Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 3086. Woensdag 5 December 1894. BTOG^LljXE^T AN D. 34e Jaargang, Binnenland. ir*oliticli Overzicht. Volgens bericht uit Port-Arthur, beeft de Japansche bevelhebber te Kintsjou gerapporteerd dat vele duizenden Chineezen den 21 dezer de stad beftig hebben bestormd en dat ze zeer dapper streden. De herovering van Kintsjou werd den Cbineezen alleen belet door de superioriteit van het Japansche geschut. Ze werden gebeel teruggeslagen met een verlies van twee- of driehonderd dooden en gewonden, terwijl de Japanners tacbtig man aan dooden en gewonden hadden. De berichten uit China gewageu nog voortdurend van allerlei geruchten omtrent Li Hung Chang, het een al phantastischer dan het ander. Nu weer heet het, dat hij bezig is, heimelijk op groote schaal troepen te werven, ten einde eene soort van coup d'dtat te wagen, en worden er, op last des keizers, groote legerbenden afgezonden tegen Kanton, waar de broer van Li Hung Chang onderkoning is. Volgens bericht uit Tsjifoe hebben de burgers een verzoek tot den Britschen consul gericht om mariuiers aan laud te doen zetten, ten einde hen tegen de ongeregelde plunderende ChiDeesche sol- daten te beschermen Het wetsontwerp tegen de omwetelingsparlijen dat, naar geineld werd, reeds door den Bondsraad is aangenomen, zal, naar de Frf. Ztg. verneemt, eerst den 5en December in den Kiechsauzieger worden bekend gemaakt, tegelijk met de indiemug bij den Rijksdag. In strijd met voorgaande berich ten, wordt uit Berlijn gemeld, dat de regeering voor- nemens is onmiddelijk na de opening van den Rijks dag een beslissende stemroiug uit te lokken, waaruit kan blijken hoe de meerderheid over dit voorstel denkt. Zeer veel hangt af van de houding van het Centrum, dat met zijn 100 leden verreweg de talrijkste partij in den Rijksdag vormt en ook niet zoo innerlijk verdeeld is als de overige partijen. De interpellatie in de Fransche Kamer over de onlangs ontdekte persschandalen heel't uit den aard der zaak wel tot veel en vinnig gepraat aanleiding gegeven, maar tot geen enkel practisch resultaat gefeid. Met 352 tegen 134 st. werd eene motie van den heer Charles Ferry aangenomeu, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering, die alle vergrijpeu van chantage zonder aauzieu des persoons zal vervolgen. De Parijsche politie gaat voort met het in hechtenis nemen van verschillende persouen, die bij de zaak Portalis Declercq (laatstgeuoemde is een Belg) zijn betrokken. Behalve de heer Girand, administrateur van Le XIX Steele zijn nu ook in hechtenis genomen de heer Trocard, voorheen directeur van La Paez, en baron Ladislas Hoeffler. Baron Hoeffler was de tusschenpersoon bij de onderhandeliugen, die zijn gevoerd tusschen den heer Portalis en den heer Bertrant, den gewezen voorzitter van den Cercle Franco-Americain Naar men zegt, heeft Trocard reeds bekend, dat eene som van 200,000 francs aan eenige bladen is uitgekeerd, ten einde hun aanvallen tegen eenige der Parijsche cercles te doen ophouden. De heer Portalis, tegen wien een bevel tot inhechtenis- neming is uitgevaardigd, is nog steeds zoek. Men beweert, dat hij niet naar het buitenland is ge- vlucht, maar zich te Parijs schuil houdt. Talrijk zijn de klachten over de gevolgen van het protectionisme ook in Spanje constateert men, dat de uitvoer van wijn, van delfstoil'en en andere natuurproducten zeer verminderd is. De hervorming der belastingen heeft de crisis nog erger gemaakt vele mijneigenaars, zijn gedwongen hun productie te verminderen of het werk geheel