Gememrde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 27 November 1894. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-reclitbank te Middelburg. van worpen. kort na scbijnlijk van zijn nu ook Gisteravond, ruim negen uur, ontving de Telegraaf het volgend telegram uit Batavia ,/Alle voorname hoofden, evenals de tweede vrouw van den Radja, zijn thans onderworpen. Zes honderd geweren uitgeleverd. Wij maakten een verkenningstocht naar Bertais, zonder bemoeilijkt te worden." Uit ons telegram blijkt, dat de tweede vrouw den ouden vorst zich thans ook heeft onder- Zooals men weet is de tachtigjarige Radja, het gepleegde verraad, hertrouwd, waar- niet vermoedende, dat hij zoo spoedig vrouw zou worden gescbeiden. Als zij naar Batavia word gezonden, zullen de echtelieden weldra weer vereenigd zijn en misschien een rustigen ouden dag krijgen. Na de verovering van Tjakra Negara zijn de Baliers oostwaarts het gebergte ingetrokken. Onze troepen hebben het noodig geoordeeld zich op de hoogte te stellen van hun verdere plannen en waarschijnlijk uit dien hoofde een verkenningstocht ondernomen naar Bertais. Deze dessa ligt ten oosten en niet ver van Tjakra Negara, aan den weg naar de vorstelijke verblijf- plaats Narmada. In de overwinningsberichten van verleden week Dinsdag werd gemeld, dat de Baliers te Narmada bereid zijn zich te onderwerpen. De verkenningstocht naar Bertais, waarvan thans sprake is, doet echter vermoeden, dat van die bereidwilligheid sedert niets naders is gebleken. Onder de gesneuvelden bij den aanval op Tjakra Negara, op Zondag 18 November, behoort ook een Yersekenaar, n.l. Jacobus Van Stee lz., oud 19 jaar. Hij behoorde tot de laatst aangekomen twee bataljons aanvulliugstroepen en was voor den eersten dag in het vuur. Bij de Belgische regeering moet het voornemen bestaan oin de loodsrechten voor Antwerpen belangrijk te verlagen en de ton— en havengelden af te schaffen, terwijl zij een subsidie van 30 millioen fr. zou willen toestaan voor werken aan de rivier uit te voeren. Gelijk nit acbterstaande advertentie blijkt, geeft de societeit Philantropie et Agrdment Donder- dag a. s. haar eerste soiree in dit seizoen. De societeit heeft een te goeden naam dan dat wij haar nog zouden aanbevelen. Maar wel meenen we te mogen meedeelen, dat ze nu met een Nederlandsch stuk begint, om hen te gerieven, die niet zoo gemakkelijk met het Fransch kunnen omgaan. Het Fransche stukje dat deze keer de tweede plaats inneemt, is zoo duidelijk en tegelijk zoo pakkend, dat zeker iedereen het begrijpen zal. Mogen de leden en de geintroduceerden door trouwe opkomst loonen, dat ze de groote moeite van bestuur en werkende leden waardeeren. Bij aankomst der provincial stoomboot op gisteren avond alhier, werden door de daar aan- wezige marechaussees twee schamel gekleede vreem- delingen opgemerkt, die hun verdacht voorkwamen. Een dier verdachten begaf zich dadelijk aan wal en nam zijn intrek in een daarbij gelegen estaminet, terwijl de tweede zich aan boord bleef ophouden. Een der marechaussees, die voor de estaminet had post gevat, alwaar de van boord gegane was binnengestapt, en daar binnen ging om hem te ondervragen, bevond dat de vogel gevlogen was en waarschijnlijk door een achterzijgang was ont- komen. Daarop werd de tweede aan boord geblevene aaugehouden en in bewaring genomen, die voorgaf genaamd te wezen zekeren Pieter Pardaen van St. Nicolaas en waarbij door den wachtmeester bij onderzoek werd bevondeu dat hij in het bezit was De krachten van de geschokte vrouw waren uitgeputde treurige tijding, het onverwacht weder- zien van haar echtgenoot, dit had haar nog meer aangegrepen dan het tooneel, dat voorafgegaan was. Wat is hier gebeurd, ge zijt ontsteld vroeg Henri, die nog moest raden, wat er was voorgevallen. „Spreek niet van mij zeg me wat jou overkomen is Goddank, hij heeft onwaarheid gesproken riep zij vol gelukzaligheid uit. Heeft hij je dan verhaald, wat er gebeurd is „Ik wist niet beter, of je waart gevangen