im correspondentie! Landbouw on Vsetsslt BE RIGHT: Gemengde berichten. Handelsberichten. Advertentien. niatten van Stoelen met gaatjes. MAATSCHAPPIJ Openbare Verkooping. ONGEVEER 500 Pemenang is door de Bali in brand geschoten de bevolking is naar bet binuenland gevlucht. Vier groote padieschuren bij Pemenang zijn verbraud. In de Sasaksche kampong Sinajoeng (ten westen van Matarain) meldden zich 80 Baliers waar- onder vrouwen en kinderen aan om lijfsbeboud te vragen. Met huune hoofden, 2 goesti's van van weinig beteekenis, zijn zij na afgifte van wapenen in krijgsgevangenschap gezonden naar Leinbar, ann de baai van Laboean Tring, waar zij onder toezicht werden gesteld van een vertrouwd Sasaksch hoofd. Naar de Java-Bode berieht keeft Ida Bagoes Rai van Tjamara (Mataram) zick den 104en Oct. met 200 volgelingen, manneu, vrouwen en kinderen, onderworpen en bevindt zich tbans te Ampenan. Daar de witte vlag te laat werd getoond, werd op hen geschoten, ten gevolge waarvan eene vrouw en twee kindersu werden gewond, die hierop met de Argus naar Boeleleng ziju overgevoerd. Het volk van Topati (Tjakra Negara) deed teveus stappen tot onderwerping. Volgens het Bat. Hbld. heeft de Gouv.-Gen. aan generaal Vetter zijn tevredenheid betuigd over de wijze, waarop hij tot dusver het militair beleid op Lombok heeft gevoerd. De Engelschman, of de Europeaan in een soort van Engelsch uniform, die aan de zijde van den Lombokschen radja strijdt, schijnt een Rus te zijn, hier in Oost-Java, en ook op sommige onzer buiten- bezittingen zooals Borneo's Z. O. afdeeling, welbekend. Men beweert dat het zekere Malengin is, die daar allerlei bij de hand heeft gehad, na reeds in de Settlements onzer naburen een groote rol te hebben gespeeld. In de Noordelijker deelen dezer nederzettingen en Azie werd hij voor een Russisch spion ge- houden en zoo moest hij toen maar naar Singapore zijn afgezakt. Hij zou fortuin gehad hebben, althans dit beweert men en eveneens zou hij altijd volgens die alweters, ook voorgeveu Russisch zee—officier geweest te zijn. Wat hiervan aan is, niemand die het zeggen kan. Wei, dat als die mijnheer de bedoelde per- soon is, hij vgoed bij" moet wezen, met name in chemie en ook wel in werktuigkuude, en dat hij niet van water houdt, althans om zich te wasschen, en evenmin van kleeren verwisselt, daar zijn garde- robe bijna immer uitsluitend bestond uit wat hij aan het lijf draagt. Deze liefhebber staat reeds sedert een paar jaar, naar het schijnt, in zeer nauwe relatie tot de heeren van Selaparang, en hij moet het ook zijn geweest die de permanente opdracht had en er de dollars voor kreeg om de Baliers op Lombok, door middel van zijne vrienden de kapiteius derChineescke bootjes van repeteergeweren te voorzien. Een opdracht van welke hij zich steeds //gewis- senhalt" gekweten moet hebben. Gistermorgen 10 uur ontving de Telegraaf het volgende telegram uit Batavia Het vijfde en elfde bataljon gaan naar Lombok. De aanval op Tjakra Negara wordt deze week verwacht. Goesti Djilantik dreigt met volgelingen naar Lombok terug te keeren. Te Malang worden troepen mobiel gemaakt tegen Bali. De leverancier van levensmiddelen op Lombok heeft zich biunen het versterkte Ampenan terugge- trokken naar aanleiding van het gerucht, dat de Baliers eene verrassing beraamd hebben. In het verslag over 's lands plantentuin te Buitenzorg deelt de directeur, de heer Treub, mede dat alle pogitigen, door hem