Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Een in de Java—Bode opgenomen brief uit Arapenan, d.d. 4 November, deelt het volgende mede: Door een gelukkig scbot uit Pagasangau-Oost sprung op den 308ten October een kruitmagazijn te Tjakra Negara in de lucbt. Yolgens spionnen- berichten bevatte het magazijn 200 vaatjes buskruit en eenige duizenden scherpe patronen. Het groote kruitmagazijn dat in de poeri te Tjakra Negara in de Majoran werd aangetroffen, is ledig de munitie heeft men naar eene andere plaats doen overbrengen. Den 308ten October werden vier blokhuizen te Kapitan, die op dien dag werden gebouwd, door 100 man infanterie bezet en den volgenden dag betrok het 6e bataljon het nieuwe kampement te Kapitan. Den l8ten November zijn twee compagnieen van het 7e bataljon met den staf van Ampenan naar Kapitan overgegaan. Men is nu druk bezig om te werken aan de verdere voltooiing en daarstelling van de gebouwen voor de troepen,»die daar nog moeten komen te liggen. Door aanhoudende regens in de laatste dagen konden de verscbillende werkzaamheden niet naar behooren worden uitgevoerd en is de nieuwe houten brug overdeDjangkok weggeslagen. Gelukkig dat men het drijvervlot nog heeft om de gemeenschap tusschen de beide oevers te onderhouden. De ijzeren brug is zoover gereed, dat zij geschikt is voor voetgangers. Er wordt nu een begin gemaakt met het bouwen van een ijzeren zeehoofd, en het is, geloof ik, zeer hoog noodig, want twee dagen achtereen stond de zee hoog en was er zulk een geweldige hranding, dat met geene mogelijkheid iets gelo9t kon worden. Onder de depothouders van postzegels heerscht groote ontevredenheid. Tot dnsverre genoten zij op den kostenden prijs der postzegels een korting van 1 pet. Hun werd dezer dagen medegedeeld, dat met ingang van 1 Jan. a. s. dit rabat wordt ingetrokken en dat zij voortaan zullen genieten 1 pet. wanneer de inkoop niet hooger is dan f 200 1/2 pet. voor hetgeen boven de f 200 tot 500 en pet. voor hetgeen boven de f 500 wordt ingekocht. Zooals men weet, kunnen de depothouder maar eens per week hunneinkoopen doen. Waar het met de nieuwe muntbiljetten van f 10 heen moet, mag de hemel weten. Nauwelijks in omloop, zien zij er uit als vodden. Men ziet er bijna geen, die niet gescheurd zijn. Yele zijn reeds door midden geseheurd en aan de achterzijde met papier beplakt. Maar niet ieder schijnt goed te kunnen plakken, want de gom is dikwijls losge- gaan, zoodat men stukken ontvangt van een munt- biljet, die aanelkander hangen. Men mag den gompot wel geregeld bij zich hebben, want aan het plakken komt geen eind. Het papier is broos en scheurt, als men het aanraakt. Laat het biljet een paar maal gevouwen zijn, en bet scheurt van zelf. Zoo iets is waarschijulijk nooit vertoond, en als de biljetten niet spoedig door andere vervangen worden, zal er voor het publiek een lijdensge- schiedenis aanvangen, die heugen zal. TER XEIJZEX, 14 December 1894. Komen uit vele streken berichten in de bladen voor wegensden schooneu stand van het winter- graan, zoo ook kunnen wij mededeelen dat in onze weten te vinden, om van zich te doen hooren. Hoe weinig reden tot zulk een vermoeden er mocht bestaan, de voorloopige teleurstelling sloeg hem nederwant moest er eenige redding opdagen of wilde Jane hem nog zien, dan zou dit spoedig moeten gebeuren de tijd, voor het proces benoodigd, was zoo ontzaglijk kort. Doch niets verstoorde het eentonige van de gevangenschap. De volgende dag brak aande toestand bleef dezelfde, en toen met veel geraas de deur van het vochtig verblijf geopend werd, was dit tot geen bemoedigend doel. Het was twee uur hij werd met drie zijner medegevangenen gehaald, om voor de Revoiutionaire rechtbank ge- bracht te worden een verzameling van hyenas, die onder het mom van recht de woorden ,/inoord en doodslag" op de lippen hadden. Onder hen, die bijna gelijktijdig met hem zouden terecht staan, bevond zich ook de vrouw, in wier lot hij zooveel belang stelde. Het ware overbodig de komedie, welke men toen een rechtsgeding noemde, te be- schrijven de vorm werd zoowat in acht genomen alien werden door Eouquier-Thinville