Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3087. Zaterdag 8 December 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Te Rilland bestaat het voornemen om eene cichoreifabriek op te richten. Eene commissie heeft reeds een onderzoek ingesteld en dergelijke fabrieken in Noord-Brabant bezocht. Tot dusver konden niet meer dan 300,000 muntbiljetten, nieuw model, van f 10 in omloop worden gebracht. Zoo noodig zal een deel der muntbiljetten van f 50 worden ingetrokken tegen uitgifte van een gelijke nominale waarde van munt biljetten van 10. Dinsdagocbtend wilde de stationscbef te Voor- schoten als naar gewoonte de sleutels nemen van de geldlade en kwam toen tot de ontdekking dat zij verdwenen waren. Hnlp was spoedig ontboden, men brak de lade open en nu bleek dat eene som van f 118, welke daarin aanwezig moest zijn, verdwenen was. De kantoordeur was met een valscben sleutel geopend. Tevens werd vermist een van de vier sleutels waarmee de wissels worden verzet. Bij onderzoek bleek dat de wissel omgezet en dat de lantaarn, die als sein moest dienen, in de sloot geworpen was. Een groot onheil is door deze ontdekking voorkomen, daar een in aankomst zijnde trein ongetwijfeld bad moeten derailleeren. Van de dader is nog niets bekend. Hij moet ecbler met de inrichting van bet station bekend zijn dat blijkt uit alles. Dinsdag sloeg op den weg tusscben Kloetinge en Kapelle een paard met een rijtuig waarin eenige personen zaten, op hoi. Een 70jarig inwoner van Yerseke tracbtte zich te redden door uit het rijtuig te springen, docb bekwam daarbij eene hersenschudding, waaraan hij een half uur na zijne thuiskomst overleed. Nog drie zijner medepassa- giers bekwamen verwondingen. Sedert eenigen tijd heeft diet Leger des Heils op Rapenburg te Amsterdam een christelijk kost- huis geopend, waar de burgerman goed en goedkoop kan logeeren. De Vredeark (de naam der inrich ting) is nog weiuig bekend, en vandaar dat er van de gelegenbeid nog weinig gebruik wordt gemaakt. Een 40tal frissche slaapkamertjes zijn op de boven- verdieping van bet gebouw op het Rapenburg gelegen, en eene flinke koffie- en leeszaal maakt het den logeergasten aangenaam. Eene kamer met avondeten en ontbijt kost per nacht f 0,50, per week f 3. Gaat men in den halven kost, zoo betaalt men per dag f 0,7 0, per week f 4,50. Sinterklaas met zijn knecht reden eergisteren door Utrecht, gevolgd door allerlei voertuigen, waarop de bontste vertooningen. Daar waren ver- tegenwoordigers van de jonge afdeeling der Alliance Framjaise, van het Willemsfonds, Pierrots, Lom- bokkers, Haagsche Saar en andere typen. Men schrijft uit Harlingen dd. 5 Dec. Hedenmorgen te 10 ure zou alhier voor het volksgebouw Morgenrood de executoriale verkoop van den inboedel van Tjeerd Stienstra, den leider der socialisten, voor onbetaalde personeele en inkom- stenbelasting plaats hebben. De schuld was in het geheel f 46,05. Reeds zeer vroeg wapperde de roode vlag van dit gebouw, alwaar Stienstra zijn koffiehuis en woning heeft, terwijl vijfhonderd partijgenooten aanwezig waren, daartoe uit alle oorden van Fries- land, met strooibiljet en advertentie opgeroepen. Onder hen waren velen uit de Bilddorpen, maar ook luidjes uit Assen overgekomen. Sommigen uit Leeuwarden waren reeds bedenmorgen, om half 3 ure te voet op weg gegaan. De bekende Amsterdammer Reens was gisteren avond in eene openbare vergadering in het Volks gebouw opgetreden en had zijne bekende theorieen ontwikkeld, waarbij het nog al onstuimig is toegegaan. Stienstra''s weigering om belasting te betalen was gegrond, op zijn gevangenzetting voor een jaar, wegeus beleediging van de burgemeester van Harlingen en