in het werk gesteld, om een.Nederlandsch scheikundige aan die instelling te verbinden, vruchteloos bleven. Aan bedoelde betrekking is een jaarlijksch inkomen van zes duizend gulden verbouden met eene jaarlijksche verhooging van zeshonderd gulden en vrije reis en uitrusting TER NEUZEN, 13 November 1894. Bij de gisteren gehouden verkiezing, wegens periodieke aftreding, van 4 leden voor de Karner van Koophandel en Fabrieken alhier, brachten 52 van de 193 kiezers hunne stem uit. Herkozen werden de heeren H. C. E. van IJsselsteijo met 36, L. Schalk met 36 en P. A. van de Velde met 31 stemmen. Gekozen werd de heer J. C. J. Kolijn met 28 stemmen. Verder verkregen de voudige sierlijkheid op, die voor de vrouw des huizes getuigde. Doch het wordt tijd, de kamer binnen te treden, waar Jane d'Alincourt zich bevond. Zoo ver mo- gelijk van het straatgewoel verwijderd, had zij een plaatsje voor het geopend venster ingenomen j dit zag in den tuin uit. De maand October was aangebroken de zon scheen vroolijk op het stukje grond, waarop haar blik gevestigd waseen ver- kwikkende koelte kwam het geopende venster binnen. De boomen stonden nog in bladalles was zoo frisch De gruwelen, die de laatste maan- den waren bedreven, drongen niet tot hier door Jane was de straten van Parijs ontweud, want dit plekje gaf haar de noodige lucht en gelegenheid, om eenige beweging te nernen, en ook haar man verscheeu zoo weinig mogelijk in het publiek. Te midden van die aauhoudende woelingen leefden zij voor elkanderniemand legden zij iets in den weg, niemand zou ook hen slecht bejegeuen kinderlijke logics. (Wordt vervolgd.) heeren J. A. de Jonge (aftr. lid) 25, R. Platteeuw 15, M. van den Hoek 11, en S. van der Hooft 10 stemmen, terwijl op verschillende personen 1 stem was uitgebracht. Gisteren avond en opvolgenden nacht was het ook alhier en de orastreken noodweer, dat des middernachts tot hevigen storm zich verheffende, alom velen met bezorgdheid voor onheilen zich vervulden. Voor zooverre ons tot heden bekend is, zijn geen particuliere ongevallen voorgekomen, dan alleenig hier en daar van de daketi pannen afgewaaid, heiningen omvergerukt, straatlantaarns verbrijzeld, ruiten ingeslagen enz. Van scheepsrampen of schade aan de zeeweringen is er vooralsnog niets bekend de wind was dezerzijds daarvoor nog al gunstig en aflandig en de oevers daardoor nog al beveiligd. Wegens grondverschuiving in het boven- kanaal, bij Gent, zooals ons wordt medegedeeld, zijn de aftappingen vooreerst tot nader order gestaakt. Niettemin is den waterstand in Oost—Vlaanderen, voornamelijk boven Gent, tot eene ontzettende hoogte gerezen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn voor de eerste zitting van den militieraad, te Oostburg te houden, aangewezeu de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retran- chement, Schoondijke, St. Kruis, Sluis, Waterlandj kerkje, IJzendijke en Zuidzande voor die te Hulst de gemeenten Axel, Boscb- kapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hon- tenisse, Hulst, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Verder is bepaald dat die zitting zal worden geopend: te Oostburg op 15 December a. s. en te Hulst, op 17 December a. s. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari. 35 17 s., 6 m., 31., 2 k., 2 ij., 2 pp., 1 h., 1 p., 1 g. 86771 Februari. 30 20 s., 3 1., 2 m., 2 ij., 1 k., 1 pp., 1 p. 66844 Maart. 31 25 s., 2 h., 1 m., 11., 1 k., 1 pp. 64149 April. 