aangeklaagd, gehoord wanneer het volk de beklaagden ten minste niet overschreeuwde en gevonnisd van de zeventien ongelukkigen, welke dien middag voor de balie kwamen, werden er slechts twed vrijgesproken, en toch was de burger-aanklager dien dag in een bijzonder goed humeur. Onder die gelukkigen, welke als uit de kaken van een verscheurend monster gered waren, behoor- den Henri en de jonge vrouw niet; huu schuld scheen boven alien twijfel verheven. De geheele zaak liep voor hen af als een droom beschuldi- gingen, waarop zij niet wisten wat te antwoorden, werden hun toegedicht hunne betuigingen van onschuld werden met een schouderophaleu beant- woord het doodvonnis drong hen als een klank in de ooren. De spijs voor den beruchten Samson werd weggevoerd, en zij bevonden zich in hun gevangenhok, vo6r zij nog in alien omvang konden bevatten, welk lot hen te wachten stond. (Wordt vervolgd.) omgeving men over het algemeen over den wasdom dier graansoorten uiterst tevreden isde slakken wier aanzijn nog al vrees veroorzaakten, hebben gelukkig geen voortgang gemaakt. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari. 35 17 s., 6 m., 3 1., 2 k., 2 ij., 2 pp., 1 h., 1 P-, 1 g- 86771 Februari. 3# 20 s., .3 1., 2 m., 2 ij., 1 k., 1 pp., 1 p. 66844 Maart. 31 25 s., 2 h., 1 m., 11., 1 k., 1 pp. 64149 April. 38 20 s., 8 h., 3 1., 2 ij., 2 pp., 1 m., 1 k., 1 r.ij. 76748 Mei. 38 23 s., 8 h., 4 ij., 2 m., 1 1. 85799 Juni. 42 19 s., 10 h., 5 m., 3 ij., 81., 2 pp. 96064 Juli. 63 25 s., 21 h., 7 m., 5 ij., 3 1., 2 pp. 151203 Augustus. 50 22 s., 16 h., 7 m., 2 pp., 2 1., 1 ij. 131327 September 39 19 s., 15 h., 4 m., 1 pp. 94848 October. 41 23 s., 6 m., 5 h., 3 ij., 2 k., 2 pp. 94689 November 28 19 s., 4 m., 3 h., 1 pp., 1 1. 74148 435 1022590 Uitgevaren zijn in Januan 29, in Februari 19, in Maart 26, in April 24, in Mei 26, inJuni37, in Juli 42, in Augustus 44, in September 25, in October 30 en in November 23 zeeschepen. Hontenisse, 14 Dec. Heden nacht omstreeks 11 uur brak door een onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den landbouwer P. de Waal in de schaperspolder. Schuur en wagenhuis met al wat zich daarin bevond oogst, 4 paarden 5 melkoeien eenig klein vee en al het gereedschap werden door de vlammen verteerd. Alleen de varkens en kippen, die in een afzonderlijk hok zaten, werden gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Rloosterzand e, 13 Dec. Yoor rekening de landbouwers-vereeniging „Eigen Hulp" werd in de vorige week aanbesteed, de levering van 273,000 kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door Yaesen en Steinhaus te Rotterdam, voor f 3,01J. A. Pateer Ez. te Kloosterzande, voor f 2,96^ Coenen en Schoenmakers te Uden, voor f 2,88J. C. J. Vlaeminck te St. Jansteen, voor f 2,84 Maatsch. tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 2,824 en H. Salomonson te Rotterdam, voor 2,82 per 100 kg. Aan den minsten inschrijver werd de levering gegund. IJzendijke. De rederijkerskamer IJzendijke's Vriendenkring is na een paar jaren rust op nieuw verrezen. Onder de 10 werkende leden zijn maar drie leden der vorige vereeniging. Een groote stoot tot het oprichten der nieuwe kamer werd gegeven door de te wachten uitvoering der Biervlietsche kamer Jacob van Lennep, die uitgenoodigd is tijdens de Kerstdagen een tooneel- voorstelling te IJzendijke te geven. 's Gravenhage, 14 Dec. Tweede Kamer. Bij behandeling van de afdeeling Lager Onderwijs verdedigde de heer Lohman eene nieuwe regeling, waarbij de Staat een vast gelijk subsidie zou geven aan alle lagere scholen, die alzoo gemeentelijk of particulier zouden worden. Meerder onderwijs zouden belangstellenden zelf moeten betalen. Dit stelsel werd sterk bestreden door de heeren Rutgers en den Minister als wederinvoering van gezindte scholen. Onmogelijk in uitvoering en leidende tot herleving van den schoolstrijd. RECHTSZAKEN. Arroudissements-recktbank te Jliddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Dec. het volgende vonnis uitgesproken C. L. Loud 25 j., werkman te Westdorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Heden diende voor bovengenoemde rechtbank de zaak van C. v. G. bootwerker te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg (zie ons nommer van 5 Dec. jl.) Beklaagde legde een volledige bekentenis af. De officier van justitie wees op het ernstige misdrijf door beklaagde gepleegd, daar het ontvreemde uit zuur verdiende penningen is ontsproten en terwijl het misdrijf wettig en overtuigend is bewezen vorderde zijn Edelachtb. 