Gemengde berichten. en de Balinees ligt onder, getroffen door Sadiraans bajonet. Maar hij schreeuwt en juist krijgt liij van uit de De Graatfs revolver de afdoende laag, toen vier Balineesche lansen, ongemerkt ten tooneele verschenen, dezen levenloos ter aarde doen storten, eer nog Sadiman zijn geweer van onder het lichaam des Baliers terugtrekken kau. Tot overmaai van ramp weigert eerst nog het geweer. Een tweede patroou er in gebracht gelukt en jaagt de helden op de vlucht. Sadiman maakt zich een verschausing van de twee lijken de arme De Graaf was morsdood en wacht met den vinger aan den trekker op hulp uit het oivouac dat de sehoten moet hebben gshoord. Maar er komt geen hulp opdageu zoodat Sadiman eindelijk wel besluiten moet om alleen den gevaarlijken terugtocht te aanvaarden. Hij komt in het kamp terug en wil met een man of wat het lijk van den gesnenvelden luitenant gaan halen. Maar de kapitein kan die mannen nu zeker niet missen, nu iedere seconde een overval brengen kan en besluit te wachten tot den schemer. In den schemer gaat men er op uit en het lijk van den armen luitenant wordt binnen gehaald en begraven. Dat van den Balinees, en ook de revolver en de klewang waren al verdwenen." Over het ^edervaren van kapitein Lindgreen en zijne lotgenooten na de capitulatie bevat de Loc. nog eenige bijzonderheden, die melden, dat na de capitulatie de officieren en soldaten door vele voorname Balineezen werden weggevoerd. De wapens zijn niet eerst later in de poeri uitgeleverd, maar moesten terstond worden neergelegd en de Balineezen vielen er om het hardst op aan, zoodat in een oogenblik alles was weggehaald. De hooge Balineezen zeiden tot de officieren, die volgens de voorwaarden terstond naar Ampenan wilden aftrekken, dat zij even mee moesten naar den Vorst, om een hrief van dezen te halen. Op hun twijfel of de Vorst hen dan wel zou laten gaan, putten zij zich uit in vriendelijke betuigiugen. In de poeri gebracht, werden zij opgesloten op een plein, een dag en nacht, zonder eten of eenige zorg voor de gewonden. Slechts kapt. Lindgreen en Dr. Ujlaki verkregen toegang tot den vorst, en hebben dagelijks met hem onderhandeld. Dat de oude Vorst kindsch zou zijn, is van het eerste oogenblik niets anders geweest dan veinzerij hij doet en regelt alles zelf, heeft wel dikwijls hoofdpijn en laat, vooral als hij niet wil antwoorden op een vraag, telkens zeggen dat hij slaapt, maar is om den drommel geen slaapkop. Na den eersten nacht op het plein voer kapt. Lindgreen hevig uit, wijl zij behandeld werden als lage Balineezen, terwijl zij gelijk stonden met poengawa's en daarop is hun een soort buiten- verblijfje van den radjah gegeven, met een vijver in het midden, waar alien voor het eerst na vele dagen konden baden. Intusschen bleef de vorst allerlei uitvluchten maken. Nu eens wilde hij alleen de officieren, dan weer alleen de twee jongste officieren zenden, maar Lindgreen hield aan alien of niemand. Zoo hebben zij vijf dagen gezweefd iu onzekerheid, en alien dachten eigenlijk dat het er op uit zou loopeu gezamenlijk te worden van kant gemaakt. Ten slotte stelde de Vorst de voorwaarde dat Lindgreen generaal \etter zou verzekeren, dat de sultan een zeer goed mensch is en slechts de bevolkiug, buiten zijn weten, den verraderlijken overval had gepleegd. Dit was trouwens steeds het hoofdthema der gesprekken van den sultan, dat hij van den overval niets had geweten, zelfs rustig sliep toen die begon en van de eersie sehoten wakker schrikte. Lindgreen beloofde die boodschap over te brengen, doch weigerde haar op schrift te geven, wat weder ver- traging ten gevolge had. De slotsom was, dat geen letter is op schrift gegeven. De boodschap zelf zal Lindgreen wel hebben overgebracht, maar wat daarvan te denken, kon voor generaal Vetter niet twijfelachtig zijn. TER AEUZEX, 23 October 1894. In de op Donderdag a. s. des morgens te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeen- teraad alhier, zullen de volgende punten worden behandeld Verzoekschrift bestuursleden der fanfarenveree- niging ,/Samenwerking" te Sluiskil, om eene jaar- lijksche toelage uit de gemeentekasidem W. Verlinde om grond in erfpachtidem betrekkelijk verhoogde erfpachtsrechten idem afd. Werkl.