Bijzondere School te Sluiskil. Fotogralle-lnrichtiog UitvoeriBC en prijzen Hen alle concnrrenlie. B uitenland. Gemengde berichten. Advertentien. luitenant van Oppen en twee Europeesche fuseliers sneuvelden de kapitein Van Gricthuijsen en negen Europeesche fuseliers werden zwaar gewond. Te half acht keerdeu de troepen in het bivak te Ampenan terugzij brachten opuieuw een veldstuk met voorwagen uit Mataram mede. Uit Soerabaja is 29 Sept. het volgeude aan de Loc. geseind De Maetsuijcker wordt tnorgenavond hier verwacht van Ampenan met vele zieken, waaronder 70 zwaar. De 's Jacob is door de Regeering iugehuurd voor de verpleging der zieken ter reede Ampenan, en opzending herwaarts. Gisteren zijn van hier derwaarts vertrokken de majoor der genie Marcella met 5 onderofficieren en 20 mineurs en 2000 meter Decauville-spoor. De luitenant der genie Steinbuch is overgeplaatst naar Lombok en belast met den aanleg van een tramweg van Laboean Tring naar Ampenan. Volgens herwaarts uitgewekenen van Mataram zijn daar bijna alle gebouwen verwoest. door het granaat- vuur. Vele handelaren verlaten Mataram en Tjakra Negara met achterlatiDg hunner bezittingen. Te Tjakra Negara zijn duizenden geweerdragenden goed geoefend, en vele vrouwen wapenen zich, waaronder de dochters van den radja, in wiens omgeving vele Arabieren zijn opgemerkt. De schatten zijn in den grond begraven, en de Sas- sakkers maken in de omstreken veel rijst en padi buit. Beiden panghoeloes op Lombok presteeren vele diensteneen is voortdurend in het gevolg van generaal Vetter en de andere vergezelt den controleur Engelenberg op zijne reizen. De Argus heeft gisteren bier kolen en water ingenomen en is heden middag naar Ampenan teruggekeerd. Het Soer. Hbld. meldt Een paar onlangs van Lombok aangekomen Arabieren hebben voor den regent verklaard bijna al hunne bezittingen in den steek te hebben moeten lateu uit vrees voor de granaten van onze artillerie en onze marine. Zij woonden in de omstreken van Mataram en Tjakra Negara, waar zij jaren lang handel hebben gedreven. Volgens hun zeggen hebben zij de verwoestingen, door het granaatvuur aangericht, gezien en die moeten verschrikkelijk zijn huizen, muren etc. werden in puin geschoten. Dientengevolge vonden zij het niet geraden er langer te blijven en trokken zij met vrouw en kinderen hals over kop naar Ampenan en vervolgens herwaarts. Zij hebben van al hunne bezittingen slechts ongeveer f 15,000 (bankpapier) kunnen medenemen; eene som van 30,000 aan zilvergeld en ver- scheidene handelsgoederen zouden zijn achtergelaten. Meerbedoelde Arabieren verklaren ook te weten dat een zoon van den ouden vorst van Lombok bij een der laatste gevechten gesneuveld is zij kwamen met dien vorst nogal eens in contact en volgens hen moet de radja wel veertig vrouwen en ongeveer dertig zonen en dochters hebben. De radja ontving een paar maanden geleden veel bezoek van Engelschen die in geweren en ammunitie handelden. TER NEUZEN, 2 November 1894. De vereeniging //Concordia" geeft a. s. Dinsdag haren leden weder eene soiree. Trachtte het bestuur steeds, en met het meeste succes, den leden eenige aangename stonden te verschaffen, thans zal dit wel weer zoo zijn. Althans zij die de gevierde zanger Chretien nie hoorden, zullen moeten erkennen, dat het Rotter- damsch publiek b. v. gelijk heeft door met dien kunstenaar te dweepen. Wij gelooven dan ook dat weinigen de gelegen- heid zullen laten voorbij gaan iets te hooren en te zien, dat in onze veste niet zoo alle dag voorkomt. Uit het jaarverslag der alhier bestaande volksbiblotheek, wordt ons medegedeeld, dat in het leesjaar 1893/94, van 1 October