Barradeel, tengevolge waarvan hij naar zijn meening niet genoeg had kunnen verdienen. Toen te ongeveer negen ure de deurwaarder de heer Rozeboom verscheen was reeds eene groote volksmassa in het lokaal verzameld, en er ontstond een oorverdoovend lawaai en protest, toen genoemde heer mededeelde, dat de verkoop op last van den heer Procureur—Generaal in Eriesland niet doorging en 14 dagen was uitgesteld. Deze teleurstelling was vooral voor hen, die van verre waren gekomen natuurlijk verschrikkelijk. Honderden bewogen zich voor het gebouw en in de stad. Voor effii der ramen van Morgenrood, hangt een groot portret der jonge Koningin waarboven met zware letters is gedrukt Ik ontvang van de belastingpenningen der burgers wekelijks 28000 gulden. Stienstra, die er heden niet slecht bij gevaren is, want hij verkoopt lafenis aan al die menschen, heeft per advertentie in zijn blad aangekondigd 's avonds na afloop vrij bal op de bovenzaal. De politie was in dubbele getale op de been, terwijl er een detachement marechausees uit Franeker was overgekomen. Tegen 12 uur keerde de meeste geestverwanten echter rustig huiswaarts. Het Engelsche stalen 4mastschip Somalie vertrok op 28 November van San—Francisco naar Liverpool, met de grootste graaulading, die van daar werd verscheept. Het schip heeft 6124 ton tarwe geladen. De stad Gera in het vorstendom Reusz be- zit een benijdingswaardig paar ingezetenen in het echtpaar Schlutten, dat aan zijne vaderstad reeds een half millioen mark geschonken heeft voor 't bouwen van een nieuw gymnasium, en nu onlangs weder de aanzienlijke bijdrage van 100,000 mark jeschikbaar gesteld heeft voor de oprichting van een ziekenhuis. Als geschenk van den overleden Czaar van Rosland aan Keizer Wilhelm zijn op het station Trakehnen 27 stuks levend zwart wild, 20 zeugen 7 beeren aangekomen. Een van de grootste en beeren kwam dood aan. De oorspronkelijke woon- plaats van de tlieren is een bosch van meer dan 20 vierkante mijlen oppervlakte, dat grootendeels nog oerwoud is, waarin de oeros nog huist. Het leeft niet weiuig moeite gekost de dieren te vangen. 600 drijvers waren daartoe opgeroepen en eerst na vier dagen was het moeitevolle werk volbracht. Uit Melun wordt gemeld, dat eene bloedige botsiug heeft plaast gehad te Champdeuil, kanton Mormant, tusschen Belgische en Fransche werk- lieden. Eenige Belgische werklieden, die op de hoeve Mont werkten, waren bij eenen winkelier van Champdeuil gekomen om er voorraad op te doen. Zij ontmoetten eenige jongelieden dier plaats en er ontstond twist, men weet nog niet hoe. Spoedig was men aan't vechten. De Belgen trokken hunne messen en de Franschen grepen flesschen en glazen. Het gevecht was vreeselijk. Vruchteloos trachtte men pen te scheiden. Een Belg, Alfous Bewens genaamd, werd gedood door een slag met eene flesch op het hoofd. Verscheidene Franschen zijn gekwetst. Het parket is ter plaats. 8 Belgen zijn aangehouden, waaronder J. B. Bewens, broeder van 't slachtoffer. Er heerscht groote ontroering in de streek, waar veel Belgen zijn. De eerste jacht in het Groot-Weener ge- meentegebied heeft onlangs op de Simmeringer heide plaats gevonden omstreeks 200 schutters namen aan de gemeentejacht deel. Het resultaat van de jacht was het volgeude: gedane schoten 2000, geschoten hazen 20, gedoode honden 2, zwaar gewonde jagers 1, gekwetste drijvers 2. Een prachtig resultaat BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. VII. Rottekdam, 6 Dec. 1894. Maandag had ik het genoegen een gesprek te hebben met den heer A. Koene, den man die indertijd begonnen is met de schoolkindervoeding in deze gemeente. De mededeelingen die de heer Koene wel zoo goed