50 Olmen boomen IJsclub „Ter Neuzen. SOIREE BERENDMAK1NG. Gemengde berichten. Advertentien. Vereeniging „C0NC0RDIA". Openbare Verkooping derde gedeelte bedraagt van hetgeen vroeger door hen in het patentrecht werd betaald en dus eeue verhooging van het vergunningsrecht thans vooral voor hen niet drukkend zal zijn. TEU NEUZEN, 26 October 1894. Eene loting voor de nationale militie alhier in Ter Neuzen dat is nog nooit vertoond. Vroeger was het #wij gaan naar Axel toe", thans was men blij te huis te kunnen blijven, althans zoo dachten de Ter Neuzensche lotelingen er over en lieten een Nederl. vlag maken. In de witte baan gaven zij van hun geestdrift kennis, door er dit van vaderlandsliefde gloeiende vers in te doen plaatsen In de laatste regel was een scbildersfout. Lombok moest zeker zijn Neerland. Maar wij begrepeu het. Reeds de avond te voren werd met deze banier een optocht door ooze slad gemaakt, gevolgd zooals te begrijpen is, door vele #belangstellenden.' En Woensdag reeds vroeg werd de optocht her- haald. Voor 10 ure kwamen zoo zachtkens aan de collega's uit Philippine, Zaamslag en Hoek. In korten tijd waren de straten en vooral de Noordstraat gevuld met belanghebbenden, gekroond en niet gekroond. Gekroond, jaWij zagen nog nimmer een Paaschos zoo versierd als thans de jonge mannen, die moesten opgaan om te zien of fortuna hun al dan niet gunstig was. Pet of hoed, vest of jas, alles was een bonte mengeling van kleuren papieren rozen en linteu van alle denkbare nuances. Langzamerhand zagen wij de duidelijke tee- kenen van #den hoogen iudruk waaronder som- migen kwamen. Daar had men er een die levensmoede was Arme man, zoo jong nog Als een goed schaat- senrijder, zich rechts en links overgevende een breede streek zoug hij Anderen hebbeu het leven meer lief 't zijn echte gastronomen, denkende dat goed eten en drinken op den duur het beste is; zij hadden een laag nummer getrokken, maar dat geeft niets, want ^Gloria, gloria", alweer eenigen, die per preferentie lauweren, niet op Lombok, maar op Atchin wenschen te behalen. En dat ze hiervoor geschikt waren dat zeiden, of beter zongen ze zelve, hoor maar En weder zagen wij er die, elkander broederlijk omarmende en ondersteunen.de, weinig lust in „den dienst" toonden, want plezierig vonden ze het niet. Luister maar Treurig klonk hun lied »'t Boere leven, dat is pleizant Ze zouden liever op't steedje blijven. Nu reeds heimwee Ook het zwakkere geslacht was Haan de zijde" in den letterlijken zin, der a. s. landverdedigers maar minder mooi was het dat zij mede zongen Waren zij dan niet trots op de a. s. helden van Lombok en Atjeh en waarom dan nog naar 't Vlaamsch Hoofd te willen om nog een beter Ziedaar het vermakelijke van wat we zagen in de allereerste loting te Ter Neuzen, maar Eerstens dit. Wij kunnen ons goed voorstellen, dat iemand, vooral een jongmensch, wiens toekomst grootendeels afhangt van den uitslag, bij een gelukkig nummer den eerste, den beste (al was hij hem dood vreemd) om den hals valt. Ging zoo'n gelukkige kalm huiswaarts, alsof er niets gebeurd was, we zouden hem betreuren. Maar en dit moeten we toch zeggen er waren weder tooneelen te zien, die, ronduit gezegd, walgelijk waren. Een krijgsdans van Indianen, gekroond, zooals deze misschien nooit waren, zagen wij in onze straten, op verschillende punten. Afschuwelijk om aan te zien Gelukkig is zoo zegt men ons alles kalm afgeloopen, en is er geen sprake geweest van kloppartijen en snijderijen, zooals vroeger elders gebruikelijk te doen was, bij zoo'n vertooning. Jammer dal eenige lotelingen in Ter Neuzen gisteren nog eens een uadag hielden. Dit hoort er niet