in de gevangenis." ,Hoe kon hij dit weten 1" jfNeem je voor dien man in acht, Henrihij. zal ons in het verderf storten," sprak Jane met innige overtuiging; //ik heb je vroeger al voor hem gewaarschuwd 1 Maar ik brand van ver- langen hoe zijt ge het gevaar ontkomen P" Hij sloot haarsin zijn armen en voerde haar naar de sofa, die in de aangrenzende kawer stond. ffIk zal je dit in korte woorden meedeelen. Nog geen vijf minuten was ik op straat, toen een woeste beude mij tegenkwam mannen en vronwen, door den drank opgewouden, met messeu en geweren zwaaiende. Een oogeubbk was ik besluiteloos j gaarne had ik ze ontweken, maar dit kon achterdocht geven daarom besloot ik mljn weg te vervolgen. Wat ik vreesde, gebeurdemen liet mij niet on- gemoeid gaan. Ik moest den dood aan de aris- tocraten zweren nu, ik schreeuwde zoo goed mogelijk mee. Tot dusverre ging het goed. Maar op eens wat de reden van die plotselinge ver- andering was, weet ik niet eensklaps scheen de duivel in hen gevaren. ,/Een aristocraal klonk het, en dadelijk brulde de geheele bende //M eg met den ci-devant I" van een aantal gouden en zilveren voorwerpen, waaronder een dames zilveren cilinderhorloge met gouden ketting, zoo ook gouden krullen enz., van welke voorwerpen hij geene verklaring van herkomst kon geven. Aan den schipper der Nederlandsche loodssloep E. van Hoepen en de roeiers I. Kamermans, J. Jobse, P. de Jonge, H. Mommaas en I. A. Heijdens, is door den Minister van Marine, bij monde van den inspecteur over het loodswezen te Vlissingen, bijzondere tevredenheid betuigd over hun kloek- moedig gedrag bij de door hen in het werk gestelde pogingen tot redding der bemanning van de Belgische loodssloep, bij gelegenheid van het bekende onheil, door aanvaring van het stoomschip Sea Gull, op de reede van Vlissingen. Zooals men zich zal herinneren, werden die pogingen in zoover met goeden uitslag bekroond dat een der opvarenden, de rivierloods Durnon, behouden door hen aan wal gebracht werd. Hoek. De heer J. H. Costerman Boodt, arts te Goirle, heeft bedankt voor zijne behoeming tot gemeentegeneesheer alhier. Sas van Gent. De marechaussee Willeinsen, nog kort geleden van hier verplaatst naar Breda, is benoemd tot brigadier—titulair. De marechaussee Simons van de brigade alhier wordt 4 December overgeplaatst naar Hulst, terwijl de marechaussee Rottier der brigade Oostburg zich op dien datura naar Sas van Gent moet begeven. Overslag. Enkele dagen geleden werden alhier ten nadeele van de wed. Plasschaert, in de kom van het dorp 35 kippen gestolen. De dieven, ongetwijfeld overtuigd, dat genoemde weduwe een goed ras van kippen bezit, hebben haar zeker in de gelegenheid willen stellen om tegen't volgend jaar nieuwe voorraad aantekweeken, zij lieten toch een haan en een hen op't hok zitten. De dieven zijn naar ouder gewoonteop den loop. Borssele, 24 Nov. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Elle- woutsdijk en den calamiteusen polder Borssele werd heden alhier aaubesteed het uitvoeren van steen- bestortingen te Borssele. (Ramiug f 9939.) Hiervoor werd ingeschreven door de Bazalt— Maatschappij te Rotterdam, voor f 10,398 en de heeren J. de Bree Fz., voor f 9375 en P. A. van de Velde, voor f 8500, beiden te Ter Neuzen. 's Gravenliage, 27 Nov. Tweede Kamer. De heer Staalman is beeedigd en de Indische begrooting aangenomen. Door den Minister werd medegedeeld, dat de marine op 25 Augustus op Lombok niet actief optrad, daar de macht te gering was, dat de werving zeer goed gaat, dat als noodig bleek meer koffie op Java zou verkocht worden. Donderdag ziju verschillende wetten aan de orde, daarna de Staats-begrootiDg. Een bij de regeering op heden ontvangen officieel telegram uit Lombok luidt als volgt z/Een der verwauten van den Radja, bedoeld in het laatste telegram van gisteren, is aangevallen en gesneuveld. Van ons sneuvelde een en werden gewond vijf militairen beneden den rang van officier. Geheel Tjakra Negara is thans door troepen bezocht." Benoemd tot bureel ambtenaar bij den Rijks waterstaat, de heer J. Delzenne te Ter Neuzen. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Nov. de volgende vonnisseo uitgesproken P. J. V., oud 21 j., werkman te Clinge, is „Kwam de stem je niet bekend voor?'' Dit is me niet opgevallen. In een oogenblik wilde men mij te lijfer was aan geen verdediging te denken. Maar een uit den hoop riep „Burgers, wij hebben een rechtbankOok dit werd met uitbundig gejuich begroet en voort ging het. Ik wist wel, dat die rechtbank niet veel meer was, dan een uitstel van een wissen dood." Jane hield haar zacht oog op hem gevestigd zij had niet gedacht, dat zij zoo op het punt was geweest, hem te verliezen. Hij vervolgde /Ouder een luid getier voerde meu mij naar de Conciergerie. Ik dacht dat ik verloren wasmaar even snel en onverwacht volgde mijn bevrijding. Voor den ingang van die sombere gevangenis stond de eenige man, die mij kon redden het was Collot d'Herblois. Hoe woest, hoe bloeddorstig ook, hij toch weet wat dankbaarheid is. Zonder aarzelen sprak hij borg voor mijmen liet mij gaan. Nooit had ik gedacht, toen ik in st iat was, hem eens uit de verlegenheid te helpen, dat op zulk een wijze die schuld zou vereffend wordentoen zag ik met hoogmoed op hem nedernu heb ik hem het leven te danken. Men moest nooit een gelegenheid laten voorbijgaan om wel te doen, al ware het uit eigenbelang ,/In dit alles heeft Durand de hand gehad 1" zeide Jane ontroerd. »Hoe zou dat mogelijk zijn nu zou ik hem tot alles in staat rekenen, maar voordat dit hier was voorgevallen z/Ik doorzie toch alleshij wilde je redden, ten koste van Zij voleindde '•let, maar bij de herinneriug aan het voorgevallene, welden haar de trauen in de oogen op. (Wordt vervolgd.) mishandeling veroordeeld tot 45 dagen wegens gevangenisstraf. 1°. J. C. d. F., oud 13 j., leurder, 2°. E. B., oud 15 j., beiden te Ter Nenzen wonende, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. J. B., oud 26 j., schoenmaker te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. V., oud 39 j., verwer te Hulst, is wegens beleedigicg van een ambtenaar en bedreigiug misdrijf tegen het leven veroord. tot 3 raaauden gevang. Donderdagmiddag werden door de rechter van instructie voor strafzaken te Rotterdam in het huis van bewaring aldaar verschillende getuigen en verdachten gehoord, in verband met een be- langrijken diefstal met inbraak van gouden, zilveren en juweelen voorwerpen, voor eenige maanden daar ter stede gepleegd. Onder de verdachten was ook aanwezig de vermoedelijke hoofddader H. M,, een 21jarig kellner. Toen nu de instructie reeds ge- ruimen tijd aan den gang was en het de beurt van M. zou worden om in verboor te worden genomen, bemerkte men, tot niet geringe omsteltenis van bewaardors en portier, dat hij, die als een berucht inbreker gesignaleerd staat, spoorloos was verdwenen. Zoeken in het gebouw bleef zonder resultaat, terwijl ook het denkbeeld, dat hij zich over het dak in veiligheid gesteld zou hebben, geen grond vond, daar nergens sporen van braak of andere kenteekeneu waren te bespeuren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hij, brutaal als hij is, uit de wachtkamer, die op de eerste ver- dieping is gelegen, zich naar beneden heeft begeven en daarop door den portier is uitgelateu in de meening dat hij een getuige was. Natuurlijk heeft M. den portier, den schrik van alle dieven en inbrekers, in deze meening gelaten en toen de met een groote bos rammelende sleutels gewapende man achtereenvolgens de deuren voor hem ontsloot en hem de vrijheid aanbood, heeft hij, ontegenzeggelijk in zijn vuistje lachende en minzaam salueerende, met bekwameu spoed gemaakt dat hij uit de voeten kwam, geholpen door den zwaren mist, die in den avond van Donderdag boven Rotterdam hing. Ook bij de politie schijnt meu dit vermoeden te deelen daar alle sporen, booten en verschillende andere posten zijn bezet zonder dat men er tot nog toe in geslaagd is den ontvluchten inbreker en dief