Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3075. Zaterdas; 27 October 1894. 34e Jaargang. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 26 October 1864. De loting voor de Nat. Mil. op 24 October alhier gehouden, heeft voor deze gemeente den volgenden uitslag gehad N A M E N LOTELINGEN. Opgegeven reclames. de Smidt Christiaan Arie. de Smet Eloriraondus A. Begheijn Algerus J. Goetbals Bernardus .T. Solleveld Adrianus F. van Aalst AugustiDus C. Yisser Pieter Johannis. de Zeeuw Adriaan Jacobus. Scheele Hendrik Anthonie. Scheele Dirk. Mechielle Adriaan. Yerkouteren Karel. Romeij risen Francois. Verhelst Pieter. de Klerk Andries. Faas Pieter Cornelis. de Regt Willem Jacobus, van Tatenhove Elias. Goudstikker Lion Maurits de Putter Jan. Doppegieter Jan B. P. Tollenaar Jorinus. Balkeustein Gerardus J. Heule Abraham, van Eerdenburg Charles L. Lensen Abraham Cornelis Kuijper Nicolaas. Riemens Pieter. Verbiest Oscar Maria. Dooms Willem. Harte Bastiaan Jacobus, de Boij Johannes B. Kroon Geleijn. van de Wege Pieter. Wilhelm Willem Martinus. Verlinde Jojakim Jacobus Bauwens Cerille A. M. Klaassen Anthonie J. de Bree Petrus Jacob. Geensen Cornelis A. Tholens Dingenis. de Zeeuw Jan. fan IJsselsteiju Adriaan J. A. Deij Levinus Cornelis. Harte Anthonie Cornelis. Bliek Cornelis Izaak. Harinck Johannes H. den Engelsman Pieter F. Yermast Reijnildis Marie, van Wijck Pieter. van Wijck Jan. Timmerman Gerhardus van Dixhoorn Joris. van Doeselaar Willem J. Wolfert Jan. Jansen Cornelis. de Regt Daniel Cornelis. Verlinde Anthonie. van Herp Adriaan. Simons Petrus. de Bruin Pieter Adriaan Loof Pieter. Harte Anthonie Hendrik. van den Wildenberg Joau- ties L J. M. van Aerde Frederik W. Scheele Reinier. Stockman Edemondus D Kaan Frans Jan. van Meir Franciscus A. Geers Leopold us. van de Vrede Jan. Eenige zoon. Broederdienst. Broederdienst. Eenige zoon. Te klein. In aienst. Eenige zoon. Gebreken. Broederdienst. Eenige zoon. Gebreken. Eenige zoon. Te klein. Broederdienst. Eenige zoon. Broederdienst. In dienst. Gezichtsgebrek. Eenige zoon. Broederdienst. Te klein. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten van de cooperatieve zuivelfabriek Axel (Sassing) 6 Het doel der vereeniging is gemeenschappelijke zuivelbereiding, door de exploitatie eener zuivel fabriek met handkracht en den verkoop der ver- kregen producten. Oin dit doel te bereiken sticht de vereeniging eene handkrachtfabriek te Axel (Sassing) en ver- binden zich de leden om ten behoeve van deze fabriek, behoudens die voor eigen gebruik en voor den verkoop aan huis benoodigd, ter bereiding tc leveren alle melk van minstens het aantal melk- koeien, bij hunne deelnemers aangegeven. Het voor oprichting der vereeniging, de stichting der fabriek en het aanschaffen der machines, werktuigen en gereedschappen benoodigde kapitaal, Eenige zoon. Eenige zoon. Broederdienst, Broederdienst, Broederdienst, Eenige zoon. Lich. gebreken Broederdienst Eenige zoon. Eenige zoon. ten bedrage van 3000 of zooveel meer of minder als later zal blijken noodig of voldoende te zijn, zal worden geleend onder eene schuldbekentenis en solidaire borgstelling van alle leden, wordeude het bestuur gemachligd om die geldleening ten behoeve van de vereeniging aan te gaan. De leening zal aflosbaar worden gesteld in jaarlijksche termijnen, waarvan het bedrag telken jare in eene algemeene vergadering zal worden vastge3teld, behoudens overieg met den geldschieter. Het bestuur der vereeniging bestaat uit vijf leden. Zij worden gekozen door de leden, kiezen uit hun midden een voorzitter, secretaris en penning- meester en regelen hunne werkzaamheden bij huishoudelijk reglement. Zij hebben zitting ge- durende den tijd van vijf jaren. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de Heeren P. van Hoeve, voorzitter, J. F. de Maat, penningmeester, W. Dieleman Pz., secretaris, L. de Koeijer en A. Ramondt, de beiden laatsten als leden. Ilulst. Dinsdag 11. vierde de handboog-societeit „De Batavieren" alhier haar 50jarig feest, dat 's morgens door kanonschoten aaugekondigd werd. 