Instituut fan linschoten Ueemarkt te s fteerenhoek Kleermakersvak B erich t. Bericht. KOPPEN van Olratn eg Hen boomen, Gemengde berichten. Advertentien. Landbouwers! Woensdag den 5 December 1894. Openbare Verkooping Telegrafische berichten. Gedroogde Spoeling TER NEIJZEN, 4 December 1804. Gisteren had alhier in het H Hotel Donze" voor den heer D. E. Wolfert, de aanbesteding plaats van het afbreken van het bestaande en het ter plaatse bouwen van een nieuw woon- en winkelhuis. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer M. D. de Putter alhier, voor f 4797. Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calami- teuse Hoofdplaat- en Thomaespolders, de heer C. B. Temmermans. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer A. Lombaard, als dijkgraaf van het water- schap Groot en Klein Baarzande c. a., met bepaling dat het ontslag zal ingaan 1 Februari 1895. Ten aanzien der haven te Philippine wordt door den Minister van Waterstaat op het verslag der Tweede Kainer geantwoord, dat van geen andere dan tijdelijke hulp voor de gemeeute Philippine sprake kan zijn. Een onderzoek is ingesteld omtrent het tnaken van een kanaal van de haven naar den dijk van den Lovenpolder, en verplaatsing der haven naar een beter gelegen punt, in de onmiddellijke nabijheid van Plplippine. Iumiddels wordt die gemeente tegemoet gekomen in de kosten van de uitdieping der haven. In de l,te helft der maand November is door het hulpkantoor Koewacht de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van J. Spierenburg, Rotterdam. Toen Vrijdagnamiddag het stoomschip Spindrift, van dezelfde reederij als de Sea Gull, van een Belgischen zeeloods zou worden voorzien, op de hoogte van Blankenberghe, werkte zij zoo onvoor- zichtig en kwam zij met zulk een vaart op de loodssloep aanstoomen, dat deze op hare zijde sloeg en half vol water raakte, terwijl de loodsleerling A. overboord geslingerd werd. Gelukkig kon deze goed zwemmen en was de zee kalm, want zonder die gunstige omstandigheden zou het Belg. loodswezen een slachtoffer meer geteld hebben. (VI. Ct.) llock, 1 Dec. In de heden alhier gehouden raadszittiug werd het voorstel van den heer Van Wijck om de uit te loven jaarwedde voor een gemeentegeneesheer met f 200 te verhoogen en dus te brengen op 1000 met vier tegen drie stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren J. Dieleman, De Regt en W. G. Dieleman. Het verzoek van den onderwijzer A. L. Amelunxen om verhooging zijner jaarwedde werd van de hand gewezen. Voor inwilliging stemden de heeren J. Dieleman en W. G. Dieleman, tegen de heeren De Regt, Jurrij en Wolfert, terwijl de heeren Van Wijck en De Jonge zich van stemmeu onthielden. Op voorstel van den heer W. G. Dieleman werd met algemeene stemmen besloten nogmaals bij den Minister van waterstaat, handel en nijverheid pogiugen aan te wenden tot het verkrijgen eener nieuwe brug over den westelijken kanaalarm te Ter Neuzen. Sas van Gent, 3 Dec. Zondagnamiddag vond A. de P., woneude alhier, er genoegen in eens een rijtoertje te maken. Paard en rijtuig van de Weduwe S. van Assenede had hij daartoe gehuurd en kwam omstreeks 7 uur daarmede nabij de Oostsluis alhier. Wellicht door het kwalijk besturen raakte hij met paard en rijtuig in het kanaal. Hem gelukte het nog, geholpen door eenige omstanders, op het drooge te komen maar paard en rijtuig verdwenen in de diepte. Als hiuderlijk voor de scheepvaart zijn paard en rijtuig spoedig daarna op den wal gesleept. Zeeuwsch-Clinge. Tot onderwijzer (school aan de Gravenstraat) is benoemd de heer A. Lansu Jr. thans aldaar tijdelijk werkzaam. Hulst. Tengevolge van een bericht in het Hulsterblad van 1 December 11. zag men den daarop volgenden Zondag vele nieuwsgierigen om den nieuwen steenweg tusschen St. Jansteen en Hulst feestelijk te zien openen. Ongelukkig zageu zij zich in hun verwachting teleurgesteld, want van een inhuldiging door de muziek- en zanggezel- schappen van Hulst, St. Jansteen en Koewacht was volstrekt niets van aan. Hulst. Naar men verneemt, zijn eenige tabak- smokkelaars, waaronder ook een paar personeu uit Hulst waren, deze week door de Belgische ambte- naren dicht bij Antwerpen met kar en paard aangehonden. Retranchement. De heer A. Hubregtse, hoofd der school