bij't is al wel. Het gemeentebestuur van Philippine heeft officieel bericht ontvangen, dat op de staatsbegrooting 750 wordt uitgetrokken voor verbetering van de haven aldaar. De tjalk Antina Jantina, schipper Kaspers, geladen met beetwortelen, is bij Walsoorden, aan de Paal, gezouken. Zaamslag'. De alhier gehouden collecte ten behoeve van de nagelateu betrekkingen van in Indie gesneuvelden heeft opgebracht de som van f 92,50. Dit bedrag is aan het Haagsche comitd overgemaakt. Axel, 26 Oct. De laatste vergadering in dit jaar van het onderwijzers-gezelschap in het arron- dissement Axel had heden in „het Gulden Vlies" alhier plaats. De vergadering, door 45 leden bijgewoond, werd gepresideerd door den heer Collot d'Escury. Na eenige huishoudelijke zaken hield de heer W. C. Imandt te St. Jansteen eene lezing over de intuitieve methode voor het aanleeren van vreemde talen, wat met groote belangstelling werd gevolgd en tot veel discussie aanleiding gaf. Besloteu werd adhaesie te verleenen bij de Staten-Generaal en den Minister van binnenlandsche zaken aan het adres van het arrondissement Dordrecht om ook de onderwijzers te doen deelen in het pensioenfonds voor hunne weduwen en weezen. Ilulst, 25 Oct. In de vergadering van den gemeeuteraad, op heden gehouden, waren alle leden tegenwoordig en werd o. a. behandeld, een adres van G. van Overmeir en van 17 andere landbouwers te Hulst, houdende verzoek, dat de Raad nog zoude terugkomen op zijn besluit in de vorige vergadering genomen, ten opzichte van het verzoek- schrift van het gemeentebestuur van Zuiddorpe, ter verkrijging van vrijen invoer van varkens en rundvee in Belgie. Alsnu wordt met algemeene stemmen besloten aan bedoeld verzoekschrift van Zuiddorpe adhaesie te betuigen bij H. M. de Koningin—Regentes en bij de Provincials Staten. Besloten werd de geldleening van f 3500, tegen 3i pet. rente, a pari toe te wijzen aan den heer L. van Waesberghe-Janssens. Op voorstel van den Yoorzitter wordt, op het verzoek van het bestuur van den polder Clinge, tot goedkeuring van de langs den tragel of zoo- genaamde Steenschen dijk aangevoerde keien met 4 tegen 3 stemmen eene gunstige beschikking genomen. Ten slotte werd de begrooting voor den dienst 1895 voorloopig vastgesteld en ter goedkeuring aan heeren Gedeputeerden Staten toegezonden. Ilulst. Dezer dagen had hier in het katholieke kerkgebouw eene indrukwekkende plechtigheid plaats. De Eerw. Pater Auguste van Waesberghe, die ruim twee jaar geleden naar Afrika vertrokken was, om zich te gaan voorbereiden voor het ambt van zendeling, onder de Arabieren in de missies van wijlen den Kardinaal Lavigerie, door zijne overheid van Mechelen geroepen, mocht thans in zijne geboortestad Hulst de mis opdragen, hij werd daarbij geassisteerd door twee van zijne medebroeders, witte Paters van Afrika. Behalve de ouders, broeders, zusters en familie- leden, misschien geheel de bevolking onzer stad was in het ruime kerkgebouw aanwezig. De Zeer Eerw. heer Pastoor-Deken sprak van den kansel een toepasselijk woord, tot tekst nemend geeft den Keizer wat des Keizers en Gode wat Godes is. Zichtbaar getroffen verlieten de scharen der geloovigen het kerkgebouw. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken P. A. B., oud 34 j., onderwijzer te Hontenisse, i9 wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In zake T. A. S., oud 18 j., voermansknecht te Ter Neuzen, bij vonnis dd. 8 Juni 11. wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang., is bij behandeling in verzet het vonnis bekrachtigd voor wat de bewijsvoering, qualificatie en schuldigver- klaring betreft, vernietigd voor wat de straf aangaat en beklaagde veroord. tot 1 maand gevang. Kantongerecht te Tor Neuzen. moeite. De #Trehouart" en de ^Georges" lngen, staan een paal, die uit den grond gerukt werd gootten tegen elkaar en zonken, evenals de #Fran- ais" en de #Laborieux" van Antwerpen, die tegen de sluisdeuren lek stootten en zonken. Bovendien hebben een groot getal schepen be- langrijke averij bekomen. De »Uiiinou" voer op de spoorwegbrug en brak haar mast. Zij werd boven water gehouden, doordat 30 man terstond begonnen te pompeu. Aan boord van de #Boduognat" bevond zich de schipper met vrouw en drie kiuderen. De vrouw kon nog intijds op den wal springen, toen het schip losraakte, de schipper wierp haar de kinderen toe en redde zichzelf toen door zwemmen. Den volgenden morgen vond men het schip, bijna doormidden, op den oever gestrand. De verliezen, die op ongeveer 300,000 francs zijn geschat, worden door vier assurantiemaatschap- pijen gedragen. Het water wast onrustbarend, men vreest voor overstroomingen. Ondertrouwd JACOBUS BEEN CATHARINA ADRIAN A DE KONING. Ter Neuzen non. -, 25 October 1894. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1895 in den gemeenteraad te Middelburg op j.l. Woensdag, is met algemeene stemmen op <;en na besloten om de 1200 subsidie voor het muziek- korps der dd. schutterij te handhaven. De heer M. Sijmons wijst in de N. Rott. Ct. op de wenschelijkheid dat te Rotterdam een proef worde genomen met het Liernurstelsel. Hij beroept zich op de ervaring van Amsterdam, waar men vroeger geen raad wist met de stoffen, maar nu door de bewerking met zwavelzure ammoniak 30,000 'sjaars winst maakt. Daarentegen kost thans te Rotterdam de doorspoeling in de huizen f 25.000 aan water, waarmede nog slechts een derde is geholpen. En dan voert men dat alles in de Maas waaruit dan het water voor de driukwaterleidiug wordt genomen Een nieuwe Panama—Kanaal—Maatschappij is te Parijs definitief opgericht, alzoo dat deze week reeds weder 800 werklieden met de werken aan het kanaal een aanvang zullen maken. De president der Fransche republiek bezocht dezer dagen het instituut-Pasteur, waar hij Dr. Roux geluk wenschte met zijne gewichtige ontdekking, het middel tegen croep, die der menschheid zulke groote diensten zal bewijzen, en hem het cominan- deurskruis van het Legioen van Eer overhandigde. Dr. Roux merkte bescheidenlijk op, dat de Duitsche geleerden Behring en Loeffler, voort- bouwende op de basis door Pasteur gelegd, het eerst de serum-therapie hadden bestudeerd. Pasteur betuigde zijn dank voor de hooge onderscheiding, zijn beroemden leerling ten deel gevallen. De grijsaard was zeer aaugedaan. Voorts bezocht Casimir Perier in het hospitaal Trousseau de kinderen, die daar volgens de methode van dr. Roux worden behandeld. Bij de Figaro is reeds een bedrag van 327,542 frs. ingekomen ten behoeve van de inrichting tot bereiding van het serum. Een treffend ongeluk had in den nacht van Maandag op Dinsdag plaats op de Sambre, voor Charleroi, die door de veelvuldige regens in de laatste dagen sterk gezwollen was. Door de kracht en de woestheid van het water braken de kettingen van verscheidene schepen, die aan de quai de la Prison gemeerd lagen. De schepen sloegen daarop hevig tagen elkaar, waardoor verscheidene lek wer- den en zonken, Een vreeselijk tooneel was het gevolg daarvan, daar al die schepen bewoond wer- den. °De schippers en hun geziunen werden van alle zijden door den dood aangegreinsd en het ge- vaar werd nog vertienvoudigd door de volslagen duisternis, die er heerschte. Zij, die behouden aan den wal kwamen, konden den in nood ver- keerenden, wier angstkreteu zij vernamen, geen hulp