's Namiddags ging de societeit in optocht de nog in leven zijude oprichters, nl. de heeren A. Hom- bach, L. Blemel en Ch. Voet, feliciteeren. Na de prijsschieting vereenigde men zich aan een welvoor- zieneu disch in het Gildenhuis, „Het Bonte Hert." Was dit Gildenhuis van buiten prachtig versierd en geillumineerd, de eetzaal binnen was nog mooier gekroond. Te midden van groen, bloemen en vlaggen, op zeer nette wijze gerangschikt prijkten aan 't hoofd der tafel de portretten van wijlen Z. M. onze Koning Willen III en van den beschermheer den WelEd. heer A. Hombach. Tijdens het dine brachten de muziekgezelschappen den feestvierenden eene serenade. In de haven van Cortgene is eene stoomboot gearriveerd, om suikerbieten te laden voor de fabriek van den heer P. Wittouck te Bergen op Zoom. Na beeindiging der pleidooien voor het hof te Amsterdam inzake het proces der valsche bauk- biljetten, stond de hoofdbeklaagde Krausse op en zeide met bewogen stem z/Ik wilde nog zeggen, Edel-Achtbare heeren, dat ik mij niet gevoel als zulk een misdadiger, die zes lange jaren gevangenisstraf heeft verdiend. Ik hoop dat u van het hoogste recht zult ge bruik maken, dat u heeft, nl. uwe genade en zult bedenken, dat ook mijn arme vrouw en kinderen veel hebben geleden. Nog wil ik een woord van dank brengeu aan den voortreffelijken verdediger, Mr. Simons, wiens pleidooi zeker ook aan de andere beklaagden is ten goede gekomen. Ik dank u, dat u mij Mr. Simons als verdediger hebt toegevoegd." Het serum van prof. Behring tegen diph- theritis is te Maastricht door dr. Schols, met gunstig gevolg aangewend bij twee diphtheritislijders en eveneens als voorbehoedmiddel bij drie personen, wier wouing door diphtheritis 'oesmet was. Als bewijs, dat er tusscheubeide buitenge- woon veel hariug bijeenzwemt, meldt men, dat het loggerschip „Friesland", van Maassluis, de vorige week zooveel haring in de vleet kreeg, dat men van de zeveutig netten slechts tien aan boord kou krijgen. De overige zestig netten gingen met repen en al naar de diepte, De schade aan vischtuig en aan verloren viseh bedraagt zeker wel f 5000. Een paar dagen geleden kwamen zekere G en echtgenoote van Vlachtwedde te Boertange vragen naar de begraafplaats van H. S. Nadat deze was aangewezen, werd op den heuvel een paaltje geplaatst, waaraau een bord met het volgende opschrift z/Hier rust ik met achthonderd gulden schulde aan J... J... G... zegge 8 honderd gulden, dit mag niet afgescheurd worden of het moet betaald zijn H W S De heer G. Geel, directeur der Martha-Stich- ting te Alfen aan den Rijn deelt mede, dat Dinsdagavond 16 Oct. zijne dochter, oud 20 jaaT, aangetast werd door eene ongesteldheid, die sterke braking en outlasting ten gevolge had, dat het scheen dat zij sterven zou. Even te voren was een kindje van 8 jaar in het Moederhuis aangetast, doch met andere verschiju- selen zoodat de dokter niet dadelijk kon verklaren welke ziekte dit was. Den volgenden dag weer een paar gevallen, vee. overeenkomende met de vorige, toeh weer verschil- end, en Donderdagmorgen weer een paar. De dokter meende cholera, typhus of vergif- tiging. Wij verkeerden dus zoo schrijft de direc teur in spanning en ik besloot in overeenstemming met onzen dokter ook de andere twee doctoren te raadplegen. Deze heeren verklaarden hetzelfde. Doordat er weer nieuwe gevallen bij kwamen, mochten wij niet rusten vdor wij wisten welke ziekte dit was. De burgemeester liet Zaterdag de uitwerpselen Utrecht onderzoeken en in overieg met den dokter verzochten wij een professor uit Leiden over te komen. Ook deze stond eerst verlegen, helde over tot vergiftiging, doch tijdens hij bezig was met het onderzoek van de uitwerpselen en de baccillen van cholera ontdekte, kwam het bericht uit Utrecht, dat het uitwerpsel