was mij te doen, geven mij aanleiding hier iets van die schoolkindervoeding te zeggen, wat, in aansluiting met hetgeen ik reeds schreef over kinderverpleging van nu eu thans, en met hetgeen ik hier nog schrijven zal, den lezer een vrij goed denkbeeld zal kunnen geven van hetgeen er in de Maasstad zooal ten behoeve der jeugd gedaan wordt. Niets is in zijn jeugd meer aangevallen, meer getreiterd en geknepen, meer gescholden dan het beginsel der schoolkindervoeding 't Is een verdekt socialisme beweerde de een. Men kweekt er luiheid en zorgeloosheid mee oreerde een ander. Nu kunnen de vaders een paar borreltjes meer drinken beschulaigde een derde. Waar moet dat naar toe, er zal geen grens voor de weldadigheid meer wezen klaagde een vierde. Z6o en nog wel dozijnen meer, luidden de be- schuldigiugen die indertijd vrij algemeen gehoord werden. Maar het beginsel was hoog en rein genoeg om aan dergelijke betrekkelijk niets zeggende aanvallen het hoofd te kunnen bieden. De ellende in een groote stad is altijd vreeselijk, maar vooral in den winter is zij vaak ontzettend. Werkeloosheid is dan bijvoorbeeld in Rotterdam bij gesloten havens en allerlei belemmeringen in de vaart zeer groot, het gansche korps losse sjouwers en dat zijn er duizenden, loopt zonder verdiensten van eenig belang daarheen. In de gezinnen komt van het armbestuur niet genoeg in om er deu kamerhuur van te betalen, middageten geen denken aan. Van de kinderen der armenscholen komt het grootste gedeelte 's middags na etenstijd weer net zoo in de lokalen terug als het er van daan is gegaan. Kan men van deze kleinen verlangen dat zij oplettend zijn, dat zij hun best doen, waar de maag dringend vraagt Een eerste vereischle om te kunnen werken is een voile maag en voor kinderen geldt dat vereischte niet in de laatste plaats Nu komen daar menschen, goedhartig, edel- denkend, zij zeggen tot den armen kleinen stumper kom jij maar bij ons, ventje, ik zal je een lekker bord warm eten geven, dat je honger gestild is, dan kun je met lust weer aan het leeren gaan. Wie kan dan, verstandig doordenkend, tot zulke menschen komen met een kletspraatje als de boven neergeschrevene gesteld nog dat die praatjes een scbijn van waarheid hebben; wat in het minst niet het geval is. In den winter van 1885 begon de beer A. Koene met voor eigen rekening een vijftigtal arme kinderen, elken dag anderen, een warm middagmaal te ver- strekken in een lokaal door hem tot dat doel gevraagd. De spijzen, heel eenvoudige gestampte pot met vleeseh, werden in de keuken van zijn hotel (de heer Koene is eigenaar van het hotel Coomans) gereed gemaakt. Met welk een graagte zei de heer Koene ons, werd dat maal genomen. Er waren er bij die dat nog nooit gezien hadden, gekookte aardappelen en gebraden vleeseh Ik overdrijf niet. Gaandeweg werd de schaar vragenden grooter. Aardig is het, zei de heer Koene, om dit hier even op te merken, hoe in de negen jaren van mijn werkzaamheid voor de kindervoeding het karakter en het gedrag der kleinen zich wijzigden. In den beginne kwamen zij hier met ongewasschen gezichten en zwarte handen. Ik zei hen dat ze zoo niet meer toegelaten zouden worden en dadelijk vonden ze thuis zeep eu water. Ze vielen zoo maar op het eteu aan, sommigen gebruikten niet eens hun vorken, met de eliebogen naast hun bord aten zij het eten in stukken met hunne vingers, de pet op het hoofd, ruw, dierlijk bijna. Ik leerde hen behoorlijk aan tafel zitten, den vork hanteeren, en netjes hun pet afnemen als zij binnenkwamen. Thans behoef ik geen aanmerkingen meer te maken, 't is of de een het van den ander leert zie maar eens hoe netjes zij huu maal ge- bruiken. Nietwaar, 't