38 20 s., 8 h., 3 1., 2 ij., 2 pp., 1 m., 1 k., 1 r.ij. 76748 Mei. 38- 23 s., 8 h., 4 ij., 2 m., 1 1. 85799 Juni. 42 19 s., 10 h., 5 m., 3 ij., 31., 2 pp. 96064 Juli. 63 25 s., 21 h., 7 m., 5 ij., 3 1., 2 pp. 151203 Augustus. 50 22 s., 16 h., 7 m., 2 pp., 2 1., 1 ij. 131327 September 89 19 s., 15 h., 4 m., 1 pp. 94848 October. 41 23 s., 6 m., 5 h., 3 ij., 2 k., 2 pp. 94689 407 948442 Uitgevaren zijn: in Januari 29, in Februari 19, in Maart 26, in April 24, in Mei 26, inJuni37, in Juli 42, in Augustus 44, in September 25 en in October 30 zeeschepen. Donderdag a. s. hoopt de heer J. Teygeler, hoofd der Chr. school te Zuidvliet Maassluis, den dag te herdenken, waarop hij v<5or 25 jaar als hoofd der Chr. school te Axel werd geiustalleerd. Achtereenvolgens was hij te Axel, Numansdorp, Oldebroek en gedurende de beide laatste jaren te Maassluis als hoofdonderwijzer werkzaam. Hoek, 13 Nov. Tot hoofd der o. 1. school te Ellewoutsdijk werd gisteren benoemd de heer J. Risseeuw, onderwijzer alhier. Axel, 12 Nov. De WelEerw. heer F. W. J. Wolf, predikant bij de Gereformeerde kerk B alhier, heeft het beroep naar Lopik (bij Ameide) aangenomen. Koevvaeht. Verleden Zondag gaf de alhier gevestigde rederijkerskamer /Tot Nut en Genoegen" haar eerste winterconcert. Ondanks het zeer ongunstige weder was het aantal bezoekers zeer groot, zoodat het ruime schoollokaal geheel gevuld was. Het groote drama in vier bedrijven „Onschuld zegepraalt" had veel bijval, menige bezoeker had de tranen in de oogen en ieder prees om het zeerst het spel der drie hoofdpersonen. Ook de twee blijspelen „Dieven in huis" en „Mislnkte waarzeggerij" liepeu goed van stapel. Graauw. Men zal zich herinneren, dat indertijd tot hoofd der open bare school benoemd werd de heer J. J. Wiegman, en dat deze benoeming ongeldig werd verklaard, wijl daarbij een onregel- matigheid moest gepleegd zijn, bestaande in het verkeerd lezeu van een der ten raadszitting inge- leverde stembriefjes van een der raadsleden en wel volgens voor de rechtbank te Middelburg afgelegde verklaringen van vier leden van den gemeenteraad. Tot hoofd der school is thans van dezelfde voordracht definitief benoemd de heer G. Koizer, hoofd der school te Lira men, op wien vroeger volgens bovengeuoemde verklaringen vier van de zeven stemmen waren uitgebracht. Bij de Amsterdamsche commissie voor het nationaal Lombokfonds is tot Vrijdag 9 November ontvangen een totaal bedrag van f 120,954,43. Te Lierop N.-B. is de 18jarige dochter van den herbergier Giebels onder de volgende omstandig- heden ontvoerd Eenige dagen geleden bleef daar een persoon, die voorgaf Jaussen te heeten, een nacnt doorbrengen. Giebels heeft een zoon, die aan een huidziekte, lijdende is, en de log5 die zeide zelf broeder in een klooster te ziju geweest, wist een klooster waar dergelijke lijders, na slechts eenige dagen onder behandeling te zijn geweest geheel genezen worden. Hij ging toevallig toch dien kaut uit en wilde den jongen gaarne mede- nernen, iudien de ouders hem dien toevertrouwden, Deze lieten zich overreden en gaven hun zoon mede, Janssen en de jonge Giebels togen den volgenden dag op reis en kwamen 's avonds te Weert aan. Hier bleven zij overnachten. Den volgenden morgen, toen Giebels wakker werd, ce- merkte hij dat zijn metgezel reeds weg was, waar- heen wist men niet te zeggen. Janssen was intusschen teruggekeerd en kwam na korten tijd weer bij de