te doen ophouden, vooral in de provincieu Linares, Murkia en Almeria. Toch gaat men in protectionistische richting voort de vertegenwoordigers der landbouwbelangen eischen een belangrijke verhooging der inkomende rechten op granen en gedroogte groenten. Daar het Ministerie thans in protectionistischen geest zal gaan werken, is een verbetering in den toestand vooreerst niet te verwachten, terwijl een regeering van conservatieven de zaak slechts erger zou maken. Het tegenwoordige kabinet schijnt men althans tijd te willen geven, zich tot den dood voor te bereiden Abarzuza, de Minister van kolonien, heeft van de conservatieven de belofte gekregen dat zij hem den tijd zullen laten, om de vraagstukken, op Cuba betrekking hebbende, te bestudeeren en een wetsontwerp in te dienen, dat de Spanjaarden bevredigt, zonder de kolonisten te leur te stellen. De Minister van justitie, Maura, heeft de open- baarheid der terechtstellingen afgeschaftslechts overheidspersonen, geestelijken en doctoren zullen met toestemming van den prosident der rechtbank toegelaten kunnen worden tot de executie die biuneu de muren der gevangenis plaats heefti De voorzitter der Eerste Kamer bracht in de zitting van gisteren hulde aan generaal Vetter en het Ned.-Indische leger, voor het beleid, de volharding en de ouversaagdheid, en de doodsver- achting in de hoogst moeielijke omstandigheden betoond. Op zijn voorstel besloot de Kamer dank- baar hulde te brengen aan generaal Vetter en diens leger voor de schitterende overwinuing op Lombok. (Bravo's). De Minister van Kolonien dankte voor deze erkeuning en verzekerde dat, zoo het Indisch leger nog een prikkel behoefde tot plichtsbesef, het dezen vinden zou in de algerneene waardeering van de vertegenwoordiging des Volks. De hulde zal den gouverneur-generaal worden overgebracht. Woensdag om 2 uur behandeliug van verschillende ontwerpen. Van den gouverneur-generaal van Ned.-Iudie is ouder dagteekening van 1 dezer bij het departe- ment van kolonien ontvangen het navolgende telegraphische bericht betreffende de expeditie op het eiland Lombok Terug van Lingsar, waaruit verkenning noordelijk en oostelijk gedaan. Overal bevolkiug goedgezind passers druk bezocht hoofden omtrek Lingsar aanwezig. Zoon en kleinzoon Radja naar Batavia gezonden." Een gisteren ontvangen telegrafisch bericht luidt als volgt „Eeu colonne bezocht Goenong Sari en deed verkenning in noordelijke richting. Overal rust. De Passer(markt) is druk bezocht. Order is gegeven tot terugkeer van het 7e en 9* bataljon en der veldartillerie." Naar het Vaderlaud verneemt, zouden ouze protectionisten het ijzer willen smeden nu het heet is m. a. w. een motie willen voorstellen ten gunste der iuvoering van graanrechten. Het wetsontwerp tot aanvulling der oorlogs- begrooting voor 1895 heeft bij het sectieonderzoek in de Tweede Kamer aanleiding gegeven tot breed- voerige gedachteuwisseling. Men had vooral bezwaar tegen het toestaan eener groote som als gevraagd is (9x/2 millioen), sommige leden wilden eerst algemeenen dienstplicht ingevoerd zien om het gehalte van het leger. Verscheidene leden vroegen of ook het Indisch leger van het nieuwe geweer zou worden voorzien. Aangedrongen werd op het verzoek van een middel om de geweren binnenslands te doen ver- vaardigen, zoowel om onafhankelijk te zijn van het buitenland als om de uitgave aan Nederlandsche werklieden ten goede te doen komen. Hoezeer ook in het belang van de nationale veeteelt geneigd nog meer paarden in het binnen land te doen aankoopen, kan de Minister van Oorlog