bieden. Eerst toen de dag aanbrak, kon men zich eenigszins rekenschap geven van de uitgebreidheid der ramp. Zeven schepen waren gezonken in Let bruisende, geelachtige water kon men nog ondui- delijk de bovengedeelten onderscheiden. Gelukkig is er geen enkel meuschenleven te betreuren, alleen de materieele schade is omvangrijk. Het schip ^Victor Hugo" sloeg van den ketting los, bekwam een lek en werd door den stroom 1000 meters ver meegesleurd, tot het uabij Gilly zonk. De schipper, August Sommelette van Dinant, sprang half gekleed met zijn vrouw in een roeiboot, maar deze sloeg om, zoodat de schipper zich met zijn vrouw ten tweeden male moest redden en zwemmende den oever bereikte. Nauwelijks aan land, bespeurde hij, dat een man in de rivier lag en zonder aarzeling begaf hij zich weer te water. Het gelukte hem in de duisternis eeu oud man te bereiken en aan land te brengen. De Circe sloeg tegen de kade en zonk onmiddellijk. De #Coueou" werd tegen de brug van Leuven ge- worpen en zonk daar. De schipper en zijn vrouw uit Thuin afkomstig redden zich met de grootste Vlissingen Eenige kennisgeving. Yoor de vele bewijzen van belang- stelling bij gelegenheid onzer 25jarige echtvereeniging, betuigen wij bij deze onzen hartelijkeu dank. Westdorpe, 20 October 1894. H. DAELMAN YAN WAES. De ondergeteekende brengt ter kennis dat hij de akten van zijn ambts- voorganger Mr. J. P. Dkonkeks, heden heeft overgenomen. W. A. DE RIDDER, 25 October 1894. Notaris. Ieder die nog lid wenscht te worden gelieve zich aan te melden bij T. VAN BORSSUM WAALKES, Secretaris-Penningmeester. met medewerking der Orkestvereeniging „»E VOIHARDING,'' op Dinsdag 6 November 1894, des avonds 8 uur, op de bovenzaal van het #Nederlandsch logement" te Ter Neuzen. Optreden van den heer CHlrflTIENNI. Zij, die lid wenschen te worden van de vereeniging Concordia" kunnen zich daartoe aanmelden bij het bestuur. HET BESTUUR. Het Bestuur der waterkeering van den calami- teusen polder NIEUWE NEUZEN, maakt bekend dat de Rekening van den Secretaris- Ontvanger en de verantwoording van het Bestuur, over het dienstjaar 1893/94, van af den 26sten dezer tot en met den 10den November a. s., ten kantore van den Secretaris-Ontvanger zijn nedergelegd, ter inzage van de eigenaren der schotplichtige landen, gelegen in den voornoemden calamiteusen polder en in de bijdragende polders of waterschappen, en van de besturen dier polders of waterschappen alsmede dat de gemelde rekeuing, ten zelfden kantore, tegen betaling der kosten, voor hen ver- krijgbaar is. Ter Neuzen, 25 October 1894. Het Bestuur voornoemd, M. DE REGT, Voorzitter. J. STURM, Secretaris-Ontvanger. TER NEUZEN. De Notaris Van (ler Moer, te Ter Neuzen, zal op Dinsdag 13 November 1894, des namiddags te 1 uur, ten verzoeke van den heer P. MOES, landbouwer te Ter Neuzen, op zijne hofstede in den Nieuwe Neuzenpolder, in het openbaar ver- koopen ONGEYEER geschikt voor werkhout en leverantie. J »Men ziet voor d'eerste maal, Dat Neuzens lotelingen, Als jongens, flink van staal, Het raadhuis binnendringen Nieuwsgierig om te zien Wat 'tlot hun geven zal; Maar wat 'thun ook moog bifin Zij staan voor Lombok pal Ik ben mijn leven moe, Ik ga naar Lombok toe En schiet met kruit en lood De Balineezen dood. De soep is goed, Zij kan niet beter wezen, De soep is goed, Zij kan niet beter zijn. •Wij zijn bekwaam Om naar Atjin toe te gaan. Enenz." »Wij gane naar Sint Anneke Al om een ander manneke Zecland bedienende, dien tol niet verlichten door een goed lichtgevenden lantaarntot eene boete. van f 2, subs. 1 dag hecht. A. N„ metselaar te Gent, J. F. H., poelier te Zuiddorpe, J. V. P., metselaar