tot 31 Mei in 33 zittingen werden uitgereikt 6624 boekdeelen, dat is gemiddeld per zitting het belangrijke cijfer van 201 boekdeelen, wel een bewijs, denkt ons, ,/0 Erik," zoo wendde zich nu de Koning tot zijn gastheer ffwat zijt gij toch een rijk en geiuk- kig man, dat er in uw hof zulke rozen groeien Voor mij heeft het leven nooit anders dan doornen gedragen en de eenige bloesem die er voor mij knopte, moest verwelken voor zij recht tot ontluiken kwam vVoor de Koningin schiep God den lauwer en die toch werd aan Uwe Majesteit niet onthoudeu", gaf Erik tot bescheid. z/Maar mogen Koningen daarom ook niet eens eene roos begeeren hernam Gustaaf Wasa mijme- rend, terwijl zijn blik de prachtige gestalte van Margaretha volgde, terwijl zij juist in een sierlijken dans aan de hand van een schoonen, voornaam uitzienden jonkman rondzwierde. ,/Wie is," liet de Koning daarop volgen en ijverzucht vervulde zijn borst, zonder dat hij wist waarom ,/wie is die jonge snaak daar, die met uwe dochter danst „Dat is Svantowit Sture, de zoon van Sten Sture, den Gouverneur," gaf Erik ten antwoord. ,/Hij studeert aan de Hoogeschool te Upsala en is de verloofde van mijne dochter." Met gefronste wenkbrauwen keek de Koning toe, in diep gepeins verzonken. Het was hem als hadde dat goudlokkige meisje hem een tooverdrank inge- schonken, zod wonderbaar warm stroomde het dat de inrichting druk wordt bezocht en in eene groote behoefte voorziet. Het grootste aantal boeken, op een avond ter lezing gegeven, was 328 en wel op 9 December. In het leesjaar 1892/93 werden 5906 boeken uitgereikt of 174 per week; het jongste leesjaar gaf dus een cijfer in m^er van 178, zijnae per zitting 27 meer. De nieuwe catalogus, die verkrijgbaar is tegen den prijs van miustens f 0,05 bevat niet minder dan 1239 nummers, waaronder voor elk wat wils. Er zijn zoowel romantische—natuur- en bouw- kundige- en geillustreerde werken, als buiten- landsche tijdschriften, tooneelstukken, staatkuude, en staatsinrichting en geschiedkundige, godsdienstige- en zedekundige werken, zoowel als gedichten en aardrijkskunde. Wij meenen de inrichting ter zeerste te mogen aanbeveleu, ook aan meergegoeden, die tegen eene jaarlijksche gift van minstens f 1 en door het verstrekken van geschikte boekwerken of tijd schriften een gewenschte steun kunnen verleenen menige gift wordt gegeven, die niet zooveel rente afwerpt als deze, terwijl het lichtelijk te begrijpen is, dat de instaudhouding groote offers eischt, ongerekend nog de tijd, die moet worden besteed aan het uitreiken en in orde houden der boeken, het samenstellen van den catalogus, enz. Met betrekking tot het verzoek van den gemeenteraad van Zuiddorpe om ondersteuning van een aan H. M. de Kouingin-Weduwe-Regentes, verzonden verzoekschrift, om detoelatiug van rundvee en varkens in Belgie uit Nederland of althans uit Zeeuwsch-Vlaanderen bij overeenkomst te regelen, zijn Ged. Staten van meening dat het tijdstip voor dergelijke stappen bij de regeering niet gunstig is, daar sedert de indiening van het adres het mond- en klnuwzeer zich in verschillende deelen onzer provincie, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft vertooud. Zij stellen daarom den Provincialen Staten voor, om aan den raad van Zuiddorpe te kennen te geven, dat zij, onder de tegenwoordige omstandigheden, geene termen aanwezig achten om aan zijn verzoek te voldoen, en om hiervan mededeeling te doen aan de gemeentebesturen, die adressen van adhaesie inzonden. Het wrak van de 21 October door debemanning in de Noordzee verlaten Nederlandsche schooner Wilhelmina (welke geheele bemanning is gered en te Ter Neuzen aangebracht,) is