vooralsnog geen vrijheid vinden verder te gaan dan in de laatste jaren is geschied slagen de pogingen om het fokken hier te lande van voor den krijgsdienst geschikte paarden te bevorderen, dan zal gelegenheid bestaan, om de remonteering voor een groot gedeelte met inlandsche paarden te doen plaats hebben. Op grond van de ditjaar opgedane ondervinding zijn maalregelen in voor- bereiding, om tot eene andere wijze van paarden- keuring te geraken. Door verlenging en wijziging van de haven- dammen zou aan het gebrek, dat de in gebruik- stelling der marinesluis te Vlissingen verhindert, kunnen worden te gemoet gekomen, doch een onderzoek heeft aangetoond, dat hiervoor eene uitgaaf van ten minste 350,000 zou noodig zijn. De Minister kan, evenmin als zijn voorganger vrijheid vinden het voorstel tot eene dergelijke uitgaaf te doen, zoolang althaus de scheepvaart- beweging te Vlissingen niet zoodanig is toegeuomen, dat.aan meer dan een toegang naar de binnenhavens van het kanaal door Walcheren behoefte onlstaat. Ook de meeniug, dat de marinesluis terstond beschikbaar moet zijn als reservesluis, voor het geval dat de groote schutsluis te Vlissingen door eenig ongeval tijdelijk onbruikbaar mocht worden, kan met worden toegegeven. Om de waterkeering behoorlijk te verzekeren, is besloteu tot het leggen van een aarden dam in het buitensluishoofd, een werk dat thans voor een deel voltooid is en slechts eene betrekkelijk geringe uitgaaf heeft gevorderd. In de Donderdag namiddag te Zierikzee ah spoedeischend belegde raadsvergadering, op verzoek van eenige leden van den raad, is besloten de geheimhouding op te heffeu van de besloten raads vergadering van 9 Mei j. 1. Door den heer Fokker werd in het breede gehandeld over die zaak, waarbij verschillende verklaringen voor en tegen van weers- zijden zyn afgelegd, zoodat alsnu de kiezers op 4 December met volledige kennis van zaken kuunen oordeelen, zeide spreker. De heer De Looze heeft, op een schrijven namens het bestuur der liberate kiesvereeniging, of hij de carididatuur van het lidmaatschap van den gemeente- raad al dan niet aanneemt, geantwoord, dat hij zijn mandaat in handen der kiezers stelt en alzoo eventueel de candidatuur zal aanvaarden. Door eenige ingezetenen is daar tegenover candi- daat gesteld de heer J. M. W. van Elzelingen, ingenieur van den provincialen waterstaat. De strijd zal dus loopen over de vraag voor welke zijde men partij trekt, voor het aftredende lid, of voor de 10 raadsleden die het bekende schrijven onderteekenden. Er zijn nog geen voldoende gegevens verkregen om te kunnen beslissen, in hoeverre de belangen der binnenvaart op de Zeeuwsche stroomen den aanleg van eene vlachthaveu aan het Krammer noodzakelijk maken, noch omtrent het punt, waarin zoodanig geval die haven zoude moeten komen. Intusschen biedt de reede van Ooltgensplaat, volgens den Minister van Waterstaat, voor de binnenvaart thans eene goede lig- en veilige anker- plaats aan. Het plan om eenige personen, met den boter- handel bekend, tot onbezoldigde rijksveldwachters aan te stellen, om zoodoende het toezicht op de naleving der boterwet te verscherpen, is door 's ministers ambtsvoorganger, in overleg met het Landbouw comite, als maatregel van proef beraamd. Ook naar de meening van den tegenwoordigen minister verdient het aanbeveling daarmede eene proef te nemen, omdat het niet wenschelijk is, anders dan bij uitzondering, tot aanstelling over te gaan van vast politiepersoneel, uitsluitend belast met het toezicht op de ualeving van eene bepaalde wet. De