cholera openbaarde. Wij wisten dus nu wat onze kinderen scheelden. Yeertien waren er aangetast, een met doodelijken afloop. Vier zeer bedenkelijk. Ook dacht ik dat ik mijne dochter zou moeten missen, doch hoewel op heden Dog erg zwak, schijnt bij haar het gevaar geweken. Dadelijk liet ik al de lijders in eene zaal brengen, die van al het andere is afgezonderd. Nacht en dag zijn wij werkzaam geweest en nog, met mijn gezin, personeel en eenige groote jongens en meisjes. God heeft ons ondersteund. Aan alle ouders, voogden of belanghebbenden zullen wij dadelijk kennis geven van de ongesteldheid hunner kinderen anders moeten zij rekenen geene tijding, goede tijding." In 1893 zijn hier te lande in het geheel 1062 personen in staat van faillissement of van kennelijk onvermogen verklaard, dat is 26 minder dan in het vorige jaar. Onder de gefailleerden komen de winkeliers, kleinhandelaren, enz., voor 21 pet.; de broodbakkers enz., voor 9 pet.de koffiehuishouders, logement- houders, enz., ieder voor II pet.; de kooplieden in manufacturen voor 6 pet.de schoen- en laar- zenmakers, de kleermakers en modisten, de huis- en rijtuigschilders, de kooplieden binnenslands in 't klein, timmerlieden en wagenmakers elk voor 3 pet.de aannemers, de agenten en makelaars, de haudelaren in brandstoffen, de fabrikanten en kooplieden, de meubelmakers en behangers, elk voor 2 pet.de commissionairs, galanteriehandelaren, de grof- en hoefsmeden, de landbouwers, de sigaren- haudelaren, de slagers en veehandelaren, en zij die zonder beroep waren, elk voor 1 pet. de overige rubrieken voor minder dan 1 pet. Door elkander genomen werd aan de meerderheid der schuldeischers een lager dividend uitgekeerd bij afdoeuing door vereifening van boedels dan bij afdoening door accoord. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ijvoegsel van de Ter Ueuzensche Courant. rJM rM O DEE Zitting van Donderdag 25 October 1894. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest, bij afwezig- hcid van den secretaris, de notulen der voorgaande, welke na een kleine wijziging worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt daarna, dat hem verzocht is het regle ment van orde te handhaven, voor wat betreft dat niemand het woord voert zonder toestemming van den Voorzitter en niet meer dan tweemaal over hetzelfde onderwerp, zonder toestemming der vergadering. De heer Visser vraagt, of dit laatste in het reglement staat. Bij onderzoek blijkt zulks er niet in te zijn opgenomen, doch de Voorzitter vertrouwt, dat de leden zullen samen- werken om de discussie's niet noodeloos te verlengen. In behandeling komen de volgende ingekomen stukken a. van het bestuur van het fanfarencorps »Samenwerking" te Sluiskil, verzoekende evenals hare zustervereenigingen in Ter Neuzen eene jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas te mogen erlangen. Dit verzoek is reeds gedateerd van 10 Mei 11., doch is aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. Tevens deelt de Voorzitter mede, dat de gezelschappen »Apollo" en De vereenigde werklieden" voldaan hebben aan het verzoek om hunne rekeningen over te leggen. Op voorstel van den heer Van der Moer wordt besloten het adres aan te houden tot de betrekkelijke begrootingspost in behandeling komt, daar het daarmede verband houdt b. een verzoek van W. Verlinde om hem in erfpacht af te staan een strook grond groot 8 M5. naast zijn oude woning en een strook van 13,7 M3. op zijde van zijn nieuw aange- kochte woning in de Vlooswijksche straat. Z. h. s. wordt besloten het verzoek toe te staan. e. een adres van E. J. L. Nolson en anderen, alien be- woners der Nieuwstraat, dat zij kennis hebben genomen van het besluit waarbij de erfpachtsgrond in de Nieuwstraat is gebracht van 2 cent op 14 cent' per M3., wat een verschil maakt van 12 cent en dat, al wordt de Nieuwstraat als de tweede voomame straat aangemerkt, het nog niet bewezen is, dat deszelfs