18 maanden gevangenisstraf. De verdediger van den beklaagde, Mr. F. N. van der Bilt, bestreed het ernstige van het misdrijf met het oog op den laatslen tijd door kassiers gepleegde en refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak op 21 dezer. Kantongerecht te Hillst. Uit Til burg wordt gemelddat het hoofd der school V. door Burg, en Weth. tijdelijk in zijn betrekking was geschorst. Eergisteren werd er een spoedeischende vergadering van den gemeen- teraad gehouden, waarin behandeld werd de aanvrage om ontslag, door genoemden hoofdonderwijzer ingediend Er loopen in de gemeente allerlei geruchten over de reden der schorsing. De heer V. moet een poging tot zelfmoord hebben gedaan, welke men heeft weten te verijdelen, In de eergistermiddag gehouden zitting van deu Amsterdamschen gemeenteraad werd het voorstel van de heeren Heineken en Gerritsen, om het gebed bij den aanvang der vergaderingen af te schaffen, zonder debat verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Een der lezers van het Nieuwsbl. zegt, dat de prijs van het brood in Amsterdam wel weer tot dien „van v66r de revolutie" is teruggekeerd, maar dat nu in vele gevallen het gewicbt verminderde. Van zes brooden, bij verschillende leveranciers ge- kocht, woog het zwaarste 60 decagram (lood). Tot dusver was het gewicht 75 decagram Vroeger werd het gewicht bij aankondigingen opgegeventegen- woordig door sommigen niet meer. Naar uit Amsterdam gemeld wordt, heeft de heer George Rosenthal f 100,000 geschonken aan de Sophia-Rosenthal—bewaarschool, om het bestaan dier school voor goed te verzekeren, aan welke school thans 300 jongens en meisjes worden ver- pleegd, zonder onderscheid van belijdenis. De heer Chr. Hartog te Scherpenisse, heeft in den polder een veld met aalbessenstruiken beplant, teneinde zich toe te leggen op ooftteelt voor den handeldeze onderneming is op het eiland Tholen de eerste van dien aard. In een herberg te Wildervank zou Zaterdag avond iemand een lezing houden over »de bereiding van boter en kaas." De spreker, die nogal zenuw- achtig scheen te wezen, was nauwelijks voor zijn aandachtig gehoor begonnen, of hij kon niet verder. Hij hakkelde, stotterde en vroeg ten slotte verlof om zich even te mogen verwiideren. Het gehoor had daar niets tegen. De spreker zocht verkwik- king in de buitenluchtdat zou hem opknappen. Daar kwam juist de tram aan, en fluks sprong de redenaar er op, zoo spoedig mogelijk de plaats ontvluchtende, waar hij zijn licht had willen doen ^chijnen. Zijn wegblijven veroorzaakte eerst groote onge- rustheid bij het gehoor; men ging overal zoeken, maar toen bleek, dat de spreker de plaat had gepoetst, ging men gerustgesteld huiswaarts. In een Geldersche stad kwam zich een solli- citant aanbieden voor de vacante betrekking van hoofd der school. In deze kwaliteit bracht hij een bezoek aan den voorzitter der schoolcommissie, ge durende welk bezoek hij den glazen deurknop zoo drukte, dat hij hem aan gruis in de hand hield. Hij verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij wat hardhandig was, waarop de voorzitter antwoord- de, dat deze in een smid prijzenswaardige eigenschap, een onderwijzer ongeschikt maakt voor zijn ambt. De inbreker en dief Mieserius, die den 23 November uit het huis van bewaring te Rotterdam is ontsnapt, is eergister weer gevangen. Hij liep in Rotterdam te wandeleneen politieagent, die hem in de gaten kreeg, volgde hem en kreeg hem te pakken na een wedren van een twintig minuten. Aan het politiebureau beproefde hij te ontsnappen door den schoorsteen van een naast de wachtkamer gelegen vertrek, wat hem echter belet werd. Blijkens het verhaal van zijne lotgevallen, werd hem het vertrek uit de wachtkamer eerder ge- makkelijk gemaakt dan bemoeielijkt. Uit