en de nestor der onderwijzers in ons arrondissement, is de vorige week overleden op 76jarigen leeftijd. Als degelijk schoolman stond hij hier en in zijn vorige standplaats te Biervliet, waar hij de Nieuw- landsche school stichtte, gunstig aangeschreven. Hij had zijn ontslag aangevraagd tegen't volgende jaar, en ruim 50 dienstjaren achter de rug. Zij kende voorloopig slecht den redmiddelzij moest Collot d'Herblois opzoeken en smeeken, haar hulp te beiden, of ten minste den weg aan te wijzen om Henri aan het dreigend gevaar te onttrekken. In elk geval moest zij toegang tot de Conciergerie zien te bekomen. (Wordt vervolgd.) Borssele, 3 Dec. De stijger is zijne voltooiing genaderd. Binnen enkele dagen kan en zal hij opgenomen worden. De provinciale boot zal er dus weldra aanleggen en daarmede het bekende veer tot het verleden behooren. In een dringende behoefte is dan voorzien. De steiger, een werkstuk, dat ontwerper en uitvoerder tot niet geringe eer strekt, is een bezichtiging overwaard. Hij heeft een lengte van 43 en een breedte van 3,5 M. (de zij brug niet gerekeud) en bestaat uit drie bruggen, om het aan en van boord komen bij verschillende getijen te vergemakkelijken. Het geheel rust op 75 palen van groenhart hout, waarvan de voorste vijf elk 4000 en de andere gemiddeld 2000 KG. zwaar zijn. Ook de zware leuningen zijn van dezelfde houtsoort ver- vaardigd. Ruim 40000 KG. ijzer is er aan verwerkt. De ijzeren gordingen alsmede de dekplanken zijn met moerbouten bevestigd. Het geheel maakt een zeer gunstigen indruk. Naar men zegt, wordt steliig in geheel Zeeland en welligt in gansch Nederland de wederga van dezen steiger niet gevonden. 's Gravenhage, 4 Dec. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de staatsbegrooting is voort- gezet. De heer Dobbelman verdedigde krachtig bescherming en stelde eene motie voor om uit te maken, dat herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten, tot verbetering van den toestand van landbouw, industrie en in 't belang van de schatkist dringend wordt geeischt. Deze motie zal afzonderlijk worden behandeld. De heeren Harte en Heldt drongen aan op spoedige iuvoering van verzekeringsplicht voor oude werklieden. De heer Van Karnebeek bestreed de bescherming, laakte de vooraf beraamde ontbinding en protesteerde tegen de belemmering van de vrijheid van arbeid bij werkstakingen. De heer Veegens bestreed de publiceering der ontbindingsstukken, verwachtte zeer spoedig de indiening van het kiesrechtoutwerp en bestreed de opdrijviug der uitgaven, De heer De Beaufort (Wijk bij Duurstede) achtte de toestand des lands niet zoo angstwekkend. De heer Mees verdedigde de oud-liberalen en was bereid voor handhaving der neutraliteit de noodzakelijke uitgaven toe te staan. "rechtszaken. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken. C. L. d. W., schipper te Cauter (Clinge), is wegens beleediging en vernieling veroordeeld tot 15 boete of 10 dagen hechtenis. 1°. P. d. G., oud 66 j., huisvrouw van L. O., zonder beroep. 2°. L. P. O., oud 19 j., werkman, beiden wonende te Axel, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf, de 2e tot 1 maand hecht. E. B. v. W., oud 20 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens dronkenschap en mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. en 1 maand gevang. L. V., oud 31 j., huisvrouw van A. d. B., te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. L. d. F. Pzoud 33 j., landbouwer te Ter Neuzen, is wegens dielstal veroord. tot 1 maand gevang. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank van den 30 November 1894 is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen. J. H., oud 35 j., koopman in kippen, geboren te Clinge (Belgie) wonende te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij in den avond van 2 November j. 1. omstreeks 11 uur te Koewacht van het erf van D. Baert, dat rondom is afgesloteu door heiningen, eene sloot en een damhek en waarop diens wouing staat, met het oogmerk van weder- rechtelijke toeeigening heeft weggenomen twee kippen, aan genoemden Baert toebehoorende en vervolgens, toen hij op heeterdaad op dien diefstal betrapt door Aloysius Baert en Henri Baert werd achtervolgd en aangehouden, vooruoemden Henri Baert in den