CONCERT g V E U L EN S. Bericht. VEULBNS, Gemengde berichten. Advertentien. Ter Neuzen naar Sas van Gent „SAMENWERKING" Muziekgezelschap „AMPHI0N" Telegrafische berichten. Openbare Verkooping Naar den heor Yan 't Lindenhout mededeelt, hebben de weezen meer dan 30,000 scbade geleden door hetgeen over de inrichting in den laalsten tijd geschreven werd, en hij hoopt dat de aanstaande feestdagen deze bres in de kas zullen stoppen. Uit Ampenan ontvangt het Bat. Nwsbl. van een onderofficier de vraag, waarom, wanneer uit- stekende daden van mindere militairen worden gereleveerd, ook de namen niet worden genoemd. Zoo werd onlangs in een correspondentie melding gemaakt van een adjudant-onderofficier van het 6e bataljon, die met levensgevaar de kist, waarin het geld van den raad van administrate geborgen was, heeft gered, zoodat die gelden konden worden medegenomen. z/Veleu weten niet, zoo schrijft hij ons, dat dit feit door den adjudant-ouderofficier Wunnink werd verrieht, die behalve dat, ook nog de vivres uit de aan de poeri grenzende keukens heeft gered, waardoor de achtergebleven compagnie Kamerman niet van voedsel was verstoken. Deze onder-adjudant heeft bovendienonzedriekleur gered van den smaad om in 's vijands handen te vallen, doordat hij den vlaggestok onder een hevigen kogelregen wist te bereiken en de vlag neerhaalde en later op den Dewalempel deed bevestigen. Hij was het, die bij den terugtocht naar Mataram, het vaandel van het 6° bataljon onder een over- stelpend vuur des vijands en nadat de vaandelwacht was gesneuveld, behouden in den Dewatempel te Mataram bracht. Aan hem dus onzen dank." In de Belgische Kamer heeft eergisteren de afgevaardigde Thienpout de Regeering geinterpel- leerd over den frauduleusen invoer van Nederl. vee in Belgie. Eenige andere afgevaardigden ouder- steunden zijne opmerkingen en stelden met hem den eisch, dat de Regeering aan de grens een strenge bewaking zou uitoefenen om den invoer van vee te beletten, dat mond- en klauwzeer lijdt en tevens streng op te treden tegen het insmokkelen van tabak. De ministers Smet de Naeyer en De Bruyn hebben geantwoord, dat de grens zoo streng mogelijk bewaakt werd. TER AEIJZEA, 7 December 1891. Jl. Zaterdag had alhier, ten verzoeke van de dames Buijze, de onderhandsehe aanbesteding plaats van het bouwen van een woon— en een winkelhuis in de Noordstraat, onder toezicht van den heer J. C. Heijblom. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer F. Herrebout, alhier, voor f 2000. De heer D. Fregeres, predikant bij de Luthersche gemeente te Groede, heeft de benoeming tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Nederlandsch-Indie aangenomen. Yolgens bericht uit Hansweert, is gisteren morgen, bij hoog water, bij Walsoorden een Liver- poolboot aan den grond gevaren, door dikken mist, en dat de pogingen van twee Belgische sleepbooteu om het af te sleepen, te vergeefs waren. Naar wij nader vernemen, was het heden morgen daar nog zittende, zijnde het Engelsche stoomschip Ousel, van Liverpool naar Antwerpen bestemd, met stukgoederen. Axel, 6 Dec. Heden werd alhier door de „Maatschappij Yoorwaarts" te Kijkuit aanbesteed het leveren van pi. m. 100,000 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. van Ardennen te Dordrecht, voor f 2,94 Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 2,90^ Standaert te Balgerhoeke, voor 2,92D. J. Oggel te Axel, voor 2,85 en Coenen Schoenmakers te Uden, voor f 2,84. Aan den laagsten ioschrijver is de leveriug geguud. Koewacht. Dat de stroopers hier hoe langer hoe driester beginnen op te treden, bewijst, dat verleden Donderdag twee luidjes uit deze gemeente op klaarlichten dag al jagende door het veld trokken niet ver van den publieken weg. Twee marechaussees