een perceel WEIGROND, HOUTWAREN, „Eben Habzer." VeraiM Joalmtip SwwertiM", Philanthropie Agroment. Eene pote partij Eiken, Greenen en Dennen Bouwland er. Sparrenbsselt. Gemengde berichten. TiTf D A D iFh E ID. Advertentien. Openbare Verkooping Soiree d'hiver, Openbare Verkooping. Openbare Verkooping Openbare Verkooping. 0 Na de verguizing, waaraan hij heeft blootgestaan onder den eersten indruk van het geleden echec, heeft generaal Vetter nu waarlijk het vooruitzicht, dat zijn naam, als winner van den schat van Lombok, zal worden geprezen als in de zeventiende eeuw die van Piet Hein, den overwinnaar van de Zilvervloot Bij Kon. besluit is aan den heer A. van Hooff, hoofd-ingenieur van 's Rijks waterstaat in het 10e district, eervol ontslag verleend als lid der internationale commissie tot voofbereiding eener herziening der overeenkomst met Belgie van 20 Mei 1843 (Stbl. n° 11 van 1844), betreffende de afwatering vau Vlaanderen en eener regeling van het beheer der zoogenaamde gemengde polders en is als zoodannig in zijne plaats benoemd de heer A. A. Bekaar, hoofd-ingenieur van den waterstaat in het lle district. Volgens de Cote Libre hebben verschillende groote Parijsche instellingen ons gouvernement voorstellen gedaan betreffende de conversie van de 81/, pet. Nederlanders. Op 1 Jan 1896 erlangt, gelijk bekend is, de staat de bevoegdheid tot deze conversie. Er schijnt zelfs een strooming te bestaan om de conversie te doen plaats vinden in 21/,, pet. fondsen. Het gouvernement en de vertegenwoor- digers des volks mogen wel bedenken, dat de snelle renteverminderingen, waarop tal van menschen zijn aangewezen, bij de overigens in den landbouw en in den handel reeds heerschende malaise, de nooden der natie nog belangrijk zullen vergrooten. Het is voorzeker niet alles winst, wat men, met behulp der op ffzaken" tukke haute banque, den schuldbriefhouders aan rente ontwringt. TER NEUZEN, 23 November 1894. Be Minister van oorlog heeft, met ingang van 6 December a. s., het onderscheidingsteeken van XY jaren Nederlandschen dienst als officier toegekend, bij het wapen der artillerie, stafaan den l8 luit. magazijnmeester F. Hotz te Ter Neuzen. Tot predikant bij de Protestantsche gemeenten in Nederlandsch Indie is beroepen de heer Fregeres, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Groede. Tot onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam is benoemd de heer G. van der Veen te Graauw. Het door de gemeenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie voor 1895, is voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, bepaald als volgt Aardenburg 5, Axel 9, Biervliet 7, Boschkapelle 4, Breskens 4, Cadzand 3, Clinge 5, Eede 3, Graauw 5, Groede 8, Hoek 6, Hontenisse 11, Hoofdplaat 4, Hulst 7, Koewacht 6, Nieuwvliet 3, Oostburg 5, Ossenisse en Hengstdijk 3, Over- slag 1, Philippine 2, Retranchement 2, Sas van Gent 3, Schoondijke 6, St. Jansteen 3, St. Kruis 1, Sluis 6, Stoppeldijk 4, Ter Neuzen 18, Water- landkerkje 3, Westdorpe 6, IJzendijke 10, Zaam- slag 9, Zuiddorpe 2 en Zuidzande 2. Aan een Belgisch blad ontleenen wij het volgende Autwerpen. Re vrijheid tier Schelde. Toekomende jaar, in 1895, gaan het stadsbestuur en de Antwerpsche koophandel het honderdjarig jubileum vieren vau de vrijheid der Schelde. Wij denken het nutttg voor onze lezers daarover eenige beknopte bijzonderheden mede te deelen 1648. Door het vredestractaat van Munster, dat een einde stelde aan den tachtigjarigen oorlog tusschen Spanje en Holland, werd de Schelde gesloten voor de Belgen. De Hollanders bleven heer en meester van dezen schoonen stroom en dus ook van den handel der koloniale waren. 