aangifte-biljetten der bedrijfsbelasting zullen aan eene berziening worden onderworpen. Prof. C. H. H. Spronck heeft voor den Gids (van December) een artikel geschreven over het middel van Behriug-Roux tot voorkoming en gene- zing van diphtherie. Hij wijst eerst op de groote verwoestingen door de gevreesde ziekte teweeg- gebracht, en doet daarbij uitkomen hoe machteloos men lot nu toe tegenover haar was waarna hij de ontdekking van de diphtherie—bacil door Loffler beschrijft, den aard van de bacil en de vele pogingen om den lijder tegen haar werking onkwetsbaar te maken uiteenzet en eindelijk de ontdekking van het serum en de wijze van bereiden verklaart. ffBehriug's ontdekking mag voor de interne geneeskunde, tot hiertoe verre overvleugeld door de chirurgie, een stap in de zeer gewenschte rich ting, voor de bacteriologie een triumf, voor de lijdende menschheid een zegen worden genoemd," zoo besluit de Utrechtsche hoogleeraar. Gemeenteraad van Zaamslag. Van 16 tot en met 30 November. Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Zitting van Vrijdag 30 November 1894. Tegenwoordig al de leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notnlen der vorige, na lezing, goedgekeurd. 1Medegedeeld worden de navolgende ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten goedkeuring der gemeente- rekening over 1893. b. Brief van hetzelfde college, goedkeuring van het raads- beluil tot onderhandsche verhuring van den tuin bij het gemeentehuia. c. Brief ala voren, mededeeling dat aan H. M. de Koningin- Regentes een verzoek ia verzonden, betreffende invoer van rundvee en varkena in Belgie. d. Brief ala voren, goedkeuring van het raadabealuit tot regeling der jaarwedde voor eene ondjerwijzerea met akte handwerken aan de achool te Othene. e. Brief ala voren, dat het hun college voorkomt, dat de gemeente voor het tot stand komen van de belangrijke werken aan de los- en laadplaats aan den Kleine Huisaenspolder zich wel een grooter offer zou kunnen getrooaten. Naar de meening van Ged. Staten zou de gemeente de helft der kosten voor hare rekening behooren te nemen. (De werken zijn begroot op 14811,In dat geval zijn zij bereidaan de Staten een voorstel te doen tot het verleenen van een aubaidie uit de Provinciale fondsen tot een bedrag van ten hoogate een vierde der kosten van aanleg en aan den Minister voor te stellen een Rijksbijdrage van een vierde der kosten te bevorderen. De heer Geelhoedt denkt, dat de keuze niet moeilijk is. De Voorzitter zegt, dat de zaak nu een heel eind vooruit ia en de gemeente thans met f 7000 een flinke losplaats verkrijgt, hij vraagt of een der leden nog iets omtrent de zaak heeft mede te deelen. De heer Geelhoedt er op wijzende, dat de voordeelen al zooveel zijn besproken, acht het onnoodig er verder op in te gaan. Met algerneene stemmen wordt daarna besloten, overeen- komstig voormeld schrijven, zoodat de gemeenteraad verklaard heeft de helft der kosten voor rekening der gemeente te nemen. De Voorzitter zegt daarna dat, daar de zaak nu zoo ver gevorderd is, hij den Raad in overweging geeft op het besluit der laatste vergadering terug te komen en dus niet tot uitdieping der vaargeul over te gaan, alleen dit zit er nog tusschen, dat op 't eind der losplaats een hoogte zit, hij zou daarom Burg, en Weth. willen gemaehtigd zien om die hoogte, zoo noodig weg te doen nemen. Ook de heer Geelhoedt is er voor om nu niet meer tot uitdieping over te gaan, omdat in de eerste plaats de gemeente er f 300 mede bespaart en in de tweede plaats de grond behouden wordt voor den