duirn heeft gebeten om zich aan di^e aauhouding te onttrekken en aan zich zelven de vlucht mogelijk te maken. Aau den beklaagde is Mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ter openbare terechtzitting der bovengenoemde rechtbank van Vrijdag 14 December a. s., des voormiddags te 10 uur, zal worden behandeld de zaak tegen C. v. G., oud 28 j., bootwerker, geboren te Hulst, wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij in de maanden September, October en November 1894 op verschilleuae tijd- stippeu te Ter Neuzen opzettelijk wederrechtelijk zich heeft toegeeigend een bedrag van ruim 89 welke som hij als penningmeester der vereeniging //Hulp in nood" in zijn bezit had en welke aan die vereeniging toobehoorde, door die gelden ten eigen bate aan te wenden. Aan den beklaagde is Mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. In deze zaak zijn van wege het open- baar Ministerie 4 getuigen gedagvaard. Bij den Minister van justitie moet het voor- nemen bestaan de vrouwenafdeeling der cellulaire gevangenis te Goes op te heffen. Het gebonw zou dan in zijn geheel voor mannen bestemd worden. Een eigenaardig bedrijf, te Goes uitgeoefend door personen, die geen ander werk hebben of kuunen verrichten, is het uitzoeken vau erwten. In die stad wonen nl. leveranciers voor het leger, zoodat het erwten-uitzoeken op uitgebreide schaal gebeurt. In sommigen gezinnen, waar man, vrouw en kinderen „zoeken," komt men in een of twee dagen met een baal gereed. Het loon bedraagt 75 cent per baal. Dat is niet veel, maar in tijden van werkloosheid is het toch iets. Tegeuwoordig worden echter de meeste werklooze mannen aan arbeid geholpen door „de werkverschaffing'', het erwteulezen blijft nu meest voor vrouwen en kinderen. Niets is veelal veranderlijker dan de koopprijs van eenig arlikel. Ten duidelijkste blijkt dit wel uit het volgende. De boerderij van wijlen den landbouwer J. A. Sipkes te Waterhuizen, bij Groningen, werd dezer dagen voor f 20.000 ver- kocht. Ondanks de slechte tijden dus een aardig sommetje, als men bedenkt, dat Sipkes er eertijds slechts f 2700 voor gegeven had. Maar hij was ook een geluksvogel. Hij kon goedkoop koopen, omdat in Groningen het beklemrecht bestaat, d. w. z. op de gekochte onroerende goederen blijft een jaarlijks terugkeerende huursom liggen, die echter afkoopbaar is, S. moest dan ook per jaar f 40 betalen. Maar bij den aanleg der lijn Groningen Nieuweschans ontving hij van de Maatschappij f 6000 en was toen in staat, het eigendomsrecht op zijne boerderij zelf te koopen. In Noord—Brabant worden thans de vette varkens verkocht ad 50, de boter ad 84 cents per kilo. Jonge varkens kuunen nog geen gulden per week opbrengen en het koren is schier geen geld waard. De boereustaud beleeft er dan ook moeie- lijke tijden. Alleen de eieren zijn er hoog in prijs; doch wat haalt die negotie uitDe huurboereu zitten bitter verlegen om de pachtpenningen de tijd van betalen is reeds daar en de eigengeerfden zijn genoodzaakt ffbalken" door het huis te leggen. De persoon, die te Turnhout werd aangehouden, als verdacht van oplichting en ontvoering van een minderjarige te Eierop, heeft thans gezegd, dat Jan Baptist Tisch zijn ware uaarn is. Uit de ontvanger inlichtingeu van het Antwerpsch slads- bestuur is gebleken, dat er in de bevolkingsregisters dier stad werkelijk een persoon van dien naarn is ingeschreven, geboren in 1843. Deze is in 1885 naar Brugge verhuisd, heeft reeds 7 veroordeelingen wegens diefstal ondergaan en 10 jaar onder politie- toezicht gestaan. Blijkt uit een nader onderzoek, dat dit nu werkelijk de persoon is, die te Turnhout gevangen zit, dan zal hij niet worden uitgeleverd, maar in Belgie terecht moeten staan. Een ontzettend uiteiude vond Donderdag het 8jarig dochtertje van des landbouwer A. Peeters te Gemert. Het meisje was eenige dagen sukkelende en bleef alleen tehuis, voorzien van eene warme vuurstoof, terwijl hare ouders hun werk op een naburig veld verrichtten Hare kleederen vatten vuur en het ongelukkige kind liep nu in radeloozen toe stand naar haren op het veld werkenden vader. Deze trachtte de brandende kleeren van het lichaam te rukken, doch de vlammen, hierdoor aan- gewakkerd, sloegen nu om het arme kind heen. Water was