1792. De Fransche generaal Dumoriez was in ons land gevallen en versloeg te Jemappes den Oostenrijkschen generaal Clerfayt. Belgie werd bij Frankrijk ingelijfd. Op 25 November werd door generaal Labour- donnaye het besluit der Nationale Conventie van Parijs afgekondigd, welk het groote princiep van de vrijheid der Schelde uitriep. De beweegredenen van dit besluit zijn merk- waardig. #Overwegende dat de stroomen de eigendom zijn van alle landen die er door bespoeld worden dat eene natie, zonder onrecht, niet kan beweren voor haar alleen de scheepvaart van eenen stroom te behouden, noch de volken, die in het binnenland wonen, beletten dezelfde voordeelen te genieten Weder zag zij met beklemdheid naar de deur elk oogenblik hoopte zij die te zien openen, want de woorden van Durand hadden haar volstrekt niet gerust gesteld. »Nog eens, Jane, waartoe die verwijdering tusschen ons. Waarom mijgegriefd? Geloof me, het is beter goed met mij te zijn dat hebt ge nooit willen inzien. Niet genoeg, dat gij mijn grootste hoop vernietigd hebt, wantik beminde u „Wij zouden immers die snaar niet meer aan- roereD, na al wat er vroeger gebeurd is." »Heb ik die belofte dan gebroken heb ik u ooit weer van mijn liefiie gesproken ffDat zou ook niet verstandig zijn geweest." „En wat zoudt ge gedaan hebben, wauneer ik eens onverstandig had willen zijn Zij verwaardigde deze vraag met geen autwoord de tergende wijze, waarop haar die woorden werden toegevoegd, benam haar alien lust daartoe. (Wordt vervolgd.) dat zulk recht een overblijfsel is van het leen- stelsel of ten minste eene hatelijke alleenheerschappij, die enkel het geweld heeft kunnen vestigen, en die zwakheid en onmacht alleen hebben kunnen be- krachtigen dat bijgevolg dit recht alle oogenblikken kan verworpen worden, ondanks al de bestaande over- eenkomsten, omdat de natuur niet meer bevoorrechte volken als bevoorrechte personen erkent, en dat de rechten van den mensch onvervreemdbaar zijn." Nauwelijks was dit manifest bekend gemaakt of eene vloot, die van Duinkerke vertrokken was, vaarde de Schelde op en kwam tot voor Antwerpen. Het lot der wapens bleef de Franschen niet gunstig. De Oostenrijkers kwamen in 1793 weder in Belgie, en de Schelde werd weder gesloten ten bate der Hollanders. 1795. In dit jaar werd Holland zelf door de Franschen, met generaal Pichegru aan het hoofd, veroverd, en op 10 Augustus werd hier te Ant werpen de vrije scheepvaart op de Schelde plechtig afgekondigd en bepaald bevestigd. Het is deze gebeurtenis, waarvan toekomende jaar de honderdste verjaring zal gevierd worden. 1863. Zoo als men weet werd, ten gevolge onzer afscheuring van Holland, een Scheldetol ingesteld ten voordeele van onze Noorderburen. Deze tol werd in 1863, door de bemoeiing van Charles Rogier, afgekocht. AaDgaande de ramp op de reede te Vlissingen met de Belgische loodssloep zijn verschillende verhalen in omloop, betreffende het al of niet schuldig zijn van den gezagvoerder van het stoom- schip Sea Gull. Volgens het eene verhaal zou door dien kapitein niets en volgens een andere lezing alles in het werk gesteld zijn, om de schip- breukelingen te redden. Zooals men weet is het beslag op het stoomschip opgeheven. Wij laten hier volgen wat #Het Laatste Nieuws", te Brussel verschijnende, dienaangaande uit Gent verneemt De stoomboot Sea Gull had door het slechte weder geen zeeloods kunnen verkrijgeu, en de kapitein dacht ook niet, toen hij voor Vlissingen kwam, dat een rivierloods hem zou worden toege voegd. Toen hij echter de loodsboot zag komen aanzeilen, stopte hij dadelijk zijne machien en wachtte op de boot. Het schip had hoegenaamd geen gang meer en dreef enkel met den stroom, toen de loodsboot op het schip liep, lek kreeg en zonk. Het ongeval heeft niets met den kapitein of het scheepsvolk der Sea Gull te maken, en in plaats van deze lieden aan te vallen, zou men ze moeten prijzen voor den spoed, dien zij hebben bijgezet, om de ongelukkige drenkelingen te redden en le verzorgen. De geredden hebben dan ook in warme bewoor- dingen den kapitein en scheepsvolk der Sea Gull hartelijk bedankt, luidop verklarende, dat er hoe genaamd geen de minste fout of schuld aan de Sea Gull te wijten was, maar door huu toedoen toch vier menschenlevens werden bewaard. Die verklaring, gansch ter eere van de beman- ning der Sea Gull, werd door die ongelukkigen verscheidene malen en aan verscheidene personen vernieuwd. Dit zal wel een onderzoek bewijzen. Wij voegen er bij, dat het ook niet de schuld geweest is