bij Helgoland, op 23 October door een visschersvaartuig aangetroffen, waarvan door de bemanning de scheepspapieren in de kajuit gevonden, zoomede eenige goederen zijn geborgen en alstoen het wrak hebben in brand gestoken. De voordracht voor hoofd der openbare school te Ellewoutsdijk bestaat uit de heeren Nieuwdorp te Ridderkerk, Risseeuw te Hoek, Schaafsma te Wonseradeel, De Kok te Goes en Groen te Bergen op Zoom. Aan den heer A. Hubregtse, hoofd der openbare school te Retranchement, welke betrekking hij 31 jaar heeft vervuld, is, op zijn verzoek, tegen 1 Juni 1895 een eervol ontslag verleend. Zaaiuslag. Bij een landbouwer onder deze gemeente is in de nacht van Dinsdag op Woensdag de wasch gestolen die zich gedeeltelijk binnenshuis en gedeeltelijk op de weide bevond. De dief of dieven zijn onbekend. Axel, 30 Oct. Heden werden alhier ten over- staan van den notaris P. Dregmans, alhier, en ten verzoeke van den heer J. Heijlen, koopman te Bouchaut bij Antwerpen, verkocht 10 jonge mer- rien en ruinpaarden van 20 tot 30 maanden oud Duitsch Hannoversch ras. De prijzeu liepen van f 220 tot f 335 per stuk. Gisterenavond om kwartier over zeven verkon- digden de kanonnen van het fort Peter en Paul den-volke, dat Czaar Alexander was overleden. In den voormiddag was de Czaar nog volkomen bloed hem door de aderen en deed hem het harte kloppen, met eene onstuimigheid als nog nimmer te voren. Zou er voor hem geen roos ooit bloeien Moest hij ook deze voorbijgaan zonder haar te mogen plukken En toch zou eene roos van Zweedschen bodem aan zijnen kroon eene schoonen glans bijzetten en haar vaster doen zitten op zijn hoofd. Dit had hij al lang overwogen, en hij wist ook dat eene Zweedsche zijn volk als koningin liever zou wezen dan een vreemde, al ware het des Duitschen Keizers dochter. Of zij dien knaap, dacht hij, wel z6o zou liefhebben, dat zij eene koningskroon voor hem versmaden zou Inmiddels vervolgden Margaretha Leholm en Svanto Sture samen hunnen kunstigen dans, en opgetogen hoorde het meisje de vleiende woorden aan, die haren bruidegom, den voornaamsten vazal des Rijks, zoo geestig, zoo welgekozen van de lippen vloeiden. Want een academische opleiding was in die dagen verre van algemeen, en Svanto Sture's beroemde vader had te Upsala de eerste dezer kweekplaatsen van verfijnde geesten in het leven geroepen. Toen de dans afgeloopen was, traden de jongeliedeu naar buiten op het balcon, waaronder in de diepte de Dal-Elf haar schuimende golven voortjoeg. (Wordt vervolgd.) bij zijn bewastzijn. Om tien uur des ochtends ontving de keizer de commuuie. Om zeven uur werd de tijding van het overlijden des Czaren in de straten aaugeplakt. Ofschoon het bericht niet onverwacht kwam, veroorzaakte het toch onder de bevolking algemeene ontsteltenis en rouw. De menschen, die 's avond in de straten de doodstijding lazen, maakteu eerbiedig teeken des kruizes. 's Avonds om tien uur woonden de leden van den rijksraad, voor zoover dezen te St Petersburg aanwezig waren, de mis bij, die voor den overleden keizer werd gelezen. De schouwburgen en andere openbare vermakelijk- heden werden onmiddellijk gesloten en insgelijks werd terstond bevel gegeven tot sluiting der koffiehuizen. Naar men zegt, zal het manifest, dat Czaar Nicolaas na zijne troonsbestijging zal uitvaardigen, eerst over eenige dagen bekend worden gemaakt. Koning George ontving van Koningin Olga, die te Livadia vertoeft, van daar het volgende telegram »Het is afgeloopen. De Czaar overleed zeer kalm. Wij zijn alien gebroken van smart". Zoodra president Casimir-Perier de tijding van den dood des Czaren had vernomen, zond hij een telegram aan den Czarewitch en de Czarina, teneinde zijne deelneming te betuigen. De Minister van marine gaf terstond bevel, dat alle vlaggen halfstok zouden worden uitgestoken. Om elf uur werd heden een lijkdienst gehouden in de Russische kapel. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren den ex-gemeente-ontvanger van Schiedam Beffers tot 1 jaar en 5 maanden gevangeuisstraf met mindering der 5 maanden, in preventieve hechtenis doorgebracht. Te Koog aan de Zaan heerscht in den gezin mondzeer bij vier kinderen. Men schrijft uit Leiderdorp aan het Leidsche Dagblad Yolgens een gerucht zou hier, sinds de verordening op het keuren van vleesch te Leiden in werking is getreden, eene geheime slachterij of villerij bestaan en wel in eeu perceeltje van den Leidschen warmoezier Van E., welk huisje zich bevindt in de Waard, onder Leiderdorp, geheel afgezonderd, zoodat men er niet anders dan met een vaartuigje kan komen. Na langen tijd in de nabijheid gesurveilleerd te hebben, is het den brigadier der Rijksveldwacht J. P. Letschert en A. Oudshoorn, gemeente-veld- wachter, beiden te Leiderdorp, gelukt zekeren J. H. T., vleeschhouwer te Leiden, aan te treffen, terwijl hij bezig was met het ^uitbeenen" van ruudvleesch. Daarop werd door den heer A. van Leeuwen, Rijksveearts te. Leiderdorp, tevens keur- meester, eene kuip met verschgezouten rundvleesch in beslag genomen en op zijn last als afgekeurd behandeld, dus begraven onder politie-toezicht. Sedert korten tijd is bij de stedelijke politie te Amsterdam eene nieuwe klasse van personen ingesteld tot vermeerdering der veiligheid gedurende den nacht. Het zijn wandelende agenten, die niet aan een bepaalden post gebouden zijn, maar ge durende eenige nren in een gansche wijk surveilleeren en te dien einde in burgerkleeding zijn gestoken. De boeven schijnen dit echter ook al gemerkt te hebben men is ten minste gewaar geworden dat bedoelde agenten, zoodra zij het bureau verlaten, bespioneerd en zeker ook wel aan //de broederen gesignaleerd worden. Maar tegenover straatschenders en nachtelijke aanranders kan deze nieuwe maat- regel toch zeer heilzaam zijn. Onder de jongste Indische berichten kwam in het verhaal over de inneming van Pagasaugan het volgende voor vEen Europeesch sergeant, die ter hoogte van zijn hart een horloge droeg, kreeg in hetuurwerk een kogel die het geheele werk vernielde doch in den zilveren achterwand bleef zitten. Dat horloge heeft hem dus het leven gered." De heeren H. Kiek Zoon, chronometer- en horlogemakers te Amsterdam, zonden aan de redactie van het Handelsblad naar aanleiding van dit bericht, een zilveren horloge met het volgende schrijven //Ware het schot op een andere plaats terecht gekomen, herstel of vergoeding zou dan waarschijnlijk niet mogelijk geweest zijn. Nu het echter zoo verwonderlijk gelukkig afgeloopen is, nemen wij de vrijheid uwe vriendelijke bemiddeling in te roepen om het neveusgaand door ons gegarandeerd remontoir-zakuurwerk den dapperen strijder te doen toekomen met den hartelijken wensch, dat de gebruiker het als heriunering nog jaren lang moge gebruiken." Tuinenburg's aanhouding te Monte—Carlo moet in hoofdzaak te danken zijn aan brieven van Therese Wakee, de gewezen buffetjuffrouw uit het Palais Royal" te Amsterdam, die hoewel zij met Tuinenburg er van door was gegaan, haar kind niet kon vergeten en dus nu en dan schreef aan de familie, waar het wordt verpleegd. Zoodra het verblijf van Tuinenburg te Monte—Carlo bekend was, was het niet moeilijk zijn portret te zenden en hem, hoewel hij een valschen naam had aange- nomen, te arresteeren. Zoodra Tuinenburg van de wond, die hij