Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3077. Zaterdag 3 November 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. Een geschil tusschen den Pruisischen Staat en de voormalige Rhijnspoorweg-maatschappij aan- gaande de lijn ZeveuaarKleef is door arbiters beslist en daarbij is Pruisen veroordeeld tot betaling van 1,4 millioen mark. Behoort deze som ten bate van 's lands schatkist te komen, aangezien de Staat bij de overeenkomst van 1890 getreden is in alle rechten en verplichtingen van genoemde maatschappij In de afdeelingen der Tweede Earner werd dit bevestigend beantwoord en tot de regeering de vraag gerichtof reeds voor 1894 dan wel voor 1895 op die bate kan worden gerekend. Uit Leeuwarden wordt het volgende mede- gedeeld Het aan de Standaard ontleende bericht omtrent het ontslag van verschillende gemeeute- ambtenaren alhier, mist alien grond. De directeur der gemeeutewerken vroeg en verkreeg eervol ontslag om gezondheidsredenen, gelegen in de gevolgen eener zware ziekte in het vorig jaar. De hoofdopzichter vroeg en verkreeg eveneeus eervolg ontslag om redeneu van persoonlijken aard, niet in verbaud staande met de gemeentewerken. De hoofdinspecteur van politie is niet verplaatst, maar is commissaris van politie geworden te Nieuwer-Amstel. En eindelijk deukt noch de burgemeester, noch de secretaris der gemeente er aan, zijn ontslag te nernen. De burgemeester van Schiedam, de heer Dijk van Matenesse, die bij het proces van den oud- gemeenteoutvanger van Schiedam zooveel harde dingen te hooren kreeg, neemt, naar de Maasbode meldt, het burgemeesterschap van Schiedam niet meer waar. De officieele bekendmakingen van het gemeentebestuur worden, met den secretaris, geteekend door den heer G. Visser, oudsten wet- houder, als loco-burgemeester. Sinds het proces zijn door de heeren wethouders reeds twee ver- gaderingen gehouden, waarbij de heer Van Dijk niet tegenwoordig was. Volgens later bericht, heeft de heer P. Dijk van Matenesse, burgemeester van Schiedam, zijn ontslag gevraagd. Kantongerecht te Hulst. Gelijk bekend is, waren eenige muzieklief- hebbers uit Brugge voornemens om gedurende het bezoek der Koninginnen op Walchereu in Au gustus jl., eeu ovatie aan H.H. M.M. te breugen, aan welk plan toen echter, om verschillende redeuen, geen uitvoering kon gegeven worden. Toch wenschen onze Zuidelijke naburen te doen hooren, wat zij onzen Vorstinnen hadden willen toezingen. De ontwerpers van het plan zijn voor nemens daartoe op 6 November a. s. te Middelburg een groot vocaal en instrumentaal concert te gevon. Daarbij zal o. a. door een Brugsch zaugeresje van 14jarigen leeftijd een gelegenheidslied tot hulde aan H. M. onze Koningin worden gezongen. De uitvoering zal worden geleid door den heer Alf. Wijbo van Brugge. Door een schip is van de Scheveningsche bomschuit „De Goede Verwachting" op de Noordzee opzettelijk een groot gedeelte van de kostbare haringvleet gekapt. Volgens verklaring van de equipage van eeD sloep van JJmuiden is deze rooverij, welke niettegenstaande de herhaalde waar- schuwingen en noodseinen plaats vond, door een ander schip (te Ostende thuis behooreDde) van nabij gezien ook dat de geroofde netten aan boord werden gebaald. Het uummer van het laatstbedoelde schip is bekend en er bestaat hoop, dat door tusschenkomst van den waterscbout te Scbeveningen, de schuldige wordt gevonden. De schoenmaker Stelbrink te Nijmegen is, wegens mishandeling met doodelijk gevolg, op den Scbeveningscben weesvader Konst gepleegd, veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf. De heer Louis Dobbelmau, te Rotterdam, die dezer dagen zijn 25jarig huwelijksfeest vierde, zal Zaterdag avond a. s. zijn gebeele personeel, met de vrouwen, gelegenheid geven, in zijn vreugde te deelen. In de groote bovenzaal der societeit z/Harmonie" zal een feestdisch worden aangericht, waar 630 personen zullen aanzitten. Een koopman te Scherpenisse, die eenige weken geleden eeue kleine wond aan de hand bekwam, is Dinsdag aan bloedvergiftiging overleden. In een der te Bombay uitkomende groote bladen leest men, omtrent onzen landgenoot, den reiziger graaf C. van Bylandt Graaf Van Bylandt de vermaarde Nederlandsche reiziger, die, naar onlangs bericht werd, beren gescboten heeft in de omstreken van Baramulla (N.