Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 3079. Zaterdag 10 November 1894. 34e Jaargang. BEKENDMAK1NG. Paardsn- sn Yssmarkt Bekendmaking. Om eene Koningskroon Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woeusdag, 14 No vember 1894. Ter Neuzen, 29 October 1894. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AX EL maken bekend, dat iedereu Zaterdag bij gelegen- heid der weokmarkt, te beginnen 17 November e. K., van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, gelegenheid bestaat tot den aanvoer van vee voor den verkoop, waarvan de plaatsing kan geschieden op het marktplein. Axel, den 8 November 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. i:-»olitieU Overzicht. Het manifest van den nieuwen Czaar wordt in alle Russische bladen uitvoerig besproken. Het schijnt ons in het bijzonder belangrijk te vermelden wat de Novoya Vremya ervan zegt, daar tusschen de regels meer te lezen staat dan men oppervlakkig in het artikel zou zien. Het blad sluit zijn betoog met de volgende woorden ffHet tegenwoordige Rusland is een zorgvuldig bewerkte groud, waarin goed zaad een rijke oogst zou brengen. Moge God den jougen keizer leiden, dat hij het goede zaad zaait voor de welvaart en den roem van het vaderland. De hoop van de geheele natie is thans op hem gevestigd. Zijn jeugd is geen hinderpaal voor hem om naar het beste te streveu, voor alien vooral van zijn eerste dieuaren, te eischen dat zij bun plicht doen. Integendeel, de jeugd is de leeflijd van idealen, van onbaatzuchtige gevoelens, van liefde yoor recht en menschelijkheid. De Russische natie is tot dusver nog niet door te veel geluk bedorven, en liaar geluk te geven is geen moeilijke taak." F1 EU1LLKTQN E. BALLESTREM. 3) u Nu naderde zij hem een schrede, en hij zag haar oogen fonkelen als smaragden. „Kent gij zoo wemig het hart eener vrouw, Svantowit hernam zij, zacht en trillend; „Weet gij niet dat een Koning den prijs moet winnen, wanneer hij om eene vrouw met zijnen onderdaan in het strijdperk treedt Mijn lichaam, mijn leven, miju hand behooren den Koning, den rijpen somberen man, die mij daarvoor het purper sehonk en de gouden kroon. Maar mijn hart, Svantowit, behoort aan mijzelve, aan mijzelve, totdat het ophoudt te kloppenen dat jonge gloeiende hart heb ik u gegeven, vrij- willig, in almachtige heerlijke liefde en gij weet dat het ruw is gansch en al in eeuwigheid Svanto Sture drukte zijne beide handen tegeu de oogen om haar niet aan te zien. ,/Ga weg van mij, verraderes stiet hij uit »Ik heb niets meer met u to doen Zij glimlachte wonderhjk. /loch, Svantowit, toch," tluisterde zij „Want onze harten zijn door eene onzichtbare machl voor eeuwig aan elkaar verbonden. Gij kunt nu van mij heengaan en ook ik wil weg van hier, om voor Kouingin te spelen in het Zweedsche rijk. Doch ik zeg u achten en eereu zal ik Gustaaf Wasa maar liefhebben zal ik slechts u, Svantowit slechts u, slechts u 1" Nu golfde het jonge bloed den armen Svanto naar het hoofd en de oude liefde, die de versmadene en bedrogene gemeend had reeds ten grave te Deze uitingen van het Russische blad hebbeu te Petersburg zeer de aandacht getrokken. In de Petrus-Paulus kerk te Petersburg is reeds een grootsche katafalk en een graf voor Alexander III bij de rustplaats van zijne ouders gereed ge- maakt. De sarcophaag van Alexander II verdwijnt bijna geheel onder 70 groote zilveren kransen, gekroond door een gouden krans met het opschrift „Den czaar-bevrijder". Op de kist van Alexander III den „Czaar des vredes" zullen minstens even- veel kransen komen. Zelfs de Bulgaren zenden een zilveren krans met het opschrift(/Van innig