is of zij het hun geheele leven niet anders gewend waren Natuurlijk zei ik hen dat zij moesten doen voor het eten, zooals zij dat thuis gewend waren en tot mijn verwondering merkte ik op dat er van de honderd slechts tien waren die een gebedje zeiden. Dat J^eft wel iets te denken. Al spoedig werden de localiteiten te klein, ik moest naar grooter omzien. Maar tevens kwam ik in een kleine verlegenheid, de kosten werden mij te groot. Toen was het, in den strengen winter van '91, dat ik een beroep deed op den weldadig- heidszin der stadgenooten, met het gelnkkig gevolg dat er giften begonnen te vloeien en dat notabeleu zich bereid verklaarden met mij de leiding der zaak op zich te nemen. 't Was noodig. Niet minder dan 1700 kinderen kwamen een warm maal vragen, de werkeloosheid was toen grooter dan ooit. Maar toen kwamen ook de moeielijkheden. Reeds vroeger hadden de bestuurders der Israelitische ge meente huu kinderen verboden aan deze gemeeti- schappelijke tafel aan te zitten, maar zij namen zelf de voeding dier kleinen op zich. De Israelitische gemeente te Rotterdam is zeer rijk. Het verbod werd ook uitgesproken door de bestuurders der Katholieke en Protestantsche scholen, doch dezen misten de middelen voor de zelf— onderneming noodig. De ouders kwamen er aan te pas, zij dreigden hun kinderen van deze scholen te nemen en ze op de openbare scholen te doen en het verbod werd toen, schoon noode, opgeheven. Werd er niet vaak misbruik gemaakt vroeg ik O ja, in den aanvang wel, zei de heer Koene, maar gaandeweg werd er, vooral door de medewerking van de hoofden der scholen een zifting gehouden Kinderen wier ouders het maal zelve betalen konden, werden zooveel mogelijk geweigerd. De hoofden ontvingen 7an ons kaarten om uit te reiken, zij waren dus gehouden die slechts na behoorlijk onderzoek toe te staan. Door ons zelve werd ook herhaaldelijk eon onderzoek ingesteld. Het meest opvallend was de groote rijkdom aan kroost. In een schaar van 35 gezinnen waren niet minner dan 147 kinderen En de armoe die wij vonden, o, 'tis bijna onge- loofelijk. "Volkomen gebrek aan het aller noodzake- lijkste, bedden, kachels, kleeren't werd herhaaldelijk geconstateerd. De woningen lieten meest alles te wenschen over, 't was er donker, koud en vunzig, de lucht die er neerhangt duld men zelf niet in een hondenbok. Och, wat waren de ouders gelukkig, dat hun kinderen althans iets warms kregen. Met tranen in de oogen kwamen zij ons meermalen bedanken En, wat wel het best voor de schoolkindervoeding spreekt, 't zijn deze twee zaken waarvan de hoofd- onderwijzers getuigen Zij bevordert het school- bezoek. (de kinderen weten dat alleen zij die getrouw komen, bedeeld worden) en, zij bevordert ongeloofelijk den ijver en de werkkracht der jonge bloedjes. In hun teer gemoedje laten deze gul en hartelijk geboden weldaden een diepen indruk achter. Zij gevoelen als bij intuitie waarvoor men dit alles voor hen doet, zij begrijpen dat men, desnoods in ruil, ijver van hen verwacht en zij doen alles om dit gevoelen en dit begrijpen te bewijzen Ik geloof niet, lezers, dat er onder u veel tegen- standers van schoolkindervoeding gevonden worden, van uw gezond begrip heb ik te hoogen dunk om dat aan te nemen. Mochten zij er zijn, o, dat zij dan konden zien hoe uitstekend dit veelgelaakte beginsel in de Maasstad werkt, dan zouden zonder twijfel alle bezwaren voor de practijk vervallen. Yoor de Maasstad is de schoolkindervoeding een der mooiste dingen in onze moderne samenleving. D. Van 16 tot en met 30 November. ZEET1JDINGEN. Van 4 tot en met 6 December. langs Van 4 tot en met 6 December werden de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 46 afgeschutlangs de Westsluizen 4 op- eu 3 afgeschut. Bijvoegsel van de Ter Ueuzensche Courant. Hontenisse. Huwelijks-aangiften. 