de wacht kamer liep hij op zijn doode gemak naar beneden. waarna de portier verscheen, die zonder iets te vragen of te zeggen de deur voor hem ontsloot en hem in vrijheid liet, waarop hij met een bonjour dankte. Hij had later spijt, dat hij vergeten had getuigen geld te vragen hij had dat best kunnen gebruiken, want hij had geen cent op zak. Hij heeft zijne vrijheid gebruikt, om een uitstapje te doen naar Antwerpen, heeft daarna een acht dagen te Rotterdam vertoefd, is voorts nog te Harderwijk en te Utrecht geweest. Van Utrecht was hij juist terpggekeerd, toen hij gepakt werd. Uit Lunteren meldt men In den avond van 8 Dec. is ons dorp in op- schudding gebracht door een menigte van wel 500 man uit deze en omliggende plaatsen, die zich verzameld hadden met het doel, om K. v. S. B., eene moeder van 11 kinderen en sinds eenige maanden gescheiden van haren echtgenoot levende en samenwonende met een jongmensch, H. v. H. genaamd, wederom met haren echtgenoot te verzoenen en H. v. H. te mishandelen. Met geweld werden beide personen uit het huis van den landbouwer W. v. R. gehaald en in op- tocht mee naar het dorp gevoerd. Daar aange- komen werden de vrouw en v. H. door den predi- kant, die hen uit de handen van de woedende menigte wilde ontzetten, opgeborgen in de leer- kamer en in de pastorie. Het volk bleef staan en eischte hen terug. De vrouw werd toen door de politie onder deu toren opgesloten, terwijl het intusschen aan de menigte gelukt was door inbraak v. H. uit de leerkamer te halen. Men trok met en mishandelde hem totdat eene herberg werd binnen- hem door het dorp, hij ineenzakte en in gedrageti. Daarna werd beproefd de vrouw in handen te krijgen met alle macht, zelfs met een boom, werd beproefd de deuren van den toren te opeuen. De weinige politie kon tegen de menigte niets doen en was genoodzaakt de deuren te openen. Zij werd toen door de menigte naar haar wettigen man teruggebracht. Naar men verzekerl is zij den volgenden dag weder weggeloopen en Woensdag is zij met haren beminde naar elders vertrokken. Eergisterennamiddag passeerde te Deventer over do lijn van de H. IJ. spoorwegmaatschappij een extra-trein, bestaande uit vijf /,special-wagen" der firms Krupp uit Essen, waarmede werd vervoerd een stuk geschut met bij behooren, wegende samen 141,136 K.G. Over de IJselbrug ging de trein zeer langzaam. Naar de Zw. Ct. verneemt, was het vervoer over de IJselbrug te Zutfen geweigerd. Het stuk is bestemd voor Indie en wordt van Amsterdam per stoomschip verder vervoerd. De begrafenis van Black Hij was dood, de arme Black en ze hadden hem zoo lief gehad of hij een kind van hen was, hun droefheid was zoo hevig, dat ze alles overtrof, wat op dit gebied bekend is. Zij waren (wee rijke Amerikanen, mijnheer en mevrouw W*^*. Zij woonden voyr eenige dagen in het hotel de 1' Athenee te Parijfs, om straks den winter door te gaan brengen in Cannes, toen de vreeselijke ramp hen trof. Zoudag trad mevrouw W. bij een ondernemer van begrafenissen binnen, gekleed in diepen rouw en snikkende verzocht zij hem te willen maken eeu eikenhouten lijkkistje, bekleed met wit satijn. In deze kist moest een looden andere pa3sen. De ondernemer, vol deelneming vroeg de lengte van het lijk en mevrouw W., met tranen in de stem, zeide dat het een kleintje was, o zoo'n kleintje, haar lieve hondje Black er mocht niets gespaard worden om het laatste hokje een ideaaltje te doen zijn. Zij wilde zelfs, dat de commissaris van politie een certificaat zou geven voor de begrafenis van hun kind, maar dit weigerde de overheidspersoon. Yoor de wet is een bond nu eenmaal geen kind. Wel gaf hij den raad den hond maar te geven aan den eigenaar van het hotel, die zou hem misschien wel kunnen gebruikenMevrouw W. kreeg een flauwte van verontwaardiging. Den volgenden dag reden drie rijtuigen voor het hotel de l'Athenee. In het eerste namen mijnheer en mevrouw W. plaats en het kleine kistje zetten zij op hun schoot. De genoodigden namen in de andere rijtuigen plaats, daar was een deputatie van de vereeniging tot bescherming van diereu en de hotelier. Langzaam toog men naar Vaucresson, waar de