dankbare Bulgaren." De Chineesche Regeering heeft thans een formeel verzoek tot de mogendheden gericht om hare diplomatieke tusschenkomst, teneinde den vrede tusschen China en Japan te herstelleu, op de grondslagen, welke China eenigen tijd geleden heeft voorgesteld, op advies van Engelaud. Vermoedelijk zal er eerst eene wisseling van gedachten daaromtrent tusschen de mogendheden plaats hebben, voordat er definitief iets wordt besloteuhet initiatief zou echter niet door Groot-Brittanuie worden ge- nomen. Hetzelfde ten opzichte van Frankrijk moet de Fransche Minister van Buitenlandsche zaken, de heer Honoteaux, hebbeu verklaard in een onderhoud met den Chineeschen gezant te Louden, die zich met dat doel naar Parijs had begeven. Frankrijk zal zijne houding afmeten naar die van de audere Europeesche mogendheden. Bijzondere steun en sympathie vindt China in de benarde tijden, die het beleeft in Europa niet. Het is inderdaad tragisch zoo'n ddbacle En de Japansche legerscharen, bezield door den geest der overwinning, en hunne voortreffelijk georganiseerde marine gaan rusteloos voort, het logge gevaarte van alle kanten te bespringen en te vernielen. Wei was het bericht omtrent de inueming van Port- Arthur voorbarig, maar buiten eenige twijfel zullen zij ook daarin slagen. Eergisteren dedeu reeds eenige japansche torpedo-booten eene poging Port- Arthur te naderen om de versterkingen te verkennen. Door de Chineesche vloot, die in de haven ligt, werden zij echter gedwongen op een afstaud te blijven. De Japanners zullen wellicht vdor het einde der week beginnen met het iusluiten van Port—Arthur. Nu het te laat is, tracht China zijn vroeger onverstand en de gevolgen van zijne laatdunkende geringschatting van den vijand goed te maken door hebben gedragen, de oude liefde brak met laaie vlam weder te voorschijn in zijne borst. Weer zag hij vdor zich de schoonste der vrouwen, de blonde Lelie van den oever der Dal-Elf, het duizelde hem voor de oogen, sidderend boog hij voor haar de knie en hief smeekend zijne handen naar haar omhoog. „Margaretha stainelde hij. „Zij boog zich neder tot hem, dien zij van zich gestooten had om eene koningskroon Daar opende zich zachtkens eene deur, en eene hooge gestalte trad de kamer binnen. ,/Margaretha klonk het als een dreigende echo van de andere zijde, zoodat Svanto Sture vol ontzetting opsprong, als ontwaakte hij uit eenen verlokkenden, waauzinuigen droom. Het was Koning Gastaaf, die als een wrekende schim verschenen was, naar het Diiveckevertrek geleid door verraad dat nimmer slaapt. Wei was de jonge Koningin zoo bleek geworden als eene doode, wel was zij ineengekrompen en had een wilde augst haar aan het hart gegrepen maar toch beheerschte zij zich, en zelfs wist zij hare kleurlooze lippen te dwingen tot eenen glimlach. tfZoo, mijn gemaalsprak zij met vaste stem. ,/Uwe Majesteil komt als geroepen." ,/Margaretha riep de Koning, als een getergde leeuw. Zij blikte hem vol in het aangezicht en Gustaaf Wasa sloeg de oogen neder. ,/Ziehier den Graaf Svantowit Sture," voer zij voort„Hij heeft mij om een onderhoud onder vier oogen verzocht, oindat bij mij zijn liefde wilde toevertrouwen voor mijue zuster Magdalena. Nog heeft zij hem geen gunstig oor willen leenen en daarom bezwoer hij mij op zijne knieen, dat gij en ik bij Magdalena zijne voorspraak zouden wezen." allerlei proefnemingen en door telkens van aan- voerders te verwisselen. Te Luik werkt men aan tienduizenden geweren en millioenen patronen. Links en rechts wordt naar nieuwe schepen omge- zien. Eene goudleening om voor dat alles geld te hebben, mislukte te Berlijn, maar eene zilver- leening (ad 7 pet.) heeft te Londen kans van slagen. Hopelooze pogingen Als Japan meester is van Port-Arthur, dat alleen aan de zeezijde krachtig versterkt is, dan staat het de weg open om China in zijn hartader te treffen. En met de eindover- winning in het vooruitzicht, zal Japan zich natuurlijk aan geen diplomatieke tusschenkomst der mogend heden storen. In de Dinsdag-avond gehouden zitting der Provinciale Staten van Zeeland, opende de com- missaris der Koningin Jhr. Mr W. M. de Brauw de vergadering met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachteuis van het sedert de laatste bijeenkomst ontslapen lid, den heer J. O. Risseeuw, die gedurende een tijdvak van meer dan 26 jareu zich een ijverig en verdienstelijk lid der Staten van Zeeland toonde. In de tweede plaats herdacht de commissaris der Koningin het bezoek van H.H. M.M. aan deze provincie, welk bezoek de ingezetenen met geest- drift en dankbaarheid bezielde en dat eene ge- beurtenis is, die in de annalen der provincie met gulden lelteren is opgeteekeud. Het is u bekend zeide de voorzitter dat H.H. M.M. getroffen waren door de hartelijke ontvangst en de vele bewijzen van trouw en ge- hechtheid. Ik heb dit reeds, krachtens de mij gegeven vereerende opdracht, in het provinciaal blad aan de autoriteiten eu ingezetenen mogen mededeelen. Van de zijde zoowel der ingezetenen als der autoriteiten is het mogelijke gedaan om H. M. te overtuigen dat de liefde voor ons door- luchtig stamhuis even levendig is gebieven als voorheen. Eu die lielde is door het verblijf der beide Koninginnen in ons midden nog aangewakkerd en versterkt. Wie de feesten heeft bijgewoond zoo ging de commissaris voort kan niet anders dan den geest vau orde der bevolking roemen en zich ver- heugen over de ongeevenaarde hartelijkheid, waar- mede de Koninginnen, overal waar zij zich vertoonden, Hij noemde u Margaretha" antwoordde de Koning barsch, terwijl hij krampachtig zijne vuisten balde Svanto Siure stond inmiddels als ver- steend. Kon hij zijne ooren gelooven Was het eene vrouw, of een demon, die daar met vaste stem en opgeheven hoofd de vreeselijkste leugen uitsprak Eu waarom loog zij aldus Deed zij het om hem of om zichzelve te redden Wie weet het Wie kan den afgrond peilen van een menschenhart WaarlijkMargaretha noemde hij mij?" gaf op 'a Konings verbolgen uitroep de Koningin glim- lachend ten antwoord. »Nu, mijn gemaal, dan willen wij hem daarvoor amnestie verleenenwant gij weet hij was van kindsbeen af mijn speelgenoot, en het is zoo moeielijk zich van oude gewoonten op eenmaal los te maken. Komaan, mijn Heer en Koning, laat ons op onzen trouwdag, ook auderen gelukkig maken en voor den armen Svanto een goed woord doen bij onze zuster Magdalena En vertrouwe- lijk vlijde zij haar blonde hoofd aan Gustaafs borst. De Koning blikte dreigend naar den jongen man, die roerloos stond als een marmeren beeld, met wijdgeopende, wezenloosstarende oogen. »Wat hebt ge hierop te zeggen, Svanto Sture vroeg hij barsch. /Niets," kwam er langzaam over des joukmaus lippen. „Ik vraag u is het uw wensch, mijne schoon- zuster, Magdalena Lehoim, tot bruid te verkrijgen hernam de Koning. wDe Koning heeft het gezegd," antwoordde Swauto Sture. Toen liet Gustaaf Wasa den arm zijner jonge vrouw los, trad op zijnen voormaligeu medeminnaar toe, en vroeg hem met eenen doorborenden blik ,/Bemint gij Magdalena Lehoim zijn begroet. Die hartelijkheid is ook aau H.H. M.M. niet ont^aan, en het bewijs bestaat dat ouze jeugdige Koningin daarvan een diepen ludruk heeft ontvangen. Op 25 Augustus, op het oogenblik dat de trein zich te Rilland-Bath weder in bewegiug zou stellen, riep