-Hindostan) is te Murroe aangekomen als de gast van baron Bentinck, den Deputy commissioner (resident) van het Rawalpindi district (Pundjab). Graaf Van Bylandt vertrok medio Mei uit Nederland, en ltusland dwars doorgetrokken zijnde, bereikte bij den l8ten Juli 1894 Osb en den lsten Sept. Gilgit, via de Pamirlanden en Hunza. Deze reis is wel een der moeielijkste en ge- vaarlijkste die men kan ondernemeu. Over Zuid- en Noord-Beveland heeft Maandag een windhoos gewoed. Op een hoefje onder Nisse hield zij buiten- gewoon hevig buis. Vele vruchtboomen werden van hunne kruiuen beroofd. Canada-populieren werden met wortel en tak uitgegooid, jonge fruit- boomen plat op den grond gelegd. Twee koren- hoopen gingen gedeeltelijk de lucht in. Een wel wat bouwvallig wagenhuis stortte in elkaar. Het boerenerf bood een tooneel aan van de schrikbarendste wanordeoveral schooven, los stroo, dakpannen, boomtakken. De moestuin was er letterlijk mede bezaaid, ook nog omliggende stukken land. Los stroo dreef vrij ver mede. Van een in de nabijkeid ploegenden boerenzoon ging de hoed mede de hoogte in eD is nog niet gevonden. Op Noord-Beveland ging die boos gepaard met een korte onweersbui, hevigen regen en zwaren bagel. Daar bewoog zij zicb in O.N.Oostelijke richting van ongeveer den Z.Westelijken hoek des eilands uit. Op baar weg wierp zij boomen omver, brak knotwilgen af, rukte van een wagenhuis en een schuur 200 pannen weg, verstrooide een paar graanstapels, brak een weihek door midden, draaide een losstaanden wagen eeuige malen rond en wierp hem gebroken neer, sloeg een paard met wagen omver, zoodat de jeugdige voerman eenige schreden ver werd weggeslingerd, en deed een gedeelte van eeu andere schuur in elkaar zakken. Van 't eerste tot bet laatstgenoemde punt is de afstand ongeveer 5 K. M. De breedte der baan is naar schatting 100 M. De voerman van den losstaanden wagen die zicb in de nabijbeid van zijn voertuig bevond, zegt zelf niets van den winddruk gevoeld te hebben. De L., is sigarenmaker, al jaren langhij heeft gewerkt, voor bekende firma's en bet blijkt uit de getuigschriften, steeds tot genoegen. Maar in Amsterdam is het hem gaan tegenloopen, hij raakte ,buiten verdiensten," hij liep dag aan dag de patroons af, docb het gaf nietsgeen werk, was telkens het antwoord, fen er waren er al zooveel wezen vragen. Langzamerband werd stuk voor stuk het inboedeltje /yweggebracht." Zoo ging het niet langer. Toen besloot hij op z'n oudeu dag nog, met zijn vrouw naar Rotterdam te trekken om het daar te probeeren. En daar woont hij nu reeds drie weken, en het laatste is ,/verpand," en zijn schoenen zijn stuk geloopen honger, wer- kelijk honger lijden de oude luidjes. Bij de firms erven de weduwe J. van Nelle zou hij wel aan den slag kunnen komen, gedurende de werkstaking, maar gerust, hij durfde niet, want toen hij er eens langs was geloopen, had hij de stakers op clubjes zien staan, blijkbaar om vreemde gezellen te verbinderen binnen te gaan. En toch moest er verandering komen Eenige dagen geleden was hij een paar oude bekenden tegengekomen, een, met wien hij bij de buzaren had gediend en die nu bij de politie was. u Wel De L., zeiden ze, wat zie je d'r stumperig uit, wat scbort er aan f" En toen deed hij met tranen in de oogen zijn droevig verhaal. Dat ging die kameraden aan het hart„Jij honger lijden met je vrouw Neen hoor, we zullen je brengen bij de erven Van Nelle." Zij namen hem mee naar het bureau in de Pauwen- steeg, maar zoodra bij er met een politieman uitkwam om naar de fabriek te gaan, kwamen