-ver- bond over verlichting en privaatstelsel bij losplaatsen aan den spoorweg idem van F. M. Fermont om hem het recht tot tappen van sterken drank te verleenenverzoek van den gemeenteraad van Zuiddorpe om adhaesie te verleenen aan verzoek- schriften ter verbetering in den toestand van landbouwer, veehouder en veefokkeraanschaffeu brandbluschmiddelen te Sluiskilbepalingen vee- marktbegrooting grindweg Ter NeuzenHoek 1895 idem bestuur brandweer 1895 gemeente- begrooting 1895 ingekomen stukken enz. Bij beschikking van den Minister van finan- cien is de verplaatsing van den kommies verificateur J. L. Ex, van Genuep naar Ter Neuzen ingetrokken en is de verificateur H. Doewes, verplaatst van Zevenaar naar Ter Neuzen. De collecte voor de nagelaten betrekkingen van de gevallenen op Lombok bedraagt voor deze gemeente f 205,25. De gisteren avond alhier gehouden vergadering over de erfpachtskwestie was niet druk bezooht. Medegedeeld werd, dat het aan den gemeenteraad in te zenden adres 153 handteekeningen bevatte en dat in de herbergen adressen ter teekening waren gelegd voor belangstellenden, waarin adhaesie wordt betuigd met het door de belanghebbenden in te dieneu adres. Vervolgens werd rekeuing en ver- antwoording gedaan van de ontvangsten en uitgaven, welke rekening met een batig saldo sluit, wat voorloopig nog in kas zal blijven. Ook werd lezing gegeven van het adhaesie-adres en een concept- adres voor de belanghebbenden, dat door de ver gadering werd goedgekeurd. In het eerste wordt den raad verzocht het besluit in te trekken voor- namelijk om reden het eene algemeene verhooging van den huurprijs der huizen zal tengevolge hebben, daar de verhurende erfpachtbezitters, hetgeen meer betaald moet worden, op huune huurders zullen verhalen, wat tengevolge zal hebben dat ook andere eigenaren de huurprijzen zullen opslaan in het tweede wordt intrekking verzocht o. a. op grond dat zij die grond in erfpacht bezitten voor het meerendeel er niet mede bekend zijn wanneer hunne contracten eindigen en dat het daarin ook niet is opge- nomen terwijl de huizen op erfpachtsgrond staande, door de verhooging aanmerkelijk in waarde zullen verminderen, zeer ten nadeele van de eigenaars en hypotheek-houders. Nadat het concept-adres was goedgekeurd, werd besloten, dat het, na aan de uitwonende cijusplichtigeu ter teekening te zijn aangeboden, aan den gemeenteraad zal worden gezonden. Heden voormiddag arriveerde alhier de Deensche stoomboot Alice, kapt. Sorensen, met eene lading hout enz. van Kopenhagen naar Gent bestemd, waar aan boord was de uit 5 man bestaande equipage van de Hollandsche schooner Wilhelmina, kapt. Oblsen, van Frederikstad naar Groningen met hout, welk schip Zondagvoormiddag, bij stormweder, in de Noordzee masteloos en vol water door de Alice werd ontmoet en de geheele bemanning met de reddingboot werd gered en aan boord genomen. Voor de op de Alice ondervonden liefderijke be- handeling werd door de equipage der verlaten schooner alien lof betuigd. De Noordsche stoomboot Tonsberg, kapt. Gram, van Lowisa met hout naar Gent, alhier binnengekomen, heeft Zondag in de Noordzee, bij storm, de geheele stuurboordverschansing en een gedeelte deklast verloren. Eergistermorgen heeft op de Engelsche stoom boot ^Hailing", van Ter Neuzen komende en bestemd naar Londen, een man, terwijl men bezig was de asch op te wippen en overboordte werpeu, een slag van den handel tegen het hoofd gekregenhij is dieutengevolge zwaar aan het hoofd geblesseerd en te Yissingen in het hospitaal ter verpleging gebracht. Bij den hevigen wind op j.l. Zondag hebben ook eenige scheepsrampen op de binnenwateren