafenisfonds TE MIDBELBUBG. In eene op heden gehouden vergadering is aan ons Commissarissen, in tegenwoordigheid van drie leden, door den Directeur dezer inrichting gedaan de 42e Rebelling zijner administratis, welke in volkomen orde is bevondeu en goedgekeurd. Middelburg, den 19 December 1894. P. A. VERHULST, Dr. J. C. BOLLE, Commissarissen. H. P. VAN DE REE. Het is het Bestuur aangenaam te kunnen be richten, oat aan de voile leden, die drie jaren of langer ingeschreven zijn dezen winter gedurende twnalf wekeu vrijstelling wordt verleend van de helft der gewoue contributie. lot deelneming gelieve men zich te vervoegen bij de heeren Jos. van Waesbeeghe te Hulst, J. V. Oole te Bas van Gent, P. van Leuven te Stoppeldijk, F. Dieleman te Axel, A. Duet te Ter Neuzen, J. van Waesbeeghe te Koewacht en P. van Mieghem te Hontenisse. De Directeur, P. W. H. DE KAN. des avonds half aclit ure, op de bovenzaal van het estaminet „La belle vue" bij dhr. Th. Acke. Oorspr. Tooneelsp. in 3 bedrijven. Kluchtspel in 1 bedrijf. ENTREE le Rang 0,75, 2e Rang 0,50. 8NV" Entreekaarten zijn op 26 Dec. lia half tieu ure's avonds, NIET meer verkrijgbaar. van af f 1,50. UITGEBREIDE SPIJSKAART. UITSTEKENDE DRANKEN en WIJNEN. BILLIJKE PRIJZEN. De Notaris I*. Dregtnans, te Axel, zal ten verzoeke vau den heer J. HEIJLEN, koopman te Bouchout bij Antwerpen, op Zaterdng 22 December 1894, des middags 12 nre, aan de herberg bij J. Geoothaert te Axel, tegen de statie, verkoopen Duitsch Haunoversch ras van 20 tot 30 maanden oud, gewaarborgd tegen alle wette- lijke gebreken, zeer geschikt voor landbouw en rijtuigpaarden. 1 A EN EN finmlilmic

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2