haar, de weinig gastvrije woning te verlaten en desnoods liever daarbuiten te wachten. De brave menschen zagen haar aan, als vreesden zij elk oogenblik, de punt van een wapen onder haar ge- waad te zieu uitkomendit was hun niet zoo kwalijk te nernen, want maar al te spoedig zou het geval zich voordoen, dat het mes in de kleine hand van een jeugdige vrouw den aangebedene van het volk zou treffen. Toch besloot Jane, van twee slechte zaken de meest dragelijke te kiezenzij gaf de voorkeur aan de wrevelige gastvrijheid van den corcierge. Maar nadat een uur was omgekropen, en daarna een tweede, zag de concierge zijn goede vrouw eens aan. Als altijd voerde zijn waardige wederhelft het woord. ir/Zou je niet liever morgen ochtend terug komen Je zit hier nu al twee uur te wachten." /Morgen ochtend terug komen I" En toch gevoelde Jane dat het zaak was, toe te geven, en zij vertrok niet dan na door de goede vrouw van den concierge nog eens aangemaand te zijn, dien avoud maar niet terug te komen, daar het zeer waarschijnlijk was, dat burger Collot d'Herblois niet voor den volgenden morgen zou te huis komen. Met de wanhoop in het hart verliet zij de ongastvrije woninghoe oneindig grooter zou haar smart ge- weest zijn, wanneer zij een flauw begrip had gehad van de snelle rechtspleging in die dagen Zij orienteerde zich zoo^eel mogelijk, telde nauwkeurig uit Axel, die voorbijreden, zagen onze mannen bezig en zonder zich een oogenblik te bedenken sprongen ze met hunne paarden over heg en sloot het tweetal achterna, dat het natuurlijk op een loopen zette. Spoedig waren ze echter achterhaald en werd van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. St. J mist een, 7 Dec. Bij de heden gehouden verkiezing^voor een lid van den raad, werd gekozen de heer Jos. Vaal. 's Gravenliage, 7 Dec. Tweede Kamer. Hoofd- stukken 2 en 3 der Staatsbegrooting zijn aangenomen. Bij buitenlaudsche zaken gaf de Minister omtrent de veeinvoer van Duitschland en Belgie de ver- zekering, dat niets wordt nagelaten, maar dat betere saniteits-toestanden moeten afgewacht worden. Met Japan zijn onderhandelingen aangevangen over een handelstractaat. Bij het algemeen debat over Justitie werd aan- gedrongen op wederinvoering der doodstraf, (door Heemskerk) tot bescherming der middernachts- zendelingen, tot scherper optreden tegen ontucht, het krachtiger tegengaan van straatschenderijen, het krachtiger optreden der politie bij ongeregeld- heden enz. Het officieel telegram omtrent Lombok heden ontvangen luidt als volgt De voornaamste Sassaksche hoofden zijn door generaal Vetter opgeroepen. Sommigen, waaronder Goeroe Bangkol zijn reeds gekomende andere zijn in aantocht. Datoe Pangeran (zoon van Amak Agoeng K'Toet) die Goeroe Bangkol vergezelde gaat 9 dezer naar Batavia. Eergister bezocht de colonne Bangkol. Alles rustig. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken W. A. J. F., oud 18 j., werkster te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. D., oud 72 j., schipper te Axel, is wegens vernieling vrijgesproken. 1° D. C. S, oud 27 j., werkman, 2° J. S., oud 25 j., werkman, beiden te Axel, zijn wegeus be- schadiging ieder veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. Kantongerecht te Ter Neuzen. de naastbijgelegen gebouwen en sloeg den weg naar huis weder in. Hoe gaarne hadde zij nu reeds haar man in zijn kerker opgezocht, maar zij moest in yrijheid blijven, om over hem te waken dit ging echter zoo gemakkelijk niet. Gelukkig bereikte zij zonder eenig avontuur haar woningdaarin zag zij weer een gelukkig voorteeken. (Wordt vervolgd.) Men meldt uit Londen, in dato 2 December aan de New-York Herald Gisteren is de stad Londen den heelen dag in diepe duisternis gehuld geweest. De mist bedekte de hoofdstad als