te pakken. Men meldt uit Amsterdam De werkstaking der bakkersgezellen eergisteren, alhier geproclameerd, heeft dit gevolgd gehad, dat gisternacht in slechts twee fabrieken en in een klein getal bakkerijen is gewerkt. In de f.ibriek van Haust en Lindeboom aan de Jan Hansenstraat werden gistermorgen de ruiten ingeworpen, waarop een charge met de sabel volgde van de politie, die ter bewaking van de fabriek was opgesteld. Hierop deinsden de werkstakers af. In verscheiden gedeelten der stad werden eergister- nacht en zoo ook nog gistermorgen de broodkarren te water gereden of geplunderd. Gistervoormiddag te tien uur b. v. maakten de stakende gezellen, die overal door de stad patrouilleerden, zich op Rapenburg meester van eene groote kar met 600 brooden van de broodfabriek Holland. De brooden werden uit de kar gehaald en onder het volk ge- worpen iets dergelijks gebeurde op de Jodenbree- straat. In laatstgenoemde straat zag men tevens de politie assisteeren bij den iugaug van een brooddepot van de fabriek Holland, een der twee fabrieken, waarin gisternacht nog werd gewerkt. Dit brooddepot werd als 't ware bestormd door de arme lieden uit de aan de Jodenbreestraat grenzende straten en stegen. Politieagenten, die in de deur hadden post gevat, reikten de met brood gevulde mandjes aan de koopers over. Zooals het hier ging, ging het ook op vele andere plaatsen. Tegen 11 uur kwamen de werkstakende gezellen in den Parkschouwburg bijeen. Uit Beilen schrijft men aan de Ass. Ct. De algemeene haat tegen de muskusfabriek van den heer J. Wagner heeft zich Donderdagavoud ten duidelijkste uitgesproken. Wat er gebeurd is laten wij voor rekening van de bedrijvers en riekt eerlijk gezegd wel wat naar de middeleeuwen, doch bij den haat tegen en den last van de pas herbouwde inrichting is het gebeurde ook zeer wel te vergoelijken. Omstreeks half zeven in den avond begon het in de richting van de fabriek rumoerig te worden. Op onderscheidene plaatsen hoorde men een boeren- horen en gezang soms zag men licht in het veld. Een en ander deed vermoeden, dat het op de fabriek los 'ging en niet lang duurde het dan ook of de houteu keet was omsiugeld door een groot aantal jonge mannen, saamgestroomd uit Ter Horst, Spier, Holte en andere plaatsen. Uit de gesprek- ken bleek maar al te duidelijk dat men met met vredelievende bedoeliug kwam. Vele waren gewa- peud met stokken en knuppels, audere voerden stroo met zich. Een onderlioud werd met den heer W. en zijn beide metgezelleu aangeknoopt, waarin hem te verstaan werd gegeven, dat hij met zijue fabriek moest heengaau of dat anders tot handtastelijkheden zou worden overgegaan. Da heer W. was daartoe niet geuegeu. Op eens knalt daarop een schot uit de menigte dat beaDtwoord werd met vier revolverschoteu van de zijde der belegerden. De menigte, wel tachtig a honderd man sterk, dringt op, bossen stroo worden in brand gestoken, met welke men het honten gebouw wilde trachten in brand te steken. De belegerden zien het gevaar van hunne positie in. Inmiddels wordt de inventaris uit het gebouwtje naar buiten gesleept, waarbij een koffer met zilvergeld neervalt en de inhoud in het zand stort. De heer W. en de zijnen capituleerden. Nu wordt overeengekomen dat het gebouw zal worden afgebroken, wat door den heer W. op de meest ondubbelzinnige wijze werd verzekerd. Aan een der aanwezigen stelde hij een som van vijf gulden ter hand als tot bezegeling van de minnelijke schikking, die getroffen was. De menigte trok daarop langzaam af. Velen echter vertrouwen de zaak niet. Mocht de heer W. echter niet opbreken, dan staan ons nog meer van deze tooneelen te wachten Een allerdroevigst en verschrikkelijk incident heeft zich Zondagavond bij den heer P. J. Treffers, kostschoolhouder te Oosterhout, voorgedaan. Een der eleves, een jongeling van omstreeks 16 jaar, heeft zich door ophangiug van het leven beroofd. Toen dit onheil door een der medeleerlingen werd opgemerkt, gaf hij nog eenige teekenen van leven, doch de