Koningin Wilhelmiua mij uit het geopend venster van den vorstelijken salonwageu nog dit treffend woord toe,/Het doet mij leed niets voor het volk te kunnen doen, om het mijn dankbaarheid te kunnen toonen." Ik vermeld zoo besloot de commissaris der Koningin deze bijzouderheid, omdat de echt vorstelijke uiting onzer jeugdige Koningin mij waar- dig voorkomt in de herinnering te blijven voortleven. Waar vorst en volk elkander op deze wijze ontmoeten, steeds er op uit middelen te vinden om elkander te steunen en aangenaam te zijn, daar beloofd de toekomst nog schoone dagen aan ons vaderland Deze toespraak werd herhaaldelijk door applaus onderbrokeu eu aan het slot met bravo's be- zegeld. Mededeeling werd verder gedaan dat zich ter exploitatie van den stoombootdienst op de Wester— Schelde door particulieren hebbeu aangebodeu het bestuur van den stoomtramweg BreskensMai- deghem, dat de zaak nog wenscht te onderzoeken, en de heer M. J. Hattum te Beverwijk. Ged. Staten werden o. m. diligent verklaard ten aanzien van het adres van den gemeenteraad van Zaamslag om subsidie in de kosten der verbetering van de los— en laadplaats aan den Kleine Huissens- polder, waaromtrent het van het gemeentebestuur ingekomen bericht niet voldoende is om reeds nu een voorstel te kunnen doen. De heer Moerdijk trok zijn voorstel in om het adres van den raad van Zuiddorpe ter ondersteuning van een aan H. M. de Koningin-Regentes inge- zonden verzoekschrift om de toelating vau vee en varkens uit Nederland, of althans uit Zeeuwsch— Vlaanderen in Belgie, bij overeenkomst te regelen, onmiddellijk in behandeling te nemen. Dit voorstel zal nu in de afdeelingen der Ged. Staten onder- zocht worden. De Telegraaf en Het Nieuws v. d. Dag hebben uit Indie het bericht ontvangen, dat Mondjok, Bangkal Tjoelit en Tamau Radja, de laatste stellingen van den vijand ten Noordoosten van Mataram, zijn veroverd zonder verliezen der onzen. Svanto Sture antwoordde niet. Zijn oog zocht het schoone valsche schepsel met de nixen-oogen en daar stond zij achter den Koning, en stak smeekend, hare blanke handen naar hem uit, met doodsaugst en bedreiging te gelijk in hareu wilden blik. Toen glimlachte ook hij bitter en smartelijk. ,/De Koningin heeft het gezegd," herhaalde zij. Hare lippen zou geene leugen ontwijden. ,/Wij belooven u onze voorspraak," hernam de Koning, en hij verliet met Margaretha het Diivecke-vertrekwaarin werkelijk spooksels rondgingen de spooksels van een drievoudig verraad. Toen Gustaaf Wasa met zijne jonge vrouw alleen was, zeide hij tot haar „Hoor Margaretha, en versta mij wel. In Enge laud regeert een Koning die Hendrik de Achtste heet. Ook die heeft zich laten bekoreu door de dochter van een zijner vazalleu, Anna Boleyn ge- naamd, eu heeft haar tot Koningin verheven. Maar zij werd hem ontrouw, en daarom heeft hij haar in de Meimaand van dit jaar door den beul het hoofd voor de voeten doen leggen. Daartoe heb ik ook het rechtwant gij zijt mijne onderdane, en niet het kind van eenen vreemden vorst. Ik echter, ik beiuin u zoo bartstochtelijk, dat ik, indien gij mij bedroogt, met mijne eigene handen u ombrengeu zou" Dienzelfden avond tluisterden de hovelingen elkan der in het oor, dat Koningin Margaretha, tengevolge der aandoeningen en der overspanuing van dezen dag, in eene diepe, naar den dood zwemeude on- macht gevallen was. Zo6 eindigde het bruiloftsfeest iu het Koninklijk slot te Stockholm, op den l8ten October 1536. TER \EIZEVSCHE OIRAM ■tit blait verscliijnt Dinsiia^- en Vrijdagavond bij den nitgever I*. J. V A S I1E I A A' I) E te Ter Meuzen. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 1