10 Nov. Petrus de Feber, oud 30 j., jm. en Paulina van Meele, oud 22 j., jd. 27 Nov. Anthonie Cornelia Geluk, oud 24 j., jm. enMaatje Janna Koole, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingcn. 3 Nov. Aloisius Bouwens, oud 38 j., jm. en Cornelia de Burger, oud 36 j., wed. 24 Nov. Petrus de Feber, oud 30 j., jm. en Paulina van Meele, ond 22 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Petrus Josephus, z. van Josephus Pieters en van Victoria Sponselee. 2 Nov. Petrus Hubertus, z. van Johannes Ernestes Mariman en van Maria Rosalia Hermans. 4 Nov. Janneke, d. van Karel de Koeijer en van Neeltje Vink. 5 Nov. Andreas, z. van Judocus van Goethem en van Dorothea Sarneel. 6 N6v. Anna Maria, d. van Alphonsus Eggermont en van Paulina de Rijk. 11 Nov. Anna Maria, d. van Jan Francics Vaal en van Johanna Rozalia Schrijvers. 13 Nov. Elisa Catharina, d. van Jacobus van Dorsselaer en van Apolonia Fruijtier. 15 Nov. Ludovicns, z. van Petrus Bogaert en van Cornelia Sarneel. 16 Nov. Anna Catharina en Mathilda, dochters van Jacobus Neve en van Rozalia Taalman. 18 Nov. Anna Maria, d. van Cornells Elias en van Apolonia d'Hont. 27 Nov. Eduardus Albertus, z. van Jacobus de Wilde en van Apolonia Nijs. Paulina Catharina, d. van Adriaan Maas en van Anna Catharina Tieleman. 30 Nov. Eduard, z. van Petrus Johannes Scheerders en van Dorothea d'Hont. Overlijden. 3 Nov. Johannes Leopoldus Spinnewijn, oud 31 j., z. van Ferdinand Theodoor Karel Alexander en van Maria Petronella van Oost. 7 Nov. Antonius Josephus Neve, oud 5 m., z. van Joseph en van Maria Louisa Bonte. Dorothea de Wilde, oud 74 j., wed. van Pieter van Leemput. 12 Nov. Christina Matthijssen, oud 33 j., d. van Pieter en van Anna Catharina Mahu. Ossenisse. Geboorten. 29 Nov. Alphonsus Jacobus Andreas, z. van Petrus Judocus Hiel en van Rozalia Petronella van Rosseel. Philippine. Overlijden. 21 Nov. Alexander Fran- ciscus Lauret, oud 13 m., z. van Polidore en van Alexanderina Maria Lauret. Xuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 17 Nov. Leonardus de Meij, oud 25 j.,jm. en Maria Louisa Coppieters, oud 23 j.,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Nov. Leonardus de Meij, oud 25 j., jm. en Maria Louisa Coppieters, oud 23 j.. jd. Geboorten. 23 Nov. Clothilde Marie, d. van Joannes van Assel en van Marie Dierick. 30 Nov Magdalena, d. van Theophilus Verschelden en van Marie de Neve. Datum. I VLAG. NAAM. M». Van en naar. Lading. Voor Ter A'enzen t 4 Ned. 8.8. Mascotte 3114 Leith stukg. Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool idem Duits. s.s. Mira 2725 Helsingfors hout 5 Noor. s.s. Botnia 1817 Greaker idem Duits. 8.8. Hebdomos 3585 Hudiksval idem Eng. sch. Look Out 611 Vlissingen ledig 6 Eng. s.s. Busy Bee 2720 New-Castle stukg. idem River Derwent 2272 Londen idem Van Ter 1%'euzent 4 Noor. s.s. Eva 1 3' 76 W. Hartlepool ledig 5 Fra. sch. Saint Benoit 277 Nantes phosph. Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen macadam idem Hailing 2199 idem stukg. Voor Gent i 4 Eng. s.s. Norma 1385 Goole stukg. idem Hebble 2558 idem idem 5 idem Sea Gull 2100 Londen idem 6 Deens. s.s. Frederiksborg 3753 Riga hout Eng. s.s. Trio 1443 Londen ledig Van dent i 5 Eng. s.s. Norma 1385 Goole stukg. idem Hebble 2558 idem idem idem Sea Belle 2152 Londen idem Rus. s.s. Russ 2925 Bonnes phosph. 6 Eng. s.s. Egret 3492 Antwerpen stukg. Voor Selzaete t 6 Eng. sch. Coaltar 621 1 Stokholm creosoot Van Selzaete 4 Eng. s.s. Commercial 321 Havre ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5