begrafenis zou plaats hebben. Hier werd het lijkje behoorlijk bijgezet en nadat mijnheer W. de vrienden bedankt had voor de laatste eer, den overledene bewezen, traden werk- lieden naar voren, die op de groeve een monument zetten, van wit marmer met dit eene woord, maar een woord, dat een wereld vertegenwoordigt Black. De begrafenis was duur225 gulden voor de kist, 100 gulden aan bloemen, 75 gulden voor de rijtuigen, 125 gulden aan fooienhet monument kostte 750 gulden. Volgens de Indep. Beige is weder een Duitsche vspion" in hechtenis genomen, ditmaai Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, h. hout, 1. ledig, pp. pijpaarde, p. pitcbkolen, r.ij. ruw ijzer, g. guano. Zitting van December 1894, Veroordeeld zijn: Wegens jachtovertreding J. T., oud 24 j., schilder te Hulst, tot 2maal f 1 boete, subs. 2maal 1 dag hecht.P. F. d. M., oud 26 j., arbeider te Clinge (Zeeland), tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht.F. d. M., oud 29 j., arbeider te Clinge (Zee- land), tot 2maal 5 dagen hecht. Wegens wederrechtelijk als getuige wegblijven C. B., huis- vrouw van P. v. E., winkelierster te Hulst, tot 1,50 boete, subs. 2 dagen hecht.; Ph. v. L., oud 20 j., zonder beroep te Graauw, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens overtrading herbergreglement van Hulst: F. B., oud 19 j., bakker en F. K., oud 52 j., arbeider, beiden te Hulst, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht.F. F., oud 91 j., schoenmaker te Hulst, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. C. L. B., oud 33 j., arbeider, J. B. N., oud 68 j., bakker en P. F. T., herbergier, alien te Hulst, ieder tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding brandweerverordening van Stoppeldijk A. v. d. B„ oud 45 j., koopman te Stoppeldijk, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens bouwen langs den openbaren weg zonder door schuttingen of waarschuwingsteekens naar aanwijzing van burg, en weth. voor de veiligheid van het verkeer te zorgen A. M., oud 67 j., te Hontenisse, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens strooperij P. L., oud 15 j., en M. S., oud 14 j., beiden te Hulst, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. M. d. K., oud 16 j., te Hulst, tot f 2 boete,*subs. 1 dag hecht. Wegens straatschenderij P. d. B., oud 23 j., schipper te Graauw, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hecht. Wegens een vuur aanleggen op zoo korten afstand Tan goederen dat daardoor brandgevaar kan ontstaan A, V., oud Jkj, eu F. de D., oud 14 j., beiden koewachters teKoewacht, ■W'der tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens aangespannen houden niet muilkorven: P. v. W., oud 17 j., landbouwer te Clinge (Belgie), tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens een trekdier op den openbaren weg laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen te nemenC. R., oud 67 j., koopman te Clinge (Belgie), tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens met een hondenkar op den weg niet uitwijken bij het voorbijrijden van paarden: P. d. V., oud 28 j., klompen- maker te Clinge (Zeeland), tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens als tolbaas niet zorgen dat de tolboomen behoorlijk verlicht zijn: D. C. H., oud35 j., tolbaas te Stoppeldijk, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens in dronkenschap de orde verstorenTh. H., oud 24 j., arbeider te Clinge (Zeeland), tot f 2 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens nachtrumoer maken J. N., oud 30 j., dienstknecht te Hulst, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht.P. d. B., oud 23 j., schipper te Graauw, tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens openbare dronkenschap P. G., oud 38 j., metse- laar te HontenisseE. d. W., oud 40 j., werkman te Clinge (Zeeland), ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht.P. d. B., oud 23 j., schipper te Graauw, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Vrijgesproken J. F. d. S., oud 23 j., metselaar te Hulst, beklaagd van overtreding herbergreglement van Hulst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2