ouders te Lierop. Hij had hun zoon aan het klooster afgeleverd, zoo zeide hij, doch er was geld noodig om de ver- plegingskosten te betalen hij wilde dat geld echter zoo niet medeuemen, hunne dochter zou voor de controle medegaan. Zao gezegd, zoo gedaan. De ouders stelden hunne dochter ongeveer f 20 ter hand en beiden begaven zich op weg. De zoon, die bijna den geheelen dag op zijn geleider gewachc had, keerde het wachten moede, naar huis terug. Bij zijn thuiskomst ontdekten de ouders natuurlijk, dat zij bedrogen waren, en ongerust over het lot hunner dochter, werd dadelijk de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Uit het ijverig onderzoek der politie bleek, dat een persoon met een meisje overeenkomende met het opgegeven signalement te Eindhoven een koffie- huis hadden bezocht en zich van daar naar Turnhout hebben begeven, van waar zij des Zaterdags ver- trokken zijn. Men vermoedt dat zij naar Antwerpen zijn gegaan. In de Kerk. Ct. deelt iemand mede, dat vele kerkarchieven in treurigen toestand verkeeren. Doch het ergste maakte het een predikantsvrouw die de kast te goed had gevonden voor dien flOudeu rommel" en ze tot bergplaats harer japonnen had ingericht. De archieven waren eenvoudig ten vure gedoemd Wegens de overstrooming der Schelde bij Gent is de dieust op de spoorweglijn GentZele Hamme, tusschen Oestelbergen-station en Heu- schenKlaverken, gestaakt. I N G E Z O 1) E N 8 T IJ K k E .V Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande regelen in uw eerstvolgend numrner op te nemen. Gisteren was het stemmen voor vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen en men kan weer goed zien hoe het grootste gedeelte der kiezers (sic) van hun recht gebruik hebben gemaakt. Ik wil volslrekt de bekwaamheid van den heer Kolijn niet betwisten, doch geef hem in overweging, zich niet als speelbal te laten gebruiken en een voudig zich terug te trekken en zijne z. g. vrienden te bedanken voor de eer hem dezer dagen bewezen. U dankzeggende voor de plaatsirig, verblijf ik, Een ernstig Kiezer voor de K. v. K. Ter Neuzen, 13 Nov. 1894. Mijnheer de Redacteur 't Is mijn doel niet, om te wijzen op de mindere edele praktijk, die in dagen van verkiezing hier ter stede te aanschouwen valt. Ik ken die en doorzie ook thans zeer goed waar de schoen wringt. Maar dit wilde ik aan 't publiek mededeelen de verkiezing van J. C. J- Kolijn tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken is onwettig. Van de voorgelezen briefjes bevatten minstens twee den naam Joris Kolijn" (zonder nadere aanduiding). Nu zijn in Ter Neuzen 3 personen, die op den naam Joris Kolijn antwoord geven en toch wees het stembureau die stemmen toe aan J. C. J. Kolijn, voorgeveude dat de 2 andere personen niet verkiesbaar waren als lid der Kamer. Deze beslissing is m. i. onwettig. Het stem- bureau heeft in deze verkiezing over het al of niet verkiesbaar—zijn van een candidaat niets te zeggen. Bovendien zijn die 2 andere Kolijn's niet ver kiesbaar waarom dan zooveel andere personen, op wie gestemd was, niet voor o?iverkiesbahr ver klaard 1 En dit geschiedde niet. De bedoelde briefjes duidden niet aan, dat de kiezer bedoelde Joris Kolijn, de sloeproeier, Joris Kolijn, de metselaar of wel Joris Kolijn, de herbergier. En toch werden die 2 stemmen aan den laatsten gegeven. Volgens mij onwettig en is alzoo zijne verkiezing onwettig en wel door dit feit, dat hij volgens recht slechts 26 