der Sea Gull, indien niet alien werden gered. Middelburg, 22 Nov. Heden werd van de werf „De Volharding" te water gelaten een ijzeren paviljoenschip voor M. Leunis, beurtman van Middel- burg op Ter Neuzen. In het stadje Daly nabij Fiume zijn niet minder dan 26 jonge meisjes te gelijk ontvoerd door huune #Klorissen" die van de ouders geen toestem- ming konden krijgen tot het huwelijk. De meisjes waren natuurlijk in het complot en de ouders zullen nu wel de verstandigste partij kiezen en amen zeggen. Dit middel om ouders of voogden tot toestemming te dwingen, wordt in Croatie niet zelden toegepast, maar op zoo grooter schaal al thans, is het zeker nooit voorgekomen. 't Klinkt haast ongelooflijk wat Figaro schrijft, maar hij zegt het uit //volkomen vertrouwbare" bron te putten. Men zou nl. bij het Fransche gouvernement zijn te weten gekomen, dat zich dezer dagen een ge- zelschap Engelsche jagers naar Madagascar heeft begeven met het doel om, ter gelegenheid der expeditie tegen de Hova'e, een onderlingen wedstrijd aan te gaan in het schieten op.... Franschen. Deze zonen van Nimrod behooren naar verder verluidt tot een club van gentlemen, voor wie de gewone genoegens der jacht haar prikkelbaarheid hebben verloren en die daarom op het meer dan fin-de-siecle-denkbeeld zijn gekomen om de jacht op de dieren te vervangen door de jacht op menschen, bij voorkeur Franschen Bij het lezen van dergelijke berichten heeft men moeite zijn oogen te gelooven. En toch de vol komen vertrouwbare" bron aan Figaro blijft voor de waarheid daarvan borg. Het blad trekt uit deze ongehoorde liefhebberij de conclusie, dat het troepje Engelsche ,/wilden" den Franschman schijnt te beschouwen als het type der meest geweldige kracht, en voegt er nijdig bij dat de „beminnelijke overzeesche buren" hun bar- baarsche liefhebberij reeds hebben botgevierd op de Fransche soldaten in Tonkin en Dahomey. Het eindigt met den wensch dat de militaire overheid te Madagascar de soldaten in de gelegenheid zal stellen, deze „razende gekken" wederzijds als wild gedierte te behandelen en zich op lieu te oefenen in het mikken. Vriendschappelijker verhoudiugis al niet denkbaar Aan het Bureau der Ter Neuzensche courant zijn voor schipper J. F. van Hurck te Philippine de volgende giften ontvangen J. d. S. 2,— J. T. 2,50 N.N. 2,— L. T. 1,— Meerdere giften zullen in dank worden aan- van slechts Heden overfeed na eene ongesteldheid enkele dagen, in den ouderdom van 39 jaren, onze geliefde zuster en behuwdzuster LEINTJE WILLEMSEN, echtgenoote van den heer P. Versluijs. M. SCHEELE-Willemsen. R. SCHEELE. H. WILLEMSEN. M. E. WILLEMSEN-Van de Velde. Ter Neuzen, 20 November 1894. De ondergeteekende betuigt haren liartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming gedurende de ziekte en bij het smartelijk verlies van haren geliefden echtgenoot. WTed. M. KOOPMAN. Ter Neuzen, 23 Nov. 1894. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onze geachten vader-, behuwd- en grootvader, betuigen wij onzen welgeuieenden dank. Namens alien. H. J. AARNOUTSE. Ter Neuzen, 23 Nov. 1894. Daar het onmogelijk is bij ons vertrek naar Biervliet persoonlijk van alien afscheid te nemen, wenschen wij door deze aan alien een hartelijk vaarwel toe. Tevens brengen wij aan alle vrienden en bekenden dank toe voor de ondervonden vriendschap. Ter Neuzen, 23 Nov. 1894. L. HEULE en Echtgenoote. Bij de heden plaats gehad hebbende verloting van schoenwerk zijn de prijzen gevallen op de navolgende nummers, res. als le 2e prijs enz. N° 402, 219, 244, 414, 193, 385, 342, 135, 201, 67, 490, 239, 25, 272, 39. Ter Neuzen, 22 Nov. 1894. J. F. DE COOKER-HEIJENS. Chr. Jongedochtersvereeniging De goederen, aangekocht en vervaardigd door bovengenoemde vereeniging ten behoeve der armen, weduwen en weezen van de Herv. gemeente te Ter Neuzen, zullen voor belangstellenden ter be- zichtiging leggen in de Consistorie der Ned. Herv. kerk, op AVoensdag 28 November a. s., 's nam. van 24 uur. HET BESTUUR. te HOE K. Alle leden worden opgeroepen tot een buiten- gewone vergadering, welke zal gehouden