de stakers hard aangeloopen, met gebalde vuisten bedreigiugen schreeuwend. Daar schoot De L. de moed in de schoenenze zonden hem doodgeslagen hebben zei hij en hij, oude man, kon niets terugdoen. Eindelijk gelukte het hem in den winkel binnen te sluipenzijn naam werd opgenomen en zijn woonplaats. Maar weer moest de man hulp vragen bij de politie, want hij beweert zijn leven niet zeker te zijn. - #Eu er is geen krummeltje eten meer over", verklaarde hij bitter. Een verhuurster van meisjes te Gladbach had aan twee meisjes plaatsen als keuken- en werkmeid bezorgd in een cafe te Venloo. Spoedig kwamen die meisjes echter tot de ontdekking, dat zij zich in een verdacht huis bevonden, en zij trachtten te ontvluchten. Toen de houder van het cafd echter haar voornemen bemerkte, sloot hij de meisjes op. Nochtans gelukte het haar te ontvluchten en Glad bach te bereiken. De bazin uit het cafe was brutaal genoeg, de meisjes te vervolgen. Zij toog vergezeld van eene andere Duitsche kellnerin, naar Gladbach, waar de politie intusschen van den gang van zaken op de hoogte was gebracht. De beide vrouwen werden te Venloo aangehouden, tot beken- tenis gebracht en naar de gevangenis te Dusseldorf gebracht. De beide meisjes, die het verdachte hnis te Venloo ontvluchtten, deelde mede, dat in bedoeld huis nog meerdere Duitsche meisjes, o. a. twee gezusters uit Essen, gelokt werden en buiten weten harer ouders vertoeven. Uit Canada komt het bericht van een gede- serteerd schip. Het is de Engelsche schoener Lord Eldon, die op 8 October van Halifax vertrok en onderweg bij stormweer op een rots vastraakte. De bemanning wist in booten het land te bereiken en men dacht niet beter of het vaartuig zou vast blijven zitten en uit elkaar gestagen worden, toen bet plotseling vlot kwam en geheel onbeheerd door den wind werd meegevoerd. Een ander vaartuig poogde nog het sebip te acbterhalen, maar de vliegende Engelschman zorgde er voor dat er niemand in zijn kielsog kwam en zoo konden de acbtervolgers onverrichterzake terugkeeren. Daar zwerft nu de vluchteling over den wijdeu, wijden Oceaan. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. IV. Rotterdam, 1 November 1894. Onze vroede mannen hebben het deze week druk gehad, bijna elken dag was er vergadering, de begrooting was aan de orde. Tusschen twee haakjes, dat vergaderen om de begrooting is eigenlijk een luxe, we weten toch vooruit dat alles in zijn geheel aangenomen wordt zooals B. en W. het hebben voorgesteld. Dit jaar werd eromdat ons nieuw raadslid de heer Van Haveren bepaald een duitje in het zakje zou guoien, eenige oppositie verwacht, doch aan die verwachting werd niet voldaan, 't liep alles heel kalm. Nu zou oppositie eigenlijk dwaas zijn, onze zaakjes gaan heel goed, we hebben een aardige duit overgehouden, er wordt wel weder een nieuwe leening uitgeschreven, maar die dient om de kosten van havenaanleg te dekken en niet om tekorten aan te zuiveren. Er is zelfs door B. en W. een voorstel ingediend om de opcenten van het personeel ten benefice van de burgerij te verminderen, te brengen van 90 op 80 en de anderen zoodanig te regelen dat er een bedrag van ongeveer 70,000 van de begrooting kan worden afgeleid. Het zou den lezer dezer brieven vervelen als ik te zeer in details ging treden, 't zou wezen of ik pronken wilde met de geweldige sommen waarmee onze raad de macbt heeft te spelen of 't een paar dubbeltjes waren. Och armeik pronken met andermans geld De lezer zal toch wel begrijpen dat ik me niet op dusdanige wijze belachelijk maken zal. Het raadslid Ebeling zeurde bij een zeker hoofd- stuk der begrooting om een stedelijke receptiezaal. We houden er zoo'n ding nog niet op na en als er eens hooge visite komt, waar moeten wij dan ontvangen. Laten we het Yachtclubhuis, waar nu het museum voor land en volkenkunde is daartoe leeg maken. De collectie verplaatst en wij naar de bovenverdiepingen van een