zichzelf bij de poging tot zelfmoord heeft toegebracht, horsteld zal zijn, en aan de formaliteiten van uitlevering zal zijn voldaan, zal hij waarschijnlijk worden gehaald door den majoor van de rijks veldwacht Van de Wetering, uit Medemblik, welke beambte met de route bekend is, daar hij reeds eenmaal uit Monte-Carlo twee jeugdige gevangenen naar Nederland bracht, die zich met f 1500 van een der gemeente-ontvangers uit de voeten hadden gemaakt. De Fransche bladen vermelden een diefstal van 20,000 francs ten nadeele van een Neder- landsch lakenhandelaar, den heer Van D die te Parijs in verkeerd gezelschap is gekomen en beroofd. Het schijnt dat de diefstal heeft piauts gehad terwijl de heer Van Dsliep, doch een ODderzoek in zijn hotel heeft tot niets geleid. De nasporingen zijn voortgezet in verschillende lokalen waar de bestolene den avond heeft doorgebracht, doch hebben tot dusver geen resultaten opgeleverd. Te Oberhausen in de Rijnprovincie is Zater- dagavond eene poging gedaan om het Casino door middel van dynamiet in de lucht te doen vliegen. Al is de toeleg niet ten voile gelukt, doordien de ontploffing meer naar buiten dan naar binnen heeft gewerkt, is er toch eene aanmerkelijke schade aangericht. In den voorgevel zijn alle ruiten verbrijzeld. In een der kelders zijn eene menigte flesschen aan stuk geslagen. Gelukkig werd er niemand gekwetst, hetgeen zooveel te opmerkelijker was, daar er in de ratnen der restauratiezaal 90 ruiten zijn gebroken en verscheidene bier- en andere glazen in stukken sprongen. De //Wairarapa" van de Union Steamship Company of New—Zeeland heeft tijdens de reis van Sydney naar Auckland op de kust van het eiland Great Barrier bij Nieuw-Zeeland Zondag avond schipbreuk geleden. De bemanning en 112 reizigers zijn verdronken, slechts enkele personen zijn gered. A. s. Zondag, 4 November, hoopt onze geliefde moeder en grootmoeder de Wed. C. BUIJSSEN, haar 70"ten jaardag te herdenken. Hare dankbare kinderen en kleiukinderen. Ter Neuzen, 2 Nov. 1894. Op Zondag den 4 November a. s., hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder SAN TINA DE VISSER, echtgenoote van T. Koole, haren 60stcn geboortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Hontenisse, 2 November 1894. mm?* D® Heer en Mevrouw VAN WICHE- REN-Van den Brink betuigen hun hartelijken dank voor de ontvangen bewijzen van belangstelling bij de geboorte hunner dochter. Ter Neuzen, 2 November 1894. De ondergeteekende betuigt zijnen W hartelijken en welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, zoo van binnen als van buiten deze gemeente op 1 Nov. 1.1. ontvangen, bij gelegenheid van zijn 70Bn jaardag. J. C. HARTE. Ter Neuzen, 2 Nov. 1894. flMflHP1* De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van hun geliefden zoon, broeder en behuwdbroeder ondervonden. Inzonderheid zij onzen dank gebracht aan het bestuur en het personeel der lijnen Gent- en Mechelen-Ter Neuzen. A. F. VAN DUIJSE, Vrouw en Kinderen. Ter Neuzen, 2 Nov. 1894. mSjfSSSjjC1* De kapitein J. R. MEAD van bet Engelsche stoomschip //Gwalia" maakt hiermede bekend, dat hij zich niet aansprakelijk stelt voor schuldeu gemaakt door zijne equipage. Het bestuur geeft door deze kennis dat boven- genoemde school zal geopeDd worden op Maaudag 5 November a. s., 's namiddags half 2 ure. Tholensstraat, G 59, Ter Neuzen. Gedurende de maand November alleen geopend op Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 ure. Bestellingen op onveranderlijke Crayonpor- tretten naar iedere fotografie, worden dagelijks aangenomen in den Boekhandel vau P. J. VAN DE SANDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2