worden op Donderdag 29 November a. s., des namiddags 1 uur, ten huize van Jac. Drabbe, te Hoek. Onderwerp: Bedanken van Bestuursleden. L. KIEL, Seer. TE AXEL. De Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Zaterdag 15 December 1894, des namiddags te 2 uur, in de herberg van Pieter Koole, te Axel, ten verzoeke van den heer C. C. J. HIEBENDAAL, ,te Elden, in het openbaar verkoopen (deel van den Vaartdijk), aan den provincialen weg, bij de oude meestoof, gemeente Axel, kadastraal bekend in sectie B nummer 215, groot 40 aren 23 centiaren (oostelijk van den weg) en nummer 215d, groot 7 aren 20 centiaren (westelijk van den weg). Geschikt voor BOUWGROND. De boomen zijn verkoclit en worden voor 1 Februari geroeid. Het nommer 215 te veilen in perceelen en in massa. Aanvaardiug 1 Maart 1895. Retuling van den koopprijs voor of op 15 Februari 1895. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. SOCISH Nous avons l'honneur d' informer M. M. les membres de la societe que la premier aura lieu le 29 Nov. prochain, h heures, du soir dans les salons de P Hotel des Pays-Bas. Les programmes ddtailles suivront. Terneuzen. LE COMITti. Deurwaarder Iluineman, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van zijn principaal, op Woensdag den 28 November 1894, des namiddags te 1 ure, te Ter Neuzen, op het terrein nabij de nieuwe rolbrug, Westkolkstraat, in het openbaar verkoopen bestaande in: PLANKEN, BALKEN, STIJLEN, alles van verschillende lengte, dikte en breedte. Voorts een zeer solide RIRECTIEKEET, eenige stukken 1IARDSTEEN en wat meer zal worden geveild. Koopen tot en met f 3,kontant. wegens Boedelscheiding Mr. J. G. van Deinse, Advocaat en Notaris te Ilulst, zal met tusschenkomst van den heer P. L. Hamendt, Notaris te Sint Nicolaas, ten verzoeke van de Gebroeders en Zusters MISSEGHERS te Lokeren, op Zaterdag den 15 December 1894, des voormiddags om 10 uur precies, op het dorp Koewacht, ten herberge bewoond door Mejuffrouw de Wed. Misseghers, in het openbaar presenteeren te verkoopen Eerste Koop. 93 aren BOUWLAND en DREEF als WEI- LAND, gelegen in de gemeente Koewacht, in den Riedenpolder, kadastraal bekend sectie C noa 200 en 201. Aanpalende eigenarenten oosten de heer H. D. IJsebaert te Koewacht, ten noorden en westen Madame A. Meeus Pussemier te Antwerpen en ten zuiden Madame J. D. F. Jooris-Eggermoot te Gent. In mondelinge pacht bij Florentines Daalman te Koewacht, ten prijze van frs. 60,'sjaars. Boompriis 5,Grondlasteu f 2,24. Polder- lasten 1,40. Tweede Koop. 3 H. 44 A. 60 c. BOUWLAND, WEIL AND, DREEF en SPARRENBOSCH, gelegen in de gemeente Koewacht, Riedenpolder, kadastraal bekend sectie C n08 113bis, 114, 115, 116, 117, 118 en 119. Aanpalende eigenaren ten oosten de Kreek, ten noorden de heer F. Pussemier te Ixelles, ten zuiden Madame J. D. F. Jooris-Eggerraont voor- noemd en ten westen de Tragel. In mondelinge pacht bij de navolgende personen Francies Baert, ten prijze van frs. 70,66, Desire Martens, ten prijze van frs. 22,Francies Breijaert, ten prijze van frs. 17,en Johannes Martens, ten prijze van frs. 74,25. Boomprijs 418,Grondlasten f 8,50. Polder- lasten f 5,17. Derde Koop. 1 H. 32 A. 90 c. 9jarig SPARRENBOSCH, gelegen in de gemeente Koewacht, in den Oud beoostenblijpolder,kadastraal bekend onder sectie D n° 573. Aanpalende eigenarenten oosten Mejnffouw N. de Schepper te Stekene, ten noorden Madame E. de Geest-Thuysbaert te Stekene, ten westen de Heer D. Bouwens en consorten te Wijnckel en ten zuiden Mr. J. G. van Deinse te Hulst. Grondlasten f 1,70. Gewone en buitengewone kosten 10 pet. De Notaris 4. M. van Rijsoort van Meurs, te Ilulst, zal op MAANDAG 26 NOVEMBER 1894, 's nam. 2 uur precies, ten verzoeke van den heer J. I1EIJLEN, koopman te Bouchout bij Antwerpen, voor de herberg van de wed. P. A. Boel, buiten de Gentsche poort te Hulst, in het openbaar ver koopen en JO vu iium fU'iu uuiij Duitsch-Hannoversch ras, van 20 tot 30 maanden oud, gewaarborgd tegen alle wettelijke gebreken, zeer geschikt voor landbouw rijtuigpaarden. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2