een looden kap. De mist was zoo dicht en verstikkend, dat de menschen op de straat nauwelijks konden adem halen, en hoestten alsof zij in eenen dikken, stinkenden roo"k liepen. Talrijke ongevallen zijn gebeurd in die Egvptische duisternis. Nabij het Yictoriastation kwam een lichte brougham in botsing met een slachterskar. De koetsier der laatste werd over zijn paarden geworpen en kwam terecht op een voetganger. Beiden roldeu over de straat, maar bekwamen gelukkig geen ernstig letsel. Met de meeste moeite kon men de paarden der brougham tegenhouden, die geschrikt waren. Eene der twee dames, die in het rijtuig zaten, verstuikte den voet door er uit te springen. Een ernstiger ongeval gebeurde bij de Waterloo Bridge. Eenige soldaten brachten een wagen naar het station, toen hij even over de brug tegen eenen koolwagen stootte. De wagen werd omgeworpeu en verbrijzeld. De soldaten die er inzaten, werden gekwetst. In verscheidene andere plaatsen van Engeland had men ook veel te lijden van dien mist. Op de rivieren hadden verscheidene ongelukken plaats. De machinist van eene stoomboot te Runcom, is over boord gevallen en verdrouken. Nabij de Farringdonsstreet is een werkman door eenen trein verpletterd. Twee jonge meisjes van Pemberton zijn in de rivier Douglas geloopen en verdronken. Den 26 October is over Waterval (Trans vaal) een hevige storm heengegaan, die zeer groote schade heeft aangericht. Een correspondent van de Volksstem schrijft daarover het volgende: De storm ging van hagelsteenen vergezeld van de groote van een kippen- tot een ganzenei. De ruiten sloegen alien stuk de huizen dreven van het water en de rivier was bijna 1000 treden buiten haar oevers getreden. Door het verschrikkelijke lawaai, dat de door den oorkaan voortgezweepte hagel op de daken maakte, was het ontnogelijk elkaar te verstaan. Het tafereel dat zich buiten aan ons oog vertoonde, is niet in woorden te brengen Een aardappelland van den heer S. Williams, hetwelk verleden jaar 275 mud had opgebracht, was in een zandbank herschapen, Een land met //German" Blues van den heer F Williams, hetwelk bijna eens zoo groot was is thans ook een zandbank. De aardappels lagen 2 en 3 mijl verder met de planten er nog aan langs de rivier. De prachtige korenlanden leken gemaaid te zijn door den hagel, slechts de stoppels zijn overgebleven, De vruchtboomen, ten getale van ruim 800 stuks. zijn bladeiloos en geen vrucht is meer te zien. De boomen lijken thans wit, daar de hagel er den bast schoon afgepeld heeft. Bij de 100 hoenders waren door den hagel gedood. De smidswinkel van den heer Mollink is naar het schijnt door een wervelwind aangegrepen, daar stukken ijzer een 3 mijl in 't rond naar alle zijden verstrooid waren. Al het gereedschap is weggespoeld en van den geheelen winkel was slechts het aambeeld op zijn plaats gebleven. Bij Everhardt in het logement was een dak weggewaaid en veelgoed bedorven. Hier werden bij de 70 hoenders en 6 varkens door den hagel doodgeslagen. Bij Schalkwijk is het steenen school- gebouw totaal vernield, geen steen is er op den ander blijven staan. De kleeren van den school- meester lagen 4 voet onder het zand bedolven. Zondagmiddag lag de hagel op de meeste plekken nog van 2 tot 4 voet hoog en brachten wij nog een emmer vol mee in het dorp. I A G E Z OA D E A STUKRE A. Op Zondag 9 December a. s. hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders D. DE DOELDER en P. HAMELINK, hunne 40jarige Echtvereenigiiig te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen is de wensch van T wr Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Heden overleed te Domburg mijn geliefde broeder J O II. L 0 L R E A S E, in den ouderdom van 76 jareu. Wed. D. SCHEELELoueense. Ter Neuzen, 4 Dec. 1894. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geachte vader, be huwd- en grootvader P I E T E R l)E V 0 S, in den ouderdom van 85 jaar en 2 maanden. Zwaar valt ons dit verlies, vooral voor de twee dochters die steeds jaren lang met hem alleen hebben saamgewoond. Zaamslag, 5 December 1894. Namens alien, JANNA DE VOS. Voor de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, ons betoond bij de herdenking onzer 25jarige Echtvereeniging betuigen wij, ook namens kinderen en behuwdkinderen, onzen hartclijken dunk. Ter Neuzen, 7 December 1894. M. SLAGBOOM en Echtgenoote. Ondergefeekenden, zich gevormd hebbende tot Commissie voor de nieuw- jaarsbedeelingen, bevelen zich zeer aan in de medewerking der ingezetenen. Ter Neuzen, 7 December 1894. G. WIELAND, Voorzitter, P. VAN DER BENT, P. J. VERSLUIJS, J. F. DE COOKER, J. YAN LUIK, G. J. GOETHALS, W. YAN TATENHOVE, F. M. FERMONT, P. KIELMAN en C. L. VAN DER BENT, Secretaris. Ondergeteekende bericht door deze dat hij zich gevestigd heeft als commis- siouair om dagelijks met een hondenkar te rijden van en terug. Door een spoedige bezorging der hem toevertrouwde boodschappen, gepaard aan billijke prijzen, hoopt hij zich het vertrouwen waardig te maken. G. P. VEERMAN, Nieuwediepstraat. Ter Neuzen. Fanfarengezelschap T EL SLUISK I L. op Zaterdag 8 December 1894, des avonds te half zeven ure, ten huize van den heer J. C. DE CLERCK te Sluiskil (Station). ENTREE VRIJ. STOPPELJ5IJ K. in het Schoollokaal bij de V e e r s t r a a top Zondag den 9 Dec. a. s. Aanvang 5 uren. Entree le rang 50 cent, 2" rang 30 cent. De geannoDceerde verkoop van Manufacturen, ten verzoeke van den heer C. A. VAN VESSEM te Zaamslag, op Dinsdng 18 December 1894, zal aanvangen des namiddags 1 ure in plaats van voormiddags 10 ure. Aotaris DREGMAAS. De Notaris W. A. de Ridder, te Ter Aenzen, zal op Woensdag den 19 December 1894, des namiddags te 1 uur, bij V. Galle aan de R. C. kerk te Ter Neuzen, ten verzoeke van den heer JOS. HEIJLEN, koopman te Bouchout, bij Ant werpen, in het openbaar verkoopen 12 schoone en sterke (Duitsch-Hannoversch ras) van 18 tot 30 maanden. De veulens zijn daags vo<5r de verkooping te bezichtigen aan de stalling van genoemden Galle. Zitting van Vrijdag 7 December 1894. Veroordeeld s F. hj., rivierloods te Antwerpen, ter zake van overtreding der wet van 8 April 1893 (Stbl. no. 64); tot eene boete van f 6, subsidiair 4 dagen hechtenis. J. B., werkman te Westdorpe, ter zake van het verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. v. B., dienstmeid te Hulst, ter zake van het in het openbaar een voor de eerbaarheid aanstootelijk lied zingen tot 3 dagen hechtenis. L. d. N., werkman te Sas van Gent, ter zake van het geen voldoende zorg dragen voor het onschadelijk houden van een onder zijne hoede staand gevaarlijk diertot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. S. B., koopman te Zaamslag, ter zake van het op den openbaren weg een trekdier laten staan, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen; tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. G. L. J. L., werkman te Sas van Gent, ter zake van straatschenderij tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht J. D. D., winkelier te Philippine, ter zake van overtreding der ijkwet; tot eene boete van f 4, subs. 2 dagen hecht., met verbeurdverklaring en vernieling van het gewicht. F. L. V., slachter te Sas van Gent, ter zake van het zich begeven op een werk waartoe de toegang verboden istot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. K., werkvrouw, en M. v. W., zonder beroep, te Hoek, ter zake van het rapen van schelpvisch, de eerste tot eene boete van 1, de tweede tot eene boete van f 0,50. F. E. V., visscher te Philippine, ter zake van visscherij- overtreding tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. A. v. H., schipper te Breskens, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. D. v. d. B„ organist te Sas van Gent, ter zake van over treding van het brandweerreglement aldaartot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. v. E., werkman te Axel, P. d. L., tjalkschipper te Ter Neuzen, ter zake van in staat van dronkenschap ver- keerende, in het openbaar de orde verstoren; ieder tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. C. 