niet aanwezig. Door zand werd het vuur gebluscht, doch het dochtertje was reeds zoozeer met brandwonden overdekt, dat het na een smartelijk lijden binnen enkele nren overleed. Ten aanzien van de t.ijdrekening meeut de Minister van Waterstaat, dat de bestaande toestand niet lot bezwaren van beteekenis aanleiding geeft, zoodat invoering van den Midden-Europeeschen tijd niet gerechtvaardigd valt te achten. Wederin- voering van den Amsterdamschen tijd voor de spoorwegeu is niet mogelijk, omdat het besluit vau de Duitsche spoorwegvereeniging voor ouze spoor- wegbesturen biudend is dientengevolge kan daaraan ook niet gedacht worden voor den dienst der posterijeu en telegrafie. Men meldt uit den Haag De in de laatste dagen door opening der tuimel- ramen in winkels gepleegde diefstallen, had bijzondere waakzaamheid van de uachtpolitie tengevolge, die in den afgeloopen nacht voor de recherche bekroond werd met het op heeterdaad betrappen van drie personen, die op vermelde wijze eene schoenwinkel in de Korte Houtstraat plunderden. Bij de nadering der politie vluchtte het drietal, waarvan echter 2 zich overgaven na het lossen van een revolverschot door den inspecteur. De derde is ontkomen. Tevens is, verdacht van heling der laatstelijk ontvreemde goederen, gearresteerd een logemenf houder aan het Zieken, ten wiens huize veel van het gestolene gevonden is. In het Zuiden van Frankrijk valt reeds sedert twee dagen zooveel sneeuw, dat de gemeenschap op vele wegen er door belemmerd is. Jack the Ripper schijnt het tooneel zijner euveldaden verplaatst te hebben naar Denver, in den Amerikaanschen staat Colorado. Binnen enkele dagen zijn daar drie vrouwen in haar woning ver- moord gevonden. De lijken waren op dezelfde wijze verminkt als die te Londen. De laatste moord dagteekent van 13 November en werd gepleegd op een Japansche deerne, met een in dezer dagen veel genoemden naam Kiku Oyama. Op Vrijdag den 7 December a. s. hoopt door Gods goedheid mijn geachte oud-oom WILLEH BLIEK, zijn 65aten geboortedag te herdenken. Zijne dankbare nicht, KRINA SNAP Jd. Zaamslag, 4 December 1894. Ondertrouwd ALPHONSE GUILLIET MARIA GEILLEIT. Ter Neuzen Westdorpe 3 December 1894. Voorspoedig bevallen van een meisje A. J. DE KOK-Dolk. Ter Neuzen, 3 December 1894. Op Zaterdag 8 December a. s. zal bij P. DE RIJK, aan den Baandijk te Ter Neuzen, worden v e r p i e r t een jong zeug Varken met 10 viggens, aan 12y3 cent en efen glas Bier vrij en een mooie Pijp en een schoone Portemonnaie. Liefhebbers van de Pierbolling meldt u spoedig aan. Aanvang des avonds 7 uur. MIDDELBURG. Van de 70 geexamineerdeu voor klerk bij de posterijen en telegraphic slaagde met n°. 7 J. M. van Linschoten. Met deze zijn al mijne candidaten van dit jaar geplaatst. Zij die voornemens zijn gedurende de winter te voeren, worden verzocht hunne opgave voor de benoodigde hoeveelheid ten spoedigste te doen bij Ter Neuzen. P. J. VERSLUIJS. In ieders gunst, zoowel ingezetenen als bewoners uit de omstreken van Ter Neuzen, beveelt onderge- teekende zich minzaam aan voor wat het betreft, belovende het vertrouwen hem tot heden geschonken meer en meer door het blijven leveren van solied werk te verhoogen. UwEd. Dw. Dieuaar, L. V I N K E N, Mr. Kleermaker, n/d tuin der Matador, Lange Kerkstraat, Ter Neuzen. OP Voortzetting verkoop Manufacturen ten verzoeke van den heer C. A. VAN VESSEM te Zaamslag, reeds vroeger geannonceerd op Dinsdag 18 De cember 1894, des voormiddags 10 ure, bij J. Platteeuw, in het logement het Wapen van Zeeland te Zaamslag. Notaris DREGMANS. In den loop der maand Januari aanstaande zullen worden verkocht, eene groote partij buitenge- woon zware aan de straatweg nabij Spui, Axel. Notaris DREG.HANS. TE ZAAMSLAG. De Notaris Fan der Moer, te Ter Neuzen, zal op. DINSDAG 11 DECEMBER 1894, des voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van Madame de wed. J STEVENS-THOMAES te Sas van Gent, op hare hofstede in den Groote Huissens- polder, bewoond door C. van Dixhooen Lz., in het openbaar verkoopen 87 KANADA BOOMEN van 1,25—1,60 j in 4 OLMEN u 1,25—1,50 4 ESSCHEN 1,25—1,50]koord- 1 PEREBOOM. verdeeld in koopen. Gewone voorwaarden, ook ten opzichte van onbekende personen. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2