stemmen verkreeg en er alzoo eene herstemming moet plaats hebben tusschen het aftredend lid De Jonge, die 25 en Koliju,die 26 stemmen bekwam, daar geen van beide de meerderheid had. Een Kiezer. Hulst, 12 November. Rotterdam, 12 November. Londen, 12 November. Voorspoedig bevallen van een zoon M. T. HEULE-Kielman. Biervliet, den 11 November 1894. Heden werd ons eene dochter geboren. Badger, 26 October 1894. G. VERBRUGGE-Verplanke. Eenige kennisgeving. Ondergeteekende, directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde berieht, dat volgens verklaring van den kapitein en den con- ducteur, de Provinciale stoomboot op Donderdag morgen 8 dezer, precies ten 5,40 ure Greenwich of 6 ure stadstijd te Ter Neuzen is vertrokken, en wel onder toezicht van den agent der dienst. E. M. CHEVALIER. De ondergeteekende beveelt zich beleefdeiijk aan tot het repareeren en Van nette afwerking en billijke prijzen kan men verzekerd zijn. Ter Neuzen. J. RI.IN'BERG, Schelpenpad. Bij ondergeteekende worden KOEIEN-, OSSEN- en VAARZENIIUIDEN opge- kocht aan de hoogste prijzen. H. IIARTOG, Huidenzouter. Ter Neuzen. IN ZEELAND. AFDEELING IIULST. Belangstellenden in de in uitzicht gestelde oprichting eener CoOperatieve beetwortelsuiker- fabriek, worden hiermede ter vergaderiug uitge- noodigd, op Mauudag a. s. 19 dezer, des namiddags een uur preeies, in het logement ,,IIet Wapen van Zeeland" bewoond door A. F. Neelemans te Hulst, om te geraken tot de kennis van de verschillende landbouwers, die eene VOORLOOPIGE ver hi litems wenschen aan te gaan. Hulst, 12 November 1894. Het Best uur der MU voornoemd, JULES VOGELVANGER, Voorzitter. FRANCOIS VAN WAESBERGHE, Secretaris. Het Onroerend en Roerend Goed van de Wed. en Erven JAN JANSEN VAN ROOSENDAAL, nabij Sluiskil, Ter Neuzen, langs het kanaal, wordt herveild op Znterdag 1 December 1894 des namiddags 2 ure, en het perceel Onroerend Goed slechts iugesteld op 240. Notaris DREG.JIANS. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal op Zaterdag 24 November 1894, des namiddags 1 ure, in de nabijheid van het Spoorwegstation te Axel, verkoopen van de beste soorten, afkomstig uit de ver- maarde kweekerijen van Wetteren. Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij. ijzer, k. kolen, h. hout, 1. ledig, pp. pijpaarde, p. pitcbkolen, r.y. ruw ijzer, g. guano. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe /7,50; Rogge 6,50 Wintergerst f 6,50; Zomergerst f 5,75; Havei f 6,50 Erwten f 8,25; Paardenboonen Duivenboonen f Witteboonen fBruineboonen f 13,50 Boekweit f Lijnzaad 11,50; Aardappels fKoolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,95 a Eieren per 26 stuks f 1,35 a f Er waren ter markt te koop gesteld 11 stuks hoornvee, 6 verkocht, 39 varkens, 26 verkocht. Granen. Tarwe bij weinig aanvoer zeer prijshoudend. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6,00 a f 7,00, nieuwe f 3,75 a f 5,75. Rogge f 3,00 a f 4,30, mindere f a fGerst f 2,50 a f 3,75. Haver f 1,50 a f 2,75. Paardeboonen a fDuiveboonen fa f Bruineboonen f 10,00 a f 14,00. Witteboonen Walehersche f 8,00 a f 13,50. Erwten 5,50 a 9,00, mindere f a f Kanariezaad beste f 7,00 a f 9,75, mindere a f Ajuin f 0,40 a f 0,50 per 50 kilo. Koolzaad f 6,00 a 7.00. Eieren 5,50 a 5,70 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche f 3,50 a 4,00, Tarwe, Meel, Haver en Gerat hooger. TOT BEVORDERING VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2