plaats gevonden. Het met suikerbieten beladen schip, gevoerd door schipper Hartman, is op de Vondelingeplaat, iu de Ooster-Schelde gestrand en zit onder water. Schipper en knecht werden door Van Denderen van Hontenisse gered. Ook in het Bergsche Diep, bij Tholen, is een ijzeren aak bevaren wordende door de Wed. Hartog, mede met suikerbieten geladeu, gezonken. De opvarenden zijn, ofschoon met veel moeite, gered, daar de knecht op een plank aan wal is komen drijven. Door de directie der Ned. Bank is tot correspondent te Oostburg benoemd de heer K. A. Sanderse aldaar. Zaamslag. Voor de levering en plaatsing van een houten heining aan weerszijden van den weg bij de Kraag, voor rekening van deze gemeente en van den Zaamslagpolder leverden de navolgende heeren eene prijsopgaaf in: D. Galle f 250; P. J. Wisse f 232 P. Duijvestein 215; D. W. F. Kaijser 212,50 en F. Stoffels 196,50. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. De inschrijvers wonen alien te Zaainslag. Axel. Beroepen te Lopik de WelEerw. heer D". F. W. J. Wolf, predikant bij de Ger. kerk. B alhier. Axel. In de afgeloopen week werd alhier door den provincialen veearts mond- en klauwzeer ge- constateerd onder het rundvee van den landbouwer P. Dekker Fz. Axel, 22 Oct. Heden had alhier ten overstaan van deu notaris P. Dregmans en ten verzoeke van de erven M. Smies de verkooping plaats van 1°. Een woonhuis, aanhoorigheden en erf, te Axel (Lange Weststraat), groot 2 aren 25 centiaren. Kooper de heer H. van Luijk te Axel voor f 2200 en 2°. Een tuin in de Oude Stad te Axel, groot 22 aren 80 centiaren. Kooper de heer J oh® Smies en M. van deu Ouden, beiden te Axel, voor 1225. Philippine, 22 Oct. Heden is op de Bou- chautsche haven een drame afgespeeld, dat aller gemoederen in onze kleine gemeente in beroering heeft gebracht. Volgens algemeen gevoelen moet de knecht Leo van Vlaanderen, sedert April in dieust bij S. Gilson, visscher aldaar, ongeoorloofde betrekkingen hebben aaugeknoopt met diens vrouw. Wat echter de liefde op eens deed verkoelen, zal wel altijd een raadsei blijven. Althans hij besloot de vrouw om het leven te brengen. Voor acht dagen stal hij het geweer van zekeren Ploegaert uit het vaartuig en voorzag zich van een vijftal patronen. Heden morgen verborg hij zich in het schuurtje achter eenige bossen stroo en toen de vrouw om half negen kwam om het varken eten te geven, loste hij een schot hagel op haar, zoodat zij zielloos neerstortte. Oogenblikkelijk richtte hij nu het geweer op zich zelf, trok deu haan met den voet af, waardoor ook hij dood naast de vrouw neerviel. De brigade marechaussees, die juist in dien omtrent op diensl was, ging terstond in de richting, waar zij die twee opeen volgende sehoten had gehoord en bereikte geen vijf minuten later de plaats des onheils. Op last van den officier van justitie, die per draad daarvan onmiddellijk bericht had outvangen, is het lijk van den moordenaar nog heden avond naar het lijkenhuis op de alge meene begraafplaats vervoerd. St. Jansteen. Zondag gaf de societeit St. Jean hare gewone jaarlijksche wildschieting. Door het ongunstige weder was de opkomst zeer gering. Toch werden de uitgeloofde prijzen in geld en wild ten bedrage van fr. 100 geheel ter beschikking van de 20 schutters gesteld, natuurlijk zeer ten nadeele van de kas der societeit, maar als recom- mandatie voor later. De hooge vogel werd afgeschoten door A. Weemaes van Olinge (Belgie) die bovendien nog met een zijvogel en een kal ging strijken. De tweede zij vogel werd afgeschoten door D. Picavet van Hontenisse en de tweede kal door C. Everaard van St. Jansteen. nulst, 22 Oct. Heden vergaderde de Afd. Hulst van de Maatschappij van Landbouw en Vee- teelt in Zeeland, iu »de Wapens van Zeeland", alhier. De voorzitter opent de vergadering. De secretaris leest de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken worden door den secretaris voorgelezen en aangenomen voor kennisgeving. Tot leden bij het bestuur worden benoemd de heeren P. van Hoeve te Axel en E. Plasschaert te Absdale, St. Jansteen beide leden tegenwoordig, verklaren, onder dankbetuiging, de benoeming te aanvaarden. Met algemeene stemmen wordt besloten 1°. Bij het hoofdbestuur te protesteeren tegen de wijziging van den rooster voor de te houden tentoonstellingen, waardoor Hulst eerst in 1896 aan de beurt komt voor eene te houden tentoon- stelling, terwijl vroeger was aangenomen de teutoon- stelling aldaar in 1895 zou plaats hebben. 