bewoners de draagkracht bezitten om den zooveel hoogeren last op te brengen, waarom zij verzoeken het besluit, dat volgens hen op onbillijke gronden berust, in te trekken en den prijs te behouden waarvoor het oorspron- kelijk is uitgegeven. Het Dag. Best, adviseert het besluit te handhaven, en meent dat het de bedoeling is geweest het zoo toe te passen, dat b. v. voor den grond waarop de huizen in de Nieuwstraat staan 14 cent wordt betaald, doch dat, ingeval men voor die huizen een rechtstreekschen uitgang bezit naar het Dijkje, voor het achter de huizen liggend erf betaald zal worden tegen den prys voor het Dykje, zijnde 8 cent per M3. De Voorzitter leest de besprekingen die vroeger over het erfpaehtsrecht zijn gehouden en tengevolge waarvan het besluit in de vorige vergadering genomen was. Daaruit bleek dat er reeds over gesproken is in 1891 en later verscheidene malen, waarop verleden jaar bij het in erfpacht uitgeven van grond aan Th. Acke een schema werd voorgelezen voor den prijs in de verschillende straten en aan Acke de eerste grond uitgegeven tegen een hoogeren cijns, nl. ad 10 cent per M2. De heer Moes zou liever een vaste scheiding gemaakt zien, voor welken grond 14 en voor welken 8 cent zou moeten worden betaald. Er ligt daar een riool waar vroeger een sloot was. De Voorzitter merkt op, dat de plaats waar het riool ligt zoo dadelijk maar niet is aan te wijzen, buitendien is er op het riool gebouwd. De heer Van der Moer merkt op, dat het eene huis ook veel meer naar achter staat dan het andere. Hij vraagt nog, van welk idee men bij het verhoogen der erfpachtsrechten is uitgegaan. De Voorzitter: Met het oog op de waarde van den grond. De Raad meende, dat met het oog op den prijs waarvoor particulieren hun grond verkochten, en die voor het minst f 2,50 was 8 cent per MJ. niet te hoog was. Later werd het denkbeeld geopperd, dat het niet aanging om b. v. in de Nieuwstraat maar hetzelfde te vergen als in de Varkens- buurt, doch 8 cent werd als minimum aangenomen. Er is dus reeds lang over gesproken, en er is reeds grond tegen een hoogeren prijs uitgegeven, waartegen niemand bezwaar maakte, en nu het vroeger aangenomen besluit is genotuleerd komt in eens het verzet opdagen. De heer Van der Moer vindt het een groot verschil of het is voor stoepjes De heer Van der Hooft meent, dat men ook de vraag moet stellen, of al de grond wel geschikt is om bebouwd te worden. De Voorzitter merkt op, dat niet al de in den laatsten tijd uitgeven grond voor stoepen was. De heer Wieland zou de behandeling van het adres willen aanhouden. Er zal waarschijnlijk nog wel een adres komen. Buitendien is er nu een nieuw punt waarmee de bewoners niet bekend waren en dat hun tegenstand veel zal ver- minderen, nl. dat voor de op het Dijkje uitkomende erven maar 8 cent per M3. zou moeten worden betaald. De heer Van der Moer vindt zoo'n regeling onbillijk. Zij die een uitgang langs achter hebben, hebben veel voor op hen die er geen hebben en zouden buitendien nog minder moeten betalen. En wat betreft het stellen van een scheiding, dat zou tot een willekeurige regeling aanleiding geven, daar men het dan voor ieder perceel wel afzonderlijk zou moeten bepalen. De heer Visser dacht, dat in de Nieuwstraat ieder huis een uitgang had op het Dijkje, wat de Voorzitter zegt, dat niet het geval is, waarop de heer Van der Moer zegt, ook op andere straten het oog te hebben. De heer Moes merkt op, dat er achter de huizen in de Nieuwstraat mooie tuinen liggen, waarop de heer Van der Moer als zijn meening te kennen geeft, dat de bezitters daarvan ook wel meer kunnen betalen. De heer Nelemans kan zich met het voorstel van den heer Wieland om de beslissing aan te houden vereenigen, indien de Raad tenminste in de gelegenheid zal zijn om binnen niet te lang tijdsverloop er over te beslissen. Hij vraagt wanneer de contracten afloopen. De Voorzitter zegt, dat het bestuur reeds met het