aan te leggen dam. Hy vraagt den Voorzitter hoeveel het wegnemen van de hoogte zal kosten. De Voorzitter denkt dat die kosten ongeveer f 30 zullen bedragen omdat daarvoor toch nog al eenig aardewerk kan worden gedaan. De heer Geelhoedt wijst er op, dat de heer Dekker in de vorige vergadering gezegd heeft, dat alleen van de grind de gemeente een 400 voordeel zal hebben, laat dus het aardewerk f 40 kosten dan kan er nog geen bezwaar tegen bestaan. Met algerneene stemmen wordt daarna besloten om op voormeld besluit terug te komen. Eveneens worden met algerneene stemmen Burg, en Weth. gemaehtigd om zoo noodig het aardewerk te doen verrichten, waarvan hierboven sprake is. f. Een provinciaal blad, mededeeling van verleening van een bijdrage uit de provinciale kas voor bchoeftige doofstommen die in een behoorlijk ingericht gesticht worden opgeleid. 2. Gelezen wordt een verzoek van een 19tal ingezetenen om een voetpad op kosten der gemeente aan te leggen en te onderhouden van af de hofstede van den Burgemeester tot aan deu dijk van den Visscherspolder. Dit verzoek is gedaan op grond, dat de weg ter plaatse in dezen tijd van het jaar onbegaanbaar is, dat de verbinding tusschen het pad, loopende van af de hoofdkom Zaamslag naar de Groenstraat met het Spuipad en met genoemden dijk naar den provincialen weg en naar den grindweg Axel- Zaamslag daardoor verbroken is, dat wel de aardenweg in onderhoud is bij den Zaamslagpolder, maar daaruit niet volgt, dat een afzonderlijk pad voor voetgangers behoeft aangelegd en onderhouden te worden door dezen polder, dat adressanten er van overtuigd zijn, dat een aardenweg in dezen tijd van het jaar niet kan dienstig gemaakt worden voor voetgangers, dat naar hunne meening, het ook meer op den weg der gemeente ligt een voetpad ter omschrevene plaatse te maken, dat een der adressanten ten vorigen jare een voetpad aldaar heeft aangelegd met specien, afkomstig van deu vuilnishoop op het dorp, en dit pad toen zeer goed voldeed, doch dat het niet aangaat, dat een der ingezetenen, zonder daartoe verplicht te zijn, een pad voor zijne rekening neemt, dienende het algemeen belang en dat met weinig kosten een pad kan gemaakt worden, wanneer dit op dezelfde wijze geschiedtals ten vorige jare. De Voorzitter merkt op, dat het product, dat voor de verbetering gevraagd wordt n. 1. de specien van den vuilnishoop niet veel kost, doch het vervoer zal nog al wat kosten. De heer De Kraker meent, dat aardenwegen alle in onder houd zijn bij de aanpalende landgebruikers. De Voorzitter stemt dit toe, doch merkt daarbij op, dat ze niet kunnen verplicht worden om, als het een aardenpad is, er zand voor te gebruiken en als een aardenpad met aarde moet gemaakt worden kan het niet goed worden voor voetgangers. De heer De Kraker zegt dat het pad nu toch zoo slecht niet ligt, de Voorzitter zegt dat van 't najaar het pad zeer slecht was en het, als het regent, ook niet goed kan blijven. De heer De Klerk vreest voor meerdere dergelijke aanvragen, eveneens de heer Riemens. De heer Geelhoedt zegt, dat het bezwaar niet groot is als Michielsen zelf vervoerde. Hieromtrent werd door de heer De Klerk opgemerkt, dat uit den inhoud van het adres blijkt, dat dit niet de bedoeling is van adressanten. Met algerneene stemmen wordt, na verdere bespreking, besloten kosteloos te verschaffen specien van de vuilnishoop voor de verbetering van genoemd pad, doch de kosten van vervoer enz. te laten ten laste van belanghebbenden. 