2°. Insgelijks wordt met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het verzoek schrift van den gemeenteraad van Zuiddorpe, tot list verkrijgen van vrijen invoer van varkens en runderen in Belgie. Dientengevolge zal het hoofdbestuur der Maat schappij van Landbouw worden uitgenoodigd in ieder geval aan H. M. de Koningin-Regentes en aan de Provinciale Staten van Zeeland ter kennis te brengen het gevoelen dezer vergadering in zake het adres van den raad van Zuiddorpe, met verzoek bovendien dat adres te willen ondersteunen. Verder wordt bepaald dat de a. s. landbouw- lezingeu zullen plaats hebben een te Axel en een te Hulst en voor onderwerp zullen hebben Het gebruik van kunstmeststoffen en veevoedering. Tot het doen dezer lezingen zullen uitgenoodigd worden de heeren Marlet te Delft en Korte te Maastricht, terwijl door het lot zal bepaald worden wis te Axel en wie te Hulst zal lezen. Na rondvraag of nog iemand het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reehtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken J. v. M., oud 37 j., commissionair te Groenendijk (Hontenisse), is wegens oplichling vrijgesprokeu. In zake: 1°. L. P., oud 16 j., schipper, 2°. S. v. d. H., oud 19 j., schipper, beiden te Kauter (Olinge), is de officier van justitie niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering voor wat den 2en beklaagde betreft, de 1® beklaagde werd wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. E. N. R., oud 27 j., voerman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. P. E., oud 55 j., werk man te Koe wacht, is wegens diefstal veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. d. B., oud 25 j., dienstmeid te Hontenisse, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 8 dagen hecht. In zake R. V., oud 38 j., huisvrouw van G. J. G., zonder beroep te Ter Neuzen, in verzet gekomen van een vonnis der rechtbank dd. 25 Sept. 11., waarbij zij wegens opruiiug werd veroord. tot f 25 boete, is het vonnis bevestigd en beklaagde veroord. in de kosten op het verzet gevallen. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 20 October 1894. VeroordeeldB. v. A., werkinan te Selzaete, thans te Middelburg, ter zake van des nachts, met behulp van een afdraaier bejagen van eens anders land, zonder akte en schriftelijk bewijstot twee hechtenisstraffen, elk van 7 dagen en in de kosten, met verbeurverklaring en vernieliug van het in beslag genomen geweer. Gelijk men weet worden de nummers voor de loting der Nation, militie door den militie-commis- sarris voor de loting herhaaldelijk flink door elkander geroerd. Dit was ook Maandagmorgen bij de loting te Goes, op de meest nauwkeurige wijze geschied. De 29e loteling scheen er echter veel heil van te wachten, vdor hij trok de nog in de bus zijnde nummers nog eens fliuk door elkander te roeren. Hij werd voor zijne onnoodige en onge- vraagde moeite niet te best beloond. Hij trok Een De vermaarde buitenplaats //Roosenoord" bij Bergen op Zoom, die eenige jaren geleden f 55,000 kostte, is 11. Zaterdag bij publieke veiling verkocht voor 12,800. Te Breda is de politie een gansche dievenbende op het spoor gekomen, benevens de helers. Nadat een bakker en diens vrouw gearresteerd waren, op ver- moeden van heling, zijn nog vier personen als zoo- danig voor den rechter moeten verschijnen. De notaris Lau te Schiedam, die zich zonder verlof van zijn standplaats verwijderde