vernieuwen bezig is, waarom het Dag. Best, dan ook voorstelde om het genomen besluit te handhaven. De heer Joz. de Feijter maakt bezwaar om het adres aan te houden teneinde nog andere adressen uit te lokken. De heer Wieland wijst er op, dat er reeds een adres in circulatie is. Hij heeft minder bezwaar run de beslissing uit te stellen dan om het genomen besluit nu te handhaven en het binnen een week of drie weer in te trekken. Het is een algemeene zaak, en hij wil gaarne medewerken om een billijke heffing tot stand te brengendat voor de erven maar 8 cent moet betaald worden verzacht de zaak veel, maar anders vond hjj het wel wat kras dat menschen die nu f 10 betalen, dan stijgen tot f 40 of f 50. De heer Joz. de Feijter meent dat daar wel wat voor is te zeggen, maar ook weer wat tegen. Door het lage erfpaehtsrecht hebben velen reeds langen tijd een groot voordeel genoten, ten koste van anderen die grond kochten en dan 8 of 10 cent moesten betalen. De heer Wieland is van meening dat het een recht is dat de menschen hebben verkregen door op den grond te bouwen zij die er later een huis gekocht hebben moesten er veel voor betalen. De Voorzitter wijst er op, dat er geen rekening moet worden gehouden met de waarde der gebouwen, maar met de waarde van den grond. die aan de gemeente behoort, en die in de Nieuwstraat wel kan verkocht worden voor f 7 a f 8 per M3. De heer Joz. de Feijter zegt nogmaals tegen uitstel te zijn, als men dit wil doen met het oog op een tweede adres. De heer Nelemans zegt, dat dit ook de bedoeling niet is, maar dat hij uitstel zou wenschen om de zaak nog eens rijpelijk te overwegen met het oog op de mededeelingen van den Voor zitter, die een nieuw gezichtspnnt hebben geopend. De heer Wieland beaamt dithij heeft het tenminste niet begrepen dat voor de erven maar 8 cent moest worden betaald. De heer Moes verklaart zich daar zelf tegen die een groot erf hebben moeten er ook maar voor betalen. Thans wordt de vraag geopperd of de erfpachters er mede bekend kunnen zijn, dat de contracten kunnen ophouden waarop de Voorzitter antwoordt, dat ze het dienen te weten dat de contracten vervallen bij de domeinen is zulks ook het geval, terwijl die de grond zelfs laten schatten, wat de gemeente ondervonden heeft. De heer Nelemans verzoekt stemming over het voorstel van den heer Wieland. De heer Tazelaar verzoekt om, mocht het voorstel aange nomen worden, een onderzoek in te stellen naar de erven die vallen in de termen bedoelt door Burg, en Weth., terwijl de heer Wieland nog opmerkt tot een billijken prijs te willen mede werken. Het voorstel om het adres aan te houden wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Voor de heeren Jac. de Feijter, Van lJsselstejjn, Tazelaar, Wieland, Van der Hooft, Nelemans, Donze en Van der Moer; tegen de overige leden. d. een adres van de afd. Ter Neuzen van het Alg. Ned. Werkl. verbond, waarin gewezen wordt op den gevaarlijken toestand aan het spoorwegstation als de arbeiders's nachts moe ten werken, en door de duisternis gevaar loopen overal in of tusschen te vallen en daardoor veel kans loopen te veron- gelukkenadressanten vermeenen, dat hierin gemakkelijk verbetering kan worden gebracht door het bij zulke gelegen- heden laten branden der vele zich aan deloskade bevindende lantaarns. Verder wijzen zij ook op het onvoldoende privaat en zouden er gaarne meerdere en betere zien daargesteld. Daar de verbetoring van een en ander tot de competentie van de spoorweg-maatschappij behoort wenden adressanten zich tot den Raad met het verzoek het uitvoeren der aange geven verbeteringen bij de Maatschappij te willen aanvragen. De Voorzitter deelt mede, dat het Dag. Best., overtuigd van het billijke van het verzoek, ook met het oog op het reeds gevorderde saizoen, dat spoedige voorziening eischt, reeds by het bestuur der spoorweg-maatschappy om verbetering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 5