3. Naar aanleiding van het besluit, in de vorige vergade ring genomen, om voor pulp een los- en laadgeld te heffen van 5 cent per 1000 K. G. stellen burgemeester en wet- houders voor, te besluiten tot wijziging van het tarief der los- en laadgelden door aanvulling van art. 1 b, afdeeling andere niet genoemde goederen Pulp per 1000 K. G. 5 cent. De verordening op de invordering blijft gehandhaafd en de wijziging treedt, zoodra mogelijk na de Koninklijke goed keuring, in werking op het door Burg, en Weth. te bepalen tijdstip. Aldus wordt besloten met 6 stemmen tegen I, die van den heer Dekker. 4. Het algemeen burgerlijk armbestuur vraagt, tot dekking der uitgaven over 1894, een suppeletoir subsidie aan, ten bedrage van f 382,83. De inkomsten worden geraamd op 1581,03 en de uitgaven f 1963,86. De meerdere uitgaven zijn een gevolg van het grooter bedrag, benoodigd voor wekelijksche bedeelingen en van de kosten, vallend op de schenking van- en de reparation aan het huisje van L. Oppeneer. Het concept besluit tot verleening van het aangevraagd snppletoir subsidie wordt met algerneene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter doet de openbare vergadering overgaan in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting vraagt de heer Geelhoedt of er nog geen sollicitanten zijn voor de betrekking van onderwijzeres. De Voorzitter zegt, dat de goedkeuring op het besluit tot regeling der jaarwedde pas is gekomen en de oproeping voor de eerste maal in de courant staat. De vergadering wordt daarna gesloten. Ter BJeuizen. Huwelijks-aangiften. 22 Nov. Armand Jean Hubert Keutgens, oud 32 j., jm. en Maria Suzanna Leunis, oud 30 j,, jd. 24 Nov. Robert Limberg, oud 31 j., jm. en Emerencia Audenaert, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Cornelis Pieter, z. van Joos van Vijven en van Jacomina Maria Michielsen. 18 Nov. Joost Dirk, z. van Johannes van de Velde en van Janneke Elisabeth de Zeeuw. 19 Nov. Johanna, d. van Martinus Verhelst en van Johanna de Doelder. Johannes Jacobus, z. van Jacobns Allaart (overleden) en van Neeltje Wiemes. 20 Nov. Gerardus, z. van Jacobus Kouwijzer en van Helena de Smidt. Marinus, z. van Cornelis van Alten en van Martha Catharina Cornelia Mangold. Maria Rosalia, d. van Josephus Kamoen en van Johanna Rosalia Wingender. 26 Nov. Rokus Jan, z. van Jan Harms en van Janna Cornelia Pietemella Michielsen. 27 Nov. Maria Christina Rosalia, d. van Francois Harms en van Honorina Maria Clemminck. 28 Nov. Martinus Cornelis, z. van Jacobus de Doelder en van Maria Lansen. 30 Nov. Andries, z. van Cornelis van de Velde en van Adriana Dieleman. Overlijden. 17 Nov. Adriaan Lagroe, oud 84 j., echtg. van Reine de Waele. 20 Nov. Jacomina Hamelink, oud 64 j., echtg van Jacobus Dieleman. 22 Nov. Adriaan Verschelling, oud 61 j., echtg. van Margaretha Platteeuw. 25 Nov. Jacobus Cornelis Tissot van Patot, oud 64 j., gescheiden van echt van Louisa Carolina Dregmans en echtg. van Henriette Frederika Asselman. 27 Nov. Leendert de Regt, oud 8 j., z. van Maarten en van Pieternella Dieleman. 30 Nov. Elisabeth Adriana Kaijser, oud 3 m., d. van Willem Frederik en van Tona Frederiksen. Axel. Huwelijks-aangiften. 23 Nov. Karel Hamelink, oud 19 j., jm. en Adriana Overdulve, oud l8j.,jd. Jan den Hamer, oud 2) j., jm. en Johanna Levina Jansen van Rosendaal, oud 20 j., jd. 29 Nov. Abraham van Wijck, oud 65 j., weduwn. van Leentje Koster, en Pieternella Suzanna Verberkmoes, oud 43 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Nov. Jacobus de Braal(van Hoek), oud 59 j., weduwn. van Cornelia Lensen, en Aartje

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5