't G., werkman te Ter Neuzen, ter zake van ten eerste verwekken van rumoer en ten tweede in staat van dronken schap de orde verstoren; tot eene boete van 5 en eene van f 3, subs. 5 en 3 dagen hecht. A. B., werkman. C. v. W., sloeproeier, beide te Ter Neuzen, P. v. D., timmerman te Assenede, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. v. K., kleermaker, R. H., timmerman, W. D., schippers- knecht, alien te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. D. v. M., arbeider, C. L. v. E., houtzager, C. v. P., werkman, C. B., schippersknecht, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij eerste herhalingieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. D. W. C. d. J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, twee maal gepleegd; tot eene hecht. van 6 dagen. W. F. A., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij derde herhaling binnen een jaar, tot eene hecht. van 21 dagen en opzending naar eene rijkswerkinrichting voor den tijd van zes maanden. Allen in de kosten. Vrijgesproken i J. C., rivierloods te Antwerpen, ter zake van overtreding der wet van 8 April 1893, (Stbl. no. 64) P. d. D., varkenskoopman te Boekhoute (Belgie), ter zake. van verboden invoer van varkens, met bevel tot teruggave van het in beslag genomen paard en kar en van het zuiver overschot van de opbrengst dor vorkochte varkens. De kosten te dragen door den Staat. de Redacteurl Mag ik TJEd. beloefdelijk voor onderstaand schrijven een plaatsje vragen in uw veelgelezen blad Verleden week heeft een zeker persoon de goedheid gehad eenige honderden pamfletten, waarop eenige raadsels voorkomen, in onze gemeente te verspreiden. Elke vraag begint met Welke burgemeester. Naar de vragen te oordeelen is de schrijver een man, die de grootste eendracht tracht te bevorderen, zelfs met zijne dierbare vrouw en met zijne familie, die uit- munt door nauwkeurige plichtsbetrachting en daarom nimmer zijn huisgezin tot den bedelstaf zal brengen, die nimmer vloekt of spot met hetgeen voor anderen heilig is en die zich voor- neemt als hij eens burgemeester moeht worden, om zijne onderdanen beleefd te ontvangen, ook zal hij de wet stipt nakomen, omdat hij daarmede goed op de hoogte is. Ik denk, dat het eene aanbeveling is. U rnoet weten, onze burgemeester is oud, hij kan sterven of bedanken en Philippine kan toch niet zonder burgervader zijn. Evenwel moet ik den schrijver onder het oog brengen, dat het ambt maar f 150, (zegge een honderd en vijftig gulden) per jaar geeft, dus zou ik den schrijver bij eventueele aanvaarding aanraden in een huis te gaan wonen van St. Anthonius (zooals men in Phi lippine zegt) of in een ackterkamertje van den armen vooi 50 cents per week. Of nu echter door zulk eene aanbeveling de eendracht veel wordt bevorderd, trek ik sterk in twijfel. Zeer waarschijnlijk zijn er enkelen, groote lafaards. die achter de coulissen het uitschateren van lachen en om verschillende redenen niet voor den dag durven komen. 't Is kleinzielig Ja, zulko (groote?) mannen vindt men op ons nederig dorpje U dankende voor de plaatsing, Uw d. v. Dienaar, A. B. Philippine, den 7 December 1894. -Lcr IN 6UZ6D. i i i -l VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2