inmiddels ontboden geneesheer kon bij zijne komst slechts den dood constateeren. Donderdag—avond kwam te Helinond een vermond persoon onder voorweudsel voor de kinderen van een geacht ingezetene voor St. Nicolaas te moeteu spelen in de bakkerij van de Wed. Van Nieuwstad St. Nicolaas—gebak koopen. Na de dienstbode om een boodschap te hebben gezonden, heeft de kwasi-St. Nicolaas de reeds bejaarde vrouw op bed geworpen en zich meester gemaakt van ongeveer 50,000 gulden aan effecten en andere papieren van waarde. De vermoedelijke dader A. de K., slijter te Amsterdam, vroeger gewoond hebbende en geboren te Helmond werd juist op het oogenblik dat hij in den laatsten trein naar Amsterdam wilde stappen, door de politie, die van het voorgevallene was onderncht, gevat. Behalve het gestolene werd nog op hem bevonden een valsche baard, een lang mes, touweu en een fleschje met een nog onbekende vloeistof. Zaterdagochtend omstreeks elf uur had er aan het goedereustation van de Staatsspoor te Leiden eene outploffing plaats, welke ernstige gevolgen na zich had kunnen sleepen. Eenige werklieden, bezig zijnde peteroleumvaten te lossen, lieten deze onbeheerd liggen, met het gevolg, dat een der vaten aan het rollen ging, waardaar het in aan- raking kwam met een vuurpot, waarop men teer kookte, om daarmede de vaten te merken. Door die aanraking vatte het vat vlam en sloeg met eeD geweldigen kual uiteen. De vlammende olie deelde zich spoedig aan een 20-tal andere vaten mede, welke eveneeus uit elkander spatten eeu zelf zoodanig, dat het een eiud de lucht werd ingeslingerd. Daar men dezen brand toch niet kon meester worden, rolde men, om verdere schade te voorkomen de brandende vaten te water, waar- door dan ook de brand werd gebluscht Gelukkig kwamen bij dit ougeval geen persoonlijke ougelukken voor. Ongeveer 20 vaten zijn verbrand. Voorheen per zeilvaart langs de Kaap de Goede Hoop had men minstens 6 it 7 maanden noodig om op een schrijven naar Batavia antwoord te ontvangen. Later bij de daarstelling van het Kanaal van Suez, door Egypte, werd het per stoom- vaart gebracht op ongeveer 3 maanden en nu leest men, dat nog geen 12 uur na het afzenden van het gelukwensch-telegram van de Koniuklijke militaire academie te Breda aan den legercomman- dant te Batavia, de gouverneur dier academie reeds van den commandant den hartelijkeu dank naineus het Indische leger ontving. Donderdag verscheen, volgens een bericht uit Rome, een rooversbeude, sterk vijftien man, gewapend met geweren, revolvers, dolken, enz. bij den rijken tabakshandelaar Poggi, te Gaibanella, bij Ferrara. Poggi en eenigen zijner vriendeu verdedigden zich eveuwel krachtig, waarbij een der overvallenen, een der roovers en een burger werden gedood. Het vuurgevecht duurde een half uur. Een ontzettend drama heeft te Faience, nabij Bordeaux, plaats gehad. Een 15jarige timmermansjongen, Maurice Legendre geheeten, heeft eene weduwe met een hamer den schedel verbrijzeld en haar daarna voor fr. 1200 bestolen. Toen de vader, de moeder en de zuster van den misdadiger het gruwelfeit vernamen, hebben zij uit wan hoop getracht zich door middel van kolen- damp het leven te benemen. Na verscheidene uren bewusteloos te zijn geweest, kwamen echter alien weer bij. Eene buurvrouw, die het gebeurde vernam, heeft de politie er van in kennis gesteld. De knaap is verdwenenmen vermoedt, dat hij naar Parijs is gevlucht. Een spekslager te Schaerbeek bij Brussel had zijn vrouw en kinderdn plotseling verlater, en was naar Chicago vertrokken. Langen tijd hoorde men niets meer van hem, tot men op zekeren dag tijding ontving van ziju dood, welk bericht door het consulaat te Chicago werd bevestigd. De weduwe hertrouwde en haar vroegere echt- geuooot was weldra vergeten. Dezer dagen is echter de man na een vijf-en- twintigjarige afwezigheid teruggekomeu, in het bezit van een aardig vermogeu. Hij zou weder o d B_ 23 24 26 24 25 26 23 24 25 26 23 24 25 26

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2