en tot heden niet is teruggekeerd, heeft thans eervol ontslag aangevraagd. - Tegen den ontrouwen gemeente-ontvanger Beffers te Schiedam werd Vrijdag door de rechtbank te Rotterdam 2 jaar gevangenisstraf geeischt. Uit- spraak op 1 November a. s. Verdediger pleitte vrijspraak. Zoowel hij als de officier van justitie spraken hunne groote verontwaardiging uit over de schan- delijke wijze, waarop in Schiedam de gemeente- administratie wordt gevoerd. De burgemeester zeide laatstgenoemde verklaart kortweg dat hij heeft vergeten dat hem is medegedeeld, dat er een tekort van f 81,000 is. Is dat een burge meester voor eene gemeente als Schiedam Als het bestuur van Schiedam slechts eenigszins zijn plicht had gedaan, dan had deze valschheid niet zoolang bedekt kunnen blijven. Dat de handelingen vau burg, en weth. van Schiedam betreurenswaardig zijn, moet spreker open- lijk verklaren, maar na de houding van het hoofd dier gemeente voor de rechtbank mag spreker wel zeggen, dat deze man voor de publieke .opinie heeft afgedaan. Te Herwijnen was juist een huwelijk gesloten, toen de burgemeester een telegram uit Rotterdam ontving, dat de personen, die als de ouders der bruid waren opgegeven, niet de ouders waren. Lijken bewaren in zout I Dat visschers zonderling te werk kunnen gaan, blijkt uit 't volgende. Op een der Scheveningsche sloepeu, die Zondag middag te IJmuiden binnen- kwamen, was zes dagen te voren een man overleden. De bemanning van de sloep dacht aan cholera en had het lijk daarom bewaard in zout 1 In een geheel alleen staand huis aan den straatweg van Doetinchem naar Keppel woonde een ongetrouwd heer, meestal geheel alleen. Sedert eenige dagen trok het de aandacht, dat in zijne womng hoegenaamd geen leven werd bespeurd. Daarom werd in tegenwoordigheid vau de bevoegde macht de deur geopend, en men vond toen den bewoner dood badende in zijn bloed. Het blijkt dat de bewoner, zekere heer B., die zeer eenzelvig van aard was, reeds bijna 3 weken geleden moet gestorven zijn. Een courant van 30 Sept. vond men nog in zijn kamerde latere waren onder de deur geschoveu. Het door de doctoren ingesteld onderzoek doet waarschijnlijk aan een misdaad denken. Ook vond men nog een aan den overledene toebehoorend varken, dat bijna van honger was omgekomen, en hetwelk men door eene zorgvuldige behandeling nog iu 't leven tracht te houden. Een nader onderzoek eu vele bijzonderheden be- wijzen duidelijk dat hier een moord gepleegd is. Als vermoedelijke dader is reeds te 's Graven- hage in hechtenis genomen zekere H. Deze is een tijdlang bewaarder geweest op het gesticht „de Kruisberg" en werd de laatste dagen voor den moord dikwijls gezien in bijzijn van den vermoorde. Vulkanische uitbarsting op Java Er heeft, volgens een particulier telegram uit Batavia, een uitbarsting plaats gehad van den vuurspuwenden berg Galoenggoeu bij Garoet, in het oosten der Preanger-regentschappen. Een dichte aschregen viel daarbij, zoodat de lucht werd verduisterd. Men zegt, dat eenige dessa's (dorpen) nabij Singaparna (ten oosten van Garoet) verwoest zijn. Het fabriceeren van eieren schijnt thans een voldougen feit te zijn. In Engeland moeten in een enkele inrichting meer dan duizend stuks per uur vervaardigd worden, en wel uitsluitend harde eieren. Het Laatste Nieuws, dagblad voor Antwerpen, schrijft De Kieswet moet herzien worden dit was de algemeene kreet, die Zondag en Maandag opging. Inderdaad, de wijze van stemming eu stemop- neming, die men aangenomen heeft, heeft bewezen, dat zij onpraktisch, langdurig is en vooral tot zware ouregelmatigheden aanleiding geeft. Men zal iets praktischer moeten vinden, want na de uitgestane vermoeienis, zal niemand, die eens heeft deel gemaakt van het hoofdbureel, dit werk willen aanvaarden. Hadden die heeren niet een twintigtal bedienden, knappe cijferaars van 't stadhuis, tot hunne beschik-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1894 | | pagina 2