te Eecloo, A. D., koopman te Assenede, F. d. M., J. D., schippersknechten te Philippine, P. H., knecht te Bouchaute, P. J. D., werkman te Sas van Gent, N. M., knecht, en J. B., werkman, te Westdorpe, L. F. B., schipper te Ter Neuzen, en R. H.. timmerman, zonder bekende woonplaats, alien ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. d. M. en I. d. M., werklieden te Ter Neuzen, en P. d. L., poelier te Stekene, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. E. B. v. W., G. F. en J. D. P., werklieden te Ter Neuzen, K. P., kermisreiziger, zonder bekende woonplaats, en L. J. d. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. H. V. J., gep. O.-I militair, te Sas van Gent, ter zake als voren bij eerste herhalingtot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. H. H. J. K., kantoorklerk, en C. P. K„ tjalkschipper, zonder bekende woonplaats, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 15, subs. 3 dagen hecht. D. W. C. d. J., werkman, en M. v. D., schipper, beiden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot 3 dagen hecht. W. F, v. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot 5 dagen hecht. W. F. A., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij derde herhalingtot 21 dagen hecht. en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. Allen in de kosten. Vrifgesprolu'ii C. W., winkelier te Axel, ter zake van strooperij. J. d. D., werkman te Zaamslag, ter zake van overtreding van art. 458 strafwetboek. De kosten ten laste van den staat. Uitgeslelrt de zaak tegen J. C. en F. M., loodsen, wonende te Antwerpen, verdacht van overtreding der wot van 8 April 1893, Stbl. no. 64. Zitting van 26 October 1894. Veroordeeld s J. C. d. K., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van drankwetovertredingtot eene boete van 2, subsidiair 1 dag hechtenis. J V., arbeider te Assenede, ter zake van jachtovertredmg tot twee boeten, elk van 5, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel dat uit te leveren of te betalen de waarde ad 5, subs. 10 dagen heeht. F. B., schipper te Gent, ter zake van visscherijovertredmg tot twee boeten elk van f 2, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring der in beslag genomen zetlijnen. J. R., koopman te Mechelen, ter zake van het zich begeven in een spoorwegrijtuig, nadat de trein zich reeds in beweging had gesteldtot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. P. d. S., koetsier te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van art. 426 strafwetboektot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. H., B. J. H., J. d. R., schippersknechten, G. B., werkman,' alien te Ter Neuzen, J. d. L., A. S. R-, visschers te Philippine, ter zake van het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoordieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. S. R., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het zonder recht vee laten loopen op bezaaiden grond; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. L, Z., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over een brug van een Rijkskanaal, voordat die geheel ge- sloten en vastgezet is; tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. A. G., J. B. G., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischtot eene boete van 4 en 2. G. F. en F. G. d. B., voermansknechten te Ter Neuzen, ter zake van het als voerman mestspecien vervoerende niet zorg dragen dat niets op den openbaren weg worde gestort ieder tot"eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. J. H., tolpachter te Axel, ter zake van een tol in EN 11 TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2