nieuw te bouwen bewaarscbool en de zalen ricbten wij dan eens keurig netjes in, z6o dat ieder boog-bezoeker verklaart: jonge jonge, Rotterdammers, wat hebben jullie een mooie receptiezaal, keurig netjes hoor En weet je verder wat we doen als er geen visite is, dan verhuren wij de zalen voor balzaal, de rijke jongelui hebben dan gelegenheid van tijd tot tijd eens een walsje te doen. Daar is op't oogen- blik ook al gelegenheid voor. We balen er best onze kosten uit. De andere heeren waren het er niet mee eens, zoo erg is het niet en als meneer Ebeling dansen wil, moet ie maar een zaaltje afhuren bij een of anderen deftigen hotelier. Toen zeurde de beer Ebeling nog harderhe wat flauw nu toch, waarom willen jullie nou niet, 't zou zoo aardig wezen. Ten slotte werd hij zelfs theatraal en ik meen zelfs dat hij een lipje trok, duidelijk kon ik het niet zien want de heer Ebeling zit een heel eind van de perstribune af, 't zal wel zoo wezen want de burgemeester kwam zoo vaderlijk— hartelijk mogelijk tusscbenbeiden. Kom Ebelingetje zanik nou maar niet hoor, wees nou zoet, dan zullen we toch kijken of we niets voor je doen kunnen. B. en W. zullen uwe voorstellen ongetwijfeld in overdenking nemen. Wat later kwam de heer Muller verklaren dat we niet ons krankzinnigengesticbt moeten opheffen. Er waren er wel zooveel dat het voortbestaan geen luxe wezen zou. Wel nee man, kwam toen de burgemeester vertellen, wat bazel je nou. We hebben hier geen gekken genoeg, 't is bovendien veel gemakkelijker ze uit te besteden, da's goedkooper en humauer. Vinden jullie dat ook niet, heeren Zeker, de heeren waren het er mee eens. Een ander lid gaf iets over de draaiorgel kwestie ten beste. Hij beweerde, altbans bij bracht de kwestie ter sprake, dat zijn vrouws inaziekaal gevoel voortdurend allergruwelijkst beleedigd werd door de valscbe suerpende tonen der draaiorgels. Een gemeeDtekeurcommissie met zijn vrouw als presidente zeker moest daar iets tegen doen, opdat niet langer het gevoel des volks gekrenkt en getrapt zou wordenMen besloot hierop niet nader in te gaan. Beter opgemerkt dacht mij wat een ander lid in dezen verklaarde, namelijk dat bet hem ergerde, zoovele gezonde kracbtige kerels achter een orgel te zien loopen, terwijl de permissie van B. en W. oorspronkelijk de bedoeling had ten voordeele te komen van arme luitjes, gepen- sioneerden bijvoorbeeld I Het laatste gekke regeltje weggelaten, is dat nog zoo kwaad niet gezegd 't Is inderdaad schan- delijk hoevele luilakken zicb van deze ,fatsoenlijke" bedelarij bedieuen om maar zoo weinig mogelijk uit te voeren. B. en W. zullen er tegen doen wat zij kunnen. Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant. Zitting van 29 October 1894. Veroordeeld zijn Wegena jachtovertredingT. V., werkman te Clinge (Belgie), tot f 4 boete, subsidiair 2 dagen hechtenisM. H., oud 19 j., werkman te Zuiddorpe, tot 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hecht.C. P., oud 29 j., werkman te Moerbeke, tot 2 maal 8 dagen hecht. Wegens iets plaatsen aan een gebouw zoodanig, dat iemand die van den openbaren weg gebruik maakt, daarvan nadeel kan ondervinden C. d. M., oud 40 j., schaarslijper te Axel, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens een openbaren weg borljden met twee aan een gekoppelde wagensJ. B., oud 25 j., landbouwer te Clinge, tot f 1 boete, subs 1 dag hecht. Wegens sterken drank in het klein toedienen zonder ver- gunningJ. S., oud 32 j., te Stoppeldijk, tot 10 boete, subs. 5 dagen hecht. Wegens straatschenderij D. v. K., oud 14 j., te Hulst, tot 10 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens strooperij B. V., oud 18 j., te Boschkapelle, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens dronken zijnde in het openbaar het verkeer be- lemmerenW. P. M., oud 24 j., schilder te Hulst, tot 8 dagen hecht. Wegens vee laten loopen op weiland zonder daartoe ge- rechtigd te zijn: P. d. V., oud 67 j., koehouder te Zuiddorpe, tot 3 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens loopen op ter bezaai'ing gereed gemaakt land zonder daartoe gerechtigd te zijnE. V., oud 23 j. en C. V., oud 58 j., werklieden te Stekene, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hecht. Wegens overtreding herbergreglement te ClingeP. E., oud 36 j., werkman te Kapellebrug (St. Jansteen), L. S., oud 24 j., timmerman te Hulst, J. B. d. B., oud 42 j., bier- huishouder te Kapellebrug (Clinge), L. V., oud 18 j., werkman te Clinge, J. B. V., oud 17 j., werkman aldaar, F. V., oud 50 j., spoorwegwaehter aldaar, L. H., 60 j., winkelier te St. Jansteen, alien tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht; P. B., oud oud 43 j., bierhuishouder te Kapellebrug (Clinge), tot 2 boete, subs. 1 dag hecht.S. v. H., oud 50 j., herbergier te Kapellebrug (Clinge), tot f 3 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herbergreglement te St. JansteenC. L. I., oud 25 j., voerman, F. I., oud 22 j., arbeider, J. A., oud 21 j., arbeider, alien te St. Jansteen, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht.P. I., oud 43 j., herbergier to St. Jansteen, tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herbergreglement te Boschkapelle J. E. d. K„ oud 21 j., schippersknecht te Boschkapelle, tot f 3 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herbergreglement te Hulst: A. V., oud 36 j., molenaarsknecht, J. d. K., oud 24 j., P. W., oud 29 j., voerman, alien te Hulst, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens nachtrumoer makenJ. B., oud 21 j., werkman te Hulst, tot 1 boete, subs. 1 dag hecht.; L. A. B., oud 28 j., werkman te Hulst, J. B., oud 26 j., schippersknecht, J V., oud 21 j., werkman, J. d. M., alien te Ossenisse, ieder 2 boete, subs. 1 dag hecht.; P. L., oud 31 j., teGraauw, J- P. P., oud 21 j., werkman te Hulst, J. F. v. d. W., oud 21 j., werkman, aldaar, C. L. I., oud 25 j., vrachtrijder te St. Jansteen, C. L. v. H., oud 17 j., werkman te Kapellebrug (Clinge), F. I., oud 22 j., arbeider te St. Jansteen (voornoemd), J- F. d. B., oud 20 j., werkman aldaar, F. L. d. P., oud 23 j., werkman aldaar, alien tot 3 boete, subs. 2 dagen hecht.; II. J. M., oud 21 j., slachter te Hulst, tot 5 boete, subs. 2 dagen hecht; E. B., oud 21 j., arbeider, F. F., oud 19 j., schoenmaker, A. C. v. A., oud 19 j., schilder, J. P. J- H.. oud 17 j., bakker, F. B., oud 23 j., dienstknecht, A. L. J. v. K., oud 16 j., alien te Hulst, ieder tot f 10 boete, subs. 2 dagen hecht.; A. M. S., oud 26j.,kleermaker te Hulst, tot 2 maal f 10 boete, subs. 2 maal 2 dagen hecht. en f 15 boete, subs. 3 dagen hecht. Wegens in het openbaar een voor de eerbaarheid aanstoo- telijke toespraak hondenA. M. S., oud 26 j., kleermaker te Hulst (voornoemd), tot 1 dag hecht. Wegens aangespannen honden niet muilkorven E. B., oud 38 j., leurder te Meerdonck, J. S., oud 73 j., leurder aldaar, A. II., oud 32 j., werkman te Kapellebrug (Clinge), C. T., ond 57 j., mosselkoopman te Kieldrecht, E. S., oud 45 j., koopmau te Meerdonck, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens openbare dronkenschapP. K., oud 19 j., arbeider te Hengstdijk, C. S., oud 18 j., werkman te Koewaeht, A. d. B., oud 19 j., tuinier te Hulst, I. M., oud 33 j., werkman te Kapellebrug (Clinge), P. d. Y., oud 28 j., klorn- penmaker te Clinge, ieder tot f 0,50, subs. 1 dag hecht; F. F., oud 19 j., schoenmaker te Hulst (voornoemd), A. v. I d. B., oud 33 j., klompenmaker te Beveren, L. A. B., oud 28 j., werkman te Hulst (voornoemd), ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtP. J. v. G., oud 47 j., landbouwer te St. Jansteen (Klein Eiland), tot f 1,50 boete, subs. 1 dag hecht; P. M. S., oud 21 j., koopman te Graauw, tot f 2 boete, subs. 1 dag hecht; W. P. M., oud 24 j., schilder te Hulst (voornoemd), tot 6 weken hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5